Pozdrav majstori.Zao mi je sto vas ranije nisam videla, no nikada nije kasno.Rado bih sama krenula u ovu avanturu,jer mi se smucio sav ovaj globalni energetski sistem.Hvala vam na nesebicnoj podeli svoga znanja i umeca.Svako dobro vam zelim od srca iz Srbije.
Svaka cast, lepo zamisljeno nadamse i funkcionalno, objasnjeno u detalje kako izgradnja tako i zastita na radu pri izgradnji, snimljeno u detalje sa svim vaznim podacima.
Ovom coveku svaka cast ja sam napravio slican sistem i prezadovoljan sam postignutim rezultatima .Sistem od pet kvvadrata mi zagreva toplu 6 do 7 meseci u godini iza mene je to prava stvar.mnogi komentarisu u pretpostavkama ja vam ovo govorim iz iskustva.Pozdrav svima samo sistem bez diferencijalnog termostata ne vredi nista
Molim te pojasni mi šta je taj termostat Pošto sam ja pri kraju pravljenja, napravio sam sve ostalo mi je da mi nabave staklo da to sve zatvorim Koristiću pumpu za pokretanje vode iz panela do bojlera
Svaka cast coveku kapa dole odlicno objasnjeno samo sto drzava u mom slucaju Srbija ne vrsi edukaciju i podsticaj za obnovljive izvore energije .Ja sam ovo napravio i prezadovoljan sam. Pozdrav svima.
Lepo zamisljeno,pogotovo za ljude tipa,sam svoj majstor..Medjutim,smatram da je totalno neisplativo,za neki duzi period koriscenja.Pre svega zbog bitno smanjene energetske efikasnosti u odnosu na fabricke modele,te kvaliteta gradnje.Ne znam da li je neko od vas primetio,kada ide recimo ka Grckom moru.Makedonija je puna solarnih panela za bojlere,a koriste turske panele,koji su prilicno jeftini od 300-400 eur..Dakle za taj novac 300 eur,imas panel i bojler od 150 litara,i ne razmisljas.Fabrika je odradila svoj posao kako treba..Ovde mi se nikako ne svidjaju drveni okviri,te silikon od par stotina dinara,koji se za godinu dve,rasusi,itdDrvo se takodje susi i izoblicava na visokim i niskim temperaturama..Sustina price je,da ako hocete kvalitet,potrebni su kvalitetni materijali,a oni su skupi.Zato je samostalno pravljenje neisplativo,ma koliko fabricki proizvodi bili skupi..U svakom slucaju,sve pohvale za momka,koji je pokusao da napravi nesto sto bi mu koristilo..
Vrlo lepo prikazano...par moji vidjenja.. 1. ne vidim pricinu da aluminiumska limena krilca seckate na komadice, zasto ih ne uraditi u jednom komadu na celoj duzini cevi... 2. zasto limena krilca..mogu biti i od bakra (zna se da bi to bila skuplja opcija) ali prikupljena energija u manje suncanim zimskim danima bi to opravdala, i drugo izbegnuo bi se onaj crveni silikon koji kako neko dole rece je izolator t.j. nepotreban na tom mestu. U slucaju bakarnih krilca moglo bi se ici sa zalemljivanjem kao kod cevi 3. mogo truda za izolaciju straga a nikakve sa strane..tako da svu prikupljenu toplotu ostavljate na nemilosti tih drvenih dascica. Kod rama bi se moglo ici sa duplim zidom od dasaka koji bi se popunio izolatorom, sve ovo poskupljuje projekat ali to je to...u svakom slucaju svaka cast na video i ocekujemo video za samogradnju bojlera
Evo taman smo napravili video za bojler :) Inace komentari stoje ali cilj nije bio napraviti sto kompliciraniji nego sto jednostavniji kolektor. Svakako preporucam da se stvari una prijede ako si u mogucnosti. Prije smo ih radili sa bakrenim krilcima, ali je to sad pre skupo.
lepo pokazano,svaka cast na opsirnosti, mislim da je silikon tu izolator i nedozvoljava cevima da prikupe svu toplotu sa lima i sam si rekao da je otporan na visoke temperature
Je, izolator je ,ali losiji od zraka, i imajuci to u vidu treba ga staviti sto je moguce manje. Idealno bi bilo staviti taman da istisne zrak a ne previse da rastavis fizicki kontakt cijevi i krilca. Prije smo radili sa bakrenim krilcima koje smo lotali, ali kad je cijena bakra narasla morali smo se tome prilagoditi.
+Yu Hin Bas istrazujemo mogucnost izrade termo paste u samogradnji. Cini se da su komponente, od kojih se sastoji komercijalna termopasta, dopstupne zasebno i za malo novaca. Ako uspijemo nabaviti sve komponente i ako ce stvar funkcionirati javimo vam recept.
Bravo svaka cast Sve super samo one zavrsnealuminijske lajsne sto pokrivaju ivicu stakla i pricvrscuju ga na krajevima kad se sijeku ima ugaonik od 45 stepeni i tako osijeces i ukroji se fino uklopi,ljepse za oko a tako se inace radi u bravariji.---pozzzz
Današnji kolektori imaju zapremninu vode cca 2 litre (kolektor 2.5 m2). Što znači da je registar složen od cijevi 6 mm. Tako da je ovaj model lošeg učinka, s cijevima od 15 mm.
Termo pasta je neuporedivo učinkovitija, ali nisam siguran da postoji neka u tako čvrstom stanju, mislim da bi se razlila pa mozda pobjegla na dno kolektora zbog visoke temperature a i cijena joj je neuporedivo skuplja od silikona 300°C. Ovo samo razmisljam na glas, trebalo bi probati na nekim manjim komadima i pukusati naci neku jeftinu pastu, jer ovdje bi se bas velika kolicina potrosila, zbog velike povrsine.
