Panie Damianie, porównanie wymiany oleju w "TIR-ach" w stosunku do aut osobowych jest kompletnie nie na miejscu. Najważniejszym faktem jest to, że do ciezarowki wchodzi 5, 6 a nawet i 7x więcej oleju niż średnio do osobowki. Filtr oleju również jest przystosowany gabarytowo do takiej ilości oliwy. Oprócz tego zakres obrotów silnika diesla w ciezarowce jest kompletnie inny niż w zwykłym dieslu. Wiec zanim pójdzie coś do sieci, prosze zasięgnąć języka u kogoś z wieksza wiedzą na temat, na który się Pan aktualnie wypowiada.
Szanuję pańską opinię panie Brad Pitt. Słyszałem, że jest pan doskonałym aktorem, ale zanim zacznie mnie pan pouczać proszę zasięgnąć wiedzy u kogoś kto ma pojęcie o czym mówi :-) Pozdrawiam Trochę słabo wyszło z Angeliną...
W B tej debilu a co powiesz na diesle mercedesa od 3 litrow w zwyz zespolone z skrzyniami aut 722.6 czy 722.9 gdzie np wiekszosc trasy pokonujesz z obrotami 1300-1700 orotow ? Bo sa to silniki duze nadrabiaja moca i wolnoobrotowe przy w211 z OM642 z predksocia 160 km na godzine mam srednio 2 tys obrotow , taka mini ciezarowka nieee ? A jednak osobowy samochod
AmiMen AmiMen A jezdziles kiedyś ciężarówka? Bo właśnie w tej minucie jade actrosem MP4 i przy 89km/h mam 1200 obr/min, a max co może wycisnąć to 1600. Wiec porównanie czegokolwiek z vanow czy osob. Do ciężarówki nie ma sensu. Kompletnie inne konstrukcje przy czym dla ciężarówki milion km na autostradach nie robi wrazenia
też czytałem ten artykuł i jednak się z nim zgodzę. sam robiłem swoim dieslem tylko trasy a olej zmienialem co 10 tyś km. łącznie z wszystkimi filtrami. filtry były tak zawalone ze nie ma sensu przeciągać do 15 tys km nie mowiac o 30 tys km. może i olej wytrzymałby kolejne 5 tyś km. w ceizarowkach jest ta różnica,że tego oleju jest naprawdę sporo. To też ma znaczenie, do tego silniki mimo obciążenia nie są wysokoobrotowe. troszkę inne temperatury itp. producentom aut na rękę jest rzadkie wymienianie oleju, zarabia się przecież na serwisie, szczególnie zepsutych aut. duzo racji co sposobu eksploatacji ma wpływ na trwałość oleju.
nowy olej = 250 godz pracy silnika 250 godz x 60 km/h (średnia prędkość w cyklu miejskim) czyli 15000 km 250 godz x 120km/h (średnia prędkość autostradzie) czyli 30000 km
Według mnie, wymiana oleju co 30tkm to jest skrajny idiotyzm. Takie serwisowanie odbije się na nas po upływie 200tkm, oczywiście jest to celowa robota producentów, auto po gwarancji ma się zacząć sypać i tyle. Każdy fachowiec, który zajmuję się od X lat remontami silników mówi jednoznacznie, serwis LL zabija nasze silniki. Podam piękny przykład, słynne 1.9DCI z Laguny II, Megane itp. Standardowym problemem tych silników były uszkodzone panewki, wymiana oleju oczywiście co 30tkm. W tym samym okresie dokładnie TEN SAM motor był montowany w Mitsubishi Carisma, tutaj zalecana wymiana oleju przez producenta 15tkm i co? ZERO problemów z panewkami i układem smarowania silnika - to jest tylko jeden przykład z wielu jakie znam. Więc proszę przestać gadać takie głupoty, że nie ma nic złego w serwisie LL. Olej w aucie osobowym po przebiegu 30tkm nie spełenia praktycznie już żadnych norm. Porównanie do ciężarówek kompletnie nie na miejscu, bo tak jak wcześniej wspomniano, ilość oleju jaka wchodzi do tego typu silników jest nieporównywalnie większa, po za tym, oborty w jakich pracują te silniki są o wiele niższe aniżeli w zwykłej osobówce.
A ja się zapytam, co to jest 180tkm? w starszych autach taki przebieg był normą, a nie powodem do zachwytu. Ja wiem, że będzie Pan zachwalał LL bo współpracuje Pan ze skodą, która takie interwały serwisowe stosuje. Może pierwszych właścicieli taki problem nie dotknie, ale drugiego lub trzeciego już to nie ominie, ale to producent delikatnie mówiąc ma w dupie, bo dla nich liczy się sprzedaż nowych aut, a co dalej się z nimi dzieje to już ich nie interesuje. Żeby nie było, nie mam nic do Pana, lubiłem Pańskie programy na TVN Turbo, widać, że całe życie porusza się Pan w kręgach motoryzacyjnych, więc tym bardziej dziwi mnie takie podejście. Pozdrawiam :)
Nie tyle sprzedaż nowych aut co ich serwis. Pracowałem do niedawna w Mazdzie i główne zyski czerpie ona z ASO. Bez ASO już by zbankrutowała. Pozdrawiam
Niczego nie zachwalam, ale nie godzę się z opowiadaniem bzdur. To, że współpracuję, ze Škodą nie ma nic do tego. To producenci olejów powiedzieli producentom aut, że są gotowi do produkcji oleju o dużo wyższej wytrzymałości. Każdy producent oleju ma w swojej ofercie oleje LL. Shell, Motul, Mobil... Jeśli auto jest eksploatowane w normalny sposób, a olej jest wymieniany na odpowiedni z godnie z zaleceniami producenta auta to nic złego nie będzie się działo.
dobrze, ale te oleje to juz nie sa nawet syntetyki, tylko HC czyli minerał w technologii syntetycznej. Dobrze smaruje ale starzeje i zużywa się szybciej
Pierwszy argument - silnik diesla w ciężarówce ma obroty do 2000 RPM z czego z reguły silnik jedzie przy 800RPM i 90kmph. Także silnik nie robi przebiegu takiego co osobówka która jedzie z obrotami 2000 RPM - jest to dwa razy szybciej a niejednokrotnie obroty są większe w osobówce ergo silnik się kręci powoli. Powoduje to że silnik w osobówce zrobi więcej obrotów i silnik się zużywa szybciej tak jak i olej. Dwa - olej się starzeje z czasem, TIR klepie kilometry bardzo szybko w czasie i olej się nie zestarzał tylko ewentualnie właśnie zużył od np. przegrzania albo zgromadzenia wody - która się nie gromadzi jak silnik pracuje. Trzy silnik ciężarówki ma o wiele więcej zabezpieczeń i nadmiaru oleju ze względu na dostępne miejsce. Misa jest o wiele bardziej pojemna, filtry pojemniejsze itp itd.
Blarh Blerh masz rację. A ta ciekawostka o braniu oleju to jest parodia jakaś na twoim miejscu najpierw dobrze dowiedział bym się a później się udzielał. Branie oleju nie jest uzależnione zużyciem ale kondycja silnika. w nowych dafach trzeba lać olej konewkami, panowie w serwisie twierdzą że to jest normalne i na trasie 2 tys km może i 5 litrów wziąć. I co ty porównujesz silnik ciezarowki jeżeli nie są one tak mocno wyżyłowane jak silniki osobowki. I są skonstruowane do pokonywania 2 a nawet 3 milionów kilometrów bez remontu. po drugie np. w Volvo fh do czyszczenia są odpowiedzialne dwa filtry i bajpas i te filtry są naprawdę duże. Możesz wymieniać u siebie olej co 30 tysięcy ale nie gadaj głupot że to nie szkodzi silnikowi czy turbinie. Widziałem jak wyglądał olej spuszczony po 30 tysiącach, dotykalem go nie miał wogole wyczuwalnych właściwości a do tego był czarny i posiadał nagar.
w takim razie wg tego co tu słyszałem o zużyciu oleju, to silniki tsi olej zużywają się już po tysiącu kilometrów, bo na starcie biorą po litr na 1000 :)
silniki w ciężarówkach mają poza tym kompresory przy doładowaniu a nie turbinę jak w osobówce. Co do ilości oleju i filtracji to inna sprawa. W firmie mieliśmy dostawczaki i przechodziły przeglądy zgodnie z zaleceniami co 30 tys. Wytrzymały 100-150 tys. do większej naprawy. Teraz by ograniczyć koszty, pojazdy oddajemy na serwis co 15 tys. Jeden tylko odmówił posłuszeństwa, reszta ma 200-250 tys. na liczniku i jeździ dalej. Jak mówi klasyk- przypadek! Chyba nie ;). W sąsiedniej, dużo większej firmie szef kazał przestrzegać wymiany zgodnie z zaleceniami. Dotyczyło to całej floty z pominięciem służbowego Porsche.
PiotrHo4 mają turbine, a nie jakieś kompresory, kompresor to masz w Mercedes. Wystarczy wklepac w allegro np turbina scania, czy man itp. Druga sprawa, do autora dyskusji, pokaż mi ciężarówke która przy 90km/h ma 800obr?.
Profesor Chris taki komentarz z twoich ust to miód na moje serce. Co do komentarzy poniżej mam takie same odczucia. Tak to jest kiedy mówisz ludziom prawdę, a nie to co chcą usłyszeć ;-)
@@damiansmigielski Witam A ja nie jestem przekonany zupełnie do przebiegów wyższych, niż 15 tys km na jednym oleju w samochodach osobowych. Zdaję sobie sprawę, że miasto != trasa, ale mimo wszystko nie daję wiary. Użytkuje samochód, który ma zaszyte algorytmy coś a'la LL i mimo zapewnień producenta co do serwisów olejowych (30 tys, 1 do roku lub wg wskazań), wymieniam średnio co 13 tys km (2x do roku). Powody: 1. turbo benzyna z bezpośrednim wtryskiem "wali sadzą" do oleju (a to doskonały "materiał ścierny") 2. po około 8 tys km od wymiany, olej zaczyna mi "znikać", kilka mm na wskaźniku poziomu. Do 8 tys zero ubytków. Olej wymieniam w ASO, jakby co. 3. Po przebiegu tych 13 tys km "słychać" znaczne zwiększenie hałaśliwości pracy silnika - najprawdopodobniej olej (5w30, ILSAC GF-5) traci znacznie na lepkości. 4. olej zużywa się mechanicznie (mocne ścinanie, choćby w turbosprężarce), termicznie (nowe silniki są termostatowane już nawet na 120*C) i oczywiście chemicznie Samochód użytkowany jest na dystansach 2x35km dziennie, raz w tygodniu (zwykle sobota) "wjeżdżam w miasto". Po niespełna 2 latach eksploatacji mam 50 tys km przebiegu. Wskazania komputera sugerują mi wymiany co 18 tys km +/-2 tys, zatem do tych 30 trochę brakuje. Jeżeli chodzi o punkty 2) i 3), to zastanawiam się, czy w ASO nie leją oleju niskiej jakości. Może warto spróbować coś markowego, dobrego i z pewnego źródła? Wymiana oleju na świeży powoduje kolosalną poprawę kultury pracy silnika. Zbyt dużą i to mnie niepokoi. Wiem, że świeże oleje mają zapas lepkości, ale olej z ASO za bardzo mi podpada ... Swoją drogą, mam ochotę zrobić analizę parametrów oleju przepracowanego, tylko laboratorium brak. PS Mam nadzieje, że doczekam się odpowiedzi.
@@damiansmigielski Damian Smigielski Ja nie pytałem, tylko napisałem swoje "przeciw LL", do których jestem przekonany. Usilnie poszukuję merytorycznych "za", pomijając zalecenia producentów i jakoś ciężko mi je znaleźć. W ogóle tzw "stara szkoła", nawet wśród "ludzi z branży" (niedawno rozmawiałem z rzeczoznawcą samochodowym, który stwierdził, że 15 tys to max). PS Bardzo mnie nurtują kwestie olejów o wyjątkowo niskich lepkościach (nawet niższych niż 0w20) w kontekście zabezpieczenia przeciwzwarciowego no i okresów między wymianami. ua-cam.com/video/0IqLRhxdoGg/v-deo.html
@@saczisaczi7317 linkowałem ten film. Ludzie z branży, to pojęcie dość enigmatyczne. W tej branży jest kilku dobrych i masa niedouków robiących coś z przyzwyczajenia i bezrefleksyjnie. Jeśli płoszą cię duże przebiegi jakie mogą wytrzymać oleje, cofnij się w czasie 40 lat i zobacz jakie wtedy były interwały wymiany oleju. 6000km. Później było to 10000km, 15000km, 20000km. Silniki się zmieniają, materiały się zmieniają, oleje się zmieniają. Spróbuj porównać parametry oleju syntetycznego sprzed 30 lat i mineralnego dzisiaj. Okaże się, że współczesny minerał pod każdym względem jest lepszy od starego syntetyka. O olejach lepiej rozmawiać z chemikami, a nie z domorosłymi mechanikami, a przecież takich jest u nas najwięcej. I wielu z nich z powodzeniem wymienia podzespoły i części w aucie, ale nie wie dlaczego tak je wymienia i co robi nie tak. Normą jest używanie młotka i przecinaka, tam gdzie wypada użyć narzędzia specjalnego, normą jest oznaczanie kół w układzie rozrządu flamastrem... To nie jest mechanika, to nie jest kultura techniczna.
Każdy niech robi wg siebie, ja wymieniam oleje co 10 kkm z uwagi na styl jazdy i przebieg silnika. Proszę zwrócić uwagę, że im większy przebieg pojazdu tym gorsze warunki pracy dla oleju. Uwagi Pana Damiana trafne, ja jednak unikalnym porównywania silnika pojazdu użytkowego z cywilnym z uwagi na generowane obciążenia w układzie korbowym, zakres obrotów użytkowych, warunki pracy, pojemność ukladu smarowania, stopień dokładności filtracji oleju itp itd 😆. Dziękuję za ciekawy film.
Panie Damianie , no ten tygodnik faktycznie nie do końca napisał prawdę , ale myślę że miał na myśli dobro użytkowników samochodów. O ile olej może i wytrzyma te 30000 km to jak się ma sprawa z filtrem ? Czy montujemy większy filtr albo specjalny ? Raczej nie, filtr jest ten sam i ma ograniczone możliwości przepuszczania oleju, które z biegiem czasu są coraz gorsze. Dla potwierdzenia tego co piszę polecam obejrzeć ua-cam.com/video/7QkrFtc2v_Y/v-deo.html .
Myślę że w samochodach osobowych warto skrócić interwał zmiany oleju, ja wymieniam olej co rok czyli przy mojej jeździe po ok. 20 tys. km. W ciężarówce wlewa się ze 20 litrów oleju dlatego jest to znaczny koszt, a w aucie osobowym zazwyczaj 5 wiec na olej i filtr wydaje ok. 100 zł. W skali roku to żaden koszt i mam spokój psychiczny i fajnie działający silnik.
Ecu nie ma tajemniczego algorytmu na obliczanie co ile trzeba wymienić olej.Zasada jest banalna np w sterowniku jest zapisane że wymiana oleju ma nastąpić co np. 2100 litrów spalonego paliwa.Brane jest pod uwagę średnie spalania z ostatniego przebiegu i na tej podstawie obliczana ilość km do wymiany .W realnym życiu trzebaby więc pałować auto non stop na maxa by interwał z normalnych 30000km spadł na 15000km
Prosty przykład to silnik 1.3 multijet/cdti który ma pojemność miski olejowej 3.3l. Nie wyobrażam sobie ze wymieniam tam olej i filtr oleju co 30tys. Leje zawsze syntetyk i wymieniam co 10tys. Jeśli myśli Pan że to niepotrzebne to proszę zlać olej po 30tys i po 10tys i porównać obydwa. Najlepiej po trochę do słoika, zakręcić i wstawić do lodówki, porównać ich gęstość. Proszę też pomyśleć jak te oleje smarują elementy silnika oraz osprzęt, między innymi turbinę. I proszę się później nie dziwić że smok olejowy, kanały olejowe są poprzytykane, że panewki szybciej się zużywają, że turbina padła przy 120tys a nie przy 300tys. Każdy mechanik to powie, że lepiej dołożyć 200zł na wymianę oleju niż kilkanaście tys na naprawy silnika. Dzikie oszczędności i tak wyjdą bokiem :)
Tak jak powiedziałem, wszystko zależy od warunków eksploatacji. Jeśli auto jest używane przez kuriera, który pokonuje bardzo krótkie odcinki w ruchu miejskim, warto się zastanowić nad skróceniem przebiegu między wymianami. Serwisowanie w trybie LL nie oznacza, że MUSIMY wymieniać olej co 30 tys. km. MOŻEMY wymieniać nawet co 30 tys. km. Różnica jest chyba zauważalna? Chciałbym też zwrócić uwagę na fakt, że gęstość oleju wstawionego do lodówki zmieni się o ułamek procenta. Proszę nie mylić pojęć. To samo tyczy się turbiny. Olej smaruje łożyska turbosprężarki, a nie turbinę. Mechanicy mówią dużo rzeczy i nie zawsze jest to prawda.
Jak się Pan odniesie do następujących faktów. Silniki 1.9 dCi Renault mają tendencję do zacierania się na wałach i do uszkadzania turbosprężarek już po 50 000 km. Natomiast te same silniki montowane w Suzuki są wolne od powyższych wad. W Renault olej wymienia się co 30000 km. W Suzuki co 12000km. I drugi przypadek - BMW nie zaleca wymiany oleju w skrzyniach automatycznych (jest na nich nawet duży żółty napis LIFETIME OIL), ale już producent tych skrzyń nakazuje wymianę co 60000km. Kto tu kłamie i czy można ślepo wierzyć koncernom? Ps: prowadzę serwis od wielu lat. Jestem praktykiem. Nie udzielam się w internecie, ale to co Pan tu mówi zmusza mnie do napisania tych kilku zdań. Widziałem dziesiątki przykładów na to jakie szkody dla silnika robi tryb LL. Pozdrawiam.
Darek Adminos to już jest polityka koncernów. Dodam jeszcze jedną ciekawostkę. VAG miał silnik 2,5 TDI V6, który był montowany między innymi w Audi i Skodzie Suoerb pierwszej generacji. W Audi wycierały się krzywki na walkach rozrządu, w Skodach nic takiego nie miało miejsca. Jak to wytłumaczyć???
Wszystko zależy o czym mówimy. Czy można pokonać 30000km bez wymiany oleju? Można, można by i pewnie dużo więcej, ale pytanie czy jest to dobre dla naszego sinika? Mam w rodzinie (siódma woda po kisielu, a konkretnie "szwagierki kuzyn") który pracuje w biurze marketingu Renault we Franci. Kiedyś przy rozmowie poruszaliśmy właśnie temat LL, skąd to się właściwie wzięło. Zasada jest taka. Producenta auta interesuje maksymalnie duża sprzedaż swoich produktów, a co za tym idzie trzeba trafić do jak największej rzeszy konsumentów. Aby tego dokonać nasz produkt musi być atrakcyjny, ładny, funkcjonalny itd. Analitycy badają rynki i sondują czego oczekuje potencjalny nabywca. Okazało się że bardzo znaczącą rolę ma koszt serwisowania auta. To co robi producent aby zmniejszyć "potencjalnie" te koszta. Wymyśla LongLife. I to nie producenci olejów przychodzą do konstruktorów pojazdów że wymyślili olej o zwiększonej żywotności, tylko odwrotnie. To producenci samochodów wymusili na koncernach olejowych aby ci wyprodukowali coś co się będzie ładnie nazywało LongLife. Jaki interes ma producent oleju, jeśli będziemy wymieniać go rzadziej.a co za tym idzie kupować mniej. Wszystko rozbija się o to że na całym tym interesie najlepiej zarobi producent samochodów. Pojazd jest atrakcyjny, bo nie wymaga częstego i kosztownego serwisowania, stąd bardzo popularne dziś przy zakupie nowego auta tzw. darmowe pakiety serwisowe, bo nie kosztują one koncernu wiele, przez okres gwarancyjny, to 2 max 3 wizyty auta w serwisie, to można je robić za niewielką opłatą lub nawet za darmo. Żywotność samochodu na tym cierpi, ale kto na tym zarobi? Auto sprzedane, jest kasa. Dwa, trzy, cztery lata wytrzyma, tyle damy gwarancji, potem zacznie się sypać, kto zarobi? Serwis, czyli koncern. Kolejne badanie wykazało im że ogromną rzeszą klientów są firmy. A te kupując nowe auta, pozbywają się ich właśnie po okresie 3, 4 lat, bo tyle najczęściej trwa okres lizingowania, a dla firm najważniejszą rzeczą jest maksymalny zysk przy jak najmniejszym wkładzie finansowym. Czyli kupić auto które mało pali, ubezpieczenie nie kosztuje dużo i koszty serwisowe są minimalne. I tak powstaje nam auto 1,0 turbo w którym przez 30000km nie trzeba robić nic. A czy to jest dobre dla silnika? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak ktoś ma zamiar cieszyć się długimi latami w miarę bez awaryjnej eksploatacji swojego auta to lepiej wymieniać ten olej częściej, ale jeżeli komuś zależy tylko i wyłącznie na minimalizacji kosztów utrzymania bez znaczenia na żywotność bo za dwa trzy lata i tak wymieni auto na nowe to dla niego jest LL.
Damian jak chcesz to zmieniaj olej co 30 tyś ale nie podsuwaj tego pomysłu innym. Zapytaj się w kia jaki kiedyś stosowali interwał wymiany oleju, a jaki teraz stosują.
Jeżdziłem po 300 km tygodniowo (siakieś 15 tys km / rok) wolnossącą (1.0 MPI) polówką przez 4 lata bez wymieniania oleju. Po tym czasie wymieniłem i dalej jeżdziłem przez rok, silnik nie żłopnął więcej jak pół litra oleju w tym czasie, działa i nic się nie dzieje szczególnego. A przebieg ma 165 tys km. Obroty miałem na poziomie 3000 obr / min, jak to w wolnossaku. Jestem w stanie uwierzyć, że przy obrotach rzędu 1500 obr / min w doładowanych silnikach wymiana co 30 tys km to wręcz ostrożność...
Hmm... Fiat Ducato Maxi 2.3/130KM - przy mojej jeździe woła o wymianę co mniej więcej 42 tysiące (robię niecałe 60kkm/rocznie), jestem blisko wymiany 'książkowej', bo ta twierdzi, że co 45kkm. Nawet się pytałem w ASO, twierdzą że wymieniają (olej+filtr) tak jak komputer auta podaje i że częściej nie ma sensu... A może po prostu mocno zależy to do wysilenia silnika. Np. moje 2.3 litra/130KM eksploatacyjnie zniesie dużo więcej niż 1.9/130KM?
Przebiegi 30 tyś na oleju Long Life bez wymiany są dedykowane dla flot.Czyli firm które ,,masowo,, użytkują samochody.Cel jest jeden -OBNIŻENIE KOSZTÓW OBSŁUGI !!!!!!!!!!.Zdrowy rozsądek powinien podpowiadać że wymiana powinna nastąpić po 15 tyś.Okres wymiany powinien być także uzależniony od sposobu eksploatacji samochodu czyli (krótkie przebiegi,jazda częsta w mieście,jazda na długich dystansach)to są czynniki które trzeba brać pod uwagę.Konstruktorzy nowych silników nie mieli na celu przedłużenie żywotności silnika.Wspomina Pan o interwale wymiany po 30 tyś że da radę .Pewnie że da.Da radę nawet i 45 tyś bez wymiany.Tylko że konstruktor sobie wyliczył że po zaleceniach wymiany (co 30 tyś) za 150 tyś wysypie się turbina, obróci się panewka,wyciągnie się łańcuch rozrządu Wtedy nie będzie ponosił konsekwencji wymiany silnika bo będzie już po gwarancji która jest zwykle do 100000 tyś kilometrów!!!!!!!!!!!.Flota wymienia auta przed końcem gwarancji i kupuje nowe.Pan Kowalski kupi auto po flotowe z zalecaną wymiana oleju co 30 tyś i nie będzie się cieszył długo bezawaryjnym autem.Swoją wypowiedź popieram praktyką.Zdrowy rozsądek panowie a auta będą nam służyły długo .Wszystko zależy od nas i od naszego podejścia do tematu.U siebie zmieniam olej co 6000-8000 tyś(częsta jazda w mieście ,krótkie odcinki ,częste rozruchy) Accord 8 generacja 2.0 R20A3 58 tyś przebiegu Motul Eco -Nergy 0W-30 (nie jest tani)Zalecenia producenta cytuję ,,w trudnych warunkach wymiana co 5000 tyś lub co 6 miesięcy) plus płukanka LM do oleju przed wymianą. Panowie z Japonii nie są głupi więc o czymś to świadczy.Nie wyłączajmy myślenia .Pozdrawiam
Druga część mojej wypowiedzi to ,,moje słowa ,, dotyczące LM nie producenta .Akurat ten preparat stosuję z powodzeniem we wszystkich samochodach i po ,,otwarciu ich ,, czystość jest nieskazitelna.Z drugiej strony wychodząc z takiego założenia jak Pan- to po co chodzić do dentysty i myć zęby przecież i tak kiedyś wylecą.Kto bogatemu zabroni chodzić do dentysty częściej niż mu na to pozwala NFZ.Jeden chce mieć wszystkie zdrowe zęby i cieszyć się zdrowiem a drugi tylko jeden do otwierania piwa.Taka mała dygresja. Proszę dalej jeździć na interwale 30 tyś i więcej przecież da Pan radę i olej też.Producenci części i warsztaty będą Panu dozgonnie wdzięczni i ja też bo będę miał zajęcie dzięki wszystkim którzy tak myślą i robią :) .Pozdrawiam
Czyli producent nie zaleca stosowania płukanek. Czy wiesz z czego składa się płukanka i po co się ją stosuje? 90% to nafta, a stosuje się ją w celu agresywnego rozpuszczenia zanieczyszczeń. Skąd mam mieć zanieczyszczenia w silniku skoro stosuję najwyższej jakości olej? Miałem okazję obejrzeć w moim silniku jego wnętrze przy 175 tysiącach kilometrów. Nie zauważyłem grama zanieczyszczeń. To po co mi płukanka? Porównanie do mycia zębów jest oczywiście pozbawione sensu. Przecież mój silnik jest eksploatowany na odpowiednim oleju, który ma odpowiednie pakiety dodatków, dyspersanty i co tylko trzeba. To jest moje mycie zębów, a chodzenie do dentysty to wymiana oleju i filtrów. Proponuję żebyś poszerzył swoją wiedzę dotyczącą olejów silnikowych.
