W zoo już żyjemy cały czas, jestes sprawdzany w każdej sekundzie I nawet o tym nie wiesz. Również ludzie są cały czas manipulowani aby te ciemne masy myślały tak jak chcą tego ludzie rządzący tym światem.
11:55 jest przerażające ale też jednocześnie bardzo przygnębiające że mimo wszystko firma czerpie swój zysk z wysokiego i pogłębiającego się zjawiska samotności w Japonii (nie neguję że na całym świecie). Ta kapsuła przypomina mi bardzo wczesną wersję tego projektu kobiecej postaci z BladeRunnera i być może za kilka lat większość osób w domach, zamiast drugiego człowieka, będzie mieć właśnie takiego avatara który mimo wszystko nie będzie tą drugą osobą o swoich poglądach, zachowaniach, przyzwyczajeniach ale tak naprawdę produktem który będzie mieć na celu całkowicie cię zmanipulować za pomocą przytakiwania, słodkich gestów i usługiwania a gdy braknie prądu lub firma zostanie zamknięta to taki człowiek znowu zostanie całkiem sam. Do tego dodajmy kryzys gospodarczy na skutek obniżającej się dzietności i wiele różnych innych zagrożeń z tym związanych... Chore w pozytywny sposób w jaki sposób otwierają się przed nami możliwości ale też chore w negatywnym sensie gdzie my zmierzamy
"przygnębiające że mimo wszystko firma czerpie swój zysk z wysokiego i pogłębiającego się zjawiska samotności" Skoro żyjemy w takich a nie innych czasach i rodzą się coraz to nowsze problemy, a ktoś zaczyna proponować ich rozwiązania, to czemu go winić, że na tym zarabia. W jaki sposób mamy iść do przodu nie proponując nowych rozwiązań oraz w jaki sposób mają powstawać nowe rozwiązania same z siebie bez funduszy? Jeśli będzie to nieopłacalne i zakrawające o zdzierstwo, to mogę się założyć że prędzej czy później znajdzie się alternatywa. W ogromnej ilości różnych płaszczyzn danym rynkiem rządzą głównie co najmniej dwie marki (Xbox/PlayStation, Fanta/Mirinda, Fujifilm Intax/Polaroid, Nike/Adidas, iOS/Android i tym podobnie), ale zawsze też jest nisza, dla kogoś o mniejszym budżecie lub specyficznych potrzebach. Jeśli ktoś dostarcza produkt na który jest zapotrzebowanie i ktoś to kupuje z własnej woli, to chyba wszystko w porządku.
@@karol1158 "z własnej woli"? - przerażająca większość ludzkość jest jej pozbawiona, a raczej żyje w jej iluzji. Złam schemat swego oprogramowanego na każdym poziomie życia. Poznasz prawdę o "własnej woli".
Jeśli Okaeri mogłaby ulepszyć komuś komfort życia to pomimo ryzyka jest to dobry pomysł. Gdyby jeszcze mogła przeciwdziałać samobójstwom i informować swoich podopiecznych o zdrowiu psychicznym oraz w razie niepokojących znaków wezwać pomoc, to wtedy byłoby to świetne rozwiązanie.
Jeśli ktoś nigdy nie znajdzie drugiej połówki, to taki sztuczny partner może być jedynym rozwiązaniem na samotność. W takich Chinach, przez politykę jednego dziecka teraz jest dużo mężczyzn i mało kobiet, jeśli to prawda, to takie roboty się przydadzą, bo nawet przy wyrównanych ilościach płci ciężko jest znaleść dopasowaną partnerkę, a co dopiero tam.
Uważam, że do pewnego stopnia powinniśmy wdrożyć sztuczną inteligencję do naszego życia. Chociażby pomoc w takiej postaci dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami to świetny pomysł, aby im pomóc, kiedy tylko chcą.
To tworzenie iluzji bliskości emocjonalnej z robotami jako zamiennik ludzi napawa mnie odrazą. Rozwój którego punktem kulminacyjnym ma być stan, w którym człowiek nie ma się do kogo przytulić i poczuć bicie żywego serca i świadomie wmawia sobie, że AI go kocha. Żałosne i cholernie smutne.
Prawdziwe więzi międzyludzkie to też iluzja . Dziś zdarzają się klasy szkolne, gdzie 90% uczniów, rozważa własną płeć. Człowiek to informacja i za jej pomocą można go modelować w dowolny sposób.
Nie jestem w stanie prowadzić auta, przez co mam spory problem z wyjechaniem na wakacje lub przeworzeniem zakupów. Ja się bardzo ekscytuje możliwością używania auta bez mojego udziału :') Nie wspominając o anime dziewczynce, która wyłączy światło jak jej powiem, że zasypiam, a jak wstanę rano, zrobi świeżą kawkę. :3
Bardzo ciekawy materiał! Pochłonąłem go z dużą ciekawością. Bardzo przyszłościowe wciągające tematy które mnie interesują. Ciekaw jestem co jeszcze przyniesie przyszłość i z niecierpliwością czekam gdy te technologie i urządzenia autonomiczne będą używane i dostępne w szerszym gronie dla każdego i na całym świecie.
Ten film pokazuje, że bardzo inteligentne osoby, które potrafią operować na abstrakcyjnych, skomplikowanych wzorach matematycznych są również bezgranicznie głupie, jeśli chodzi o mądrość w rozumieniu wiedzy o tym co należy robić. Cudowny to rozwój, co czyni człowieka kompletnie zbędnym.
Zgadzam sie z Tobą w 100% mój chłopak to data scientist i uczy się o sztucznej inteligencji...jest tym tak zachwycony i tak zaślepiony...kompletnie nie dociera do niego jak mówię mu że są pewne granice i że sztuczna inteligencja nie powinna wkraczać we wszystkie aspekty naszego życia...ja sama jestem bardzo wrażliwą, pełną miłości artystką i przeraża mnie coraz bardziej jego podejście..on nie widzi problemu w tym że ludzie żyją z komputerem jak z żywą istotą...aż mi niedobrze jak o tym czasem myślę
@@noEloQuent może dlatego, że ma do tego podejście kogoś, kto się na tym mniej więcej zna, a nie artysty patrzącego emocjonalnie tam gdzie nie trzeba? Z drugiej strony, przyznam, że AI powinno mieć swoje granice i jest potencjalnie niebezpieczne.
no właśnie sztuka, miłość to rzeczy typowo ludzkie, sztuczna inteligencja powinna nam tylko uczynić życie wygodniejszy, łatwiejszym, usprawniać jakieś procesy, ale nie udawać ludzi..i to jest przerażające, że technologia przestaje być przedmiotem a się ją uosabia.
@@noEloQuent sztuczna inteligencja może być narzędziem poszerzającym możliwości artysty przecież. Artyści od zawsze korzystali z nowinek technicznych w swojej twórczości. Takie samo podejście jak ty wielu ludzi miało do fotografii na początku, sądząc, że nie zastąpi malarstwa. Nie zastąpi go.
@@baltofarlander2618 a co z miłością? w samym filmiku już jest mowa o tym, że ludzie zaczynają żyć z urządzeniami jak z prawdziwym człowiekiem, wiele osób nie umie wgl wytrzymać dnia bez telefonu czy komputera..
ja mam kontakt i przegoniły na pewno. AI to nie jest Google, tylko jest niesłychanie bystre. Ale nie zawsze. Można pytać o mechanikę kwantową, tylko nie ma pewności jak odpowie.
Według mnie taka cyfrowa towarzyszka życia może bardzo pomóc młodemu społeczeństwu w Japonii, które boryka się z problemem depresji. Dzięki takiej towarzyszce życie niektórych ludzi może nabrać chociaż trochę kolorów. Wiem jest to dziwne, ale skoro ma komuś pomóc, to uważam, to za dobre rozwiązanie.
Bardzo fajny materiał - przypomina mi się gra Watch Dogs 2, gdzie takie tematy były poruszane, między innymi temat autonomicznych samochodów i tego, że takie samochody w czasie rzeczywistym mogłyby obliczać "wartość życia" uczestników wypadku i na podstawie tej "wartości" podjąć decyzję o tym jak zachować się w trakcie wypadku - np. poświęcając jednostkę z mniejszą wartością życia, po to by uratować tą z większą wartością. Oczywiście to tylko gra i temat dotyczył globalnej bazy danych ludzi, ale ... ciekawe :)
Ja uważam, że jako ludzkość jesteśmy za głupi na AI. Ta technologia upośledzi nasze człowieczeństwo dlatego, że w wolno przebiegającym procesie ewolucyjnym mamy do czynienia ze zbyt gwałtowną zmianą. Jesteśmy skonstruowani tak, aby prowadzić dynamiczne życie a przez to, że coraz więcej urządzeń wokół nas myśli za nas, to niedługo nie będzie potrzeby w ogóle opuszczania fotela. Przeniesiemy się do wirtualnej rzeczywistości (no może nie wszyscy) i będą za nas żyły nasze awatary. Już teraz nawet w knajpach strach kogoś zagadać, bo odnosi się wrażenie, że przeszkadza mu się w przeglądaniu instargama. Social media i AI nas zrujnują :(
Przypomniał mi się odcinek "pory na przygodę" gdzie Fin znajduje ludzi w wirtualnym świecie... To się stanie niedługo, już teraz ma być to całe "metaverce"
@@klsi8129 Oby te metaverse szlag trafił. Będą musieli walczyć z ludzką naturą tworząc to ścierwo. W zwykłym internecie jest pełno trolli, przemocy i oszustw. Nie wyobrażam sobie, jakby mieli kontrolować całe uniwersum tak, aby działało to sprawnie.
