Dużo konkretów. Robicie dobrą robotę. Bałem się Marcinie, że po wydaniu książki będziesz już tylko odcinał kupony jak pewien znany kolega z branży, publikując coś zdawkowo. Tymczasem dzięki Wam możemy dalej utrwalać i poszerzać wiedzę. Świetna robota, dziękuję.
Odcinek super, naprawdę bardzo merytoryczny. Nie będę pierwszą osobą, która powie, że fajnie słucha się Was w duecie ;) Mam nadzieję, że będziecie częściej występować razem. Pozdrawiam!
Bardzo przyjemnie mi się was razem oglądało. Czuć od was pozytywną energię i taką szczerą chęć do dzielenia się wiedzą z innymi ludźmi. Stokrotne dzięki za to, co robicie. Pozdro 👋🏻😅
Mina Pani Dyrektor PKO BP w małym miasteczku, na informację że chcę założyć konto IKE na EDO, bezcenna:) "To Pan się jakichś reklam naoglądał, bo jest Pan drugim klientem w ostatnim czasie..." :):) Pani z obsługi trochę się kręciła, ale dała radę, widać że to była to dla niej nowość
Dzięki za kalkulator i za zglębienie tematu. Wasza pomoc jest bezcenna. Własnie namówiłem kolegę z pracy do zakupu Finansowej Fortecy, niech się wiedza szerzy. :)
Akurat w tym roku z po przeczytaniu Fortecy Finansowej założyłem swoje IKE obligacje i wykupiłem tydzień temu maxymalną ilość REDO 10 letnich 157x 100zł szt ( limit wpłat na IKE ) 💪 Na początku przyszłego roku od razu wpłacam limit na 2022 😎 . Dziękuje Wam bardzo bo w dość prosty sposób ochroniłem z dużym prawdopodobieństwem swoje oszczędności przed inflacją a może jeszcze zarobię !!! Mega przydatne rady bo w tak stabilny i bezpieczny portfel jest dla mnie na początek drogi z inwestowaniem jest bardzo ważny !!! Pozdrawiam
Jeszcze nie ale wykorzystam limit w 22 r na 100% i mam plan kupić 6 letnie Redo indeksowane inflacją . Może jeszcze podskoczy % do list- grudnia :D Pozdrawiam
Pana praca zmienia życie i otwiera oczy. DZIĘKUJĘ!!! W grudniu mam zamiar otworzyć IKE tak by móc wykorzystać tegoroczny limit ale nie mam jeszcze wybranego banku. Czy oferty banków różnią się od siebie znacząco i czy w każdym mam tak samo szeroki wybór produktów? Czy mógł by Pan podpowiedzieć na który bank najlepiej zwrócić uwagę. Pozdrawiam serdecznie.
3 роки тому+1
Hej Albercik, bardzo niewiele banków oferuje IKE w formie konta oszczędnościowego i zazwyczaj oprocentowanie, które oferują jest mało atrakcyjne w porównaniu di IKE Obligacje. Nie robiłem przeglądu IKE w formie konta oszczędnościowego w tym roku, ale może pomoże Ci artykuł z ubiegłego: marciniwuc.com/ranking-ikze-2020/ Natomiast już jutro opublikuję przegląd IKE/IKZE w formie rachunku maklerskiego.
Mój pierwszy komentarz, choć oglądam regularnie. Dokładnie dziś analizowałem opłacalność obligacji skarbowych przy wcześniejszym wykupie dla różnych scenariuszy zastanawiając się czy są jakieś kalkulatory do tego. I dokładnie dziś okazało się, że są. 😃 Dzięki.
Bardzo fajne, jasne i przejrzyste wytłumaczenie obligacji indeksowanych inflacją, dziękuję za ten materiał :) Marcinie, fajny byłby odcinek o zależnościach, w okresie paź 20 - paź 21 PPI wyniósł 11,8% CPI 6,8%, ekonomiści spodziewają się na przełomie roku wzrostu inflacji do poziomu 8% jednak część z nich twierdzi, iż może ona wynieść powyżej 10%. Zależności, mam na myśli od czego zależy inflacja PPI, CPI, kurs walut, itp.
3 роки тому+2
Inflacja to mega złożony temat. Bank centralny ma jednak skuteczne narzędzie, aby szybko inflację stłumić: stopy procentowe. Problem w tym, że takie podwyżki są niekorzystne dla rządu (chłodzą gospodarkę, zwiększają koszt obsługi zadłużenia) i przy banku centralnym tak zależnym od polityków trudno powiedzieć, co może się stać.
Troche z innej beczki, pobrałam sobie właśnie excele, które udostępniasz. Dziękuję! Miałam ten kanał z tyłu głowy, że muszę się zapoznać z treścią - cieszę się, że w końcu to zrobiłam. Marcinie, nie przestawaj publikować tak cennych filmików!! :)
Dopiero od wczoraj oglądam Twoje filmy i nie ukrywam, że ująłeś mnie jasnością przekazu. Oczywiście subskrypcja plus zakup Fortecy, bo wciągnęło mnie to Twoje, a właściwie Wasze podejście. Wielkie dzięki za to co robicie. Jak niesamowity jest dystans wiedzy i wyjaśnień Twój do takiego Glapińskiego lub innych "specjalistów", których mamy nieszczęście mieć w Polsce, utrzymujących swoje stanowiska tylko dlatego, że oni są lojalni wobec obecnie rządzących jako ich główny i jedyny atut. Pozdrawiam Was :)
Jestem młodym człowiekiem z branży it mam na wkład własny Na nieruchomość dla siebie i pojawia się problem Nie chce dzisiaj wydawać tych pieniędzy bo chce zarobić o odłożyć większy procent by mniejszy procentowo potrzebować kredyt. Planuje decyzje w okresie ok za rok. Jest sens wg. patrzeć na obligacje 3 miesięczne lub roczne ?
Policzyłem indeksowaną 10-latkę zakładając inflacje w kolejnych latach: 20,18,16,14,12,10,8,6,4,2. Obligacja przynosi ponad 10% straty na inflacji. Oczywiście głównym winowajcą jest podatek belki.
Czy jest możliwość sprzedania części obligacji przed terminem ich wykupu? Załóżmy, że jednorazowo kupuję 10 obligacji. Czy za rok mogę sprzedać tylko 3 obligacje, a 7 zostawić do wyznaczonego terminu wykupu?
Juz myslałem że skorzystam z zakupu 6letnich ROS ale okazuje się że mozna ich nabyc ograniczoną ilość tylko do kwoty jaką otrzymuje się z 500+ i tylko tyle mozna nabyc kazdego miesiąca. Szkoda troche.
Na chwilę obecną nie ma możliwości założenia rachunku rejestrowego i kupna obligacji przez internet dla nierezydentów, którzy nie mają konta w PKO i dowodu biometrycznego. Aby to zrobić muszę specjalnie przylecieć do Polski i udać się do placówki PKO. Nie tak dawno była opcja rejestracji i kupna przez internet dla nierezydentów bez konta w PKO ale już jej nie ma. To duże utrudnienie.
