Děkuji za tip, překvašení semínek dává smysl.. Chtěla jsem se zeptat, jestli nějak řešíte případné skřízení odrůd rajčat? Mám letos 18 různých druhů na vyzkoušení a mám je blízko u sobě.. Nebo rajčata se nekříží.. Třeba dýně rodu cucurbita maxima se může skřížit s jiným druhem c.maxima a často a ochotně to dělá např. Hokaido a Sweet meat Oregon.. Tak by mě zajímalo jak je to u rajčat.. Ještě jsem chtěla moc moc poděkovat za vaše dlouholeté zkušenosti s kterými se s nami dělíte prostřednictvím knih i videjí a také super osvědčené nápady a tipy.. Dala jsem na vás na jaře s nákupem pořádných tyčí k rajčatům a poprikám a musím říct, že jsem maximálně spokojená.. a ještě mám i dobrý pocit, že jsem podpořila tuzemského pana výrobce od Brna..
Rajčata se samovolně (většinou) nekříží, protože jsou samosprašná a květ se jim údajně samoopylí dřív, než se otevře. Proto je jejich semenaření pro amatéry snadné. Vyroste nám většinou pak ze semen ta samá odrůda, i když je kolem mnoho jiných. Existují výjimky a někdy se to zkříží, ale toto musí řešit profesionální producenti osiva, pro amatérské pěstitele to není taková pohroma. Pokud chceme 100% jistotu, že semínka budou pravá, nehybridizovaná odrůda, museli bychom jednoltivé rostliny třeba síťkou ochránit proti opylení hmyzem. Je logické, že F1 odrůdy jsou hybridy dvou ustálených odrůd, takže křížení je možné. Pokud nám nějakým omylem (který se stane v květu) včela zkříží dvě odrůdy rajčat, v další generaci máme F1. Tato první generace po křížení je stejná, každé semínko má stejné vlastnosti, z obou odrůd. Pak se to ale rozprskne v dalších generacích, kdy F2, F3 atd mají už hodně odlišné směsky genů a je to na obtíž. Museli bychom zase třeba šesti až deseti generacemi pracovat na ustálení genů a určitém selektované nové odrůdy. Naopak u dýní a cuket musíme izolovat jednotlivé květy vždy, pokud nechceme hybridy, protože se, v rámci svého konkrétníhu druhu, kříží s jinými odrůdami snadno. My někdy pěstujeme křížence a bavíme se tím, co vznikne, pak ale rádi zase pořídíme původní odrůdy...
Děkuji za tip, překvašení semínek dává smysl.. Chtěla jsem se zeptat, jestli nějak řešíte případné skřízení odrůd rajčat? Mám letos 18 různých druhů na vyzkoušení a mám je blízko u sobě.. Nebo rajčata se nekříží..
Třeba dýně rodu cucurbita maxima se může skřížit s jiným druhem c.maxima a často a ochotně to dělá např. Hokaido a Sweet meat Oregon.. Tak by mě zajímalo jak je to u rajčat..
Ještě jsem chtěla moc moc poděkovat za vaše dlouholeté zkušenosti s kterými se s nami dělíte prostřednictvím knih i videjí a také super osvědčené nápady a tipy.. Dala jsem na vás na jaře s nákupem pořádných tyčí k rajčatům a poprikám a musím říct, že jsem maximálně spokojená.. a ještě mám i dobrý pocit, že jsem podpořila tuzemského pana výrobce od Brna..
Rajčata se samovolně (většinou) nekříží, protože jsou samosprašná a květ se jim údajně samoopylí dřív, než se otevře. Proto je jejich semenaření pro amatéry snadné. Vyroste nám většinou pak ze semen ta samá odrůda, i když je kolem mnoho jiných.
Existují výjimky a někdy se to zkříží, ale toto musí řešit profesionální producenti osiva, pro amatérské pěstitele to není taková pohroma. Pokud chceme 100% jistotu, že semínka budou pravá, nehybridizovaná odrůda, museli bychom jednoltivé rostliny třeba síťkou ochránit proti opylení hmyzem. Je logické, že F1 odrůdy jsou hybridy dvou ustálených odrůd, takže křížení je možné.
Pokud nám nějakým omylem (který se stane v květu) včela zkříží dvě odrůdy rajčat, v další generaci máme F1. Tato první generace po křížení je stejná, každé semínko má stejné vlastnosti, z obou odrůd. Pak se to ale rozprskne v dalších generacích, kdy F2, F3 atd mají už hodně odlišné směsky genů a je to na obtíž. Museli bychom zase třeba šesti až deseti generacemi pracovat na ustálení genů a určitém selektované nové odrůdy.
Naopak u dýní a cuket musíme izolovat jednotlivé květy vždy, pokud nechceme hybridy, protože se, v rámci svého konkrétníhu druhu, kříží s jinými odrůdami snadno. My někdy pěstujeme křížence a bavíme se tím, co vznikne, pak ale rádi zase pořídíme původní odrůdy...
nedávat sušit na papír ale na latku třeba kapesník