Vynikajúce video, Sandri. No predsudky k hygiene vlasov v dávnom minulých časoch určite mám, pretože si neviem predstaviť, ako sa dokázali zbaviť vší bez špeciálnych šampónov, pretože ak aj použili na ne petrolej, bolo to bezpredmetné. Dospelá voš má totiž po bokoch tzv. prieduchy, ktoré dokáže uzatvoriť na celkom dlhý čas a prežije tak nanášanie petroleja, na hnidy nemá petrolej žiadny účinok. Dospelé vši sa dokážu celkom dobre adaptovať na akékoľvek vývary a na hnidy sú úplne bez účinku, keďže nimi nedokážu prejsť. Čiže dospelé vši len fyzicky chytiť a hnidy vyčesať mohla byť cesta. A to neverím, že nejaká hnida v dlhých kučeravých vlasoch neostala. Lebo len si predstavím ako dcéra doniesla zo školy vši (a to má vlasy pod lopatky) a vymývali sme po aplikácii chemickým šampónom asi 3x, pričom som si vtedy prečítala o všiach asi všetko a prevrátila som byt hore nohami... Apropo, aj o všiach máme veľa predsudkov. Vedeli ste napr., že podľa posledných výskumov dospelá voš v čistých vlasoch pije krv častejšie ako v špinavých vlasoch? Beťárka jedna 😃 čistotná. Takže ja som neskutočne vďačná za súčasnú hygienu, prostriedky na umývanie vlasov a tela, aj za teplú vodu z kohútika. Aplikáciu prírodnejších šampónov aktuálne mám, aj nejaké vývary a tinktúry som už skúšala, ale vajíčko (v kombinácii s teplou vodou nie je výsledkom niečo ak praženica?), popol a iné, to určite nie.
Ahojky Sandro děkuji za skvělé video z minulosti bych nevyzkoušela žádnou metedu jsem vděčná za dnešní dobu a za své šampony a kondicionéry teplou vodu z kohoutku❣️ krasný večer Dominika
Mam dlhe, husté vlasy. Čiže tiež som rada,za súčasne vymoženosti. A mam za to,ze ženy sa chceli páčiť a aj cítiť dobre,tak v každej dobe sa vymyslelo niečo, čo umožnilo najlepšiu starostlivosť. A ak seriál Vikingovia neklamal,tak najkrajšie účesy mali práve ich zeny😊
Už vyše 3 rokov nepoužívam šampón. Umývam si vlasy všeličím len aby som sa vyhla šampónu. Na moje kučeravé vlasy bol šampón čistý kat. Používam aj bylinky aj vajíčko. Je to super ibaže pracné.
Ďakujem Sandri za zaujímavé video o histórii umývania vlasov, ako hovoríš v každej dobe vynašli spôsob ako upraviť vlasy a zároveň tak, aby boli aj čisté. Ja by som aj dnes použila bylinkové vyluhy, odvsry, oleje aj tie našľahane vajíčka nenuseli byť zlé. Veď dodnes je známe, že napr. žihľava, breza a vajíčka pomáhajú vlasom vyživia ich a dodajú im lesk. Aj ja som nedávno mala žĺtkovo-pšeničný šampón. Ďakujem robíš skvelé videá 😊❤
Nebyl bych tak nadšený. Pamatuju si z dětství ženy (šedesátá a začátek sedmdesátých let) s ohavně páchnoucí hlavou, většinou staré, které si patlaly na vlasy máslo a asi vejce a podobné nesmysly. Neseyntetické organické tuky se v teplotě těla a ještě hůř pod nějakými čepci a tehdy hlavně vesnickými ženami běžně nošenými šátky, zkazily a i jen míjení takové "hygieničky" na ulici bylo někdy na pozvracení. Z busu nebo čekárny bylo lepší zbaběle prchnout, když se tam objevila taková, i v tlačenici byl kolem takové osoby nejméně metrový prázdný okruh, někdy to fakt nešlo snést (asi něco jako dnešní nemytí bezdomovci v metru). Važte si možností dnešní doby, dnešního pojetí estetiky, čistoty a hygieny. Nefantazírujte a vyvarujte se romantického vidění starých dob, věřte, že teď je všechno lepší.