Świetny film! Kolejna mądra, zadbana kobieta na kanale 😁🤗 Może więcej materiałów z kobietami? Niech inne Panie też wiedzą, że się da! Finanse to jednak dziedzina zdominowana przez mężczyzn
Jak zwykle dużo konkretnej i potrzebnej wiedzy. Oczywiście obligacje to nie sposób na zarabianie, nie jest typowa inwestycją, ale to dość dobra okazja na utrzymanie zbliżonej do powiększonej o inflację wartości naszych oszczędności. Fajnie byłoby na przyszłość stworzenie kalkulatora "progresywnego", czyli liczącego wartość przy regularnej, na przykład comiesięcznej czy kwartalnej inwestycji. Mogłoby to być np. 500 zł co miesiąc na ROD czy ROS, albo dowolna kwota na COI czy EDO, w/poza IKE. Dla osób odkladajacych małe kwoty, ale systematycznie, mogłoby być to dość motywujace do oszczędzania. Stworzenie takiego narzędzia to sporo więcej pracy, ale może udałoby się w oparciu o ten do pobrania☺
3 роки тому
Cześć Jacku, pomysł jest bardzo dobry! Nie wykluczam takiego narzędzia w przyszłości.
Ciekawe czy gdzieś w głębi serca, Pan Marcin publikując materiał zakładał, że inflacja w maju będzie na poziomie 12,3 i że zapowiada się że będzie dalej szło w górę :/
Marcinie ,za twoją "namową" kupiłem we wrześniu 2021 obligacje 4 letnie indeksowane inflacją .We wrześniu 2022 roku oprocentowanie podskoczyło z 1,35 % do 16,35% i tak przez 3 miesiace bez zmian/ zamrożone/ przy obecnej inflacji 17,9% a oprocentowanie obligacji miało być wyższe o 0,75% od inflacji. Jak to jest, że nie rośnie?
Czy po rolowaniu obligacji płaci się podatek Belki mając je IKE i czekając do ustawowego wieku 60 lat by wypłacić zysk ??? Czy tez można razem z odsetkami nabyć nowe obligacje ???
To znaczy, że mając konto IKE obligacje to można je kupować w jego obrębie. A tym samym korzystać (jeżeli oczywiście doczeka się do 60 roku życia) z braku konieczności płacenia podatku belki od zysków. Czyli mamy dodatkowe 19 punktów procentowych do przodu zysku w kieszeni ;) Jest to na pewno wspominane, bo oblikacji rodzinnych ROD/ROS już nie można kupować z puli pieniedzy odkładanych w IKE, wiec tu jest mała różnica w obligacjach skarbu państwa. Polecam dosłuchać odcinków o ike/ikze - na pewno Ci się rozjaśni co i jak ;)
Panie Marcinie a co z Obligacjami długoterminowymi notowanymi na rynku? Kiedy będzie właściwy czas żeby w nie wchodzić, Czy przecena jest już całkiem atrakcyjna? Kiedy Pan będzie myślał o powrocie tych aktywów do swojego portfela?
Dziś skorzystam z kalkulatora gdyż myślę właśnie o wejściu w obligacje jako alternatywa do kont oszczędnościowych które dają 8% ale tylko na 3mce i zaraz będzie coraz niżej. Zajakdam że wziąłbym najkorzystniejsze obligacje inflacyjne na 4, 6 lub 10 lat ale z myślą zakończenia wcześniej...po 2, 3 lub 4 latach. Czy jest sens????
Decydując się na zakup 10 letnich obligacji EDO opakowanych w IKE, czy ma znaczenie kiedy się to zrobi ? Mamy 30 stycznia i wysoką inflację, czy kupić teraz, czy lepiej poczekać i kupić np. pod koniec roku ?
Hej Marcin! :) Jak to w końcu działa. Czy te obligacje indeksowane inflacja nie powinny zwalczać inflacji, a dodatkowo jeszcze zarabiać? Przecież po pierwszym roku inwestycyjnym, przy obligacjach (np EDO) jest Inflacja + 1%? Jak to finalnie wygląda?
Cześć. Czy jest opcja przerzucenia środków w obrębie ike? Np po 15 latach oszczędzania na koncie oszczędnościowym ike przerzucenie środków na 10letnia obligacje ike bez żadnej kary?
Dla 4 i 10 letnich konkretnie jaka inflacja CPI? Z miesiąca zakupu za poprzedni rok? Z poprzedniego miesiąca zakupu za poprzedni rok? Średnioroczna przed miesiącem zakupu za poprzedni rok?
Dziś dzwoniłem na infolinię obligacji skarbowych i w ramach ike przy częściowym przedterminowym zwrocie jest opłata 100 zł. Więc warto się zastanowić czy nie będziemy tych pieniędzy wcześniej potrzebowali :)
A mam pytanie? Wykupiłem EDO 10 letnie i w rubryce Dysponowanie środkami mam 2 opcje: środki pieniężne są przekazywane na rachunek bankowy; środki pieniężne pozostają na rachunku rejestrowym. Jakie są konsekwencje wybrania którejś z tych opcji i którą lepiej wybrać? Świetnie, że jesteś Marcin. Pojawiłeś się w moim życiu chyba w ostatniej chwili.
Gdzie/jak można sprawdzić ile obligacje edo10 letnie zarabiają aktualnie i ile zarobiły do tej pory tak jak Marcin pokazał w 3:15 min? Na stronie banku PKO czy gdzieś indziej? Nie mogę nigdzie znaleźć podobnej tabelki. Dzięki Marcin za super robotę!
Jeśli wykupie obligacje 10 letnie lub 12, opakuje w IKE to nie będę mógł z nich korzystać po upływie tego czasu, ponieważ w IKE po 60 roku życia a IKZE 65. Więc np. wykupując obligacje 500+ te 12 letnie i opakowanie ich w IKE nie służy odłożeniu pieniędzy dla dzieci.Czy dobrze rozumuje?
I doczekaliśmy się Kasi w kolejnym świetnym odcinku. Kibicuję by poziom merytoryczny dalej był na tak wysokim poziomie, bo świetnie się tego słucha, a i też wszystko staje się bardziej przejrzyste ;)
a co się dzieje jeśli jesteśmy zmuszeni wypłacić pieniądze z obligacji przed upływem pierwszego roku? czy wtedy pobierana jest opłata i wypłacamy mniej niż wpłaciliśmy?
Pytanie, skoro kapitalizacja jest co 12msc (EDO) to czy gdy wykupimy obligacje np. po 4 latach i 9mscach, to tracimy odsetki wygenerowane przez te ostatnie 9msc i uda się wypłacić tylko kapitał + odsetki z 4lat. Czy dobrze pisze? Czyli jeżeli ktoś chce wykupić wcześniej obligacje, to powinien to zrobić najlepiej zaraz po upłynięciu pełnego roku. (licząc od dnia zakupu)
Chętnie zobaczyłbym serię shortów podobną do Everyday Millionaires Dave'a Ramsey'a. Sądzę że w Polsce dominowali by drobni przedsiębiorcy, za nimi byliby specjaliści (lekarze, prawnicy, programiści).
