❤.....Będę Ci na zawsze wdzięczny, zmieniłeś całe moje życie i będę nadal głosił w Twoim imieniu całemu światu, aby usłyszeć, że uratowałeś mnie od ogromnego długu finansowego tylko niewielką inwestycją, dziękuję Elias Bednarz.
To naprawdę odświeżające widzieć komentarz na temat Eliasa Coopera. Ja też z nim pracowałem. jego podejście konsekwentnie pozwala wyprzedzać trendy, powiem, że jest guru..
Bardzo fajny i przydatny filmik, naprawdę polecam. Bo cała historia pieniądza i jego zamienników jest pokazana w króciutkim filmiku który naprawdę warto obejrzeć !
Oczywiście jestem za standardem złota, bo pieniądz fiducjarny łatwo popada inflacji i jest na rękę totalitarnym rządom, bo łatwo kontrolować go. Standard złota musi wrócić.
+Wiktor Skowroński Panie Wiktorze, uważam, że to zły pomysł, nie ze względu na koszty, ale na zwiększenie kontroli państwa nad obywatelem. Jak zapewne Pan wie, wiele krajów ma już negatywne stopy procentowe, co oznacza, że musi Pan płacić bankowi za przechowywanie w nim swoich pieniędzy, którymi on obraca (szaleństwo). Proszę sobie wyobrazić, że stopy procentowe spadną jeszcze niżej, a Pan nie będzie mógł wyciągnąć swoich pieniędzy i będzie pan tracił oprócz inflacji jeszcze 5% rocznie w postaci odsetek dla banku od swojego depozytu. Proszę zobaczyć na sytuację w Grecji, gdzie ludzie stali w kolejkach do bankomatów, bo nie ufali bankom. Ci, którzy trzymali oszczędności w gotówce mieli dużo bardziej komfortową sytuacje. Kolejną sprawą jest to, że nie zawsze chce Pan, żeby coś co Pan kupuje było udokumentowane. Chce Pan zakupić coś anonimowo. W społeczeństwie bezgotówkowym nie ma takiej szansy. Pozdrawiam
Jeżeli chodzi o złoto to nie każda moneta jest warta tyle samo ze względu na różną ilość dodatków stopowych. W dawnych czasach kiedy w obiegu były złote monety, ktoś mógł przycyganić i "dodać" niepożądane pierwiastki. A co do filmu to ciekawy :)
+Kilonier No tak, ale to upodlanie waluty było powodowane chęcią finansowania wojen bez podnoszenia podatków lub innymi wydatkami. Gdy ludzie orientowali się, że w monecie nie ma już tyle złota, to ostatecznie tracili wiarę w walutę. Teraz również mamy monety o różnych stopach, ale gdy mówimy o monecie 1 uncjowej to zawsze jest tam 1 uncja czystego złota. Np złoty krugerrand jest cięższy od złotego liścia klonowego poprzez dodanie miedzi (dla trwałości), jednak ilość złota w obu jest jednakowa, więc obie są warte tyle samo. Inną sprawą są wartości numizmatyczne ale opis odnosi się do monet nie mających wartości numizmatycznych. Pozdrawiam i dzięki:)
+SzeryfTegoBurdelu dlatego zloto nie ma przyszlosci jako pieniadz, chyba ze zintegrujemy je jakos z technologia i wylaczymy z rownania rzad. Duzo czesciej to rzad falszowal pieniadze niz zwykli ludzie. Kazdy standard zlota zostal zniszczony przez rzady, a nie falszerzy.
Wynika z tego, że polityka uniemożliwiająca wymianę waluty na inną jest lub była nieuczciwa. Jak np złotówka w okresie PRL, hrywna czy boliwar wenezuelski w dzisiejszych czasach.
Cóż tysiące lat? Złoto które wydobywamy, (z żył nie z rud, czyli czyste złoto), jest w Ziemi jakieś kilka milionów, może nawet kilka mld lat. W sumie niewielka jego część się rozpuściła i jest w oceanach. Jeśli jest trzymane w normalnych warunkach, to jest trwałe w okresie milionów a nie tysięcy lat.