Panie Damianie źle mnie Pan zrozumiał.Przekaz miał być inny ale Pan zinterpretował to po swojemu.Może jest też w tym trochę mojej winy bo źle sformułowałem zdanie i nie postawiłem ,,kropki ,,w odpowiednim miejscu :) Co do płukanki to znam jej skład zastosowanie .Przed zastosowaniem czegokolwiek czytam uważnie.Mogę Panu wierzyć że taki czysty silnik Pan ma i bardzo dobrze :)Proponuję Panu poszerzenie wiedzy praktycznej w jakimś warsztacie .Mam Pan bardzo duże zaufanie do wszystkich producentów olejów silnikowych i wierzy im Pan bezgranicznie (Pana sprawa)Co do wiedzy o olejach mam wystarczającą wiedzę .Jaka Pan już trochę porobi praktycznie -porozbiera trochę silników co nie są takie czyste jak Pana to zmieni Pan zdanie .Zweryfikuje Pan zatarte turbiny w silnikach PSA,Ford,Mazda spowodowane zaklejaniem sitka w śrubie Banjo od bardzo ,,czystego ,,oleju jak łza i od długich interwałów wymiany olejów (bo według Pana oleje Long Life to zbawienie świata) teraz by się Panu przydała wiedza o olejach.Zdemontuje Pan kilka misek olejowych w których nagar zalepia smok pompy od ,,czystych ,, olejów jak łza.Odkuje Pan fizycznie nagar z tłoków np w silniku ECOTEC z książką serwisową i zlecaną wymianą oleju.Co do płukanki to znam tylko dobre strony sam stosuję profilaktycznie i u wszystkich osób którym obsługuję auta z POWODZENIEM.W wielu przypadkach pomogła i np odblokowała zapieczone pierścienie tłokowe w aucie gdzie stosowano Pana ulubiony olej Long Life.Jeżeli mamy się licytować i przepychać to proszę Pana o fachową wiedzę która jest poparta praktyką a nie folderami reklamowymi producentów olejów.Wtedy normalni ,,zjadacze,, chleba którzy czytają te wypowiedzi będą mieli już trochę wiedzy i pojęcia jak dbać o swój samochód .Jak dbać i uniknąć błędów które w przyszłości mogą być dla nich kosztowne.Pozdrawiam
Mam praktykę warsztatową, mam wiedzę wynikającą nie z folderów reklamowych, ale przekazaną mi przez fachowców z różnych firm olejowych i ośrodków badawczych. Przypadki, o których pan pisze nie mają związku z zastosowanym olejem, a z warunkami eksploatacji. Wymiana oleju i rodzaj zastosowanego oleju musi być dobrany do silnika i warunków eksploatacji. Olej LL nie jest moim ulubionym i nie uważam, że jest lekiem na cokolwiek. Po prostu jest to produkt przeznaczony do określonych warunków eksploatacji.
Wszystko w temacie, chociaż porównanie do ciężarówek jest może faktycznie trochę na wyrost, lecz jest zasadne po to aby zobrazować istotę zmiennych warunków eksploatacji. Ostatnio w "internetach" zrobiło się głośno o paru autach z dużymi przebiegami, jak to 3-4 lata auta przebiegi 400-700 tyś. km i wszystkie nadal jeżdżą i jeździły w long life. No właśnie bo śmigały po autostradach długie trasy cyklu jedno odpalenie i długi odcinek do przejechania- dzienne przebiegi wychodziły po 500-800km. Podsumowałbym tak jeśli robisz 30.000 km w co najmniej 10 miesięcy (3.000 miesiąc około 100 dziennie) To LL nie zaszkodzi, a jeśli ktoś jeździ 30.000 km w 2 lata z przewaga miasta krótkich odcinków to nie ważne czy diesel/benzyna rozsądek nakazuje zmienić olej wcześniej. Tutaj właśnie dopatrywałbym się winy producentów, że nie mówi się o tym głośno. Żaden sprzedawca wam nie powie przy zakupie, że jak będziecie jeździć dużo po mieście to warto olej zmienić wcześniej. Natomiast z pewnością wspomni o zastosowaniu oleju wykonanego w najlepszej technologi, dzięki czemu można rzadziej odwiedzać serwis (oszczędzać pieniądze i czas) pozdrawiam ;-)
Nie chcę nikogo szufladkować, ale większość sprzedawców (każda branża) powie wiele, lub wiele przemilczy żeby tylko sprzedać produkt- taki zawód. Na początku wprowadzenia LongLife algorytm wyliczający kiedy będzie trzeba przyjechać na serwis był bardziej "agresywny" nie zdarzały się przypadki przyjazdu auta na serwis po 30.000 km tylko od 20.000 do max 26.000 km mówię to z doświadczenia ponieważ w latach 2010/2011 pracowałem jako doradca serwisu i nie raz, nie dwa musiałem tłumaczyć klientowi czemu tak się dzieje oraz że jest to napisane w instrukcji. Klienci odpowiadali jednogłośnie, że sprzedawca zapewniał co 30.000 km (może nie rozumieli/usłyszeli słowa "do") -nieistotne. Były to przypadki odnotowane wszędzie, na wskutek czego złagodzono nieco algorytm i obecnie bardzo rzadko się zdarza aby auto wezwało wcześniej niż po upływie 30.000 km. Oczywiście w instrukcji zawsze było napisane poprawnie, niestety konsumenci rzadko do niej sięgają. pozdrawiam :-)
W Manie mamy 22l oleju i 2 filtry spokojnie po 1l objętości może więcej. w aucie osobowym mamy max 5l oleju średnio a filtr to szklanka lub mniej. Reasumując dużo więcej medium dużo więcej powierzchni filtrów....a acha zaleca co 50k km :)
Każdy niech wymienia olej jak uważa za stosowne ja olej zawsze zamieniam sam czy to silnikowy w skrzyni biegów czy wspomagania. Co do oleju silnikowego zmieniam co 15 tyś max 5w40 pełen syntetyk olej po wymianie wygląda nieźle ale do nowego nie ma porównania. Pracuję jako mechanik i niestety nie mam dobrego zdania o użytkowniku samochodu trybie long life często widzę że olej przy zalaniu może nie po 1 wymianie oleju w ten sposób ale już po 2-3 jest czarny mówimy tu o silnikach benzynowych to znaczy że w silniku jest bardzo dużo nagaru. Serwisuje również auta których klienci nie za bardzo ufają producentowi auta i wolą zmienić olej co 15 tyś czy nawet trochę częściej przypominam że z godnie z prawem olej może sobie zmienić gdzie chcesz i co ile chcesz olej musi tylko spełnić normy producenta i tyle. Wracając do tematu widzę olej wymieniamy co 15 tyś i ma całkiem ładny kolor widać oczywiście w nim zabrudzenia i zużycie i widzę oleje po 30 tyś olej czarny jak smoła w silniku benzynowym coś takiego jest niedopuszczalne w dieslu ok ale w benzynie nie . Dlatego ja radzę swoim klientom jeśli chcą się cieszyć długo autem lub po lisingu je odkupić zalecam wymianę oleju co 15 tyś. Pozdrawiam
Drogi Panie Damianie. Nawet Pana super nowoczesny, innowacyjny i bezkonkurencyjny Superb nie wyświetli komunikatu o zapchaniu filtra oleju (w konsekwencji zatarcia elementów silnika). Silnik silnikowi nierówny, jednemu podpasuje wymiana oleju co 30tys a jednemu co 15 tys. Pokolenie, przepraszam (bez mózgów) liczących na wszechogarniającą komputeryzacje...
Mamy firmowego Opla Corsę D z fabrycznym LPG i wymiany oleju co 30 tyś. Auto ma już 200 tyś na liczniku i zero problemów, olej czysty. Dopiero chyba teraz (przy 200tyś na liczniku) kazali przyjeżdżać co 20 tyś na wymianę oleju) Serwisowane w ASO cały czas na gwarancji :)
niezgadzając się jednak się zgodzę. tzn ja u siebie zmieniam co 15kkm czyli co pol roku. tego się trzymam nowy olej przy zdrowym motorze nie zaszkodzi a może pomóc, ale tutaj zgodzić aię trzeba że kiedy silnik pracuje w trasie i nie jest pałowany ma lepsze warunki, ma lepsze warunki także kiefy jest sprzężony z automatyczną skrzynią biegów ponieważ wtedy nie jest gnębiony bardzo niebezpiecznymi dla niego niskimi obrotami przy ruszaniu kiedy to panewki są najbardziej obciążone, w trosce o nasze sprzęgła wielu kierowców zapomina o panewkach i kole zamachowym ja w benzynie mam koło dwumasowe więc jeżdzenie po mieście na 5biegu przy jałowej pracy silnika to morderstwo dla auta, niestety wielu kierowców tego nie rozumie. jak wielki wpływ ma technika jazdy na żywotność podzespołów i przy olazji oleju. Co do zapychających się filtrów to największy wpływ na to co znajdziemy w filtrze mamy my sami, aczkolwiek nie należy negować częstych zmian oleju. Jak wspomniałem teoria teorią, a w praktyce każdy powinien sobie odpowiedzieć jak jego auto ma z jego stylem jazdy.
Bardzo miło widzieć Pana na UA-cam Panie Damianie, mam nadzieję, że kanał będzie rósł w siłę. Brakuje tutaj takich ludzi, jak Pan, którzy posiadają jakąś wiedzę. Większość vlogerów motoryzacyjnych to typowi powtarzacze mitów i mądrości wyczytanych na Wikipedii. Pozdrawiam
jest taki koles na tube spec od mercow.... filtr wymienia drugi raz po uplywie polowy zalecanego przebiegu... sam pracuje jako mechanik i widze na co dzien filtry olejowe z roznych samochodow o roznych przebiegach miedzy serwisami... :) podsumuje to tak, ze jednak zalecam wymiane oleju i filtra co 10tys km, obojetnie jakiej marki, byle orginalny i odpowiedniej specyfikacji ( gdzie max 15tys km robione glownie autostrada )
Fajnie się Pana słucha Panie Damianie. Jest wiedza i mądre przemyślenia, natomiast chyba zapomniał Pan o jednej, dość istotnej, rzeczy. Większość z nas jeździ autami ponad 10letnimi o różnych przeszłościach. Skazywanie takiego, już dość mocno wyeksploatowanego silnika na zmianę oleju co 30tys( u mnie byłoby to co 3 lata) jest chyba niezbyt rozsądne. Pozdrawiam
Ale ja nigdzie nie namawiam do wymiany oleju co 30 tys. km w starych konstrukcjach. Takie interwały można stosować tylko w konstrukcjach do tego przystosowanych.
Albo i nie do końca jasna, bo posiadam BMW E46 z silnikiem M52 (rocznik 2000) i tam już producent stosował oleje LongLife. Auto ma najechane licznikowo 260tys, ale w praktyce może być różnie(i pewnie jest) ;) Zaryzykowałby Pan zmianę oleju co 25tys(bo chyba tyle producent zalecał) w prawie pełnoletnim silniku? Trzymać się zaleceń producenta czy jednak nie?
nie ogladalem jeszcze teogo filmu ale odniose sie narazie do tytulu (a puzniej obejze bo jestem w pracy). sa oleje silnikowe ktore mozna wymieniac co tak wiele kilometrow. szczegolnie sa stosowane w autach flotowych i nie z niedbalstwa. sam jestem przeciwny tak zadkiej wymianie oleju ale jak espomnialem sa takie oleje ktore wytrzymuja duzy przelot.
Jestem kierowcą zawodowym i odnoszę się do eksplantacji olejów firma prywatna sam ciężarowy WYMIENIA OLEJ CO 30 TYS km CZY TO SKUTKUIE W DLUZSZYM terminie już po 140 tys. km padło turbo potem wtryski sinik nie wytrzymał 300 tys. km.to efekt oszczędności przez firmę..
"Na uwagę zasługuje różnica w doborze oleju do silników pojazdów ciężarowych lub osobowych. Żaden z nich nie powinien być stosowany w innej aplikacji niż ta, do której jest dedykowany. Zaawansowane oleje do ciężarówek można eksploatować nawet przez ponad 100 tys. km, gdyż znakomicie radzą sobie z dużą ilością sadzy i wolno wykorzystują właściwości pakietu dodatków. Dodatkowo silnik ciężarówki ma miskę olejową o pojemności 35-40 litrów, dlatego olej zazwyczaj pracuje w niższej temperaturze niż w samochodzie osobowym, a prędkość obrotowa sięga maks. 2000 obr./min, a nie 6000 czy 7000 obr./min. Wymagania wobec olejów do samochodów osobowych są wyższe co do obciążenia termicznego i przenoszonych nacisków, lecz to nie wszystkie różnice. Wartości sił ścinających film olejowy są mniejsze w samochodach ciężarowych niż osobowych ze względu na większe elementy silnika, ale zakładana żywotność pojazdu ciężarowego jest wielokrotnie dłuższa, co przekłada się na konieczność zagwarantowania lepszej ochrony przeciwzużyciowej i czystości silnika przez całą eksploatację oleju (oraz silnika)."
Damian Smigielski ale są dwie różnice, to całkiem inny olej i jest go ok. 9-10x więcej. Nie wiem jaka jest różnica w wielkości obiegu ale ta ilość to znacząca różnica, zapewne pracuje pod mniejszym ciśnieniem i mniej się zużywa. Ale ok.
Faktycznie jest to inny olej. Ale odniosłem się przede wszystkim do stwierdzenia dziennikarzy pracujących w pewnym tygodniku mówiącego o tym, że nie ma oleju, który wytrzyma 30kkm. Jak widać jest. Zarówno do osobówek jak i do ciężarówek
Mercedes Actros ma wymianę co 120 tyś km. Volvo FH co 60 tyś km. tylko ciężarówki mają w silniku oleju 60 litrów więc absorbuje dużo więcej sadzy i struktura molekularna oleju zmienia się wolniej niż w osobówkach, odnośnie zużycia oleju jest to prawda że jak przychodzi czas na wymianę oleju jego poziom spada ale i czuć że moc auta spada, po wymianie oleju różnica mocy jest znacząca w osobówkach takie objawy nie występują. Czas pracy kierowcy dzieli się na dwa czasy, czas pracy i czas jazdy. W czasie pracy który wynosi 13 godz dziennie lub dwa razy w tygodniu 15 godzin może mieć 9 godzin jazdy podzielone na np. 4.30godz jazdy przerwa 45min 4.30godz jazdy lub dwa razy w tygodniu 10 godz jazdy np. 4.30godz jazdy 45min przerwy 4.30godz jazdy 45min przerwy 1 godzina jazdy.
A pojemność silnika od 14 do 18 litrów, tak więc tego... 10 krotnie większy silnik, więc 10 krotnie więcej oleju. Żaden argument. Ponadto silniki pracują pod ogromnym obciążeniem. Średnia waga zestawu to około 14 ton na pusto, z ładunkiem do 40 ton. To tak jakby ciągnąć przez cały czas lawetę z samochodem. Oleje do maszyn przemysłowych i samochodów ciężarowych mają inny skład i mieszankę. Nie ma co porównywać do cywilnych zastosowań.
@@karolzuk3456 tylko zapomniałeś dodać że 90% przebiegu jest to przebieg autostradowy gdzie jedzie ~90km/h silnik dostaje w dupe przy rozpedzaniu później już tylko utrzymuje predkosc więc zależności tez są inne.
I co z tego, że autostrada? Nawet niewielki podjazd rzędu 2% przy masie zestawu 35-40 ton, powoduje maksymalne obciążenie jednostki i turbiny. Nie bez powodu w każdym samochodzie jest kontrolka, wskaźnik pracy turbiny. Ale skąd to możesz wiedzieć? Nie masz praktyki, wiedzy, tylko własne przemyślenia. Pozdrawiam
Witam. Przyjemnie się Pana słucha. Pamiętam jeszcze Pana z tv. Czekam na jakiś film z cyklu EGR i klapy wirowe w dieslu. Temat rzeka z tego co widzę na forach. Jedni naprawiają, drudzy usuwają i sobie chwalą takie rozwiązanie. Sam od nie dawna mam 1.9 CDTI 150 KM i jestem zwolennikiem tego co dała fabryka to tak ma być, ale po długim namyśle jednak wybieram się na usunięcie klap i EGR (DPF na szczęście nie ma od nowości). Niech Pan zrobi o tym film, jak by Pan rozwiązał ten problem, jakie mogą być skutki uboczne usunięcia klap i EGR. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Zgodzę się że sam olej jeśli jest bardzo dobry i jest eksploatowany w odpowiednich warunkach mógłby wytrzymać te 30 tys. Tylko że takiego oleju w ASO nie leją, teraz w ASO leje się wykastrowane oleje low-saps, niezależnie czy do benzyny czy do diesla. Druga rzecz jest taka że olej może i wytrzyma ale filtr oleju już nie - po prostu się zapcha. Polecam oglądnąć - watch?v=7QkrFtc2v_Y . Podałeś jako przykład skrajny przypadek - ciągnik siodłowy. Równie dobrze mogę pokazać drugi koniec skali - wymiana oleju w aucie wyścigowym po każdym wyścigu.
Damian Smigielski Nie jestem ekspertem od serwisowania aut wyścigowych ale wydaje mi się podstawowa funkcja oleju pozostaje taka sama - ochrona przed tarciem i chłodzenie elementów silnika. Więc nie rozumiem co masz na myśli pisząc że "chodzi o coś zupełnie innego".
Lepiej zmieniać 5 tys wcześniej niż zaleca producent czyli jak zaleca co 15 do sie zmienia co 10 a jak co 30 to sie zmienia co 25 - to co podaje producent to górna granica. No i wtedy sie nic nie powinno stać z silnikiem.
no ale czy jak olej stracił już swoje właściwości na tyle, że go ubywa to nie jest trochę za późno? chyba powinno się wymieniać go zanim przestanie dostatecznie chronić elementy silnika?
Może i są oleje Long Life (chociaż im nie ufam) ale nie ma filtrów oleju "long life". Taki filtr nie będzie spełniał swojego zadania przez tak długi czas.
Damian Smigielski To po co w ogóle potrzebny jest filtr oleju. Trzeba było usunąć filtr i przykleić obudowę na stałe. Ciekawe ile ten super hiper superb by wytrzymał. Żal czytać takie głupoty.
Bzdety na kółkach. Chłopie fajnie sobie jeździć tak jak mówisz po 30kkm bez wymiany ale samochodu trzeba się pozbywać po 150kkm. I niech się martwi o silnik ten co kupił. Autostrady 15kkm i wymiana, miasto 10kkm. Olej fortuny nie kosztuje a silnik dłużej pochodzi ;)
Panie Damianie, rok temu kupiłem nowe auto (mniejsza o model, silnik to benzyna, 1,4 TSI z turbiną), z którego jestem zadowolony i planuje z niego korzystać przez 10-12 lat (później może zostanie w rodzinie). Samochód kupiłem z rabatem na rocznik czyli zalany w fabryce olej ma już 1,5 roku i przepracowane 9 tys. km (mało, wiem). Czy to jest dobry moment na zmianę oleju? Czy może spokojnie poczekać na przegląd wynikający z trybu Long Life, czyli jeszcze rok i wymienić ten olej przy przebiegu 18 tys km? Olej będzie miał wtedy 2,5 roku co mnie trochę martwi, bo z tego co wiem, na przeglądzie zerowym (przed wydaniem auta) nie jest on wymieniany i to nawet jak auto stoi na placu i czeka rok na kupca. Chcę jak najlepiej dla auta, które lubię ale z drugiej strony nie chcę wydawać pieniędzy bez sensu. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Ja co 10tys km zmieniam olej i filtr. Na pewno to nie zaszkodzi :) a jak ktoś oszczędza śmieszne pieniądze na oleju to potem płacze że mu panewke wywaliło.
Można też nie wymieniać dotąd aż druty będą wystawać, lub dotąd aż z nich powietrze ucieknie... Bo tak. Tak samo producenci nowych samochodów nie przewidują wymiany oleju w skrzyniach manualnych. No ale to jest temat rzeka. Jak ktoś chce to niech sobie zmienia olej co 30tyś km ale nie chciał bym odkupić takiego auta z rynku wtórnego.
Błędne rozumowanie. Porównywanie ciężarówek do aut osobowych jest trochę naciągane. Inne obciążenia, obroty, styl jazdy itp. Ale pójdźmy tym tropem: w silniku ciężarówki o pojemności 12000cm3 jest od 40 do 60l oleju. W aucie z silnikiem diesla 2000cm3 tylko 4l. Łatwo wyliczyć, że silnik w aucie osobowym musiałby mieć min. 13 litrów oleju. Long-life to ściema mająca zaniżać koszty eksploatacji dla pierwszych właścicieli i powodować szybsze zużycie silnika.
Oczywiście piszesz bzdury. Właśnie ze względu na dużo trudniejsze warunki pracy, w silniku ciężarówki jest więcej oleju i ma on inna formulację. Long Life nie jest żadną ściemą. Jest możliwością, z której nie każdy musi korzystać. Jeśli chcesz wymieniać olej co 10kkm to rób to na zdrowie. Na pewno to nie zaszkodzi.
+Damian Smigielski Moim zdaniem silnik w ciezarowce wcale nie ma trudniejszych warunkow pracy jesli jest uzytkowany w trasie mimo, ze wozi duze ładunki. Zawsze jest nagrzany, pracuje 8h, stale obroty, doswiadczony kierowca. To silniki osobowych auta sa bardziej obciazone a bardziej ekstremalnym przykladem sa motocykle gdzie olej sie zmienia co nawet 5tys (w crossach nawet co 10mh). Koszt samodzielnej wymiany oleju z filtrem to 300zl. Bzdurna kwota zeby sie upierac przy Longlife jesli mam zamiar jezdzic autem nieco dłuzej. Jakakolwiek awaria silnika idzie w tys zlotych. PS. To nie ja rozpoczelem od porownania do ciezarowek i nie wiem po co to zrobiles skoro teraz twierdzisz ze to zupelnie inne silniki i oleje. Troche bez sensu, nie uwazasz?
Ale ja podałem przykład ciężarówek jako przykład tego, że ten sam silnik w różnych warunkach może na oleju przejeździć od 6000km do 100000km. Obejrzyj jeszcze raz ze zrozumieniem.
Oto przykład www.mobile.de/pl/Samochod/Volkswagen-Passat-Variant-Trendline-BMT/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:mileage,sro:desc,frn:2015,mln:200000/pg:vipcar/237541944.html 410 tyś km na LongLife bez usterek. Auto na sprzedaż za niemałe pieniądze. Diesel, z DPF i turbo itd. To niby ten co się miał rozlecieć po 150 tyś km? To jak to w końcu jest..jaka jest prawda ?