Pozdrav ,svaka cast za video ,interesuje me bar priblizno da mi kazete ako je moguce ,da li ovaj kolektor na prosjecnom proljecnom danu kad ima sunca moze zagrijati spremink od 100 litara vode na temperaturu vode od 40 stepeni
+Teslino jedinstvo Sad je samo pitanje istodobnosti ova tri rjesenja. Ako cemo se drzati financijske strane i jednostavnosti, slazem se da postoje, međutim, dali su pogodna za prijenos znanja i vjestine nekome tko nikad nije drzao npr elektricni ili neki drugi alat? Vec sam odgovorio na slican upit na nastavku ovog videa pa cu ga samo prepisati i ovdje jer dobro opisuje sto nam je cilj. Ljudi obicno previde i druge stvari koje dobijete na kraju, kao rezultat samogradnje, osim same tople vode. Kada napravite nesto svojim rukama onda ste vi vlasnik te tehnologije i ako ikada dođe do nekih problema, vi ste sposobni takav sustav potpuno rastaviti i sastaviti, do najsitnijeg detalja. Dakle nije rezultat samogradnje samo topla voda, vec i znanje koje dobijete o cijelom sustavu, te mogucnost njegovog eventualnog popravka, modifikacije, prilagodbe, proširenja...zapravo sve sto mozete zamisliti, moguce je samo zato jer to znanje imate u rukama. Ja vidim puno mjesta gdje se moze ustediti ukoliko je cilj napraviti najjeftiniji moguci sustav, a tu sposobnost pokusavamo prenjeti i drugima upravo ovakvim videima. Pozdrav.
Ovom prilikom, zelio bih se zahvaliti Zelenoj akciji, za objavljeni video prirucnik. Sa manjim modifikacijama, izradio sam svoj kolektor i vec odlicno funkcionira!
dobro uradjeno,mada ima nedostataka i neke stvari je trebalo pojednostavniti,kao rezanje alu lajsne pod uglom bi bilo lakse nego dodatno urezivati,treba naci rejesenje za ledja koleketora na kojima je samo lim,tu moze doci do prodora vode,zar ne,jer on stoji pod nekim uglom,u biti sve je ok ,cekamo dalje :D
Moguce su modifikacije u bilo kojem smislu, ovo je samo da se razbije necija nesigurnost. Moze prodrjet voda samo ako ga potopis u bazen, ali po leđima ne curi nikakva voda. Recimo dabi to imalo smisla za gornji spoj, ali po tom djelu(povrsini koja je jos pod ostrim kutom prema vertikali) padne vrlo malo vode. Cak i ako sve zavrsi unutra, ukoliko je zasilikonirano(nema danse da vlagu zadrzis vani) onda ces samo otezati toj vodi izlazak van.
Svaka čast,interesantan i detaljan video. Pročitao sam i komentare,ima mjesta za poboljšanja,ali ovo što ste vi prikazali je idealna osnova. Svako ko je pogledao ovaj video,pogledao ih je još,pa nek sam unaprijeđuje i ako uspije poboljšanje,nek ga podjeli sa svima,a ne da kritikuje a ne opravda svoj komentar. Mislim da nema mjesta ni najmanjoj kritici. Moje pitanje je vezano za nabavku stakla. Ako ne želite da reklamirate nikog,zamolio bi Vas za privatnu poruku gdje se može naći. I dali ste probavali išta sa tkz.vakumskim cijevima?
Ja sam nesto pokusao ali je dosta komplicirano, bila je ideja reciklirati flourescentne cijevi. Starije imaju veci promjer od novijih pa se daju umetnuti jedna u drugu. Uz paznju i vjezbom se da dobro manipulirati sa tim staklom(ima tanke stjenke) i napravio sam dvije cijevi. Ono sto me odbilo od tog pristupa je sto je tesko pronaci stare flourescentne cijevi veceg promjera. Inace nije tajna gdje smo nabavljali solarna stakla, u Lipik glasu.
Ja sam zamislio kolektor sa kvadratnim alu cijevima koje kad se spoje predstavljaju površinu koja bi bila crne boje, hoću da povećam volumen kolektora i ne treba mi lim. Moram vidjeti da li ga mogu lemiti ili da varim aluminij. Isto tako me zanima kako da postignem izolaciju koja bi pri -5 dovoljno izolirala kolektor od pucanja.
Istina, bilo bi bolje u smislu efikasnosti, ali bi bilo puno skuplje s obzirom da bi koristili puno vise bakrenih cijevi koje su najskuplji dio kolektora.
Mozes gusce da staviš.i to Mozes od plasticnih cevi da napraviš kolektor to su one crne cevi okiten crevo jako je efikasno zagreva vodu do 80stepeni celzijusa A trpi mraz do minus 5 stepeni A ako pukne za minut zakrpis od istog creva
Pozdrav, može pitanje, od koliko lit. spremnik ili bojler može zagrijati taj jedan kolektor ( 2x1m) i kolika je neka okvirna cijena utrošenog materijala ?
+Aleksandar Maksimovic Kao jedan od sudionika u ovom videoprirucniku mogu dati svoje razmisljanje. Mozes, ali to onda zahtjeva vise bakrenih cijevi koje su zapravo naskuplje...dakle sto manje to bolje, ovo je nekekav kompromis između broja cijevi i njihovog razmaka, kad bi ih bilo manje(a razmak među njima veci) onda aluminijska krilca tesko mogu prenjeti toplinu sa svojih krajeva. Naravno bilo bi idealno imati ploču ispod koje struji tekućina i na taj nacin izbjegnemo posrednika koji prenosi toplinu, tj toplina mora prijeći samo milimetar materijla do tekućine, samo to zahtjeva malo razmisljanja i izaziva probleme pri gradnji(nije jednostavno osigurati konstatnan razmak između ploca a jos k tome imati sve zatvoreno i spremno za barem vodovodni tlak)
Mora biti diferencijalni jer je voda u spremniku topline ta koju zelimo zagrijati...ukoliko je ona vec zagrijana onda nema smisla paliti pumpu...dakle moramo znati osim temperature vode u kolekturu, i temperaturu ode u spremniku.