@ nie śledzę Cie mocno, nie wiedziałem że masz takie plany, ale to bardzo fajnie. Drobny paradoks, że zawsze gdy Cie oglądam to od razu przypomina mi się mój instruktor lotniczy, sposób mowy, rozwaga, spokojne podejście no i trochę z wyglądu 😄 Mam pytanie, jeśli można wiedzieć, czemu akurat maj 2023 (pomijając fakt że rynek lotniczy jest obcenie dalej przygaszony) Pytam też dlatego, że sam jestem w zawieszeniu i nie do końca wiem co robić
@@mr.g8094 W tym roku młodsza córka Marcina kończy 18 lat i gdyby coś nie daj Boże stało się Marcinowi, to jego córki będą już dorosłe i dużo prościej poradzą sobie bez ojca niż gdyby były dziećmi
Czy jest sens lokować te same kwoty w obligacjach 6 letnich i 12 letnich czy lepiej już w jedne? Wprowadziłam założenia inflacji, stóp ale niestety kalkulator wypluł "błąd". Jest gdzieś film gdzie po kolei wszystko jest wprowadzane na żywo?
Kolejny ciekawy i interesujący odcinek. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że przy wcześniejszym wykupie obligacji 10 letnich EDO zapłacę karę w wysokości 2 zł od obligacji, ale nie większą niż suma wypracowanych odsetek.
bez marży 2% nie warto. Przy wysokiej inflacji sam podatek będzie większy niz zysk z obligacji minus inflacja. Być może obligacje na WIBOR + marża byłby bo one "antycypują" w przód. Moim zdaniem w obecnym politycznym drukowaniu kasy poza budzetem nie liczyłbym inflacji mniejszej niz 4% za 5 lat o ile ciagle drukarze z PIS beda u władzy.
Pytanie odnośnie rozłożenia zakupu obligacji w ike - zakładając zakupy obligacji co 3 miesiące co robić z kwota która jest na zakup tych obligacji przeznaczona w ramach procentowego udziału różnych aktywów? Pieniądze mają po prostu tam być i czekać czy kupować jakieś 3 miesięczne a potem co kwartał 10 letnie?
3 роки тому+1
Dyspozycję składa się w momencie otwierania IKE (my np. złożyliśmy zakup za 100% środków obligacji EDO). Gdy tylko wpływają środki na konto IKE Obligacje, już następnego dnia są alokowane w obligacje - zgodnie z tą raz złożoną dyspozycją.
Czy teraz opłaca się mimo wszystko pójść w obligacje? Inflacja na poziomie 13,9 % i będzie gorzej... Co o tym myślicie? Już nie mówię żeby zarobić czy coś... bardziej, żeby nie stracić tego co się ma, a jeżeli stracić to niewiele w porównaniu do braku obligacji czyli trzymaniu kasy w skarpecie...?
Witam, czy jest to bezpieczna inwestycja w okresie 4-10 letnim? Generalnie jakiś postęp widać, widziałem arkusz znajomej , ponad rok temu zainwestowała 20tyś-teraz w rejestrze jest 20660 zł-więc wygląda to nawet dobrze. Każdy straszy , iż niedługo Państwo zabierze kasę, albo każdy będzie żałować, i tak przynoszą realne straty-a trzymanie kasy w skarpecie nie przynosi strat?Czytając te wszystkie komentarze, nie wiadomo w która stronę iść
Dzięki za jak zawsze świetny materiał! Szybkie pytanie, obecna emisja obligacji EDO kończy się z końcem marca - jakie jest ryzyko zmiany marży w kolejnej emisji mając na uwadze dynamiczną sytuację w geopolityce oraz na rynkach? Jeśli tak, to czy należy spodziewać się podwyżki marży spowodowanej destabilizacją regionu czy jej obniżki wywołanej zwiększonym popytem na obligacje indeksowane inflacją? Słowem, spieszyć się z zakupem w marcu czy czekać spokojnie do kwietnia?
Cześć, mam dwa pytania odnośnie obligacji indeksowanych inflacją. 1. Mam ROD 6 letnie, cały socjal z 500+ inwestuję w obligacje. Przy dwójce dzieci w skali roku będzie to kwota 12k zł. Czy jest różnica między systematycznym wykupowaniem obligacji co miesiąc (1000zł) a jednorazowym wykupem na koniec roku za całość (12 000zł)? Może to pytanie oczywiste, bo widzę że te pieniądze praktycznie pracują codziennie ale chciałbym mieć pewność, że dobrze rozumiem temat. 2. Drugie pytanie jest związane z pierwszym. Od drugiego roku, jak jest liczona inflacja? Czy jej wartość zmienia się co miesiąc? Czy może jest stała przez cały rok w odniesieniu do poprzedniego roku? Bo jeśli zmiana jest co miesiąc wówczas odpowiedź na pierwsze pytanie jest oczywista - kupować obligacje systematycznie, bo przykładowo w takim grudniu mogę trafić na wyjątkowo niekorzystny procent inflacji. Z góry dziękuję za podpowiedzi, Pozdrawiam MS
3 роки тому+1
Hej Michał, inflacja zmienia się co miesiąc i najlepiej kupować systematycznie.
@ kupiłem ROD6 obligacji za 15k w 10/2021 a następnie w listopadzie kolejne za 500zl itd. Moze jestem naiwny ale myślałem że kolejne zakupy wpłyną na pierwotny zakup a jest wprost przeciwnie. Te za 500zl liczą się na nowo od listopada więc trochę średnio rozumiem sens obligacji rodzinnych. Bo każdy kolejny zakup w nowym miesiącu zaczyna kolejne nowe 6 lat dla tych obligacji. Czy tak to działa? Bo spodziewałem się że wykupie raz rody 6 letnie i co miesiąc będę wpłacał cały socjal żeby cały kapitał wypłacić za 6 lat.
Dziękuję za świetny materiał. Czy mogę prosić o pomoc. Kupiliśmy pierwszy raz IKE, mąż EDO obligacje, ja fundusz stabilnego wzrostu kat.K. Zastanawiam się czy fundusz był dobrą decyzją. Czy lepiej wycofać i zmienić na ETF akcyjne ? Będę wdzięczna za pomoc
Witam, w listopadzie 2021 wykupiłem obligacje 4-letnie (COI1125 - 1,30 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 0,75% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku). Z początkiem czerwca 2022 roku wyszły lepiej oprocentowane 4-letnie obligacje (COI0626 - 5,50 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,00% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku). Moje pytanko brzmi: Czy opłaca mi się przejść w połowie roku na nowe obligacje? Jak podejść do obliczeń, by to porównać? Będę wdzięczny za sugestie ;)
A czy jest możliwe ze gdyby państwo zbankrutowało, albo nastąpiłby jakiś inny nieznany mi czynnik, to mogą tych obligacji nie wykupić tak jak zrobiono Polaków na szaro tuż po wojnie ?? Co pan o tym sądzi ?