Wg mnie, olej w samochodzie używanym w mieście na krótkich dystansach ( < 10km) po 10 tys km będzie w gorszym stanie niż olej w samochodzie po 30 tys km który dziennie robi ok 100km ;)
Do wymienionych czynników wpływających na skrócenie okresu wymiany oleju dodałbym jeszcze jeden, zwykle pomijany, docieranie silnika. Pierwszą wymianę silnika należy znacznie skrócić, drugą również. Każdy silnik musi być dobrze dotarty i to wynika z jego mechaniki. Docieranie w fabryce na hamowni jest niewystarczające. Kiedyś w fiacie 126p wymieniało się olej po 1000 km, teraz w suzuki też nakazują pierwszą wymianę po 1000 km. Silniki hondy, mazdy, toyoty użytkownicy uważają (i słusznie) za dotarty po przejechaniu 30 - 40 tys. km. Dawno temu jakiś polski instytut przeprowadzał badania: czy bardziej szkodzi silnikowi rzadsza wymiana oleju czy rzadsza wymiana filtra oleju. W badaniu wyszło, że rzadsza wymiany filtra jest znacznie bardziej szkodliwa dla silnika niż rzadsza wymiana oleju. Czyli jak nie stać cię na wymianę oleju za 100-300 zł to przynajmniej wymień filtr za 30 zł.
Niestety Castrol po 30 tyś w aucie osobowym wypala się i już. W ciężarówkach które chodzą na autostradzie może praktycznie jeździć bez wymiany naprawdę duże przebiegi.
widziałem kiedyś aukcje na allegro fabii TDI, gdzie gość zmieniał olej co 30 tyś. Zrobił przez 3 lata 360 tyś i sprzedawał.. Czyli auto przejechało te 360kkm..podobno bez żadnej usterki..ale nawet jeśli silnik do remontu, to i tak fajny przebieg jak na long life. Sam mam benzynę, ale też jadę na LL i już 162 tyś bezproblemowo.
A czy wie pan jakie właściwości ma olej LL po przejechaniu tych 30 tys. km ??? To, że komputer auta nie zacznie "krzyczeć" zmień olej to nie znaczy, że olej jest jeszcze dobry ponieważ czujnik nie bada właściwości oleju tylko zlicza np. liczbę uruchomień silnika i na tej podstawie wylicza kiedy trzeba zmienić olej. I jeśli ktoś jeździ tylko na krótkich odcinkach po mieście i często wyłącza i włącza silnik to komputer szybciej wyświetli informację o konieczności wymiany oleju. Ja jakiś czas temu z czystej ciekawości wysłałem próbkę oleju po przejechaniu 12 tys. km do laboratorium Black Stone. Okazało się, że olej miał jeszcze dosyć dobre parametry, ale filtr oleju nie spełniał już swojego zadania, a był to oryginał Hondy. Dlatego teraz zmieniam olej max co 10 tys. km z tego względu, że nie jeżdżę w długie trasy zbyt często.
Moje auto jeździło od nowości w trybie LL wg. komputera, przebiegi przy wymianie oleju od 18-22tkm (książka), przy przebiegu 217tkm silnik lubił wypić olej - nawet 1l/1000km. Po 3 szybkich wymianach oleju za mojej kadencji teraz przy 250tkm przestał go już prawie brać - 100/1000.
Olej 30tys km wytrzyma, zwłaszcza jeśli się go dolewa. Ale żaden filtr oleju nie jest "Long life" i tu jest problem. Potem płacz bo przytkany filtr + wysokie obroty i silnik idzie do remontu. Przykładem Renault z dci który zalecał wymianę co 30tys i często co 100tys panewki obracało, Nissan w tym samym silniku zalecał co 15tys i tam nigdy silniki nie siadały.
Co 30 tysięcy to był obowiązkowy przegląd gwarancyjny. Ale jakby tak poczytać instrukcję, to wychodziło, że interwały wymian oleju to raptem 8-12 tys. km... No, ale jak ktoś chciał przyoszczędzić, to potem musiał płacić za naprawę...
W dizlu olej napędowy niespalony dostaje się do miski olejowe i "wyrównuje" stan oleju,wtedy wydaje się nam,że silnik nie zużywa oleju.[pomijam filtr cząstek,bo to oddzelny temat]W benzyniaku benzyna odparowuje z oleju.Lepiej częściej wymieniać tańszy olej, niż długo jeżdzić na bardzo drogim.Pożądne firmy np. Toyota zalecają wymianę po staremu czyli 15000 km.Tryb co 30000 km jest przeznaczony dla pierwszego właściciela,a następnym niech się silnik rozleci w interesie firmy oczywiście.
Firma nie ma żadnego interesu w tym żeby silnik się rozleciał. Kto kupi nowy silnik w ASO? Jak już to się wymieni na używkę. Jakaś słaba ta koncepcja. :-)
@@damiansmigielski jesteś burakiem. "Moja prawda jest najmojsza, a wam ch... Do tego" gadasz bzdury w necie. Jesli twierdzisz ze silnikowi nic nie bedzie to spuść olej i rozetnij filtr po tych Twoich 30tys km. A później zrób to samo po 10 pajacu.
Xx Xx zostawię twój post bez odpowiedzi, ale z pewną uwagą. Jeśli będzie wypisywał chamskie i prymitywne komentarze z osobistymi wycieczkami... wylecisz. Chcesz dyskutować, napisz coś z sensem. Wymieniałem olej wielokrotnie, rozwinąłem filtry. Nic niepokojącego nie znalazłem.
@@damiansmigielski "Napisz coś z sensem" - no na przykład wyżej użytkownik Blarh Blerh napisał sensowny post: "Pierwszy argument - silnik diesla w ciężarówce ma obroty do 2000 RPM z czego z reguły silnik jedzie przy 800RPM i 90kmph. Także silnik nie robi przebiegu takiego co osobówka która jedzie z obrotami 2000 RPM - jest to dwa razy szybciej a niejednokrotnie obroty są większe w osobówce ergo silnik się kręci powoli. Powoduje to że silnik w osobówce zrobi więcej obrotów i silnik się zużywa szybciej tak jak i olej. Dwa - olej się starzeje z czasem, TIR klepie kilometry bardzo szybko w czasie i olej się nie zestarzał tylko ewentualnie właśnie zużył od np. przegrzania albo zgromadzenia wody - która się nie gromadzi jak silnik pracuje. Trzy silnik ciężarówki ma o wiele więcej zabezpieczeń i nadmiaru oleju ze względu na dostępne miejsce. Misa jest o wiele bardziej pojemna, filtry pojemniejsze itp itd." - a jaka była Twoja odpowiedź? :) Merytoryka nie jest Twoją mocną stroną! :)
@@RobSessin bo to, że silnik w ciężarówce nie kręci się do 16 tys. obr/min nie znaczy, że olej nie ma w nim ciężkiego życia. Niskie prędkości obrotowe i bardzo duże naciski to poważny problem.Ale jak się nie ma pojęcia o czym się pisze to można wyprodukować niezły elaborat, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Doktor Zięba.
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Ten artykuł zawiera prawdę. Nie ma czegoś takiego oleju jak long live do aut osobowych. 10000 góra 15000 i wymiana. 100000 km na jednym oleju z ciężarówce to nic innego jak marketing i głupota użytkownika który tak jak prowadzący wierzy w takie głupoty
Dziękuję ci za nic nie wnoszący do sprawy komentarz. Gdybyś się odrobinę wysilił i przedstawił jakieś fakty, które mogą obronić twoje tezy to już by było coś... Ale ty tylko sobie piszesz żeby pisać.
@@damiansmigielski Fakty? Proszę bardzo oto jeden przykład: m.ua-cam.com/video/nhxYLPvTQOo/v-deo.html. Co dalej: przedwczesne umieranie silników góry VAG, 1.9 dci. które w Renault nie wytrzymywało interwału 30000 km a ten sam silnik w Mitsubishi czy Volvo pokonywał 500000 bez remontu gdyż wymiana oleju była co 15000 km. Jaki dziwny przypadek... Dalej 100000 km w ciężarówce od wymiany do wymiany. Ile razy w życiu jeździłeś takim pojazdem. Zmieniałeś kiedyś w ciężarówce olej, rozbierałeś taki silnik? Ja czasami mam okazję zobaczyć co takie pomysły robią z jednostkami. Kiedyś miałem okazję porozmawiać ze sprzedawcą Seata w salonie. Mówi wprost: long life to nabijanie klienta w butelkę. Znajomy w serwisie audi powiedział krótko: wierzysz w te głupoty spotkamy się szybko i zapłacisz drogo. W USA te same auta te same silniki a w papierach wymiana oleju co 15000. Kolejny przypadek. Long life to nic innego jak słupki tabelki liczby i potężne kłamstwo które jest celowo rozpowszechniane aby stało się prawdą w umysłach ludzi gdyż jak wiadomo klient głupi wszystko kupi. I nie dotyczy się to tylko samochodów.
@@damianujma6189 nie rozśmieszaj mnie. Jesteś kolejną osobą, która wkleja link to tego materiału. Został on zrobiony przez osobę, która nie ma pojęcia o czym mówi. Przedwcześnie nie umierały silnik VAG. Poszerz swoją wiedzę i wtedy wróć. Co do wymiany oleju w USA to porównaj karty charakterystyki olejów i paliw sprzedawanych w Europie i USA. Do zobaczenia.
@@damiansmigielskiRobię to cały czas. Pracuje codziennie na autach osobowych i ciężarowych. W filmie przedstawionym przez Ciebie jest tylko teoria i to co wciska ludziom producent który szuka jeleni. Niestety nie ma to nic wspólnego z życiem. Słupki tabelki liczby i na papierze wszystko się zgadza. Jeśli komputer po analizie powie Ci abyś się powiesił to zrobisz to bo ktoś tak napisał program? Pozdrawiam
Dziwny z Ciebie gość... Ciągle opowiadasz, że ktoś inny mówi albo pisze bzdury. Tak zgadza się, 30000 km na oleju tylko na trasach i to 90% tego przebiegu i tylko w osobówkach. Reszta to zwykła nieprawda. A komputer Ci się nie wydarł bo co?! Ma czujniki stanu zużycia oleju?! To są proszę Pana chwyty obliczone na szysze zużycie aut aby szybciej je wymieniać. Nie osądzaj tak łatwo, chyba że masz od tego kasę, ale to napisz że film sponsorowany.
jest takie powiedzenie, "jak Ci mówi jedna osoba ze jesteś pijany- nie pij, jeśli powiedzą to dwie osoby idź się połóż" to powiedzenie idelanie nadaje się pod ten film. pozdrawiam....
Ponieważ chowasz się za pseudonimem i nie komentujesz merytorycznie... mam prośbę. Nie oglądaj moich filmów i nie komentuj. Szkoda twojego i mojego czasu.
Komputery w samochodzie to raczej nie badaja oleju i nie mierza jego parametrow, a w 99% przypadkow tylko licza czas/dystans od ostatniego resetu, wiec zawsze wyswietla ze chca zmiane po tych zaprogramowanych 30000km, wiec to raczej slaby argument ze 'jeszcze mozna' :< chyba ze o czyms nie wiem i komputery w autach zmadrzaly
Troche poczytalem, wiec zwracam honor, faktycznie teraz sa bardziej zaawansowane czujniki mierzace stan oleju :-) ja jezdze starymi autami wiec mnie to nie dotyczy :)
Dziwne, że średnio Polak robi 12-13tys km rocznie. Ja nie jeżdżę dużo, nawet uważam, że mało, miesięcznie robię 2000-2500km. No ale może jestem jakiś dziwny :D
Nie no spoko. :-) U nas mało się jeździ. Dla wielu osób dojazd do pracy na dystansie 20 km to dużo, gdzie w Niemczech, Belgii, czy Francji to się praktycznie rowerem jedzie ;-)
Damian Smigielski dzięki za szybką odpowiedź. Czy przy tak, stosunkowo niewielkich interwałach, istotne znaczenie ma to czy będę używał Red Line 5W20 czy np. Castrola o teoretycznie gorszych parametrach?
No to lać 5W20 prawie dowolnego producenta i nie kombinować ;-) Unikałbym marek bardzo egzotycznych... Oczywiście trzeba pilnować klasy jakości i norm, które olej ma spełniać. Nie jestem biegły w silnikach HEMI więc nie wiem, co tam trzeba lać.
Witaj , temat moze troche stary ale postanowilem zabrac glos. Jazda po miescie nie jest ,,trudnymi warunkami pracy,, dla oleju , tutaj sie mylisz. Miasto to trudne warunki dla silnika ,skrzyni biegow , sprzegla lub kierowcy , nie dla oleju. Najszybsze zuzycie kazdego oleju nastepuje podczas jazdy po austradzie ze stala wysoka predkoscia i. To zostalo juz dawno sprawdzone I udowodnione , poszukaj w sieci . Ogladalem taki film jak uzuwany olej badany jest w laboratorium w UK i wynik jest taki ze po przejechaniu 10 tys mil = 16 tys km w cyklu mieszanym sredni olej 10w40 zuzyty jest w okolo 10% (to podobno sporo) Potwierdza to opinie pewnego goscia ktora kiedys czytalem , a mianowicie wiele lat temu jako student pewnej uczelni mechanicznej w zespole naukowym robil badania roznych olejow pod katem ich trwalosci i wytrzymalosci i doszedl on do nastepujacej konkluzji : w przecietnym samochodzie osobowym olej wytrzymuje ponad 50 tys km , dopiero potem nastepuje zagrozenie zatarcia lub uszkodzenia pewnych elementow silnika. Nie byly to oleje LL . Pozdrawiam.
Już Renault pokazało w swoich dCi co dzieje się z silnikiem jeżeli olej wymieniamy co 30tys km. Volkswagen ze swoimi TSI również. Pierścienie dwa razy mniejsze, filtry oleju trzykrotnie mniejsze. A wymiany oleju nawet do trzech razy rzadziej.
Producent samochodów BMW nie przewiduje ani jednej wymiany oleju w skrzyni automatycznej ZF. Natomiast producent skrzyń automatycznych ZF jak najbardziej zaleca pierwszą wymianę do 100 000 km. Komu wierzyć? Czy producentowi aut/dealerowi czy producentowi skrzyń? Sami sobie na to pytanie odpowiedzcie. Wniosek nasuwa się taki, że jeżeli nie zależy wam na eksploatacji auta po gwarancji to zmieniajcie olej nawet i po 32 000 km. Niech martwi się następny nabywca.
Damian Smigielski fajnie Pana tu widzieć. Odnośnie oleju mam do Pana pytanie. Czy ma znaczenie tutaj samochód i rodzaj silnika ? Podam przykład Golf V 1.9 TDI 105KM. Mechanik powiedział, że wymiana oleju co 10k km zamiast 30k pozwoli oszczędzić turbinę bo ona korzysta z oleju i im lepszy tym dłużej wytrzyma. Druga sprawa jeżeli auto jeżdzi 80% czasu w mieście i b.często stoi w korkach czy nie powinno się w tym przypadku wymieniać oleju częściej ?
Dziękuję za dobre słowo. :-) Przy eksploatacji tego auta w takich warunkach wymieniałbym olej co 15kkm i pomyślałbym o zmianie auta. Chociażby ze względu na komfort eksploatacji. W mieście dużo lepiej sprawdzi się auto z małym silnikiem benzynowym, które mniej pali, szybciej się nagrzewa i jest tańsze w serwisowaniu. LL oznacza, że olej MOŻNA wymieniać NAWET co 30kkm, a nie jest to przymus :-) Jeśli kierowca zdaje sobie sprawę, że eksploatuje auto w ciężkich warunkach powinien wymieniać olej częściej. :-)
Damian Smigielski Dziękuje za szybką odpowiedź. Panie Damianie czy silnik 1.0 w kompakcie to jest rozsądne rozwiązanie ? Chodzi mi o awaryjność i wytrzymałość... Zrobie 150k km i chciałbym ato jeszcze sprzedać :) W internecie jest MASA komentarzy na ten temat. Na przykład TFSI w VW podobno dopiero teraz warto kupić bo wcześniejsze były bardzo słabe. Ludzie za to chwalą silniki Forda z rodziny ecoboost. Ma Pan jakiś ranking tych małych, doładowanych benzynowców ? W zasadzie to powinienem zapytać jakiego kompakta z benzynowym silnikiem Pan by sobie prywatnie kupił :) ?
Prywatnie to oczywiście Škodę Octavię ;-) Ale na Focusa 1.0 Ecoboost nie dam złego słowa powiedzieć. Bardzo fajne auto. Trochę mi wnętrze nie pasuje, ale to kwestia gustu więc się nie czepiam. A co do litrowego silnika w dużym aucie... skodovy.pl/warszawa-paryz-na-jednym-litrze-1/
Dziękuję za linka. Widzę, że jest Pan fanem Skody i TFSI. Ja mechanikom zadaje pytanie czy wolałby duże auto z małym silnikiem doładowanym czy też np. Mazde 6 2.5 - wszyscy do tej pory powiedzieli, że woleliby Mazdę :) Nie chodzi o wygląd tylko o trwałość. Zresztą jakiś czas temu widziałem test Mazdy 3 2.0 vs Focus 1.0 - w Warszawie w ruchu miejskim Mazda była minimalnie oszczędniejsza.
Pan nie wie o czym mówi. Producenci zwykle dają gwarancję na 5lat lub 100tys km czy samochód w trybie long life gdzie wymiany są co 30 tyś wytrzyma? Tak! Ale po tym okresie zwykle pierwsze idzie turbo, panewki jak się obracują również to często kwoty sięgają kilku do kilkunastu tys złotych do tego trzeba zrobić wał tłoki itd. W leasingu takie rzeczy przechodzą bowiem są to koszty i nikt nie będzie przepłacał. Sam wymieniam co 10tys olej i problemów zero. Zresztą bardzo mało prawdopodobne jest że te auto dożyje 200tyś. PRODUCENCI aut nie ryzykują swoim samochodem tylko naszym zresztą wiedzą że auto prawdopodobnie wytrzyma okres gwarancji a później finansowe tornado z kieszeni. A flitr oleju jest long life? nie i nie wytrzyma 30tys. Prawda jest taka ze do 15tys dobrze fitruje a późnej przy 20-30tys filtracja jest kiepska i puszcza juz olej razem za całym syfem
Olej może wytrzyma okres od inspekcji do inspekcji czyli tyle ile wyliczy komputer w aucie ale filtr napewno nie. Teoretycznie możemy wymienić filtr po około 10 tyś km i jeździć dalej, ale przy mojej jeździe gdzie mogę wymieniać co 30 tyś km komputer i tak wylicza max 12-14 tyś km i przypomina.
Damian Smigielski Wiadomo, dużo zależy od stanu technicznego silnika, szczelności itp. Pewność opieram na własnym doświadczeniu tylko i wyglądzie filtra po 15 tyś km we własnym aucie i żony. Sam osobiście jeżdze w trybie LL wg wskazań komputera i w jeździe po mieście i trasy kilka razy w roku i ogólnie międzyniastowa, często krótka jazda i komputer wylicza mi wymiane co około 14-16 tyś km. Staram się lekko z tego odejmować. W takim trybie przejeżdzając 30 tyś km nie patrząc na wytyczne wyliczeń komputera poprostu nie mogę uwierzyć, że filtr nadal filtrowałby olej. O to mi chodziło:) LL to nie sztywne 30 tyś tylko zależnie od warunków jazdy i zarówno szybciej zużywa się olej jak i filtr. 100% autostradowej jazdy być może interwał 30 tyś km wytrzymałby olej z filtrem. W pierwszym poście troche źle wyrazilem się. Chodziło mi o sztywne trzymanie się przebiegu 30 tys km. Czytałem opinie ludzi, którzy mają wskazanie w komputerze ciś oleju i podobno po 10-12 tyś km zaczyna być widać zmiane.
Ale przecież nikt nikogo nie namawia to sztywnego trzymania się 30kkm. Zwłaszcza, że producenci sami zastrzegają w jakich warunkach należy wymieniać olej wcześniej. Jeśli komputer podpowiada wymianę, to trzeba się go słuchać. Mnie komputer zaprasza do serwisu przy 28kkm, często wymiana wynika z tego, że mijają dwa lata. Ostatnio wymieniłem olej wcześniej, ale o tym niedługo będę mówił na YT i pisał na blogu. Wymieniłem tez olej po wymianie rozrządu.
I o to własnie mi chodziło. Wielu ludzi myśli, że LL to sztywne 30 tyś km, a to praktycznie nigdy tyle nie wychodzi. Ja śmigam Oplem i tutaj jest max 30 tyś lub rok zależy co wczesniej nastąpi. Gdy warunki są niesprzyjające kilometry z inspekcji szybciej znikają. Mi w korkach niegdyś i następnie trasie z kilkoma postojami znów korkiem i wypaleniem DPF znikneło z inspekcji 2 tyś km po przejechaniu 600km. oplowski Ecoflex widać jest dosyć czuły na warunki . Pewnie czym nowsze auto, tym warunki są inne. Zawsze będą 2 strony użytkowników. Tych co sztywno trzymają się max 10-15tyś km i tych co bedą wymieniać wg wskazań komputera. 30 tyś km bez patrzenia na wskazanie to nie LL tylko zabójstwo i dlatego później takie przeświadczenie panuje. Chętnie będę śledził Pana bloga i yt. pozdrawiam
Panie Damianie...przykład z ciężarówkami jest tu nie na miejscu. W ciężarówkach mieści się około 30 L. oleju filtry są odpowiedniej wielkość i w niektórych jest ich nawet kilka (VOLVO FH12 są 3 w tym jeden tzw.bypass ) druga sprawa to zakres obrotów na jakich pracują te silniki, są o wiele niższe niż osobówkach i to dlatego jeździ się dłużej od wymiany do wymiany. Pozdrawiam.
Myślę, że przykład z ciężarówkami jest jak najbardziej na miejscu. To, że silnik nie kręci się wysoko nie znaczy, że olej nie ma ciężkiego życia. W silnikach ciężarówek mamy do czynienia z bardzo dużymi naciskami na panewkach. Poza tym wspomniałem o ciężarówkach żeby pokazać jak styl jazdy wpływa na konieczność wymiany oleju.
@@damiansmigielski pracuję w firmie recyklingowej jako mechanik-spawacz-kierowca, mieliśmy silnik Caterpillar ze statku-holownika i był on spięty z wrzecionem o wadze około 26 ton. Robocze obroty owego silnika to 1000 obroty./min. Poj. 600 litrów oleju. 8 godz. pracy od pon. do piątku + sobota 5 godz. Wymianę robiliśmy co 4-5 m-cy 15w40... resztę zostawiam do przemyślenia dla Pana.😉😁👋
Damian, mam wrażenie że sam nie rozumiesz co mówisz. Zobacz, ile masz oleju w ciężarówce, ile w osobówce. Zobacz w jakich warunkach pracuje silnik. Od wielu lat interesuje się tematem. Rozmawiałem z ludźmi którzy uczestniczą w tworzeniu nowych formuł w jednej z polskich firm. Powiem Ci tylko tyle, oni sami mówią że long life jest pomysłem na to jak zmniejszyć koszty ekploatacji bo ma to niebagatelne znaczenie w sprzedaży aut do flot. Są to liczby od których zależą wielkie kontrakty. Takie auta kupuje się na 3 lata max a później lądują w outlecie lub komisach. Problem jest taki że tym co z nich zostaje nikt się już nie interesuje, a w szczególności producent. Norma long life jest tym czego trzeba aby takie auto przeżyło te 3 lata. Wracając do samych olei. Otóż zdolności olejów do przyjmowania i rozpuszczania zanieczyszczeń, do utrzymywania stablinego filmu olejowego zależą właśnie od tego jak długo ten olej pracuje i w jakich warunkach. Rozmawiałem kiedyś z gościem który pracuje w firmie na literę L i powiedział mi wprost że to jest po prostu jedna wielka lipa - bo nie da się tak sformułować oleju aby był stabilny przez 2 lata, lub 30 tyś km nawet z użyciem grup IV i V. Nie znam się na chemii, ale później zobaczyłem w ASO renault jak wygląda wymiana oleju po 30k w służbowej lagunie. Polecam naprawdę zobaczyć to na własne oczy. Mechanik po odkręceniu korka, musiał włożyć śrubokręt do miski bo olej nie chciał spływać, tyle było w nim gnoju. To wszystko czego olej nie zdołał rozpuścić (olej z TBN 10-11) odłożyło się w misce. Po 3, 4 wymianach oleju pojemność miski zmniejsza się o połowę bo na dnie masz kożuch mułu. Ponadto, jak pewnie wiesz, nie ma już współcześnie olei syntetycznych. Nawet producenci uznawani za najbardziej "kultowych" jak penrite przeszli na bazy grupy 3 dodając wiele różnej innej chemii aby ustabilizować produkt i spełnić normę API czy ACEA, bo PAO nie mówiąc o estrach są bardzo bardzo drogie. Zwłaszcza w polsce mało kto dałby za piątkę oleju 300 zł. Z tego powodu należy po prostu kupować to na co nas stać i wymieniać olej co 10k max.