Rynek internetu po 1. internetowej walucie - Bitcoinie, wyprodukowal cos, co mozna nazwac czyms w rodzaju pierwszego internetowego pieniadza - Ethereum, ktory ma za soba rzeczywista wartosc. Polecam wyklad "ethereum meetup warsaw" :) Zloto ma ten minus, ze rzady, zawsze wykorzystuja niewiedze publiki i zaczynaja emitowac zamiast niego walute - dzialo sie to setki jesli nie tysiace razy w historii, trzeba pomyslec w koncu aby przerwac to bledne kolo i ostatecznie oddzielic od siebie ekonomie i rzad, tak jak odzielilismy religie i rzad z korzyscia dla obu stron. (oczywiscie nie tyczy sie to fizycznego zlota, mowie o standardzie)
Prosta Ekonomia w przeciwienstwie do bitcoina i innych kryptowalut, gdzie przeliczane sa wylacznie klucze kryptograficzne, komputery w sieci ethereum stanowa jakby chumre dla uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji, ktorych np. rzad nie moze zetrzelic. Mozna tworzyc zaprogramowane kontrakty, systemy, bazy danych, gry, samoobsugowe kantory wymiany, wlasne kryptowaluty czy tokeny - ethereum to znacznie wiecej niz sama waluta. Zeby aplikacje te mogly dzialac, trzeba za nie placic etherami, wiec kazdy ether ma wartosc kupowanej mocy obliczeniowej dla uruchamiania aplikacji (jest jak "paliwo", ktor eprzelewane jest ludziom "kopiacym ethery" przy uzyciu kart graficznych i generujacych te moc obliczeniowa). Nie wiem jak bedzie z waroscia utrzymywana przez dlugi okres czasu ;), ale z pewnoscia jest to ogromny krok naprzod w stosunku do walut podobnych bitcoinowi. Bitcoin to taki ZX spectrum - przelomowa rzecz, ale dzis juz go prawie nie uzywamy, bo wymyslilismy cos lepszego. To samo sie stalo z myspace i facebookiem ktory wypchnal go z rynku. Podobnie pewnie bedzie z internetowymi walutami i pieniedzmi - bedzie kilka ulepszen, zeby w koncu skonczyc z czyms co zostanie na lata. Jesli interesuje Cie temat posluchaj czesci tego wykladu. Troche jest przydlugi 2,5h - sam nie obejrzalem calego, ale jako programista na pewno bede sie uczyl programowania na ethereum, jesli zostanie ona szerzej zaadaptowana. Ethereum jest obecnie 2. najwyzej wyceniana waluta internetowa, po bitcoinie.
+NevarezPL Tak, np banknot 20 dolarowy można było wymienić na 1 uncjową złotą monetę. Co więcej, gdy standard złota jest ogólnoświatowy to nie ma wahań kursowych między walutami poszczególnych krajów.
@@ProstaEkonomia pomimo że standard złota nigdy nie funkcjonował dobrze (wystarczy prześledzić od kiedy światowa gospodarka ruszyła do przodu)to trzeba zauważyć że pieniądz to środek wymiany nie powinien pełnić funkcji tezauryzacyjnej bo to szkodzi gospodarce ktoś miałby dużo pieniędzy jak rody florenckie w renesansie i mógłby robić zawirowania na rynku jeśli ktoś uważa że złoto nie traci na wartości to zawsze może zainwestować w złoto? To jednak się nie dzieje bo każdy wie że złoto to zasób skończony jak np ropa a dalej idąc tym tropem jest go ograniczona ilość a jego wartość jest w głownej mierze zależna od walorów estetycznych gdyż 2/3 złota służy do wyrobu biżuterii z tego samego powodu bitcoin nie będzie nigdy pieniądzem ewentualnie w bankowości wykorzysta się technologie blokchain reasumując uzależniając gospodarkę od złoto to jak zakładanie sobie dybów ,owszem obecny system finansowy po upadku breton woods a ściślej od rewolucji w bankowości w latach 80 tych to jest żywe zombi nie wiem czy jest jakaś alternatywa ale uważam że pieniądz powinien być powszechnie dostępny bo on jest jak krew w organizmie kryzys z 1929 nie był spadkiem produkcji wywołany tylko spadkiem podaży pieniądza .Na pewno trzeba znowelizować prawo bankowe zarówno Polskie jak i światowe Państwo nie powinno pożyczać pieniędzy żeby realizować budżet bo potem za obsługe długu płacą podatnicy a oni rolują obligacje państwo powinno być suwerenne jeśli chodzi o polityke monetarną po to jest bank centralny żeby pokrywać wydatki rządu bez kosztu dla obywateli to jest długi temat mimo wszystko film ciekawy długo się tym zajmuje i mam własne zdanie
Jak w standardzie złota radzono sobie ze wzrostem ilości dóbr na rynku? Dziś, w założeniu i ogólniając, jeśli wartość dóbr wzrasta o 1000 dolarów to drukuje się 1000 dolarów. Jak zaś było ze złotem? Czy pieniądz papierowy zamienialny na złoto był drukowany i kupowano za ten pieniądz ilość złota równą 1000 dolarów? To pytanie mnie nurtuje przede wszystkim w kontekście argumentu, że standard złota byłby nieodpowiedni dla dzisiejszego dynamicznego rynku globalnego- a więc podaż złota nie nadążałaby na popytem i wartościa isniejących dóbr, co prowadziłoby do deflacji. Jak więc to działa?
