Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy chcą coś pomóc bez wciskania kitu i opowiadania głupot. Bardzo przystępne porady, objaśnienia dzięki czemu każdy może skorzystać - nawet kompletny laik. Tak trzymać. P.S. podaj kolego link do tapety 😁 - świetna
ja naprawde nie wiem jak wy ludzie to robicie xd rozumiem ze wiele osob kupuje sprzet na którym się nie zna, ale zeby nawet nie sprawdzić Hz w ustawieniach ekranu? xd
@@PavlokK niektore monitory nie ustawiaja same, a wiesz wiekszosc ludzi chce poprostu miec fajny monitor i grac a nie mieli 60hz+ wiec nie widza roznicy moze troszke bo inna matryca itp
A co w przypadku gdy ktoś wykonał profil icc na innym egzemplarzu tego samego modelu monitora? Dla przykładu na portalu tft central można pobrać proponowane przez nich profile dla konkretnych modeli. Wiem, że każdy egzemplarz może się od siebie nieco różnić, jednak czy nie będzie to dalej lepsze niż fabryczne ustawienia, które często potrafią mocno przekłamywać rzeczywistość?
Świetny poradnik stilgard, masz bardzo dużą wiedzę na temat monitorów, niedługo właśnie przyjdzie do mnie monitor AOC i możliwie, że z tego poradnika skorzystam, wielkie dzięki
Ja na swoim miałem automatycznie ustawioną najwyższą rozdzielczość i odświeżanie. Właśnie się przeniosłem z monitora 60hz na 144hz i już latając kursorem po pulpicie czuć lepszą płynność.
A ja nie mogę się zdecydować na monitor. Szukam czegoś, do modelowania 3d i mam dylemat- płaski czy zakrzywiony. czasem gram w gierki ale raczej wolałbym lepsze odwzorowanie kolorów niż wysokie odświerzanie. Przejrzałem troche tych recenzji ale jakoś nie znalazłem nic dla siebie. Co myślisz o LG 34WN700-B ?
Stary morele sklep jaki jest taki jest ale Ty i ten kanał to super poziom. I jak miło że nie ma żadnych reklam sklepu ale konkret na temat sprzętu i ogrom porad.
@@Stilgarius Duża jest różnica między monitorem 8 bit a monitorem 10 bit (8 bit + FRC) na matrycy VA? Rozważam zakup Dell S3220DGF (10 bit) albo 21:9 Gigabyte G34WQC (8 bit) i się zastanawiam, czy do gier ma to znaczenie?
@@jazon9 różnica jest w ilości odcieni np szarości. Albo 2 do potęgi 8, albo do potęgi 10. Czyli albo 256 takich pasków obok siebie albo 1024 cienszych na ekranie.
Bardzo dobry poradnik, szybko i na temat bez zbędnego gadania. Wszystko co trzeba aktualnie wiedzieć o konfiguracji pojedynczego monitora. Dzięki za te informacje, oczywiście łapka w górę. U mnie przy przestawieniu z 60Hz na 75Hz czerń jest bardziej intensywna co oczywiście widzę na plus.
3:07 warto też wspomnieć o ustawieniach rozszerzeniu ekranu (bo kiedy podłączymy drugi monitor to wtedy domyślnie ustawia nam się na powielanie ekranu)
wczoraj kupiłem ten monitor, który prezentujesz w filmie i w wolnej chwili skorzystam z Twoich porad. natomiast już na ustawieniach fabrycznych obraz jest jak żyleta. warto było.
PROTIP: Można mieć 1 monitor główny, a na monitorze 2 mieć główny pasek start, tray itp. Prawym na taskbar (pasek zadań), Odblokuj pasek zadań, robimy drag&drop (przytrzymaj, przesuń i upuść) na drugi monitor. Opcjonalnie blokujemy pasek zadań. Jedyna wada jest taka, że klikając na centrum powiadomień na monitorze 2, pasek wyjeżdża na monitorze 1, ale może M$ to w końcu poprawi :) PS dzięki za filmik, w końcu przez gammę ustawiłem sobie poprawna czerń właśnie na Samsungu z VA
Dobry poradnik. Od siebie dotam tylko, że po podłączeniu swojego nowego monitora GIGABYTE G24F 2 (bez znaczenia czy HDMI, czy DP), mój GTX 1070 wybudzał go dopiero na ekranie logowania do Windowsa zamiast przy UEFI. Chwila google'owania i problemem okazał się stary firmware mojego GPU. Tak więc jeśli wasz nowy monitor budzi się dopiero w Windowsie, konieczna jest aktualizacja oprogramowania układowego waszej karty graficznej. W przypadku NVIDIA to "NVIDIA Graphics Firmware Update Tool for DisplayPort 1.3 and 1.4 Displays". Należy pobrać nawet, jeśli korzysta się z starszego DP czy HDMI.
Raczej nie polecam - O wiele bardziej zawsze polecam zmieniać ustawienia w samym monitorze niż w różnych programowych ustawieniach, gdyż niektóre takie zmiany [Na przykład stworzenie profilu ICC] może nie być wczytywane i nie być używane w niektórych grach (Bez pomocy zewnętrznego oprogramowania pokroju reshade), a ustawienia zmienione w monitorze będą tutaj zawsze i wszędzie. Raczej Nvidiowskie ustawienia pokroju "wyreguluj ustawienia kolorów obrazu" pomimo tego, że działają to nie robią nic innego jak to co pokazałem w tym filmie patrząc na test eizo lub windowsowy "kalibruj ekran" i manualne zmienianie wartości RGB w monitorze
@@Stilgarius Może w większości tak, ale bez ustawienia "cyfrowa poświata" kolory są wyblakle i nie nasycone. A w ustawieniach monitora AOC nie znalazłem nic podobnego
@@Stilgarius po zrobieniu tego o czym mówisz w tym filmie, podczas grania w Wiedźmina 3 pojawiły mi się ze 3x czarne ekrany na 2 sek. Co to może być? AOC CU34G2X + 1070Ti. Wcześniej tego nie miałem? Coś z Gsync?
11:40 - technicznie rzecz biorąc, można uzyskać więcej kolorów programowo wykorzystując bezwładność wzroku poprzez dithering i PWM. Wiele monitorów tak podbija liczbę kolorów z 6 na 8 bitów lub 8 na 10. Gdy wyświetla się duży obszar jednolitego koloru można zauważyć taki szum. Kiedyś komputery wyświetlały bardzo małą liczbę kolorów typu 8, 16, czy 256. Gradienty uzyskiwało się przez dithering. To samo drukarki, które potrafią albo stawiać kropkę albo nie (czyli 1bit), a ładne wydruki uzyskujemy przez dithering. Tak więc na 8 bitowym monitorze można wyświetlić więcej kolorów i uzyskać płynne przejścia pomiędzy odcieniami, ale to raczej kwestia dla progamistów, czy grafików, a nie zwykłych użytkowników.