Uglavnom po vecim centrima koji nisu nuzno najjefitniji ali nam je bilo zgodno uzeti sve materijale na dva-tri mjesta. Nebi ih sad reklamirao jer im nije potrebna reklama a vecina matrijala je dovoljno "obicna" da ih se moze nabaviti posvuda. Ono sto se nemoze nabaviti bas svugdje je solarno staklo, a njega se moze naci u tvornici stakla "Lipik glas"
Ovisi o kojem protoku? Ako je voda staticna(dakle bez protoka) onda ju je moguce natjerati da prokljuca. Ja nisam isprobao za toliko nisku temperaturu ali na oko 10 stupnjeva provrije za manje od 10 minuta. Vanjska temperatura ne utjece na dozracenu suncevu energiju i utjece na grijanje vode samo zbog vecih gubitaka usljed vece razlike temperature. Sto je bolja izolacija to je manje izrazen utjecaj vanjske temperature na zagrijavanje vode.
Izostavljeno s razlogom, ali kuzim zasto bi to htio napraviti. Mi smo isto instinktivno to htjeli napraviti ali nakon malo razmisljanja smo to izbacili zbog toga jer nema sanse da ga napravimo hermeticki zatvorenog. Dakle vlaga ce pronaci put unutra, na taj nacin riskiras da ju zakljucas unutra, ako zamislis kako lezi kolektor onda ces vidjeti da voda, osim po jako maloj povrsini na vrhu kolektora, uopce nema priliku doci do tog spoja. Gornja strana, po kojoj curi 99% vode je potpuno zatvorena.
Nisam još završio još pravim do sad me je koštalo oko 250 km, a koštaće još možda 50 znači te veličine oko 300 km Samo kaljeno staklo je 150 km I bakarne cijevi još nekih 100 km Kad prebaci u kune samo pomno i sa 4 A u eure podijeli sa 2
Ovisno o kojem protoku? dozracenoj suncevoj energiji? vanjskoj temperaturi? kojia je polazna temperatura vode? previse ima varijabli a jos vise nepoznanica da bi bilo jednostavno i kvalitetno odgovoriti na to pitanje. Dalo bi se istestirati u kontroliranim uvjetima koliki dio dozracene energije kolektor uspije pretvoriti u toplinu, tj njegovu efikasnost, razmisljali smo intenzivno o tome ali nazalost nismo to realizirali. Ono sto mogu rec da ako se kolektor napuni vodom (oko litra i pol vode) i ostavi se na suncu, ta voda ce prokljucati za manje od pet minuta.
Dobro si ti to napravio samo si promasio varenje,tj,lemljenje,trebao si tvrdi lem jer ce kalaj da ti se rastopi zbog visokih temperatura jer se kalaj topi na mnogo manjim temperaturama
Pozdrav, deklarirana temperatura na kojoj se loem topi je 270 stupnjeva. To je dosta visoko i tesko mozemo postici da se nas kolektor zagrije na tu temperaturu.
Dokle god je voda u cevima, ni vece spoljne temperature od 270° ne mogu rastopiti kalaj. Imate dosta primera, gde se instalacije za centralno grejanje ili toplu vodu od bojlera spajaju na ovaj nacin. Konkretno, radio sam dosta takvih i slicnih instalacija u Francuskoj i nikada nije bilo problema. Naravno treba kupiti kalaj namenjen za ovakve spojeve. Kalaj za lemljenja je u obliku legura sa olovom u kojoj kalaja ima od 5 do 70%. Zato se lemljenje u elektronici i ovakvo lemljenje ne radi sa istom zicom i treba potraziti namensku zicu.
Imam jedan prijedlog pa ko bude radio da umjesto silikona omota ALU-FOLIJU onu tanku za kucnu upotrebu. Extra je brz provodnik isprobano meni trebalo nesto oko lemilice da prenese toplotu na bakar al nije bila ista debljina zice pa ja omotao foliju ej super je i za taj solarni kolektor te limice samo kad se postave ofarbati onaj dio folije sto pokrije cijev bakarnu.... pozzzzz
Koja je poanta ovog priručnika? Koliko tople vode on dnevno može akumulirati? Zar nije puno isplativije uzeti bojlerski kazan od 100 litara i ofarbati ga u crnu boju? Ovo mi se čini kao prodavanje muda za bubrege!
Solarno staklo se moze kupiti u tvornici. Imamo tu srecu da u hrvatskoj postoji tvornica stakla koja ih proizvodi. Tvornica se zove lipik glas. Solarno staklo je prozirnije od obicnog stakla, pa kad ga pogledas sa boka, mozes vidjeti fa je potpuno bijelo, a ne tamno zeleno kao sto bi ocekivao, također ima sa svoje doljnje strane reljef koji reflektira natrag na absorber zracenje koje se odbilo od absorbera, a najvaznija razlika je u tome sto se radi o kaljenom staklu, pa je otporno na mehanicke udarce/naprezanja, do neke granice naravno.
@@tonfazg dobar dan i svako dobro, extra odradjeno i zanimljivo a aono sto mene zanima je kako doci do vaseg prirucnika za izradu i dal imate jos slicni objava-prirucnika, unapred zahvaljujem
+MARKS YT Racunaj ovako: - daske 35e - bakarne cevi sa fitinzima 55e - alu lim 10e - alu L profil 6e - staklo 30e - kamena vuna 25e Ovako iz glave, recimo da je +-10% tacno. Ostalo je manje vise potrosni materijal, ko voli da majstorise vecinu ovih stvari ima negde po garazi.
8 років тому+1
A da se bilo sitit drvo piturat prije ..jos bi bilje bilo ....
Tako je, inace to i radimo, moze se vidjeti u pozadini jedan gotov kolektor koji je obojan, iskreno, nemogu se sjetit razloga zasto smo to sad izostavili, a vjerujem da je banalan.
Ne slazem se, ovo je prozvakana i dokazana metoda koju koriste vodoinstalateri. Neusporedivo jednostavnija, jeftinija, pristupacnija i lako prenosiva tehnika. Doduse nesto mehanicki osjetljivija ali to bi bilo to od minusa u odnosu na meki lem.
