Ja dawalem w workach i w sloikach obecnie na ramki klade butelke z woda na ramki pod butelke podkladam deseczke o gr1cm w butelce 1cm od dna wypalam goracym gwozdzikiem maly otworek. Butelka najlepsza kwadratowa bo nie ma koniecznosci mocowania . Otworek znajduje sie od spodu i nie powinien stykac sie z deseczka . Nalezy wszystko dobrze i cieplo okryc . Daje wode nie gazowana . Obecnie kupilem wode z Zywca bo taka byla w kwadratowych butelkach .
Panie Tomku odkryłem Pana kanał kilka tygodni temu i podziwiam. Jeśli podaję wodę to do ula, w słoiku, ale dodaję 0,5% kwasu laskorbinowego, żeby się nie zepsuła. W woreczkach podaję na ramki syrop w odkładach, bo nie uwalnia się tak zapach, a mam kilka dziur pożytkowych. Szacunek za profesjonalny przekaz i wiedzę.
Dzięki :) Wody jak dotąd nie zakwaszałem, raz że jeśli daję to w małych ilościach a dwa że raczej preferuję ciepłą (podgrzaną) wodę w poidle. Podawanie syropu w woreczkach - myślę że u mnie szczególnie się sprawdzi przy podkarmianiu rodzinek w mini plusach.
Jak zawsze świetne filmy.Ja przestalem podawać wodę bo okazało się to zbędną pracą, zawsze rodziny były i są takie same.To tak jakby podać ciasto i liczyć ze pszczoły nie będą w tym okresie podrabowywac sasiadow.A widze ze zawsze i w najlepsze to robią.
@Ciacho zawsze są takie same a kryty wody nie potrzebuje.Gniazdo ma określoną wielkość i jego rozciąganie nic nie daje to wyznacza ramy działania rodziny na wiosnę.
Siła przekonywania widzę niemała, że Ciacho powrócił :). Dwa najlepsze kanały o pszczołach według mnie. Rozpoczynam pszczelarzenie :) Pozdrawiam i dziękuję za filmiki
Widze ze ten zakład z Ciachem wyjdzie nam na dobre 😄 tzn. ogladajacym. Super ze udalo sie Mariusza namówić na kolejne filmy. Macie super wiedzę i lepiej was słuchać niż wertować książki 😉
Przydal by sie odcinek o dodawaniu nadstawek i operowanie korpusami bo tego tematu ciężko szukac. Wiem że można podawać korpus pod spód inna to na górę, czy odrazu dawać z suszem czy może przenosić z czerwiem tym samym uwzględniając wymiane gniazda na nowe plastry, czy podkarmianie lipiec, sierpień najlepiej robic na 2 korpusach zeby pszczoła nie zalewala gniazda czy można wtedy zamienic na chwilę korpusy rodnie na górę na dole pusty susz zeby zrobić matce miejsce na czerw i wiele nie wiadomych w tym temacie. Fajnie bylo by sie podowiadywac takich rzeczy bo to w końcu gospodarka korpusowa.
planuję w ramach cyklu "ABC pasieki" pokazywać szczegóły mojej gospodarki pasiecznej, krok po kroku, zgodnie z rzeczywistym czasem wykonania danych czynności.
Witam. Na ramkach pod folią mam w plastikowej butelce na płasko, na powałce w słoiku. W obydwu sposobach mam jedną dziurkę wiertłem 2mm, podobno przy takiej pogodzie wystarczy, bo więcej za bardzo pszczółki pobudzi. Warto nadmienić, że woda w słoiku pod ociepleniem ma 25°C. Pozdrawiam.
