Souhlasím. Byl jsem žákem na Montessori od první do devátý třídy a bylo to krásných a bezstarostných devět let dětství. Když slyším děti kteří studovali na tradičních základkách, a říkají co tam prožili, je mi jich líto. Jako žák Montessori v Jablonci nad Nisou, jsem se naučil argumentovat s ostatníma a volit si to co jsem chtěl dělat , měl jsem větší svobodu pohybu a zažíval jsem přátelský přístup ze strany učitelů. Nyní chodím do učiliště (tradičního) a opravdu z toho radost nemám. V Montessori vzdělávácím systému jsem se naučil nebýt submisivním kusem dřeva tvrdnoucím v lavici. Děti se učí samostatnosti a učí se k svému osobnímu rozhodování. Měli jsme spoustu výletů , nemuseli jsme pouze pasivně sedět v lavicích. S učitelama jsme si tykali a zároven jsme se učili takové věci které nás bavili, přitom zároven takové které jsou důležité pro budoucnost. Takže sláva Montessori! jen je škoda že někde poblíž Jablonce není Montessori střední škola hned bych tam šel.
Vyborne je mit alternativu a kdyz se uplatni urcite prezije. Cela myslenka vzdelani potrebuje prehodnoceni. Vse co opravdu pouzivam dnes a zitra by se dalo naucit cca za 1 rok, takze k cemu bylo tech 16 let tot otazka.
Byl jsem žákem Montessori a zvykl jsem si být svobodný a svérázný člověk ne zotročená bytost která musí naplno plnit vše co systém přikáže bez možnosti debatovat a rozhodovat se za sebe. Kež jsem mohl pokračovat na montessori střední.
Ta dívka, která řeší dlouhé dělení od stropu až na zem, nebude mít na střední škole problémy řešit složitější úlohy (matematické), ale třeba nebude umět pořádně psát, protože těžko najde nadšení pro všechno. Současný vzdělávací systém v dětech ten "plamínek" stoprocentně hasí, ale má-li potom dítě jít na střední školu, tak potřebuje všeobecné znalosti. Ledaže by byly i montessori střední školy, kde by poté mládež dále rozvíjela schopnosti v té dané věci, pro kterou by měla nadšení. Ale dokázali by takoví lidé poté normálně fungovat v běžném životě? Umělců by se někdo ujal, ale ostatní potřebují umět alespoň psát a počítat. Já nevím, jak si s tím poradit. Současnost ideální není, montessori podle mě také ne. Návrh jak na to, si ráda přečtu. :-)
8 років тому+5
+merogeb auticko Zdravíčko - shrnu-li to: dle Vás se tedy učíme "pro" střední školu (a "pro" testy)? Co považujete za "normální" fungování? Úspěsně mimikovat práci, myslet si své a hlavně nevybočovat? Kolik, prosím, znáte žáků alternativního školství, kteří neumí číst, psát a počítat?
+Tomáš Wünsch Vážený pane Wünschi, neshrnujte to, nejde Vám to. :) Ne, dle mého názoru se neučíme "pro" střední školu (nechápu, z čeho tak soudíte..). Za normální fungování považuji schopnost si na úřadě něco sám vyřídit, mít všeobecné znalosti a schopnosti potřebné k bezproblémovému řešení určitých situací, které mohou v životě nastat. Ne, úspěšně mimikovat práci, myslet si své a hlavně nevybočovat nepovažuji za "normální" fungování (opět - nechápu, z čeho tak soudíte..). Neznám, prosím, vůbec žádného žáka alternativního školství, který neumí číst, psát a počítat (tentokrát nechápu něco jiného - to, jak tahle otázka s čím souvisí).
Když se budem bavit o té malé holce.... nevidím důvod, proč by díky ,, této zkušenosti ,, měla mít jakkoliv lepší předpoklady pro řešení složitějších úloh. Je strašně hezký že vypočítala štosy papírů příkladů, který se řešej všechny uplně stejně, ale jedinné čeho docílila je, že ztrácela čas něčím, co už dávno pochopila.
Ne, že bych úplně nesouhlasila, moje zkušenost je ale taková, že děti které přestoupí z takovéto školy na státní střední školu mnohdy zarytě trvají na tom, že 6+7=12 a jiné jobovky a to bohužel není ojedinělé. Přece jen by určitá úroveň vzdělání měla být zachována včetně sčítání, odčítání, násobení a dělení. Ale možná jsem konzerva.