Vec sam pisao ovo ali ponovicu. Dakle ...... Dokle god je voda u cevima, ni vece spoljne temperature od 270° (na koliko je deklarisan kalaj)ne mogu ga rastopiti. Imate dosta primera, gde se instalacije za centralno grejanje ili toplu vodu od bojlera spajaju na ovaj nacin. Konkretno, radio sam dosta takvih i slicnih instalacija u Francuskoj i nikada nije bilo problema. Naravno treba kupiti kalaj namenjen za ovakve spojeve. Kalaj za lemljenja je u obliku legura sa olovom u kojoj kalaja ima od 5 do 70%. Zato se lemljenje u elektronici i ovakvo lemljenje ne radi sa istom zicom, treba potraziti namensku zicu i garantujem da nece biti nikakvih problema . Прикажи мање ОДГОВОРИ
Nije ovo ni jeftino, ja upravo pravim, košta me 150-200 e bez ugradnje, a da uradim još 50e sigurno Al kako sam izračunao za nekih 3-4 godine se isplati Staklo kaljeno košta oko 75 e I bakarne cijevi koštaju 50e I sad ostalo je sitni materijali drvo i ostalo
Evo gotovo je, zadovoljan sam, ali nije jeftino nikako, baš sam gledao po internetu, paneli za zagrijavanje vode ove snage koštaju oko 250e a pcaj moj je koštao oko 200 e Možda se može jaftinije ali ispod 150e nema šanse Ako ćemo iskreno onaj kupljeni je lepši 100 puta, vjerovatno i dugotrajniji i tako Iskreno pogriješio sam što sam pravio ovo al štab sad
Daleko je ovo od solarnog kolektora. Sa tom primitivnom skalamerijom ne možeš zagrejat ni lavor vode da opereš noge. U svakom slučaju naći će se budale koje ćeš imresionirati.
Pozdrav majstori.Zao mi je sto vas ranije nisam videla, no nikada nije kasno.Rado bih sama krenula u ovu avanturu,jer mi se smucio sav ovaj globalni energetski sistem.Hvala vam na nesebicnoj podeli svoga znanja i umeca.Svako dobro vam zelim od srca iz Srbije.
Svaka cast, lepo zamisljeno nadamse i funkcionalno, objasnjeno u detalje kako izgradnja tako i zastita na radu pri izgradnji, snimljeno u detalje sa svim vaznim podacima.
Vrhunski objasnjeno ko hoce da pravi kolektor obavezno nek odgleda video .Svaka cast najbolji si.
1 45:30 @@sanjadimitrijevic7118
Svaka čast ljudi! Jedno od boljih tutorijala na srpsko-hrvatskom jeziku. Jedva čekam video kako se pravi bojler i instalira čitav sistem!
Evo, tutorial za spremnik je vec par tjedana na netu.
Savršeno jasno i super tečno i jednostavno prezentirano te objašnjeno.
Lijepi pozdravi iz BIH
ODLIČNA PREZENTACIJA DO SITNIH DETALJ. BRAVO.
Jedan od boljih tutorijala koje sam gledao na internetu. Svaka čast! Bravo!
"tutorijal" ..? Zivio sam i radio 5 godina u Zgb-u, NIKAD CUO ZA TU RIJEC....."tutorijal" ...?
Bravo!!! Veoma jasno i jednostavno objasnjeno. Prihvatljivo za svakoga.
bravo majstori i veliki pozdrav iz Kragujevca
Živeli
A trick: watch movies on flixzone. Me and my gf have been using them for watching loads of movies during the lockdown.
@Darius Ricky Yea, I have been watching on flixzone} for months myself :D
Ovom coveku svaka cast ja sam napravio slican sistem i prezadovoljan sam postignutim rezultatima .Sistem od pet kvvadrata mi zagreva toplu 6 do 7 meseci u godini iza mene je to prava stvar.mnogi komentarisu u pretpostavkama ja vam ovo govorim iz iskustva.Pozdrav svima samo sistem bez diferencijalnog termostata ne vredi nista
Molim te pojasni mi šta je taj termostat
Pošto sam ja pri kraju pravljenja, napravio sam sve ostalo mi je da mi nabave staklo da to sve zatvorim
Koristiću pumpu za pokretanje vode iz panela do bojlera
@@milanvukotic982 su će će
@@kucakuca7786 molim?
Odličan posao, iscrpna prezentacija, aktualana i važna tematika .. svaka čast svima koji su učestvovali u projektu..
Svaka cast coveku kapa dole odlicno objasnjeno samo sto drzava u mom slucaju Srbija ne vrsi edukaciju i podsticaj za obnovljive izvore energije .Ja sam ovo napravio i prezadovoljan sam. Pozdrav svima.
Lepo zamisljeno,pogotovo za ljude tipa,sam svoj majstor..Medjutim,smatram da je totalno neisplativo,za neki duzi period koriscenja.Pre svega zbog bitno smanjene energetske efikasnosti u odnosu na fabricke modele,te kvaliteta gradnje.Ne znam da li je neko od vas primetio,kada ide recimo ka Grckom moru.Makedonija je puna solarnih panela za bojlere,a koriste turske panele,koji su prilicno jeftini od 300-400 eur..Dakle za taj novac 300 eur,imas panel i bojler od 150 litara,i ne razmisljas.Fabrika je odradila svoj posao kako treba..Ovde mi se nikako ne svidjaju drveni okviri,te silikon od par stotina dinara,koji se za godinu dve,rasusi,itdDrvo se takodje susi i izoblicava na visokim i niskim temperaturama..Sustina price je,da ako hocete kvalitet,potrebni su kvalitetni materijali,a oni su skupi.Zato je samostalno pravljenje neisplativo,ma koliko fabricki proizvodi bili skupi..U svakom slucaju,sve pohvale za momka,koji je pokusao da napravi nesto sto bi mu koristilo..
Prelepo. Hvala na trudu i prenetom znanju.
Srdjan Arsic mašina za mlevenje mesa
Odličan edukativni video. Hvala predobri ljudi.
Vrlo lepo prikazano...par moji vidjenja..