Niestety to prawda. Jeżeli ludzie nie będą potrafili się ograniczyć, technologia, która teoretycznie może nas ogłupić, mogłaby nas ograniczyć abyśmy nie głupieli na najróżniejsze sposoby
Przecież świat celowo jest do tego pchany, światowe forum ekonomiczne mówi o tym wprost, NWO to nie teoria spiskowa, a fakt który coraz bardziej widać.
Idąc tym tokiem rozumowania nigdy nie będziemy gotowi na AI. Jednak AI to nie tylko telefony komórkowe, social media i inne rzeczy mające zapewnić rozrywkę człowiekowi. I co ma proces ewolucyjny do rozwoju sztucznej inteligencji?
Centrum nauki zmieniło się baaaardzo. Byłam tam z dwa lata temu i było dużo mniej atrakcji. Ale myślę, że to normalne, ponieważ wszystko zmienia się z czasem.
Takie Twoje odcinki to ja uwielbiam, niektórzy powiedzą "naukowe pier******e", ale jednak to w ciul ciekawe móc zobaczyć jak bardzo rozwinął się świat i technologia. Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt. :)
Nie mamy kontroli nad rozwojem technologii a to niesie za sobą sporo potencjalnych zagrożeń które na obecnym poziomie świadomości trudno jest nam przewidzieć.
Jak to nie mamy kontroli nad rozwojem technologii? Chyba chciałeś powiedzieć, że nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować technologię taką jak na przykład samochód z autopilotem w sytuacji wyjątkowej. Rozwój technologiczny jest obecnie szybki, ale nie na tyle, żeby stracić nad nim kontrolę. Istnieje teoria, że gdy ludzkość wynajdzie inteligentnego robota zdolnego zbudować lepszą wersję siebie, w pewnym momencie robot stworzony przez robota x będzie na tyle inteligentny, że ludzkość nie będzie w stanie kontrolować już rozwoju technologii ponieważ ta będzie zbyt szybko się rozwijała. W skrócie, to tak zwana technologiczna osobliwość, moment w którym rozwój technologiczny wymyka się spod kontroli, a tego jeszcze niemieliśmy i oby tak pozostało.
Oczywiście, że nie mamy kontroli.. no, poprawniej będzie powiedzieć, że tracimy kontrolę. Niestety nie mamy innego wyjścia z tego prostego powodu, że nie mamy nawet kontroli nad swoją cywilizacją - kompletna anihilacja to raczej tylko kwestia czasu. Jeśli coś może nam pomóc to właśnie AI. Będzie wóz albo przewóz..
@@skaywalker20 tracimy kontrolę? Dość osobliwa hipoteza . Choćby to, że uczącą się maszynę też trzeba nauczyć się uczyć. Stan o którym ty myślisz jest odelgly od rzeczywistości, a kwestie kontroli takich rzeczy jak emisja CO2 i inne rzeczy są bardziej złożone, przez co może takie odbierasz wrażenie.
@@iworys1650 Pracuję przy tych technologiach.. to nie hipoteza a fakt, który przyzna chyba większość ludzi z branży. Ai będzie kontrolować nas - nie na odwrót, ten proces już się rozpoczął choć wielu nie chce w to wierzyć. Drastyczne zmiany nie następują z dnia na dzień więc można mieć złudne wrażenie, że to jakaś fantastyka naukowa - nic bardziej mylnego. Kwestią dekad jest utrata całkowitej kontroli. Czy to się stanie za 10 lat czy za 50 - tego nie wiem.. Jeśli jesteś młody to raczej dożyjesz czasów kiedy to co mówię będzie faktem.
@@skaywalker20 Czy mógłbyś podać jakiś przykład, tego jak tracimy kontrolę nad rozwojem technologii? Pragnę dorzucić, że obecnie wynajdywanie nowych technologii jest coraz trudniejsze. Teraz do wynalezienia czegoś jest potrzebnych wielu naukowców, a nie jak kiedyś, jeden człowiek był w stanie wynaleźć coś nowego. W obecnym tempie wynajdywania technologii, coraz trudniej będzie wynaleźć coś nowego, a naukowców będzie potrzebnych coraz więcej. Na ten moment jednym ze sposobów przyśpieszenia wynajdywania nowszych technologii jest stworzenie komputera kwantowego, którego moc obliczeniowa teoretycznie powinna sięgać nieskończoności. Dzięki temu wynalazkowi, obliczenia które obecnie zajmują 100k lat takiemu komputerowi kwantowemu zajmą może nawet tylko kilka sekund. Jednakże na ten moment nie mamy takiej technologii i nie można się ową podpierać, w innym wypadku można wysunąć teorię, że żeby wynaleźć w przyszłości jakąś nową technologię, będą do tego potrzebne zasoby rzędu kilku planet. Wybacz, że się tak rozpisałem. Nie musisz tego wszystkiego brać pod uwagę. Jestem ciekaw czy może ja czegoś nie wiem. W końcu nie bez kozery zadałem pytanie.
Zaskoczyłem się jak świat poszedł do przodu, nie sądziłem ze mamy już tak zaawansowane technologiczne roboty oraz urządzenia. Trzeba w końcu wyjść spod kamienia ha ha Przyjemny materiał, polecam :)
Samochody autonomiczne będą lepsze od ludzi. Nie mają złych dni, nie zajmują się innymi rzeczami podczas prowadzenia takimi jak malowanie się czy rozmowa przez telefon, lub co gorsza wysyłanie sms.
Z tym świetnym radzeniem sobie przy rekomendowaniu filmów na platformach streamingowych to akurat zupełnie nietrafiony przykład. Jeszcze nie widziałem dobrze działającej sieci neuronowej w tym zastosowaniu.
Właśnie bardziej to sprawia wrażenie prostego systemu "Obejrzałeś komedie podrzucę ci kolejną komedie, nawet nie patrząc czy to na przykład 3 część cyklu, gdzie nie widziałeś poprzednich części"
Największym lękiem osób starzejących się jest lęk samotności lub brak przydatności w społeczeństwie. Jako ludzie, próbujemy to przenieść na wszystkich niezależnie od wykonywanego zawodu. Ekologia w tym przypadku to sprzedażowy wytrych, mam wrażenie, że nikt się nie zastanawia nad gorącym ostatnio 'sustainability' ale w społecznym aspekcie. Podawane są przykłady Japonii, kraju który świetnie próbuje ludzi zastąpić robotami. Wypadało by powiedzieć również o minusach społeczeństwa nastawionego na rozwój technologiczny czyli Koreii Południowej i z jej deficytem ludzi o umiejętnościach miękkich. To jest przepis na zaoranie Państwa w trzech pokoleniach - oby tak dalej !
to nie wina technologii a szkolnictwa. zarówno korea, jak i japonia mają jedne z najgorszych systemów edukacji. rzeczy tj. sprawdziany i egzaminy, presja, nauczane (twarde) przedmioty, to ma ogromny wpływ na uczniów.
Skrajny debilizm i zagubienie moralności to rozwijanie technologii które uzależniają i ubezwłasnowolniają ludzkość. Ludzie którzy pracują nad tym wcale nie są inteligentni. Oni mają wiedzę techniczną w jakimś zakresie ale ich poziom intelektualny to totalne dno. Pracują nad zagrożeniem dla ludzkości nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Już to było przerabianie cyklicznie od 200 lat. Obecnie dzięki automatyzacji i robotyce zawdzięczamy przyspieszenie trybu życia, coraz niższe zarobki i wyższe ceny i coraz większe bezrobocie oraz model firm funkcjonujący jak nierolniczej obozy pracy. Brakuje nam jeszcze inwigilacji przez AI...a nie czekaj...już mamy Alexe, Windows, Syri i smartfony 🤦♂️ Od momentu inwigilacji moment cywilizacyjnej implozji jest niezbyt odległy.