9 років тому+10
Státní škola mě počty nenaučila! Nebýt učitele na učilišti, který měl jiný přístup a matika mě najednou bavila. Celkově můžu říct, že na školu mám jenom špatné vzpomínky a k veškerému vzdělání jsem se dostal vlastní cestou, která setrvává do dnes. Rád vzpomínám na pár učitelů z učiliště, kteří opravdu dokázali zaujmout a předat hodnotné informace. Základní škola byla katastrofa! Pravdou je, že mám silně vyvinutou vlastnost jakéhosi přirozeného vzdoru, proti špatnostem, nelogice, omezením, vnucováním, zastrašováním atd. A s tím související problémy, jako poslušně poslouchat vola, kterému někdo dal právo činit vedení nějakého kolektivu... Společnost si naivně myslí, že autorita jde přidělit. Já jsem přesvědčen, že vůl zůstane volem i když má funkci... A korunovanej vůl = nebezpečnej vůl...
8 років тому
+Hana Karafiátová - a možná jste jen chodila do špatné školy - jinak byste si nemohla být tak jista, že 6+712. Ono to dokázat není až tak jednoduché, jak Vás na "státní" škole učili, viz kupř. mathforum.org/library/drmath/view/51551.html - je tam mnoho skrytých předpokladů a podmínek. Dalo by se říci, že 1+1=2 jen ve VELICE SPECIÁLNÍCH případech....
nikdy bych svoje dítě do Monte nedal. Nesouhlasím s celou tou logikou věci. Uzavřít dítě do činností, které mu někdo nastavil a řekne, že jsou pro něj ty nejlepší, omezit mu jeho dětský svět, uzavřít mu prostor pro vlastní kreativitu a fantazii. Vidím, to na synovi své sestry ty následky praktik Montessori. Kluk ve dvou a půl letech není komunikativní spíš se straní, je uzavřen ve světě přelévání vody z jedné mističky do druhé. Neumí si hrát v kolektivu a je schopen zaútočit na druhého pokud není vyhověno jeho požadavkům nebo ho někdo vyruší ve svých činnostech. Opravdu chceme takové děti? Individualisty? Nejhorší je, že nejdříve tímhle svinstvem jsou zpracovány rodiče a pak postupně zpracováváno dítě. Výsledky výchovy alá Montessori pak čteme často v novinách. (viz zpráva z 6.10.2015 - Jedenáctiletý zastřelil v USA osmiletou kvůli sporu o štěně). Děti bychom měli vychovávat k úctě k druhým a k respektu a hlavně je učit si navzájem pomáhat. Já říkám: Sorry, nikdy ne Montesorri!!
ve 2,5 letech dítě není schopno si hrát kolektivně, ale až po 3 roce.... další problém může být případný autismus popisovaného dítěte... nelze paušalizovat. Mám syna ve 4. tř. monte a kdyby byl v klasickém školství, bude těžce ztracen s nálepkou hyperaktivní s poruchou pozornosti, možná sígr. Dneska je to vyrovnaný kluk, inteligentní, hloubavý - má Aspergerův syndrom (je bez medikace a pedag. asistenta) a přesto si myslím, že díky této škole bude schopen běžného života v této společnosti. Co se týká USA - je to jiná mentalita a zbraně má kde kdo a několik, toto nemá souvislost s monte výukou...
+TheLjobs nemyslím si, že bych psal nějaký opak. Např. před nedávnem jsem hovořil s osobou, která čerstvě vystudovala pedagogickou školu a docela jsme se názorově na Montessori shodli. Jedinému komu může být tato "školka" velice prospěšná jsou děti s autismem. Opakování stejných činností a procesů dnes a denně může těmto dětem velice prospět. Jsem toho názoru, že zdravé děti patří do běžných školek, mezi normální děti a především rodiče by měli věnovat dítěti většinu času a ukazovat mu správný směr, ne přenechávat většinu výchovy ústavům jako je Montesorri..Navíc když jsem viděl ty ceny např. za týdenní navštěvování tak je to akorát dobrá dojírna na peníze. No žijeme v kapitalismu a nějak se na ten chlebík vydělávat musí, že?