Czy obligacje 10 letnie w ike zaczynaja kazdy kolejny rok (przy nowej wpłacie) od tego samego poziomu niskiego oprocentowania w pierwszym roku czyli obecnie 7,25 czyli w nastepnym roku wpłacam na konto ike i znów mam te obligacje za 7,25 i musi minąc rok żeby oprocentowanie było juz liczone od inflacji i tak kolejna dopłata kolejny rok zaczynający sie o tego oprocentowania 7,25
Hej Mickey Mouse, zajrzyj na te dwa artykuły, myślę, że będą pomocne: 1) artykuł o obligacjach marciniwuc.com/obligacje-skarbowe/ 2) artykuł o IKE i IKZE: marciniwuc.com/ike-czy-ikze-co-sie-bardziej-oplaca-kalkulator-kompletny-przewodnik/ Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę udanych inwestycji! Początki mogą był trudne, ale naprawdę warto poświecić trochę czasu by właściwie inwestować.
Hej. Dopiero odpalam i być może odpowiedź na moje pytanie uzyskam w filmie ale spróbuję: czy to nie jest tak że skoro obligacje indeksowane są inflacją, to im wyższa inflacją tym właśnie BARDZIEJ one się opłacają ??
Hej. Nie do końca. Należy uwzględnić, że od odsetek musisz zapłacić zryczałtowany podatek belki (19%). W takim przypadku przy inflacji 7% i 1% marży, masz 8% zysku, od którego płacisz 19% podatek, więc zostaje Ci de facto 6,48% zysku "na rękę" przy inflacji 7%, więc jesteś do tyłu. Jeżeli posiadamy je na IKE to jesteśmy zwolnieni z podatku pod pewnymi warunkami (należy je przetrzymać do emerytury) to się zgodze.
Ze strony PKO PB o 12 letnich obligacjach indeksowanych inflacją "2,00 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,50% + inflacja, z roczną kapitalizacją odsetek." i dalej "Zakup obligacji Skarbu Państwa w ramach Konta IKE-Obligacje nie jest możliwy za pośrednictwem internetu." Dodatkowo na stronie jest informacja że konto i zlecenia można załatwić a każdym oddziale banku, jednak potem pracownik informuje że jedynie w biurze maklerskim. Czas się u nich zatrzymał w latach 90 :(
Zawarcie umowy o prowadzenie konta IKE Obligacje następuje w jednym z Punktów Sprzedaży Obligacji Skarbowych PKO BP lub w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO BP. Wykaz naszych oddziałów obsługujących obligacje można sprawdzić w wyszukiwarce: www.pkobp.pl/poi/ - jeśli dany oddział obsługuje obligacje, to ma to wpisane w usługach. Kolejne wpłaty można już robić przez internet.
Cześć Marcin, wiem że trochę off topic ale czy mógłbyś zdradzić, czy miałeś już jakieś doświadczenie z lataniem? Rzucasz się od razu na licencję PPL, czy może miałes okazję wcześniej latać szybowcami? Pytam, bo to równiz moje marzenie :)
3 роки тому+1
Cześć Tomasz, od razu PPL. Latam od czasu do czasu z kolegą Cessną 172 (jako pasażer) i dla mnie są to zawsze super wrażenia.
Fajnie by bylo porownanie ike nie tylko w domach maklerskich ale rowniesz w bankach, jak np ike w inpzu
3 роки тому
Hej Rafamaster42, na razie IKEw domach maklerskich, a potem zobaczymy co dalej. Mam miejsce tej jeszcze na jeden temat związany z IKE i IKZE i zobaczę, jaki to będzie temat, Zadałem pytanie Czytelnikom, jaki temat wziąć na warsztat i zobaczymy jak się rozłożyły głosy. Moi Czytelnicy zdecydują :)
cześć :) Dzięki za całą Twoją pracę i dzielenie się wiedzą! Mam tylko jedno pytanie odnośnie wyliczeń w kalkulatorze obligacji indeksowanych inflacją. Wpisując kwotę 500 000zł na inwestycje po 1 roku pojawia sie kwota 506 480,00 zł - przy oprocentowaniu 1 roku 2.3% - po podatku belki nie powinno tam być 509 315zł ? I czy w polu Wartości nominalne obligacji na koniec każdego roku oszczędzania np po 48msc - pojawiaja sie kwoty po podatku belki?
Czy w Polsce jest jakiś typowy bank/aplikacja oraz rodzaj konta przez które każdy może zainwestować w fundusze, akcje, obligacje? Z wolnymi wpłatami/wypłatami. Szukałam kiedyś i nie znalazłam. W Szwecji są banki i rodzaje konta do tego przeznaczone (z niskim podatkiem liniowym 0,4%), które posiadają proste w obsłudze aplikacje, w której tworzysz swój portfel. W tym samym portfelu możesz trzymac akcje, fundusze, złoto, Index, crypto - z rynków na całym świecie. Można zobaczyć w jaki sposób historycznie rozwinął się dany fundusz, w jakie akcje inwestuje, poziom ryzyka, wskaźnik C/Z, i tak dalej... wszystko w tak bardzo prosty sposób, że już nastolatki potrafią się zaangażować
To zależy jak się potoczy. Bardziej obawiał bym się napływu taniej siły roboczej czy beneficjentów programów socjalnych oraz poszkodowanych. W potencjalnej wojnie na Ukrainie aktualnie tam jest największe ryzyko.
@@ziomalxxz true. Pytanie jak zachowa sie złotówka. Juz jest słabsza. W razie konfliktu moze byc gorzej 🤔 jak myślisz ? Zastanawiam sie czy nie kupic chf
Super!!!! Bardzo dużo ciekawych informacji można się od Was dowiedzieć. Nurtuje mnie pytanie na które nie bardzo potrafię znaleść odpowiedź. Otóż posiadam już IKE (nie ma tam zbyt wiele) i chciałbym zamienić je na IKE Obligacje. Czy jest w ogóle jakaś szansa aby to zrobić? Jeżeli tak to proszę o podpowiedź jak to zrobić. Pozdrawiam
Pieniądze/instrumenty finansowe można przenosić pomiędzy kontami IKE (z tym, że jak to są akcje to możesz je przeniesc tylko jak docelowy dom maklerski też je obsługuje, przy gotówce możesz to zrobić zawsze) - nigdy nie robiłem, ale stawiam, że jak byś chciał założyć ike obligacje i powiesz, że masz już gdzieś konto to Cie pokierują jak możesz zgłosić taką dyspozycje w swoim aktualnym koncie IKE. Tu na pewno uważaj bo czasem ta operacja jest dodatkowo płatna...
Czy dobrze rozumiem, że mieszkając poza Polska w kraju gdzie inflacja jest na poziomie 2-3% to kupując Polskie obligacje skarbowe 10 letnie indeksowane o inflacje w Polsce, lepiej na tym wyjdę jeśli przez dłuższy okres w Polsce inflacja będzie np. Na poziomie 5% lub wyżej? Ponieważ im wyższa inflacja w Polsce tym wyższa różniąca pomiędzy krajem w którym mieszkam a Polska? W kraju w którym mieszkam oficjalna inflacja była ostatnio na poziomie 2,34% Czy dobrze to rozumiem czy całkowicie odleciałem ;).