Robię podobnie. Też podpatrzyłem u Kolegi Mariusza "Ciacho". Jest na tyke zimno, że klasyczne poidła nie wzbudzają żadne zainteresowania. Gdyby była kożliwość podgrzania wody byłoby pewnie dużo efektywniej ale nie ma prądu na pasiekach więc... pozostają powałki. Pozdrawiam
Panie Tomku na prawdę świetny film pod względem ujęć jak i merytorycznym! Wspaniałe ujęcia! Jakiego aparatu Pan używa? Bardzo sympatyczny i wesoły film! Od razu humor lepszy! Pozdrawiam i zapraszam do mnie mam nadzieje ze kiedyś dojdę w sowich do takiej wiedzy i profesjonalizm jak Pan życzę dalszych sukcesów!😁😄🐝👍👍
Ktoś wytłumaczy laikowi o co chodzi z tą wodą w woreczku i w słoiku? Tam są jakieś dziurki , że ta woda kapie, czy w woreczku same sobie robią dziurki? Czy to nie szkodzi pszczołom, że tam im punktowo na te plastry woda kapie? Czy to jest kranówka czy deszczówka? Kompletnie się na pszczołach nie znam ale temat hodowli pszczół mnie zawsze bardzo interesował.
Jeśli będzie taka potrzeba to i z pobieranie będzie filmik, przypominam że to jest seria zaczynająca się od "ABC..." Soli (NaCl) nie stosuję, naturalnie występujących soli mineralnych mają u mnie pod dostatkiem
Łapka jak zawsze w górę. Mam pytanko, mianowicie jedna rodzina bardzo agresywna się zrobiła ,jest pokarm jest czerw co może być przyczyną ? Nadmiernie że na jesień pszczoły były lagodne z góry dziękuję za odpowiedź.
Dla pszczół temperaturą ZERO nie jest zero Celsjusza tylko 8 stopni tegoż Celsjusza. Czyli woda w ulu ratuje pszczoły już od 8 st C w dół a nie dopiero przy zerze. Nie zauważyłem aby w woreczku była wykonana dziurka? U mnie jak ruszają z czerwieniem to pobierają około 3 litrów na ul przez 7 dni - ile to lotów by było? W tym roku - pomimo podgrzewania jak na razie pobierają od 0,5 do 1 l tygodniowo.
Oj ten Ciacho 😄musiał ostro ,,pocisnąć" ale w druga stronr też pewnie łatwo nie było 😆 pozdrawiam Obu Panów i Łapka w góre -super współpraca i wymiana poglądów tak trzymać 😁🖒👏
A mam takie może dziwne pytanie jak często należy zmieniać wodę,daje litr i pszczoły wzięły przez dwa dni i ok ale np jak woda stoi dwa tygodnie i ubyło połowę to może się zepsuć chyba
Dzień Dobry Panie Tomku, nie bardzo rozumiem jak pszczoły pobiorą wodę z tego woreczka, jest tam jakaś mikro dziurka? czy taki woreczek nie pęknie i nie zaleje gniazda?
Bardzo fajny film. Jestem początkującym i chciałbym się przy okazji zapytać o pana opinię na temat uli typu Flow Hive. Czy warto kupić taki czy raczej pozostać przy tradycyjnym? Dziękuję
nie znam nikogo kto by używał tej konstrukcji, jak dla mnie to już zbyt daleko odchodzi od pszczelarstwa. Proponuję zakupić ze 3 ule i cieszyć się kontaktem z pszczołami :)
@@Pasieka_na_Bradzie Chyba pomyliłem filmy. na jednym z filmów podawane były zioła z inwertem rozrobionym woda żeby miał konsystencje osłodzonej wody. Żeby pszczoly nie traktowały go jak pożytek. Chyba na Pasieka Kamionek.
ja akurat użyłem aminosolu ale proszę do tego nie przywiązywać wagi. Sam informację o jej zastosowaniu przeczytałem w relacji jednego z kolegów w sieci a następnie, po analizie składu, zdecydowałem o dodaniu do wody
30 milionów lat dawały sobie radę to i wiosnę 2021 przetrzymają :) Parę dni temu miały dni lotne, oczyściły jelita, jak mają pokarm to w sumie nie ma potrzeby aby wylatywały. Gdyby miały przyjść jeszcze mrozy po -30 stopni przez kilkanaście dni - tu ja bym się stresował.
zwykle dodaję kilka kropli mięty albo eukaliptusa dla zapachu. To jest taki podręczny wspomagacz przy łączeniu rodzin czy przy drobnych przeglądach jak nie chce mi się rozpalać podkurzacza.