1. ne vidim pricinu da aluminiumska limena krilca seckate na komadice, zasto ih ne uraditi u jednom komadu na celoj duzini cevi...
2. zasto limena krilca..mogu biti i od bakra (zna se da bi to bila skuplja opcija) ali prikupljena energija u manje suncanim zimskim danima bi to opravdala, i drugo izbegnuo bi se onaj crveni silikon koji kako neko dole rece je izolator t.j. nepotreban na tom mestu. U slucaju bakarnih krilca moglo bi se ici sa zalemljivanjem kao kod cevi
3. mogo truda za izolaciju straga a nikakve sa strane..tako da svu prikupljenu toplotu ostavljate na nemilosti tih drvenih dascica. Kod rama bi se moglo ici sa duplim zidom od dasaka koji bi se popunio izolatorom,
sve ovo poskupljuje projekat ali to je to...u svakom slucaju svaka cast na video i ocekujemo video za samogradnju bojlera
Evo taman smo napravili video za bojler :) Inace komentari stoje ali cilj nije bio napraviti sto kompliciraniji nego sto jednostavniji kolektor. Svakako preporucam da se stvari una prijede ako si u mogucnosti. Prije smo ih radili sa bakrenim krilcima, ali je to sad pre skupo.
lepo pokazano,svaka cast na opsirnosti, mislim da je silikon tu izolator i nedozvoljava cevima da prikupe svu toplotu sa lima i sam si rekao da je otporan na visoke temperature
Je, izolator je ,ali losiji od zraka, i imajuci to u vidu treba ga staviti sto je moguce manje. Idealno bi bilo staviti taman da istisne zrak a ne previse da rastavis fizicki kontakt cijevi i krilca. Prije smo radili sa bakrenim krilcima koje smo lotali, ali kad je cijena bakra narasla morali smo se tome prilagoditi.
Postoji termoprovodna pasta koja se nanosi na procesore, radi boljeg odvodjenja toplote ali mislim da je ona skupa za ovakvu vrstu aplikacije
+Yu Hin Bas istrazujemo mogucnost izrade termo paste u samogradnji. Cini se da su komponente, od kojih se sastoji komercijalna termopasta, dopstupne zasebno i za malo novaca. Ako uspijemo nabaviti sve komponente i ako ce stvar funkcionirati javimo vam recept.
Svski respekt idealna stvar za vikendice
Ima puno bakra, pa je povoljno za skupljace bakra sa vikendica....:)))
Bravo svaka cast Sve super samo one zavrsnealuminijske lajsne sto pokrivaju ivicu stakla i pricvrscuju ga na krajevima kad se sijeku ima ugaonik od 45 stepeni i tako osijeces i ukroji se fino uklopi,ljepse za oko a tako se inace radi u bravariji.---pozzzz
Odličan video, sve pohvale.
Svaka cast...odlicno izradjeno...prezentirano detaljno ...samo napred pohvala momci
Bravo! Hvala vam! Super video
Odavno nisam video bolje uputstvo. Bravo
To jest zanimljivo,samo bi bilo mnogo zanimljivije pogledati kako se izrađuje solarna ploča za proizvodnju električne energije.
svaka čast odličan klip
Svaka čast! Hvala
Super video , spasio si me za zavrsni rad😂😂
Svaka cast !
Današnji kolektori imaju zapremninu vode cca 2 litre (kolektor 2.5 m2).
Što znači da je registar složen od cijevi 6 mm.
Tako da je ovaj model lošeg učinka, s cijevima od 15 mm.
Vrhunski, hvala puno !
Nomen est okej on
машинезаобрадукамена
Bravo momci!
Jeste li razmisljali o tome da koristite termo pastu umesto silikona, za spajanje cevi sa podlogom (al krilcima)?
Termo pasta je neuporedivo učinkovitija, ali nisam siguran da postoji neka u tako čvrstom stanju, mislim da bi se razlila pa mozda pobjegla na dno kolektora zbog visoke temperature a i cijena joj je neuporedivo skuplja od silikona 300°C. Ovo samo razmisljam na glas, trebalo bi probati na nekim manjim komadima i pukusati naci neku jeftinu pastu, jer ovdje bi se bas velika kolicina potrosila, zbog velike povrsine.
@@srebrozlato3307 lemljenje je najbolja opcija ..
Hvala Vam od
svaka cast majstore.
hvala ziv bio
Pozdrav ,svaka cast za video ,interesuje me bar priblizno da mi kazete ako je moguce ,da li ovaj kolektor na prosjecnom proljecnom danu kad ima sunca moze zagrijati spremink od 100 litara vode na temperaturu vode od 40 stepeni
POSTOJE ZNATNO JEFTINIJA ,JEDNOSTAVNIJA I EFIKASNIJA REŠENJA
+Teslino jedinstvo
Sad je samo pitanje istodobnosti ova tri rjesenja. Ako cemo se drzati financijske strane i jednostavnosti, slazem se da postoje, međutim, dali su pogodna za prijenos znanja i vjestine nekome tko nikad nije drzao npr elektricni ili neki drugi alat?
Vec sam odgovorio na slican upit na nastavku ovog videa pa cu ga samo prepisati i ovdje jer dobro opisuje sto nam je cilj.
Ljudi obicno previde i druge stvari koje dobijete na kraju, kao rezultat
samogradnje, osim same tople vode. Kada napravite nesto svojim rukama
onda ste vi vlasnik te tehnologije i ako ikada dođe do nekih problema,
vi ste sposobni takav sustav potpuno rastaviti i sastaviti, do
najsitnijeg detalja. Dakle nije rezultat samogradnje samo topla voda,
vec i znanje koje dobijete o cijelom sustavu, te mogucnost njegovog
eventualnog popravka, modifikacije, prilagodbe, proširenja...zapravo sve
sto mozete zamisliti, moguce je samo zato jer to znanje imate u rukama.
Ja vidim puno mjesta gdje se moze ustediti ukoliko je cilj napraviti
najjeftiniji moguci sustav, a tu sposobnost pokusavamo prenjeti i
drugima upravo ovakvim videima. Pozdrav.