Dużo konkretów. Robicie dobrą robotę. Bałem się Marcinie, że po wydaniu książki będziesz już tylko odcinał kupony jak pewien znany kolega z branży, publikując coś zdawkowo. Tymczasem dzięki Wam możemy dalej utrwalać i poszerzać wiedzę. Świetna robota, dziękuję.
O jakim koledze z branży mowa?
@@szymonahmed3056 Pewnie Michale Szafrańskim
@@szymonahmed3056 o Traderze 21
Z tą różnicą że marcin mówi o konkretach a Trader pierdoli od rzeczy.
Super, że się dzielicie swoją wiedzą! Macie talent do edukowania w temacie finansów 🙂
Bardzo fajnie prowadzicie teraz te live'y. Są slajdy i obraz Marcina na raz i wszystko śmiga. Super!
Dziękuję :)
Wspaniale oglądać takich dwoje pięknych, inteligentnych, młodych ludzi :))
Niesamowita z Was para.
Pozdrawiam
Mateusz
Dzięki za świetny kalkulator! Szacunek, dużo było pracy!
Oglądam Ciebie Marcin od dawna, mój portfel bardzo podobny do Twojego. Zawsze ten spokój u Ciebie.
Dzięki Mariuszu!
@ Dzięki za wyróżnienie, czekam na Twoje spostrzeżenia w temacie Polski Ład.
Wspanialy material i BARDZO przydatne uwagi jak rowniez "sprawdzone" rozwiazania. Dzieki WIELKIE!!!
Fajnie że wtorki są dłuższe ostatnio niż te pół godziny, zostańcie przy tym :)
Odcinek super, naprawdę bardzo merytoryczny. Nie będę pierwszą osobą, która powie, że fajnie słucha się Was w duecie ;) Mam nadzieję, że będziecie częściej występować razem. Pozdrawiam!
Bardzo przyjemnie mi się was razem oglądało. Czuć od was pozytywną energię i taką szczerą chęć do dzielenia się wiedzą z innymi ludźmi. Stokrotne dzięki za to, co robicie. Pozdro 👋🏻😅
Oficjalna inflacja jest zaniżona o 2 pp. Przez 25 lat 04.1999 - 04.2024. Wg GUS: +142% GUS+2pp: 293% BigMac: +282%
super praca dzieki
Mina Pani Dyrektor PKO BP w małym miasteczku, na informację że chcę założyć konto IKE na EDO,
bezcenna:) "To Pan się jakichś reklam naoglądał, bo jest Pan drugim klientem w ostatnim czasie..." :):)
Pani z obsługi trochę się kręciła, ale dała radę, widać że to była to dla niej nowość
Dzięki za kalkulator i za zglębienie tematu. Wasza pomoc jest bezcenna. Własnie namówiłem kolegę z pracy do zakupu Finansowej Fortecy, niech się wiedza szerzy. :)
Dziękuję za materiał i za kalkulator. :) Super robota!
Wielki szacun za to co robicie! Oby jak najwięcej zwykłych ludzi takich jak ja w końcu otworzyło szerzej oczy . Pozdrawiam
Dzięki za super ciekawy odcinek!. PS. Taka żona, to jest inwestycja! ;)
Akurat w tym roku z po przeczytaniu Fortecy Finansowej założyłem swoje IKE obligacje i wykupiłem tydzień temu maxymalną ilość REDO 10 letnich 157x 100zł szt ( limit wpłat na IKE ) 💪 Na początku przyszłego roku od razu wpłacam limit na 2022 😎 . Dziękuje Wam bardzo bo w dość prosty sposób ochroniłem z dużym prawdopodobieństwem swoje oszczędności przed inflacją a może jeszcze zarobię !!! Mega przydatne rady bo w tak stabilny i bezpieczny portfel jest dla mnie na początek drogi z inwestowaniem jest bardzo ważny !!! Pozdrawiam
TomasO a w 2022 na poczatku wplacales na te same konto co w 2021? czy trzeba dokupywac co roku nowe EDO10?
Jeszcze nie ale wykorzystam limit w 22 r na 100% i mam plan kupić 6 letnie Redo indeksowane inflacją . Może jeszcze podskoczy % do list- grudnia :D Pozdrawiam
Jesteście super, pozdrawiam
Marcin , siła oddziaływania Twojego kanału wpłynęła nawet na decyzję premiera o zakupie obligacji indeksowanych :)
Dziękuję za dużą ilość wiedzy przekazanej w przystępny sposób.
Dziękuję Listeria!
pani Kasiu to ja proszę o kurs z nauką posługiwania się Excelem, czy byłby ktoś chętny? :)
Pana praca zmienia życie i otwiera oczy. DZIĘKUJĘ!!! W grudniu mam zamiar otworzyć IKE tak by móc wykorzystać tegoroczny limit ale nie mam jeszcze wybranego banku. Czy oferty banków różnią się od siebie znacząco i czy w każdym mam tak samo szeroki wybór produktów? Czy mógł by Pan podpowiedzieć na który bank najlepiej zwrócić uwagę.
Pozdrawiam serdecznie.
Hej Albercik, bardzo niewiele banków oferuje IKE w formie konta oszczędnościowego i zazwyczaj oprocentowanie, które oferują jest mało atrakcyjne w porównaniu di IKE Obligacje. Nie robiłem przeglądu IKE w formie konta oszczędnościowego w tym roku, ale może pomoże Ci artykuł z ubiegłego: marciniwuc.com/ranking-ikze-2020/
Natomiast już jutro opublikuję przegląd IKE/IKZE w formie rachunku maklerskiego.
Mój pierwszy komentarz, choć oglądam regularnie. Dokładnie dziś analizowałem opłacalność obligacji skarbowych przy wcześniejszym wykupie dla różnych scenariuszy zastanawiając się czy są jakieś kalkulatory do tego. I dokładnie dziś okazało się, że są. 😃 Dzięki.
Robicie wielką robotę. Serdecznie pozdrawiam.
Hej TPW bardzo dziękujemy :) Marcin z Zespołem!
a jednak ...wygraliśmy... Panie Iwuć dziękuję
Dobra robota. Reklamy obejrzane i niech Panie Marcinie pieniądze z reklam będą wykorzystane na rozwój kanału 😉
Bardzo fajne, jasne i przejrzyste wytłumaczenie obligacji indeksowanych inflacją, dziękuję za ten materiał :) Marcinie, fajny byłby odcinek o zależnościach, w okresie paź 20 - paź 21 PPI wyniósł 11,8% CPI 6,8%, ekonomiści spodziewają się na przełomie roku wzrostu inflacji do poziomu 8% jednak część z nich twierdzi, iż może ona wynieść powyżej 10%. Zależności, mam na myśli od czego zależy inflacja PPI, CPI, kurs walut, itp.
Inflacja to mega złożony temat. Bank centralny ma jednak skuteczne narzędzie, aby szybko inflację stłumić: stopy procentowe. Problem w tym, że takie podwyżki są niekorzystne dla rządu (chłodzą gospodarkę, zwiększają koszt obsługi zadłużenia) i przy banku centralnym tak zależnym od polityków trudno powiedzieć, co może się stać.