Witam serdecznie, oglądam każdy Pana film, jestem początkująca, można prosić o pokazanie na filmie jak duża jest dziurka w słoiku, i objaśnienie jak pszczoły pobiorą wode z takiego woreczka ? Pozdrawiam
tak jak Kolega już odpisał, kilka otworów (ja mam 3) o średnicy 1,5-2mm. Ja je robię po prostu gwoździem 1,5mm albo jakimś ostro zakończonym wkrętem, traktowanym jak gwóźdź :). Pszczoły mają się "wgryźć" w folię i pobrać wodę, tyle ile potrzebują
Moim zdaniem ważne jest też z której strony nakrętki robimy dziurki, czy od wewnątrz czy od zewnątrz- wtedy inaczej kapie ta woda czy syrop ze słoika. Ja dziurki robię od wewnątrz nakrętki, sprawdzone, różnica jest. Najlepsze są jednak nakrętki plastikowe, tylko, że tam jest dużo dziurek i nadają się tylko do syropu. Powodzenia w nowy sezonie.
Witam serdecznie. Ja też daję słoik na powałkę, jest to bardzo szybki sposób na podanie wody do ula bez niepokojenia pszczół. Aby ocieplić słoik do przykrycia słoika używam pudełka wykonanego ze styroduru grubości 3 centymetrów.
Panie Tomku. A czy w przypadku posiadania strumyka tuż za ogrodzeniem. Jest to kanal odprowadzający wodę z pól i działek pozwyzej, odległość od uli ok 5-100 m jest wskazane podawanie wody na przedwiosniu do uli? Lub przy ulach oddalonyvh ok 100 m od wody? Czy mozna to pominąć? Podajac wodę na pasiece nie obserwuje dużego ruchu na poidle. Mam wrażenie ze pszczoły przyzwyczaiły sie do strumyka 🙂
No właśnie, co z tymi okularami, kiedy kupiłem pierwsze rodziny, jedna z pszczół użadliła mnie w powiekę a co gdybym nie zdążył zamknąć oka, znane sa przypadki użądlenia centralnie w oko?
chodzą słuchy że można w takim przypadku stracić wzrok, ale nie wiem czy to nie są takie legendy. Ja pracuję przy pszczołach zawsze w kapeluszu - ot takie podstawowe BHP
Witam i na taki kanał warto zaglądać dziękuję za multum wiedzy zdrówka życzę Panu
Dziękuję za kolejną porcję wiedzy. Wydaje mi się, że słoik to mimo wszystko bezpieczniejsza opcja. Pozdrawiam.
ma swoje zalety ale i ma też wady. Woreczki zdecydowanie upraszczają transport (w moim przypadku) no i łatwiej zachować reżim higieniczny.
Ja dawalem w workach i w sloikach obecnie na ramki klade butelke z woda na ramki pod butelke podkladam deseczke o gr1cm w butelce 1cm od dna wypalam goracym gwozdzikiem maly otworek. Butelka najlepsza kwadratowa bo nie ma koniecznosci mocowania . Otworek znajduje sie od spodu i nie powinien stykac sie z deseczka . Nalezy wszystko dobrze i cieplo okryc . Daje wode nie gazowana . Obecnie kupilem wode z Zywca bo taka byla w kwadratowych butelkach .
Od tego duetu,można wiele sie nauczyć,pozdrawiam
Panie Tomku odkryłem Pana kanał kilka tygodni temu i podziwiam. Jeśli podaję wodę to do ula, w słoiku, ale dodaję 0,5% kwasu laskorbinowego, żeby się nie zepsuła. W woreczkach podaję na ramki syrop w odkładach, bo nie uwalnia się tak zapach, a mam kilka dziur pożytkowych.
Szacunek za profesjonalny przekaz i wiedzę.