Pekné video, dobre podané, musím oceniť aj myšlienku na konci, že stredovekí resp ľudia v minulosti rozhodne neboli blatom zahádzané prasce, ako to často vidíme vo filmoch a podobne. Ešte by som doplnil, že ohrev vody nebol len časovo a materiálne náročný, ale aj celkom drahý - drevo (alebo drevené uhlie) bolo ako palivo pomerne drahé a ohriať celé vedrá vody by sa predražilo. Každopádne k dobrým mravom patrilo umývanie rúk pred jedlom. Hygiena tela, no, "hygiena", sa dodržiavala denným vymieňaním čistej bielizne (čo asi neplatilo pre chudobu). Napokon, nie je to tak dávno, čo aj u nás sa na dedine umývanie nijak zvlášť nehrotilo, ešte aj ja si pamätám z detstva, že na dedine sa dedo opláchol v lavóre akurát tak do pol pása a vybavené 😃 Prípadne naši susedia v rámci šetrenia sa celá 5 ročná rodina kúpali v jednej vode postupne od najstaršieho po najmladšieho a to už boli 90te roky v paneláku 😬
Jedno obdobie som sa dosť zaujímala o cisárovnú Sisi. A viem, že ona venovala svojim vlasom veľké množstvo času. Mala ich dlhé až po členky. Ráno ju česali aj 2 hodiny a potom aj večer zase 2 hodiny. Večer jej vlasy uvoľnili a prichytili tak aby si jej hlava mohla od tej ťažoby oddýchnuť. A na umývanie vlasov mala samostatne vyčlenený deň v týždni. Myslím, že sú aj určité recepty na masky na vlasy, ktoré použila a sú dostupné na internete. Ale sama som ich neskúšala.
Sandro opět moc pěkné video a člověk se zase něco dozví. Já si vlasy umývam většinou jednou týdně. Samozřejmě když jsou vedra tak častěji. Ale jinak to stačí. A taky mám hodně rád teplou vodu. 😊😊
som rada za dnešnú dobu čo sa týka obliekania , dostupnosti doktorov a prístupu k pohybu tela a hygieny, mám za chviľu 53 rokov , veľlmi dbám o vizáž, make up , zdravé stravovanie a hygienu, pohyb a cvičenie ,postavu mám ako za mlada, umývam si vlasy každý druhý deň a sprcha aj dva krát denne , neviem si predstaviť existovať v tej dobe už len z dôvodu udržiavania hygieny
Pre mňa je zaujímavé ako dve veľmi náboženský orientované spoločnosti, kresťanská a moslimska odlišne pristupovali k hygiene. Podľa církve umyvanie bol hriech, a v islame starostlivosť o hygienu bola veľmi upredňostnovaná. Avšak sa hovorí, že tieto dve náboženstva majú spoločný prámeň. Čo sa to stalo v Európe? Cestovatelia z rôznych miest prinášali informácie o hygienických zvykoch v Turecku, Číne alebo Japonsku, všade tam bola hygienická kultúra, a kresťanská Európa bola špinavá :)
Hygiena je ve vetsine pripadu i veci finacni. Ohrivat vodu a kupovat mydlo si drive nemohl dovolit kazdy. A zaroven v tom hraje velkou roli i podnebi. U muslimu je vetsinou teplo = tepla voda neni tak draha. To se jinak koupe i treba v krestanske Italii (a to uz pred Kristem) a jinak u Baltu. Podivej se i treba na dnesni Tibet. Jsou to spinavi usmudlanci...protoze je tam zima jako v Rusku. Indiani v Amazonii se naproti tomu muzou...a i to tak dost casto delaji...koupat kazdy den.
Viete to je ako s ľudmi. Niektorí povedia len to , aby boli pred druhými dokonalí. A potom sú ľudia , ktorí si nepotrpia na vlastnú dokonalosť, ale povedia aj to čo sa podarilo, aj to čo menej, alebo vôbec. Ale v podstate sú rovnaķí. Lebo to, čo sa zameria pod koberec neznamená že nie je.
Ja si neumyvam vlasy samponom uz roky (len cistou vodou) a nedam nato dopustit, ziadne lupiny ani mastnota ma odvtedy netrapia. Vlasy nesmrdia ale prirodzene vonaju. Prve tyzdne boli sice krute ale stalo to nakoniec zato, kazdemu odporucam.
Keďže mám citlivú pokožku hlavy, a skoro každý šampón je pre mňa problém skúsila som cez koronu, keď sme sa veľmi nestretávali bezšampónovú metódu a potom vajíčko miesto šampónu. Podľa mňa mi to trochu pomohlo, a vajíčko celkom vlasy umylo prekvapivo (neboli tak mastné). Ale som teda lenivá v tom pokračovať. Použiť šampón je oveľa pohodlnejšie 😅 (aj keď pokožka hlavy sa mu veľmi neteší.)
Kéž by se takto skutečně učil dějepis - možná zdánlivě zbytečné věci, které ale doby minulé přiblíží a probudí zájem :-). Mimochodem, nějak jsem se domnívala, že pudrování vlasů mělo původně ten účel, aby pudr absorboval z vlasů přebytečný tuk - podobně, jako suchý šampon. I dnes řada lidí používá místo suchého šamponu kupříkladu kukuřičný škrob, který velmi dobře absorbuje mastnotu a vlasy pak vypadají umyté a pokud se dobře vyčeše, nejsou ani viditelně obarveny do bíla. Záleží na typu vlasů.