Warto również wspomnieć o skutkach ubocznych overdrive'a. "Ta funkcja nie zawsze działa idealnie. Pomimo "dopalenia pikseli" i skróceniu czasu reakcji efektem ubocznym może być ghosting, czyli pozostawianie poświaty (powidoków) przez poruszające się obiekty. Innym z efektów ubocznych może być bardziej widoczny dithering."
Hejka! Nie wiem kto to pisał, ale całkowicie się z tym nie zgadzam i już tłumaczę dlaczego: "Ta funkcja nie zawsze działa idealnie" - Prawda, dlatego też ustawiamy ją pod siebie a z dostępnych wszystkich mocy funkcji overdrive zawsze znajdziemy chociaż 1, która działa lepiej od funkcji wyłączonej. "Pomimo "dopalenia pikseli" i skróceniu czasu reakcji efektem ubocznym może być ghosting, czyli pozostawianie poświaty (powidoków) przez poruszające się obiekty" - Jak rozumiem chodzi o inverse ghosting, a nie ghosting - Ghosting to my niwelujemy za pomocą overdrive, a nie go "tworzymy". Inverse ghosting jest jedną ze składowych mocy overdrive i producenci to wykorzystują - Włączając najmocniejszą moc overdrive na większości monitorów zobaczymy duży inverse ghosting z bardzo prostej przyczyny - Ogromny overshoot = jak najmniejszy czas Vesa GTG zgodnie z ich matematyczną formułą 10% 90%, więc oferując absurdalny overshoot na max mocy overdrivce producenci mają w egzemplarzach produkcyjnych to magiczne i reklamowane "1ms", gdyż tylko tak są w stanie to osiągnąc - Stąd też tak często maksymalny overdrive ma ogromny overshoot, tylko w celach marketingowych. Raz jeszcze - Dlatego ustawiamy overdrive pod siebie, aby nie używać tych często "najmocniejszych" opcji, a wybieram opcję, która ma jak najmniejszy ghosting i niewidoczny inverse ghosting. "Innym z efektów ubocznych może być bardziej widoczny dithering" - Całkowicie się nie zgadzam i nie mam pojęcia co autor miał na myśli. Dithering nie jest w jakikolwiek sposób powiązany z funkcją overdrive, dithering jest powiązany z samym panelem i scalarem - Dla przykładu 24G2U jest monitorem 6bit + FRC i to właśnie to "FRC" jest czymś co można by było nazwać ditheringiem w niektórych przejściach. Włączając Overdrive na max czy go wyłączając nic z tym nie zrobimy, jedno z drugim całkowicie nie jest powiązane, dithering to jedno, overdrive to drugie - Podkręcając woltaż pikseli używając fabrycznie dostępnych ustawień w menu nie wpływamy na FRC monitora w żaden sposób, więc niestety nie do końca rozumiem o co chodzi autorowi. FRC za pomocą ditheringu potrafi tak modulować pokazywane barwy, że barwa X może migotać z częstotliwścią Z2 a barwa Y z częstotliwością Z2, aby pokazać przejścia barw normalnie niemożliwe do pokazania na matrycy natywnej 6 czy 8 bit. Każdą z powyższych rzeczy jestem w stanie bez problemu udowodnić, więc zapraszam do dyskusji, gdyż może ja po prostu tego zdania nie rozumiem, ale moim zdaniem jest ono całkowicie błędne.
Dokładnie tak. W moim przypadku podczas gier fps, dajmy na przykład csa. Podczas szybkich ruchów, lewo/prawo za postaciami, obiektami pojawia mi się czarna poświata.
Tutaj źródło: www.benchmark.pl/aktualnosci/co-to-jest-funkcja-overdrive-w-monitorach.html Co do samego overdrive'a to na moim monitorze (Acer predator xb270hu) rzeczywiście powstaje czarna poświata przy szybszym przesuwaniu myszką nawet na pulpicie i jest to widoczne właściwie tylko przy najmocniejszej jej mocy więc chciałem o tym wspomnieć z uwagi na moje doświadczenia z tą funkcją. Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź i wyjaśnienie. Pozdrawiam 😁
Ja tam zawsze robiłem co w filmie ukazane bo z natury jestem tak ciekawy wszystkiego, że nawet jeśli jest mi cos zupełnie zbędne, to i tak wnikliwie sprawdzę - bo zawsze, ale to zawsze drążę temat mając w głowie: "U, a to co robi? - klik klik - zaraz coś zepsuje, he he". Przyznam jednak, ze takich jak ja jest chyba mało, żeby wszytsko wiedzieć, by wszystko działało jak najlepiej na 100%. tzw. perfekcjonistów. W instrukcjach nic na tematy kalibracji nie ma. Także materiał, co widać po komentarzach xD - świetny i bardzo przydatny dla wielu. Stilgar radzisz i rządzisz pod względem profesjonalnym. :3 Jak dla mnie twoje materiały sa najlepsze.
G7 jest akurat wyjątkowym monitorem gdzie zmiana overdrive nie zmienia prawie nic [Bo jest tak dobrze skalibrowana prosto z pudełka], a po włączeniu g-synca funkcja overdrive i tak jest zablokowana, ale jak najbardziej można popatrzeć na temperaturę bieli czy ostrość tekstu jeśli te nas zbytnio nie zadowalają to można to bardzo prosto poprawić :3
Znakomity poradnik Stilgar. Dokładnie tak zawsze postępuje od lat, z tym ze pierw sprawdzam na nowym monitorze na planszach R, G, B czy nie ma martwych pikseli, pozniej plansze szarości do sprawdzenia Vertical bandingu i poziomu czerni wieczorem na planszy od rtings z krzyzem. Jak to przechodzi, to kalibruje wstępnie na planaszach Buroscha, robie to niestety na oko, ale wychodzi to ok, jest duzo lepiej niz nastawy fabryczyne na ktore patrzec nie mozna z reguły.
Mam monitor Acer Nitro QG241YBII i ustawiam w nim Overdrive na tryb ekstremalny i na tej aplikacji sprawdzam i smuga jest rzeczywiście mniejsza lecz jak mam kursor od myszki i nim przesuwam to pozostaje taki jakby cień lub smuga ale jak ustawie tryb normalny to juz tego nie ma da sie to jakoś naprawić czy to wina monitora?