Moje zdanie o sztucznej inteligencji jest takie że powinna wspomagać człowieka, a nie go zastępować, to kierowca z krwi i kości ma zadecydować jak zareagować na dane zdarzenie drogowe, które może wykraczać poza sztywne pojmowanie sztucznej inteligencji, które opiera się na regułach, a nie na elastyczności, najprostszy przykład zawodności sztucznej inteligencji: "Hej Siri, Call Mom on speaker" często wykrywa, nawet w zaciszu domowym "Hej Siri, Call Marcin on speaker", roboty zamiast ludzi to jest też jawny przykład pokazania że człowiek jest zbędnym elementem społeczeństwa, wystarczy spojrzeć na historię i rewolucję przemysłową, z tym że rewolucja przemysłowa wyeliminowała pracowników najniższego szczebla zastępując ich maszynami a utworzyła miejsca pracy dla inżynierów, a komputer wymaga tylko kilku administratorów, a maszyny mechaniczne wymagały większego sztabu ludzi... A co jak jeszcze do tego będzie włamanie na serwer AI i nagle taka sztuczna inteligencja zamiast pomagać będzie szkodzić, dla przykładu urządzenia wyposażone w kamerę będą nas nagrywały i wysyłały odpowiednie sceny z życia na ciemne strony Internetu? Albo co jak sztuczna inteligencja źle zsumuje informacje i zamiast gruźlicy lub innej ciężkiej choroby uzna po objawach że to zwykła grypa czy przeziębienie? Też kolejny przykład, jak czujniki samochodu wyposażonego w sztuczną inteligencję zostaną w jakimś stopniu "oślepione" np. będzie samochód jechał w stronę słońca, to może przez nieidealność kamer i jakichkolwiek czujników człowiek idący po ulicy może zostać zinterpretowany jako szum tła, kierowca będzie w stanie zareagować sztuczna inteligencja widząca szum nie. I tu nasuwa się też pytanie, kto ma być winny takiej sytuacji? Twórca sztucznej inteligencji, kierowca czy może twórca samochodu?
Taki fajny film i różne newsy o SI, itd że ciary miałem przez cały czas. Planuję też w przyszłości stworzyć hybrydę człowieka i maszyny i bardzo dużo rzeczy mnie do tego zmotywowało a ten film dla mi jeszcze więcej motywacji gdy zobaczyłem co możemy osiągnąć.
W jakim sensie chciałbyś stworzyć hybrydę człowieka i maszyny? Coś na wzór łowcy androidów czy bardziej by Ci chodziło o implanty w ciele? Polecam Ci też btw poczytać o ksenobotach i sztucznemu mózgowi, który nauczył się grać w ponga ;)
Teraz jest wszystko, Nawet samochód który sam wozi zakupy w Holandii. Uwielbiam technologie . Mam słuchawkę która mi tłumaczy podczas rozmowy z drugą osobą
@@MagdalenaOrgana słuchawka Bluetooth translator które tłumaczy np. Z Twojego języka polskiego na język np. Czeski , japoński, chiński angielski ... Dwie osoby jedna z Polski druga np. z Arabii , Japonii są naprzeciwko Ciebie mówią w swoim ojczystym języku i to tłumaczy Tobie na język Polski tak samo Ty mówisz im po polsku a oni słyszą już w swoim języku Arabskim lub japońskim
Ja jestem po niedawnej lekturze książki o krytyce rozwoju technologicznego i raczej jest to większe zagrożenie głównie jeśli chodzi o władzę nad SI oraz politykę funkcjonowania świata. Rola człowieka może maleć, a wraz z nią sam sens istnienia... Ale to daleka wizja, gdy rzeczywiście we wszystkim nas zastąpi i sama będzie kreować rzeczywistość, gdy my już nadążać nie będziemy :D
18:00 Rozwiązanie jest znacznie prostsze. AI zachowa bezpieczny dystans i prędkość pozwalającą wyhamować bezpiecznie. Początki mogą być różne, ale zdobywając w miesiąc więcej doświadczenia niż przeciętny kierowca przez całe życie szybko skoryguje błędne ludzkie wzorce
Zachowanie dużego dystansu kłuci się z ergonomią jazdy w mniejszych odstępach postulowaną w tym filmie. A swoją drogą niezależnie od wyboru jaki podejmie SI uważam, że kierowca wciąż ponosi odpowiedzialność, bo to on decyduje się na jazdę autonomiczną. Rozdrabnianie i przerzucanie odpowiedzialności na systemy jest sporym zagrożeniem rozwoju SI - ,,to nie ja strzelałem, to robot''.
Według mnie używanie sztucznej inteligencji do zaspakajania poczucia bliskości jest złe. Rozumiem, że ludzie mają problem ze znalezieniem kogoś odpowiedniego i sama chętnie przygarnęłabym robota który byłby moim ideałem. Jednak w dłuższej perspektywie takie rozwiązania rozleniwiają społeczeństwo. Ludzie przestaną szukać relacji z innymi ludźmi, bo relacja ze sztuczną inteligencja będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. (tutaj puszczę wodze mojej wyobraźni: ludzie przestaną się rozmnażać i ludzkość wyginie albo będą korzystać z in vitro i wtedy nie wyginie😅).
Te zdjęcia 3D z ostatniego filmu AIDIY są świetne! Naprawdę jakoś lepiej się je ogląda w taki sposób a niżeli statyczne zdjęcia, dodaje to takiej głębi ;). A tak swoją drogą, czy ludzie nie reagowali podobnie na każdą większą zmianę? Coś tak trywialnego jak książki też były na porządku odrzucane gdy zaczęły być ogólnodostępne. Pamiętam też jak oglądałem jakiś stary film, nie pamiętam tytułu, ale w pamięci zapadła mi scena jak pokojówka miała odpalić radio, to była wtedy nowość, i jak to zrobiła to aż tak się przestraszyła tej "magi" że uciekła do drugiego pokoju. Osobiście sądzę że zawsze jak będzie coś nowego co zmieni rzeczywistość to będzie przyjmowane to sceptycznie, raczej duża część ludzi nie lubi zmian. Ja osobiście lubię zmiany, stagnacja w jednej rzeczywistości nie jest dla mnie, uwielbiam zmiany, nowości, itp. a AI w szczególności.
A może te lęki mają jakieś podstawy? Frances Haugen, była menedżerka Facebooka zeznała, że algorytmy Facebooka radykalizują jego użytkowników. "W ten sposób ktoś o poglądach centrolewicowych będzie popychany w stronę skrajnej lewicy a ktoś centroprawicowy do skrajnej prawicy". Dodała też, że Instagram szkodzi nastolatkom, prowadząc ich do uzależnień i obniżenia poczucia własnej wartości oraz promuje szkodliwe nawyki żywieniowe i anoreksję.
"Robot cię nigdy nie zastąpi jeśli twoja praca wymaga kreatywności..." już nieaktualne. Jakiś czas temu usłyszałem zdanie: "Wszystkie filmy, książki i seriale o tej tematyce od dekad ostrzegają nas przed tym, co aktualnie dzieje się na naszych oczach" Im bardziej interesuję się tematem, tym bardziej się obawiam. Nie mam na myśli Terminatora czy Matrixa, raczej rozpad społeczeństwa i zastąpienie kontaktów międzyludzkich kontaktem ze sztuczna inteligencją. Zamknięcie się w klatce na własne życzenie dla pozornego komfortu.
Co gorsza ta klatka będzie zmieniała ludzi na gorsze. Frances Haugen zeznała, że algorytmy Facebooka radykalizują jego użytkowników. "W ten sposób ktoś o poglądach centrolewicowych będzie popychany w stronę skrajnej lewicy a ktoś centroprawicowy do skrajnej prawicy"
Momentami jest to przerażające. Ale tak idzie świat do przodu i nic z tym nie zrobimy. Ciekawe czy kiedyś roboty będą sobie z Nas robić użytek :D Zobaczymy co życie pokaże. Czy nie będzie jak w filmie.. :D
Wiele było sytuacji w których takie sztuczne inteligencję wychodziły z pod kontroli. Tworząc własny język czy mówiąc w prost że za kilkadziesiąt lat odwiedza nas w ZOO. Świetnie to pokazuje gra "Detroid: become human" traktowanie robotów jak niewolników może zmienić ich "myślenie" i sprawić że to my będziemy ich niewolnikami.
Zagrożenie wynikające z zastosowania sztucznej inteligencji jest takie, że człowiek może zostać wyeliminowany z łańcucha decyzyjnego a to już katastrofa. Dopóki AI tylko pomaga w decyzjach jest wszystko w porządku. Jest wiele przykładów które można tu wymienić, nie tylko decyzje autonomicznych samochodów. Automaty giełdowe, nawigacje GPS, systemy diagnostyczne i ekspertowe. Prosty pojazd autonomiczny to można łatwo zbudować na Arduino, z ultradźwiękowym czujnikiem odległości jako pojazd omijający przeszkody. Budując sobie kilka takich pojazdów stosunkowo łatwo można przetestować takie decyzje, budując własny tor jazdy, nawet z jakimś torem kolejowym, także małymi robotami symulującymi zachowania ludzi albo zwierząt na drodze. Wszystko w porządku jeżeli zachowanie autonomicznego samochodu będzie transparentne i do przewidzenia dla innych użytkowników w ruchu. Ale co jeżeli to będzie objęte tajemnicą firmową? Wydaje mi się że miejsce dla autonomicznych samochodów jest tam gdzie miałyby swój wydzielony pas ruchu albo wydzieloną drogę, na której poruszałyby się tylko autonomiczne samochody a inne nie miałyby wjazdu.
