Tuje. Kiedy najlepiej przycinać i jak dbać o żywopłot z tui?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 сер 2024
  • Tuje! Jak je pielęgnować i przycinać, żeby stworzyły zwarty żywopłot? To temat dzisiejszego filmu z cyklu "Ogród Ozdobny". Zapraszam!
    Tuje czyli żywotniki zachodnie to rośliny wszystkim doskonale znane. Kilkanaście lat temu ich sadzenie w ogrodach było bardzo popularne, teraz ich popularność nieco słabnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że w wielu ogrodach są one obecne i rolę żywopłotu mogą pełnić doskonale, o ile zadbamy o ich podlewanie, nawożenie i przycinanie oraz ochronimy je przed ewentualnymi chorobami grzybowymi.
    Tuja 'Szmaragd' to jedna z najchętniej sadzonych roślin z rodziny żywotników. Ma gęsty, stożkowy kształt, przyrasta dość szybko, ok. 30 cm rocznie i nieprzycinane okazy po 10 latach dorastają mniej więcej do dwóch i pół, trzech metrów wysokości i średnicy ok 60 cm. Oprócz tej odmiany można wyróżnić też inne żywotniki zachodnie, np. w odmianie 'Brabant” o mniej zwartym pokroju i żywotniki wschodnie, często mniejszych rozmiarów, mogą być o kulistym kształcie.
    Szmaragdy to rośliny całkowicie mrozoodporne. Dobrze rosną w półcieniu, uwielbiają słońce, ale jednocześnie są dość wrażliwe na niedobory wody, zwłaszcza na początku uprawy, kiedy rośliny są młode lub świeżo przesadzone. Należy więc pamiętać, o ich regularnym podlewaniu. Dopiero starsze kilkuletnie okazy, które zadomowiły się w ogrodzie na dobre, są w tym zakresie samowystarczalne.
    Tuje nie mają dużych wymagań co do gleby, może być ona przeciętna, ale powinna być przepuszczalna. Oczywiście im bardziej żyzna ona będzie, tym lepiej rośliny będą się prezentowały, dlatego podczas sadzenia warto podsypać nieco świeżej ziemi do iglaków o lekko kwaśnym odczynie 5-6 pH i potem każdej wiosny warto żywotniki zasilić nawozem do roślin iglastych, w sierpniu można je dodatkowo odżywić tzw. nawozem jesiennym.
    Żywotniki 'Szmaragd' a także inne gatunki i odmiany z tej rodziny, posadzone w glebie zbyt ubogiej w składniki pokarmowe i zbyt suchej mogą utracić swoje wybarwienie, brązowieć, a niekiedy zrzucać łuski, z których są zbudowane ogołacając gałęzie, zazwyczaj zaczynając od dołu. Osłabione rośliny są także bardziej narażone na ataki chorób grzybowych, takich jak np. zamieranie pędów. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, brązowienie i ogołacanie się pędów warto zadbać o wilgotność podłoża i przeprowadzić oprysk środkiem grzybobójczym, takim jak np. Scorpion, który zwalcza nie tylko zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych, ale także choroby grzybowe innych roślin, np. czarną plamistość róży, plamistości i rdze na różnych roślinach liściastych czy osutkę wiosenną sosny. Należy przygotować z tego środka zawiesinę wodną i nanieść na porażoną chorobą roślinę za pomocą opryskiwacza wg dawek i zaleceń podanych na opakowaniu.
    Tuje 'Szmaragd' najczęściej są sadzone w formie żywopłotów. Żeby zamieniły się w zwarty roślinny mur zaleca się je sadzić w rozstawie od 60 do 80 cm.
    Przewagą żywopłotów z tui i innych roślin iglastych nad roślinami liściastymi, jest to, że są cały rok zielone i mogą stworzyć żywą zieloną ścianę. Oczywiście może powstać nie tylko z żywotników zachodnich, ale także z cyprysików, jałowców, cisów, świerków czy innych gatunków. Iglaki na żywopłot sadzie się zazwyczaj w jednym rzędzie i gdy osiągną już pożądane przez nas rozmiary, należy się zastanowić czy chcemy mieć żywopłot formowany regularnym cięciem czy rosnący swobodnie.
    Jeżeli zdecydujemy się na przycinanie, możemy to robić nawet kilka razy w sezonie. Jeżeli mamy z nich spory żywopłot w ogrodzie warto w tym celu użyć akumulatorowych nożyc do żywopłotu, w przypadku pojedynczych sztuk wystarczy zazwyczaj sekator lub nożyce ręczne. Tuje doskonale znoszą cięcie. Pierwsze przeprowadza się zazwyczaj w marcu, lub na przełomie marca i kwietnia przed rozpoczęciem wegetacji. Potem w maju lub w czerwcu można przeprowadzić kolejne cięcie, już kosmetyczne. Ostatni termin przycinania szmaragdów, a także innych żywotników czy iglaków przypada na sierpień. Potem rośliny muszą już spokojnie przygotować się do zimy i wejść w stan spoczynku. Zbyt późne przycinanie może zaburzyć ten proces, młode przyrosty pobudzone cięciem nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną oszpecając i osłabiając roślinę.
    Podczas pierwszego wiosennego cięcia możemy skrócić pędy o około 1/3 - 1/2 ich długości. Potem przycinamy je o kilka centymetrów, tyle ile potrzeba, żeby zachowały zaplanowaną przez nas wielkość i nie wyrastały poza ustalone granice szpaleru.
    I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien...
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
    SCORPION www.ogrodomi.p...
    #tuja #tuje #żywopłot #tujaszmaragd #żywotniki #ogrod #ogród #ogrody #ogródek #mójogród #dzialka #działka #działkamojehobby #ogrod_na_co_dzien #poradnik #porady #poradyogrodnicze