Kalibracja monitora jest ultra ważna i najlepiej ją robić kolorymetrem. W większości przypadków kalibrując na oko, obraz będzie zbyt niebieski. Po kalibracji kolorymetrem obraz w wielu przypadkach będzie bardziej ciepły, dodatkowo taka kalibracja potrafi zniwelować schodkowanie gradientów (szczególnie w odcieniach szarości co ma duży wpływ na odbiór np. ciemnych scen w filmach czy grach). Moje monitory po kalibracji kolorymetrem to jak zupełnie inny sprzęt ;) Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać to to że taka kalibracja kolorymetrem wypluje nam profil kolorów który trzeba ustawić na monitorze. Ale niektóre gry i programy potrafią te ustawienia resetować i aplikować swoje, dlatego warto zainstalować DisplayCAL i używać DisplayCAL Profile loadera, który będzie pilnował, aby wybrany profil kolorów był zawsze aktywny.
W monitorze LG 29BN650 (Tak to ten 21:9 ultrawilde) W sekcji "regulacja obrazu" poziom czerni najlepiej dać jako "Niski" Wtedy wyciągniecie z niego piękną głęboką czerń. Nie wiem czy to błąd w tłumaczeniu jest, czy celowy zabieg. W każdym razie dziwnie tak to jest zrobione.
Dobry poradnik ale trzeba uważać z kalibracją kolorów - po przejściu przez ustawienia gamma, ciemne kolory wyraźnie uległy pogorszeniu, pojawiły się wyraźnie odróżniające się obszary jasniejszej/ciemniejszej czerni i szarości (jakby duża pikseloza ciemnych kolorów). Usunąłem ten 'nowy' profil kolorów, ale trochę mi zajęło, jak to zrobić.
Cześć Tomek, Moze refresh takiego materialu na 2024 ? Przydatne informacje o ktorych w wiekszosci wiedzualem oraz uzywalem, ale tak czy siak, wiele osob nie wie jak w ciagu 5 minut wykorzystac w pełni możliwości swojego panelu oraz poprawic bez uzywania kolorymetru jakosci wyswietlanego materiału. Szanuję Twoją wiedzę oraz materialy i to dzieki Nim kupuję nastepne monitory. Fakt, namówiłeś mnie aby wydać ponad 4k na 27 calowy ekran, ale co oled to oled :)
Dopiero teraz przestawiłem 60Hz na 75 Hz :D tydzień po zakupie recenzowanego przez Ciebie "Najtańszy monitor 27” 1440p - Czy warto? | Test Philips E-line 275E1S/00". Spisuje się świetnie, w porównaniu do TN kolory to magia :) Nie miałem nigdy IPS, a teraz wiem, że warto. Moim zdaniem gry lepiej wyglądają, kolorów nie ruszałem, gra na barwie 6500K i jest ok, jasność delikatnie podwyższyłem. Ogólnie mam pozytywne zdanie o tym monitorze, no może mały minus, w postaci potrzeby ręcznego wyłączania, żeby migająca, biała dioda nie irytowała(kwestia gustu).
A propos G-sync - zabraklo jednej informacji. Czy w grach WLaczac czy WYLaczac v-sync? Bo mam monitor 144hz z G-sync (karte oczywiscie nvidii) i nie wiem jak to w grach ustawiach a slyszalem juz rozne teorie.
Nie włączałbym V-synca globalnie, a raczej dla tych gier, w których komputer na pewno nie wyciągnie liczby klatek równej odświeżaniu. Jak można zobaczyć np. na Battle(Non)Sense ( ua-cam.com/video/L42nx6ubpfg/v-deo.html ) włączenie V-sync z G-sync spowoduje pełny input lag, jeśli się nie zblokuje klatek poniżej maksymalnego odświeżania. Zawsze trzeba włączyć limit przynajmniej o kilka klatek niżej, bo te limitery często sobie nie radzą idealnie (nawet jak programy do śledzenia FPS pokazują stałą wartość). Takie gry jak CS czy Half-Life na silniku source mają dobre wbudowane limitery, ale dla innych gier często trzeba niestety kombinować z zewnętrznym blokowaniem. Można użyć limitu klatek w opcjach sterownika, ale u mnie w panelu nVidii nie działa to dla starszych gier, co ciekawe limiter w nVidia Inspector już działa.
Oh to też prawda, w sumie to powinienem o tym wspomnieć, a czasami wydaje się dla mnie coś "zbyt oczywiste" i o tym nie mówię - W przypadku włączenia "vsync", kiedy chcemy używać gsynca / freesynca to obowiązkowo trzeba mieć klatkaż, który zawsze jest w zasięgu działania g-synca (Czyli na przykład 48-144hz / 48-141fps). Masz tutaj rację, powinienem to bardziej podkreślić niż ta część po ~9 minucie
Podobało. Kurde na 59Hz działałem :D kosmos! ufoludki tez poprawiłem, z gammą też teraz lepiej...dzięki kolego. W sumie dwa razy dzięki bo monitor też wybrałem dzięki Tobie :D Pozdrawiam!
W tym tygodniu kupiłem sobie nowy monitor - SAMSUNG 24' 144Hz z matrycą VA. Trochę irytował mnie chwilami zauważalny ghosting (głównie w grach FPS) Po tym poradniku już ghostingu w zasadzie nie widzę, nie wspominając już o reszcie przydatnych rad (ale 144Hz już były ustawione na szczęście haha) Dzięki raz jeszcze za tak pomocny poradnik!
A teraz filmik jak podłączyć taki monitor do dekodera DVB-T2 H.265 HEVC . Czy są jakieś monitory zasilane napięciem DC np. napięciem 5v-12v-14v (zasilenie bez udziału napięcia 230 V np.z panela fotowoltaicznego).
