✏️🌳 Letnia Szkoła Rysunku i Concept Artu #8: Flora Puszczy Skarbów - skała i drzewo

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 2

  • @iAdas
    @iAdas Місяць тому

    Ja ukończyłem Concept Art Master 4 i mam pytanie do Pani, bo wiem że jest pani Ilustratorką. Jak projektować okładki do książek i ilustracje do nich? Chodzi mi bardziej o stronę techniczną. W czym najlepiej. Czy InDesign, Canva czy coś innego? Czy są jakieś szablony, jak to wszystko układać, formaty itd. Jest jeszcze jedna rzecz nad którą się zastanawiam. Mianowicie o fonty jeśli chodzi np o tytuły książek. Czy można korzystać z gotowych fontów czy trzeba projektować za każdym razem własne i mieć typografie w "małym palcu"? Jak to wygląda? 😊

    • @potegaobrazu
      @potegaobrazu  Місяць тому

      Odpowiadając na pytanie, to przede wszystkim trzeba zapytać się zamawiającego czy ma specyfikację od drukarni (często drukarnie mają przygotowane szablony). Zanim przystąpisz do właściwej pracy, powinieneś wiedzieć jaki format ma mieć publikacja - ile mm czy cm netto i brutto wynosi rozmiar arkusza, jakie wymiar ma pole ochronne (czyli taka ramka, która znajduje się wokół krawędzi okładki, gdzie nie może znajdować się nic ważnego). Czy masz uwzględnić grzbiet, czy oprawa jest twarda i wymaga jeszcze dodatkowego wewnętrznego odstępu od krawędzi grzbietu, gdzie znajduje się dodatkowa biga (czyli zgięcie). Standardowo, jeśli chodzi o rozdzielczość, to projektujemy publikację w trybie kolorów CMYK i rozdzielczości 300 dpi.
      Do tego warto zapytać się, jaki tytuł ma publikacja. Jakie są dodatkowe informacje oprócz tego (imię i nazwisko autora, callouty, logotypy i oznakowania - generalnie co klient chce umieścić na przedniej stronie okładki). Na tyle najczęściej są wrzucane informacje tekstowe + stopka (z kodem paskowym, logiem i danymi wydawnictwa).
      Zanim zaczniesz się projektować ilustrację na okładkę, to warto, abyś ustawił sobie roboczo te wszystkie teksty oraz znaczki i dopiero wtedy zacznij przygotowywać szkice. Trzeba zrobić odpowiednie miejsce na te elementy. Same przygotowanie grafiki warto przygotować w Adobe Photoshop, Illustrator lub jeszcze innym programie służącym do malowania.
      Co do oprogramowania - to Adobe InDesign jest doskonałym programem do składu książek i okładek, oferując profesjonalne narzędzia do zarządzania tekstem i obrazami. Istnieją gotowe szablony dla różnych formatów książek (A5, A4 itp.). Zazwyczaj te wzory wystarczają, bo publikacje często trzymają się najpopularniejszych wymiarów, ale czasem trzeba wszystko ustawić ręcznie, bo akurat zadany format jest nietypowy.
      Canva jest przydatna przy prostszych projektach, ale ma swoje ograniczenia.
      Co do fontów - zazwyczaj korzysta się z gotowych. Często trzeba wykupić odpowiednią licencję. Własnoręczne projektowanie typografii jest opcją, ale nie zawsze koniecznością. Jeśli nie ma się doświadczenia, to lepiej tego zagadnienia nie ruszać Ważne, aby wszystko było harmonijnie dopasowane do okładki książki.
      Mam nadzieję, że mogłam pomóc.