Vlhkost dřeva podomácku

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 кві 2017
  • Vlhkost dřeva, které je přikládáno do kotle, kamen, je zásadní parametr pro to, kolik tepelné energie se z dřeva získá a kolik nežádoucích emisí při spalování dřeva vznikne. Ověření vlhkosti dřeva lze velmi dobře provést prakticky v každé domácnosti.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 18

  • @druhypokus
    @druhypokus 8 місяців тому +1

    Tak toto je rozený šoumen, fakt se to dobře sleduje a vlastně zábavnou formou říká vše podstatné. Tenhle člověk by se uživil jako herec z fleku! Kor, když komiky vlastně už nemáme a těch pár prastarých to nezachraňuje. Tohle není připravené a nahrané, ten člověk je přirozený, rád bych ho viděl představovat něco dalšího. A ti, co mu sekundují jsou taky skvělí. Fakt hodně povedené, děkuju.

  • @xkrest00
    @xkrest00 3 роки тому +8

    chlap se dobře poslouchá - audio, na tu vedle se pěkně dívá - video. Dohromady je to multimédium

  • @ctihodnymuz72
    @ctihodnymuz72 4 роки тому +5

    Je to celé velice zábavné, ale obyčejný člověk to dělá tak, že si pokácí sám (nebo si nechá pokácet a dovézt) zjara kulatinu, tu nějak naporcuje (motorovka a její řetěz je dělán na čerstvé), pak naštípe (i to s čerstvým činí lépe), pak to někde naštosuje a nechá dvě sezony (pod přikrytím , ale na větru) zrát. V topné sezoně to zvenku vždy nanosí do vyhřáté kotelny, vždy tak na 14 dní dopředu. Průběžně. A má nejvyšší účinnost. Procent netřeba.

  • @jkozak7398
    @jkozak7398 3 роки тому +3

    Jiřík je skutečný borec a hlavně odborník. Vymyslel si tento druh propagace a funguje to .. jeho Smokeman je jen škola hrou... Není náhodou vedoucí zkušebny

  • @LukyVala
    @LukyVala 7 років тому +2

    Velice zábavné a chytlavé.

  • @martinmcz
    @martinmcz 6 років тому +4

    pekne vysvetlené, vzpomínam na první ročník dřevarské prumyslovky jak jsme tohle zkoušeli, jinak meraky které funguje podle odporu lze zakoupit z číny za "desetikoruny" a jsou ty ty stejné jaké koupíte u nas za "stokoruny" :-) mam doma jeden a funguje perfektně - overil jsemsi ho metodou s mikrovlnkou

  • @petrstepan5327
    @petrstepan5327 5 років тому +1

    Pane, vy jste bourák :) děkuji !

    • @lyricrodney3633
      @lyricrodney3633 3 роки тому

      Pro trick : watch series at Flixzone. Been using them for watching loads of movies recently.

    • @kendrickmaurice5419
      @kendrickmaurice5419 3 роки тому

      @Lyric Rodney Yea, been watching on flixzone} for since november myself :)

  • @carllezz1
    @carllezz1 4 роки тому

    Pecka ;-)

  • @jakubbujdos9519
    @jakubbujdos9519 4 роки тому +2

    To je ako merieť si teplotu priloženim ruky na čelo...😂

  • @komunitadoma
    @komunitadoma 2 роки тому +2

    Izer? :DDD

  • @ThePetrojet
    @ThePetrojet 5 років тому +5

    Hlavně si nezapomeňte do kotelny vzít helmu na hlavu :-)

  • @penovo565
    @penovo565 6 років тому

    Dobrý den, velice zajímavé video a díky za něj. Měla bych 2 dotazy na někoho znalého.
    1. Pokud tvrdíte, že vlhkost se nachází spíše po obvodu, tak pokud štípu špalky tak, že je ohlodávám postupně po obvodu (protože na rozdělení celého kusu nemám sílu), tak potom vlastně středy těchto špalků můžu dávat na hromádku zvlášť a topit s nimi už daleko dřív, protože v nich ta vlhkost podle Vás není, no ne?
    2. Nerozumím Vašemu výpočtu a to si myslím, že nejsem úplně hloupá :)) Pokud suchý špalík váží 64g, tak podle Vašeho obrázku váží špalík s 50% vlhkostí dalších 64g, což je 128g. Pokud Vy jste odpařil 44g vody, tak to je 69% z objemu vody ve špalku - těch 64g (44/64). A 69% z výchozích 50% je přece 34%, takže vlhkost Vašeho špalku je 34% a né 41%.

    • @andrejcelko5846
      @andrejcelko5846 2 роки тому +1

      ...nie som znaly a odpovedam asi dost po funuse, ale v zasade 1.) ANO 2.) Udaj, ze ak je 44g vody a 64g dreva je 41% je urcite spravne, aj ked chapem logiku, ktoru spominate. Problem je zmena zakladu resp. ide o to, ze zaklad sa klzavo meni a preto napriklad nie je mozne dosiahnut 100% vlhkost. Ta by bola teoreticka v pripade [vas postup] 128g vody, ale realita je taka, ze by to stale bolo iba 66% teda 2/3. Inak povedane, ak mame 10% alebo 20% tak rozdiel v absolutnych hodnotach nebude dvojnasobny, lebo sa zmenil zaklad... a v principe to aj zodpoveda otazku, preco je max okolo 70%.

  • @mili9300
    @mili9300 2 роки тому

    Dřevo je hygroskopický materiál - čili jeho vlhkost je silně závislá na vlhkosti a teplotě okolního vzduchu. V suchém létě, kdy je vlhkost vzduchu minimální, dokáže naštípané dřevo, pokud je osluněné, sluncem prohřáté a proudí kolem něj vzduch, velmi rychle vysychat a může dosáhnout vysušení klidně na pouhých 8-12% vlhkosti během pár týdnů - to už je extrémně přesušené. Proto je nesmysl tvrdit, že palivové dřevo je řádně proschlé až po x letech - dřevo je totiž proschlé podle toho, kde a jak je uskladněné! Zde nejspíše dochází k zmatení s postupem sušení truhlářského řeziva. Truhlářské řezivo se totiž nesmí vysušit prudce, kvůli možnosti jeho znehodnocení trhlinami, takže zde je postup sušení jiný a skutečně dlouhodobý proces - nejnáročnější řezivo např. na hudební nástroje opravdu vysychá celá léta. U palivového dřeva nás ale nějaké praskliny vůbec netrápí - tady platí, že čím rychleji jej usušíme, tím lépe. Naopak, s příchodem podzimních a zimních mlh palivové dřevo vlhkost ze vzduchu opět zase postupně nabere zpět až na rovnovážnou vlhkost kolem 20%.