Ovom prilikom, zelio bih se zahvaliti Zelenoj akciji, za objavljeni video prirucnik. Sa manjim modifikacijama, izradio sam svoj kolektor i vec odlicno funkcionira!
Sjajno!
Dvije pune godine, pa cak i u ovoj brrrrrrrr, hladnoj zimi!!!!!
Pilici
Šta koristiš da pokrećeš vodu u sistemu?
dobro uradjeno,mada ima nedostataka i neke stvari je trebalo pojednostavniti,kao rezanje alu lajsne pod uglom bi bilo lakse nego dodatno urezivati,treba naci rejesenje za ledja koleketora na kojima je samo lim,tu moze doci do prodora vode,zar ne,jer on stoji pod nekim uglom,u biti sve je ok ,cekamo dalje :D
Moguce su modifikacije u bilo kojem smislu, ovo je samo da se razbije necija nesigurnost. Moze prodrjet voda samo ako ga potopis u bazen, ali po leđima ne curi nikakva voda. Recimo dabi to imalo smisla za gornji spoj, ali po tom djelu(povrsini koja je jos pod ostrim kutom prema vertikali) padne vrlo malo vode. Cak i ako sve zavrsi unutra, ukoliko je zasilikonirano(nema danse da vlagu zadrzis vani) onda ces samo otezati toj vodi izlazak van.
Svaka čast,interesantan i detaljan video. Pročitao sam i komentare,ima mjesta za poboljšanja,ali ovo što ste vi prikazali je idealna osnova. Svako ko je pogledao ovaj video,pogledao ih je još,pa nek sam unaprijeđuje i ako uspije poboljšanje,nek ga podjeli sa svima,a ne da kritikuje a ne opravda svoj komentar. Mislim da nema mjesta ni najmanjoj kritici. Moje pitanje je vezano za nabavku stakla. Ako ne želite da reklamirate nikog,zamolio bi Vas za privatnu poruku gdje se može naći. I dali ste probavali išta sa tkz.vakumskim cijevima?
Ja sam nesto pokusao ali je dosta komplicirano, bila je ideja reciklirati flourescentne cijevi. Starije imaju veci promjer od novijih pa se daju umetnuti jedna u drugu. Uz paznju i vjezbom se da dobro manipulirati sa tim staklom(ima tanke stjenke) i napravio sam dvije cijevi. Ono sto me odbilo od tog pristupa je sto je tesko pronaci stare flourescentne cijevi veceg promjera. Inace nije tajna gdje smo nabavljali solarna stakla, u Lipik glasu.
Koliko kilovati u prosjeku godisnje nakupi jedan taj kolektor(panel)? Kako ih zastititi od snijega u predjelima gdje isti pada?
Ja sam zamislio kolektor sa kvadratnim alu cijevima koje kad se spoje predstavljaju površinu koja bi bila crne boje, hoću da povećam volumen kolektora i ne treba mi lim. Moram vidjeti da li ga mogu lemiti ili da varim aluminij. Isto tako me zanima kako da postignem izolaciju koja bi pri -5 dovoljno izolirala kolektor od pucanja.
Bravo ljudi, hvala za video!
Takoder, donji dio kolektora, dali bi se i tu mogo ugradit alu kutni profil pa sa silikonom zastitit?
Naravno, ideje, modifikacije, poboljsanja su dobrodosla i poticemo ih.
Svaka cast na videu samo me interesuje da li bi bilo bolje da je mreza od cevi gusca unapred hvala
Istina, bilo bi bolje u smislu efikasnosti, ali bi bilo puno skuplje s obzirom da bi koristili puno vise bakrenih cijevi koje su najskuplji dio kolektora.
Mozes gusce da staviš.i to Mozes od plasticnih cevi da napraviš kolektor to su one crne cevi okiten crevo jako je efikasno zagreva vodu do 80stepeni celzijusa
A trpi mraz do minus 5 stepeni
A ako pukne za minut zakrpis od istog creva
svaka cast i od mene jeli bi bilo bolje vise i blize bakrenih cijevi
Hvala od srca!
Zdravo ,zanima me koje je staklo u pitanju ,znam da je kaljeno ali zasto nije providno staklo zasto je matirano .
Kako bi se ovaj sistem spojio sa kućnim bojlerom i vodovodnom instalacijom u kući, da li imaš pravio video na tu temu
Mozete li napraviti snimak sta dalje kad se napravi takav kolekto.Kako ide dalje redosljed
Браво
Pozdrav, može pitanje, od koliko lit. spremnik ili bojler može zagrijati taj jedan kolektor ( 2x1m) i kolika je neka okvirna cijena utrošenog materijala ?
hvala, respect!
odlican video odradjen u sitna crevca :)
Koliko je ovaj kolektor učinkovit zimi, da li se može koristiti za grijanje
čestitam jos jednom
Svka čas prizvodsvo paneli bojler a kad če montirate instalaciom
Je l se može nekako privezati za neku kupljeni inverter i akumulator i napajati bilo koji drugi uređaj?
Dragi Dragoljub ovo je za grijanje vode, ovde nema nikakvih električni instalacija
Zavrsnu alu. Lajsnu izrezati pod uglovima od 45°
SVAKA CAST DRUZE.DALI MOGU DA SE DODAJU JOS CEVI OD 15MM U KOLEKTORU DA BUDU GUSCE,?
+Aleksandar Maksimovic
Kao jedan od sudionika u ovom videoprirucniku mogu dati svoje razmisljanje.