Tylko jeśli kalibrator tak jak mówisz, nam software'owo zmieni/nakaże karcie graficznej wyświetlić powiedzmy inaczej czerwony bo na danym monitorze wygląda on nie tak jak powinien, no to w taki razie w ustawieniach karty kolory zostaną zmienione jak na suwakach w OSD monitora, więc wyjdzie chyba na to samo. Jeśli kalibrator nakaże karcie wyświetlić kolor czerwony 5 punktów mniej to inne kolory zaś będą przekłamane. Tak jak mówiłeś, że te kolory są ze sobą połączone, to jak kalibrator może zmienić kolor aby nie ruszyć innych nie narażając na utratę prawidłowej barwy. Wychodziłoby na to, że w sumie każdy powinien oddać monitor to kalibracji ale wraz z komputerem i po zmianie kompa czy samej GPU ponownie. Ja ogólnie to już mam psychicznie dość tych monitorów bo ja wiecznie narzekam właśnie na ten wylew żółci z tych monitorów dla graczy. Jakiego bym nie kupił czy to TN, VA, IPS to jest to samo. Już chyba z 10 różnych monitorów w przeciągu 4 lat przetestowałem. I na każdym jak właśnie próbowałem uzyskać lepszą biel dodając niebieskiego czy ujmując zielonego i czerwonego to zaś inne kolory stawały się oszukane. Na dwóch to miałem nawet taką sytuację, że aby uzyskać satysfakcjonującą biel musiałem ustawić R50 G50 B70, więc praktycznie o 20 punktów na niebieskim, przez co zaś jakieś niebieskie kolory były przekoloryzowane i pastelowe. Może też jestem osobą która bardziej preferuje barwę zimną niż ciepłą i dlatego mam już tak spaczone spojrzenie na monitory. W końcu zakupiłem LG OLED 42C2 i prawie wszystkie problemy znikły. Prawie bo OLEDa to używam do PS5 a pod PC chciałem i nadal chcę kupić jakiegoś 1080p bo ze zmianą kompa w tych cenach jeszcze długą będę siedział na tej poczciwej rozdzielczości. Spróbuje jeszcze z tym AOC 27G2SPU/BK choć boję się tych IPSów, ostatnio zakupiłem samsunga na IPS i w końcu trafił się taki z lepszymi kolorami trochę podbiłem niebieski i było idealnie tylko ten IPS glow był tragiczny, że nie dało się używać tego monitora.
Mam pytanie bo dzialala mi funkcja do zmiany w monitorze overdrive a jednego dnia patrze ze nie da sie zmienic z normal monitor acer kg251qdbmiipx pomozcie bez tego jest to takie slabe :(
Co może być powodem że nie mam możliwości zmiany częstotliwości odświeżania na większą - monitor AOC Q27G2U/BK - 27" - 2K - 144Hz? Rozdzielczość została zmieniona tak jak na poradniku w opcjach odświeżania jest tylko wartość 75Hz.
Kupiłem kilka dni temu monitor AOC Agon AG271QG i byłem trochę rozczarowany. Ale po zastosowaniu tego co omawiasz w tym poradniku monitor śmiga jak trzeba ;)
Mało tego. Podejrzewam, że znajdzie się tu taki, który na monitorze 144Hz gra na 60Hz I jeszcze się zachwyca jakie te 144Hz są wspaniałe xD
Ja tak miałem przez pół roku xD
@@ManiekFPV XDDD
@@malpapapa Tak było 😅, kumpel mi powiedział dopiero że trzeba zmienić w ustawieniach ekranu na 144hz xD
@@ManiekFPV f dla ciebie.
to ja miło mi
Dobrze, że są jeszcze ludzie, którzy chcą coś pomóc bez wciskania kitu i opowiadania głupot. Bardzo przystępne porady, objaśnienia dzięki czemu każdy może skorzystać - nawet kompletny laik. Tak trzymać.
P.S. podaj kolego link do tapety 😁 - świetna
16:05 założysz się? założysz?? .... Wygrałeś. Dziękuje! :D
Rewelacyjny poradnik i zarazem wprowadzenie dla laików.
Wstyd się przyznać, ale oczywiście było 60 Hz, a monitor 144. Dzięki! :)
nie martw się ja też tak miałem i pewnie nawet bym nic nie zrobił z tym gdyby nie poradnik
@@sylwesterzynda4718 ja miałem 60hz na minotorze 240 XD
ja naprawde nie wiem jak wy ludzie to robicie xd rozumiem ze wiele osob kupuje sprzet na którym się nie zna, ale zeby nawet nie sprawdzić Hz w ustawieniach ekranu? xd
@@PavlokK niektore monitory nie ustawiaja same, a wiesz wiekszosc ludzi chce poprostu miec fajny monitor i grac a nie mieli 60hz+ wiec nie widza roznicy moze troszke bo inna matryca itp
Trzeba być niezłym dzbanem ;DD
materiał 12/10 ✋
Dzięki!
Swietny materiał tego brakowało na YT.
Stilgard zrobiłeś bardzo dobry poradnik dla kupującego lub przechodzącego na nowy monitor. Polecam:)
Dzięki!
A co w przypadku gdy ktoś wykonał profil icc na innym egzemplarzu tego samego modelu monitora? Dla przykładu na portalu tft central można pobrać proponowane przez nich profile dla konkretnych modeli. Wiem, że każdy egzemplarz może się od siebie nieco różnić, jednak czy nie będzie to dalej lepsze niż fabryczne ustawienia, które często potrafią mocno przekłamywać rzeczywistość?
Świetny poradnik stilgard, masz bardzo dużą wiedzę na temat monitorów, niedługo właśnie przyjdzie do mnie monitor AOC i możliwie, że z tego poradnika skorzystam, wielkie dzięki
A co powiesz o skrzywionych monitorach
@Theodor the Cat a ja myslalem, ze w Stalingradzie.
@@przemysawnowak2673 XDDD
Stilgar to jest gość ! Niesamowita wiedza i strasznie pomocny chlopak ! Pozdrawiam ! świetny film :)
Ja, który tłumaczę babci jak wysłać SMS-a:
@yokiz niektórzy pytali
@yokiz ja pytałem a poza tym nikt nie musiał
@yokiz cię o zdanie
@yokiz Kto pytał? To właśnie było pytanie
@yokiz twoja stara pytała jak ja zapinalem
Bardzo potrzebny i przystępnie zaprezentowany film. Dzięki mój imienniku szanowny!
wspaniały film więcej takich Morele i Panie prowadzący poprosze
Dzięki. Staramy się, aby każdy film Was zaciekawił i był przydatny. :)
Ja na swoim miałem automatycznie ustawioną najwyższą rozdzielczość i odświeżanie. Właśnie się przeniosłem z monitora 60hz na 144hz i już latając kursorem po pulpicie czuć lepszą płynność.
Rewelacyjny materiał! nie wiedziałem że można tak wiele rzeczy zmienić :D
Wracam kolejny raz do tego poradnika! Zdecydowanie polecam!
o gościu! gratki! fajnie tłumaczysz i w odpowiednim tempie! dzięki serdeczcne!
takiego poradnika potrzebowałem! dzięki!
👍 Subskrybuj moreleTV ➡️ morele.tv/subskrybuj
📺 AOC 24G2U ➡️ morele.tv/3DHod6c
📺 Wszystkie monitory ➡️ morele.tv/Monitory-W-Morele
⚠️ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele.net ➡️ morele.tv/Alarm-cenowy
A ja nie mogę się zdecydować na monitor. Szukam czegoś, do modelowania 3d i mam dylemat- płaski czy zakrzywiony. czasem gram w gierki ale raczej wolałbym lepsze odwzorowanie kolorów niż wysokie odświerzanie. Przejrzałem troche tych recenzji ale jakoś nie znalazłem nic dla siebie. Co myślisz o LG 34WN700-B ?
a może wiesz czemu na monitorze LG 27GL650F nie mogę włączyć g-sync z kartą gtx 1060 na win 7 ?