Už třetím rokem si míchám domácí šampon podle vlastního receptu, myju cca 1x týdně a češu každý den a neměnila bych - že jsem si vlasy neumyla déle než týden poznám jen a pouze podle vzhledu, žádné svědění vlasů po 3 dnech mytí běžnými šampony =D Kdo by chtěl inspiraci: na dlouhé vlasy cca 0,5-1m délky smíchám 2 vejce + šťávu z 1/2 citronu + 1-2 lžíce oleje (olivový, mandlový) + podle potřeby, typu vlasů, dnů od posledního mytí apod. trochu piva/jablečného octa/kopřivového či jiného odvaru/čaje (nemusí být) + pár kapek esenciálního oleje (just) - smíchám, vlasy namočím, vyždímám, vmasíruji směs, chvilku nechám působit, pak dobře vymyju teplou (ne horkou) vodou (vlasy nesmí smrdět jako vejce), na závěr přepláchnu studenou - pokud se mi zdají nedobře umyté nebo mám neumyté déle než týden, ještě po umytí přepláchnu zbytkem piva či čaje a pak ještě opláchnu vodou :) Doporučuji, množství i ingredience aŤ si každý upraví dle vlastní potřeby, mně se to osvědčilo takto. Na vzhledu není poznat, že jsem nepoužila šampon s 1 výjimkou téměř 3 roky, ale pocit je o 100% lepší :) jen ta příprava na mytí (sehnat ingredience, utrefit poměr pokud něco chybí...) je náročnější než koupit hotový trvanlivý produkt s příslušnými chemickými látkami...
Můžu se na něco zeptat? Když se loučíte, ve všech videích neřeknete logicky Uvidíme se příště, ale vždy řeknete Vidíme se příště. Slyšel jsem to už i v některých českýcxh videích, proč nemluvíte přirozeně, ale takto podivně? Má to nějaký rozumný důvod? Jinak se mi vaše tvorba velmi líbí, opravdu velmi, jen třešínka na perfektním pomyslném dortu chybí!
Mám dlouhé, husté vlasy. Používala jsem dlouho šampony ze supermarketů a drogerie (syos, elseve ...) - musela jsem mýt častěji a zničili mi pokožku hlavy, na některých místech do krve ... používám už pár let šampony z lékárny uriage, vyhovuje mi a nemyji tak často.
No tak ve stredoveku nevim, ale cetl jsem v jedne knizce o zivote obycejnych Danu v polovine 18. stoleti. Je tam zaznam jednoho pastora, ktery svym oveckam na vsi doporucuje, aby si aspon jednou za 14 dni umyli oblicej!!! Nesmi se u toho vseho zapomenout, ze hygiena je hlavne veci ekonomiky. U nas, kde je pul roku chladno, je (byla) draha zalezitost ohrat vodu. A bezzemci meli ve velke vetsine jenom jedno obleceni...tak kdy ho asi mohli vyprat. Celou zimu ne.
Já jsem přešla na mytí vlasů 1x za 10-14 dní.. tedy interval je hodně orientační, prostě jak to přijde. A zlepšení stavu vlasů je úplně jinačí... dříve jsem si musela mýt hlavu ob den nebo každý den kvůli tomu jak rychle se mastily. A teď to na nich není skoro vůbec poznat. Nehledě na to že se přestaly tolik třepit. Ona to ta příroda dobře zařídila.. je pravda že u česání místo 2min strávím zhruba tak 10 minut abych vyčesala nahromaděný bordel, ale pořád lepší než to fénovat, čekat než uschnou..
Cetl jsem jednu knizku, kterou napsala zena, beloska okolo 40-ti, ktera nevedela co s roupama a tak vyrazila do Australie (pochazela myslim z Velke Britanie), kde se po urcite dobe pridala k Aboriginis, kteri ji vzali na tzv. Walkabout. Kvuli nedostaku vody a vubec jejich zvykum se v podstate nemyla...jako oni ne. Ale diky zmene stravy a jinych vlivu (pohybu a prizpusobeni se rytmu prirody) nejenze se zbavila zbytecneho tuku, nybrz i prestala smrdet. Smrdet v tom smyslu, ze my kdyz se dnes v civilizaci spotime, tak zacneme smrdet (kazdy jinak a jinak intezivne) a to tak, ze to citime i sami...a bezime pod sprchu. V teplych krajich bezime pod sprchu dvakrat denne. Ona nejenze nesmrdela (dle jeji vypovedi), ale i vlasy a kuze se zlepsily a i jeji celkova kondice a pocit z vlastniho tela se zmenil k lepsimu.