Jakubie... Dziękuję ci za sensowny komentarz. Jest on swego rodzaju ewenementem w morzu gówna jakie ludzie wylewają. Ale przejdźmy do rzeczy. Widzisz, ja też rozmawiałem z niejednym gościem. Byli to goście z firm takich jak LiquiMoly, AGIP/ENI, Castrol i Bizol. Rozmawiałem z bardzo wieloma świetnymi fachowcami i jednym wybitnym chemikiem, który pracuje dla koncerny BP, czyli między innymi dla Castrola. Ten człowiek to Paul Beasley. Chemik, który o olejach wie.... wszystko. I on i wielu innych powiedziało mi, że olej w silniku auta ciężarowego ma dużo cięższe życie niż w aucie osobowym. Oczywiście zakładamy normalne warunki eksploatacji bez zbędnego katowania. W silniku auta ciężarowego działają na olej dużo większe siły ścinające, w zależności od przeznaczenia auta ciężarowego dochodzą jeszcze inne zjawiska mogące wpłynąć na przyspieszoną degradację oleju. Co do olejów syntetycznych, to baza olejowa nie jest tu najważniejsza. Myślę, że producenci odchodzą od baz w pełni syntetycznych, bo ich stosowanie faktycznie może być drogie, ale też nieefektywne. Obecnie dzięki pakietom dodatków można uzyskać formulację, która będzie odporna na obciążenia, starzenie, utlenianie i wszystkie inne negatywnie oddziałujące zjawiska. Pamiętaj, że nie da się zrobić oleju na bazie syntetycznej bez dodatku baz mineralnych. Wynika to z utrudnionego, a czasem niemożliwego rozpuszczenia dodatków w takiej bazie. Przodują tu bazy estrowe, które doskonale sprawdzają się w olejach przekładniowych, a dużo słabiej w olejach syntetycznych. Co do wymian oleju, od 28 lat dłubię przy samochodach. Z początku profesjonalnie jako mechanik Obecnie jako mechanik lotniczy, tylko dla sportu i z konieczności obsługi własnych maszyn. Uwierz mi, że obsługiwanych przeze mnie pojazdach nigdy nie było takiej sytuacji żeby olej uległ aż takiej degradacji, że doszło do znacznego wzrostu lepkości i żelowania. W moim prywatnym aucie wymieniałem olej co 30kkm i nic złego się nie działo. Przyrządem do wykonywania boroskopii zaglądałem do głowicy i przy okazji wymiany łańcucha rozrządu widziałem w jakim stanie było wnętrze silnika. Zero złogów, nagaru, czy szlamu. To tyle. ;-)
A gdybyś chciał poczytać o olejach, to poniżej wklejam link do wpisu na blogu, który kiedyś prowadziłem dla Castrola. Całe szczęście nie wystrzelili go w kosmos i cały czas można coś tam przeczytać. ;-) warsztat.castrol.pl/blog-post/jak-wazna-jest-baza-olejowa-pao-czy-hc/
Damian. Ja nie jestem ani mechanikiem ani chemikiem. Moja wiedza opiera się na czytaniu, rozmawianiu i obserwowaniu a dłubanie w aucie jest raczej hobbystyczne - daleki jestem jednak od teorii spiskowych. Jest taka możliwość że nie mam racji. Chciałbym jednak pogadać o ostatnim akapicie tego co napisałeś. Bardzo ładnie to brzmi, jednak jakoś ciężko mi w to uwierzyć, bo ja w swoich autach wymieniając naprawdę dobry olej co 10kkm (tak, lpg - w z18XE, Z16SE i B207E) często widzę sporo zanieczyszczeń - może nie szlam ale jednak coś tam jest. Jak Ty użytkujesz te swoje maszyny że nie ma nic po 30kkm? ;). Poza tym, wiesz - podejrzewam że 90% aut kupowanych w polsce to auta używane. Nie wiadomo na czym jeździły. Często są to auta poflotowe - czyli nieszczęśliwe niekochane i zmęczone, użytkowane właśnie w trybie LL. Druga sprawa - są silniki i silniki. Widziałeś może 1.5 lub 1.9dci po kilku wymianach longlife? Poczytaj o obracających się panewkach w tych silnikach. Ok, nie o silnikach miała być mowa, a o samych olejach i ich zdolnościach, jednak jednym z zaleceń producenta dla tych silników w megane 2 Ph1 i Scenic było skrócenie interwału do 10kkm. Ja to odczytuje jako przyznanie się do tego że ten longlife nie jest wcale taki ok. Oczywiście to co napisałeś o samych bazach to racja, jednak nie zgadzam się z argumantami o ciężarówkach. Do ciężarówek leje się dużo więcej oleju, który ma ZUPEŁNIE inną formulacje. Gdybym w Z18XE miał miskę na 10L oleju to wtedy 30kkm było by mi nie straszne. Jednak oleju jest tylko ciut ponad 4L. Druga sprawa, mechanicy którzy remontują silniki często są w stanie zaraz po otwarciu klawiatury, lub zdjęciu miski powiedzieć Ci czy lałeś jakiś syf, i czy wymieniałeś odpowiednio często. Uczestniczyłem kiedyś w takiej scenie i mechanik pokazał mi jak wygląda silnik po longlife - niestety nie mam zdjęć, ale uwierz mi było na co popatrzeć. Co ciekawe, auto to nie był jakiś niewiadomego pochodzenia ulep, tylko samochód, którym jeździł jeden człowiek w firmie a później je z niej odkupił po 3 latach myśląc że jest w naprawdę niezłym stanie. W firmie właśnie latało na LL i była to Fabia 1.4TDI. Rezultat był taki że doszło do obrócenia panewki i korba przywitała się ze światem zewnętrznym. Konkluzja mojej wypowiedzi jest taka - jeśli nawet istnieje olej który jest w stanie wytrzymać tryb LL to zazwyczaj ani warunki eksploatacji, ani ilość tego oleju w silniku nie są takie aby silnikowi wyszło to na dobre W CZASIE DŁUŻSZYM NIŻ GWARANCJA. Zazwyczaj jest zupełnie odwrotnie. Dlatego uważam że NIE WARTO. Pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy - auto kupujemy na jakiś czas. Później ktoś je od nas odkupi. Nawet gdy przez pierwsze 3 lata tryb LL nie wpłynął zbyt negatywnie na motor to każdy kolejny rok powiększa zużycie. Gdy auto nam się znudzi, albo zacznie dymić to zazwyczaj komuś wciśniemy trupa, lub prawie trupa. Czy chciałbyś kupić takie auto? Poza tym, dlaczego Polacy tak chętnie kupują auta ze Szwajcarii, Szwecji, Holandii... czy nie dlatego że tam "podobno" dba się o auto (osobiście fakt dla mnie mocno dyskusyjny). Moja Zafira ma nalatane 400 tyś (+/- pół miliona bo od niemca) - konsumpcja oleju jest stała w całym interwale i wynosi ok 150ml na 1000km dla oleju o noack 6-7 (w tych okolicach). Nigdy nie otwierałem silnika. Wymieniłem jedynie uszczelkę pod pokrywą zaworów i miską olejową... Tyle w temacie. ;) Pozdrawiam
Ten temat był drążony na wielu forach, omawiany przez wielu doświadczonych youtuberow-mechaników. Olej long life to ściema i chwyt marketingowy. Wiele osób się nabrało i zaluje bo zatarla się sprezarka albo obrucily panewki. Ja w swoim samochodzie zmieniam co 7k. Jak ktoś chce to może niewymienić przez 50k, i nic się nie stanie. To jest każdego indywidualna decyzja i nie powinno się nikogo namawiać ani wprowadzać w błąd.pozdrawiam
Pisanie, że LL to ściema jest wprowadzaniem ludzi w błąd. Oczywiście, że jak ktoś chce to może wymieniać olej co tydzień. Ale nie można ludziom wciskać kitu, że oleje nie wytrzymują 30000km.
aha... w osobówce z 2000cm3 mamy nawet ponad 200hp a w ciężarowce z 12000cm3 400-500hp. Gdyby tak dokładnie porównywać silnik ciężarówki musiałby mieć ok 3000hp.
Ogólnie szkoda słów na takich ludzi jak ty dajesz taka propaganda że szok olej co 30tys km w diesla to morderstwo wymiana rzędu 10/15tys to już Maks człowieku ty jedyne co robisz jeździsz czy ty sam kiedy olej wymieniłes albo widziałeś filtr hahah raczej nie opiera z. Się tylko na tym co wiesz z książki jak ujmujesz nic nie wynika w większości zapis realizowany jest na postarzenke produktu silnik to jakoś wytrzyma ale gdy będzie miał przebieg rzędu 150tys km i więcej będzie już jak złom do remontu ty oddasz leasing z głowy ktoś to kupi będzie wkurza się i narzekał właśnie przez takich jak ty producent producent ale swoją wiedzę jest najlepsza dpf zapychakac się ukazuje turbo i zapcha resztę. Doksztalc się a tym a nie mówisz że ktoś coś pisze gdyż się boi nikt się nie boi pisze bo to prawda chcą aby normalni ludzie widzieli to co muszą a nie takie coś jak ty gadają.
Nie mogę słuchać :) bo pier..sz pan bzdury znowu hehe. Pompowanie oleju nad tłoki...Wiesz jak w ogóle silnik pracuje? Wiesz po co są pierścienie (w tym olejowe)? Po spadku lepkości masz gorszą odporność filmu olejowego na przenoszenie obciążeń (dlatego głównie się go wymienia)....Znów "zakwaszanie się" oleju - co ty z tym masz? Co to ku..wa za termin. Zakwasić to możesz sobie zakwas na chleb. W tak małych silnikach jak do samochodów osobowych i ciężarowych to co mówisz o "zakwaszaniu" i powstawaniu "kwasów" można pominąć generalnie. Ja rozumiem np w silniku takim jak duuuży dwusuw wolnoobrotowy np parę tys kW i "opalany" paliwem ciężkim (gdzie siarki jest dużo więcej niż w Vervie czy innej ropie) to tak. Tam nawet masz osobny obieg i olej do smarowania tulei cylindrowych z wysoką całkowitą liczbą zasadową. Generalnie jeżeli chodzi o interwały wymiany oleju to moje zdanie jest takie że jak nie chcesz rozpier... silnika to stosuj się do tego co mówi producent silnika a nie producent oleju....chyba że masz kasę i lubisz eksperymentować.
nie wiem czy wniose cos nowego ale codziennie jezdzilem po miescie audi b4 2,0 w benzynie kilka ładnych lat, nie wymieniając oleju i filtrow, tylko dolewki co pare miesięcy, jeździłem tak dopóki go nie sprzedałem, olej syntetyk
oczywiście że żostał, powiem nawet ze w chwili sprzedaży silnik był jego najmocniejsza stroną :), tylko co to ma do meritum? niektórzy ludzie tak ulegli presji, że zmiany oleju dokonują z zegarkiem w reku bo inaczej silnik się rozleci, a jak widać z powyższego to gówno prawda
Skoro kupujący został poinformowany to dziwię się, że kupił taki samochód. Moim zdaniem jeśli właściciel oszczędza na wymianie oleju i filtra to tak samo będzie oszczędzał na częściach do samochodu i wymieniał dopiero jak coś się całkowicie rozleci. Mój ojciec też był taki mądry w sprawie niewymieniania oleju, aż zapiekły się pierścienie i silnik spalał tyle oleju, że auto zostawiało zasłonę dymną jak stara lokomotywa. Dostał nauczkę jak przyszło zapłacić za remont silnika z własnej kieszeni. Tyle w temacie.
nie wydarł się komputer bo tak jest ustawiony ale niema to reguły w ciężkich warunkach też się nie wydrze komputer ale potem są problemy. chyba ze ktoś przejedzie sto tys. i sprzeda.
jestem posiadaczem superba 2.0 TDI combi od siedmiu lat, dziś mam 465000 km. Przy ok. 200000 km podniosłem moc ze 170 na 200 KM i z 350 na 400 Nm. Jezdze w 80% trasy. Olej od początku wymieniałem co 30000 km. silnik nie bierze oleju, bo 0,5l na 30000 to żadna łaska. turbina w nominale. Auto w ciągłej eksploatacji, bez poważnej awarii. w zawieszeniu wymienione amortyzatory i trzy razy łączniki stabilizatorów sworznie w nominale. wymienione trzy łożyska, przednie lewe w nominale. przy 320000 sprzęgło z dwumasą..
ciekawy jestem kto na to patrzy w jakich warunkach nawet serwis ma to w tyłku a właściciel firmy przewozowej tym bardziej bo koszt wymiany jest duży więc eksploatacja jest do momentu końca spłaty kredytu i sprzedaży auta a potem inny niech się martwi i tak samo z osobowka więc proszę nie porównywać tego z swoją Skoda kupiona w salonie a po 3 może 5 latach sprzedana kupiec odczuje skutki tego oleju a wiem to z doświadczenia
Zawsze kiedy słyszę o wymianie oleju przypomina mi się informacja zasłyszana kiedyś w polskich mediach było to parę lat temu. Nie wiem czy nie ma w tym trochę racji ? Oto ta informacja strona nie ważna istotna jest informacja. www.wiatrak.nl/10532/wielka-samochodowa-tajemnica
moje Twingo przelatało na jednym oleju ponad 40 tyś . w pół roku. sprzedałam te auto a nowy własciciel dalej jeżdzi i nic sie nie dzieje. chyba zmienił olej :)
Przyklad dyletanctwa , long life to tylko oznacza dobra jakosc oleju ale tylko w zakresie normalnego przebiegu czyli 15 tys km, W zadnym wypadku nie dot. 30 tys km!!!
@@wieslawszypniewski6954 a masz coś do powiedzenia, czy będziesz tylko robił osobiste wycieczki pod moim adresem? Jak na razie nie wykazałeś się żadną wiedzą i nie masz żadnych sensownych kontrargumentów. Ostatnia szansa.
Na UA-cam jest film jak wygląda olej w nowym BMW po 22 tys. ua-cam.com/video/nhxYLPvTQOo/v-deo.html Cholera jakoś nie mam do tego przekonania. Wujas zawsze mi gadał. Młody kupujesz auto to 1 wymiana po 500, 2. Po 1000. Trzecia po 5000. Wiem teraz są inne oleje, inna technologia. Pytanie skąd w tym BMW wzięło się tyle opiłków metalu.
@@damiansmigielski tzn jak mam to rozumieć. Skoro były pozostałością procesu produkcyjnego to może łysy dobrze gadał mówiąc że należy znać olej po 1 tys. Km wtedy klient tego BMW szybciej jeździł by na świeżym oleju a nie na syfie, który jak łysy stwierdził mógł uszkodzić sporo części
Dokładnie, a gowniane oleje biją na alarm, wymieniajcie ci 10 tysi, bo my nie dajemy rady, wiec long life jest zły. A mi się wydaje ze te long life co 10 tysięcy będą lepsze jak te kundelki. Może się mylę. Mam to w dupie.
ALe co Ty chłopie porownujesz silnik diesla wolno obrotowy cieżarowki. To ,ze co warunki to inaczej trzeba zmieniac olej , bo auto wiecej pracuje na jałowym niz jezdzi to raczej normlane . Silnik w osobowkach znacznie wyzej sie krecą, nawet diesle a juz o Pb nie wspomne, takze to żadne porownywanie. Aa tez skoro MAN zaleca zmiany tak a nie inaczej to pewnie na włąsnym oleju, a jak wiadome olej olejowi nie rowny. Na olejach LL juz nie jeden sie przejechał i przejedzie jak mu kobra wyleci maską albo urwie wydech. Sam leje LL ale zmieniam w kazdym aucie co 10-12kkm. I tez teraz wielke halo jak silnik przejedzie 200-300kkm diesel , mowa o osobowce. Dawniej silnik diesla robily zadyszki 800kkm , zreszta sam mam pb 360kkm .
Akurat MAN do niedawna lał tylko oleje Castrol. Chciałbym zobaczyć jak mi kobra na maskę wyskakuje. Obecnie silniki również robią 800kkm tylko w Polsce wciąż przebieg powyżej 200kkm nie jest akceptowalny. Wszystko co do nas wjeżdża ma cofany przebieg. Stąd u nas takie legendy.
+Damian Smigielski Noo to fakt nie da się ukryć , że liczniki niektorych marek aut z udanymi silnikami mają woecznie 200 tysi ;p To i tak nie zmienia faktu ze te nowsze konstrukcje nie są tak trwałe i potrafią się te nowe auta z " traktorami" pod maską nieźle pieprzyc znaczy osprzęt jak i wypływać korby bokiem.
Witam.To czy faktycznie moze byc prawda,nieznam sie na tym ale moim zdaniem jezeli samochod na mnie zarabia bo np.jestem przedstawicelem czy kims innym to dlaczego kazdy zydzi na wymiane oleju bo jeszcze zrobie do tych 30 tys przeciez taka wymiana duzo nie kosztuje a pozniej placz bo sie silnik rozlecial ja mam auto po czipie i wymieniam co 10 tys ani km wiecej auto jedzi juz 3 rok kolega ma tasama jednostke seryjny zmienial co 15 17 ty i remont silnika dlatego to co pisze w ksiazce co ja na to leje i tyle pozdro dla sknyrusow bo jescze przejade 5 tys albo robia 5lat 10 tys ale przeciez dopiero 10 mam zrobione ale ze ma 5 tak to co z tego :D Sub i lapa w gore pozdro
Zastanawiam się teraz, skąd taka różnica w olejach "normalnych" (10kkm-20kkm) a long life(30kkm) czego oni tam dodaja, że szlam miałby niepozapychać kanałow olejowych, filtra itp itd. w moim Lexusowym gs450h 3gen. silnik 2gr-fse 3.5v6 w instrukcji piszą, że olej zaleca się wymieniać co 8tyś km!
Bo to jest hybryda!!!! :-) No i jaki szlam? Szlam pojawia się kiedy olej ulegnie degradacji. Kiedy jest ekstremalnie przegrzany, czyli w temperaturach powyżej 150 st.C. Przy jeździe na krótkich dystansach emulgatory nie dają rady... Różnie bywa
Tak wiem, że to hybryda:) i nic innego już nie chcę. Co do interwałów wymiany- Trzeba by było to w filmie zaznaczyć, bo jednak małymi kroczkami hybrydy wchodza na nasz rynek.
@@damiansmigielski prawda boli najbardziej łysego nie bede linkował bo napewno już widziałeś ten film z bmw prawda jest taka 10tys max 15tyle w temacie i mowa o dobrych olejach a nie gniotach europejskich
@@elfuturo1094 mnie prawda nie boli. Boli mnie jak o olejach pisze ktoś kto się na tym nie zna, ale urasta do rangi autorytetu bo tymi olejami handluje. Filmu o BMW nie komentuje, bo to jest podobny przypadek. Warto poznać temat zanim się człowiek zacznie wypowiadać.
@@damiansmigielski no prosze cie jesli chodzi o oleje Amsoil no to jest pierwsza liga co z tego ze handluje każdy kto siedzi choc troche w olejach wie ze najlepsze pochodza z usa to wiadomo nie od dziś bron Boże nie robie reklamy
Panie Damianie, porównanie wymiany oleju w "TIR-ach" w stosunku do aut osobowych jest kompletnie nie na miejscu. Najważniejszym faktem jest to, że do ciezarowki wchodzi 5, 6 a nawet i 7x więcej oleju niż średnio do osobowki. Filtr oleju również jest przystosowany gabarytowo do takiej ilości oliwy. Oprócz tego zakres obrotów silnika diesla w ciezarowce jest kompletnie inny niż w zwykłym dieslu. Wiec zanim pójdzie coś do sieci, prosze zasięgnąć języka u kogoś z wieksza wiedzą na temat, na który się Pan aktualnie wypowiada.
Szanuję pańską opinię panie Brad Pitt. Słyszałem, że jest pan doskonałym aktorem, ale zanim zacznie mnie pan pouczać proszę zasięgnąć wiedzy u kogoś kto ma pojęcie o czym mówi :-)
Pozdrawiam
Trochę słabo wyszło z Angeliną...
W B tej debilu a co powiesz na diesle mercedesa od 3 litrow w zwyz zespolone z skrzyniami aut 722.6 czy 722.9 gdzie np wiekszosc trasy pokonujesz z obrotami 1300-1700 orotow ? Bo sa to silniki duze nadrabiaja moca i wolnoobrotowe przy w211 z OM642 z predksocia 160 km na godzine mam srednio 2 tys obrotow , taka mini ciezarowka nieee ? A jednak osobowy samochod
AmiMen AmiMen
A jezdziles kiedyś ciężarówka? Bo właśnie w tej minucie jade actrosem MP4 i przy 89km/h mam 1200 obr/min, a max co może wycisnąć to 1600. Wiec porównanie czegokolwiek z vanow czy osob. Do ciężarówki nie ma sensu. Kompletnie inne konstrukcje przy czym dla ciężarówki milion km na autostradach nie robi wrazenia
@@Ko_yote ale wystarczy 6000 km na budowie żeby trzeba było olej wymieniać.
też czytałem ten artykuł i jednak się z nim zgodzę. sam robiłem swoim dieslem tylko trasy a olej zmienialem co 10 tyś km. łącznie z wszystkimi filtrami. filtry były tak zawalone ze nie ma sensu przeciągać do 15 tys km nie mowiac o 30 tys km. może i olej wytrzymałby kolejne 5 tyś km. w ceizarowkach jest ta różnica,że tego oleju jest naprawdę sporo. To też ma znaczenie, do tego silniki mimo obciążenia nie są wysokoobrotowe. troszkę inne temperatury itp. producentom aut na rękę jest rzadkie wymienianie oleju, zarabia się przecież na serwisie, szczególnie zepsutych aut. duzo racji co sposobu eksploatacji ma wpływ na trwałość oleju.
Nie wiesz o czym mówisz i ile za towzioles
nowy olej =
250 godz pracy silnika
250 godz x 60 km/h (średnia prędkość w cyklu miejskim) czyli 15000 km
250 godz x 120km/h (średnia prędkość autostradzie) czyli 30000 km
Według mnie, wymiana oleju co 30tkm to jest skrajny idiotyzm. Takie serwisowanie odbije się na nas po upływie 200tkm, oczywiście jest to celowa robota producentów, auto po gwarancji ma się zacząć sypać i tyle. Każdy fachowiec, który zajmuję się od X lat remontami silników mówi jednoznacznie, serwis LL zabija nasze silniki. Podam piękny przykład, słynne 1.9DCI z Laguny II, Megane itp. Standardowym problemem tych silników były uszkodzone panewki, wymiana oleju oczywiście co 30tkm. W tym samym okresie dokładnie TEN SAM motor był montowany w Mitsubishi Carisma, tutaj zalecana wymiana oleju przez producenta 15tkm i co? ZERO problemów z panewkami i układem smarowania silnika - to jest tylko jeden przykład z wielu jakie znam. Więc proszę przestać gadać takie głupoty, że nie ma nic złego w serwisie LL. Olej w aucie osobowym po przebiegu 30tkm nie spełenia praktycznie już żadnych norm. Porównanie do ciężarówek kompletnie nie na miejscu, bo tak jak wcześniej wspomniano, ilość oleju jaka wchodzi do tego typu silników jest nieporównywalnie większa, po za tym, oborty w jakich pracują te silniki są o wiele niższe aniżeli w zwykłej osobówce.