КОМЕНТАРІ • 54

  • @aniaania645
    @aniaania645 Рік тому +5

    Mój ogród jest właśnie tak ogrodzony tujami jak na filmie, taki już kupiliśmy i na początku nie byłam zachwycona, ale teraz doceniam jaką prywatność daje taki żywopłot 😊 a na uprawę warzyw i szklarnię też jest miejsce, tuje w tym nie przeszkadzają aż tak bardzo jak niektórzy sądzą 😉 pięknego dnia!

  • @bogumianowak6025
    @bogumianowak6025 Рік тому +4

    Dzięki za filmik 👍 jak zawsze pełna profeska pozdrawiam serdecznie 😘 życzę miłej niedzieli 😘☕☀️💚🌳🌳🌳

  • @MegaMoflis
    @MegaMoflis Рік тому +5

    piekne zadbane tuje!

  • @jacekadamski8235
    @jacekadamski8235 Рік тому +2

    Pamiętam, jak 20 lat temu jedynym środkiem polecanym na zapewnienie zdrowia żywotnikom było obfite podlewanie co tydzień, a w przypadku problemów z wybarwieniem - przez 3-4 następujące dni.
    Obecnie firmy produkujące nawozy i środki ochrony roślin prześcigają się w promowaniu preparatów, bez zastosowania których tuje na pewno uschną lub zostaną pożarte przez szkodniki. Przyznaję, że też dałem się ponieść modzie i po dokładnym przestudiowaniu stanu igliwia, badaniu PH i wilgotności podłoża, dokonywałem zakupu coraz to nowych, "niezbędnych" chemikaliów.
    Trzy lata temu wróciłem do źródeł, tj. na koniec jesieni - mocno podlać, zimą gdy temperatura jest powyżej zera - podlewać, wczesną wiosną - wyczesać, w sezonie podlewać regularnie i nie przejmować się czasowymi przebarwieniami, i moje tuje (szmaragdy i brabanty - od 3 do 20lat) - radzą sobie świetnie bez chemii.

    • @tanmajlde
      @tanmajlde Рік тому

      I nic żadnych nawozów nie dajesz?

  • @ewajanowska2961
    @ewajanowska2961 Рік тому +3

    Dziękuję pozdrawiam do następnego

    •  Рік тому

      do następnego 😊

  • @bozenabudziejewska9168
    @bozenabudziejewska9168 Рік тому +3

    Dziękuję🌳🌳🌳

    •  Рік тому

      🥰

  • @przemysawwicek4496
    @przemysawwicek4496 Рік тому +3

    Dziękuje pozdrawiam 😀

  • @ewakolorowa
    @ewakolorowa Рік тому +1

    Nasze 5 letnie tuje do połowy wysokości zimą obgryzły sarenki. Wyglądają marnie. Planowaliśmy cięcie i zagęszczanie, ale odłożymy to do sierpnia. Zasililiśmy nawozem, a teraz podlewamy odrobinę przy okazji pielęgnacji nowego trawnika.