Dzięki :)
Wody jak dotąd nie zakwaszałem, raz że jeśli daję to w małych ilościach a dwa że raczej preferuję ciepłą (podgrzaną) wodę w poidle. Podawanie syropu w woreczkach - myślę że u mnie szczególnie się sprawdzi przy podkarmianiu rodzinek w mini plusach.
Kolejna porcja wiedzy. Fajny film.
Jak zawsze świetne filmy.Ja przestalem podawać wodę bo okazało się to zbędną pracą, zawsze rodziny były i są takie same.To tak jakby podać ciasto i liczyć ze pszczoły nie będą w tym okresie podrabowywac sasiadow.A widze ze zawsze i w najlepsze to robią.
@Ciacho zawsze są takie same a kryty wody nie potrzebuje.Gniazdo ma określoną wielkość i jego rozciąganie nic nie daje to wyznacza ramy działania rodziny na wiosnę.
@Ciacho Ciacho u nas 11mar. w nocy po - 12 st co Ty na to ? było par.dn . łapnęły tylko troszkę pyłku a Ty o wodzie szkoda że nie o basenie hehe hej.
Ale te Mańki są czepialscy ...hahahahahahh!!!!!!! Dziękuję za wspomnienie , było to bardzo miłe .Uczeń pozdrawia Mistrza !
Jak zwykle, super filmik.
Świetny wykład. Mieć takiego nauczyciela z matematyki to i matura zdana na 5. 😁😁👍
Siła przekonywania widzę niemała, że Ciacho powrócił :). Dwa najlepsze kanały o pszczołach według mnie. Rozpoczynam pszczelarzenie :) Pozdrawiam i dziękuję za filmiki
Widze ze ten zakład z Ciachem wyjdzie nam na dobre 😄 tzn. ogladajacym. Super ze udalo sie Mariusza namówić na kolejne filmy. Macie super wiedzę i lepiej was słuchać niż wertować książki 😉
ja jednak zachęcam do wertowania książek i weryfikowania naszych rewelacji :)
Tomek Kasiak - mistrz po prostu.
taki tekst to "pocałunek śmierci" zaraz zlecą się na kanał hejterzy :)
@@Pasieka_na_Bradzie przylecą to i odlecą. Jakość, poziom i klasa obronią się same :)
Bardzo ładne !
Przydal by sie odcinek o dodawaniu nadstawek i operowanie korpusami bo tego tematu ciężko szukac. Wiem że można podawać korpus pod spód inna to na górę, czy odrazu dawać z suszem czy może przenosić z czerwiem tym samym uwzględniając wymiane gniazda na nowe plastry, czy podkarmianie lipiec, sierpień najlepiej robic na 2 korpusach zeby pszczoła nie zalewala gniazda czy można wtedy zamienic na chwilę korpusy rodnie na górę na dole pusty susz zeby zrobić matce miejsce na czerw i wiele nie wiadomych w tym temacie. Fajnie bylo by sie podowiadywac takich rzeczy bo to w końcu gospodarka korpusowa.
planuję w ramach cyklu "ABC pasieki" pokazywać szczegóły mojej gospodarki pasiecznej, krok po kroku, zgodnie z rzeczywistym czasem wykonania danych czynności.
@@Pasieka_na_Bradzie To tylko trochę sugestia i nawet prośba o zgłębienie takiego tematu kiedy przyjdzie na to pora😉
@@Pasieka_na_Bradzie to bylby super pomysl... takie abc pasieki krok po kroku w czasie rzeczywistym... pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów
Witam. Na ramkach pod folią mam w plastikowej butelce na płasko, na powałce w słoiku. W obydwu sposobach mam jedną dziurkę wiertłem 2mm, podobno przy takiej pogodzie wystarczy, bo więcej za bardzo pszczółki pobudzi. Warto nadmienić, że woda w słoiku pod ociepleniem ma 25°C. Pozdrawiam.