Opisujemy to tutaj. Tak, prowadziłoby to do spadku cen, ale taki spadek cen nie jest niczym szkodliwym, prostaekonomia.pl/ilosc-pieniedzy-musi-rosnac-wraz-ze-wzrostem-populacji/
Po prostu złoto zyskało by na wartości bo wzrost jego podaży byłby mniejszy od wzrostu podaży innych dóbr i usług. Złoto to też towar, towar który po prostu świetnie pełni funkcję pieniądza
Niestety aktualnie złoto by się nie nadało jako pieniądz, rozwój technologii pozwoli na górnictwo kosmiczne, co przyczyniło by się do wielkiego napływu złota i nie było by już ograniczone
ludzie nie moga ie wymieniac ze soba towarami, (bo jesli zima sasiad nie mial zboza, a np cos sie stalo z jego zapasami, czekal az umrze z glodu? nie! zadluzal sie biorac kroliki od 2. sasiada, a splacal swoimi plonami latem; a jak wymienic np. krowe na krolika? oczywiscie mozna, tylko nowy wlasciciel krowy zostaje dluznikiem i musi w przyszlosci oddac jeszcze 3 kroliki lub cos o ich wartosci... nawet w malych spoleczenstwach "czysty" barter nie ma prawa istniec, bo bez dlugu jest wybitnie niepraktyczny) nie ma zadnych historycznych wzmianek o takich sytuacjach. To jest historia powtarzana sobie nawzajem bez zadnych dowodow w srodowiskach o pogladach klasycznych. (nic jednak do nich nie mam, sam do nich naleze :) W malych spoleczenstwach poslugiwano sie dlugiem, w nieco wiekszych roznego rodzaju walutami, a pieniadze zostaly stworzone duzo pozniej rzekomo przez panstwo. (Lidia) Jesli to prawda to jest to chyba jedyny udany wynalazek panstwa w historii. (jednak ze zlych pobudek - zeby latwiej zbierac podatki)
Z tym, że taki obrót oparty na późniejszej realizacji świadczenia wzajemnego hamował rozwój gospodarczy, bo królikarz przez rok nie ma środków na realizację własnej wymiany, przez co ktoś inny nie może sprzedać swoich towarów.
Okej, ale ilość złota jest naturalnie ograniczona tak jak wspomniałeś, a ludzi ciągle przybywa, co za tym idzie coraz mniej złota przypadałoby na mieszkańca aż w końcu nie spełniałby swojej roli, niech mnie ktoś oświeci jeżeli się mylę
+Prosta Ekonomia A gospodarka nie zaczeła by się dławić zbyt małą ilością pieniądza??? Czy spadek cen oznacza rzeczywisty ich spadek?...Bo wiesz to działa trochę jak inflacja, tylko że na odwrót...to że masz więcej pieniędzy nie oznacza że rzeczywiście jesteś bogaty, bo jak już wspominaliście inflacja zjada siłę nabywczą pieniądza... i czy w przypadku gdy jest więcej dóbr i populacji a ilość pieniądza będzie taka sama to czy nie będzie takiej sytuacji że ceny owszem spadną ale dostępność owych pieniędzy będzie cały czas maleć i dojdzie do tego że na początku grosz dojdzie do wartości złotówki potem dojdzie do wartości 20zł a potem do 30zł itd. i niby fajnie że mogę kupić za jeden grosz więcej rzeczy ale co z tego skoro dostępność tego grosza spadnie....Ps przepraszam za wszelkie błędy ortograficzne i za wszelakie inne błędy jakie popełniłem w tym "wywodzie"
Wtedy można przeprowadzić dla wygody przeciwieństwo denominacji, albo przyjąć inny środek płatniczy. Tu opisywaliśmy to na podstawie historyjki o wyspie: prostaekonomia.pl/ilosc-pieniedzy-musi-rosnac-wraz-ze-wzrostem-populacji/
*Dobry film, jestem nowy w świecie inwestycji, wiele słyszałem o kryptowalutach, giełdach i innych rodzajach inwestycji, i będę wdzięczny, jeśli ktoś może mnie poprowadzić, aby zacząć inwestować, aby zwiększyć moje dochody*
Zbigniew, newet nie zdajesz sobie sprawy, że ta historyjka to stek bzdur. Pieniadz powstał w zupełnie inny sposób, tutaj jest to wyjaśnione: ua-cam.com/video/F_7HIxCg4is/v-deo.html&app=desktop
❤.....Będę Ci na zawsze wdzięczny, zmieniłeś całe moje życie i będę nadal głosił w Twoim imieniu całemu światu, aby usłyszeć, że uratowałeś mnie od ogromnego długu finansowego tylko niewielką inwestycją, dziękuję Elias Bednarz.