W końcu konkret film :D warto przy testach się odwoływać do niego oraz robić aktualizacje w przyszłości.
Podobają mi się Twoje filmy, świetna robota. Wybrałem monitor dzięki Twoim recenzjom - jestem zadowolony. Tak trzymać
Stary morele sklep jaki jest taki jest ale Ty i ten kanał to super poziom. I jak miło że nie ma żadnych reklam sklepu ale konkret na temat sprzętu i ogrom porad.
Bardzo mądry, rzeczowy, konkretny, profesjonalny i treściwy materiał. Dziękuję i pozdrawiam. :)
Bardzo dziękuję!
xd
@@Stilgarius Duża jest różnica między monitorem 8 bit a monitorem 10 bit (8 bit + FRC) na matrycy VA? Rozważam zakup Dell S3220DGF (10 bit) albo 21:9 Gigabyte G34WQC (8 bit) i się zastanawiam, czy do gier ma to znaczenie?
@@jazon9 różnica jest w ilości odcieni np szarości. Albo 2 do potęgi 8, albo do potęgi 10. Czyli albo 256 takich pasków obok siebie albo 1024 cienszych na ekranie.
@@BartekEVH Tyle to ja wiem, bardziej mnie zastanawia czy jak będą duże różnice w wyświetlaniu kolorów w grach.
Bardzo dobry poradnik, szybko i na temat bez zbędnego gadania. Wszystko co trzeba aktualnie wiedzieć o konfiguracji pojedynczego monitora. Dzięki za te informacje, oczywiście łapka w górę. U mnie przy przestawieniu z 60Hz na 75Hz czerń jest bardziej intensywna co oczywiście widzę na plus.
3:07 warto też wspomnieć o ustawieniach rozszerzeniu ekranu (bo kiedy podłączymy drugi monitor to wtedy domyślnie ustawia nam się na powielanie ekranu)
robiło się tak na win 7, na win 10 mi sie tak jeszcze nie zdarzyło
Wczoraj odpalilem nowy monitor a ty dzisiaj taki poradnik dajesz przypadek nie sadze :)
0:00
podłączam do komputera
Dlugo czekalem na taki odcinek. Naprawde mega. Wielkie dzieki i pozdrawiam.
Pozdrawiamy
Dzięki, przydatny materiał.
wczoraj kupiłem ten monitor, który prezentujesz w filmie i w wolnej chwili skorzystam z Twoich porad. natomiast już na ustawieniach fabrycznych obraz jest jak żyleta. warto było.
dzieki za super info :)
Dzięki, że z nami jesteś :)
Stilgard nawet nie wiesz jak byles pomocny przy niektorych kwestiach zwiazanych z komputerem czy tez monitorem, dzieki mordo i piona !
heh super specjalnie dla lepszych kolorów 2 lata temu kupiłem 10 bitowy monitor i się okazało że przez 2 lata używałem go na 8 bitach, dzięki za pomoc
PROTIP: Można mieć 1 monitor główny, a na monitorze 2 mieć główny pasek start, tray itp.
Prawym na taskbar (pasek zadań), Odblokuj pasek zadań, robimy drag&drop (przytrzymaj, przesuń i upuść) na drugi monitor. Opcjonalnie blokujemy pasek zadań.
Jedyna wada jest taka, że klikając na centrum powiadomień na monitorze 2, pasek wyjeżdża na monitorze 1, ale może M$ to w końcu poprawi :)
PS dzięki za filmik, w końcu przez gammę ustawiłem sobie poprawna czerń właśnie na Samsungu z VA
Podasz linka do tapety?
Dobry poradnik. Od siebie dotam tylko, że po podłączeniu swojego nowego monitora GIGABYTE G24F 2 (bez znaczenia czy HDMI, czy DP), mój GTX 1070 wybudzał go dopiero na ekranie logowania do Windowsa zamiast przy UEFI. Chwila google'owania i problemem okazał się stary firmware mojego GPU. Tak więc jeśli wasz nowy monitor budzi się dopiero w Windowsie, konieczna jest aktualizacja oprogramowania układowego waszej karty graficznej. W przypadku NVIDIA to "NVIDIA Graphics Firmware Update Tool for DisplayPort 1.3 and 1.4 Displays". Należy pobrać nawet, jeśli korzysta się z starszego DP czy HDMI.
super materiał !!! :-)
Bardzoooo dziękujemy!
Świetny poradnik!!! Dzięki wielkie
A co z ustawieniami ekranu w panelu NVIDIA?
Raczej nie polecam - O wiele bardziej zawsze polecam zmieniać ustawienia w samym monitorze niż w różnych programowych ustawieniach, gdyż niektóre takie zmiany [Na przykład stworzenie profilu ICC] może nie być wczytywane i nie być używane w niektórych grach (Bez pomocy zewnętrznego oprogramowania pokroju reshade), a ustawienia zmienione w monitorze będą tutaj zawsze i wszędzie. Raczej Nvidiowskie ustawienia pokroju "wyreguluj ustawienia kolorów obrazu" pomimo tego, że działają to nie robią nic innego jak to co pokazałem w tym filmie patrząc na test eizo lub windowsowy "kalibruj ekran" i manualne zmienianie wartości RGB w monitorze
@@Stilgarius Może w większości tak, ale bez ustawienia "cyfrowa poświata" kolory są wyblakle i nie nasycone. A w ustawieniach monitora AOC nie znalazłem nic podobnego
@@Stilgarius Co w monitorze podbić żeby kolory były bardziej nasycone i nie takie wyblakłe?
@@Stilgarius po zrobieniu tego o czym mówisz w tym filmie, podczas grania w Wiedźmina 3 pojawiły mi się ze 3x czarne ekrany na 2 sek. Co to może być? AOC CU34G2X + 1070Ti.
Wcześniej tego nie miałem? Coś z Gsync?
Świetna robota, ustawiłem zgodnie ze wskazówkami . Pięknie
noo w końcu czekałem na taki filmik !!
Niesamowicie pomocny poradnik jestem w szoku, bo sam sie czegos nowego nauczylem, dzieki wielkie!!! :)
Super, bardzo nas to cieszy!
Mam dokładnie taki sam monitor 😛
jaki to model? Monitor AOC C27G2ZE/BK?
@@karolfaracik7152 aoc 24g2u5/bk :)
Też
Ok
Panie rewelacja. Dzięki!