máme dítě v monte škole a každý rok chodíme na náhledy do výuky. Děti si vytvářejí své pracovní plány, které pak samy plní. U některých úkolů spolupracují, u jiných samy používají učební pomůcky, které si pak samy uklidí. Některé úkoly dělají v rámci celého kolektivu. Při samostatné práci učitelka pouze odpovídá na dotazy dětí, nikoho, do ničeho nenutí. Děcka se soustředí na to, co chtějí udělat a nikdo si nečte pod lavicí nebo ignoruje výuku žvaněním o nesmyslech. Prostě proto, že se na výuce spolupodílí. Na začátku roku si děcka samy, s pomocí učitelky, sestaví pravidla chování a ta se pak snaží dodržovat, jednoduše proto, že jsou jejich. Kromě velké přestávky na svačinu a oběd taky nedělají přestávky. Každý si v průběhu výuky může zajít kdy chce na záchod, napít se nebo se protáhnout na zemi. A kupodivu to nikdo nezneužívá. Co se týče ceny, v Praze to je dost přehnané, na menších městech jsou ceny ale o dost nižší a rozhodně to za ty prachy stojí. Kdopak z nás už zapomněl na školu?
+TheLjobs co to je za termíny "pracovní plány", "práce" proboha? Co má pracovní plán dělat v životě dítěte? Vždyť dítě se s prací a s jakýmkoliv pracovním plánem má setkat až za spoustu let. Co jste to za rodiče, když dítěti berete TO být dítětem? Nerozumím tomu - dítě má vyrůstat úplně v jiným prostředí, v pro něj přirozeném ne uměle nastaveném dospělými lidmi. Co pojem dětská fantazie, říká vám to něco?
Souhlasím. Byl jsem žákem na Montessori od první do devátý třídy a bylo to krásných a bezstarostných devět let dětství. Když slyším děti kteří studovali na tradičních základkách, a říkají co tam prožili, je mi jich líto. Jako žák Montessori v Jablonci nad Nisou, jsem se naučil argumentovat s ostatníma a volit si to co jsem chtěl dělat , měl jsem větší svobodu pohybu a zažíval jsem přátelský přístup ze strany učitelů. Nyní chodím do učiliště (tradičního) a opravdu z toho radost nemám. V Montessori vzdělávácím systému jsem se naučil nebýt submisivním kusem dřeva tvrdnoucím v lavici. Děti se učí samostatnosti a učí se k svému osobnímu rozhodování. Měli jsme spoustu výletů , nemuseli jsme pouze pasivně sedět v lavicích. S učitelama jsme si tykali a zároven jsme se učili takové věci které nás bavili, přitom zároven takové které jsou důležité pro budoucnost. Takže sláva Montessori! jen je škoda že někde poblíž Jablonce není Montessori střední škola hned bych tam šel.
video suprový, ale ten zvuk klouzání a skřípání propisky je šílenej
přesně
Vyborne je mit alternativu a kdyz se uplatni urcite prezije.
Cela myslenka vzdelani potrebuje prehodnoceni. Vse co opravdu pouzivam dnes a zitra by se dalo naucit cca za 1 rok, takze k cemu bylo tech 16 let tot otazka.
Video by bylo super, kdyby ho nedoprovázel ten příšerný skřípavý zvuk. Po minutě jsem ho musela vypnout.
Byl jsem žákem Montessori a zvykl jsem si být svobodný a svérázný člověk ne zotročená bytost která musí naplno plnit vše co systém přikáže bez možnosti debatovat a rozhodovat se za sebe. Kež jsem mohl pokračovat na montessori střední.
Ta dívka, která řeší dlouhé dělení od stropu až na zem, nebude mít na střední škole problémy řešit složitější úlohy (matematické), ale třeba nebude umět pořádně psát, protože těžko najde nadšení pro všechno. Současný vzdělávací systém v dětech ten "plamínek" stoprocentně hasí, ale má-li potom dítě jít na střední školu, tak potřebuje všeobecné znalosti. Ledaže by byly i montessori střední školy, kde by poté mládež dále rozvíjela schopnosti v té dané věci, pro kterou by měla nadšení. Ale dokázali by takoví lidé poté normálně fungovat v běžném životě? Umělců by se někdo ujal, ale ostatní potřebují umět alespoň psát a počítat. Já nevím, jak si s tím poradit. Současnost ideální není, montessori podle mě také ne. Návrh jak na to, si ráda přečtu. :-)
+merogeb auticko Zdravíčko - shrnu-li to: dle Vás se tedy učíme "pro" střední školu (a "pro" testy)? Co považujete za "normální" fungování? Úspěsně mimikovat práci, myslet si své a hlavně nevybočovat?