  • @paweszczepanowski5813
    @paweszczepanowski5813 Рік тому +2

    Na temat tych drzewek sa rozne opinie.Jedni mowia ze sa szkodliwe a inni ze swietne...🤩🤩🤩😍😍😍💕💖💝💘❤‍🩹❤🧡💛💚💙💜🤎🤍🌸💮🏵🌹🥀🌺🌻🌼🌷🌲🌳😘😘😘

    •  Рік тому +2

      To prawda... 🙂

  • @ucjaloewnau8339
    @ucjaloewnau8339 Рік тому +1

    💚💚💚

    •  Рік тому

      💚

  • @Amico_it
    @Amico_it Рік тому +3

    Wielkie dzięki za ciekawy filmik Pani Izo. Przy okazji mam pytanie o tuje, po zimie od nawału śniegu mimo częstego usuwania cześć naszych tui rozchyliła się na boki takie „rozdwojenie” „rozstrojenie” czy jakoś można je podwiązać ? Spiąć ? Bo nie wyglądają ładnie i boję się o to, że się nie podniosą. Serdeczne pozdrowienia z Krakowa🌺

    •  Рік тому +2

      Na pewno takie lekkie podwiązanie i nadanie im na nowo poprawnego kształtu im pomoże 🙂 Pozdrawiam! 🙂

  • @miroslawgasik7771
    @miroslawgasik7771 Рік тому +2

    Chciałbym obniżyć żywopłot. Przegapiłem ich przycinanie i teraz zastanawiam się jak mocno można je przyciąć. Obecnie mają conajmniej 3,5m. Skracałem je już z 0,5m, ale dalej są za wysokie. Ile można taką tuję skrócić, aby przypadkiem jej nie zaszkodzi bo u góry mają już dość grube pnie?

  • @tomaszfajdek7705
    @tomaszfajdek7705 3 місяці тому +1

    co to dokładnie za piła do cięcia tui? jaki to konkretnei model i firma ?

  • @AdamAEZG
    @AdamAEZG Рік тому +1

    Nice

    •  Рік тому

      😊

  • @martaem8805
    @martaem8805 2 місяці тому

    Nie przycięłam tuj wiosną, czy pierwsze cięcie w sezonie mogę zrobić w czerwcu? Chodzi mi o cięcie czubków w celu zagęszczenia drzewek.

  • @annawalus5566
    @annawalus5566 3 місяці тому

    Dzień dobry, kupiliśmy działkę otoczoną wysokimi tujami. Czy teraz, w czerwcu mogę je skrócić czy lepiej czekać do wiosny? Pozdrawiamy 😊

  • @zofkaS
    @zofkaS Рік тому +1

    Przy remącie ogrodzenia moje listki tuji zostały opalone ,mam pytanie czy one odbiją ?Pozdrawiam

  • @domrutmichnik5442
    @domrutmichnik5442 3 місяці тому

    Witam wsadziłam 2 tygodnie temu tuje 1,50 m kiedy można czubki długie przyciąć i boki?

  • @Pendahulu0
    @Pendahulu0 Рік тому

    Czy i kiedy mogę odcinać wyrośnięte w złym kierunku gałęzie? Czy mogę tak je powycinać, aby około 40 cm od ziemi wyrastał sam pień, a gałęzie zaczynały się dopiero powyżej tego?

  • @joku4303
    @joku4303 Рік тому

    Czy może mi Pani podpowiedzieć co zrobić w przypadku, kiedy tuje zostaly zaatakowane przez miseczniki?. Powoduje to wydzielanie soków, zlatywanie ogromnych ilosci pszczół (juz drugi rok, w tamtym przez miesiąc). Z czasem wiem,ze pojawią sie grzyby sadzawkowe , bo mamy juz z tym grzybem problem na tujach obsikiwanych przez koty. Kilka dni temu wezwalismy ogrodnika, opryskał jakąś chemią (cale szczescie bylo to po deszczu, wiec prawie nie było pszczół), ale narazie nie widać efektów, miseczniki nie uschły. Czy moze Pani coś poradzić?

  • @KRUSZON...
    @KRUSZON... 5 місяців тому

    witam jak przycinać tuje aby rosły do gory bo mam wrażenie ze ida zbyt szeroko a nie na wysokość.pozdrawiam

  • @FeederPolska
    @FeederPolska Місяць тому

    Witam. Mam około 15-letenie tuje. Kupiłem dom niedawno, dopiero teraz mogę zabrać się za przycinanie. Zależy mi na ich wyrównaniu od góry. Musiałbym ściąć od 15do 100cm od góry. Wiem że lepszym czasem na to była by wiosna, ale czy powiedzmy do połowy sierpnia mogę to jeszcze zrobić?