No tak ja si umývam vlasy pravidelne, zhruba 3-4 krát za týždeň šamponom a moja pipi si každý druhý deň samponom, občas používa aj kondicioner, nejaký sprej pred tepelnou úpravou, lebo si fenuje po umyti a občas použije aj suchý šampón a tiež niekedy používa arganovy olej na končeky a vlasy nosí zvyčajne rozpustené a občas v drdole alebo vysokom cope a niekedy používa kulmu
Asi by som používala ocot a odvar z byliniek. A na vlasy používam ako každý šampón a potom masku. Ale nieje potrebné ich umývať každý deň ani dnes stačí 2x do týždňa, podľa toho kde sa pohybujete.
Ja so svojou mastnou aknovitou pokožkou si neviem predstaviť, ako by som prežil v stredoveku či ranom novoveku. By ma zaujímalo či by som v tej dobe s dobovým životným štýlom mal tiež podobnú problematickú pokožku ako dnes. Vlasy kebyže si týždeň neumyjem, tak ma svrbí hlava ako ďas. Nejaký hrebeň by mi iba spôsobil viac lupín vo vlasoch.
U hodne veci jde jenom o zvyk. Ja jsem leta pracoval ve fabrikach a protoze jsem tezka vaha, tak jsem byl po osmihodinove sichte spoceny jako prase a tak jsem i smrdel. Denne (jak v lete, tak i v zime) jsem se po sichte sprchoval...i kvuli usazenemu prachu a spiny z vyroby. Kdyz jsem nekdy (tak jednou do roka) citil, ze na me neco leze (chripka/nachlazeni), tak jsem tu sprchu vynechal. A moje civilni obleceni jako by na me nechtelo vlezt, nejak to svrbilo...proste jsme citil/moje kuze citila, ze neprosla sprchou. Byli ale kolegove, kteri si umyli ruce, nekdy i oblicej, vzali si na sebe civilni obleceni a jeli domu. Kdyz jsem se jich ptal, jak muzou neumyti vzit na sebe "ciste" civilni veci, tak mi rekli, ze se umyji/vysprchuji doma...hahahaha...odpoledne...hahahahaha...no a nekteri mi rekli (v lete), ze jedou na zahradu, kde budou dale makat, ze se umeji az vecer...coz by jeste bylo pochopitelne...z me strany. Ale jak jsem psal nahore, ja nevysprchovany jsem z fabriky nesel. Vsechno je zvyk.
Samotný šampón příspívá k maštění vlasů , podobně i mýdlo způsobí odmaštění pokožky, ta je pak rychle znovu mastná. Vzhledem k tomu, že mám alergie, vyzkoušela jsem i nepoužívat vůbec mýdlo, maximálně občas jen na nějaké partie. Asi tak po půl roce se kůže přestane mastit, podobné je to prý i u vlasů, když se začnou omývat jen vodou. Chce to ale prý čas, používat že začátku místo šamponu sodu.
Jste skvělá. :) O toto téma bych se asi normálně nezajímal, ale ve vašem podání je to velice zajímavá a důležitá záležitost. Děkuju moc.
Vynikajúce video, Sandri. No predsudky k hygiene vlasov v dávnom minulých časoch určite mám, pretože si neviem predstaviť, ako sa dokázali zbaviť vší bez špeciálnych šampónov, pretože ak aj použili na ne petrolej, bolo to bezpredmetné. Dospelá voš má totiž po bokoch tzv. prieduchy, ktoré dokáže uzatvoriť na celkom dlhý čas a prežije tak nanášanie petroleja, na hnidy nemá petrolej žiadny účinok. Dospelé vši sa dokážu celkom dobre adaptovať na akékoľvek vývary a na hnidy sú úplne bez účinku, keďže nimi nedokážu prejsť. Čiže dospelé vši len fyzicky chytiť a hnidy vyčesať mohla byť cesta. A to neverím, že nejaká hnida v dlhých kučeravých vlasoch neostala. Lebo len si predstavím ako dcéra doniesla zo školy vši (a to má vlasy pod lopatky) a vymývali sme po aplikácii chemickým šampónom asi 3x, pričom som si vtedy prečítala o všiach asi všetko a prevrátila som byt hore nohami... Apropo, aj o všiach máme veľa predsudkov. Vedeli ste napr., že podľa posledných výskumov dospelá voš v čistých vlasoch pije krv častejšie ako v špinavých vlasoch? Beťárka jedna 😃 čistotná. Takže ja som neskutočne vďačná za súčasnú hygienu, prostriedky na umývanie vlasov a tela, aj za teplú vodu z kohútika. Aplikáciu prírodnejších šampónov aktuálne mám, aj nejaké vývary a tinktúry som už skúšala, ale vajíčko (v kombinácii s teplou vodou nie je výsledkom niečo ak praženica?), popol a iné, to určite nie.