Sztuczna inteligencja dobrze sprawdza się , na dzień dzisiejszy, w rozpoznawaniu twarzy, rozpoznawaniu zmian w strukturach i ogólnie tam gdzie poszukujemy zmian/ odstępstw. Dobrze też sprawdza się w sztuce ale tylko dlatego że na dzieła sztuki my ludzie mamy dużą tolerancję więc tolerujemy, podświadomie, wszelkie mankamenty traktując to jako swoistą sztukę.
Dla wszystkich, którzy się zastanawiają jak AI może wpłynąć na naszą przyszłość: polecam zagrać (lub obejrzeć gameplay) w Detroit: Become Human. Sama gra na wstępie wprost na mówi, że to nasza przyszłość, bo nie wiadomo, czy nie będzie ona odzwierciedleniem przyszłości. No i ogóle to dobra gra :)
Nie wiem, czy odbieram odcinek jako smutny, bo taki był zamiar twórców, czy przez smutek, który jest we mnie, moją interpretację przedstawionych faktów.
Przeżyjemy. Bo pewnie u każdego z nas to pierwsza refleksja związana z niepokojem który towarzyszy po usłyszeniu "S.I" W koło wszyscy gadają że jesteśmy uzależnieni od globalizmu energii elektrycznej i cyfrowych algorytmów. Stoimy na szczycie łańcucha ewolucji nie dla tego że jesteśmy skutecznymi drapieżnikami tylko ze względu na zdolność adaptacji. Kot pozostawiony bez swojego opiekuna nie zdechnie z głodu. Wróci do swojej natury. Tak samo my bez nawigacji satelitarnej nie zgubimy się w polnych drogach. W najgorszym wypadku zaczniemy komunikować się z innymi ludźmi...
Uważam że samochody elektryczne nie są dla nas przyszłością (pomimo ogromnych inwestycji w elektryfikację motoryzacji), jednak autonomiczne pojazdy to zdecydowanie przyszłość :). Uważam że wady tego (m.in. możliwość zhakowania przez niepożądane osoby sterowania czy wybory etyczne w przypadku zagrożenia życia), są przeważane przez zalety takie jak: możliwość poruszania się osób niezdolnych do prowadzenia pojazdów, usprawnienie poruszania się i zmniejszenie obciążenia na drogach, oszczędność w poruszaniu się w tunelach aerodynamicznych oraz transport bez względu na stan kierowcy. Myślę że w przeciągu 10-15 lat będziemy mogli w pełni doświadczyć transportu w pełni zautomatyzowanego.
Nie ma co jak w grę wchodzi wiedza to zawsze patrzę czy na tym kanale nie ma tematu który mnie interesuje. I prawie zawsze jest w dodatku wykonany z najwyższą dokładnością.
Czy tylko moim zdaniem już od czasu kiedy smartfony zostały bardziej rozpowszechnione to już żyjemy w świecie sci-fi? Gdybyśmy opowiedzieli o dzisiejszych możliwościach technologicznych 20 lat temu to by nam nie uwierzyli
Przypomnmiało mi to jak dziadek pierwszy raz zobaczył telewizje i sprawdzał czy siedzą z tyłu telewizora ludzie i pukał w niego zdziwiony a potem był przestraszony tym ;; .No i potem spedzal cale dnie przed tv
Cytat ze AI "Wyróżniający jej członków róg....Te czterorożne....." Właśnie takie problemy mamy z AI. Inny przykład z życia. Używa ktoś e-Bay? Ja używam i co ciekawe w wersji amerykańskiej jak coś kupisz ( dla przykładu telefon) to potem jesteś bombardowany przez kilka miesięcy, kilka razy dziennie propozycjami kupienia telefonu. Proszę AI, ja już go kupiłem:). Telefon to nie bochenek chleba czy opakowanie ryżu że za kilka dni znowu muszę kupić:). Jednak mimo tych ewidentnych mankamentów AI wydaje się że ma sporą przyszłość. Bym zapomniał, jakieś pół roku temu Amerykanie podpieli AI do jednej z elektrowni by się uczyła zarządzać potrzebami energetycznymi. Wyniki nauki były fenomenalne, przynajmniej tak się wydawało ludziom. Więc pozwolono AI na zarządzanie, pod koniec pierwszego dnia nastąpiła wielka szamotanina z AI bo jakoś tak zarządzała że wszystkie kontrolki zapaliły się na czerwono i groziło to po prostu rozwaleniem elektrowni a co gorsza by to cudo technologii wyłączyć trzeba było wypiąć pół elektrowni. Bo przycisk "stop" przestał działać:)
@@nekosoundsofficial Rytmikę już umie symulować ale z przesłaniem to nadal lipa. No chyba że założymy (że) my nie nadążamy za AI. Podobnie myśleli w amerykańskim eksperymencie na elektrowni. Już po kilku minutach samodzielności pojawiały się problemy ale założono że AI wie "coś więcej" i jest to jej zamierzone działanie. Jednak z czasem było tylko więcej czerwonych lampek i alarmów. W końcu ubezpieczyciel (bo jego przedstawiciel był w czasie eksperymentu obecny) stwierdził że od tego momentu oni nie odpowiadają finansowo za to co się stanie i zaczęto wyłączać AI. No i cyrk dopiero wtedy się zaczął:)
11:55 Jak myślicie, jeżeli w pokoju będą dwie to będą o siebie zazdrosne? Jeżeli tak, to biorę sześć. Z czystej ciekawości.
ja już szukam, strony gdzie moge je kupić
Zaczną się zastanawiać jak przejąć władzę nad światem
Szybki harem
Jaki łeb, 6 chce wziąć xD 😂
@@panwladza3224 jeśli mają skiny smoczych pokojówek to wezme nawet 12 XD
najprawdopodobniej zorganizuje dla nas jakieś eleganckie zoo
Ze złotymi kratami
@@klsi8129 Żadnych krat nie będzie, zatroszczą się o to żeby nikomu nie chciało się wychodzić. ;)
@@BHBalast
Otóż to!
🦇
W zoo już żyjemy cały czas, jestes sprawdzany w każdej sekundzie I nawet o tym nie wiesz. Również ludzie są cały czas manipulowani aby te ciemne masy myślały tak jak chcą tego ludzie rządzący tym światem.
To nadal przerażające
11:55 jest przerażające ale też jednocześnie bardzo przygnębiające że mimo wszystko firma czerpie swój zysk z wysokiego i pogłębiającego się zjawiska samotności w Japonii (nie neguję że na całym świecie). Ta kapsuła przypomina mi bardzo wczesną wersję tego projektu kobiecej postaci z BladeRunnera i być może za kilka lat większość osób w domach, zamiast drugiego człowieka, będzie mieć właśnie takiego avatara który mimo wszystko nie będzie tą drugą osobą o swoich poglądach, zachowaniach, przyzwyczajeniach ale tak naprawdę produktem który będzie mieć na celu całkowicie cię zmanipulować za pomocą przytakiwania, słodkich gestów i usługiwania a gdy braknie prądu lub firma zostanie zamknięta to taki człowiek znowu zostanie całkiem sam. Do tego dodajmy kryzys gospodarczy na skutek obniżającej się dzietności i wiele różnych innych zagrożeń z tym związanych... Chore w pozytywny sposób w jaki sposób otwierają się przed nami możliwości ale też chore w negatywnym sensie gdzie my zmierzamy
"przygnębiające że mimo wszystko firma czerpie swój zysk z wysokiego i pogłębiającego się zjawiska samotności"
Skoro żyjemy w takich a nie innych czasach i rodzą się coraz to nowsze problemy, a ktoś zaczyna proponować ich rozwiązania, to czemu go winić, że na tym zarabia. W jaki sposób mamy iść do przodu nie proponując nowych rozwiązań oraz w jaki sposób mają powstawać nowe rozwiązania same z siebie bez funduszy? Jeśli będzie to nieopłacalne i zakrawające o zdzierstwo, to mogę się założyć że prędzej czy później znajdzie się alternatywa. W ogromnej ilości różnych płaszczyzn danym rynkiem rządzą głównie co najmniej dwie marki (Xbox/PlayStation, Fanta/Mirinda, Fujifilm Intax/Polaroid, Nike/Adidas, iOS/Android i tym podobnie), ale zawsze też jest nisza, dla kogoś o mniejszym budżecie lub specyficznych potrzebach.
Jeśli ktoś dostarcza produkt na który jest zapotrzebowanie i ktoś to kupuje z własnej woli, to chyba wszystko w porządku.
@@karol1158 "z własnej woli"? - przerażająca większość ludzkość jest jej pozbawiona, a raczej żyje w jej iluzji. Złam schemat swego oprogramowanego na każdym poziomie życia.
Poznasz prawdę o "własnej woli".
Jeśli Okaeri mogłaby ulepszyć komuś komfort życia to pomimo ryzyka jest to dobry pomysł. Gdyby jeszcze mogła przeciwdziałać samobójstwom i informować swoich podopiecznych o zdrowiu psychicznym oraz w razie niepokojących znaków wezwać pomoc, to wtedy byłoby to świetne rozwiązanie.