To naprawdę odświeżające widzieć komentarz na temat Eliasa Coopera. Ja też z nim pracowałem. jego podejście konsekwentnie pozwala wyprzedzać trendy, powiem, że jest guru..
Bardzo fajny i przydatny filmik, naprawdę polecam. Bo cała historia pieniądza i jego zamienników jest pokazana w króciutkim filmiku który naprawdę warto obejrzeć !
Wspaniała animacja i świetne uzupełnienie wiedzy. Dziękuję!
Super kanał, filmy powinny pojawiać się jak najczęściej!
1:00 Dlatego teraz się robi buty tak aby szybko się zniszczyły żeby sprzedawać tym samym osobom bez końca i z innymi produktami też tak jest
Oczywiście jestem za standardem złota, bo pieniądz fiducjarny łatwo popada inflacji i jest na rękę totalitarnym rządom, bo łatwo kontrolować go. Standard złota musi wrócić.
Przy obecnym masowym światowym dodruku, myślę, że tego doczekamy
Niestety, to się nigdy nie stanie dlatego że banki swiatowe to instytucje prywatne które kontrolują wszystko nawet rządy.
+Wiktor Skowroński Panie Wiktorze, uważam, że to zły pomysł, nie ze względu na koszty, ale na zwiększenie kontroli państwa nad obywatelem. Jak zapewne Pan wie, wiele krajów ma już negatywne stopy procentowe, co oznacza, że musi Pan płacić bankowi za przechowywanie w nim swoich pieniędzy, którymi on obraca (szaleństwo). Proszę sobie wyobrazić, że stopy procentowe spadną jeszcze niżej, a Pan nie będzie mógł wyciągnąć swoich pieniędzy i będzie pan tracił oprócz inflacji jeszcze 5% rocznie w postaci odsetek dla banku od swojego depozytu. Proszę zobaczyć na sytuację w Grecji, gdzie ludzie stali w kolejkach do bankomatów, bo nie ufali bankom. Ci, którzy trzymali oszczędności w gotówce mieli dużo bardziej komfortową sytuacje. Kolejną sprawą jest to, że nie zawsze chce Pan, żeby coś co Pan kupuje było udokumentowane. Chce Pan zakupić coś anonimowo. W społeczeństwie bezgotówkowym nie ma takiej szansy. Pozdrawiam
Jestem zachwycony tą stroną! Pozdrawiam
Jeżeli chodzi o złoto to nie każda moneta jest warta tyle samo ze względu na różną ilość dodatków stopowych. W dawnych czasach kiedy w obiegu były złote monety, ktoś mógł przycyganić i "dodać" niepożądane pierwiastki. A co do filmu to ciekawy :)
+Kilonier No tak, ale to upodlanie waluty było powodowane chęcią finansowania wojen bez podnoszenia podatków lub innymi wydatkami. Gdy ludzie orientowali się, że w monecie nie ma już tyle złota, to ostatecznie tracili wiarę w walutę. Teraz również mamy monety o różnych stopach, ale gdy mówimy o monecie 1 uncjowej to zawsze jest tam 1 uncja czystego złota. Np złoty krugerrand jest cięższy od złotego liścia klonowego poprzez dodanie miedzi (dla trwałości), jednak ilość złota w obu jest jednakowa, więc obie są warte tyle samo. Inną sprawą są wartości numizmatyczne ale opis odnosi się do monet nie mających wartości numizmatycznych. Pozdrawiam i dzięki:)
+SzeryfTegoBurdelu dlatego zloto nie ma przyszlosci jako pieniadz, chyba ze zintegrujemy je jakos z technologia i wylaczymy z rownania rzad. Duzo czesciej to rzad falszowal pieniadze niz zwykli ludzie. Kazdy standard zlota zostal zniszczony przez rzady, a nie falszerzy.