Ja tak milujem Vašu tvorbu, ďakujem za to čo robíte, ste úžasná❤
woow super krase povedane p Sandra stale tak putavo a zaujimavo rozparavate ,starostlivost ani nie ostrihat sa umyvat aspon dva kratdo tyzdna
Ahojky Sandro děkuji za skvělé video z minulosti bych nevyzkoušela žádnou metedu jsem vděčná za dnešní dobu a za své šampony a kondicionéry teplou vodu z kohoutku❣️ krasný večer Dominika
Skvelé a zaujímavé video ako vždy. Človek by si nikdy neuvedomil, že za takou maličkosťou ako umývanie vlasov sa skrýva toľko histórie.
Mam dlhe, husté vlasy. Čiže tiež som rada,za súčasne vymoženosti. A mam za to,ze ženy sa chceli páčiť a aj cítiť dobre,tak v každej dobe sa vymyslelo niečo, čo umožnilo najlepšiu starostlivosť. A ak seriál Vikingovia neklamal,tak najkrajšie účesy mali práve ich zeny😊
ano, na západe sa neumývali a preto smrdeli a smrad si zastierali voňavkami. Preto tie časté pandémie
Seriál Vikingovia ako podklad pre skutočný život či spôsob života Vikingov naozaj radšej nie.
@@MarkizDeCarabas išlo mi čisto len o tie účesy 🙂 vzdy boli herečky pekne učesané.
Výborná práca, opäť skvelé video 👌
Áno ako vždy
Už vyše 3 rokov nepoužívam šampón. Umývam si vlasy všeličím len aby som sa vyhla šampónu. Na moje kučeravé vlasy bol šampón čistý kat. Používam aj bylinky aj vajíčko. Je to super ibaže pracné.
Ďakujeme za video a ideme si umyť vlásky 🙂🙂🙂.
Super video!
Ďakujem Sandri za zaujímavé video o histórii umývania vlasov, ako hovoríš v každej dobe vynašli spôsob ako upraviť vlasy a zároveň tak, aby boli aj čisté. Ja by som aj dnes použila bylinkové vyluhy, odvsry, oleje aj tie našľahane vajíčka nenuseli byť zlé. Veď dodnes je známe, že napr. žihľava, breza a vajíčka pomáhajú vlasom vyživia ich a dodajú im lesk. Aj ja som nedávno mala žĺtkovo-pšeničný šampón. Ďakujem robíš skvelé videá 😊❤
Nebyl bych tak nadšený. Pamatuju si z dětství ženy (šedesátá a začátek sedmdesátých let) s ohavně páchnoucí hlavou, většinou staré, které si patlaly na vlasy máslo a asi vejce a podobné nesmysly. Neseyntetické organické tuky se v teplotě těla a ještě hůř pod nějakými čepci a tehdy hlavně vesnickými ženami běžně nošenými šátky, zkazily a i jen míjení takové "hygieničky" na ulici bylo někdy na pozvracení. Z busu nebo čekárny bylo lepší zbaběle prchnout, když se tam objevila taková, i v tlačenici byl kolem takové osoby nejméně metrový prázdný okruh, někdy to fakt nešlo snést (asi něco jako dnešní nemytí bezdomovci v metru). Važte si možností dnešní doby, dnešního pojetí estetiky, čistoty a hygieny. Nefantazírujte a vyvarujte se romantického vidění starých dob, věřte, že teď je všechno lepší.
Pekné video, dobre podané, musím oceniť aj myšlienku na konci, že stredovekí resp ľudia v minulosti rozhodne neboli blatom zahádzané prasce, ako to často vidíme vo filmoch a podobne. Ešte by som doplnil, že ohrev vody nebol len časovo a materiálne náročný, ale aj celkom drahý - drevo (alebo drevené uhlie) bolo ako palivo pomerne drahé a ohriať celé vedrá vody by sa predražilo. Každopádne k dobrým mravom patrilo umývanie rúk pred jedlom.
Hygiena tela, no, "hygiena", sa dodržiavala denným vymieňaním čistej bielizne (čo asi neplatilo pre chudobu). Napokon, nie je to tak dávno, čo aj u nás sa na dedine umývanie nijak zvlášť nehrotilo, ešte aj ja si pamätám z detstva, že na dedine sa dedo opláchol v lavóre akurát tak do pol pása a vybavené 😃
Prípadne naši susedia v rámci šetrenia sa celá 5 ročná rodina kúpali v jednej vode postupne od najstaršieho po najmladšieho a to už boli 90te roky v paneláku 😬
Jedno obdobie som sa dosť zaujímala o cisárovnú Sisi. A viem, že ona venovala svojim vlasom veľké množstvo času. Mala ich dlhé až po členky. Ráno ju česali aj 2 hodiny a potom aj večer zase 2 hodiny. Večer jej vlasy uvoľnili a prichytili tak aby si jej hlava mohla od tej ťažoby oddýchnuť. A na umývanie vlasov mala samostatne vyčlenený deň v týždni. Myslím, že sú aj určité recepty na masky na vlasy, ktoré použila a sú dostupné na internete. Ale sama som ich neskúšala.