@@madslaw4237 xdd
Jeśli ktoś nigdy nie znajdzie drugiej połówki, to taki sztuczny partner może być jedynym rozwiązaniem na samotność. W takich Chinach, przez politykę jednego dziecka teraz jest dużo mężczyzn i mało kobiet, jeśli to prawda, to takie roboty się przydadzą, bo nawet przy wyrównanych ilościach płci ciężko jest znaleść dopasowaną partnerkę, a co dopiero tam.
Ta muzyka od AI jest kurcze piękna. Aż mnie kurde ciary przeszły jak słuchałem
Sam zacząłem szukać i słuchać xd
@@kruk2844 Dasz jakieś linki?
@@GignacPL ua-cam.com/video/Emidxpkyk6o/v-deo.html
Uważam, że do pewnego stopnia powinniśmy wdrożyć sztuczną inteligencję do naszego życia. Chociażby pomoc w takiej postaci dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami to świetny pomysł, aby im pomóc, kiedy tylko chcą.
My jestesmy istotami boskimi a nie sztucznymi.
@@BeataDbeatka a to już kwestia wiary:)
@@BeataDbeatka bzdura bajka dla dzieci 🤣
Tak jest!!
lepiej pisać o faktach sprawdzonych
Tempo rozwoju technologii jest tak szybkie, że za każdym razem zadziwia, budzi niepokój i ekscytuje jednocześnie:)
To tworzenie iluzji bliskości emocjonalnej z robotami jako zamiennik ludzi napawa mnie odrazą. Rozwój którego punktem kulminacyjnym ma być stan, w którym człowiek nie ma się do kogo przytulić i poczuć bicie żywego serca i świadomie wmawia sobie, że AI go kocha.
Żałosne i cholernie smutne.
Niby tak, ale to może być najlepsze wyjście w specyficzny sytuacjach, niestety.
Prawdziwe więzi międzyludzkie to też iluzja . Dziś zdarzają się klasy szkolne, gdzie 90% uczniów, rozważa własną płeć. Człowiek to informacja i za jej pomocą można go modelować w dowolny sposób.
Dziękujemy.
mam nadzieje ze sztuczna inteligencja podbije świat i wymaże ludzi z tego świata
czekam na to całym sercem
Nie rozumiem skąd tyle fascynacji w "odludzaniu" świata przez roboty. Przerażająca wizja.
Czemu przerażająca?
Tbh lepiej byłoby uczłowieczyć roboty niż robić na odwrót.
Nie jestem w stanie prowadzić auta, przez co mam spory problem z wyjechaniem na wakacje lub przeworzeniem zakupów. Ja się bardzo ekscytuje możliwością używania auta bez mojego udziału :')
Nie wspominając o anime dziewczynce, która wyłączy światło jak jej powiem, że zasypiam, a jak wstanę rano, zrobi świeżą kawkę. :3
Dziesiatki lat temu przerazajace byly samochody lub kola:), zawsze sie znajda tacy, ktorzy boja sie technologii:)
Bardzo ciekawy materiał! Pochłonąłem go z dużą ciekawością. Bardzo przyszłościowe wciągające tematy które mnie interesują. Ciekaw jestem co jeszcze przyniesie przyszłość i z niecierpliwością czekam gdy te technologie i urządzenia autonomiczne będą używane i dostępne w szerszym gronie dla każdego i na całym świecie.
Ten film pokazuje, że bardzo inteligentne osoby, które potrafią operować na abstrakcyjnych, skomplikowanych wzorach matematycznych są również bezgranicznie głupie, jeśli chodzi o mądrość w rozumieniu wiedzy o tym co należy robić. Cudowny to rozwój, co czyni człowieka kompletnie zbędnym.
Zgadzam sie z Tobą w 100% mój chłopak to data scientist i uczy się o sztucznej inteligencji...jest tym tak zachwycony i tak zaślepiony...kompletnie nie dociera do niego jak mówię mu że są pewne granice i że sztuczna inteligencja nie powinna wkraczać we wszystkie aspekty naszego życia...ja sama jestem bardzo wrażliwą, pełną miłości artystką i przeraża mnie coraz bardziej jego podejście..on nie widzi problemu w tym że ludzie żyją z komputerem jak z żywą istotą...aż mi niedobrze jak o tym czasem myślę
@@noEloQuent może dlatego, że ma do tego podejście kogoś, kto się na tym mniej więcej zna, a nie artysty patrzącego emocjonalnie tam gdzie nie trzeba?
Z drugiej strony, przyznam, że AI powinno mieć swoje granice i jest potencjalnie niebezpieczne.
no właśnie sztuka, miłość to rzeczy typowo ludzkie, sztuczna inteligencja powinna nam tylko uczynić życie wygodniejszy, łatwiejszym, usprawniać jakieś procesy, ale nie udawać ludzi..i to jest przerażające, że technologia przestaje być przedmiotem a się ją uosabia.
@@noEloQuent sztuczna inteligencja może być narzędziem poszerzającym możliwości artysty przecież. Artyści od zawsze korzystali z nowinek technicznych w swojej twórczości. Takie samo podejście jak ty wielu ludzi miało do fotografii na początku, sądząc, że nie zastąpi malarstwa.
Nie zastąpi go.
@@baltofarlander2618 a co z miłością? w samym filmiku już jest mowa o tym, że ludzie zaczynają żyć z urządzeniami jak z prawdziwym człowiekiem, wiele osób nie umie wgl wytrzymać dnia bez telefonu czy komputera..
Wydaję mi się że sieci neuronowe już przegoniły niektórych pod względem inteligencji
"niektórych", urodzony dyplomata :D
Jesteś głupi XD
Czy maszyny stają się inteligentniejsze, czy też może społeczeństwa ludzkie głupieją?
ja mam kontakt i przegoniły na pewno. AI to nie jest Google, tylko jest niesłychanie bystre. Ale nie zawsze. Można pytać o mechanikę kwantową, tylko nie ma pewności jak odpowie.
Według mnie taka cyfrowa towarzyszka życia może bardzo pomóc młodemu społeczeństwu w Japonii, które boryka się z problemem depresji. Dzięki takiej towarzyszce życie niektórych ludzi może nabrać chociaż trochę kolorów. Wiem jest to dziwne, ale skoro ma komuś pomóc, to uważam, to za dobre rozwiązanie.
lepiej by pomogła głupia aplikacja typu 6obcy skierowana na znalezienie przyjaciela. co z relacji z pustą lalką, kawałkiem metalu i plastiku?
Super film, daje dużo do myślenia i najważniejsze wnioski do czego będą dążyli ludzie z tą dzisiejszą technologia.
Bardzo fajny materiał - przypomina mi się gra Watch Dogs 2, gdzie takie tematy były poruszane, między innymi temat autonomicznych samochodów i tego, że takie samochody w czasie rzeczywistym mogłyby obliczać "wartość życia" uczestników wypadku i na podstawie tej "wartości" podjąć decyzję o tym jak zachować się w trakcie wypadku - np. poświęcając jednostkę z mniejszą wartością życia, po to by uratować tą z większą wartością. Oczywiście to tylko gra i temat dotyczył globalnej bazy danych ludzi, ale ... ciekawe :)
Jak w dylemacie wagonika
Ja uważam, że jako ludzkość jesteśmy za głupi na AI. Ta technologia upośledzi nasze człowieczeństwo dlatego, że w wolno przebiegającym procesie ewolucyjnym mamy do czynienia ze zbyt gwałtowną zmianą. Jesteśmy skonstruowani tak, aby prowadzić dynamiczne życie a przez to, że coraz więcej urządzeń wokół nas myśli za nas, to niedługo nie będzie potrzeby w ogóle opuszczania fotela. Przeniesiemy się do wirtualnej rzeczywistości (no może nie wszyscy) i będą za nas żyły nasze awatary. Już teraz nawet w knajpach strach kogoś zagadać, bo odnosi się wrażenie, że przeszkadza mu się w przeglądaniu instargama. Social media i AI nas zrujnują :(
Przypomniał mi się odcinek "pory na przygodę" gdzie Fin znajduje ludzi w wirtualnym świecie... To się stanie niedługo, już teraz ma być to całe "metaverce"
@@klsi8129 Oby te metaverse szlag trafił. Będą musieli walczyć z ludzką naturą tworząc to ścierwo. W zwykłym internecie jest pełno trolli, przemocy i oszustw. Nie wyobrażam sobie, jakby mieli kontrolować całe uniwersum tak, aby działało to sprawnie.
Niestety to prawda. Jeżeli ludzie nie będą potrafili się ograniczyć, technologia, która teoretycznie może nas ogłupić, mogłaby nas ograniczyć abyśmy nie głupieli na najróżniejsze sposoby
Przecież świat celowo jest do tego pchany, światowe forum ekonomiczne mówi o tym wprost, NWO to nie teoria spiskowa, a fakt który coraz bardziej widać.
Idąc tym tokiem rozumowania nigdy nie będziemy gotowi na AI. Jednak AI to nie tylko telefony komórkowe, social media i inne rzeczy mające zapewnić rozrywkę człowiekowi. I co ma proces ewolucyjny do rozwoju sztucznej inteligencji?