Fajna forma prezentacji , współpraca z Ciachem dla widzów tylko na +👍🐝👍
Oglądając twoje filmy miałem wrażenie że skądś się znamy i już wiem Byliśmy na tej samej kompanii w WSOWŁ Też mam pasiekę Pozdrawiam Irek Łukasiewicz.
Irek to teraz będziemy mogli popisać w krótkich żołnierskich słowach :)
@@Pasieka_na_Bradzie Fajnie pokazujesz jak pracować na pasiece. Puszczaj filmiki dalej Pozdrawiam Irek
1 litr wody to 20 tys lotów - jak mają w ulu to o tyle więcej może być lotów po pożytek.
Robię podobnie. Też podpatrzyłem u Kolegi Mariusza "Ciacho". Jest na tyke zimno, że klasyczne poidła nie wzbudzają żadne zainteresowania. Gdyby była kożliwość podgrzania wody byłoby pewnie dużo efektywniej ale nie ma prądu na pasiekach więc... pozostają powałki.
Pozdrawiam
Panie Tomku na prawdę świetny film pod względem ujęć jak i merytorycznym! Wspaniałe ujęcia! Jakiego aparatu Pan używa? Bardzo sympatyczny i wesoły film! Od razu humor lepszy!
Pozdrawiam i zapraszam do mnie mam nadzieje ze kiedyś dojdę w sowich do takiej wiedzy i profesjonalizm jak Pan życzę dalszych sukcesów!😁😄🐝👍👍
nad ujęciami i montażem to jeszcze muszę duuuuuuużo popracować :)
@@Pasieka_na_Bradzie Jak dla mnie Pełna peofeska! Oby tak dalej :)
Ktoś wytłumaczy laikowi o co chodzi z tą wodą w woreczku i w słoiku? Tam są jakieś dziurki , że ta woda kapie, czy w woreczku same sobie robią dziurki? Czy to nie szkodzi pszczołom, że tam im punktowo na te plastry woda kapie? Czy to jest kranówka czy deszczówka?
Kompletnie się na pszczołach nie znam ale temat hodowli pszczół mnie zawsze bardzo interesował.
na wstępie przeczytaj posty pod filmem, wiele się wyjaśni
@@Pasieka_na_Bradzie Nie kłamał Pan. Wszystko jest w komentarzach :D Pozdrawiam serdecznie i proszę o dalsze filmiki. Dziękuję.
@@Pasieka_na_Bradzie hmmm... przyznam się, że szukam postów by doczytać wszelkie informacje i nie mam pojęcia gdzie mógę je znaleźć 🤔
extra
Pewnie jeszcze bedzie pokazane jak pobiraja bo nie bylo mowy o otworach w wieczku czu w woreczku, no i nie bylo mowy ile soli do wody.
Jeśli będzie taka potrzeba to i z pobieranie będzie filmik, przypominam że to jest seria zaczynająca się od "ABC..."
Soli (NaCl) nie stosuję, naturalnie występujących soli mineralnych mają u mnie pod dostatkiem
@@Pasieka_na_Bradzie ogladalem wyklad Cezarego Kruka ktory mowil ze sól jest bardzo niebezpieczna dla pszczół a stężenie 3% jest zabójcze
tak, znam te informacje. Dlatego też nie stosuję soli. W terenie znajdą sobie to co potrzebują.
Łapka jak zawsze w górę. Mam pytanko, mianowicie jedna rodzina bardzo agresywna się zrobiła ,jest pokarm jest czerw co może być przyczyną ? Nadmiernie że na jesień pszczoły były lagodne z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeśli nie mają głodu, mają matkę, to pozostaje tylko czekać na prawdziwą wiosnę. Może się poprawią
Dla pszczół temperaturą ZERO nie jest zero Celsjusza tylko 8 stopni tegoż Celsjusza. Czyli woda w ulu ratuje pszczoły już od 8 st C w dół a nie dopiero przy zerze. Nie zauważyłem aby w woreczku była wykonana dziurka? U mnie jak ruszają z czerwieniem to pobierają około 3 litrów na ul przez 7 dni - ile to lotów by było? W tym roku - pomimo podgrzewania jak na razie pobierają od 0,5 do 1 l tygodniowo.
woreczki są bez dziurek, pszczoły same sobie wygryzają mikrodziurki i pobierają wodę
Czekam na kolejne z niecerpliwością .
przymierzam się do materiału o wentylacji
@@Pasieka_na_Bradzie Jeżeli będzie taka możliwość to proszę zwrócić również uwagę na wentylację w ulach drewnianych bez dennic
Rozumiem ze w woreczku nie ma zadnych otworow a pszczolki robia je same tak?