Troche z innej beczki, pobrałam sobie właśnie excele, które udostępniasz. Dziękuję! Miałam ten kanał z tyłu głowy, że muszę się zapoznać z treścią - cieszę się, że w końcu to zrobiłam. Marcinie, nie przestawaj publikować tak cennych filmików!! :)
Dopiero od wczoraj oglądam Twoje filmy i nie ukrywam, że ująłeś mnie jasnością przekazu. Oczywiście subskrypcja plus zakup Fortecy, bo wciągnęło mnie to Twoje, a właściwie Wasze podejście.
Wielkie dzięki za to co robicie. Jak niesamowity jest dystans wiedzy i wyjaśnień Twój do takiego Glapińskiego lub innych "specjalistów", których mamy nieszczęście mieć w Polsce, utrzymujących swoje stanowiska tylko dlatego, że oni są lojalni wobec obecnie rządzących jako ich główny i jedyny atut. Pozdrawiam Was :)
Jestem młodym człowiekiem z branży it mam na wkład własny Na nieruchomość dla siebie i pojawia się problem Nie chce dzisiaj wydawać tych pieniędzy bo chce zarobić o odłożyć większy procent by mniejszy procentowo potrzebować kredyt. Planuje decyzje w okresie ok za rok. Jest sens wg. patrzeć na obligacje 3 miesięczne lub roczne ?
Super. Jak zwykle konkretnie i w dostępny sposób. Przesyłam dalej Wasz podcast. Dziękuję i czekam na przyszły wtorek z niecierpliwością.
Policzyłem indeksowaną 10-latkę zakładając inflacje w kolejnych latach: 20,18,16,14,12,10,8,6,4,2. Obligacja przynosi ponad 10% straty na inflacji. Oczywiście głównym winowajcą jest podatek belki.
Czy jest możliwość sprzedania części obligacji przed terminem ich wykupu? Załóżmy, że jednorazowo kupuję 10 obligacji. Czy za rok mogę sprzedać tylko 3 obligacje, a 7 zostawić do wyznaczonego terminu wykupu?
Juz myslałem że skorzystam z zakupu 6letnich ROS ale okazuje się że mozna ich nabyc ograniczoną ilość tylko do kwoty jaką otrzymuje się z 500+ i tylko tyle mozna nabyc kazdego miesiąca. Szkoda troche.
dzięki za kalkulator. :)
Na chwilę obecną nie ma możliwości założenia rachunku rejestrowego i kupna obligacji przez internet dla nierezydentów, którzy nie mają konta w PKO i dowodu biometrycznego. Aby to zrobić muszę specjalnie przylecieć do Polski i udać się do placówki PKO. Nie tak dawno była opcja rejestracji i kupna przez internet dla nierezydentów bez konta w PKO ale już jej nie ma. To duże utrudnienie.
Dziś zakupiłem 4-latki. Jednak pani mi je nie wiedząc czemu odradzała i proponowała 1-2 roczne na 1,5%
Piękna żona!
Świetny film! Kolejna mądra, zadbana kobieta na kanale 😁🤗 Może więcej materiałów z kobietami? Niech inne Panie też wiedzą, że się da! Finanse to jednak dziedzina zdominowana przez mężczyzn
Feministyczny bełkot. A kto kobietom zabrania prowadzić swojego vloga o finansach ?
Zadbana czyli umalowana?
Ręce opadają...
A czy trzymanie obligacji w obcych walutach jest dobre?
Jak zwykle dużo konkretnej i potrzebnej wiedzy. Oczywiście obligacje to nie sposób na zarabianie, nie jest typowa inwestycją, ale to dość dobra okazja na utrzymanie zbliżonej do powiększonej o inflację wartości naszych oszczędności. Fajnie byłoby na przyszłość stworzenie kalkulatora "progresywnego", czyli liczącego wartość przy regularnej, na przykład comiesięcznej czy kwartalnej inwestycji. Mogłoby to być np. 500 zł co miesiąc na ROD czy ROS, albo dowolna kwota na COI czy EDO, w/poza IKE. Dla osób odkladajacych małe kwoty, ale systematycznie, mogłoby być to dość motywujace do oszczędzania. Stworzenie takiego narzędzia to sporo więcej pracy, ale może udałoby się w oparciu o ten do pobrania☺
Cześć Jacku, pomysł jest bardzo dobry! Nie wykluczam takiego narzędzia w przyszłości.
Ciekawe czy gdzieś w głębi serca, Pan Marcin publikując materiał zakładał, że inflacja w maju będzie na poziomie 12,3 i że zapowiada się że będzie dalej szło w górę :/
Marcinie ,za twoją "namową" kupiłem we wrześniu 2021 obligacje 4 letnie indeksowane inflacją .We wrześniu 2022 roku oprocentowanie podskoczyło z 1,35 % do 16,35% i tak przez 3 miesiace bez zmian/ zamrożone/ przy obecnej inflacji 17,9% a oprocentowanie obligacji miało być wyższe o 0,75% od inflacji. Jak to jest, że nie rośnie?
na dzisiaj ta inflacja jest bardzo wysoka. hmmm warto czy nie warto zainwestowac w te indexowane inflacja. hnnn pytanie totalnego nowicjusza .
Czy po rolowaniu obligacji płaci się podatek Belki mając je IKE i czekając do ustawowego wieku 60 lat by wypłacić zysk ??? Czy tez można razem z odsetkami nabyć nowe obligacje ???
Co to znaczy, że obligacje Edo są opakowane w IKE?
To znaczy, że mając konto IKE obligacje to można je kupować w jego obrębie. A tym samym korzystać (jeżeli oczywiście doczeka się do 60 roku życia) z braku konieczności płacenia podatku belki od zysków. Czyli mamy dodatkowe 19 punktów procentowych do przodu zysku w kieszeni ;)
Jest to na pewno wspominane, bo oblikacji rodzinnych ROD/ROS już nie można kupować z puli pieniedzy odkładanych w IKE, wiec tu jest mała różnica w obligacjach skarbu państwa.
Polecam dosłuchać odcinków o ike/ikze - na pewno Ci się rozjaśni co i jak ;)
Moją alternatywną obligacją jest kilka sztuk BTC oraz ETH 😄
przy obecnych spadkach krypto słaba alternatywa...
Bardzo dobra alternatywa
Super robota! Dziękuję! :)
Dziękuję Te je.. ne pis dy nie podwyźszą oprocentowania obligacji w grudniu
Panie Marcinie a co z Obligacjami długoterminowymi notowanymi na rynku? Kiedy będzie właściwy czas żeby w nie wchodzić, Czy przecena jest już całkiem atrakcyjna? Kiedy Pan będzie myślał o powrocie tych aktywów do swojego portfela?
Dziś skorzystam z kalkulatora gdyż myślę właśnie o wejściu w obligacje jako alternatywa do kont oszczędnościowych które dają 8% ale tylko na 3mce i zaraz będzie coraz niżej.
Zajakdam że wziąłbym najkorzystniejsze obligacje inflacyjne na 4, 6 lub 10 lat ale z myślą zakończenia wcześniej...po 2, 3 lub 4 latach. Czy jest sens????