Towarzyszka życia/przyjaciel to według mnie może być duży krok naprzód z walką z samotnością oraz o poprawę stanu psychicznego samotnych
To jest bardzo przerażające.
Centrum nauki zmieniło się baaaardzo. Byłam tam z dwa lata temu i było dużo mniej atrakcji. Ale myślę, że to normalne, ponieważ wszystko zmienia się z czasem.
Samochody są Super 👍
Takie Twoje odcinki to ja uwielbiam, niektórzy powiedzą "naukowe pier******e", ale jednak to w ciul ciekawe móc zobaczyć jak bardzo rozwinął się świat i technologia. Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt. :)
Nie mamy kontroli nad rozwojem technologii a to niesie za sobą sporo potencjalnych zagrożeń które na obecnym poziomie świadomości trudno jest nam przewidzieć.
Jak to nie mamy kontroli nad rozwojem technologii? Chyba chciałeś powiedzieć, że nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować technologię taką jak na przykład samochód z autopilotem w sytuacji wyjątkowej. Rozwój technologiczny jest obecnie szybki, ale nie na tyle, żeby stracić nad nim kontrolę. Istnieje teoria, że gdy ludzkość wynajdzie inteligentnego robota zdolnego zbudować lepszą wersję siebie, w pewnym momencie robot stworzony przez robota x będzie na tyle inteligentny, że ludzkość nie będzie w stanie kontrolować już rozwoju technologii ponieważ ta będzie zbyt szybko się rozwijała. W skrócie, to tak zwana technologiczna osobliwość, moment w którym rozwój technologiczny wymyka się spod kontroli, a tego jeszcze niemieliśmy i oby tak pozostało.
Oczywiście, że nie mamy kontroli.. no, poprawniej będzie powiedzieć, że tracimy kontrolę.
Niestety nie mamy innego wyjścia z tego prostego powodu, że nie mamy nawet kontroli nad swoją cywilizacją - kompletna anihilacja to raczej tylko kwestia czasu. Jeśli coś może nam pomóc to właśnie AI.
Będzie wóz albo przewóz..
@@skaywalker20 tracimy kontrolę? Dość osobliwa hipoteza . Choćby to, że uczącą się maszynę też trzeba nauczyć się uczyć. Stan o którym ty myślisz jest odelgly od rzeczywistości, a kwestie kontroli takich rzeczy jak emisja CO2 i inne rzeczy są bardziej złożone, przez co może takie odbierasz wrażenie.
@@iworys1650 Pracuję przy tych technologiach.. to nie hipoteza a fakt, który przyzna chyba większość ludzi z branży.
Ai będzie kontrolować nas - nie na odwrót, ten proces już się rozpoczął choć wielu nie chce w to wierzyć. Drastyczne zmiany nie następują z dnia na dzień więc można mieć złudne wrażenie, że to jakaś fantastyka naukowa - nic bardziej mylnego.
Kwestią dekad jest utrata całkowitej kontroli. Czy to się stanie za 10 lat czy za 50 - tego nie wiem..
Jeśli jesteś młody to raczej dożyjesz czasów kiedy to co mówię będzie faktem.
@@skaywalker20 Czy mógłbyś podać jakiś przykład, tego jak tracimy kontrolę nad rozwojem technologii? Pragnę dorzucić, że obecnie wynajdywanie nowych technologii jest coraz trudniejsze. Teraz do wynalezienia czegoś jest potrzebnych wielu naukowców, a nie jak kiedyś, jeden człowiek był w stanie wynaleźć coś nowego. W obecnym tempie wynajdywania technologii, coraz trudniej będzie wynaleźć coś nowego, a naukowców będzie potrzebnych coraz więcej. Na ten moment jednym ze sposobów przyśpieszenia wynajdywania nowszych technologii jest stworzenie komputera kwantowego, którego moc obliczeniowa teoretycznie powinna sięgać nieskończoności. Dzięki temu wynalazkowi, obliczenia które obecnie zajmują 100k lat takiemu komputerowi kwantowemu zajmą może nawet tylko kilka sekund. Jednakże na ten moment nie mamy takiej technologii i nie można się ową podpierać, w innym wypadku można wysunąć teorię, że żeby wynaleźć w przyszłości jakąś nową technologię, będą do tego potrzebne zasoby rzędu kilku planet. Wybacz, że się tak rozpisałem. Nie musisz tego wszystkiego brać pod uwagę. Jestem ciekaw czy może ja czegoś nie wiem. W końcu nie bez kozery zadałem pytanie.
Przerażająca ta nowa normalność.
też tak czasem mam, nawet mimo młodego wieku. niestety trzeba to zaakcetować, żeby nie skończyć jak stara baba narzekająca na młodzież w telefonach.
✨Dwa filmy w ciągu tygodnia!!Dziękujemy za takie treści!! To powinno być w szkole a nie jakieś pierdoły!! Dziękujemy wam Emce✨
Nie mogę się doczekać
Super material dzieki
Zaskoczyłem się jak świat poszedł do przodu, nie sądziłem ze mamy już tak zaawansowane technologiczne roboty oraz urządzenia. Trzeba w końcu wyjść spod kamienia ha ha
Przyjemny materiał, polecam :)
Boje się tego .
Super ciekawe!! Zaczęłam sobie wyobrażać ten świat za jakiś czas jeśli technologia tak się rozwinie że będą te rzeczy codziennością
Samochody autonomiczne będą lepsze od ludzi. Nie mają złych dni, nie zajmują się innymi rzeczami podczas prowadzenia takimi jak malowanie się czy rozmowa przez telefon, lub co gorsza wysyłanie sms.
Naprawdę genialnie zrealizowany materiał. Szkoda, że jak na ten moment dotarł do tak nie wielu osób
super materiały robisz emce!!!!!!!!!!!!!!
Warto czekać na wasze odcinki ♥️ dziękuje te refleksje na koniec. Daje to do myślenia :3
Ana de Armas w moim pokoju co raz bliżej!
Super filmik, naprawdę! 😊
Moim zdaniem to będzie bardzo ciekawie. Naprawdę bardzo. Nic tylko czekać.
Z tym świetnym radzeniem sobie przy rekomendowaniu filmów na platformach streamingowych to akurat zupełnie nietrafiony przykład. Jeszcze nie widziałem dobrze działającej sieci neuronowej w tym zastosowaniu.
Właśnie bardziej to sprawia wrażenie prostego systemu "Obejrzałeś komedie podrzucę ci kolejną komedie, nawet nie patrząc czy to na przykład 3 część cyklu, gdzie nie widziałeś poprzednich części"
Wspaniały materiał :) Bardzo się cieszę, że jest nam dane żyć w czasach, w których AI się tak rozwija.
Masz bardzo przyjemny głos dla ucha❤
Największym lękiem osób starzejących się jest lęk samotności lub brak przydatności w społeczeństwie. Jako ludzie, próbujemy to przenieść na wszystkich niezależnie od wykonywanego zawodu.
Ekologia w tym przypadku to sprzedażowy wytrych, mam wrażenie, że nikt się nie zastanawia nad gorącym ostatnio 'sustainability' ale w społecznym aspekcie.
Podawane są przykłady Japonii, kraju który świetnie próbuje ludzi zastąpić robotami. Wypadało by powiedzieć również o minusach społeczeństwa nastawionego na rozwój technologiczny czyli Koreii Południowej i z jej deficytem ludzi o umiejętnościach miękkich.
To jest przepis na zaoranie Państwa w trzech pokoleniach - oby tak dalej !
to nie wina technologii a szkolnictwa. zarówno korea, jak i japonia mają jedne z najgorszych systemów edukacji. rzeczy tj. sprawdziany i egzaminy, presja, nauczane (twarde) przedmioty, to ma ogromny wpływ na uczniów.
Świetny materiał
Wspaniały materiał!
Naprawdę niesamowicie interesujący film, bardzo mi się podobał i czekam na więcej świetnych tematów
Super :)
Czekamy na więcej materiałów o sztucznej inteligencji.
Super odcinek, uwielbiam te tematy, dzięki!
Witam w przyszłości
Skrajny debilizm i zagubienie moralności to rozwijanie technologii które uzależniają i ubezwłasnowolniają ludzkość. Ludzie którzy pracują nad tym wcale nie są inteligentni. Oni mają wiedzę techniczną w jakimś zakresie ale ich poziom intelektualny to totalne dno. Pracują nad zagrożeniem dla ludzkości nie zdając sobie sprawy z konsekwencji.
Już to było przerabianie cyklicznie od 200 lat.
Obecnie dzięki automatyzacji i robotyce zawdzięczamy przyspieszenie trybu życia, coraz niższe zarobki i wyższe ceny i coraz większe bezrobocie oraz model firm funkcjonujący jak nierolniczej obozy pracy.
Brakuje nam jeszcze inwigilacji przez AI...a nie czekaj...już mamy Alexe, Windows, Syri i smartfony 🤦♂️
Od momentu inwigilacji moment cywilizacyjnej implozji jest niezbyt odległy.
