43. Jak działa przekaźnik i jak go podłączyć pod Arduino?
Вставка
- Опубліковано 19 лис 2024
- Troszkę podstawowych informacji na temat przekaźników - co to jest, do czego służy i jak działa.
Użyte przekaźniki:
5V High/Low Level Trigger Delay Switch Module:
www.icstation.c...
watro też przejrzeć resztę modeli: www.icstation.c...
Kod rabatowy na 10% : ELEKTROMARAS
WAŻNY DO : 23rd Sep, 2014
1-Channel H/L Level Triger Optocoupler Relay Module for Arduino 5V:
www.ebay.com/it...
2-Channel 5V Relay Module For Arduino:
www.ebay.com/it...
Google Drive: drive.google.c...
Facebook: / elektromaras - Наука та технологія
Super filmik. Co prawda wiedziałem już jak to podpiąć, ale zastanawiało mnie to głośne pstrykanie, czy to się jakieś zwarcie robi czy o co chodzi, także dzięki za wyjaśnienie.
No i te przekaźniki z opóźnieniem - super spawa. Nie słyszałem o tym wcześniej i na pewno się zainteresuję tematem.
Po tylu latach nadal zyskujesz fanów, dziękuje bardzo za odcinek.
Fajny 🤣
Sisemka super kanał. Zaczynam przygodę z Arduino . Super kanał polecam
Haha kolega nie pamięta, że godzina to 60 x 60 = 3600 sekund :-) Wielki plus za film , dziękuję.
super jest te arduino steruje wszystkim z telefonu najbardziej zalezalo mi kontrolowac elektrozawory sterownik od kotla gazowego nie mial opcji rozszerzenia wiec mi to bardzo pomoglo
Świetny film instruktażowy. Dzięki wielkie!
Fajny filmik. Dobrze byłoby uzupełnić go informacjami o przekaźnikach półprzewodnikowych ssr
witam, mam pytanie. Posiadam przekaźnik podwójny. Mam problem, otóż gdy podaję stan wysoki na oba przekaźniki, oba nie działają. Natomiast gdy daję stan wysoki pojedynczo, wszystko jest dobrze. Z czego może wynikać problem?
Witam.
Jak by sie to mialo do zalaczania swiatla przy instalacji w topologii gwiazdy. Mamy przykładowo przewody od lamp w rozdielni i nasze wlaczniki są pociągnięty do rozdzielni skretka zamiast przewodu pod napięciem. Czy taki przekaźnik moglby włączyć swiatlo po przeslaniu impuslu z wlacznika? Jak możesz to proszę zobrazuj to jakoś albo wytłumacz.
Pozdrawiam.
Dzień dobry czy są przekaźniki dzięki którym można zmieniać obroty silnika i jednocześnie podnosić napięcie z 3V na 12V ?
Na początku mówi Pan o sterowaniu 5V?
Dzięki, przydatny film
3700 sekund? Toż to godzina i 100 sekund, czyli godzina, minuta i 40 sekund :) Tak, wiem, bystrzak ze mnie :D
Pytanie początkującego, chciałbym zasilić/sterować 4 urządzeniami 12v poprzez płytkę z 4 przekaźnikami, czy ktoś mógłby mnie pokierować jak bezpiecznie i dobrze podłączyć np zasilacz 12V 5A? Potrzebuję sterować 4 małymi solenoidami i/lub centralnymi zamkami do samochodu.
Odcinek się przydał.
Napięcie z sieci to ~230V, Nie wiem kiedy filmik powstał ale sądząc po dacie publikacji (2014) obowiązywała już nowa norma
Witam wszystkich.
Mam problem z modułem przekaźnika 5V z transoptorem, po chwili jak się nagrzeje (ok 20 sek) to napięcie na zasilaczu zaczyna się wahać od 2V do 6V. Macie na to jaki sposób żeby utrzymać napięcie zasilania bez skoków?