Decydując się na zakup 10 letnich obligacji EDO opakowanych w IKE, czy ma znaczenie kiedy się to zrobi ? Mamy 30 stycznia i wysoką inflację, czy kupić teraz, czy lepiej poczekać i kupić np. pod koniec roku ?
Hej Marcin! :) Jak to w końcu działa. Czy te obligacje indeksowane inflacja nie powinny zwalczać inflacji, a dodatkowo jeszcze zarabiać? Przecież po pierwszym roku inwestycyjnym, przy obligacjach (np EDO) jest Inflacja + 1%? Jak to finalnie wygląda?
Cześć. Czy jest opcja przerzucenia środków w obrębie ike? Np po 15 latach oszczędzania na koncie oszczędnościowym ike przerzucenie środków na 10letnia obligacje ike bez żadnej kary?
Super materiał ! niestety jest jeden problem, czy artykuł znikną z bloga ? pozdrawiam
Dla 4 i 10 letnich konkretnie jaka inflacja CPI? Z miesiąca zakupu za poprzedni rok? Z poprzedniego miesiąca zakupu za poprzedni rok? Średnioroczna przed miesiącem zakupu za poprzedni rok?
Dziś dzwoniłem na infolinię obligacji skarbowych i w ramach ike przy częściowym przedterminowym zwrocie jest opłata 100 zł. Więc warto się zastanowić czy nie będziemy tych pieniędzy wcześniej potrzebowali :)
A mam pytanie? Wykupiłem EDO 10 letnie i w rubryce Dysponowanie środkami mam 2 opcje: środki pieniężne są przekazywane na rachunek bankowy; środki pieniężne pozostają na rachunku rejestrowym. Jakie są konsekwencje wybrania którejś z tych opcji i którą lepiej wybrać? Świetnie, że jesteś Marcin. Pojawiłeś się w moim życiu chyba w ostatniej chwili.
Znalazłeś odpowiedź na to pytanie?
Zamierzam zainwestowac
To chyba zależy od tego czy kupujesz następne czy nie
Gdzie/jak można sprawdzić ile obligacje edo10 letnie zarabiają aktualnie i ile zarobiły do tej pory tak jak Marcin pokazał w 3:15 min? Na stronie banku PKO czy gdzieś indziej? Nie mogę nigdzie znaleźć podobnej tabelki. Dzięki Marcin za super robotę!
Jeśli wykupie obligacje 10 letnie lub 12, opakuje w IKE to nie będę mógł z nich korzystać po upływie tego czasu, ponieważ w IKE po 60 roku życia a IKZE 65. Więc np. wykupując obligacje 500+ te 12 letnie i opakowanie ich w IKE nie służy odłożeniu pieniędzy dla dzieci.Czy dobrze rozumuje?
I doczekaliśmy się Kasi w kolejnym świetnym odcinku. Kibicuję by poziom merytoryczny dalej był na tak wysokim poziomie, bo świetnie się tego słucha, a i też wszystko staje się bardziej przejrzyste ;)
Hej Piotrze, dziękuję!
Co jeśli inflacja spada/będzie spadać, czy nie lepiej kupić obligację o stałym oprocentowaniu?
Czy kupując obligacje przed wykupem jest w tym sens?
a co się dzieje jeśli jesteśmy zmuszeni wypłacić pieniądze z obligacji przed upływem pierwszego roku? czy wtedy pobierana jest opłata i wypłacamy mniej niż wpłaciliśmy?
jest pobierana oplata...ale do limitu kwoty wejsciowej, nie ma opcji dostac mniej niz sie wplacilo
Pytanie, skoro kapitalizacja jest co 12msc (EDO) to czy gdy wykupimy obligacje np. po 4 latach i 9mscach, to tracimy odsetki wygenerowane przez te ostatnie 9msc i uda się wypłacić tylko kapitał + odsetki z 4lat. Czy dobrze pisze? Czyli jeżeli ktoś chce wykupić wcześniej obligacje, to powinien to zrobić najlepiej zaraz po upłynięciu pełnego roku. (licząc od dnia zakupu)
Super
Chętnie zobaczyłbym serię shortów podobną do Everyday Millionaires Dave'a Ramsey'a. Sądzę że w Polsce dominowali by drobni przedsiębiorcy, za nimi byliby specjaliści (lekarze, prawnicy, programiści).
24:15 mina Marcina kiedy zrozumiał, że będzie debata z żoną o licencję pilota, bezcenne :P
Nie ma opcji - zaczynam kurs w maju 2023 - to już przesądzone :)
@ nie śledzę Cie mocno, nie wiedziałem że masz takie plany, ale to bardzo fajnie. Drobny paradoks, że zawsze gdy Cie oglądam to od razu przypomina mi się mój instruktor lotniczy, sposób mowy, rozwaga, spokojne podejście no i trochę z wyglądu 😄
Mam pytanie, jeśli można wiedzieć, czemu akurat maj 2023 (pomijając fakt że rynek lotniczy jest obcenie dalej przygaszony)
Pytam też dlatego, że sam jestem w zawieszeniu i nie do końca wiem co robić
@@mr.g8094 W tym roku młodsza córka Marcina kończy 18 lat i gdyby coś nie daj Boże stało się Marcinowi, to jego córki będą już dorosłe i dużo prościej poradzą sobie bez ojca niż gdyby były dziećmi
@@szymonahmed3056 dzięki za odpowiedź. Ale nie ma też co tak pesymistycznie patrzeć na to, w końcu latanie jest bezpieczniejsze od jazdy samochodem
Czy jest sens lokować te same kwoty w obligacjach 6 letnich i 12 letnich czy lepiej już w jedne? Wprowadziłam założenia inflacji, stóp ale niestety kalkulator wypluł "błąd". Jest gdzieś film gdzie po kolei wszystko jest wprowadzane na żywo?
Czy wszystkie obligacje np. COI1125 będą miały takie samo oprocentowanie bez względu na na to w którym dniu kupujemy np. Serie 24 i 30?
a co z rodzinnymi obligacjami? lepsze od edo?
witam , jak mozna obliczyc zysk od obligacji ideksowanych infacja na 4 lata .Prosze o jakies info .Pozdrawiam
Ma takie pytanie czy oprcotowani kredy to jest przy wiekszej sumie dalmy na przykład 5000 00
Witam, czy jest możliwość częściowo wykupić przedterminowo obligacje (EDO)? Np mam 10 obl. EDO i po 3 latach chce wykupić 5szt?
Kolejny ciekawy i interesujący odcinek.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że przy wcześniejszym wykupie obligacji 10 letnich EDO zapłacę karę w wysokości 2 zł od obligacji, ale nie większą niż suma wypracowanych odsetek.
Dokładnie tak
@ Ok, rozumiem, dzięki za odpowiedź
bez marży 2% nie warto. Przy wysokiej inflacji sam podatek będzie większy niz zysk z obligacji minus inflacja. Być może obligacje na WIBOR + marża byłby bo one "antycypują" w przód. Moim zdaniem w obecnym politycznym drukowaniu kasy poza budzetem nie liczyłbym inflacji mniejszej niz 4% za 5 lat o ile ciagle drukarze z PIS beda u władzy.