Spisek. Wszędzie spisek. Moje auto było serwisowane do niedawna w trybie LL. Olej Castrol EDGE. Obecny przebieg 180000km. Silnik czysty jak łza. :-)
A ja się zapytam, co to jest 180tkm? w starszych autach taki przebieg był normą, a nie powodem do zachwytu. Ja wiem, że będzie Pan zachwalał LL bo współpracuje Pan ze skodą, która takie interwały serwisowe stosuje. Może pierwszych właścicieli taki problem nie dotknie, ale drugiego lub trzeciego już to nie ominie, ale to producent delikatnie mówiąc ma w dupie, bo dla nich liczy się sprzedaż nowych aut, a co dalej się z nimi dzieje to już ich nie interesuje. Żeby nie było, nie mam nic do Pana, lubiłem Pańskie programy na TVN Turbo, widać, że całe życie porusza się Pan w kręgach motoryzacyjnych, więc tym bardziej dziwi mnie takie podejście. Pozdrawiam :)
Nie tyle sprzedaż nowych aut co ich serwis. Pracowałem do niedawna w Mazdzie i główne zyski czerpie ona z ASO. Bez ASO już by zbankrutowała. Pozdrawiam
Niczego nie zachwalam, ale nie godzę się z opowiadaniem bzdur. To, że współpracuję, ze Škodą nie ma nic do tego. To producenci olejów powiedzieli producentom aut, że są gotowi do produkcji oleju o dużo wyższej wytrzymałości. Każdy producent oleju ma w swojej ofercie oleje LL. Shell, Motul, Mobil... Jeśli auto jest eksploatowane w normalny sposób, a olej jest wymieniany na odpowiedni z godnie z zaleceniami producenta auta to nic złego nie będzie się działo.
dobrze, ale te oleje to juz nie sa nawet syntetyki, tylko HC czyli minerał w technologii syntetycznej. Dobrze smaruje ale starzeje i zużywa się szybciej
Pierwszy argument - silnik diesla w ciężarówce ma obroty do 2000 RPM z czego z reguły silnik jedzie przy 800RPM i 90kmph. Także silnik nie robi przebiegu takiego co osobówka która jedzie z obrotami 2000 RPM - jest to dwa razy szybciej a niejednokrotnie obroty są większe w osobówce ergo silnik się kręci powoli. Powoduje to że silnik w osobówce zrobi więcej obrotów i silnik się zużywa szybciej tak jak i olej. Dwa - olej się starzeje z czasem, TIR klepie kilometry bardzo szybko w czasie i olej się nie zestarzał tylko ewentualnie właśnie zużył od np. przegrzania albo zgromadzenia wody - która się nie gromadzi jak silnik pracuje. Trzy silnik ciężarówki ma o wiele więcej zabezpieczeń i nadmiaru oleju ze względu na dostępne miejsce. Misa jest o wiele bardziej pojemna, filtry pojemniejsze itp itd.
Wydaje ci się :-)
Blarh Blerh masz rację. A ta ciekawostka o braniu oleju to jest parodia jakaś na twoim miejscu najpierw dobrze dowiedział bym się a później się udzielał. Branie oleju nie jest uzależnione zużyciem ale kondycja silnika. w nowych dafach trzeba lać olej konewkami, panowie w serwisie twierdzą że to jest normalne i na trasie 2 tys km może i 5 litrów wziąć. I co ty porównujesz silnik ciezarowki jeżeli nie są one tak mocno wyżyłowane jak silniki osobowki. I są skonstruowane do pokonywania 2 a nawet 3 milionów kilometrów bez remontu. po drugie np. w Volvo fh do czyszczenia są odpowiedzialne dwa filtry i bajpas i te filtry są naprawdę duże. Możesz wymieniać u siebie olej co 30 tysięcy ale nie gadaj głupot że to nie szkodzi silnikowi czy turbinie. Widziałem jak wyglądał olej spuszczony po 30 tysiącach, dotykalem go nie miał wogole wyczuwalnych właściwości a do tego był czarny i posiadał nagar.
w takim razie wg tego co tu słyszałem o zużyciu oleju, to silniki tsi olej zużywają się już po tysiącu kilometrów, bo na starcie biorą po litr na 1000 :)
silniki w ciężarówkach mają poza tym kompresory przy doładowaniu a nie turbinę jak w osobówce. Co do ilości oleju i filtracji to inna sprawa. W firmie mieliśmy dostawczaki i przechodziły przeglądy zgodnie z zaleceniami co 30 tys. Wytrzymały 100-150 tys. do większej naprawy. Teraz by ograniczyć koszty, pojazdy oddajemy na serwis co 15 tys. Jeden tylko odmówił posłuszeństwa, reszta ma 200-250 tys. na liczniku i jeździ dalej. Jak mówi klasyk- przypadek! Chyba nie ;). W sąsiedniej, dużo większej firmie szef kazał przestrzegać wymiany zgodnie z zaleceniami. Dotyczyło to całej floty z pominięciem służbowego Porsche.
PiotrHo4 mają turbine, a nie jakieś kompresory, kompresor to masz w Mercedes. Wystarczy wklepac w allegro np turbina scania, czy man itp.
Druga sprawa, do autora dyskusji, pokaż mi ciężarówke która przy 90km/h ma 800obr?.
Bardzo dobry merytoryczny materiał, w szoku jestem tylko czytając te komentarze poniżej. Pozdrawiam!
Profesor Chris taki komentarz z twoich ust to miód na moje serce. Co do komentarzy poniżej mam takie same odczucia. Tak to jest kiedy mówisz ludziom prawdę, a nie to co chcą usłyszeć ;-)
@@damiansmigielski
Witam
A ja nie jestem przekonany zupełnie do przebiegów wyższych, niż 15 tys km na jednym oleju w samochodach osobowych.
Zdaję sobie sprawę, że miasto != trasa, ale mimo wszystko nie daję wiary.
Użytkuje samochód, który ma zaszyte algorytmy coś a'la LL i mimo zapewnień producenta co do serwisów olejowych (30 tys, 1 do roku lub wg wskazań), wymieniam średnio co 13 tys km (2x do roku).
Powody:
1. turbo benzyna z bezpośrednim wtryskiem "wali sadzą" do oleju (a to doskonały "materiał ścierny")
2. po około 8 tys km od wymiany, olej zaczyna mi "znikać", kilka mm na wskaźniku poziomu. Do 8 tys zero ubytków. Olej wymieniam w ASO, jakby co.
3. Po przebiegu tych 13 tys km "słychać" znaczne zwiększenie hałaśliwości pracy silnika - najprawdopodobniej olej (5w30, ILSAC GF-5) traci znacznie na lepkości.
4. olej zużywa się mechanicznie (mocne ścinanie, choćby w turbosprężarce), termicznie (nowe silniki są termostatowane już nawet na 120*C) i oczywiście chemicznie
Samochód użytkowany jest na dystansach 2x35km dziennie, raz w tygodniu (zwykle sobota) "wjeżdżam w miasto".
Po niespełna 2 latach eksploatacji mam 50 tys km przebiegu.
Wskazania komputera sugerują mi wymiany co 18 tys km +/-2 tys, zatem do tych 30 trochę brakuje.
Jeżeli chodzi o punkty 2) i 3), to zastanawiam się, czy w ASO nie leją oleju niskiej jakości.
Może warto spróbować coś markowego, dobrego i z pewnego źródła?
Wymiana oleju na świeży powoduje kolosalną poprawę kultury pracy silnika. Zbyt dużą i to mnie niepokoi.
Wiem, że świeże oleje mają zapas lepkości, ale olej z ASO za bardzo mi podpada ...
Swoją drogą, mam ochotę zrobić analizę parametrów oleju przepracowanego, tylko laboratorium brak.
PS
Mam nadzieje, że doczekam się odpowiedzi.
@@saczisaczi7317 zapomniałeś zadać pytanie :-)))
@@damiansmigielski
Damian Smigielski
Ja nie pytałem, tylko napisałem swoje "przeciw LL", do których jestem przekonany.
Usilnie poszukuję merytorycznych "za", pomijając zalecenia producentów i jakoś ciężko mi je znaleźć.
W ogóle tzw "stara szkoła", nawet wśród "ludzi z branży" (niedawno rozmawiałem z rzeczoznawcą samochodowym, który stwierdził, że 15 tys to max).
PS
Bardzo mnie nurtują kwestie olejów o wyjątkowo niskich lepkościach (nawet niższych niż 0w20) w kontekście zabezpieczenia przeciwzwarciowego no i okresów między wymianami.
ua-cam.com/video/0IqLRhxdoGg/v-deo.html
@@saczisaczi7317 linkowałem ten film. Ludzie z branży, to pojęcie dość enigmatyczne. W tej branży jest kilku dobrych i masa niedouków robiących coś z przyzwyczajenia i bezrefleksyjnie. Jeśli płoszą cię duże przebiegi jakie mogą wytrzymać oleje, cofnij się w czasie 40 lat i zobacz jakie wtedy były interwały wymiany oleju. 6000km. Później było to 10000km, 15000km, 20000km. Silniki się zmieniają, materiały się zmieniają, oleje się zmieniają. Spróbuj porównać parametry oleju syntetycznego sprzed 30 lat i mineralnego dzisiaj. Okaże się, że współczesny minerał pod każdym względem jest lepszy od starego syntetyka. O olejach lepiej rozmawiać z chemikami, a nie z domorosłymi mechanikami, a przecież takich jest u nas najwięcej. I wielu z nich z powodzeniem wymienia podzespoły i części w aucie, ale nie wie dlaczego tak je wymienia i co robi nie tak. Normą jest używanie młotka i przecinaka, tam gdzie wypada użyć narzędzia specjalnego, normą jest oznaczanie kół w układzie rozrządu flamastrem... To nie jest mechanika, to nie jest kultura techniczna.
Każdy niech robi wg siebie, ja wymieniam oleje co 10 kkm z uwagi na styl jazdy i przebieg silnika. Proszę zwrócić uwagę, że im większy przebieg pojazdu tym gorsze warunki pracy dla oleju. Uwagi Pana Damiana trafne, ja jednak unikalnym porównywania silnika pojazdu użytkowego z cywilnym z uwagi na generowane obciążenia w układzie korbowym, zakres obrotów użytkowych, warunki pracy, pojemność ukladu smarowania, stopień dokładności filtracji oleju itp itd 😆. Dziękuję za ciekawy film.
Panie Damianie , no ten tygodnik faktycznie nie do końca napisał prawdę , ale myślę że miał na myśli dobro użytkowników samochodów. O ile olej może i wytrzyma te 30000 km to jak się ma sprawa z filtrem ? Czy montujemy większy filtr albo specjalny ? Raczej nie, filtr jest ten sam i ma ograniczone możliwości przepuszczania oleju, które z biegiem czasu są coraz gorsze. Dla potwierdzenia tego co piszę polecam obejrzeć ua-cam.com/video/7QkrFtc2v_Y/v-deo.html .
polecam wyguglać hasło "BXE longlife" panewki w tych silnikach padały głównie w autach eksploatowanych w trybie "longlife".
Dodatkowo gownolit, z którego jest ten silnik, panewki, szklanki i krzyki na wałkach dobijają go totalnie
Myślę że w samochodach osobowych warto skrócić interwał zmiany oleju, ja wymieniam olej co rok czyli przy mojej jeździe po ok. 20 tys. km. W ciężarówce wlewa się ze 20 litrów oleju dlatego jest to znaczny koszt, a w aucie osobowym zazwyczaj 5 wiec na olej i filtr wydaje ok. 100 zł. W skali roku to żaden koszt i mam spokój psychiczny i fajnie działający silnik.
Lubię oglądać Pana Damiana jak naprawia auto przejrzyście tłumaczy jak naprawić. Pozdrawiam.
Ecu nie ma tajemniczego algorytmu na obliczanie co ile trzeba wymienić olej.Zasada jest banalna np w sterowniku jest zapisane że wymiana oleju ma nastąpić co np. 2100 litrów spalonego paliwa.Brane jest pod uwagę średnie spalania z ostatniego przebiegu i na tej podstawie obliczana ilość km do wymiany .W realnym życiu trzebaby więc pałować auto non stop na maxa by interwał z normalnych 30000km spadł na 15000km
W końcu, bo już nie miałem co oglądać, dobrze pana widzieć ;)
Prosty przykład to silnik 1.3 multijet/cdti który ma pojemność miski olejowej 3.3l. Nie wyobrażam sobie ze wymieniam tam olej i filtr oleju co 30tys. Leje zawsze syntetyk i wymieniam co 10tys. Jeśli myśli Pan że to niepotrzebne to proszę zlać olej po 30tys i po 10tys i porównać obydwa. Najlepiej po trochę do słoika, zakręcić i wstawić do lodówki, porównać ich gęstość. Proszę też pomyśleć jak te oleje smarują elementy silnika oraz osprzęt, między innymi turbinę. I proszę się później nie dziwić że smok olejowy, kanały olejowe są poprzytykane, że panewki szybciej się zużywają, że turbina padła przy 120tys a nie przy 300tys. Każdy mechanik to powie, że lepiej dołożyć 200zł na wymianę oleju niż kilkanaście tys na naprawy silnika. Dzikie oszczędności i tak wyjdą bokiem :)
Tak jak powiedziałem, wszystko zależy od warunków eksploatacji. Jeśli auto jest używane przez kuriera, który pokonuje bardzo krótkie odcinki w ruchu miejskim, warto się zastanowić nad skróceniem przebiegu między wymianami. Serwisowanie w trybie LL nie oznacza, że MUSIMY wymieniać olej co 30 tys. km. MOŻEMY wymieniać nawet co 30 tys. km. Różnica jest chyba zauważalna? Chciałbym też zwrócić uwagę na fakt, że gęstość oleju wstawionego do lodówki zmieni się o ułamek procenta. Proszę nie mylić pojęć. To samo tyczy się turbiny. Olej smaruje łożyska turbosprężarki, a nie turbinę. Mechanicy mówią dużo rzeczy i nie zawsze jest to prawda.
Jak się Pan odniesie do następujących faktów. Silniki 1.9 dCi Renault mają tendencję do zacierania się na wałach i do uszkadzania turbosprężarek już po 50 000 km. Natomiast te same silniki montowane w Suzuki są wolne od powyższych wad. W Renault olej wymienia się co 30000 km. W Suzuki co 12000km. I drugi przypadek - BMW nie zaleca wymiany oleju w skrzyniach automatycznych (jest na nich nawet duży żółty napis LIFETIME OIL), ale już producent tych skrzyń nakazuje wymianę co 60000km. Kto tu kłamie i czy można ślepo wierzyć koncernom? Ps: prowadzę serwis od wielu lat. Jestem praktykiem. Nie udzielam się w internecie, ale to co Pan tu mówi zmusza mnie do napisania tych kilku zdań. Widziałem dziesiątki przykładów na to jakie szkody dla silnika robi tryb LL. Pozdrawiam.
Darek Adminos to już jest polityka koncernów. Dodam jeszcze jedną ciekawostkę. VAG miał silnik 2,5 TDI V6, który był montowany między innymi w Audi i Skodzie Suoerb pierwszej generacji. W Audi wycierały się krzywki na walkach rozrządu, w Skodach nic takiego nie miało miejsca. Jak to wytłumaczyć???
Wszystko zależy o czym mówimy. Czy można pokonać 30000km bez wymiany oleju? Można, można by i pewnie dużo więcej, ale pytanie czy jest to dobre dla naszego sinika? Mam w rodzinie (siódma woda po kisielu, a konkretnie "szwagierki kuzyn") który pracuje w biurze marketingu Renault we Franci. Kiedyś przy rozmowie poruszaliśmy właśnie temat LL, skąd to się właściwie wzięło. Zasada jest taka. Producenta auta interesuje maksymalnie duża sprzedaż swoich produktów, a co za tym idzie trzeba trafić do jak największej rzeszy konsumentów. Aby tego dokonać nasz produkt musi być atrakcyjny, ładny, funkcjonalny itd. Analitycy badają rynki i sondują czego oczekuje potencjalny nabywca. Okazało się że bardzo znaczącą rolę ma koszt serwisowania auta. To co robi producent aby zmniejszyć "potencjalnie" te koszta. Wymyśla LongLife. I to nie producenci olejów przychodzą do konstruktorów pojazdów że wymyślili olej o zwiększonej żywotności, tylko odwrotnie. To producenci samochodów wymusili na koncernach olejowych aby ci wyprodukowali coś co się będzie ładnie nazywało LongLife. Jaki interes ma producent oleju, jeśli będziemy wymieniać go rzadziej.a co za tym idzie kupować mniej. Wszystko rozbija się o to że na całym tym interesie najlepiej zarobi producent samochodów. Pojazd jest atrakcyjny, bo nie wymaga częstego i kosztownego serwisowania, stąd bardzo popularne dziś przy zakupie nowego auta tzw. darmowe pakiety serwisowe, bo nie kosztują one koncernu wiele, przez okres gwarancyjny, to 2 max 3 wizyty auta w serwisie, to można je robić za niewielką opłatą lub nawet za darmo. Żywotność samochodu na tym cierpi, ale kto na tym zarobi? Auto sprzedane, jest kasa. Dwa, trzy, cztery lata wytrzyma, tyle damy gwarancji, potem zacznie się sypać, kto zarobi? Serwis, czyli koncern. Kolejne badanie wykazało im że ogromną rzeszą klientów są firmy. A te kupując nowe auta, pozbywają się ich właśnie po okresie 3, 4 lat, bo tyle najczęściej trwa okres lizingowania, a dla firm najważniejszą rzeczą jest maksymalny zysk przy jak najmniejszym wkładzie finansowym. Czyli kupić auto które mało pali, ubezpieczenie nie kosztuje dużo i koszty serwisowe są minimalne. I tak powstaje nam auto 1,0 turbo w którym przez 30000km nie trzeba robić nic. A czy to jest dobre dla silnika?
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jak ktoś ma zamiar cieszyć się długimi latami w miarę bez awaryjnej eksploatacji swojego auta to lepiej wymieniać ten olej częściej, ale jeżeli komuś zależy tylko i wyłącznie na minimalizacji kosztów utrzymania bez znaczenia na żywotność bo za dwa trzy lata i tak wymieni auto na nowe to dla niego jest LL.
Ależ nam to pięknie wszystko wyjaśniłeś. Cholera.. Wszędzie ten spisek :-))))
Proponuje zapoznać się z filmem m4k, łowią tam opilki z oleju po 20 tys km. Ciekawy przykład.
Nowe auto, bmw, wymiana oleju po 20 tys..
Po mieście czy po autostradzie na tempomacie te 20 tyś zrobione ?
Przyjemnie się słucha, nawet lepiej ci idzie niż za czasów t.. ale kiedy to było :) Daję suba i okejkę. pozdrawiam
Dzięki :-)
Damian jak chcesz to zmieniaj olej co 30 tyś ale nie podsuwaj tego pomysłu innym. Zapytaj się w kia jaki kiedyś stosowali interwał wymiany oleju, a jaki teraz stosują.
Jeżdziłem po 300 km tygodniowo (siakieś 15 tys km / rok) wolnossącą (1.0 MPI) polówką przez 4 lata bez wymieniania oleju. Po tym czasie wymieniłem i dalej jeżdziłem przez rok, silnik nie żłopnął więcej jak pół litra oleju w tym czasie, działa i nic się nie dzieje szczególnego. A przebieg ma 165 tys km.
Obroty miałem na poziomie 3000 obr / min, jak to w wolnossaku.
Jestem w stanie uwierzyć, że przy obrotach rzędu 1500 obr / min w doładowanych silnikach wymiana co 30 tys km to wręcz ostrożność...
Hmm... Fiat Ducato Maxi 2.3/130KM - przy mojej jeździe woła o wymianę co mniej więcej 42 tysiące (robię niecałe 60kkm/rocznie), jestem blisko wymiany 'książkowej', bo ta twierdzi, że co 45kkm. Nawet się pytałem w ASO, twierdzą że wymieniają (olej+filtr) tak jak komputer auta podaje i że częściej nie ma sensu...
A może po prostu mocno zależy to do wysilenia silnika. Np. moje 2.3 litra/130KM eksploatacyjnie zniesie dużo więcej niż 1.9/130KM?
Przebiegi 30 tyś na oleju Long Life bez wymiany są dedykowane dla flot.Czyli firm które ,,masowo,, użytkują samochody.Cel jest jeden -OBNIŻENIE KOSZTÓW OBSŁUGI !!!!!!!!!!.Zdrowy rozsądek powinien podpowiadać że wymiana powinna nastąpić po 15 tyś.Okres wymiany powinien być także uzależniony od sposobu eksploatacji samochodu czyli (krótkie przebiegi,jazda częsta w mieście,jazda na długich dystansach)to są czynniki które trzeba brać pod uwagę.Konstruktorzy nowych silników nie mieli na celu przedłużenie żywotności silnika.Wspomina Pan o interwale wymiany po 30 tyś że da radę .Pewnie że da.Da radę nawet i 45 tyś bez wymiany.Tylko że konstruktor sobie wyliczył że po zaleceniach wymiany (co 30 tyś) za 150 tyś wysypie się turbina, obróci się panewka,wyciągnie się łańcuch rozrządu Wtedy nie będzie ponosił konsekwencji wymiany silnika bo będzie już po gwarancji która jest zwykle do 100000 tyś kilometrów!!!!!!!!!!!.Flota wymienia auta przed końcem gwarancji i kupuje nowe.Pan Kowalski kupi auto po flotowe z zalecaną wymiana oleju co 30 tyś i nie będzie się cieszył długo bezawaryjnym autem.Swoją wypowiedź popieram praktyką.Zdrowy rozsądek panowie a auta będą nam służyły długo .Wszystko zależy od nas i od naszego podejścia do tematu.U siebie zmieniam olej co 6000-8000 tyś(częsta jazda w mieście ,krótkie odcinki ,częste rozruchy) Accord 8 generacja 2.0 R20A3 58 tyś przebiegu Motul Eco -Nergy 0W-30 (nie jest tani)Zalecenia producenta cytuję ,,w trudnych warunkach wymiana co 5000 tyś lub co 6 miesięcy) plus płukanka LM do oleju przed wymianą. Panowie z Japonii nie są głupi więc o czymś to świadczy.Nie wyłączajmy myślenia .Pozdrawiam
Kto bogatemu zabroni palić pieniędzmi w piecu? Skąd jest wzięty ten cytat o konieczności stosowania płukanki LM???
Druga część mojej wypowiedzi to ,,moje słowa ,, dotyczące LM nie producenta .Akurat ten preparat stosuję z powodzeniem we wszystkich samochodach i po ,,otwarciu ich ,, czystość jest nieskazitelna.Z drugiej strony wychodząc z takiego założenia jak Pan- to po co chodzić do dentysty i myć zęby przecież i tak kiedyś wylecą.Kto bogatemu zabroni chodzić do dentysty częściej niż mu na to pozwala NFZ.Jeden chce mieć wszystkie zdrowe zęby i cieszyć się zdrowiem a drugi tylko jeden do otwierania piwa.Taka mała dygresja.
Proszę dalej jeździć na interwale 30 tyś i więcej przecież da Pan radę i olej też.Producenci części i warsztaty będą Panu dozgonnie wdzięczni i ja też bo będę miał zajęcie dzięki wszystkim którzy tak myślą i robią :) .Pozdrawiam
Czyli producent nie zaleca stosowania płukanek. Czy wiesz z czego składa się płukanka i po co się ją stosuje? 90% to nafta, a stosuje się ją w celu agresywnego rozpuszczenia zanieczyszczeń. Skąd mam mieć zanieczyszczenia w silniku skoro stosuję najwyższej jakości olej? Miałem okazję obejrzeć w moim silniku jego wnętrze przy 175 tysiącach kilometrów. Nie zauważyłem grama zanieczyszczeń. To po co mi płukanka? Porównanie do mycia zębów jest oczywiście pozbawione sensu. Przecież mój silnik jest eksploatowany na odpowiednim oleju, który ma odpowiednie pakiety dodatków, dyspersanty i co tylko trzeba. To jest moje mycie zębów, a chodzenie do dentysty to wymiana oleju i filtrów. Proponuję żebyś poszerzył swoją wiedzę dotyczącą olejów silnikowych.
Panie Damianie źle mnie Pan zrozumiał.Przekaz miał być inny ale Pan zinterpretował to po swojemu.Może jest też w tym trochę mojej winy bo źle sformułowałem zdanie i nie postawiłem ,,kropki ,,w odpowiednim miejscu :) Co do płukanki to znam jej skład zastosowanie .Przed zastosowaniem czegokolwiek czytam uważnie.Mogę Panu wierzyć że taki czysty silnik Pan ma i bardzo dobrze :)Proponuję Panu poszerzenie wiedzy praktycznej w jakimś warsztacie .Mam Pan bardzo duże zaufanie do wszystkich producentów olejów silnikowych i wierzy im Pan bezgranicznie (Pana sprawa)Co do wiedzy o olejach mam wystarczającą wiedzę .Jaka Pan już trochę porobi praktycznie -porozbiera trochę silników co nie są takie czyste jak Pana to zmieni Pan zdanie .Zweryfikuje Pan zatarte turbiny w silnikach PSA,Ford,Mazda spowodowane zaklejaniem sitka w śrubie Banjo od bardzo ,,czystego ,,oleju jak łza i od długich interwałów wymiany olejów (bo według Pana oleje Long Life to zbawienie świata) teraz by się Panu przydała wiedza o olejach.Zdemontuje Pan kilka misek olejowych w których nagar zalepia smok pompy od ,,czystych ,, olejów jak łza.Odkuje Pan fizycznie nagar z tłoków np w silniku ECOTEC z książką serwisową i zlecaną wymianą oleju.Co do płukanki to znam tylko dobre strony sam stosuję profilaktycznie i u wszystkich osób którym obsługuję auta z POWODZENIEM.W wielu przypadkach pomogła i np odblokowała zapieczone pierścienie tłokowe w aucie gdzie stosowano Pana ulubiony olej Long Life.Jeżeli mamy się licytować i przepychać to proszę Pana o fachową wiedzę która jest poparta praktyką a nie folderami reklamowymi producentów olejów.Wtedy normalni ,,zjadacze,, chleba którzy czytają te wypowiedzi będą mieli już trochę wiedzy i pojęcia jak dbać o swój samochód .Jak dbać i uniknąć błędów które w przyszłości mogą być dla nich kosztowne.Pozdrawiam
Mam praktykę warsztatową, mam wiedzę wynikającą nie z folderów reklamowych, ale przekazaną mi przez fachowców z różnych firm olejowych i ośrodków badawczych. Przypadki, o których pan pisze nie mają związku z zastosowanym olejem, a z warunkami eksploatacji. Wymiana oleju i rodzaj zastosowanego oleju musi być dobrany do silnika i warunków eksploatacji. Olej LL nie jest moim ulubionym i nie uważam, że jest lekiem na cokolwiek. Po prostu jest to produkt przeznaczony do określonych warunków eksploatacji.