PS: Przekaźnik podpięty jest bezpośrednio do zasilacza bez innych czujników.
witam, a czy nie powninno sie uzyc diody prostowniczej zeby zabezpieczyc przekaznic przed pradem p wrotnym?
Hello dear friend, can you kindly answer this question? Is it possible to directly connect(without Arduino) a pir hc-sr501 which has a 3.3v output to a relay that requires a low trigger level? If so, how should the link be? Thank you very much
Pytanko, jakiej kamerki kolega używa do tej prezentacji. Jeśli to nie tajemnica. Pozdrawiam Andrzej. Świetne porady.
Jaki to dokładnie model tego ostatniego przekaźnika? Czy taki przekaźnik można zastosować do zgrzewarki punktowej bez użycia arduino?
A może zrobić coś takiego ? majsterkowo.pl/automatyczna-listwa-zasilajaca-sterowana-z-usb/ bo usb ma 5v a doprowadzenie dwóch kabelków nie będzie problemu. Taki plus ,że nie trzeba przecinać kabla od np. lampki.
Kombinuję z uruchomieniem ogrzewania postojowego (podanie 12v) i po pewnym czasie (np. 3-5 min) wentylatora w oparciu właśnie o arduino i starą nokię.....a tu rozwiązanie podane na talerzu.... za 8 US dollars :D .
Pytanko. Czy w przypadku zastosowania tego ostatniego najbardziej zaawansowanego przekaźnika do uruchomienia bez ardu wystarczy np napięcie z silniczka wibracji lub głośniczka z dowolnego telefonu komórkowego (jako zwarcie lub sygnał wysoki?) ?
czy potrzebuje przekaźnika jeśli chce podłączyć do arduino pompkę wody o napięciu 2,5-6V?
nie, całkowicie wystarczy zwykłe 5v
przekaźnik może wręcz użyty w tym przypadku przepalić obwody pompki
Witam,czy dostane taki przekaźnik jak ten ostatni -czasowy, tylko bez nastawy czasu ?
Super, ale jak to zasilasz, bo tego nie pokazujesz? Widać tylko jak zawierasz kabelki. Da się to zasilić zewnętrznie, a nie z poziomu Arduino? Chcę taki podwójny zasilić, podłączyć do jednego pompę 5V 200mA, do drugiego wiatrak 5V. Pompa ma dwa kabelki, czerwony i czarny. Wiatrak ma trzy, czerwony, czarny i żółty. Chcę sterować jednym i drugim (włączać i wyłączać pompę), bo sterować jej prędkością chyba się nie da, no może jakimś regulatorem napięcia? Natomiast wiatrak pewnie przez ten trzeci żółty się da sterować i regulować obroty. Generalnie potrzebowałbym jednorazowej pomocy, co kupić i jak to podpiąć do Raspberry Pi 4b, które już mam i Arduino do tego kupować nie chcę. Da radę zorganizować jakąś pomoc, czy szkolenie z takiego podłączenia zdalnie? Ogarniam mocno w IT, ale z elektroniką dopiero zaczynam.
Tak bardzo ciekawie opowiadasz bardzo mi się to podoba ale ja kupuję takie rzeczy na eBay prosto z chin i zawsze wszystko działa , ale i tak sprawdzam luty czy coś nie zwiera albo nie posiada (tzw.zimnych lutów) zawsze parę groszy można zaoszczędzić .Dla chcącego nic trudnego wystarczy poszukać noo wiadomo jeśli koszt dostawy przekracza wartość zakupu to się nie kalkuluje choć czasami i tak jest taniej jaj w pobliskim sklepie a ion sprowadza to z chin Made in P.R.C (Chińska Republika Ludowa)
Fajnie jakbyś pokazał jak połączyć taki przekaźnik w układzie z przełącznikiem schodowym (przełącznikiem) tak aby można zapalać tą samą żarówkę zarówno Arduino jak zwykłym przełącznikiem ściennym.