Kolik, prosím, znáte žáků alternativního školství, kteří neumí číst, psát a počítat?
+Tomáš Wünsch
Vážený pane Wünschi, neshrnujte to, nejde Vám to. :) Ne, dle mého názoru se neučíme "pro" střední školu (nechápu, z čeho tak soudíte..). Za normální fungování považuji schopnost si na úřadě něco sám vyřídit, mít všeobecné znalosti a schopnosti potřebné k bezproblémovému řešení určitých situací, které mohou v životě nastat. Ne, úspěšně mimikovat práci, myslet si své a hlavně nevybočovat nepovažuji za "normální" fungování (opět - nechápu, z čeho tak soudíte..). Neznám, prosím, vůbec žádného žáka alternativního školství, který neumí číst, psát a počítat (tentokrát nechápu něco jiného - to, jak tahle otázka s čím souvisí).
Když se budem bavit o té malé holce.... nevidím důvod, proč by díky ,, této zkušenosti ,, měla mít jakkoliv lepší předpoklady pro řešení složitějších úloh. Je strašně hezký že vypočítala štosy papírů příkladů, který se řešej všechny uplně stejně, ale jedinné čeho docílila je, že ztrácela čas něčím, co už dávno pochopila.
Ale ona to tak chcela.
Zaměřeno na emotivní stránku. Z pocatku naprosto neobjektivní informace, pro ty, co se chtějí dozvědět základy montessori pedagogiky.
blby cestina :...jak to delaji? mezi mnoha ''duvody' ? jsou
uf, to je ale nudný video. snad v montessori nevyučují podobní uspávači hadů...
Ne, že bych úplně nesouhlasila, moje zkušenost je ale taková, že děti které přestoupí z takovéto školy na státní střední školu mnohdy zarytě trvají na tom, že 6+7=12 a jiné jobovky a to bohužel není ojedinělé. Přece jen by určitá úroveň vzdělání měla být zachována včetně sčítání, odčítání, násobení a dělení. Ale možná jsem konzerva.
Státní škola mě počty nenaučila!
Nebýt učitele na učilišti, který měl jiný přístup a matika mě najednou bavila.
Celkově můžu říct, že na školu mám jenom špatné vzpomínky a k veškerému vzdělání jsem se dostal vlastní cestou, která setrvává do dnes.
Rád vzpomínám na pár učitelů z učiliště, kteří opravdu dokázali zaujmout a předat hodnotné informace. Základní škola byla katastrofa!
Pravdou je, že mám silně vyvinutou vlastnost jakéhosi přirozeného vzdoru, proti špatnostem, nelogice, omezením, vnucováním, zastrašováním atd.
A s tím související problémy, jako poslušně poslouchat vola, kterému někdo dal právo činit vedení nějakého kolektivu...
Společnost si naivně myslí, že autorita jde přidělit. Já jsem přesvědčen, že vůl zůstane volem i když má funkci...
A korunovanej vůl = nebezpečnej vůl...
+Hana Karafiátová - a možná jste jen chodila do špatné školy - jinak byste si nemohla být tak jista, že 6+712.
Ono to dokázat není až tak jednoduché, jak Vás na "státní" škole učili, viz kupř. mathforum.org/library/drmath/view/51551.html - je tam mnoho skrytých předpokladů a podmínek.
Dalo by se říci, že 1+1=2 jen ve VELICE SPECIÁLNÍCH případech....