@Prosta Ekonomia Przepraszam bardzo ale mam jedno pytanie jakiego utworu używaliście w 2.45 minucie prosił bym o odpowiedź
Wynika z tego, że polityka uniemożliwiająca wymianę waluty na inną jest lub była nieuczciwa. Jak np złotówka w okresie PRL, hrywna czy boliwar wenezuelski w dzisiejszych czasach.
Wszystko było jest i będzie nieuczciwe.
fajna historia
Świetny program
Mogę prosić o odpowiedź na pytanie czy wypłata Jana Kowalskiego 50z bankomatu spowoduje spadek rezerw banku o 50zl?
Świetne te Twoje filmiki.
Cóż tysiące lat? Złoto które wydobywamy, (z żył nie z rud, czyli czyste złoto), jest w Ziemi jakieś kilka milionów, może nawet kilka mld lat. W sumie niewielka jego część się rozpuściła i jest w oceanach. Jeśli jest trzymane w normalnych warunkach, to jest trwałe w okresie milionów a nie tysięcy lat.
Gdzie dalsza część o pieniądzach, które Pan zapowiada na koniec:-) dziękuję, pozdrawiam
Rynek internetu po 1. internetowej walucie - Bitcoinie, wyprodukowal cos, co mozna nazwac czyms w rodzaju pierwszego internetowego pieniadza - Ethereum, ktory ma za soba rzeczywista wartosc. Polecam wyklad "ethereum meetup warsaw" :)
Zloto ma ten minus, ze rzady, zawsze wykorzystuja niewiedze publiki i zaczynaja emitowac zamiast niego walute - dzialo sie to setki jesli nie tysiace razy w historii, trzeba pomyslec w koncu aby przerwac to bledne kolo i ostatecznie oddzielic od siebie ekonomie i rzad, tak jak odzielilismy religie i rzad z korzyscia dla obu stron. (oczywiscie nie tyczy sie to fizycznego zlota, mowie o standardzie)
+angreeee nie znam tego internetowego pieniądza. Z czego wynika jego wartość?
Prosta Ekonomia w przeciwienstwie do bitcoina i innych kryptowalut, gdzie przeliczane sa wylacznie klucze kryptograficzne, komputery w sieci ethereum stanowa jakby chumre dla uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji, ktorych np. rzad nie moze zetrzelic. Mozna tworzyc zaprogramowane kontrakty, systemy, bazy danych, gry, samoobsugowe kantory wymiany, wlasne kryptowaluty czy tokeny - ethereum to znacznie wiecej niz sama waluta. Zeby aplikacje te mogly dzialac, trzeba za nie placic etherami, wiec kazdy ether ma wartosc kupowanej mocy obliczeniowej dla uruchamiania aplikacji (jest jak "paliwo", ktor eprzelewane jest ludziom "kopiacym ethery" przy uzyciu kart graficznych i generujacych te moc obliczeniowa). Nie wiem jak bedzie z waroscia utrzymywana przez dlugi okres czasu ;), ale z pewnoscia jest to ogromny krok naprzod w stosunku do walut podobnych bitcoinowi. Bitcoin to taki ZX spectrum - przelomowa rzecz, ale dzis juz go prawie nie uzywamy, bo wymyslilismy cos lepszego. To samo sie stalo z myspace i facebookiem ktory wypchnal go z rynku. Podobnie pewnie bedzie z internetowymi walutami i pieniedzmi - bedzie kilka ulepszen, zeby w koncu skonczyc z czyms co zostanie na lata.
Jesli interesuje Cie temat posluchaj czesci tego wykladu. Troche jest przydlugi 2,5h - sam nie obejrzalem calego, ale jako programista na pewno bede sie uczyl programowania na ethereum, jesli zostanie ona szerzej zaadaptowana. Ethereum jest obecnie 2. najwyzej wyceniana waluta internetowa, po bitcoinie.