nerobila na roli dievcina moc
Sandro opět moc pěkné video a člověk se zase něco dozví. Já si vlasy umývam většinou jednou týdně. Samozřejmě když jsou vedra tak častěji. Ale jinak to stačí. A taky mám hodně rád teplou vodu. 😊😊
Skvelé video 🥰
Super video, vždy si rád pozriem Vašu tvorbu ❤
Ďakujem krásne
Krásné video:)
som rada za dnešnú dobu čo sa týka obliekania , dostupnosti doktorov a prístupu k pohybu tela a hygieny, mám za chviľu 53 rokov , veľlmi dbám o vizáž, make up , zdravé stravovanie a hygienu, pohyb a cvičenie ,postavu mám ako za mlada, umývam si vlasy každý druhý deň a sprcha aj dva krát denne , neviem si predstaviť existovať v tej dobe už len z dôvodu udržiavania hygieny
Milá Sandra, vďaka za opäť veľmi zaujímavé video, plné informácií😊
Pre mňa je zaujímavé ako dve veľmi náboženský orientované spoločnosti, kresťanská a moslimska odlišne pristupovali k hygiene. Podľa církve umyvanie bol hriech, a v islame starostlivosť o hygienu bola veľmi upredňostnovaná. Avšak sa hovorí, že tieto dve náboženstva majú spoločný prámeň. Čo sa to stalo v Európe? Cestovatelia z rôznych miest prinášali informácie o hygienických zvykoch v Turecku, Číne alebo Japonsku, všade tam bola hygienická kultúra, a kresťanská Európa bola špinavá :)
Hygiena je ve vetsine pripadu i veci finacni. Ohrivat vodu a kupovat mydlo si drive nemohl dovolit kazdy. A zaroven v tom hraje velkou roli i podnebi. U muslimu je vetsinou teplo = tepla voda neni tak draha. To se jinak koupe i treba v krestanske Italii (a to uz pred Kristem) a jinak u Baltu.
Podivej se i treba na dnesni Tibet. Jsou to spinavi usmudlanci...protoze je tam zima jako v Rusku.
Indiani v Amazonii se naproti tomu muzou...a i to tak dost casto delaji...koupat kazdy den.
Viete to je ako s ľudmi. Niektorí povedia len to , aby boli pred druhými dokonalí. A potom sú ľudia , ktorí si nepotrpia na vlastnú dokonalosť, ale povedia aj to čo sa podarilo, aj to čo menej, alebo vôbec. Ale v podstate sú rovnaķí. Lebo to, čo sa zameria pod koberec neznamená že nie je.
@@MJJgirl12345 takže všetci ľudia z Ázie klamú, aby dobre vyzerali a dobručkí kresťania si priznajú špinu? Vtip storočia, vážne.
@@krembryle vidím že ste jednstranne zaujatý. Takže debatu končím. Nič nie je čiernobiele. Svet je farebný
tak ludia na juhu sa museli umyvat castejsie lebo tam je horko, u nas hore sa v takej zime ludia az tak moc nezaspinili hned
Ja si neumyvam vlasy samponom uz roky (len cistou vodou) a nedam nato dopustit, ziadne lupiny ani mastnota ma odvtedy netrapia. Vlasy nesmrdia ale prirodzene vonaju. Prve tyzdne boli sice krute ale stalo to nakoniec zato, kazdemu odporucam.
Keďže mám citlivú pokožku hlavy, a skoro každý šampón je pre mňa problém skúsila som cez koronu, keď sme sa veľmi nestretávali bezšampónovú metódu a potom vajíčko miesto šampónu. Podľa mňa mi to trochu pomohlo, a vajíčko celkom vlasy umylo prekvapivo (neboli tak mastné). Ale som teda lenivá v tom pokračovať. Použiť šampón je oveľa pohodlnejšie 😅 (aj keď pokožka hlavy sa mu veľmi neteší.)
Jsem ráda, že si vlasy myji každý den. 💆🏻♀️
Nezdravé a prehnané. Vysušuje sa pokožka ktorá nemá čas vytvoriť si ochrannú vrstvu.
@@bluupelagos2408 Mně to naprosto vyhovuje.
Úplne v poriadku že každý deň pokialmpouzivate šampóny na to vyrobené na každodenné umyvanie vlasu a pokožky majú iné zloženie
Bolo by vhodne spomenut take “drbatka”urobene z drotov s ktorymi sa škrabali ked ich žrali vši…🤦♂️🤣🤣🤣
Kéž by se takto skutečně učil dějepis - možná zdánlivě zbytečné věci, které ale doby minulé přiblíží a probudí zájem :-). Mimochodem, nějak jsem se domnívala, že pudrování vlasů mělo původně ten účel, aby pudr absorboval z vlasů přebytečný tuk - podobně, jako suchý šampon. I dnes řada lidí používá místo suchého šamponu kupříkladu kukuřičný škrob, který velmi dobře absorbuje mastnotu a vlasy pak vypadají umyté a pokud se dobře vyčeše, nejsou ani viditelně obarveny do bíla. Záleží na typu vlasů.