Mozes, ali to onda zahtjeva vise bakrenih cijevi koje su zapravo naskuplje...dakle sto manje to bolje, ovo je nekekav kompromis između broja cijevi i njihovog razmaka, kad bi ih bilo manje(a razmak među njima veci) onda aluminijska krilca tesko mogu prenjeti toplinu sa svojih krajeva. Naravno bilo bi idealno imati ploču ispod koje struji tekućina i na taj nacin izbjegnemo posrednika koji prenosi toplinu, tj toplina mora prijeći samo milimetar materijla do tekućine, samo to zahtjeva malo razmisljanja i izaziva probleme pri gradnji(nije jednostavno osigurati konstatnan razmak između ploca a jos k tome imati sve zatvoreno i spremno za barem vodovodni tlak)
Zanima me dali ako radis zatvoreni sistem bolje staviti paralelno cevi ili oblik zmije ili je nebitno hvala
Svaka čast super video samo me zanima di ima za kupiti dolarno staklo?? Hvala
Lipik glas
Mozes li molim te proslijediti validan link gdje se moze preuzeti pdf uputstvo ili da ti ostavim email pa mi proslijedi. Unaprijed hvala
Pozdrav
Gdje ima tako velik format ALU folije za kupiti u Hrvatskoj ? Za saunu bi koristio kao parnu branu prema kamenoj vuni. Hvala
Pozz. Interesuje me de mogu naci solarno staklo?
Koliko tečnosti stane u kolektor zanima me taj podatak hvala
Ovo je najmudriji video koji sam vidjeo
sta je potrebno od automatike za ovaj sistem?
dali moze nalegajuci termostat da zavrsi ceo posao oko ukljucivanja i iskljucivanja pumpe?
Mora biti diferencijalni jer je voda u spremniku topline ta koju zelimo zagrijati...ukoliko je ona vec zagrijana onda nema smisla paliti pumpu...dakle moramo znati osim temperature vode u kolekturu, i temperaturu ode u spremniku.
slobodan milanovic I
takvih videa treba vise bit, o svim stvarima kak napravit ih
materijale ste di nabavili?
Uglavnom po vecim centrima koji nisu nuzno najjefitniji ali nam je bilo zgodno uzeti sve materijale na dva-tri mjesta. Nebi ih sad reklamirao jer im nije potrebna reklama a vecina matrijala je dovoljno "obicna" da ih se moze nabaviti posvuda. Ono sto se nemoze nabaviti bas svugdje je solarno staklo, a njega se moze naci u tvornici stakla "Lipik glas"
Zašto si prefarbao zid?
Zasto se alu limovi sijeku na krace komade... Zar nije bolje izrezati trake kompletne duzine ..? Na prekidima se gubi dio temperature, zar ne...?
koliku temperaturu postigne tecnost u kolektoru za sat vremena ukoliko je spoljna temperatura -3°
Ovisi o kojem protoku? Ako je voda staticna(dakle bez protoka) onda ju je moguce natjerati da prokljuca. Ja nisam isprobao za toliko nisku temperaturu ali na oko 10 stupnjeva provrije za manje od 10 minuta. Vanjska temperatura ne utjece na dozracenu suncevu energiju i utjece na grijanje vode samo zbog vecih gubitaka usljed vece razlike temperature. Sto je bolja izolacija to je manje izrazen utjecaj vanjske temperature na zagrijavanje vode.
Sve je to lepo Ali šta ako se solarna tečnost zagreje previše i nabije pritisak. Nisam nešto video ekspanzivnu posudu neku
trebao si silikonirat leda kolektora znaci sastav lima i drveta moj prijedlog
Izostavljeno s razlogom, ali kuzim zasto bi to htio napraviti. Mi smo isto instinktivno to htjeli napraviti ali nakon malo razmisljanja smo to izbacili zbog toga jer nema sanse da ga napravimo hermeticki zatvorenog. Dakle vlaga ce pronaci put unutra, na taj nacin riskiras da ju zakljucas unutra, ako zamislis kako lezi kolektor onda ces vidjeti da voda, osim po jako maloj povrsini na vrhu kolektora, uopce nema priliku doci do tog spoja. Gornja strana, po kojoj curi 99% vode je potpuno zatvorena.
Kolika je cijena jednog panela za kucu
Nisam još završio još pravim do sad me je koštalo oko 250 km, a koštaće još možda 50 znači te veličine oko 300 km
Samo kaljeno staklo je 150 km
I bakarne cijevi još nekih 100 km
Kad prebaci u kune samo pomno i sa 4
A u eure podijeli sa 2
koliko vode moze da zagreje 1 kolektor i za koje vreme na temperaturu od 60 c?
Ovisno o kojem protoku? dozracenoj suncevoj energiji? vanjskoj temperaturi? kojia je polazna temperatura vode? previse ima varijabli a jos vise nepoznanica da bi bilo jednostavno i kvalitetno odgovoriti na to pitanje. Dalo bi se istestirati u kontroliranim uvjetima koliki dio dozracene energije kolektor uspije pretvoriti u toplinu, tj njegovu efikasnost, razmisljali smo intenzivno o tome ali nazalost nismo to realizirali.
Ono sto mogu rec da ako se kolektor napuni vodom (oko litra i pol vode) i ostavi se na suncu, ta voda ce prokljucati za manje od pet minuta.
Dobro si ti to napravio samo si promasio varenje,tj,lemljenje,trebao si tvrdi lem jer ce kalaj da ti se rastopi zbog visokih temperatura jer se kalaj topi na mnogo manjim temperaturama
Pozdrav, deklarirana temperatura na kojoj se loem topi je 270 stupnjeva. To je dosta visoko i tesko mozemo postici da se nas kolektor zagrije na tu temperaturu.
Dokle god je voda u cevima, ni vece spoljne temperature od 270° ne mogu rastopiti kalaj. Imate dosta primera, gde se instalacije za centralno grejanje ili toplu vodu od bojlera spajaju na ovaj nacin. Konkretno, radio sam dosta takvih i slicnih instalacija u Francuskoj i nikada nije bilo problema. Naravno treba kupiti kalaj namenjen za ovakve spojeve. Kalaj za lemljenja je u obliku legura sa olovom u kojoj kalaja ima od 5 do 70%. Zato se lemljenje u elektronici i ovakvo lemljenje ne radi sa istom zicom i treba potraziti namensku zicu.
Zašto nema tona na nekim dijelovima videa?