Ale tak wpinasz przed wejsciem i po wyjsvu przekazniku i tyle o ile o to chodzi
Robert Nurek Chodziło mi mniej więcej o coś takiego jak w tym poście majsterkowo.pl/forum/przekaznik-i-wlacznik-schodowy-t881.html
A ja mam takie pytanie. Mam taki mały moduł przekaźnika polurowany na niewiele większej płytce gdzie projektant nie przewidział otworów, dzięki którym można by to przykręcić np. z użyciem standardowych dystansów. Jak sobie z tym radzicie? Jak coś takiego w miarę elegancko przymocować (tzn. nie zalewając wszystkiego klejem na gorąco)?
Ja używam wiertarki
Tylko obawiam się, że ta moja płytka jest tak na styk zrobiona, że chyba nic nie wywiercę nie uszkadzając ścieżek. Muszę się jeszcze raz dokładnie przyjrzeć.
To jakiś gotowy moduł? Podaj linka, obejrzę go sobie i może coś podpowiem.
Powder-phun Gotowy moduł
electropark.pl/moduly-wejsc-wyjsc/3663-modul-1-przekaznika-5v-z-optoizolacja.html
Jak sterować tym przekaźnikiem który potrzebuje masy aby się przełączył ?
Można tego użyć zamiast motor drivera (np L293d)?
Mam do Ciebie pytanie. O czym może świadczyć permanentnie cykający przekaźnik w instalacji elektrycznej samochodu? Prawdopodobbnie cykający przekaźnik odpowiada za grzałki elektryczne PTC klimatyzacji. Dodam, że w aucie jest problem z poprawnym ładowaniem akumulatora (13,45V). Czy cykanie to będzie właśnie objaw problemów z napięciem w instalacji?
Wydaje mi się że "cykanie" oznacza jego włączanie i wyłączanie. Więc albo jest coś z przekaźnikiem albo z jego zasilaniem. Ale nie wiem jak są zbudowane układy w samochodzie - w sumie musi tam być jakaś logika która uruchamia i wyłącza ten przekaźnik. I myślę że to raczej ona odpowiada za to "cykanie"
Jakie to są modele płytek?
Być może głupie pytanie, są przekaźniki trójfazowe do wspópracy z arduino ?
Jeżeli chcesz tam faktycznie podłączyć 400V to są trójpolowe styczniki. Najczęściej są sterowane z 230V lub z 24V, więc o ile dopasujesz te napięcia to da się :)
Witam znalazłem bardzo podobny przekaźnik ten pojedynczy i moje pytanie jest takie czy on działa tak samo jak ten co ty pokazywałeś w tym sęsie że po podłączeniu +5 wolt do pinu in powoduje włączenie przekaźnika a odłączenie +5 wolt powoduje wyłaczenie przekaźnika
elty.pl/pl/p/Modul-z-1-przekaznikiem-z-transoptorem/667
Nie wiem jak on działa - wiem tylko tyle co można przeczytać w opisie części. Myślę że raczej powinieneś napisać do sprzedawcy a nie do mnie
Mam pytanie - nie wiem czy by się nie przydał schemat ale może zrozumiesz. Przykładowo mam skrzynkę z arduino i przekaźnikami w jednym miejscu w domu. Chcę włączyć światło na ogrodzie. Więc tak: włacznik manualny - zgodnie ze sztuką włącznik manualny dla tego oświetlenia zakładam na fazie a masę podłączam do lampy. Działa. Chcę też sterować tym z arduino. To co? Fazę ciągnę z tej samej puszki co do włącznika manualnego, ciągnę kabel do skrzynki z przekaźnikami, potem wracam kablem na ogród do lampy? Coś takiego? Bo trochę mi się to wydaje kombinowane.
Możesz tak zrobić ale generalnie idea jest taka żeby przekażnik zainstalować trochę bliżej urządzenia które ma się włączać. A ciągniesz z Arduino do przekaźnika tylko kabel sygnałowy. Chociaż tu też możesz napotkać na problem bo jak kabel będzie za długi to będą na nim straty i przekaźnik może nie zadziałać.