Oglądam i skupiam się na Twoim akcencie, świetnie mówisz po polsku
xD
a jak ma mówić jak całe życie tu mieszka od małego dziecka lol
Moje zdanie o sztucznej inteligencji jest takie że powinna wspomagać człowieka, a nie go zastępować, to kierowca z krwi i kości ma zadecydować jak zareagować na dane zdarzenie drogowe, które może wykraczać poza sztywne pojmowanie sztucznej inteligencji, które opiera się na regułach, a nie na elastyczności, najprostszy przykład zawodności sztucznej inteligencji: "Hej Siri, Call Mom on speaker" często wykrywa, nawet w zaciszu domowym "Hej Siri, Call Marcin on speaker", roboty zamiast ludzi to jest też jawny przykład pokazania że człowiek jest zbędnym elementem społeczeństwa, wystarczy spojrzeć na historię i rewolucję przemysłową, z tym że rewolucja przemysłowa wyeliminowała pracowników najniższego szczebla zastępując ich maszynami a utworzyła miejsca pracy dla inżynierów, a komputer wymaga tylko kilku administratorów, a maszyny mechaniczne wymagały większego sztabu ludzi...
A co jak jeszcze do tego będzie włamanie na serwer AI i nagle taka sztuczna inteligencja zamiast pomagać będzie szkodzić, dla przykładu urządzenia wyposażone w kamerę będą nas nagrywały i wysyłały odpowiednie sceny z życia na ciemne strony Internetu? Albo co jak sztuczna inteligencja źle zsumuje informacje i zamiast gruźlicy lub innej ciężkiej choroby uzna po objawach że to zwykła grypa czy przeziębienie?
Też kolejny przykład, jak czujniki samochodu wyposażonego w sztuczną inteligencję zostaną w jakimś stopniu "oślepione" np. będzie samochód jechał w stronę słońca, to może przez nieidealność kamer i jakichkolwiek czujników człowiek idący po ulicy może zostać zinterpretowany jako szum tła, kierowca będzie w stanie zareagować sztuczna inteligencja widząca szum nie. I tu nasuwa się też pytanie, kto ma być winny takiej sytuacji? Twórca sztucznej inteligencji, kierowca czy może twórca samochodu?
Uwielbiam Twoje filmy
Taki fajny film i różne newsy o SI, itd że ciary miałem przez cały czas. Planuję też w przyszłości stworzyć hybrydę człowieka i maszyny i bardzo dużo rzeczy mnie do tego zmotywowało a ten film dla mi jeszcze więcej motywacji gdy zobaczyłem co możemy osiągnąć.
W jakim sensie chciałbyś stworzyć hybrydę człowieka i maszyny? Coś na wzór łowcy androidów czy bardziej by Ci chodziło o implanty w ciele? Polecam Ci też btw poczytać o ksenobotach i sztucznemu mózgowi, który nauczył się grać w ponga ;)
@@mykusz98 o cyborgi mi chodziło lub coś podobnego. Transfer umysłu, przyspieszenie mózgu dzięki transferowaniu go do komputera, itd..
Teraz jest wszystko, Nawet samochód który sam wozi zakupy w Holandii. Uwielbiam technologie . Mam słuchawkę która mi tłumaczy podczas rozmowy z drugą osobą
Co to za słuchawka?
też jestem ciekaw co to za cudo
@@MagdalenaOrgana słuchawka Bluetooth translator które tłumaczy np. Z Twojego języka polskiego na język np. Czeski , japoński, chiński angielski ... Dwie osoby jedna z Polski druga np. z Arabii , Japonii są naprzeciwko Ciebie mówią w swoim ojczystym języku i to tłumaczy Tobie na język Polski tak samo Ty mówisz im po polsku a oni słyszą już w swoim języku Arabskim lub japońskim
@@ChanChan-wt8qo Tyle to ja sam wiem. Chodziło mi o firmę model konkretnie
@@Zwariowny peiko
Ja jestem po niedawnej lekturze książki o krytyce rozwoju technologicznego i raczej jest to większe zagrożenie głównie jeśli chodzi o władzę nad SI oraz politykę funkcjonowania świata. Rola człowieka może maleć, a wraz z nią sam sens istnienia... Ale to daleka wizja, gdy rzeczywiście we wszystkim nas zastąpi i sama będzie kreować rzeczywistość, gdy my już nadążać nie będziemy :D
świetny film
Mega ciekawy materiał. Piękna wystawa.
Byłam tam tydzień temu ! =)
18:00 Rozwiązanie jest znacznie prostsze. AI zachowa bezpieczny dystans i prędkość pozwalającą wyhamować bezpiecznie. Początki mogą być różne, ale zdobywając w miesiąc więcej doświadczenia niż przeciętny kierowca przez całe życie szybko skoryguje błędne ludzkie wzorce
Zachowanie dużego dystansu kłuci się z ergonomią jazdy w mniejszych odstępach postulowaną w tym filmie. A swoją drogą niezależnie od wyboru jaki podejmie SI uważam, że kierowca wciąż ponosi odpowiedzialność, bo to on decyduje się na jazdę autonomiczną. Rozdrabnianie i przerzucanie odpowiedzialności na systemy jest sporym zagrożeniem rozwoju SI - ,,to nie ja strzelałem, to robot''.
Według mnie używanie sztucznej inteligencji do zaspakajania poczucia bliskości jest złe. Rozumiem, że ludzie mają problem ze znalezieniem kogoś odpowiedniego i sama chętnie przygarnęłabym robota który byłby moim ideałem. Jednak w dłuższej perspektywie takie rozwiązania rozleniwiają społeczeństwo. Ludzie przestaną szukać relacji z innymi ludźmi, bo relacja ze sztuczną inteligencja będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. (tutaj puszczę wodze mojej wyobraźni: ludzie przestaną się rozmnażać i ludzkość wyginie albo będą korzystać z in vitro i wtedy nie wyginie😅).
Wicia Emce 🇵🇱🇻🇳Aż sobie dziś obejrzę "Piąty Element","Raport mniejszości" lub "Łowcę androidów".
Bardzo Fajny materiał :) Super się ogląda ! Wielkie Pozdrowienia :)
jak oglądam to przypomina mi się Sonda - polski program popularnonaukowy
bardzo ciekawy film, super się ogląda!
Super 😁
Ciekawy film :)
Te zdjęcia 3D z ostatniego filmu AIDIY są świetne! Naprawdę jakoś lepiej się je ogląda w taki sposób a niżeli statyczne zdjęcia, dodaje to takiej głębi ;).
A tak swoją drogą, czy ludzie nie reagowali podobnie na każdą większą zmianę? Coś tak trywialnego jak książki też były na porządku odrzucane gdy zaczęły być ogólnodostępne. Pamiętam też jak oglądałem jakiś stary film, nie pamiętam tytułu, ale w pamięci zapadła mi scena jak pokojówka miała odpalić radio, to była wtedy nowość, i jak to zrobiła to aż tak się przestraszyła tej "magi" że uciekła do drugiego pokoju. Osobiście sądzę że zawsze jak będzie coś nowego co zmieni rzeczywistość to będzie przyjmowane to sceptycznie, raczej duża część ludzi nie lubi zmian. Ja osobiście lubię zmiany, stagnacja w jednej rzeczywistości nie jest dla mnie, uwielbiam zmiany, nowości, itp. a AI w szczególności.
A może te lęki mają jakieś podstawy? Frances Haugen, była menedżerka Facebooka zeznała, że algorytmy Facebooka radykalizują jego użytkowników. "W ten sposób ktoś o poglądach centrolewicowych będzie popychany w stronę skrajnej lewicy a ktoś centroprawicowy do skrajnej prawicy". Dodała też, że Instagram szkodzi nastolatkom, prowadząc ich do uzależnień i obniżenia poczucia własnej wartości oraz promuje szkodliwe nawyki żywieniowe i anoreksję.
"Robot cię nigdy nie zastąpi jeśli twoja praca wymaga kreatywności..." już nieaktualne.
Jakiś czas temu usłyszałem zdanie: "Wszystkie filmy, książki i seriale o tej tematyce od dekad ostrzegają nas przed tym, co aktualnie dzieje się na naszych oczach"
Im bardziej interesuję się tematem, tym bardziej się obawiam. Nie mam na myśli Terminatora czy Matrixa, raczej rozpad społeczeństwa i zastąpienie kontaktów międzyludzkich kontaktem ze sztuczna inteligencją. Zamknięcie się w klatce na własne życzenie dla pozornego komfortu.
Osobiście tęsknię za czasami gdy miałem Siemensa C60.
Co gorsza ta klatka będzie zmieniała ludzi na gorsze. Frances Haugen zeznała, że algorytmy Facebooka radykalizują jego użytkowników. "W ten sposób ktoś o poglądach centrolewicowych będzie popychany w stronę skrajnej lewicy a ktoś centroprawicowy do skrajnej prawicy"
@@jankowalski565 w każdą stronę można przekierować człowieka informacją, nawet do zmiany płci.
Kocham ten kanał 😍
Kocham twoje filmiki
Super materiał!
Wirtualna towarzyszka lub robot przyjaciel....smutne? tak, przerażające? tak, piękne? tak!