+angreeee coraz ciekawsze wynalazki:) dzięki za opisanie tego:)
Krypto to kolejne amber gold
Mam pytanie - standard złota oznacza, że kurs np. USD - złoto jest zawsze taki sam?
+NevarezPL Tak, np banknot 20 dolarowy można było wymienić na 1 uncjową złotą monetę. Co więcej, gdy standard złota jest ogólnoświatowy to nie ma wahań kursowych między walutami poszczególnych krajów.
@@ProstaEkonomia pomimo że standard złota nigdy nie funkcjonował dobrze (wystarczy prześledzić od kiedy światowa gospodarka ruszyła do przodu)to trzeba zauważyć że pieniądz to środek wymiany nie powinien pełnić funkcji tezauryzacyjnej bo to szkodzi gospodarce ktoś miałby dużo pieniędzy jak rody florenckie w renesansie i mógłby robić zawirowania na rynku jeśli ktoś uważa że złoto nie traci na wartości to zawsze może zainwestować w złoto? To jednak się nie dzieje bo każdy wie że złoto to zasób skończony jak np ropa a dalej idąc tym tropem jest go ograniczona ilość a jego wartość jest w głownej mierze zależna od walorów estetycznych gdyż 2/3 złota służy do wyrobu biżuterii z tego samego powodu bitcoin nie będzie nigdy pieniądzem ewentualnie w bankowości wykorzysta się technologie blokchain reasumując uzależniając gospodarkę od złoto to jak zakładanie sobie dybów ,owszem obecny system finansowy po upadku breton woods a ściślej od rewolucji w bankowości w latach 80 tych to jest żywe zombi nie wiem czy jest jakaś alternatywa ale uważam że pieniądz powinien być powszechnie dostępny bo on jest jak krew w organizmie kryzys z 1929 nie był spadkiem produkcji wywołany tylko spadkiem podaży pieniądza .Na pewno trzeba znowelizować prawo bankowe zarówno Polskie jak i światowe Państwo nie powinno pożyczać pieniędzy żeby realizować budżet bo potem za obsługe długu płacą podatnicy a oni rolują obligacje państwo powinno być suwerenne jeśli chodzi o polityke monetarną po to jest bank centralny żeby pokrywać wydatki rządu bez kosztu dla obywateli to jest długi temat mimo wszystko film ciekawy długo się tym zajmuje i mam własne zdanie
Kozak
Kozak.jesteś.nie.pewno.sprawny
Ale pieniądze można dodrukować opodatkować, łatwiej je ukraść niż buty czy jabłka
Jak w standardzie złota radzono sobie ze wzrostem ilości dóbr na rynku?
Dziś, w założeniu i ogólniając, jeśli wartość dóbr wzrasta o 1000 dolarów to drukuje się 1000 dolarów. Jak zaś było ze złotem? Czy pieniądz papierowy zamienialny na złoto był drukowany i kupowano za ten pieniądz ilość złota równą 1000 dolarów?
To pytanie mnie nurtuje przede wszystkim w kontekście argumentu, że standard złota byłby nieodpowiedni dla dzisiejszego dynamicznego rynku globalnego- a więc podaż złota nie nadążałaby na popytem i wartościa isniejących dóbr, co prowadziłoby do deflacji.
Jak więc to działa?