Oj ten Ciacho 😄musiał ostro ,,pocisnąć" ale w druga stronr też pewnie łatwo nie było 😆 pozdrawiam Obu Panów i Łapka w góre -super współpraca i wymiana poglądów tak trzymać 😁🖒👏
I o to chodzi, żeby współpracować, dyskutować i próbować innych rozwiązań a nie żreć się ze sobą i hejtować
@@Pasieka_na_Bradzie jak najbardziej Panie Tomku -szacuneczek dla Panów 😊
Jestem niezmiernie usatysfakcjonowany, że udało się namówić Pana Caiacho do nagrywania dalszych filmików. Często z żoną oglądaliśmy jego filmiki.
Witam czy można podawać wodę w formie „herbatki” mieszanej z mięty,kobylaka,pokrzywy ?
tu nie pomogę ponieważ nie stosuję ziół, może Koledzy się odezwą i coś poradzą
okultystyczno zdrowotne ;-)
fajny film, jak zwykle
A mam takie może dziwne pytanie jak często należy zmieniać wodę,daje litr i pszczoły wzięły przez dwa dni i ok ale np jak woda stoi dwa tygodnie i ubyło połowę to może się zepsuć chyba
Jak przegryzą worek to niezależne ile?
W jakim sposób pija ze słoika?
Cieszę się , że zainteresowanie wiadomościami pszczelarskimi wzrasta. Pozdrawiam
Jaki Pan preferuje układ gniazda zabudowa ciepła czy zimna i dlaczego ? Pozdrawiam
zimna, wyłącznie dlatego, że z taką się zetknąłem na samym początki zabawy z pszczołami. Siła przyzwyczajenia
Czy ule są już przymknięte od dołu?
tak
Jak długo podaje Pan wodę
do ustabilizowania się ciepłej pogody a w poidłach do jesieni
Panie Tomku mowi sie Janusze a nie Mariusze😉.Film jak zawsze bardzo fajny.Pozdrawiam 😉
Dzień Dobry Panie Tomku,
nie bardzo rozumiem jak pszczoły pobiorą wodę z tego woreczka, jest tam jakaś mikro dziurka? czy taki woreczek nie pęknie i nie zaleje gniazda?
woreczek jest zawiązany ale na górze jest kilka nakłuć szpilką. To wystarczy pszczołom.
@@Pasieka_na_Bradzie Dziękuję za odpowiedź i udanego sezonu.Pozdrawiam
Podawanie wody pszczołom w poidłach ramkowych nie za bardzo oziębi gniazdo mak kilka takich podkarmiaczek
nie używam podkarmiaczek ramkowych, może koledzy coś podpowiedzą
Bardzo fajny film. Jestem początkującym i chciałbym się przy okazji zapytać o pana opinię na temat uli typu Flow Hive. Czy warto kupić taki czy raczej pozostać przy tradycyjnym? Dziękuję
nie znam nikogo kto by używał tej konstrukcji, jak dla mnie to już zbyt daleko odchodzi od pszczelarstwa. Proponuję zakupić ze 3 ule i cieszyć się kontaktem z pszczołami :)
W tym worku foliowym robi się dziurkę?
nie
@@Pasieka_na_Bradzie to jak to działa ? tj. same go zgryzają ?
dokładnie tak
Super film Panie Tomaszu! tylko nakrętka na słoik powinna mieć dużo otworków jak do zakarmiania czy raczej mniej?
ja robię 3 dziurki, ale bez dorabiania filozofii, tak mi pasowało :)
@@Pasieka_na_Bradzie właśnie za ten brak filozofowania Pana bardzo cenię :-) pozdrawiam serdecznie
ja rok temu podawałem wodę do uli i przez miesiąc wypiły ok 0,5l wniosek? nie ma to sensu
kurcze, mi 0,5 litra pobrały w kilka dni
Trza było dać "REDBULA' hej.