Dzięki za odpowiedź bo długo się nad tym zastanawiałem. Czyli najlepiej dołożyć drugą puszkę w której dam przekaźnik po prostu? A co do strat na kablu - jak to mogę obliczyć Póki co nie planuję dłuższego kabla niż 15m raczej.
Elektroprzewodnik mał taki film o przewodach i stratach na nich. Poszukaj tego filmu u niego na kanale ;)
Jak podłączyć rozrusznik pod sterownik centralnego zamka na pilota? Jest to benzynowy agregat prądotwórczy zapalany na linkę :)
Pasowało by włożyć jakiś rozrusznik z alternatorem :)
Urządzeniami 230V można sterować również triakami i tyrystorami. Sterowanie takie jest o wiele bardziej energooszczędne gdyż nie potrzebujemy brać napięcia z Arduino w celu zasilenia cewki przekaźnika. Wystarczy jakikolwiek driver do triaków np te z serii MOC30XX i triak, i mampy piekne sterowanie. Co prawda można nimi wyłączać obciążenia głównie rezystancyjne ale zawsze jest to jakaś alternatywa dla przekaźnika. Nie poruszył Pan w filmie wielu kwestii związanych z przekaźnikami, nie pokazał Pan jak odpowiedni należy podłączyć obciążenie do przekaźnika a na narysowanym przez Pana rysunku widnieje jedynie zwarta żarówka, i nie do końca myślący człowiek, widzi sens takiego podłaczenia, nie wyjaśnił Pan po co jest dioda gasząca w układzie sterowania przekaźnikiem, nie wspomniał Pan o możliwości zapłonu łuku elektrycznego gdy wyłączamy obciążenia indukcyjne bądź pojemnościowe ale także rezystancyjne, i dlaczego prąd obciążenia może wynieść maksymalnie 10A (mówie przykładowo bo przekaźniki są różne), nie wspomniał Pan nic o maksymalnym cosinusie Fi odbiornika jaki możemy wyłaczyć. Przekaźnik jak każdy łącznik zestykowy (wyłacznik, stycznik, odłącznik, rozłącznik, uziemnik) ma swoje ograniczenia. Nie było o nich ani słowa. Merytoryka tego filmu jest na bardzo niskim poziomie.
Pewnie że nie poruszałem wielu tematów oraz nie mówiłem o cosinusie Fi odbiornika bo nie jestem nauczycielem akademickim. Poza tym ta wiedza nie wydaje się potrzebna przy robieniu prostych projektów na Arduino. Chciałbym aby moje filmy były raczej inspiracja do pogłębienia wiedzy na dany temat we własnym zakresie a nie gotowym wykładem zawierającym wszystko. Przez ostatnie kilka tygodni otrzymałem kilkanaście maili z zapytaniem co to jest przekaźnik i jak to podłączyć do Arduino no i zrobiłem krótki instruktaż na ten temat. W sumie większość z nas obsługuje na przykład telewizor nie znając nawet połowy jego funkcji. Ale w razie potrzeby zawsze można przeczytać całą instrukcję :)
Może i ma Pan rację :) jak ktoś będzie chciał to sobie doczyta :)
Góy zadrżały, rzeki zmieniły swój bieg, Pół internetu zamarło w milczeniu. Miszczu! Zrób więc lepszy, merytoryczny filmik o przekaźnikach. Czekamy!
Miałem jakoś skomentować to co napisałeś ale dam sobie spokój. Być może rozważę Twoją propozycje, gdyż jak patrze na jakość treści przekazywanych w internecie to mnie krew zalewa. Swoją drogą tacy udzie jak Ty i tak nic z takiego czysto techniczno merytorycznego filmu nie wyniosą bo są zbyt mało ambitni by cokolwiek poczytać. Pozdrawiam.