Opisujemy to tutaj. Tak, prowadziłoby to do spadku cen, ale taki spadek cen nie jest niczym szkodliwym,
prostaekonomia.pl/ilosc-pieniedzy-musi-rosnac-wraz-ze-wzrostem-populacji/
serio
Po prostu złoto zyskało by na wartości bo wzrost jego podaży byłby mniejszy od wzrostu podaży innych dóbr i usług. Złoto to też towar, towar który po prostu świetnie pełni funkcję pieniądza
Niestety aktualnie złoto by się nie nadało jako pieniądz, rozwój technologii pozwoli na górnictwo kosmiczne, co przyczyniło by się do wielkiego napływu złota i nie było by już ograniczone
ludzie nie moga ie wymieniac ze soba towarami, (bo jesli zima sasiad nie mial zboza, a np cos sie stalo z jego zapasami, czekal az umrze z glodu? nie! zadluzal sie biorac kroliki od 2. sasiada, a splacal swoimi plonami latem; a jak wymienic np. krowe na krolika? oczywiscie mozna, tylko nowy wlasciciel krowy zostaje dluznikiem i musi w przyszlosci oddac jeszcze 3 kroliki lub cos o ich wartosci... nawet w malych spoleczenstwach "czysty" barter nie ma prawa istniec, bo bez dlugu jest wybitnie niepraktyczny) nie ma zadnych historycznych wzmianek o takich sytuacjach. To jest historia powtarzana sobie nawzajem bez zadnych dowodow w srodowiskach o pogladach klasycznych. (nic jednak do nich nie mam, sam do nich naleze :)
W malych spoleczenstwach poslugiwano sie dlugiem, w nieco wiekszych roznego rodzaju walutami, a pieniadze zostaly stworzone duzo pozniej rzekomo przez panstwo. (Lidia) Jesli to prawda to jest to chyba jedyny udany wynalazek panstwa w historii. (jednak ze zlych pobudek - zeby latwiej zbierac podatki)
Z tym, że taki obrót oparty na późniejszej realizacji świadczenia wzajemnego hamował rozwój gospodarczy, bo królikarz przez rok nie ma środków na realizację własnej wymiany, przez co ktoś inny nie może sprzedać swoich towarów.
NIE MOWI SIE OKRES CZASU🤦🏻♀️🤦🏻♀️🤦🏻♀️
dlaczego?
Pieniadz powstal nie po to zeby Kasia nie musiala caly dzien chodzic po
wsi, tylko zeby lokalny bandyta nie musial krasc jablek i krolikow.
Okej, ale ilość złota jest naturalnie ograniczona tak jak wspomniałeś, a ludzi ciągle przybywa, co za tym idzie coraz mniej złota przypadałoby na mieszkańca aż w końcu nie spełniałby swojej roli, niech mnie ktoś oświeci jeżeli się mylę
Spełniało by rolę, po prostu zyskuje na wartości (wzrasta siła nabywcza) nawet nie w związku z zaludnieniem, ale ze wzrostem produkcji.
+Daro KO złoto zyskuje mniej więcej na wartości jak przyrost naturalny ludzi na ziemi więc jest powinna być naturalną walutą :)
+Prosta Ekonomia A gospodarka nie zaczeła by się dławić zbyt małą ilością pieniądza??? Czy spadek cen oznacza rzeczywisty ich spadek?...Bo wiesz to działa trochę jak inflacja, tylko że na odwrót...to że masz więcej pieniędzy nie oznacza że rzeczywiście jesteś bogaty, bo jak już wspominaliście inflacja zjada siłę nabywczą pieniądza... i czy w przypadku gdy jest więcej dóbr i populacji a ilość pieniądza będzie taka sama to czy nie będzie takiej sytuacji że ceny owszem spadną ale dostępność owych pieniędzy będzie cały czas maleć i dojdzie do tego że na początku grosz dojdzie do wartości złotówki potem dojdzie do wartości 20zł a potem do 30zł itd. i niby fajnie że mogę kupić za jeden grosz więcej rzeczy ale co z tego skoro dostępność tego grosza spadnie....Ps przepraszam za wszelkie błędy ortograficzne i za wszelakie inne błędy jakie popełniłem w tym "wywodzie"
Wtedy można przeprowadzić dla wygody przeciwieństwo denominacji, albo przyjąć inny środek płatniczy.
Tu opisywaliśmy to na podstawie historyjki o wyspie:
prostaekonomia.pl/ilosc-pieniedzy-musi-rosnac-wraz-ze-wzrostem-populacji/
Już nieaktualne od marca 2020
złoto może być lepsze lub gorsze
dolary RNK > kapsle
100$ RNK = 40 kapsli
*Dobry film, jestem nowy w świecie inwestycji, wiele słyszałem o kryptowalutach, giełdach i innych rodzajach inwestycji, i będę wdzięczny, jeśli ktoś może mnie poprowadzić, aby zacząć inwestować, aby zwiększyć moje dochody*
Zbigniew, newet nie zdajesz sobie sprawy, że ta historyjka to stek bzdur. Pieniadz powstał w zupełnie inny sposób, tutaj jest to wyjaśnione:
ua-cam.com/video/F_7HIxCg4is/v-deo.html&app=desktop
2/10
słabe, nie polecam
dis like
Napisz, czego byś oczekiwał? Co dałoby 10/10 ?