Mam takie pytanie. W jaki sposob pszczoły pobiora wode z woreczka? Jest tam jakas dziurka zrobiona?
same sobie wygryzą
Robimy chyba jakieś dziurki w woreczku i w nakrętce
Wspaniały film jak zresztą wszystkie. Teraz pytanie. W jakich proporcjach rozrobić inwert np. Ile wody na 1l inwerty, czy na 1kg?
ale jaki cel ma mieć to rozrabianie inwertu?
@@Pasieka_na_Bradzie Chyba pomyliłem filmy. na jednym z filmów podawane były zioła z inwertem rozrobionym woda żeby miał konsystencje osłodzonej wody. Żeby pszczoly nie traktowały go jak pożytek. Chyba na Pasieka Kamionek.
Jakiej mieszanki witaminowej Pan używał w tym filmie! Bardzo fajny film! Z reszta jak zawsze😁😄
ja akurat użyłem aminosolu ale proszę do tego nie przywiązywać wagi. Sam informację o jej zastosowaniu przeczytałem w relacji jednego z kolegów w sieci a następnie, po analizie składu, zdecydowałem o dodaniu do wody
@@Pasieka_na_Bradzie Ok dziękuje za odpowiedź 😁
@@Pasieka_na_Bradzie jaka proporcja aminosolu do wody?
dawałem około 2 ml na litr wody
@@Pasieka_na_Bradzie Dziękuję
Pogoda tragedia i nie zapowiada się na lepsze :(, czy pszczołom nic się nie stanie bo rozpogodzenia dopiero na kwiecień zapowiadają ?
30 milionów lat dawały sobie radę to i wiosnę 2021 przetrzymają :)
Parę dni temu miały dni lotne, oczyściły jelita, jak mają pokarm to w sumie nie ma potrzeby aby wylatywały.
Gdyby miały przyjść jeszcze mrozy po -30 stopni przez kilkanaście dni - tu ja bym się stresował.
Czy w woreczku jest jakaś dziurka? Bo nie widać było tego na filmie.
nie ma, same sobie wygryzą tyle ile potrzebują
Dzień dobry. Czy można kupić od Pana odkłady pszczele? Chodzi mi o pszczołe krainkę , bo dopiero zaczynam ?
tak, ale to proszę na priv, nie na kanale YT
@@Pasieka_na_Bradzie a gdzie na priv, bo własnie nie moge znaleźć nigdzie do Pana namiarów?
proszę się odezwać na tkasiak@gmail.com
@@Pasieka_na_Bradzie napisałem na meila😁
Witam. Podziękowania za film i pytanie.
Na filmikach używa Pan opryskiwacza. W nim jest sama woda czy jakaś mieszanka np Apifarma .
zwykle dodaję kilka kropli mięty albo eukaliptusa dla zapachu. To jest taki podręczny wspomagacz przy łączeniu rodzin czy przy drobnych przeglądach jak nie chce mi się rozpalać podkurzacza.
Cześć
Woreczek z wodą nie ma dziurek?
nie
Panie Tomku czy pszczółki same go podziurawią
tak, wygryzą mikrodziurki przez które pobierają wodę
Dziękuję
Witam serdecznie, oglądam każdy Pana film, jestem początkująca, można prosić o pokazanie na filmie jak duża jest dziurka w słoiku, i objaśnienie jak pszczoły pobiorą wode z takiego woreczka ? Pozdrawiam
Lepiej podać wodę w słoiku z nakrętką plastikową z już gotowymi otworami. Koszt ok2 zł.