Wszystko w temacie, chociaż porównanie do ciężarówek jest może faktycznie trochę na wyrost, lecz jest zasadne po to aby zobrazować istotę zmiennych warunków eksploatacji. Ostatnio w "internetach" zrobiło się głośno o paru autach z dużymi przebiegami, jak to 3-4 lata auta przebiegi 400-700 tyś. km i wszystkie nadal jeżdżą i jeździły w long life. No właśnie bo śmigały po autostradach długie trasy cyklu jedno odpalenie i długi odcinek do przejechania- dzienne przebiegi wychodziły
po 500-800km.
Podsumowałbym tak jeśli robisz 30.000 km w co najmniej 10 miesięcy (3.000 miesiąc około 100 dziennie) To LL nie zaszkodzi, a jeśli ktoś jeździ 30.000 km w 2 lata z przewaga miasta krótkich odcinków to nie ważne czy diesel/benzyna rozsądek nakazuje zmienić olej wcześniej. Tutaj właśnie dopatrywałbym się winy producentów, że nie mówi się o tym głośno. Żaden sprzedawca wam nie powie przy zakupie, że jak będziecie jeździć dużo po mieście to warto olej zmienić wcześniej. Natomiast z pewnością wspomni o zastosowaniu oleju wykonanego w najlepszej technologi, dzięki czemu można rzadziej odwiedzać serwis (oszczędzać pieniądze i czas)
pozdrawiam ;-)
i n s mówi się o wszystkim tylko trzeba czytać instrukcję obsługi 😂😂😂
Nie chcę nikogo szufladkować, ale większość sprzedawców (każda branża) powie wiele, lub wiele przemilczy żeby tylko sprzedać produkt- taki zawód. Na początku wprowadzenia LongLife algorytm wyliczający kiedy będzie trzeba przyjechać na serwis był bardziej "agresywny" nie zdarzały się przypadki przyjazdu auta na serwis po 30.000 km tylko od 20.000 do max 26.000 km mówię to z doświadczenia ponieważ w latach 2010/2011 pracowałem jako doradca serwisu i nie raz, nie dwa musiałem tłumaczyć klientowi czemu tak się dzieje oraz że jest to napisane w instrukcji. Klienci odpowiadali jednogłośnie, że sprzedawca zapewniał co 30.000 km (może nie rozumieli/usłyszeli słowa "do") -nieistotne. Były to przypadki odnotowane wszędzie, na wskutek czego złagodzono nieco algorytm i obecnie bardzo rzadko się zdarza aby auto wezwało wcześniej niż po upływie 30.000 km.
Oczywiście w instrukcji zawsze było napisane poprawnie, niestety konsumenci rzadko do niej sięgają.
pozdrawiam :-)
Gdyby konsumenci czytali ze zrozumieniem instrukcję obsługi, to ilość awarii zmniejszyłaby się o 80% ;-)
W Manie mamy 22l oleju i 2 filtry spokojnie po 1l objętości może więcej. w aucie osobowym mamy max 5l oleju średnio a filtr to szklanka lub mniej. Reasumując dużo więcej medium dużo więcej powierzchni filtrów....a acha zaleca co 50k km :)
Każdy niech wymienia olej jak uważa za stosowne ja olej zawsze zamieniam sam czy to silnikowy w skrzyni biegów czy wspomagania. Co do oleju silnikowego zmieniam co 15 tyś max 5w40 pełen syntetyk olej po wymianie wygląda nieźle ale do nowego nie ma porównania. Pracuję jako mechanik i niestety nie mam dobrego zdania o użytkowniku samochodu trybie long life często widzę że olej przy zalaniu może nie po 1 wymianie oleju w ten sposób ale już po 2-3 jest czarny mówimy tu o silnikach benzynowych to znaczy że w silniku jest bardzo dużo nagaru. Serwisuje również auta których klienci nie za bardzo ufają producentowi auta i wolą zmienić olej co 15 tyś czy nawet trochę częściej przypominam że z godnie z prawem olej może sobie zmienić gdzie chcesz i co ile chcesz olej musi tylko spełnić normy producenta i tyle. Wracając do tematu widzę olej wymieniamy co 15 tyś i ma całkiem ładny kolor widać oczywiście w nim zabrudzenia i zużycie i widzę oleje po 30 tyś olej czarny jak smoła w silniku benzynowym coś takiego jest niedopuszczalne w dieslu ok ale w benzynie nie . Dlatego ja radzę swoim klientom jeśli chcą się cieszyć długo autem lub po lisingu je odkupić zalecam wymianę oleju co 15 tyś. Pozdrawiam
Drogi Panie Damianie. Nawet Pana super nowoczesny, innowacyjny i bezkonkurencyjny Superb nie wyświetli komunikatu o zapchaniu filtra oleju (w konsekwencji zatarcia elementów silnika). Silnik silnikowi nierówny, jednemu podpasuje wymiana oleju co 30tys a jednemu co 15 tys. Pokolenie, przepraszam (bez mózgów) liczących na wszechogarniającą komputeryzacje...
Nie wiem co musiałbym zrobić żeby filtr oleju zapchał się w moim aucie.
Proszę wymieniać olej i filtr co 30 tyś i czekać :)
Tak właśnie robię i nic się nie dzieje. Silnik jest idealnie czysty. Proszę nie pisać bzdur.
Pozdrawiam i życzę mimo wszystko bezproblemowego użytkowania auta :)
Mamy firmowego Opla Corsę D z fabrycznym LPG i wymiany oleju co 30 tyś. Auto ma już 200 tyś na liczniku i zero problemów, olej czysty. Dopiero chyba teraz (przy 200tyś na liczniku) kazali przyjeżdżać co 20 tyś na wymianę oleju) Serwisowane w ASO cały czas na gwarancji :)
niezgadzając się jednak się zgodzę. tzn ja u siebie zmieniam co 15kkm czyli co pol roku. tego się trzymam nowy olej przy zdrowym motorze nie zaszkodzi a może pomóc, ale tutaj zgodzić aię trzeba że kiedy silnik pracuje w trasie i nie jest pałowany ma lepsze warunki, ma lepsze warunki także kiefy jest sprzężony z automatyczną skrzynią biegów ponieważ wtedy nie jest gnębiony bardzo niebezpiecznymi dla niego niskimi obrotami przy ruszaniu kiedy to panewki są najbardziej obciążone, w trosce o nasze sprzęgła wielu kierowców zapomina o panewkach i kole zamachowym ja w benzynie mam koło dwumasowe więc jeżdzenie po mieście na 5biegu przy jałowej pracy silnika to morderstwo dla auta, niestety wielu kierowców tego nie rozumie. jak wielki wpływ ma technika jazdy na żywotność podzespołów i przy olazji oleju. Co do zapychających się filtrów to największy wpływ na to co znajdziemy w filtrze mamy my sami, aczkolwiek nie należy negować częstych zmian oleju. Jak wspomniałem teoria teorią, a w praktyce każdy powinien sobie odpowiedzieć jak jego auto ma z jego stylem jazdy.
Bardzo miło widzieć Pana na UA-cam Panie Damianie, mam nadzieję, że kanał będzie rósł w siłę. Brakuje tutaj takich ludzi, jak Pan, którzy posiadają jakąś wiedzę. Większość vlogerów motoryzacyjnych to typowi powtarzacze mitów i mądrości wyczytanych na Wikipedii. Pozdrawiam
Dziękuję.
jest taki koles na tube spec od mercow.... filtr wymienia drugi raz po uplywie polowy zalecanego przebiegu...
sam pracuje jako mechanik i widze na co dzien filtry olejowe z roznych samochodow o roznych przebiegach miedzy serwisami...
:) podsumuje to tak, ze jednak zalecam wymiane oleju i filtra co 10tys km, obojetnie jakiej marki, byle orginalny i odpowiedniej specyfikacji ( gdzie max 15tys km robione glownie autostrada )
Fajnie się Pana słucha Panie Damianie. Jest wiedza i mądre przemyślenia, natomiast chyba zapomniał Pan o jednej, dość istotnej, rzeczy. Większość z nas jeździ autami ponad 10letnimi o różnych przeszłościach. Skazywanie takiego, już dość mocno wyeksploatowanego silnika na zmianę oleju co 30tys( u mnie byłoby to co 3 lata) jest chyba niezbyt rozsądne. Pozdrawiam
Ale ja nigdzie nie namawiam do wymiany oleju co 30 tys. km w starych konstrukcjach. Takie interwały można stosować tylko w konstrukcjach do tego przystosowanych.
No to teraz sprawa jest jasna.
Albo i nie do końca jasna, bo posiadam BMW E46 z silnikiem M52 (rocznik 2000) i tam już producent stosował oleje LongLife. Auto ma najechane licznikowo 260tys, ale w praktyce może być różnie(i pewnie jest) ;) Zaryzykowałby Pan zmianę oleju co 25tys(bo chyba tyle producent zalecał) w prawie pełnoletnim silniku? Trzymać się zaleceń producenta czy jednak nie?
A to zależy w jakich warunkach jest eksploatowane auto i jak się ma ta eksploatacja do zaleceń z instrukcji.
nie ogladalem jeszcze teogo filmu ale odniose sie narazie do tytulu (a puzniej obejze bo jestem w pracy). sa oleje silnikowe ktore mozna wymieniac co tak wiele kilometrow. szczegolnie sa stosowane w autach flotowych i nie z niedbalstwa. sam jestem przeciwny tak zadkiej wymianie oleju ale jak espomnialem sa takie oleje ktore wytrzymuja duzy przelot.
Jestem kierowcą zawodowym i odnoszę się do eksplantacji olejów firma prywatna sam ciężarowy WYMIENIA OLEJ CO 30 TYS km CZY TO SKUTKUIE W DLUZSZYM terminie już po 140 tys. km padło turbo potem wtryski sinik nie wytrzymał 300 tys. km.to efekt oszczędności przez firmę..
Jaka to ciężarówka, w jakich warunkach pracuje, na jakim oleju jeździła?
"Na uwagę zasługuje różnica w doborze oleju do silników pojazdów ciężarowych lub osobowych. Żaden z nich nie powinien być stosowany w innej aplikacji niż ta, do której jest dedykowany. Zaawansowane oleje do ciężarówek można eksploatować nawet przez ponad 100 tys. km, gdyż znakomicie radzą sobie z dużą ilością sadzy i wolno wykorzystują właściwości pakietu dodatków. Dodatkowo silnik ciężarówki ma miskę olejową o pojemności 35-40 litrów, dlatego olej zazwyczaj pracuje w niższej temperaturze niż w samochodzie osobowym, a prędkość obrotowa sięga maks. 2000 obr./min, a nie 6000 czy 7000 obr./min. Wymagania wobec olejów do samochodów osobowych są wyższe co do obciążenia termicznego i przenoszonych nacisków, lecz to nie wszystkie różnice. Wartości sił ścinających film olejowy są mniejsze w samochodach ciężarowych niż osobowych ze względu na większe elementy silnika, ale zakładana żywotność pojazdu ciężarowego jest wielokrotnie dłuższa, co przekłada się na konieczność zagwarantowania lepszej ochrony przeciwzużyciowej i czystości silnika przez całą eksploatację oleju (oraz silnika)."
No i co z tego wynika? Że olej może wytrzymać nawet 100000km.
Damian Smigielski ale są dwie różnice, to całkiem inny olej i jest go ok. 9-10x więcej. Nie wiem jaka jest różnica w wielkości obiegu ale ta ilość to znacząca różnica, zapewne pracuje pod mniejszym ciśnieniem i mniej się zużywa. Ale ok.
Faktycznie jest to inny olej. Ale odniosłem się przede wszystkim do stwierdzenia dziennikarzy pracujących w pewnym tygodniku mówiącego o tym, że nie ma oleju, który wytrzyma 30kkm. Jak widać jest. Zarówno do osobówek jak i do ciężarówek
+Damian Smigielski Z tym jak najbardziej się zgodzę. pozdrawiam
Tylko jeszcze się zastanawiam czy ten olej do końca chroni tak jak powinien
Mercedes Actros ma wymianę co 120 tyś km. Volvo FH co 60 tyś km. tylko ciężarówki mają w silniku oleju 60 litrów więc absorbuje dużo więcej sadzy i struktura molekularna oleju zmienia się wolniej niż w osobówkach, odnośnie zużycia oleju jest to prawda że jak przychodzi czas na wymianę oleju jego poziom spada ale i czuć że moc auta spada, po wymianie oleju różnica mocy jest znacząca w osobówkach takie objawy nie występują. Czas pracy kierowcy dzieli się na dwa czasy, czas pracy i czas jazdy. W czasie pracy który wynosi 13 godz dziennie lub dwa razy w tygodniu 15 godzin może mieć 9 godzin jazdy podzielone na np. 4.30godz jazdy przerwa 45min 4.30godz jazdy lub dwa razy w tygodniu 10 godz jazdy np. 4.30godz jazdy 45min przerwy 4.30godz jazdy 45min przerwy 1 godzina jazdy.
Struktura molekularna się zmienia??? No tego to jeszcze nie słyszałem :-)
A pojemność silnika od 14 do 18 litrów, tak więc tego... 10 krotnie większy silnik, więc 10 krotnie więcej oleju. Żaden argument. Ponadto silniki pracują pod ogromnym obciążeniem. Średnia waga zestawu to około 14 ton na pusto, z ładunkiem do 40 ton. To tak jakby ciągnąć przez cały czas lawetę z samochodem. Oleje do maszyn przemysłowych i samochodów ciężarowych mają inny skład i mieszankę. Nie ma co porównywać do cywilnych zastosowań.
@@karolzuk3456 tylko zapomniałeś dodać że 90% przebiegu jest to przebieg autostradowy gdzie jedzie ~90km/h silnik dostaje w dupe przy rozpedzaniu później już tylko utrzymuje predkosc więc zależności tez są inne.
I co z tego, że autostrada? Nawet niewielki podjazd rzędu 2% przy masie zestawu 35-40 ton, powoduje maksymalne obciążenie jednostki i turbiny. Nie bez powodu w każdym samochodzie jest kontrolka, wskaźnik pracy turbiny. Ale skąd to możesz wiedzieć? Nie masz praktyki, wiedzy, tylko własne przemyślenia. Pozdrawiam
Witam. Przyjemnie się Pana słucha. Pamiętam jeszcze Pana z tv. Czekam na jakiś film z cyklu EGR i klapy wirowe w dieslu. Temat rzeka z tego co widzę na forach. Jedni naprawiają, drudzy usuwają i sobie chwalą takie rozwiązanie. Sam od nie dawna mam 1.9 CDTI 150 KM i jestem zwolennikiem tego co dała fabryka to tak ma być, ale po długim namyśle jednak wybieram się na usunięcie klap i EGR (DPF na szczęście nie ma od nowości). Niech Pan zrobi o tym film, jak by Pan rozwiązał ten problem, jakie mogą być skutki uboczne usunięcia klap i EGR.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Jeśli wszystko będzie zrobione prawilnie ;-) nic nie powinno się stać. Ja bym jednak naprawił, lub po prostu kupił benzynę ;-)
Zgodzę się że sam olej jeśli jest bardzo dobry i jest eksploatowany w odpowiednich warunkach mógłby wytrzymać te 30 tys. Tylko że takiego oleju w ASO nie leją, teraz w ASO leje się wykastrowane oleje low-saps, niezależnie czy do benzyny czy do diesla. Druga rzecz jest taka że olej może i wytrzyma ale filtr oleju już nie - po prostu się zapcha. Polecam oglądnąć - watch?v=7QkrFtc2v_Y . Podałeś jako przykład skrajny przypadek - ciągnik siodłowy. Równie dobrze mogę pokazać drugi koniec skali - wymiana oleju w aucie wyścigowym po każdym wyścigu.
Ale przyznasz, że w aucie wyścigowym chodzi o coś zupełnie innego? Poza tym w autach wyścigowych stosuje się specjalne oleje.
Damian Smigielski Nie jestem ekspertem od serwisowania aut wyścigowych ale wydaje mi się podstawowa funkcja oleju pozostaje taka sama - ochrona przed tarciem i chłodzenie elementów silnika. Więc nie rozumiem co masz na myśli pisząc że "chodzi o coś zupełnie innego".
TeddyBearPL w wyścigach nie liczą się koszty.
Jeśli kogoś nie stać na to, żeby co te 10tys wymienić olej to nie wiem skąd wziął pieniądze na samochód...
Lepiej zmieniać 5 tys wcześniej niż zaleca producent czyli jak zaleca co 15 do sie zmienia co 10 a jak co 30 to sie zmienia co 25 - to co podaje producent to górna granica. No i wtedy sie nic nie powinno stać z silnikiem.
no ale czy jak olej stracił już swoje właściwości na tyle, że go ubywa to nie jest trochę za późno? chyba powinno się wymieniać go zanim przestanie dostatecznie chronić elementy silnika?
Dobrze Cię znowu widzieć:)
Dzięki ;-) Ciebie też :)
Może i są oleje Long Life (chociaż im nie ufam) ale nie ma filtrów oleju "long life". Taki filtr nie będzie spełniał swojego zadania przez tak długi czas.
Ale co ty tam chcesz w tym filtrze filtrować? :-) Jak silnik jest sprawny i olej dobrej jakości, to filtr ci się niczym nie zapcha. :-)
Filtr właśnie jest po to żeby filtrować. Nawet w sprawnym silniku w oleju zbierają się jakieś "syfy" i nagary :)
zapycha się węglem
Damian Smigielski
To po co w ogóle potrzebny jest filtr oleju. Trzeba było usunąć filtr i przykleić obudowę na stałe. Ciekawe ile ten super hiper superb by wytrzymał. Żal czytać takie głupoty.
@@xonic5025 brawo..
:)
ok olej longlife wytrzyma 30 tys km , a filtry sie nie zmieniły , nie zwiększono ich pojemności
Opowiedz mi o tym :-) Co rozumiesz przez pojemność filtra?
+Damian Smigielski pojemność magazynowania zanieczyszczeń.
Najlepsze są dwusówy lejesz olej razem z paliwem
Bzdety na kółkach. Chłopie fajnie sobie jeździć tak jak mówisz po 30kkm bez wymiany ale samochodu trzeba się pozbywać po 150kkm. I niech się martwi o silnik ten co kupił. Autostrady 15kkm i wymiana, miasto 10kkm. Olej fortuny nie kosztuje a silnik dłużej pochodzi ;)
Głupoty gadasz chłopie olej ma żywotność. Twoj superb nie ma czujnika sprawdzającego sladu chemicznego.
To prawda. Nie ma.
Panie Damianie, rok temu kupiłem nowe auto (mniejsza o model, silnik to benzyna, 1,4 TSI z turbiną), z którego jestem zadowolony i planuje z niego korzystać przez 10-12 lat (później może zostanie w rodzinie). Samochód kupiłem z rabatem na rocznik czyli zalany w fabryce olej ma już 1,5 roku i przepracowane 9 tys. km (mało, wiem). Czy to jest dobry moment na zmianę oleju? Czy może spokojnie poczekać na przegląd wynikający z trybu Long Life, czyli jeszcze rok i wymienić ten olej przy przebiegu 18 tys km? Olej będzie miał wtedy 2,5 roku co mnie trochę martwi, bo z tego co wiem, na przeglądzie zerowym (przed wydaniem auta) nie jest on wymieniany i to nawet jak auto stoi na placu i czeka rok na kupca. Chcę jak najlepiej dla auta, które lubię ale z drugiej strony nie chcę wydawać pieniędzy bez sensu. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Ja co 10tys km zmieniam olej i filtr. Na pewno to nie zaszkodzi :) a jak ktoś oszczędza śmieszne pieniądze na oleju to potem płacze że mu panewke wywaliło.
Można też wymieniać opony co roku... Bo tak.
Można też nie wymieniać dotąd aż druty będą wystawać, lub dotąd aż z nich powietrze ucieknie... Bo tak.
Tak samo producenci nowych samochodów nie przewidują wymiany oleju w skrzyniach manualnych. No ale to jest temat rzeka. Jak ktoś chce to niech sobie zmienia olej co 30tyś km ale nie chciał bym odkupić takiego auta z rynku wtórnego.
Zależy co lejesz, tez zmieniam co 10 ale 5w50 mobil 5l to kosztuje razem z filtrem....
Olej może i da rade a filtry masz też long life? Pomyśl zanim będziesz głupoty opowiadał.
A czy Pana SuperB ma czujnik jakości oleju?
Bo jak nie, to nigdy nie "wydrze" się wcześniej niż ma ustawione w komputerze te 30 tys. km. :)
Nie wiem, czy bada odczyn oleju, ale ma jakiś algorytm, dzięki któremu wydziera się wcześniej. U mnie tylko raz tak zrobił.
I nie SuperB tylko Superb
Błędne rozumowanie. Porównywanie ciężarówek do aut osobowych jest trochę naciągane. Inne obciążenia, obroty, styl jazdy itp. Ale pójdźmy tym tropem: w silniku ciężarówki o pojemności 12000cm3 jest od 40 do 60l oleju. W aucie z silnikiem diesla 2000cm3 tylko 4l. Łatwo wyliczyć, że silnik w aucie osobowym musiałby mieć min. 13 litrów oleju. Long-life to ściema mająca zaniżać koszty eksploatacji dla pierwszych właścicieli i powodować szybsze zużycie silnika.
Oczywiście piszesz bzdury. Właśnie ze względu na dużo trudniejsze warunki pracy, w silniku ciężarówki jest więcej oleju i ma on inna formulację. Long Life nie jest żadną ściemą. Jest możliwością, z której nie każdy musi korzystać. Jeśli chcesz wymieniać olej co 10kkm to rób to na zdrowie. Na pewno to nie zaszkodzi.
+Damian Smigielski Moim zdaniem silnik w ciezarowce wcale nie ma trudniejszych warunkow pracy jesli jest uzytkowany w trasie mimo, ze wozi duze ładunki. Zawsze jest nagrzany, pracuje 8h, stale obroty, doswiadczony kierowca. To silniki osobowych auta sa bardziej obciazone a bardziej ekstremalnym przykladem sa motocykle gdzie olej sie zmienia co nawet 5tys (w crossach nawet co 10mh). Koszt samodzielnej wymiany oleju z filtrem to 300zl. Bzdurna kwota zeby sie upierac przy Longlife jesli mam zamiar jezdzic autem nieco dłuzej. Jakakolwiek awaria silnika idzie w tys zlotych.
PS. To nie ja rozpoczelem od porownania do ciezarowek i nie wiem po co to zrobiles skoro teraz twierdzisz ze to zupelnie inne silniki i oleje. Troche bez sensu, nie uwazasz?
Ale ja podałem przykład ciężarówek jako przykład tego, że ten sam silnik w różnych warunkach może na oleju przejeździć od 6000km do 100000km. Obejrzyj jeszcze raz ze zrozumieniem.
Olej da radę, gorzej z filtrem oleju, który ma ograniczoną pojemność magazynowania. Jeśli ojej co, do 30 tys km, to filtr oleju co 15 tys km.
Oto przykład www.mobile.de/pl/Samochod/Volkswagen-Passat-Variant-Trendline-BMT/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:mileage,sro:desc,frn:2015,mln:200000/pg:vipcar/237541944.html
410 tyś km na LongLife bez usterek. Auto na sprzedaż za niemałe pieniądze. Diesel, z DPF i turbo itd. To niby ten co się miał rozlecieć po 150 tyś km? To jak to w końcu jest..jaka jest prawda ?
Wg mnie, olej w samochodzie używanym w mieście na krótkich dystansach ( < 10km) po 10 tys km będzie w gorszym stanie niż olej w samochodzie po 30 tys km który dziennie robi ok 100km ;)
Tak właśnie będzie.
Różnica miedzy jazdą po autostradzie a po mieście : ua-cam.com/video/xfy9lJTZ-_o/v-deo.html .