    • @WeronikaTurk
      @WeronikaTurk Місяць тому

      Podbijam pytanie, jestem w podobnej sytuacji

    • @FeederPolska
      @FeederPolska Місяць тому

      @@WeronikaTurk Ja przyciąłem wczoraj, teoria mówi że do sierpnia można się bawić

  • @KlaudiaShewolf
    @KlaudiaShewolf Рік тому +1

    Mam pytanie, mój pies okorował mi pół pnia tui w pionie 😢tuja jest dość duża, 2 metrowa… czym mogłabym zabezpieczyć ten goły pień? Jest jakaś szansa, żeby ją uratować? ☹️

    •  Рік тому

      Można posmarować maścią ogrodniczą, jaką stosuje się przy ranach drzew.

    • @mariannaszczesna4925
      @mariannaszczesna4925 Рік тому +2

      Tuja jest jak chwast, można niczym nie zabezpieczać.U mnie rosną jak szalone, niczym nie zasilam nie pryskam ,tylko muszę ciąć.Rosna w dość słabej glebie

  • @MarcinZajd
    @MarcinZajd 10 місяців тому

    Dzień dobry. Czy tuje mają negatywny wpływ na wzrost warzyw i owoców? Słyszałem gdzieś, że ogólnie iglaste mają negatywny wpływ, nawet na zdrowie człowieka... Co Pani na to? Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

    • @tomaszfajdek7705
      @tomaszfajdek7705 3 місяці тому

      czy udało się Panu coś wiecej dowiedziec na ten temat ?

    • @MarcinZajd
      @MarcinZajd 3 місяці тому

      @@tomaszfajdek7705 W zeszłym roku , koło starych tuj [2 metry], miałem zagony z warzywami. Pięknie warzywa rosły. Ale ziemię też miałem świeżą - Kronen ekologiczną. Bardzo udane zbiory, także nie zauważyłem, żeby tuje jakoś zagonom przeszkadzały.

  • @izabelawencel6889
    @izabelawencel6889 Рік тому +4

    Tuje to takie pasożyty 😂mają długie korzenie , że aż byłam zdziwiona , jak potrafią się rozprzestrzenić …do żywopłotów to tak, ale nie na działki , w których mają być warzywa .

    • @renatad7706
      @renatad7706 2 місяці тому

      A ja zawsze byłam przekonana że tuje mają płytką bryłę korzeniową i dlatego często chorują z powodu niedoboru wody.

  • @Doniulla
    @Doniulla 5 місяців тому

    Powinnaś na początku filmu powiedzieć, że usychanie tuilki od środka jest naturalne, tymczasem sugerujesz na początku filmu, że jest to choroba. Nie strasz ludzi. Oznaką choroby jest zamieranie liści tuji od zewnątrz.

  • @kamila3472
    @kamila3472 Рік тому

    Witam 🤗.
    A w jakich miesiącach można sądzić tuje?
    Nie jest teraz za późno?

    • @marcinja4080
      @marcinja4080 Рік тому

      Najlepiej na cmentarzu nie bez powodu nazwano tą trująca roślinę "ziele cmentarne"

    • @izabela1961
      @izabela1961 Місяць тому

      ​@@marcinja4080Naucz się pisać po polsku.

    • @marcinja4080
      @marcinja4080 Місяць тому

      @@izabela1961 Dobrze, tak zrobię dziękuję za poprawę, pozdrawiam serdecznie.

  • @ukaszNowaczyk-ed4xf
    @ukaszNowaczyk-ed4xf 4 місяці тому

    Co to za drzewa na początku filmu?

  • @TomTomOrk
    @TomTomOrk Рік тому +3

    Ja thuje nazywam "ogrodowymi żulami". Śmieci bardzo i jako osłona puste w środku. Roślina powinna zostać w angielskim ogrodzie.

  • @allvenna
    @allvenna Рік тому +1

    Dzień dobry..może ma Pani sposób na odchody bociane .sraja mi na tuje że tak brzydko na pisze są biale i wypala ich to..

    •  Рік тому

      nie mam... 🙁

  • @onlyevents85
    @onlyevents85 3 місяці тому +1

    Zamiast nabijać kapzę korpo firmą nalejcie wody do beczki,wrzucajcie pokrzywy niecg sie to zaparzy za słońcu z tydzień i tym podlewajcie...żad ej zbędnej chemi i zmarnowanej kasy na preparaty ogrodnicze.Warunek ...musicie mieć pokrzywy😂

  • @marcinstasiak3003
    @marcinstasiak3003 Рік тому +2

    1

    •  Рік тому

      🏆😊

  • @tadeuszmolak2092
    @tadeuszmolak2092 Рік тому +1

    Ja nie przycinam ale wycinam

  • @perojpl3876
    @perojpl3876 Рік тому +2

    Tuje... na cmentarz