W nakretce kilka otworów po 2 milimetry wystarczy.
tak jak Kolega już odpisał, kilka otworów (ja mam 3) o średnicy 1,5-2mm. Ja je robię po prostu gwoździem 1,5mm albo jakimś ostro zakończonym wkrętem, traktowanym jak gwóźdź :). Pszczoły mają się "wgryźć" w folię i pobrać wodę, tyle ile potrzebują
Moim zdaniem ważne jest też z której strony nakrętki robimy dziurki, czy od wewnątrz czy od zewnątrz- wtedy inaczej kapie ta woda czy syrop ze słoika. Ja dziurki robię od wewnątrz nakrętki, sprawdzone, różnica jest. Najlepsze są jednak nakrętki plastikowe, tylko, że tam jest dużo dziurek i nadają się tylko do syropu. Powodzenia w nowy sezonie.
Witam serdecznie. Ja też daję słoik na powałkę, jest to bardzo szybki sposób na podanie wody do ula bez niepokojenia pszczół. Aby ocieplić słoik do przykrycia słoika używam pudełka wykonanego ze styroduru grubości 3 centymetrów.
fakt, jest to skuteczna izolacja, jednak mnie odstraszyło przechowywanie i przenoszenie 50 dodatkowych ociepleń :)
Jak one kuwa piją z zakręconego słoika? 😆
Panie Tomku. A czy w przypadku posiadania strumyka tuż za ogrodzeniem. Jest to kanal odprowadzający wodę z pól i działek pozwyzej, odległość od uli ok 5-100 m jest wskazane podawanie wody na przedwiosniu do uli? Lub przy ulach oddalonyvh ok 100 m od wody? Czy mozna to pominąć? Podajac wodę na pasiece nie obserwuje dużego ruchu na poidle. Mam wrażenie ze pszczoły przyzwyczaiły sie do strumyka 🙂
w sezonie pójdą na wodę "naturalną", na przedwiośniu fachowce twierdzą że lepiej do ula, w tym roku się ich posłuchałem :)
No właśnie, co z tymi okularami, kiedy kupiłem pierwsze rodziny, jedna z pszczół użadliła mnie w powiekę a co gdybym nie zdążył zamknąć oka, znane sa przypadki użądlenia centralnie w oko?
chodzą słuchy że można w takim przypadku stracić wzrok, ale nie wiem czy to nie są takie legendy.
Ja pracuję przy pszczołach zawsze w kapeluszu - ot takie podstawowe BHP
Proponuję jeszcze miod na powalke podać żeby niemusisly nosić pozdrawiam duet metrów
kilka sytuacji kiedy jest to wskazany przychodzi mi do głowy
Hej Pawle bratnia duszo hehe lubię to.hej .Masz tu całkowitą rację chodzi o zachowanie prawidłowej grawitacji.
Ile jest dziurek w słoiku? Pozdrawiam
akurat w tych trzy, ale tyle mi się zrobiło, nie ma za tym żadnej magii :)
@@Pasieka_na_Bradzie jak będzie więcej dziurek to coś się stanie?
nie powinno
👍
Dzień dobry, czy w dekielku od słoika jest jakiś otwór?
tak, 2-3 otwory wybite gwoździem około 1-1,5 mm
Tam w tym woreczku nie ma dziurek
ano nie ma, pszczoły mają same sobie zrobić tak jak im będzie pasowało
@@Pasieka_na_Bradzie ok już rozumiem :)
Dzień dobry
To są zwykle woreczki foliowe?
Mogą być śniadaniowe ze sklepu. Nadają się do żywności
zwykłe cieniutkie woreczki do pakowania
Pax między pszczelarzami? Nieczęsty to widok. Panowie tworzycie nowe zwyczaje!
jest wielu pszczelarzy bardzo sympatycznych, nastawionych na współdziałanie, niestety pojedynczy hejterzy potrafią nam zwichrować postrzeganie.
W tym filmie same pszczoły wybrały 1 łyżeczkę soli na 1 litr ua-cam.com/video/GZ6IXB28Yts/v-deo.html
👍