Rafał Tomczyk Już się w życiu sporo naczytałem (i to w dwu językach), przeto chętnie jeszcze rozszerzę horyzonty o elektronikę. Poczekam więc na ten super filmik, albo... może raczej dokończmy karpia i rozejdzmy się w dobrych nastrojach (pomimo wyrażnie zaczepnego tonu Twojej odpowiedzi)
W sieci w polsce jest 230V
3600 sekund to 1 godzina
przekaznik sam przekaznik a nie uklad cda 4017 ktory jest cyfrowy podlacz sam przekaznik analogowy tak jak w tytule a nie oklamuj
Dlatego topologia gwiazdy.
teraz sqm buduje taki moduł zy przekaźnika lecz nie działa pina trxynasty nie umie go załączyć a pin 13 idzie przez tranzystor
Ortografia!
Sorry pisałem na telefonie a wtedy miałem chyba spocone ręce
+mati ! A jak ten tranzystor jest podłączony?
Normalnie
Ale kolektor nie jest do masy
A później że GND
jest to ok1h 1min i 35sec
a smaczne te przekaźniki? - 11:44
SnipeR-02_PL tak
Przy pomocy tego układu nie da się uruchomić przekaźnika zbyt niskim napięciem. Przekaźnik, który działa przy napięciu 9V można uruchomić w najlepszym razie napięciem 4,5V. Dioda blokująca cewkę przekaźnika jest wskazana.
Początek filmu y
Hej, czy jesteś w stanie pokazać nam takie przekaźniki i sterowanie nimi zdalnie za pomocą Arduino - myślę, że będzie to bardzo ciekawy odcinek.
www.ebay.pl/sch/i.html?_odkw=remote+relay+switch+433&LH_BIN=1&_sop=15&_osacat=0&_from=R40&LH_PrefLoc=2&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=remote+relay+switch+315&_sacat=0
A to bardzo ciekawe :) Zapiszę sobie tp na przyszłość i mam nadzieję kiedyś wrócę do tego tematu.
Elektro Maras Podoba mi się wizja zamontowania tego w puszce elektrycznej i sterowanie tym przekaźnikiem np oświetleniem lub zasilaniem gniazdka. Mam wrażenie, że wystarczy sam moduł, co wygląda obiecująco - nie potrzeba specjalnie do każdej puszki pchać AVR tylko jednym głównym sterować wszystkimi puszkami. Taki "inteligentny" dom, a raczej pokój dla ubogich - bardziej bajer niż coś co mogłoby być zawsze sprawne, ale sam chętnie bym spróbował. Potrzebuję zrobić sterowanie włączaniem grzałki w piwnicy i nie zawsze chce się tam schodzić :) Tak bym wcisnął button na arduino i grzałka radiowo włączona, do tego odczyt temp i takie tam ... :) Wygląda na to, że taki przekaźnik można by też samemu polutować wykorzystując tylko gotowy moduł RF do arduino, tylko nie mam zielonego pojęcia w jaki sposób to działa - żadnego schematu nie znalazłem :( zagadaj do dostawcy, może podeśle Ci za free model do review skoro poniżej się wypowiedział i zniżkę dał :) zostaje tylko problem jak to zasilić w puszcze - jakaś tania micro przetwornica 220VAC/12VDC byłaby ideałem. Niestety nic nie znalazłem odpowiedniego prócz zasilaczy 220VAC -> gniazdko zapalniczki 12VDC. :(
Я кажется начал понимать польский.
Oчень хорошо!
Elektro Maras tez sie ciesze ze ob zaczyna rozumoeć polski
GDY NA ARDUINO NIECHCE WEJŚĆ PROGRAM CO ZROBIĆ
Sprawdź czy masz wybrana poprawną płytkę Arduino lub czy masz wybrany dobry port szeregowy
Kanał R.I.P
woltów nie wolt
ruwna godz
witam, a czy nie powninno sie uzyc diody prostowniczej zeby zabezpieczyc przekaznic przed pradem p wrotnym?
witam, a czy nie powninno sie uzyc diody prostowniczej zeby zabezpieczyc przekaznic przed pradem p wrotnym?
witam, a czy nie powninno sie uzyc diody prostowniczej zeby zabezpieczyc przekaznic przed pradem p wrotnym?