Ohohohoh dzięki wielkie bo niedługo będe sobie kupował monitor i no dzięki :)
+11 xD jutro mam urodziny i muszę monitor kupić bo kompa już mam A nie mam jak grać :) prawdopodobnie to będzie lg24mp59g jakoś tak
@@Cipsko ja jeszcze kompa nie mam, ale niedługo xD ale monitor to też prawdopodobnie ten sam lg xD
A jaki monitor policilibyscie mi do konsoli ps5 ktory wpelni mnie zadowoli moge pozwolic sobie na wydatek nawet 3000zl
@@CobrettiOnduty kup telewizor...
@@CobrettiOnduty no kolega tu ma rację 3000zl na monitor po co? Do ps5 maksymalnie załóżmy te 120fps to aoc24g2u będzie najlepszym wyborem za 850zl
11:40 - technicznie rzecz biorąc, można uzyskać więcej kolorów programowo wykorzystując bezwładność wzroku poprzez dithering i PWM. Wiele monitorów tak podbija liczbę kolorów z 6 na 8 bitów lub 8 na 10. Gdy wyświetla się duży obszar jednolitego koloru można zauważyć taki szum. Kiedyś komputery wyświetlały bardzo małą liczbę kolorów typu 8, 16, czy 256. Gradienty uzyskiwało się przez dithering. To samo drukarki, które potrafią albo stawiać kropkę albo nie (czyli 1bit), a ładne wydruki uzyskujemy przez dithering. Tak więc na 8 bitowym monitorze można wyświetlić więcej kolorów i uzyskać płynne przejścia pomiędzy odcieniami, ale to raczej kwestia dla progamistów, czy grafików, a nie zwykłych użytkowników.
Warto również wspomnieć o skutkach ubocznych overdrive'a.
"Ta funkcja nie zawsze działa idealnie. Pomimo "dopalenia pikseli" i skróceniu czasu reakcji efektem ubocznym może być ghosting, czyli pozostawianie poświaty (powidoków) przez poruszające się obiekty. Innym z efektów ubocznych może być bardziej widoczny dithering."
Hejka! Nie wiem kto to pisał, ale całkowicie się z tym nie zgadzam i już tłumaczę dlaczego:
"Ta funkcja nie zawsze działa idealnie" - Prawda, dlatego też ustawiamy ją pod siebie a z dostępnych wszystkich mocy funkcji overdrive zawsze znajdziemy chociaż 1, która działa lepiej od funkcji wyłączonej.
"Pomimo "dopalenia pikseli" i skróceniu czasu reakcji efektem ubocznym może być ghosting, czyli pozostawianie poświaty (powidoków) przez poruszające się obiekty" - Jak rozumiem chodzi o inverse ghosting, a nie ghosting - Ghosting to my niwelujemy za pomocą overdrive, a nie go "tworzymy". Inverse ghosting jest jedną ze składowych mocy overdrive i producenci to wykorzystują - Włączając najmocniejszą moc overdrive na większości monitorów zobaczymy duży inverse ghosting z bardzo prostej przyczyny - Ogromny overshoot = jak najmniejszy czas Vesa GTG zgodnie z ich matematyczną formułą 10% 90%, więc oferując absurdalny overshoot na max mocy overdrivce producenci mają w egzemplarzach produkcyjnych to magiczne i reklamowane "1ms", gdyż tylko tak są w stanie to osiągnąc - Stąd też tak często maksymalny overdrive ma ogromny overshoot, tylko w celach marketingowych. Raz jeszcze - Dlatego ustawiamy overdrive pod siebie, aby nie używać tych często "najmocniejszych" opcji, a wybieram opcję, która ma jak najmniejszy ghosting i niewidoczny inverse ghosting.
"Innym z efektów ubocznych może być bardziej widoczny dithering" - Całkowicie się nie zgadzam i nie mam pojęcia co autor miał na myśli. Dithering nie jest w jakikolwiek sposób powiązany z funkcją overdrive, dithering jest powiązany z samym panelem i scalarem - Dla przykładu 24G2U jest monitorem 6bit + FRC i to właśnie to "FRC" jest czymś co można by było nazwać ditheringiem w niektórych przejściach. Włączając Overdrive na max czy go wyłączając nic z tym nie zrobimy, jedno z drugim całkowicie nie jest powiązane, dithering to jedno, overdrive to drugie - Podkręcając woltaż pikseli używając fabrycznie dostępnych ustawień w menu nie wpływamy na FRC monitora w żaden sposób, więc niestety nie do końca rozumiem o co chodzi autorowi. FRC za pomocą ditheringu potrafi tak modulować pokazywane barwy, że barwa X może migotać z częstotliwścią Z2 a barwa Y z częstotliwością Z2, aby pokazać przejścia barw normalnie niemożliwe do pokazania na matrycy natywnej 6 czy 8 bit.
Każdą z powyższych rzeczy jestem w stanie bez problemu udowodnić, więc zapraszam do dyskusji, gdyż może ja po prostu tego zdania nie rozumiem, ale moim zdaniem jest ono całkowicie błędne.
Dokładnie tak. W moim przypadku podczas gier fps, dajmy na przykład csa. Podczas szybkich ruchów, lewo/prawo za postaciami, obiektami pojawia mi się czarna poświata.
Tutaj źródło: www.benchmark.pl/aktualnosci/co-to-jest-funkcja-overdrive-w-monitorach.html
Co do samego overdrive'a to na moim monitorze (Acer predator xb270hu) rzeczywiście powstaje czarna poświata przy szybszym przesuwaniu myszką nawet na pulpicie i jest to widoczne właściwie tylko przy najmocniejszej jej mocy więc chciałem o tym wspomnieć z uwagi na moje doświadczenia z tą funkcją. Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź i wyjaśnienie. Pozdrawiam 😁
Ja tam zawsze robiłem co w filmie ukazane bo z natury jestem tak ciekawy wszystkiego, że nawet jeśli jest mi cos zupełnie zbędne, to i tak wnikliwie sprawdzę - bo zawsze, ale to zawsze drążę temat mając w głowie: "U, a to co robi? - klik klik - zaraz coś zepsuje, he he". Przyznam jednak, ze takich jak ja jest chyba mało, żeby wszytsko wiedzieć, by wszystko działało jak najlepiej na 100%. tzw. perfekcjonistów. W instrukcjach nic na tematy kalibracji nie ma. Także materiał, co widać po komentarzach xD - świetny i bardzo przydatny dla wielu. Stilgar radzisz i rządzisz pod względem profesjonalnym. :3 Jak dla mnie twoje materiały sa najlepsze.
2:40 Co to za gierka?
Wasteland 3, bardzo bardzo polecam, jest dostępny na gamepassie
Stilgar bardzo fajnie że opowiadasz też o asg
Wygrałeś zakład, rozdzielczość już zmieniłem... ;)
Od poradników ASG do naprawdę rzetelnych omówień tematów związanych z monitorami. Przybyłem 2 lata po czasie, ale Stilgar, dobra robota!