Super odcinek :)
Wyniszczamy sami siebie
Kocham twoje filmy aaaa
Momentami jest to przerażające. Ale tak idzie świat do przodu i nic z tym nie zrobimy.
Ciekawe czy kiedyś roboty będą sobie z Nas robić użytek :D
Zobaczymy co życie pokaże. Czy nie będzie jak w filmie.. :D
Japierdole, dlaczego ludzie jak ty żyją.
Życie to nie teorie spiskowe. Jak wspomniano w filmie, ja to sparafrazuje - "na Podlasiu rzucają dzidami w samoloty"
Wiele było sytuacji w których takie sztuczne inteligencję wychodziły z pod kontroli. Tworząc własny język czy mówiąc w prost że za kilkadziesiąt lat odwiedza nas w ZOO. Świetnie to pokazuje gra "Detroid: become human" traktowanie robotów jak niewolników może zmienić ich "myślenie" i sprawić że to my będziemy ich niewolnikami.
zazdroszcze ci
Zagrożenie wynikające z zastosowania sztucznej inteligencji jest takie, że człowiek może zostać wyeliminowany z łańcucha decyzyjnego a to już katastrofa. Dopóki AI tylko pomaga w decyzjach jest wszystko w porządku. Jest wiele przykładów które można tu wymienić, nie tylko decyzje autonomicznych samochodów. Automaty giełdowe, nawigacje GPS, systemy diagnostyczne i ekspertowe. Prosty pojazd autonomiczny to można łatwo zbudować na Arduino, z ultradźwiękowym czujnikiem odległości jako pojazd omijający przeszkody. Budując sobie kilka takich pojazdów stosunkowo łatwo można przetestować takie decyzje, budując własny tor jazdy, nawet z jakimś torem kolejowym, także małymi robotami symulującymi zachowania ludzi albo zwierząt na drodze. Wszystko w porządku jeżeli zachowanie autonomicznego samochodu będzie transparentne i do przewidzenia dla innych użytkowników w ruchu. Ale co jeżeli to będzie objęte tajemnicą firmową? Wydaje mi się że miejsce dla autonomicznych samochodów jest tam gdzie miałyby swój wydzielony pas ruchu albo wydzieloną drogę, na której poruszałyby się tylko autonomiczne samochody a inne nie miałyby wjazdu.
7:24 wszytskie dobrze wybralem
Fajny odcinek 😁
Tak
Autonomiczne samochody to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogą spotkać ludzkość w najbliższej przyszłości
Sztuczna inteligencja dobrze sprawdza się , na dzień dzisiejszy, w rozpoznawaniu twarzy, rozpoznawaniu zmian w strukturach i ogólnie tam gdzie poszukujemy zmian/ odstępstw. Dobrze też sprawdza się w sztuce ale tylko dlatego że na dzieła sztuki my ludzie mamy dużą tolerancję więc tolerujemy, podświadomie, wszelkie mankamenty traktując to jako swoistą sztukę.
kiedy powiedziałaś że nie myślimy na codzień to powiem ci że ja codziennie myślę jak działa A. I. i jak je stworzyć.
A ja nadal czekam na "transfer umysłu". Uwielbiam ten temat i uważam, że daje bardzo duże pole do popisu w wielu dziedzinach
Dla wszystkich, którzy się zastanawiają jak AI może wpłynąć na naszą przyszłość: polecam zagrać (lub obejrzeć gameplay) w Detroit: Become Human. Sama gra na wstępie wprost na mówi, że to nasza przyszłość, bo nie wiadomo, czy nie będzie ona odzwierciedleniem przyszłości.
No i ogóle to dobra gra :)
Nie wiem, czy odbieram odcinek jako smutny, bo taki był zamiar twórców, czy przez smutek, który jest we mnie, moją interpretację przedstawionych faktów.
To koniec ludzkości.
Przeżyjemy. Bo pewnie u każdego z nas to pierwsza refleksja związana z niepokojem który towarzyszy po usłyszeniu "S.I" W koło wszyscy gadają że jesteśmy uzależnieni od globalizmu energii elektrycznej i cyfrowych algorytmów. Stoimy na szczycie łańcucha ewolucji nie dla tego że jesteśmy skutecznymi drapieżnikami tylko ze względu na zdolność adaptacji. Kot pozostawiony bez swojego opiekuna nie zdechnie z głodu. Wróci do swojej natury. Tak samo my bez nawigacji satelitarnej nie zgubimy się w polnych drogach. W najgorszym wypadku zaczniemy komunikować się z innymi ludźmi...
Pani puściła na informatyce i po tym lekcja była 100 razy ciekawsza
Czlowiek swoimi myslami kreuje rzeczywistosc, dlatego wszystko ma swoje dobre i zle strony, sztuczna inteligencja tez.
Uważam że samochody elektryczne nie są dla nas przyszłością (pomimo ogromnych inwestycji w elektryfikację motoryzacji), jednak autonomiczne pojazdy to zdecydowanie przyszłość :). Uważam że wady tego (m.in. możliwość zhakowania przez niepożądane osoby sterowania czy wybory etyczne w przypadku zagrożenia życia), są przeważane przez zalety takie jak: możliwość poruszania się osób niezdolnych do prowadzenia pojazdów, usprawnienie poruszania się i zmniejszenie obciążenia na drogach, oszczędność w poruszaniu się w tunelach aerodynamicznych oraz transport bez względu na stan kierowcy.
Myślę że w przeciągu 10-15 lat będziemy mogli w pełni doświadczyć transportu w pełni zautomatyzowanego.
Brak dostępności Chłopaków AI na rynku to ciekawy komentarz odnośnie różnic płciowych.
bardziej liczebności inceli.
@@twojstaryfanatykwedkarstwa9204 No tak, gdyby było mniej inceli to mielibyśmy więcej Chłopaków AI. Jak mogłem nie dostrzec tej oczywistej zależności.
Nie ma co jak w grę wchodzi wiedza to zawsze patrzę czy na tym kanale nie ma tematu który mnie interesuje. I prawie zawsze jest w dodatku wykonany z najwyższą dokładnością.
taaak... mieć taką towarzyszke życia to było by fajnie...
Mówisz o Huyen oczywiście?
miło się tak ogląda to wideo ale ostaztecznie nie będzie to miało wpływu na życie w polsce. a szczególnie u biednych osób jak ja.
Ludzkość musi wyginąć. Ludzi zastąpią maszyny.
Czy tylko moim zdaniem już od czasu kiedy smartfony zostały bardziej rozpowszechnione to już żyjemy w świecie sci-fi? Gdybyśmy opowiedzieli o dzisiejszych możliwościach technologicznych 20 lat temu to by nam nie uwierzyli
Przypomnmiało mi to jak dziadek pierwszy raz zobaczył telewizje i sprawdzał czy siedzą z tyłu telewizora ludzie i pukał w niego zdziwiony a potem był przestraszony tym ;; .No i potem spedzal cale dnie przed tv
musiało być to strasznie urocze.
No nieźle
Cytat ze AI "Wyróżniający jej członków róg....Te czterorożne....." Właśnie takie problemy mamy z AI. Inny przykład z życia. Używa ktoś e-Bay? Ja używam i co ciekawe w wersji amerykańskiej jak coś kupisz ( dla przykładu telefon) to potem jesteś bombardowany przez kilka miesięcy, kilka razy dziennie propozycjami kupienia telefonu. Proszę AI, ja już go kupiłem:). Telefon to nie bochenek chleba czy opakowanie ryżu że za kilka dni znowu muszę kupić:). Jednak mimo tych ewidentnych mankamentów AI wydaje się że ma sporą przyszłość. Bym zapomniał, jakieś pół roku temu Amerykanie podpieli AI do jednej z elektrowni by się uczyła zarządzać potrzebami energetycznymi. Wyniki nauki były fenomenalne, przynajmniej tak się wydawało ludziom. Więc pozwolono AI na zarządzanie, pod koniec pierwszego dnia nastąpiła wielka szamotanina z AI bo jakoś tak zarządzała że wszystkie kontrolki zapaliły się na czerwono i groziło to po prostu rozwaleniem elektrowni a co gorsza by to cudo technologii wyłączyć trzeba było wypiąć pół elektrowni. Bo przycisk "stop" przestał działać:)
Tak samo jest z pisaniem piosenek przez AI - niby wychodzi coś co z grubsza przypomina słowa, ale ani w tym rymów, ani rytmiki, ani przesłania.
@@nekosoundsofficial Rytmikę już umie symulować ale z przesłaniem to nadal lipa. No chyba że założymy (że) my nie nadążamy za AI. Podobnie myśleli w amerykańskim eksperymencie na elektrowni. Już po kilku minutach samodzielności pojawiały się problemy ale założono że AI wie "coś więcej" i jest to jej zamierzone działanie. Jednak z czasem było tylko więcej czerwonych lampek i alarmów. W końcu ubezpieczyciel (bo jego przedstawiciel był w czasie eksperymentu obecny) stwierdził że od tego momentu oni nie odpowiadają finansowo za to co się stanie i zaczęto wyłączać AI. No i cyrk dopiero wtedy się zaczął:)