Do wymienionych czynników wpływających na skrócenie okresu wymiany oleju dodałbym jeszcze jeden, zwykle pomijany, docieranie silnika. Pierwszą wymianę silnika należy znacznie skrócić, drugą również. Każdy silnik musi być dobrze dotarty i to wynika z jego mechaniki. Docieranie w fabryce na hamowni jest niewystarczające. Kiedyś w fiacie 126p wymieniało się olej po 1000 km, teraz w suzuki też nakazują pierwszą wymianę po 1000 km. Silniki hondy, mazdy, toyoty użytkownicy uważają (i słusznie) za dotarty po przejechaniu 30 - 40 tys. km. Dawno temu jakiś polski instytut przeprowadzał badania: czy bardziej szkodzi silnikowi rzadsza wymiana oleju czy rzadsza wymiana filtra oleju. W badaniu wyszło, że rzadsza wymiany filtra jest znacznie bardziej szkodliwa dla silnika niż rzadsza wymiana oleju. Czyli jak nie stać cię na wymianę oleju za 100-300 zł to przynajmniej wymień filtr za 30 zł.
Niestety Castrol po 30 tyś w aucie osobowym wypala się i już. W ciężarówkach które chodzą na autostradzie może praktycznie jeździć bez wymiany naprawdę duże przebiegi.
Wypala się? Co to znaczy, że olej się wypala? :-)
Mam na myśli spalanie oleju na styku cylinder/pierścienie(prowadzące,uszczelniające,zgarniające) lub dla oszczędności tylko jeden:(
Dobrym rozwiązaniem jak w Toyocie są tuleje pływające wymienne.
Każdy olej spala się w silniku.
widziałem kiedyś aukcje na allegro fabii TDI, gdzie gość zmieniał olej co 30 tyś. Zrobił przez 3 lata 360 tyś i sprzedawał.. Czyli auto przejechało te 360kkm..podobno bez żadnej usterki..ale nawet jeśli silnik do remontu, to i tak fajny przebieg jak na long life. Sam mam benzynę, ale też jadę na LL i już 162 tyś bezproblemowo.
Ale mędrcom internetowym nie przetłumaczysz.... ;-)
A czy wie pan jakie właściwości ma olej LL po przejechaniu tych 30 tys. km ??? To, że komputer auta nie zacznie "krzyczeć" zmień olej to nie znaczy, że olej jest jeszcze dobry ponieważ czujnik nie bada właściwości oleju tylko zlicza np. liczbę uruchomień silnika i na tej podstawie wylicza kiedy trzeba zmienić olej. I jeśli ktoś jeździ tylko na krótkich odcinkach po mieście i często wyłącza i włącza silnik to komputer szybciej wyświetli informację o konieczności wymiany oleju.
Ja jakiś czas temu z czystej ciekawości wysłałem próbkę oleju po przejechaniu 12 tys. km do laboratorium Black Stone. Okazało się, że olej miał jeszcze dosyć dobre parametry, ale filtr oleju nie spełniał już swojego zadania, a był to oryginał Hondy. Dlatego teraz zmieniam olej max co 10 tys. km z tego względu, że nie jeżdżę w długie trasy zbyt często.
A co się z filtrem stało po 12kkm i jak na to wpadł Black Stone?
Moje auto jeździło od nowości w trybie LL wg. komputera, przebiegi przy wymianie oleju od 18-22tkm (książka), przy przebiegu 217tkm silnik lubił wypić olej - nawet 1l/1000km. Po 3 szybkich wymianach oleju za mojej kadencji teraz przy 250tkm przestał go już prawie brać - 100/1000.
Olej 30tys km wytrzyma, zwłaszcza jeśli się go dolewa. Ale żaden filtr oleju nie jest "Long life" i tu jest problem. Potem płacz bo przytkany filtr + wysokie obroty i silnik idzie do remontu. Przykładem Renault z dci który zalecał wymianę co 30tys i często co 100tys panewki obracało, Nissan w tym samym silniku zalecał co 15tys i tam nigdy silniki nie siadały.
Co 30 tysięcy to był obowiązkowy przegląd gwarancyjny. Ale jakby tak poczytać instrukcję, to wychodziło, że interwały wymian oleju to raptem 8-12 tys. km... No, ale jak ktoś chciał przyoszczędzić, to potem musiał płacić za naprawę...
W dizlu olej napędowy niespalony dostaje się do miski olejowe i "wyrównuje" stan oleju,wtedy wydaje się nam,że silnik nie zużywa oleju.[pomijam filtr cząstek,bo to oddzelny temat]W benzyniaku benzyna odparowuje z oleju.Lepiej częściej wymieniać tańszy olej, niż długo jeżdzić na bardzo drogim.Pożądne firmy np. Toyota zalecają wymianę po staremu czyli 15000 km.Tryb co 30000 km jest przeznaczony dla pierwszego właściciela,a następnym niech się silnik rozleci w interesie firmy oczywiście.
Firma nie ma żadnego interesu w tym żeby silnik się rozleciał. Kto kupi nowy silnik w ASO? Jak już to się wymieni na używkę. Jakaś słaba ta koncepcja. :-)
Damian Smigielski Kto na zachodzie wymienia silnik?Wymienia się cały samochód.Samochód z zużytym silnikiem trafia do Polski.To fakt a nie koncepcja.
:-)
Nowa Setra ma pierwszy serwis olejowy po 140 tyś. km.
Oczywiście, że olej może wytrzymać 30000km gorzej będzie z silnikiem ;)
Widzę, że mamy do czynienia ze znawcą tematu. Podziel się z nami swoją wiedzą. Proszę
@@damiansmigielski jesteś burakiem. "Moja prawda jest najmojsza, a wam ch... Do tego" gadasz bzdury w necie. Jesli twierdzisz ze silnikowi nic nie bedzie to spuść olej i rozetnij filtr po tych Twoich 30tys km. A później zrób to samo po 10 pajacu.
Xx Xx zostawię twój post bez odpowiedzi, ale z pewną uwagą. Jeśli będzie wypisywał chamskie i prymitywne komentarze z osobistymi wycieczkami... wylecisz. Chcesz dyskutować, napisz coś z sensem. Wymieniałem olej wielokrotnie, rozwinąłem filtry. Nic niepokojącego nie znalazłem.
@@damiansmigielski "Napisz coś z sensem" - no na przykład wyżej użytkownik Blarh Blerh napisał sensowny post:
"Pierwszy argument - silnik diesla w ciężarówce ma obroty do 2000 RPM z czego z reguły silnik jedzie przy 800RPM i 90kmph. Także silnik nie robi przebiegu takiego co osobówka która jedzie z obrotami 2000 RPM - jest to dwa razy szybciej a niejednokrotnie obroty są większe w osobówce ergo silnik się kręci powoli. Powoduje to że silnik w osobówce zrobi więcej obrotów i silnik się zużywa szybciej tak jak i olej. Dwa - olej się starzeje z czasem, TIR klepie kilometry bardzo szybko w czasie i olej się nie zestarzał tylko ewentualnie właśnie zużył od np. przegrzania albo zgromadzenia wody - która się nie gromadzi jak silnik pracuje. Trzy silnik ciężarówki ma o wiele więcej zabezpieczeń i nadmiaru oleju ze względu na dostępne miejsce. Misa jest o wiele bardziej pojemna, filtry pojemniejsze itp itd."
- a jaka była Twoja odpowiedź? :) Merytoryka nie jest Twoją mocną stroną! :)
@@RobSessin bo to, że silnik w ciężarówce nie kręci się do 16 tys. obr/min nie znaczy, że olej nie ma w nim ciężkiego życia. Niskie prędkości obrotowe i bardzo duże naciski to poważny problem.Ale jak się nie ma pojęcia o czym się pisze to można wyprodukować niezły elaborat, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Doktor Zięba.
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Ten artykuł zawiera prawdę. Nie ma czegoś takiego oleju jak long live do aut osobowych. 10000 góra 15000 i wymiana. 100000 km na jednym oleju z ciężarówce to nic innego jak marketing i głupota użytkownika który tak jak prowadzący wierzy w takie głupoty
Dziękuję ci za nic nie wnoszący do sprawy komentarz. Gdybyś się odrobinę wysilił i przedstawił jakieś fakty, które mogą obronić twoje tezy to już by było coś... Ale ty tylko sobie piszesz żeby pisać.
@@damiansmigielski Fakty? Proszę bardzo oto jeden przykład: m.ua-cam.com/video/nhxYLPvTQOo/v-deo.html. Co dalej: przedwczesne umieranie silników góry VAG, 1.9 dci. które w Renault nie wytrzymywało interwału 30000 km a ten sam silnik w Mitsubishi czy Volvo pokonywał 500000 bez remontu gdyż wymiana oleju była co 15000 km. Jaki dziwny przypadek... Dalej 100000 km w ciężarówce od wymiany do wymiany. Ile razy w życiu jeździłeś takim pojazdem. Zmieniałeś kiedyś w ciężarówce olej, rozbierałeś taki silnik? Ja czasami mam okazję zobaczyć co takie pomysły robią z jednostkami. Kiedyś miałem okazję porozmawiać ze sprzedawcą Seata w salonie. Mówi wprost: long life to nabijanie klienta w butelkę. Znajomy w serwisie audi powiedział krótko: wierzysz w te głupoty spotkamy się szybko i zapłacisz drogo. W USA te same auta te same silniki a w papierach wymiana oleju co 15000. Kolejny przypadek. Long life to nic innego jak słupki tabelki liczby i potężne kłamstwo które jest celowo rozpowszechniane aby stało się prawdą w umysłach ludzi gdyż jak wiadomo klient głupi wszystko kupi. I nie dotyczy się to tylko samochodów.
@@damianujma6189 nie rozśmieszaj mnie. Jesteś kolejną osobą, która wkleja link to tego materiału. Został on zrobiony przez osobę, która nie ma pojęcia o czym mówi. Przedwcześnie nie umierały silnik VAG. Poszerz swoją wiedzę i wtedy wróć. Co do wymiany oleju w USA to porównaj karty charakterystyki olejów i paliw sprzedawanych w Europie i USA. Do zobaczenia.
@@damiansmigielskiRobię to cały czas. Pracuje codziennie na autach osobowych i ciężarowych. W filmie przedstawionym przez Ciebie jest tylko teoria i to co wciska ludziom producent który szuka jeleni. Niestety nie ma to nic wspólnego z życiem. Słupki tabelki liczby i na papierze wszystko się zgadza. Jeśli komputer po analizie powie Ci abyś się powiesił to zrobisz to bo ktoś tak napisał program? Pozdrawiam
@@damiansmigielski A co do rozszerzania: nie ładnie jest się śmiać z fizyki.
Dziwny z Ciebie gość... Ciągle opowiadasz, że ktoś inny mówi albo pisze bzdury. Tak zgadza się, 30000 km na oleju tylko na trasach i to 90% tego przebiegu i tylko w osobówkach. Reszta to zwykła nieprawda. A komputer Ci się nie wydarł bo co?! Ma czujniki stanu zużycia oleju?! To są proszę Pana chwyty obliczone na szysze zużycie aut aby szybciej je wymieniać. Nie osądzaj tak łatwo, chyba że masz od tego kasę, ale to napisz że film sponsorowany.
A powiedz mi tak szczerze, czym się zajmujesz zawodowo?
gosciu nie masz zielonego pojecia co gadasz, obczytales sie na stronach producentow olejow i siejesz bzdury
Junior... wracaj do lekcji.
jest takie powiedzenie, "jak Ci mówi jedna osoba ze jesteś pijany- nie pij, jeśli powiedzą to dwie osoby idź się połóż" to powiedzenie idelanie nadaje się pod ten film.
pozdrawiam....
Ponieważ chowasz się za pseudonimem i nie komentujesz merytorycznie... mam prośbę. Nie oglądaj moich filmów i nie komentuj. Szkoda twojego i mojego czasu.
Damian Smigielski skoro mijasz sie z prawdą i zamiast przyjąć to na klate to karzesz ludzia cie nie ogladac
@@Mistrzuuu-old takie już jest zachowanie Pana Damiana, niewygodne komentarze od razu neguje, wysmiewa autorów, cóż.. Taki człowiek
Mechanicy cie napewno pokochają:)
PolipopX11 ci którzy znają się na rzeczy już mnie dawno kochają. Normalna sprawa między profesjonalistami. Reszta papraków mnie nie obchodzi.
Super👍wyjasnione
Komputery w samochodzie to raczej nie badaja oleju i nie mierza jego parametrow, a w 99% przypadkow tylko licza czas/dystans od ostatniego resetu, wiec zawsze wyswietla ze chca zmiane po tych zaprogramowanych 30000km, wiec to raczej slaby argument ze 'jeszcze mozna' :< chyba ze o czyms nie wiem i komputery w autach zmadrzaly
Zmądrzały ;)
Troche poczytalem, wiec zwracam honor, faktycznie teraz sa bardziej zaawansowane czujniki mierzace stan oleju :-) ja jezdze starymi autami wiec mnie to nie dotyczy :)
scghost Nie ma sprawy. ;-)
firmowy opel vivaro 1.9 jedna wymiana na 100 tyś.olej elf 10w40.nic sie niepokojacego niedziało
A jeden facet chciał oduczyć konia jeść... i prawie mu się udało. Koń nie jadł siedem dni... niestety zdechł.
Dziwne, że średnio Polak robi 12-13tys km rocznie. Ja nie jeżdżę dużo, nawet uważam, że mało, miesięcznie robię 2000-2500km. No ale może jestem jakiś dziwny :D
Takie są statystyki. Ja robię 30-40 tysięcy rocznie. I co z tego?
Damian Smigielski Spoko ja się nie kłócę tylko dziwię się, że tak to wygląda. Myślałem, że Polacy więcej jeżdżą
Nie no spoko. :-) U nas mało się jeździ. Dla wielu osób dojazd do pracy na dystansie 20 km to dużo, gdzie w Niemczech, Belgii, czy Francji to się praktycznie rowerem jedzie ;-)
jak małżeństwo ma 1 samochód to 25 tyś dzieli się na pół ;).
Co w przypadku silnika 5.7 HEMI w aucie osobowym? Instrukcja podaje, że wymianę oleju należy przeprowadzać co 5 - 8k km.
Jeśli producent zaleca wymianę w takim interwale, to nie ma co dyskutować tylko wymieniać.
Damian Smigielski dzięki za szybką odpowiedź. Czy przy tak, stosunkowo niewielkich interwałach, istotne znaczenie ma to czy będę używał Red Line 5W20 czy np. Castrola o teoretycznie gorszych parametrach?
Jaki olej zaleca producent? W jakiej klasie lepkościowej?
Damian Smigielski 5w20, chyba głównie z uwagi na system MDS
No to lać 5W20 prawie dowolnego producenta i nie kombinować ;-) Unikałbym marek bardzo egzotycznych... Oczywiście trzeba pilnować klasy jakości i norm, które olej ma spełniać. Nie jestem biegły w silnikach HEMI więc nie wiem, co tam trzeba lać.
Witaj , temat moze troche stary ale postanowilem zabrac glos. Jazda po miescie nie jest ,,trudnymi warunkami pracy,, dla oleju , tutaj sie mylisz. Miasto to trudne warunki dla silnika ,skrzyni biegow , sprzegla lub kierowcy , nie dla oleju. Najszybsze zuzycie kazdego oleju nastepuje podczas jazdy po austradzie ze stala wysoka predkoscia i. To zostalo juz dawno sprawdzone I udowodnione , poszukaj w sieci . Ogladalem taki film jak uzuwany olej badany jest w laboratorium w UK i wynik jest taki ze po przejechaniu 10 tys mil = 16 tys km w cyklu mieszanym sredni olej 10w40 zuzyty jest w okolo 10% (to podobno sporo) Potwierdza to opinie pewnego goscia ktora kiedys czytalem , a mianowicie wiele lat temu jako student pewnej uczelni mechanicznej w zespole naukowym robil badania roznych olejow pod katem ich trwalosci i wytrzymalosci i doszedl on do nastepujacej konkluzji : w przecietnym samochodzie osobowym olej wytrzymuje ponad 50 tys km , dopiero potem nastepuje zagrozenie zatarcia lub uszkodzenia pewnych elementow silnika. Nie byly to oleje LL . Pozdrawiam.
Chciałem to jakoś skomentować... szerzej, ale chyba mi się nie chce... Bzdury i tyle.
A są filtry oleju Long Life do tego oleju
Tak są
Już Renault pokazało w swoich dCi co dzieje się z silnikiem jeżeli olej wymieniamy co 30tys km. Volkswagen ze swoimi TSI również. Pierścienie dwa razy mniejsze, filtry oleju trzykrotnie mniejsze. A wymiany oleju nawet do trzech razy rzadziej.
Lucek ale wiesz, że jak ktoś bardzo chce to może olej wymieniać częściej?
Producent samochodów BMW nie przewiduje ani jednej wymiany oleju w skrzyni automatycznej ZF. Natomiast producent skrzyń automatycznych ZF jak najbardziej zaleca pierwszą wymianę do 100 000 km. Komu wierzyć? Czy producentowi aut/dealerowi czy producentowi skrzyń? Sami sobie na to pytanie odpowiedzcie. Wniosek nasuwa się taki, że jeżeli nie zależy wam na eksploatacji auta po gwarancji to zmieniajcie olej nawet i po 32 000 km. Niech martwi się następny nabywca.
Damian Smigielski fajnie Pana tu widzieć. Odnośnie oleju mam do Pana pytanie. Czy ma znaczenie tutaj samochód i rodzaj silnika ? Podam przykład Golf V 1.9 TDI 105KM. Mechanik powiedział, że wymiana oleju co 10k km zamiast 30k pozwoli oszczędzić turbinę bo ona korzysta z oleju i im lepszy tym dłużej wytrzyma. Druga sprawa jeżeli auto jeżdzi 80% czasu w mieście i b.często stoi w korkach czy nie powinno się w tym przypadku wymieniać oleju częściej ?
Dziękuję za dobre słowo. :-) Przy eksploatacji tego auta w takich warunkach wymieniałbym olej co 15kkm i pomyślałbym o zmianie auta. Chociażby ze względu na komfort eksploatacji. W mieście dużo lepiej sprawdzi się auto z małym silnikiem benzynowym, które mniej pali, szybciej się nagrzewa i jest tańsze w serwisowaniu. LL oznacza, że olej MOŻNA wymieniać NAWET co 30kkm, a nie jest to przymus :-) Jeśli kierowca zdaje sobie sprawę, że eksploatuje auto w ciężkich warunkach powinien wymieniać olej częściej. :-)
Damian Smigielski Dziękuje za szybką odpowiedź. Panie Damianie czy silnik 1.0 w kompakcie to jest rozsądne rozwiązanie ? Chodzi mi o awaryjność i wytrzymałość... Zrobie 150k km i chciałbym ato jeszcze sprzedać :) W internecie jest MASA komentarzy na ten temat. Na przykład TFSI w VW podobno dopiero teraz warto kupić bo wcześniejsze były bardzo słabe. Ludzie za to chwalą silniki Forda z rodziny ecoboost. Ma Pan jakiś ranking tych małych, doładowanych benzynowców ? W zasadzie to powinienem zapytać jakiego kompakta z benzynowym silnikiem Pan by sobie prywatnie kupił :) ?
Prywatnie to oczywiście Škodę Octavię ;-) Ale na Focusa 1.0 Ecoboost nie dam złego słowa powiedzieć. Bardzo fajne auto. Trochę mi wnętrze nie pasuje, ale to kwestia gustu więc się nie czepiam. A co do litrowego silnika w dużym aucie...
skodovy.pl/warszawa-paryz-na-jednym-litrze-1/
Dziękuję za linka. Widzę, że jest Pan fanem Skody i TFSI. Ja mechanikom zadaje pytanie czy wolałby duże auto z małym silnikiem doładowanym czy też np. Mazde 6 2.5 - wszyscy do tej pory powiedzieli, że woleliby Mazdę :) Nie chodzi o wygląd tylko o trwałość. Zresztą jakiś czas temu widziałem test Mazdy 3 2.0 vs Focus 1.0 - w Warszawie w ruchu miejskim Mazda była minimalnie oszczędniejsza.
Skoda Superb jest super autem, ale czy nie lepiej mieć 1.8 ?
co 15 osobowe i basta bo się silnik zajedzie nagarem przy mineralnych
Pan nie wie o czym mówi. Producenci zwykle dają gwarancję na 5lat lub 100tys km czy samochód w trybie long life gdzie wymiany są co 30 tyś wytrzyma? Tak! Ale po tym okresie zwykle pierwsze idzie turbo, panewki jak się obracują również to często kwoty sięgają kilku do kilkunastu tys złotych do tego trzeba zrobić wał tłoki itd. W leasingu takie rzeczy przechodzą bowiem są to koszty i nikt nie będzie przepłacał. Sam wymieniam co 10tys olej i problemów zero. Zresztą bardzo mało prawdopodobne jest że te auto dożyje 200tyś. PRODUCENCI aut nie ryzykują swoim samochodem tylko naszym zresztą wiedzą że auto prawdopodobnie wytrzyma okres gwarancji a później finansowe tornado z kieszeni. A flitr oleju jest long life? nie i nie wytrzyma 30tys. Prawda jest taka ze do 15tys dobrze fitruje a późnej przy 20-30tys filtracja jest kiepska i puszcza juz olej razem za całym syfem
Olej może wytrzyma okres od inspekcji do inspekcji czyli tyle ile wyliczy komputer w aucie ale filtr napewno nie. Teoretycznie możemy wymienić filtr po około 10 tyś km i jeździć dalej, ale przy mojej jeździe gdzie mogę wymieniać co 30 tyś km komputer i tak wylicza max 12-14 tyś km i przypomina.
Na czym opierasz swoją pewność? Sprawdzałeś?
Damian Smigielski Wiadomo, dużo zależy od stanu technicznego silnika, szczelności itp. Pewność opieram na własnym doświadczeniu tylko i wyglądzie filtra po 15 tyś km we własnym aucie i żony. Sam osobiście jeżdze w trybie LL wg wskazań komputera i w jeździe po mieście i trasy kilka razy w roku i ogólnie międzyniastowa, często krótka jazda i komputer wylicza mi wymiane co około 14-16 tyś km. Staram się lekko z tego odejmować. W takim trybie przejeżdzając 30 tyś km nie patrząc na wytyczne wyliczeń komputera poprostu nie mogę uwierzyć, że filtr nadal filtrowałby olej. O to mi chodziło:) LL to nie sztywne 30 tyś tylko zależnie od warunków jazdy i zarówno szybciej zużywa się olej jak i filtr. 100% autostradowej jazdy być może interwał 30 tyś km wytrzymałby olej z filtrem. W pierwszym poście troche źle wyrazilem się. Chodziło mi o sztywne trzymanie się przebiegu 30 tys km. Czytałem opinie ludzi, którzy mają wskazanie w komputerze ciś oleju i podobno po 10-12 tyś km zaczyna być widać zmiane.
Ale przecież nikt nikogo nie namawia to sztywnego trzymania się 30kkm. Zwłaszcza, że producenci sami zastrzegają w jakich warunkach należy wymieniać olej wcześniej. Jeśli komputer podpowiada wymianę, to trzeba się go słuchać. Mnie komputer zaprasza do serwisu przy 28kkm, często wymiana wynika z tego, że mijają dwa lata. Ostatnio wymieniłem olej wcześniej, ale o tym niedługo będę mówił na YT i pisał na blogu. Wymieniłem tez olej po wymianie rozrządu.
I o to własnie mi chodziło. Wielu ludzi myśli, że LL to sztywne 30 tyś km, a to praktycznie nigdy tyle nie wychodzi. Ja śmigam Oplem i tutaj jest max 30 tyś lub rok zależy co wczesniej nastąpi. Gdy warunki są niesprzyjające kilometry z inspekcji szybciej znikają. Mi w korkach niegdyś i następnie trasie z kilkoma postojami znów korkiem i wypaleniem DPF znikneło z inspekcji 2 tyś km po przejechaniu 600km. oplowski Ecoflex widać jest dosyć czuły na warunki . Pewnie czym nowsze auto, tym warunki są inne. Zawsze będą 2 strony użytkowników. Tych co sztywno trzymają się max 10-15tyś km i tych co bedą wymieniać wg wskazań komputera. 30 tyś km bez patrzenia na wskazanie to nie LL tylko zabójstwo i dlatego później takie przeświadczenie panuje. Chętnie będę śledził Pana bloga i yt.
pozdrawiam
Olej napewno wytrzyma i to nawet duzo wiecej, pytanie pylko czy silnik to wytrzyma.
U mnie wytrzymuje :-) 184kkm i brak śladów zużycia :-)
Panie Damianie...przykład z ciężarówkami jest tu nie na miejscu.
W ciężarówkach mieści się około 30 L. oleju filtry są odpowiedniej wielkość i w niektórych jest ich nawet kilka (VOLVO FH12 są 3 w tym jeden tzw.bypass ) druga sprawa to zakres obrotów na jakich pracują te silniki, są o wiele niższe niż osobówkach i to dlatego jeździ się dłużej od wymiany do wymiany.