9:18 Wow, Gothic 3
Dziękuje bo sporo pomogło mi u siebie po ogarniać ustawienia. Łapka w górę.
W tym odyssy g7 też mam tak pogrzebać wszystko
G7 jest akurat wyjątkowym monitorem gdzie zmiana overdrive nie zmienia prawie nic [Bo jest tak dobrze skalibrowana prosto z pudełka], a po włączeniu g-synca funkcja overdrive i tak jest zablokowana, ale jak najbardziej można popatrzeć na temperaturę bieli czy ostrość tekstu jeśli te nas zbytnio nie zadowalają to można to bardzo prosto poprawić :3
Mam 165 Hz a chodziło na 60 Hz. Monitor kupiłem miesiąc temu i ten film był dla mnie bardzo wartościowy. Dobra robota moreleTV!
Było 8 bitów, zamiast 10. :)
Dzięki. Bardzo mi pomógł z nowym monitorem Twój film :)
mi tak samo
Miałem 240hz i grałem na 60 XD
WoW to musiało być błogie doznanie
Znakomity poradnik Stilgar.
Dokładnie tak zawsze postępuje od lat, z tym ze pierw sprawdzam na nowym monitorze na planszach R, G, B czy nie ma martwych pikseli, pozniej plansze szarości do sprawdzenia Vertical bandingu i poziomu czerni wieczorem na planszy od rtings z krzyzem. Jak to przechodzi, to kalibruje wstępnie na planaszach Buroscha, robie to niestety na oko, ale wychodzi to ok, jest duzo lepiej niz nastawy fabryczyne na ktore patrzec nie mozna z reguły.
Ja go wyjmuje z pudełka podłączam do pc i już xD
a co jak moja karta ma wyjscia displayport 1.4 a monitor ma 1.1 albo 1.2?
Jest jakiś przedłużacz żeby to razem połączyc czy nie?
Dziękuje za ten filmik teraz po tej małej kalibracji obraz wygląda dużo lepiej :) . Pozdrawiam .
Mega pomocny film, dzięki 😁
Dziękuję bardzo za napisy, jestem niedosłyszący, noszę aparaty słuchowe, ale niestety nie rozumiem mowy.
kawal wiedzy jak zwykle stilgar w kwestii minitorow wymiata
Mam monitor Acer Nitro QG241YBII i ustawiam w nim Overdrive na tryb ekstremalny i na tej aplikacji sprawdzam i smuga jest rzeczywiście mniejsza lecz jak mam kursor od myszki i nim przesuwam to pozostaje taki jakby cień lub smuga ale jak ustawie tryb normalny to juz tego nie ma da sie to jakoś naprawić czy to wina monitora?
Dziękuje ślicznie! Jestem wlasnie przed zakupem swojego pierwszego komputera informacje sie przydadzą na 100%
Dzięki za poradnik. Ustawienie gammy dało mi niesamowitą poprawę obrazu. Pozdrawiam
Materiał ja zawszę rewelacja . Podziękował za świetną robotę . Pozdrawiam
Kalibracja monitora jest ultra ważna i najlepiej ją robić kolorymetrem. W większości przypadków kalibrując na oko, obraz będzie zbyt niebieski. Po kalibracji kolorymetrem obraz w wielu przypadkach będzie bardziej ciepły, dodatkowo taka kalibracja potrafi zniwelować schodkowanie gradientów (szczególnie w odcieniach szarości co ma duży wpływ na odbiór np. ciemnych scen w filmach czy grach). Moje monitory po kalibracji kolorymetrem to jak zupełnie inny sprzęt ;) Jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać to to że taka kalibracja kolorymetrem wypluje nam profil kolorów który trzeba ustawić na monitorze. Ale niektóre gry i programy potrafią te ustawienia resetować i aplikować swoje, dlatego warto zainstalować DisplayCAL i używać DisplayCAL Profile loadera, który będzie pilnował, aby wybrany profil kolorów był zawsze aktywny.
Chyba profesjonalna kalibracja była by lepsza
Super odcinek. Naprawdę mi pomógł :)
kozak film dzieki
W monitorze LG 29BN650 (Tak to ten 21:9 ultrawilde) W sekcji "regulacja obrazu" poziom czerni najlepiej dać jako "Niski" Wtedy wyciągniecie z niego piękną głęboką czerń. Nie wiem czy to błąd w tłumaczeniu jest, czy celowy zabieg. W każdym razie dziwnie tak to jest zrobione.
Dobry poradnik ale trzeba uważać z kalibracją kolorów - po przejściu przez ustawienia gamma, ciemne kolory wyraźnie uległy pogorszeniu, pojawiły się wyraźnie odróżniające się obszary jasniejszej/ciemniejszej czerni i szarości (jakby duża pikseloza ciemnych kolorów). Usunąłem ten 'nowy' profil kolorów, ale trochę mi zajęło, jak to zrobić.
Cześć Tomek,
Moze refresh takiego materialu na 2024 ? Przydatne informacje o ktorych w wiekszosci wiedzualem oraz uzywalem, ale tak czy siak, wiele osob nie wie jak w ciagu 5 minut wykorzystac w pełni możliwości swojego panelu oraz poprawic bez uzywania kolorymetru jakosci wyswietlanego materiału.
Szanuję Twoją wiedzę oraz materialy i to dzieki Nim kupuję nastepne monitory.
Fakt, namówiłeś mnie aby wydać ponad 4k na 27 calowy ekran, ale co oled to oled :)
Dziękuję bardzo! Monitor ustawiony :)
Dopiero teraz przestawiłem 60Hz na 75 Hz :D tydzień po zakupie recenzowanego przez Ciebie "Najtańszy monitor 27” 1440p - Czy warto? | Test Philips E-line 275E1S/00". Spisuje się świetnie, w porównaniu do TN kolory to magia :) Nie miałem nigdy IPS, a teraz wiem, że warto. Moim zdaniem gry lepiej wyglądają, kolorów nie ruszałem, gra na barwie 6500K i jest ok, jasność delikatnie podwyższyłem. Ogólnie mam pozytywne zdanie o tym monitorze, no może mały minus, w postaci potrzeby ręcznego wyłączania, żeby migająca, biała dioda nie irytowała(kwestia gustu).
A propos G-sync - zabraklo jednej informacji. Czy w grach WLaczac czy WYLaczac v-sync? Bo mam monitor 144hz z G-sync (karte oczywiscie nvidii) i nie wiem jak to w grach ustawiach a slyszalem juz rozne teorie.
Bardzo dobry poradnik, odświezyłem sobie wiadomości, dziękuję
Super, konkretna wiedza, dziękuję.