Kakvo je to solarno staklo gde se moze nabaviti. poz
Imam jedan prijedlog pa ko bude radio da umjesto silikona omota ALU-FOLIJU onu tanku za kucnu upotrebu. Extra je brz provodnik isprobano meni trebalo nesto oko lemilice da prenese toplotu na bakar al nije bila ista debljina zice pa ja omotao foliju ej super je i za taj solarni kolektor te limice samo kad se postave ofarbati onaj dio folije sto pokrije cijev bakarnu.... pozzzzz
Sve Ok, all varieties srebrom Inace se raspada pod temperaturom
Koja je poanta ovog priručnika? Koliko tople vode on dnevno može akumulirati? Zar nije puno isplativije uzeti bojlerski kazan od 100 litara i ofarbati ga u crnu boju? Ovo mi se čini kao prodavanje muda za bubrege!
gdje se može nabaviti solarno staklo ? i zanimaju me njegove karakteristike tj po čemu je bolje od običnog stakla ?
Solarno staklo se moze kupiti u tvornici. Imamo tu srecu da u hrvatskoj postoji tvornica stakla koja ih proizvodi. Tvornica se zove lipik glas. Solarno staklo je prozirnije od obicnog stakla, pa kad ga pogledas sa boka, mozes vidjeti fa je potpuno bijelo, a ne tamno zeleno kao sto bi ocekivao, također ima sa svoje doljnje strane reljef koji reflektira natrag na absorber zracenje koje se odbilo od absorbera, a najvaznija razlika je u tome sto se radi o kaljenom staklu, pa je otporno na mehanicke udarce/naprezanja, do neke granice naravno.
@@tonfazg dobar dan i svako dobro, extra odradjeno i zanimljivo a aono sto mene zanima je kako doci do vaseg prirucnika za izradu i dal imate jos slicni objava-prirucnika, unapred zahvaljujem
Zasto cetiri izvoda cijevi iz kolektora kako to skopcat sve
zasto krilca rezete na duzinu od 30 cm
37 минута. Можно было открутить 1 стенку... вставить коллектор и привинтить ее на место ...
Koliko je potrebno novca za ovo solarno grejanje.
+MARKS YT Racunaj ovako:
- daske 35e
- bakarne cevi sa fitinzima 55e
- alu lim 10e
- alu L profil 6e
- staklo 30e
- kamena vuna 25e
Ovako iz glave, recimo da je +-10% tacno.
Ostalo je manje vise potrosni materijal, ko voli da majstorise vecinu ovih stvari ima negde po garazi.
A da se bilo sitit drvo piturat prije ..jos bi bilje bilo ....
Tako je, inace to i radimo, moze se vidjeti u pozadini jedan gotov kolektor koji je obojan, iskreno, nemogu se sjetit razloga zasto smo to sad izostavili, a vjerujem da je banalan.
bakrenu rešetku si trebao uraditi tvrdim lemom
Ne slazem se, ovo je prozvakana i dokazana metoda koju koriste vodoinstalateri. Neusporedivo jednostavnija, jeftinija, pristupacnija i lako prenosiva tehnika. Doduse nesto mehanicki osjetljivija ali to bi bilo to od minusa u odnosu na meki lem.
super jos nam objavite kako se pravi akumulacioni bojler
Pregledaj yotube, napravili smo jos jedan video prirucnik.
Malo je prizora lemljenja nakra
A bil valjalo umjesto zice da si spojio lim i cijevi sa kalajnom zicom tj. da si zalemio lim i cijevi.
Sve je to ok,al moj majstore nemoze meki lem da se radi nego tvrdi
Zasto? (Ne zajebavam, pitam)
Vec sam pisao ovo ali ponovicu. Dakle ......
Dokle god je voda u cevima, ni vece spoljne temperature od 270° (na koliko je deklarisan kalaj)ne mogu ga rastopiti. Imate dosta primera, gde se instalacije za centralno grejanje ili toplu vodu od bojlera spajaju na ovaj nacin. Konkretno, radio sam dosta takvih i slicnih instalacija u Francuskoj i nikada nije bilo problema. Naravno treba kupiti kalaj namenjen za ovakve spojeve. Kalaj za lemljenja je u obliku legura sa olovom u kojoj kalaja ima od 5 do 70%. Zato se lemljenje u elektronici i ovakvo lemljenje ne radi sa istom zicom, treba potraziti namensku zicu i garantujem da nece biti nikakvih problema
.
Прикажи мање
ОДГОВОРИ
tj misli sam da je resetka sa vise cijevi
Zasto cijevi ne savijate u obliku slova "S (nekako u krug)" i da ima 1 ulaz i 1 izlaz, ovako ima 2 ulaza i 2 izlaza?
Ne znam ni ja, pred postavljam da se može nadovrzati više kolektora
sta ti je sa tonom ne cujem te nista
Nije ovo ni jeftino, ja upravo pravim, košta me 150-200 e bez ugradnje, a da uradim još 50e sigurno
Al kako sam izračunao za nekih 3-4 godine se isplati
Staklo kaljeno košta oko 75 e
I bakarne cijevi koštaju 50e
I sad ostalo je sitni materijali drvo i ostalo
Evo gotovo je, zadovoljan sam, ali nije jeftino nikako, baš sam gledao po internetu, paneli za zagrijavanje vode ove snage koštaju oko 250e a pcaj moj je koštao oko 200 e
Možda se može jaftinije ali ispod 150e nema šanse
Ako ćemo iskreno onaj kupljeni je lepši 100 puta, vjerovatno i dugotrajniji i tako
Iskreno pogriješio sam što sam pravio ovo al štab sad
specijalno staklo, bakrene cijevi, aluminijski lim ....nisi jeftin čovječe
ma! uz sve ovo treba da znam da citam sa usana! muzika se cuje a glasa nema...na par mesta u toku snimka dodje itako u krug...BEZVEZE
Prijatelju,a sto zid ofarba😂?
Daleko je ovo od solarnog kolektora. Sa tom primitivnom skalamerijom ne možeš zagrejat ni lavor vode da opereš noge. U svakom slučaju naći će se budale koje ćeš imresionirati.
Odličan video, sve pohvale.