Zajímavé videjko, o vlasy se starám normálně 😅
Už třetím rokem si míchám domácí šampon podle vlastního receptu, myju cca 1x týdně a češu každý den a neměnila bych - že jsem si vlasy neumyla déle než týden poznám jen a pouze podle vzhledu, žádné svědění vlasů po 3 dnech mytí běžnými šampony =D Kdo by chtěl inspiraci: na dlouhé vlasy cca 0,5-1m délky smíchám 2 vejce + šťávu z 1/2 citronu + 1-2 lžíce oleje (olivový, mandlový) + podle potřeby, typu vlasů, dnů od posledního mytí apod. trochu piva/jablečného octa/kopřivového či jiného odvaru/čaje (nemusí být) + pár kapek esenciálního oleje (just) - smíchám, vlasy namočím, vyždímám, vmasíruji směs, chvilku nechám působit, pak dobře vymyju teplou (ne horkou) vodou (vlasy nesmí smrdět jako vejce), na závěr přepláchnu studenou - pokud se mi zdají nedobře umyté nebo mám neumyté déle než týden, ještě po umytí přepláchnu zbytkem piva či čaje a pak ještě opláchnu vodou :) Doporučuji, množství i ingredience aŤ si každý upraví dle vlastní potřeby, mně se to osvědčilo takto. Na vzhledu není poznat, že jsem nepoužila šampon s 1 výjimkou téměř 3 roky, ale pocit je o 100% lepší :) jen ta příprava na mytí (sehnat ingredience, utrefit poměr pokud něco chybí...) je náročnější než koupit hotový trvanlivý produkt s příslušnými chemickými látkami...
Tip pana Betléma mě celkem zaujal...
Elegantné poškrabkanie sa 😂😂
Můžu se na něco zeptat? Když se loučíte, ve všech videích neřeknete logicky Uvidíme se příště, ale vždy řeknete Vidíme se příště. Slyšel jsem to už i v některých českýcxh videích, proč nemluvíte přirozeně, ale takto podivně? Má to nějaký rozumný důvod?
Jinak se mi vaše tvorba velmi líbí, opravdu velmi, jen třešínka na perfektním pomyslném dortu chybí!
Existuje samočistiaci proces vlasov . Odporúčam naštudovať
Mám dlouhé, husté vlasy. Používala jsem dlouho šampony ze supermarketů a drogerie (syos, elseve ...) - musela jsem mýt častěji a zničili mi pokožku hlavy, na některých místech do krve ... používám už pár let šampony z lékárny uriage, vyhovuje mi a nemyji tak často.
Máš strašne super videá
More ten bicáček, hezkyyy
1,2 milionu ročně proč ne? Když u nás madam Schilerová mohla dát za fotografa 1 milion czk. Jinak super video.
Video super, len na zvuk by sa dost zislo dat DeEsser.
Super video . Ja som si včera dávala masku na vlasy a ešte si ich umyla žihlavovím šamponom pd dixie
Baví mě, jak ve filmech ze středověkého prostředí je všechno temné jak za bouřky a většina je špinavá jak kdyby každé ráno spadla hlavou do bahna.
No tak ve stredoveku nevim, ale cetl jsem v jedne knizce o zivote obycejnych Danu v polovine 18. stoleti. Je tam zaznam jednoho pastora, ktery svym oveckam na vsi doporucuje, aby si aspon jednou za 14 dni umyli oblicej!!!
Nesmi se u toho vseho zapomenout, ze hygiena je hlavne veci ekonomiky.
U nas, kde je pul roku chladno, je (byla) draha zalezitost ohrat vodu. A bezzemci meli ve velke vetsine jenom jedno obleceni...tak kdy ho asi mohli vyprat. Celou zimu ne.
@@giorgiocorleone2747 18. století na tom bylo s hygienou paradoxně podstatně hůř než středověk
umyvat vlasy kazdy den ? cim ? speci mydlom alebo saponom ? viackrat po sebe aplikovat sampon a potom vzdy umyt vodou ?
máš nejakú pravidelnosť vydávania videí??? aby som si na to dal pozor
Já jsem přešla na mytí vlasů 1x za 10-14 dní.. tedy interval je hodně orientační, prostě jak to přijde. A zlepšení stavu vlasů je úplně jinačí... dříve jsem si musela mýt hlavu ob den nebo každý den kvůli tomu jak rychle se mastily. A teď to na nich není skoro vůbec poznat. Nehledě na to že se přestaly tolik třepit. Ona to ta příroda dobře zařídila.. je pravda že u česání místo 2min strávím zhruba tak 10 minut abych vyčesala nahromaděný bordel, ale pořád lepší než to fénovat, čekat než uschnou..