Kapitalny materiał,mnóstwo wiedzy,teraz wiem jak to ugryźć.Dzięki!.
Świetny poradnik ! Dzięki niemu od razu lepiej mi się wszystko wyświetla :D dzięki! Jedno pytanko, co to za gra w 2:51 min ?
Mnie to trochę na Xcoma wyglądało, albo jakieś UFO
Ale super odcineczek!
Nie włączałbym V-synca globalnie, a raczej dla tych gier, w których komputer na pewno nie wyciągnie liczby klatek równej odświeżaniu. Jak można zobaczyć np. na Battle(Non)Sense ( ua-cam.com/video/L42nx6ubpfg/v-deo.html ) włączenie V-sync z G-sync spowoduje pełny input lag, jeśli się nie zblokuje klatek poniżej maksymalnego odświeżania. Zawsze trzeba włączyć limit przynajmniej o kilka klatek niżej, bo te limitery często sobie nie radzą idealnie (nawet jak programy do śledzenia FPS pokazują stałą wartość). Takie gry jak CS czy Half-Life na silniku source mają dobre wbudowane limitery, ale dla innych gier często trzeba niestety kombinować z zewnętrznym blokowaniem. Można użyć limitu klatek w opcjach sterownika, ale u mnie w panelu nVidii nie działa to dla starszych gier, co ciekawe limiter w nVidia Inspector już działa.
Oh to też prawda, w sumie to powinienem o tym wspomnieć, a czasami wydaje się dla mnie coś "zbyt oczywiste" i o tym nie mówię - W przypadku włączenia "vsync", kiedy chcemy używać gsynca / freesynca to obowiązkowo trzeba mieć klatkaż, który zawsze jest w zasięgu działania g-synca (Czyli na przykład 48-144hz / 48-141fps). Masz tutaj rację, powinienem to bardziej podkreślić niż ta część po ~9 minucie
pomożesz? mam słaby laptop i podłączyłem 144hz monitor. w panelu nvidia dalej uważa że jestem na laptopie. co robić? jak ustawićna 144hz?
nie ma zadznej funkcji overdrive na monitorze tuf gaming vg32v co to ma byc !!!!!!
Podobało. Kurde na 59Hz działałem :D kosmos! ufoludki tez poprawiłem, z gammą też teraz lepiej...dzięki kolego. W sumie dwa razy dzięki bo monitor też wybrałem dzięki Tobie :D Pozdrawiam!
Bardzo pomocny film dzięki wielkie
W tym tygodniu kupiłem sobie nowy monitor - SAMSUNG 24' 144Hz z matrycą VA. Trochę irytował mnie chwilami zauważalny ghosting (głównie w grach FPS) Po tym poradniku już ghostingu w zasadzie nie widzę, nie wspominając już o reszcie przydatnych rad (ale 144Hz już były ustawione na szczęście haha)
Dzięki raz jeszcze za tak pomocny poradnik!
bardzo pomocny poradnik!
A teraz filmik jak podłączyć taki monitor do dekodera DVB-T2 H.265 HEVC . Czy są jakieś monitory zasilane napięciem DC np. napięciem 5v-12v-14v (zasilenie bez udziału napięcia 230 V np.z panela fotowoltaicznego).
Tylko jeśli kalibrator tak jak mówisz, nam software'owo zmieni/nakaże karcie graficznej wyświetlić powiedzmy inaczej czerwony bo na danym monitorze wygląda on nie tak jak powinien, no to w taki razie w ustawieniach karty kolory zostaną zmienione jak na suwakach w OSD monitora, więc wyjdzie chyba na to samo. Jeśli kalibrator nakaże karcie wyświetlić kolor czerwony 5 punktów mniej to inne kolory zaś będą przekłamane. Tak jak mówiłeś, że te kolory są ze sobą połączone, to jak kalibrator może zmienić kolor aby nie ruszyć innych nie narażając na utratę prawidłowej barwy. Wychodziłoby na to, że w sumie każdy powinien oddać monitor to kalibracji ale wraz z komputerem i po zmianie kompa czy samej GPU ponownie.
Ja ogólnie to już mam psychicznie dość tych monitorów bo ja wiecznie narzekam właśnie na ten wylew żółci z tych monitorów dla graczy. Jakiego bym nie kupił czy to TN, VA, IPS to jest to samo. Już chyba z 10 różnych monitorów w przeciągu 4 lat przetestowałem. I na każdym jak właśnie próbowałem uzyskać lepszą biel dodając niebieskiego czy ujmując zielonego i czerwonego to zaś inne kolory stawały się oszukane. Na dwóch to miałem nawet taką sytuację, że aby uzyskać satysfakcjonującą biel musiałem ustawić R50 G50 B70, więc praktycznie o 20 punktów na niebieskim, przez co zaś jakieś niebieskie kolory były przekoloryzowane i pastelowe. Może też jestem osobą która bardziej preferuje barwę zimną niż ciepłą i dlatego mam już tak spaczone spojrzenie na monitory.
W końcu zakupiłem LG OLED 42C2 i prawie wszystkie problemy znikły. Prawie bo OLEDa to używam do PS5 a pod PC chciałem i nadal chcę kupić jakiegoś 1080p bo ze zmianą kompa w tych cenach jeszcze długą będę siedział na tej poczciwej rozdzielczości. Spróbuje jeszcze z tym AOC 27G2SPU/BK choć boję się tych IPSów, ostatnio zakupiłem samsunga na IPS i w końcu trafił się taki z lepszymi kolorami trochę podbiłem niebieski i było idealnie tylko ten IPS glow był tragiczny, że nie dało się używać tego monitora.
Mam pytanie bo dzialala mi funkcja do zmiany w monitorze overdrive a jednego dnia patrze ze nie da sie zmienic z normal monitor acer kg251qdbmiipx pomozcie bez tego jest to takie slabe :(
Dzięki przydatny poradnik:)
Super poradnik. Mój AOC czekał 2 lata na coś takiego :D
Fajny poradnik wielu rzeczy nie wiedziałem.
Super poradnik, wielka łapa w górę
Dziena!
Co może być powodem że nie mam możliwości zmiany częstotliwości odświeżania na większą - monitor AOC Q27G2U/BK - 27" - 2K - 144Hz? Rozdzielczość została zmieniona tak jak na poradniku w opcjach odświeżania jest tylko wartość 75Hz.
Super robota nie przesadzona merytoryczna konkretną
Dziekuje znalazlem to co szukalem do ustawien monitora 👌
Kupiłem kilka dni temu monitor AOC Agon AG271QG i byłem trochę rozczarowany. Ale po zastosowaniu tego co omawiasz w tym poradniku monitor śmiga jak trzeba ;)