Máte pravdu, ale naštěstí si je na normálních školách poměrně rychle srovnají do latě ;)
@ Aneb co se člověk ve škole nenaučil, musí se stejně naučit sám. :)
nikdy bych svoje dítě do Monte nedal. Nesouhlasím s celou tou logikou věci. Uzavřít dítě do činností, které mu někdo nastavil a řekne, že jsou pro něj ty nejlepší, omezit mu jeho dětský svět, uzavřít mu prostor pro vlastní kreativitu a fantazii. Vidím, to na synovi své sestry ty následky praktik Montessori. Kluk ve dvou a půl letech není komunikativní spíš se straní, je uzavřen ve světě přelévání vody z jedné mističky do druhé. Neumí si hrát v kolektivu a je schopen zaútočit na druhého pokud není vyhověno jeho požadavkům nebo ho někdo vyruší ve svých činnostech. Opravdu chceme takové děti? Individualisty? Nejhorší je, že nejdříve tímhle svinstvem jsou zpracovány rodiče a pak postupně zpracováváno dítě. Výsledky výchovy alá Montessori pak čteme často v novinách. (viz zpráva z 6.10.2015 - Jedenáctiletý zastřelil v USA osmiletou kvůli sporu o štěně). Děti bychom měli vychovávat k úctě k druhým a k respektu a hlavně je učit si navzájem pomáhat. Já říkám: Sorry, nikdy ne Montesorri!!
ve 2,5 letech dítě není schopno si hrát kolektivně, ale až po 3 roce.... další problém může být případný autismus popisovaného dítěte... nelze paušalizovat. Mám syna ve 4. tř. monte a kdyby byl v klasickém školství, bude těžce ztracen s nálepkou hyperaktivní s poruchou pozornosti, možná sígr. Dneska je to vyrovnaný kluk, inteligentní, hloubavý - má Aspergerův syndrom (je bez medikace a pedag. asistenta) a přesto si myslím, že díky této škole bude schopen běžného života v této společnosti. Co se týká USA - je to jiná mentalita a zbraně má kde kdo a několik, toto nemá souvislost s monte výukou...
to co píšete, je naprostý opak toho, co v monte třídách najdete
+TheLjobs nemyslím si, že bych psal nějaký opak. Např. před nedávnem jsem hovořil s osobou, která čerstvě vystudovala pedagogickou školu a docela jsme se názorově na Montessori shodli. Jedinému komu může být tato "školka" velice prospěšná jsou děti s autismem. Opakování stejných činností a procesů dnes a denně může těmto dětem velice prospět. Jsem toho názoru, že zdravé děti patří do běžných školek, mezi normální děti a především rodiče by měli věnovat dítěti většinu času a ukazovat mu správný směr, ne přenechávat většinu výchovy ústavům jako je Montesorri..Navíc když jsem viděl ty ceny např. za týdenní navštěvování tak je to akorát dobrá dojírna na peníze. No žijeme v kapitalismu a nějak se na ten chlebík vydělávat musí, že?
máme dítě v monte škole a každý rok chodíme na náhledy do výuky. Děti si vytvářejí své pracovní plány, které pak samy plní. U některých úkolů spolupracují, u jiných samy používají učební pomůcky, které si pak samy uklidí. Některé úkoly dělají v rámci celého kolektivu. Při samostatné práci učitelka pouze odpovídá na dotazy dětí, nikoho, do ničeho nenutí. Děcka se soustředí na to, co chtějí udělat a nikdo si nečte pod lavicí nebo ignoruje výuku žvaněním o nesmyslech. Prostě proto, že se na výuce spolupodílí. Na začátku roku si děcka samy, s pomocí učitelky, sestaví pravidla chování a ta se pak snaží dodržovat, jednoduše proto, že jsou jejich. Kromě velké přestávky na svačinu a oběd taky nedělají přestávky. Každý si v průběhu výuky může zajít kdy chce na záchod, napít se nebo se protáhnout na zemi. A kupodivu to nikdo nezneužívá. Co se týče ceny, v Praze to je dost přehnané, na menších městech jsou ceny ale o dost nižší a rozhodně to za ty prachy stojí. Kdopak z nás už zapomněl na školu?
+TheLjobs co to je za termíny "pracovní plány", "práce" proboha? Co má pracovní plán dělat v životě dítěte? Vždyť dítě se s prací a s jakýmkoliv pracovním plánem má setkat až za spoustu let. Co jste to za rodiče, když dítěti berete TO být dítětem? Nerozumím tomu - dítě má vyrůstat úplně v jiným prostředí, v pro něj přirozeném ne uměle nastaveném dospělými lidmi. Co pojem dětská fantazie, říká vám to něco?
Snowflakes inkubátor