Cetl jsem jednu knizku, kterou napsala zena, beloska okolo 40-ti, ktera nevedela co s roupama a tak vyrazila do Australie (pochazela myslim z Velke Britanie), kde se po urcite dobe pridala k Aboriginis, kteri ji vzali na tzv. Walkabout. Kvuli nedostaku vody a vubec jejich zvykum se v podstate nemyla...jako oni ne. Ale diky zmene stravy a jinych vlivu (pohybu a prizpusobeni se rytmu prirody) nejenze se zbavila zbytecneho tuku, nybrz i prestala smrdet. Smrdet v tom smyslu, ze my kdyz se dnes v civilizaci spotime, tak zacneme smrdet (kazdy jinak a jinak intezivne) a to tak, ze to citime i sami...a bezime pod sprchu. V teplych krajich bezime pod sprchu dvakrat denne.
Ona nejenze nesmrdela (dle jeji vypovedi), ale i vlasy a kuze se zlepsily a i jeji celkova kondice a pocit z vlastniho tela se zmenil k lepsimu.
Mě by hrozně zajímala Anna Boleyn😊
Vím ze v Egyptě to holili a bylo asi to nejlepší co mohli udělat.
Pufy - stegosaurus 😊😊😊
Slovenka: U nas v Uhorsku lol :)))))))))))
No tak ja si umývam vlasy pravidelne, zhruba 3-4 krát za týždeň šamponom a moja pipi si každý druhý deň samponom, občas používa aj kondicioner, nejaký sprej pred tepelnou úpravou, lebo si fenuje po umyti a občas použije aj suchý šampón a tiež niekedy používa arganovy olej na končeky a vlasy nosí zvyčajne rozpustené a občas v drdole alebo vysokom cope a niekedy používa kulmu
Skvelé video, ale bicáky máš riadne naložené😅💪
Asi by som používala ocot a odvar z byliniek. A na vlasy používam ako každý šampón a potom masku. Ale nieje potrebné ich umývať každý deň ani dnes stačí 2x do týždňa, podľa toho kde sa pohybujete.
Ja so svojou mastnou aknovitou pokožkou si neviem predstaviť, ako by som prežil v stredoveku či ranom novoveku. By ma zaujímalo či by som v tej dobe s dobovým životným štýlom mal tiež podobnú problematickú pokožku ako dnes. Vlasy kebyže si týždeň neumyjem, tak ma svrbí hlava ako ďas. Nejaký hrebeň by mi iba spôsobil viac lupín vo vlasoch.
U hodne veci jde jenom o zvyk.
Ja jsem leta pracoval ve fabrikach a protoze jsem tezka vaha, tak jsem byl po osmihodinove sichte spoceny jako prase a tak jsem i smrdel. Denne (jak v lete, tak i v zime) jsem se po sichte sprchoval...i kvuli usazenemu prachu a spiny z vyroby. Kdyz jsem nekdy (tak jednou do roka) citil, ze na me neco leze (chripka/nachlazeni), tak jsem tu sprchu vynechal.
A moje civilni obleceni jako by na me nechtelo vlezt, nejak to svrbilo...proste jsme citil/moje kuze citila, ze neprosla sprchou. Byli ale kolegove, kteri si umyli ruce, nekdy i oblicej, vzali si na sebe civilni obleceni a jeli domu. Kdyz jsem se jich ptal, jak muzou neumyti vzit na sebe "ciste" civilni veci, tak mi rekli, ze se umyji/vysprchuji doma...hahahaha...odpoledne...hahahahaha...no a nekteri mi rekli (v lete), ze jedou na zahradu, kde budou dale makat, ze se umeji az vecer...coz by jeste bylo pochopitelne...z me strany. Ale jak jsem psal nahore, ja nevysprchovany jsem z fabriky nesel. Vsechno je zvyk.
Niektorí králi mali parádne vlasy podľa mňa
Samotný šampón příspívá k maštění vlasů , podobně i mýdlo způsobí odmaštění pokožky, ta je pak rychle znovu mastná.
Vzhledem k tomu, že mám alergie, vyzkoušela jsem i nepoužívat vůbec mýdlo, maximálně občas jen na nějaké partie. Asi tak po půl roce se kůže přestane mastit, podobné je to prý i u vlasů, když se začnou omývat jen vodou. Chce to ale prý čas, používat že začátku místo šamponu sodu.
Já bych chtěla zkusit ten velký účes, abych věděla, kolik to vážilo 😁 chudák krční páteř ty jo..
F
🤍🤍🤍
vajcami :))
hmmm, tak nejak som to v polke vypol.....tema ma nezaujala :)
V dnešnej dobe starostlivosť o vzhľad a o hygienu je už príliš prehnaná.
Nemyslím si.