Pozdrawiam.
Myślę, że przykład z ciężarówkami jest jak najbardziej na miejscu. To, że silnik nie kręci się wysoko nie znaczy, że olej nie ma ciężkiego życia. W silnikach ciężarówek mamy do czynienia z bardzo dużymi naciskami na panewkach. Poza tym wspomniałem o ciężarówkach żeby pokazać jak styl jazdy wpływa na konieczność wymiany oleju.
@@damiansmigielski pracuję w firmie recyklingowej jako mechanik-spawacz-kierowca, mieliśmy silnik Caterpillar ze statku-holownika i był on spięty z wrzecionem o wadze około 26 ton. Robocze obroty owego silnika to 1000 obroty./min. Poj. 600 litrów oleju.
8 godz. pracy od pon. do piątku + sobota 5 godz.
Wymianę robiliśmy co 4-5 m-cy 15w40... resztę zostawiam do przemyślenia dla Pana.😉😁👋
@@rafalbarczyk4363 to chyba jestem z tych słabszych. Proszę o pomoc. Co tu jest do przemyślenia? Się kręci, się zużywa, się wymienia.
@@damiansmigielski fizyka ....
Pozdrawiam.
Damian, mam wrażenie że sam nie rozumiesz co mówisz. Zobacz, ile masz oleju w ciężarówce, ile w osobówce. Zobacz w jakich warunkach pracuje silnik. Od wielu lat interesuje się tematem. Rozmawiałem z ludźmi którzy uczestniczą w tworzeniu nowych formuł w jednej z polskich firm. Powiem Ci tylko tyle, oni sami mówią że long life jest pomysłem na to jak zmniejszyć koszty ekploatacji bo ma to niebagatelne znaczenie w sprzedaży aut do flot. Są to liczby od których zależą wielkie kontrakty. Takie auta kupuje się na 3 lata max a później lądują w outlecie lub komisach. Problem jest taki że tym co z nich zostaje nikt się już nie interesuje, a w szczególności producent. Norma long life jest tym czego trzeba aby takie auto przeżyło te 3 lata.
Wracając do samych olei. Otóż zdolności olejów do przyjmowania i rozpuszczania zanieczyszczeń, do utrzymywania stablinego filmu olejowego zależą właśnie od tego jak długo ten olej pracuje i w jakich warunkach. Rozmawiałem kiedyś z gościem który pracuje w firmie na literę L i powiedział mi wprost że to jest po prostu jedna wielka lipa - bo nie da się tak sformułować oleju aby był stabilny przez 2 lata, lub 30 tyś km nawet z użyciem grup IV i V. Nie znam się na chemii, ale później zobaczyłem w ASO renault jak wygląda wymiana oleju po 30k w służbowej lagunie. Polecam naprawdę zobaczyć to na własne oczy. Mechanik po odkręceniu korka, musiał włożyć śrubokręt do miski bo olej nie chciał spływać, tyle było w nim gnoju. To wszystko czego olej nie zdołał rozpuścić (olej z TBN 10-11) odłożyło się w misce. Po 3, 4 wymianach oleju pojemność miski zmniejsza się o połowę bo na dnie masz kożuch mułu.
Ponadto, jak pewnie wiesz, nie ma już współcześnie olei syntetycznych. Nawet producenci uznawani za najbardziej "kultowych" jak penrite przeszli na bazy grupy 3 dodając wiele różnej innej chemii aby ustabilizować produkt i spełnić normę API czy ACEA, bo PAO nie mówiąc o estrach są bardzo bardzo drogie. Zwłaszcza w polsce mało kto dałby za piątkę oleju 300 zł. Z tego powodu należy po prostu kupować to na co nas stać i wymieniać olej co 10k max.
Jakubie... Dziękuję ci za sensowny komentarz. Jest on swego rodzaju ewenementem w morzu gówna jakie ludzie wylewają.
Ale przejdźmy do rzeczy. Widzisz, ja też rozmawiałem z niejednym gościem. Byli to goście z firm takich jak LiquiMoly, AGIP/ENI, Castrol i Bizol. Rozmawiałem z bardzo wieloma świetnymi fachowcami i jednym wybitnym chemikiem, który pracuje dla koncerny BP, czyli między innymi dla Castrola. Ten człowiek to Paul Beasley. Chemik, który o olejach wie.... wszystko. I on i wielu innych powiedziało mi, że olej w silniku auta ciężarowego ma dużo cięższe życie niż w aucie osobowym. Oczywiście zakładamy normalne warunki eksploatacji bez zbędnego katowania. W silniku auta ciężarowego działają na olej dużo większe siły ścinające, w zależności od przeznaczenia auta ciężarowego dochodzą jeszcze inne zjawiska mogące wpłynąć na przyspieszoną degradację oleju. Co do olejów syntetycznych, to baza olejowa nie jest tu najważniejsza. Myślę, że producenci odchodzą od baz w pełni syntetycznych, bo ich stosowanie faktycznie może być drogie, ale też nieefektywne. Obecnie dzięki pakietom dodatków można uzyskać formulację, która będzie odporna na obciążenia, starzenie, utlenianie i wszystkie inne negatywnie oddziałujące zjawiska. Pamiętaj, że nie da się zrobić oleju na bazie syntetycznej bez dodatku baz mineralnych. Wynika to z utrudnionego, a czasem niemożliwego rozpuszczenia dodatków w takiej bazie. Przodują tu bazy estrowe, które doskonale sprawdzają się w olejach przekładniowych, a dużo słabiej w olejach syntetycznych.
Co do wymian oleju, od 28 lat dłubię przy samochodach. Z początku profesjonalnie jako mechanik Obecnie jako mechanik lotniczy, tylko dla sportu i z konieczności obsługi własnych maszyn. Uwierz mi, że obsługiwanych przeze mnie pojazdach nigdy nie było takiej sytuacji żeby olej uległ aż takiej degradacji, że doszło do znacznego wzrostu lepkości i żelowania. W moim prywatnym aucie wymieniałem olej co 30kkm i nic złego się nie działo. Przyrządem do wykonywania boroskopii zaglądałem do głowicy i przy okazji wymiany łańcucha rozrządu widziałem w jakim stanie było wnętrze silnika. Zero złogów, nagaru, czy szlamu.
To tyle. ;-)
A gdybyś chciał poczytać o olejach, to poniżej wklejam link do wpisu na blogu, który kiedyś prowadziłem dla Castrola. Całe szczęście nie wystrzelili go w kosmos i cały czas można coś tam przeczytać. ;-)
warsztat.castrol.pl/blog-post/jak-wazna-jest-baza-olejowa-pao-czy-hc/
Damian. Ja nie jestem ani mechanikiem ani chemikiem. Moja wiedza opiera się na czytaniu, rozmawianiu i obserwowaniu a dłubanie w aucie jest raczej hobbystyczne - daleki jestem jednak od teorii spiskowych. Jest taka możliwość że nie mam racji.
Chciałbym jednak pogadać o ostatnim akapicie tego co napisałeś. Bardzo ładnie to brzmi, jednak jakoś ciężko mi w to uwierzyć, bo ja w swoich autach wymieniając naprawdę dobry olej co 10kkm (tak, lpg - w z18XE, Z16SE i B207E) często widzę sporo zanieczyszczeń - może nie szlam ale jednak coś tam jest. Jak Ty użytkujesz te swoje maszyny że nie ma nic po 30kkm? ;).
Poza tym, wiesz - podejrzewam że 90% aut kupowanych w polsce to auta używane. Nie wiadomo na czym jeździły. Często są to auta poflotowe - czyli nieszczęśliwe niekochane i zmęczone, użytkowane właśnie w trybie LL. Druga sprawa - są silniki i silniki. Widziałeś może 1.5 lub 1.9dci po kilku wymianach longlife? Poczytaj o obracających się panewkach w tych silnikach. Ok, nie o silnikach miała być mowa, a o samych olejach i ich zdolnościach, jednak jednym z zaleceń producenta dla tych silników w megane 2 Ph1 i Scenic było skrócenie interwału do 10kkm. Ja to odczytuje jako przyznanie się do tego że ten longlife nie jest wcale taki ok.
Oczywiście to co napisałeś o samych bazach to racja, jednak nie zgadzam się z argumantami o ciężarówkach. Do ciężarówek leje się dużo więcej oleju, który ma ZUPEŁNIE inną formulacje. Gdybym w Z18XE miał miskę na 10L oleju to wtedy 30kkm było by mi nie straszne. Jednak oleju jest tylko ciut ponad 4L.
Druga sprawa, mechanicy którzy remontują silniki często są w stanie zaraz po otwarciu klawiatury, lub zdjęciu miski powiedzieć Ci czy lałeś jakiś syf, i czy wymieniałeś odpowiednio często. Uczestniczyłem kiedyś w takiej scenie i mechanik pokazał mi jak wygląda silnik po longlife - niestety nie mam zdjęć, ale uwierz mi było na co popatrzeć. Co ciekawe, auto to nie był jakiś niewiadomego pochodzenia ulep, tylko samochód, którym jeździł jeden człowiek w firmie a później je z niej odkupił po 3 latach myśląc że jest w naprawdę niezłym stanie. W firmie właśnie latało na LL i była to Fabia 1.4TDI. Rezultat był taki że doszło do obrócenia panewki i korba przywitała się ze światem zewnętrznym.
Konkluzja mojej wypowiedzi jest taka - jeśli nawet istnieje olej który jest w stanie wytrzymać tryb LL to zazwyczaj ani warunki eksploatacji, ani ilość tego oleju w silniku nie są takie aby silnikowi wyszło to na dobre W CZASIE DŁUŻSZYM NIŻ GWARANCJA. Zazwyczaj jest zupełnie odwrotnie. Dlatego uważam że NIE WARTO.
Pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy - auto kupujemy na jakiś czas. Później ktoś je od nas odkupi. Nawet gdy przez pierwsze 3 lata tryb LL nie wpłynął zbyt negatywnie na motor to każdy kolejny rok powiększa zużycie. Gdy auto nam się znudzi, albo zacznie dymić to zazwyczaj komuś wciśniemy trupa, lub prawie trupa. Czy chciałbyś kupić takie auto? Poza tym, dlaczego Polacy tak chętnie kupują auta ze Szwajcarii, Szwecji, Holandii... czy nie dlatego że tam "podobno" dba się o auto (osobiście fakt dla mnie mocno dyskusyjny). Moja Zafira ma nalatane 400 tyś (+/- pół miliona bo od niemca) - konsumpcja oleju jest stała w całym interwale i wynosi ok 150ml na 1000km dla oleju o noack 6-7 (w tych okolicach). Nigdy nie otwierałem silnika. Wymieniłem jedynie uszczelkę pod pokrywą zaworów i miską olejową... Tyle w temacie. ;) Pozdrawiam
Nie znałem tego tekstu, ale to co tam napisałeś nie jest mi obce. :) Mimo wszystko dzięki...
Ten temat był drążony na wielu forach, omawiany przez wielu doświadczonych youtuberow-mechaników. Olej long life to ściema i chwyt marketingowy. Wiele osób się nabrało i zaluje bo zatarla się sprezarka albo obrucily panewki. Ja w swoim samochodzie zmieniam co 7k. Jak ktoś chce to może niewymienić przez 50k, i nic się nie stanie. To jest każdego indywidualna decyzja i nie powinno się nikogo namawiać ani wprowadzać w błąd.pozdrawiam
Pisanie, że LL to ściema jest wprowadzaniem ludzi w błąd. Oczywiście, że jak ktoś chce to może wymieniać olej co tydzień. Ale nie można ludziom wciskać kitu, że oleje nie wytrzymują 30000km.
aha... w osobówce z 2000cm3 mamy nawet ponad 200hp a w ciężarowce z 12000cm3 400-500hp. Gdyby tak dokładnie porównywać silnik ciężarówki musiałby mieć ok 3000hp.
Tylko ciężarówki mają w układzie olejowym tzw wirówki - ciężki syf pozostaje na ściankach wirówki a olej płynie dalej.
Jak w maluchu :-)
Ogólnie szkoda słów na takich ludzi jak ty dajesz taka propaganda że szok olej co 30tys km w diesla to morderstwo wymiana rzędu 10/15tys to już Maks człowieku ty jedyne co robisz jeździsz czy ty sam kiedy olej wymieniłes albo widziałeś filtr hahah raczej nie opiera z. Się tylko na tym co wiesz z książki jak ujmujesz nic nie wynika w większości zapis realizowany jest na postarzenke produktu silnik to jakoś wytrzyma ale gdy będzie miał przebieg rzędu 150tys km i więcej będzie już jak złom do remontu ty oddasz leasing z głowy ktoś to kupi będzie wkurza się i narzekał właśnie przez takich jak ty producent producent ale swoją wiedzę jest najlepsza dpf zapychakac się ukazuje turbo i zapcha resztę.
Doksztalc się a tym a nie mówisz że ktoś coś pisze gdyż się boi nikt się nie boi pisze bo to prawda chcą aby normalni ludzie widzieli to co muszą a nie takie coś jak ty gadają.
Nie mogę słuchać :) bo pier..sz pan bzdury znowu hehe. Pompowanie oleju nad tłoki...Wiesz jak w ogóle silnik pracuje? Wiesz po co są pierścienie (w tym olejowe)? Po spadku lepkości masz gorszą odporność filmu olejowego na przenoszenie obciążeń (dlatego głównie się go wymienia)....Znów "zakwaszanie się" oleju - co ty z tym masz? Co to ku..wa za termin. Zakwasić to możesz sobie zakwas na chleb. W tak małych silnikach jak do samochodów osobowych i ciężarowych to co mówisz o "zakwaszaniu" i powstawaniu "kwasów" można pominąć generalnie. Ja rozumiem np w silniku takim jak duuuży dwusuw wolnoobrotowy np parę tys kW i "opalany" paliwem ciężkim (gdzie siarki jest dużo więcej niż w Vervie czy innej ropie) to tak. Tam nawet masz osobny obieg i olej do smarowania tulei cylindrowych z wysoką całkowitą liczbą zasadową. Generalnie jeżeli chodzi o interwały wymiany oleju to moje zdanie jest takie że jak nie chcesz rozpier... silnika to stosuj się do tego co mówi producent silnika a nie producent oleju....chyba że masz kasę i lubisz eksperymentować.
Jak nie możesz słuchać, nie słuchaj. Plus będzie taki, że nie będziesz też komentował. :-)))
@@damiansmigielski dobrze ci pojechal a ty dalej swoje
Marcin L2 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
nie wiem czy wniose cos nowego ale codziennie jezdzilem po miescie audi b4 2,0 w benzynie kilka ładnych lat, nie wymieniając oleju i filtrow, tylko dolewki co pare miesięcy, jeździłem tak dopóki go nie sprzedałem, olej syntetyk
To ja mam pytanie. Czy przy sprzedaży kupujący został poinformowany o niewymienianiu oleju i filtra przez kilka lat???
oczywiście że żostał, powiem nawet ze w chwili sprzedaży silnik był jego najmocniejsza stroną :), tylko co to ma do meritum? niektórzy ludzie tak ulegli presji, że zmiany oleju dokonują z zegarkiem w reku bo inaczej silnik się rozleci, a jak widać z powyższego to gówno prawda
Skoro kupujący został poinformowany to dziwię się, że kupił taki samochód. Moim zdaniem jeśli właściciel oszczędza na wymianie oleju i filtra to tak samo będzie oszczędzał na częściach do samochodu i wymieniał dopiero jak coś się całkowicie rozleci. Mój ojciec też był taki mądry w sprawie niewymieniania oleju, aż zapiekły się pierścienie i silnik spalał tyle oleju, że auto zostawiało zasłonę dymną jak stara lokomotywa. Dostał nauczkę jak przyszło zapłacić za remont silnika z własnej kieszeni. Tyle w temacie.
nie wydarł się komputer bo tak jest ustawiony ale niema to reguły w ciężkich warunkach też się nie wydrze komputer ale potem są problemy. chyba ze ktoś przejedzie sto tys. i sprzeda.
0:54... Czyżby w AŚ? ;)
jestem posiadaczem superba 2.0 TDI combi od siedmiu lat, dziś mam 465000 km. Przy ok. 200000 km podniosłem moc ze 170 na 200 KM i z 350 na 400 Nm. Jezdze w 80% trasy. Olej od początku wymieniałem co 30000 km. silnik nie bierze oleju, bo 0,5l na 30000 to żadna łaska. turbina w nominale. Auto w ciągłej eksploatacji, bez poważnej awarii. w zawieszeniu wymienione amortyzatory i trzy razy łączniki stabilizatorów sworznie w nominale. wymienione trzy łożyska, przednie lewe w nominale. przy 320000 sprzęgło z dwumasą..
Ja zmieniam co 25-40tys. km przebieg już 320tys. km i dalej silnik fajnie chodzi, choć pod pokrywą zaworową nie jest idealnie czysto.
ciekawy jestem kto na to patrzy w jakich warunkach nawet serwis ma to w tyłku a właściciel firmy przewozowej tym bardziej bo koszt wymiany jest duży więc eksploatacja jest do momentu końca spłaty kredytu i sprzedaży auta a potem inny niech się martwi i tak samo z osobowka więc proszę nie porównywać tego z swoją Skoda kupiona w salonie a po 3 może 5 latach sprzedana kupiec odczuje skutki tego oleju a wiem to z doświadczenia
Zawsze kiedy słyszę o wymianie oleju przypomina mi się informacja zasłyszana kiedyś w polskich mediach było to parę lat temu. Nie wiem czy nie ma w tym trochę racji ? Oto ta informacja strona nie ważna istotna jest informacja.
www.wiatrak.nl/10532/wielka-samochodowa-tajemnica
Kompletna bzdura.
moje Twingo przelatało na jednym oleju ponad 40 tyś . w pół roku. sprzedałam te auto a nowy własciciel dalej jeżdzi i nic sie nie dzieje. chyba zmienił olej :)
Masakra :-)
Przyklad dyletanctwa , long life to tylko oznacza dobra jakosc oleju ale tylko w zakresie normalnego przebiegu czyli 15 tys km,
W zadnym wypadku nie dot. 30 tys km!!!
Wieslaw Szypniewski 😂😂😂😂😂😂
@@damiansmigielski dyletanctwo, a jeszzce pokazane na filmie yt jest smiezsne :):)
@@wieslawszypniewski6954 a masz coś do powiedzenia, czy będziesz tylko robił osobiste wycieczki pod moim adresem? Jak na razie nie wykazałeś się żadną wiedzą i nie masz żadnych sensownych kontrargumentów. Ostatnia szansa.
Na UA-cam jest film jak wygląda olej w nowym BMW po 22 tys. ua-cam.com/video/nhxYLPvTQOo/v-deo.html Cholera jakoś nie mam do tego przekonania.
Wujas zawsze mi gadał. Młody kupujesz auto to 1 wymiana po 500, 2. Po 1000. Trzecia po 5000.
Wiem teraz są inne oleje, inna technologia. Pytanie skąd w tym BMW wzięło się tyle opiłków metalu.
W tym BMW opiłki były pozostałością procesu produkcyjnego. A ten film jak cały tamten kanał można sobie w buty wsadzić.
@@damiansmigielski tzn jak mam to rozumieć. Skoro były pozostałością procesu produkcyjnego to może łysy dobrze gadał mówiąc że należy znać olej po 1 tys. Km wtedy klient tego BMW szybciej jeździł by na świeżym oleju a nie na syfie, który jak łysy stwierdził mógł uszkodzić sporo części
Dokładnie, a gowniane oleje biją na alarm, wymieniajcie ci 10 tysi, bo my nie dajemy rady, wiec long life jest zły. A mi się wydaje ze te long life co 10 tysięcy będą lepsze jak te kundelki. Może się mylę. Mam to w dupie.
Może wytrzymać. Prawda nawet 40 tyś.
ALe co Ty chłopie porownujesz silnik diesla wolno obrotowy cieżarowki. To ,ze co warunki to inaczej trzeba zmieniac olej , bo auto wiecej pracuje na jałowym niz jezdzi to raczej normlane . Silnik w osobowkach znacznie wyzej sie krecą, nawet diesle a juz o Pb nie wspomne, takze to żadne porownywanie. Aa tez skoro MAN zaleca zmiany tak a nie inaczej to pewnie na włąsnym oleju, a jak wiadome olej olejowi nie rowny. Na olejach LL juz nie jeden sie przejechał i przejedzie jak mu kobra wyleci maską albo urwie wydech. Sam leje LL ale zmieniam w kazdym aucie co 10-12kkm.
I tez teraz wielke halo jak silnik przejedzie 200-300kkm diesel , mowa o osobowce. Dawniej silnik diesla robily zadyszki 800kkm , zreszta sam mam pb 360kkm .
Akurat MAN do niedawna lał tylko oleje Castrol. Chciałbym zobaczyć jak mi kobra na maskę wyskakuje.
Obecnie silniki również robią 800kkm tylko w Polsce wciąż przebieg powyżej 200kkm nie jest akceptowalny. Wszystko co do nas wjeżdża ma cofany przebieg. Stąd u nas takie legendy.
+Damian Smigielski Noo to fakt nie da się ukryć , że liczniki niektorych marek aut z udanymi silnikami mają woecznie 200 tysi ;p To i tak nie zmienia faktu ze te nowsze konstrukcje nie są tak trwałe i potrafią się te nowe auta z " traktorami" pod maską nieźle pieprzyc znaczy osprzęt jak i wypływać korby bokiem.
Witam.To czy faktycznie moze byc prawda,nieznam sie na tym ale moim zdaniem jezeli samochod na mnie zarabia bo np.jestem przedstawicelem czy kims innym to dlaczego kazdy zydzi na wymiane oleju bo jeszcze zrobie do tych 30 tys przeciez taka wymiana duzo nie kosztuje a pozniej placz bo sie silnik rozlecial ja mam auto po czipie i wymieniam co 10 tys ani km wiecej auto jedzi juz 3 rok kolega ma tasama jednostke seryjny zmienial co 15 17 ty i remont silnika dlatego to co pisze w ksiazce co ja na to leje i tyle pozdro dla sknyrusow bo jescze przejade 5 tys albo robia 5lat 10 tys ale przeciez dopiero 10 mam zrobione ale ze ma 5 tak to co z tego :D Sub i lapa w gore pozdro
Drugim zdaniem rozwiałeś wszelkie wątpliwości.
Zastanawiam się teraz, skąd taka różnica w olejach "normalnych" (10kkm-20kkm) a long life(30kkm) czego oni tam dodaja, że szlam miałby niepozapychać kanałow olejowych, filtra itp itd. w moim Lexusowym gs450h 3gen. silnik 2gr-fse 3.5v6 w instrukcji piszą, że olej zaleca się wymieniać co 8tyś km!
Bo to jest hybryda!!!! :-)
No i jaki szlam? Szlam pojawia się kiedy olej ulegnie degradacji. Kiedy jest ekstremalnie przegrzany, czyli w temperaturach powyżej 150 st.C. Przy jeździe na krótkich dystansach emulgatory nie dają rady... Różnie bywa
Tak wiem, że to hybryda:) i nic innego już nie chcę. Co do interwałów wymiany- Trzeba by było to w filmie zaznaczyć, bo jednak małymi kroczkami hybrydy wchodza na nasz rynek.
@Kacper Roman
Witam. Też posiadam Lexusa GS 450h i w UK serwis zaleca wymianę oleju co 10 tys. mil czyli około 16 tys. km.
zmienolej.pl/pl/blog/kompendium-wiedzy/wymiana-oleju-po-czasie-czyli-jak-czesto-wymieniac-olej
Niech dalej wymienia co 30 tys
Paweł Chojnacki niezły kit.
@@damiansmigielski prawda boli najbardziej łysego nie bede linkował bo napewno już widziałeś ten film z bmw prawda jest taka 10tys max 15tyle w temacie i mowa o dobrych olejach a nie gniotach europejskich
@@elfuturo1094 mnie prawda nie boli. Boli mnie jak o olejach pisze ktoś kto się na tym nie zna, ale urasta do rangi autorytetu bo tymi olejami handluje. Filmu o BMW nie komentuje, bo to jest podobny przypadek. Warto poznać temat zanim się człowiek zacznie wypowiadać.
@@damiansmigielski no prosze cie jesli chodzi o oleje Amsoil no to jest pierwsza liga co z tego ze handluje każdy kto siedzi choc troche w olejach wie ze najlepsze pochodza z usa to wiadomo nie od dziś bron Boże nie robie reklamy
@@elfuturo1094 ROTFL :-)))
U mnie w VW Up, wytrzymał 75 tysiaka :) :) :)
tak to jest jak sie ktoś nie zna.
Jak? :)