A jeśli mam 4 letnie i w lipcu są wypłacane procenty jak liczą inflację za ten rok
Pytanie odnośnie rozłożenia zakupu obligacji w ike - zakładając zakupy obligacji co 3 miesiące co robić z kwota która jest na zakup tych obligacji przeznaczona w ramach procentowego udziału różnych aktywów? Pieniądze mają po prostu tam być i czekać czy kupować jakieś 3 miesięczne a potem co kwartał 10 letnie?
Dyspozycję składa się w momencie otwierania IKE (my np. złożyliśmy zakup za 100% środków obligacji EDO). Gdy tylko wpływają środki na konto IKE Obligacje, już następnego dnia są alokowane w obligacje - zgodnie z tą raz złożoną dyspozycją.
@ Dzięki za odpowiedź. A co w przypadku gdy teraz otwieram ike i chce wpłacić limit za ten rok jeszcze ?
miło się ogląda po roku. To uciekamy?:)
Czy teraz opłaca się mimo wszystko pójść w obligacje? Inflacja na poziomie 13,9 % i będzie gorzej... Co o tym myślicie? Już nie mówię żeby zarobić czy coś... bardziej, żeby nie stracić tego co się ma, a jeżeli stracić to niewiele w porównaniu do braku obligacji czyli trzymaniu kasy w skarpecie...?
Witam, czy jest to bezpieczna inwestycja w okresie 4-10 letnim? Generalnie jakiś postęp widać, widziałem arkusz znajomej , ponad rok temu zainwestowała 20tyś-teraz w rejestrze jest 20660 zł-więc wygląda to nawet dobrze. Każdy straszy , iż niedługo Państwo zabierze kasę, albo każdy będzie żałować, i tak przynoszą realne straty-a trzymanie kasy w skarpecie nie przynosi strat?Czytając te wszystkie komentarze, nie wiadomo w która stronę iść
Dzięki za jak zawsze świetny materiał!
Szybkie pytanie, obecna emisja obligacji EDO kończy się z końcem marca - jakie jest ryzyko zmiany marży w kolejnej emisji mając na uwadze dynamiczną sytuację w geopolityce oraz na rynkach? Jeśli tak, to czy należy spodziewać się podwyżki marży spowodowanej destabilizacją regionu czy jej obniżki wywołanej zwiększonym popytem na obligacje indeksowane inflacją? Słowem, spieszyć się z zakupem w marcu czy czekać spokojnie do kwietnia?
Cześć, mam dwa pytania odnośnie obligacji indeksowanych inflacją.
1. Mam ROD 6 letnie, cały socjal z 500+ inwestuję w obligacje. Przy dwójce dzieci w skali roku będzie to kwota 12k zł. Czy jest różnica między systematycznym wykupowaniem obligacji co miesiąc (1000zł) a jednorazowym wykupem na koniec roku za całość (12 000zł)? Może to pytanie oczywiste, bo widzę że te pieniądze praktycznie pracują codziennie ale chciałbym mieć pewność, że dobrze rozumiem temat.
2. Drugie pytanie jest związane z pierwszym. Od drugiego roku, jak jest liczona inflacja? Czy jej wartość zmienia się co miesiąc? Czy może jest stała przez cały rok w odniesieniu do poprzedniego roku? Bo jeśli zmiana jest co miesiąc wówczas odpowiedź na pierwsze pytanie jest oczywista - kupować obligacje systematycznie, bo przykładowo w takim grudniu mogę trafić na wyjątkowo niekorzystny procent inflacji.
Z góry dziękuję za podpowiedzi,
Pozdrawiam MS
Hej Michał, inflacja zmienia się co miesiąc i najlepiej kupować systematycznie.
@ kupiłem ROD6 obligacji za 15k w 10/2021 a następnie w listopadzie kolejne za 500zl itd. Moze jestem naiwny ale myślałem że kolejne zakupy wpłyną na pierwotny zakup a jest wprost przeciwnie. Te za 500zl liczą się na nowo od listopada więc trochę średnio rozumiem sens obligacji rodzinnych. Bo każdy kolejny zakup w nowym miesiącu zaczyna kolejne nowe 6 lat dla tych obligacji. Czy tak to działa? Bo spodziewałem się że wykupie raz rody 6 letnie i co miesiąc będę wpłacał cały socjal żeby cały kapitał wypłacić za 6 lat.
Dziękuję za świetny materiał. Czy mogę prosić o pomoc. Kupiliśmy pierwszy raz IKE, mąż EDO obligacje, ja fundusz stabilnego wzrostu kat.K. Zastanawiam się czy fundusz był dobrą decyzją. Czy lepiej wycofać i zmienić na ETF akcyjne ? Będę wdzięczna za pomoc
Etfy maja niższe koszty zarządzania
Witam, w listopadzie 2021 wykupiłem obligacje 4-letnie (COI1125 - 1,30 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 0,75% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku).
Z początkiem czerwca 2022 roku wyszły lepiej oprocentowane 4-letnie obligacje (COI0626 - 5,50 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,00% + inflacja, z wypłatą odsetek co roku).
Moje pytanko brzmi:
Czy opłaca mi się przejść w połowie roku na nowe obligacje? Jak podejść do obliczeń, by to porównać?
Będę wdzięczny za sugestie ;)
Moim zdaniem absolutnie już nie. Miałeś wtedy stosunkowo niski wynik bazy do wyliczenia indeksacji w następnym roku.
A czy jest możliwe ze gdyby państwo zbankrutowało, albo nastąpiłby jakiś inny nieznany mi czynnik, to mogą tych obligacji nie wykupić tak jak zrobiono Polaków na szaro tuż po wojnie ?? Co pan o tym sądzi ?
Super by było zobaczyć debatę Marcina z Traderem21 w tym temacie. Podejście Pro vs Mocne Anty, na konkretach. Marcin, podjąłbyś wyzwanie? :)
Marcin nie ma szans
Czy obligacje 10 letnie w ike zaczynaja kazdy kolejny rok (przy nowej wpłacie) od tego samego poziomu niskiego oprocentowania w pierwszym roku czyli obecnie 7,25 czyli w nastepnym roku wpłacam na konto ike i znów mam te obligacje za 7,25 i musi minąc rok żeby oprocentowanie było juz liczone od inflacji i tak kolejna dopłata kolejny rok zaczynający sie o tego oprocentowania 7,25
Kurcze, dla mnie to czarna magia
Hej Mickey Mouse, zajrzyj na te dwa artykuły, myślę, że będą pomocne:
1) artykuł o obligacjach marciniwuc.com/obligacje-skarbowe/
2) artykuł o IKE i IKZE: marciniwuc.com/ike-czy-ikze-co-sie-bardziej-oplaca-kalkulator-kompletny-przewodnik/
Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę udanych inwestycji!
Początki mogą był trudne, ale naprawdę warto poświecić trochę czasu by właściwie inwestować.
Hej. Dopiero odpalam i być może odpowiedź na moje pytanie uzyskam w filmie ale spróbuję: czy to nie jest tak że skoro obligacje indeksowane są inflacją, to im wyższa inflacją tym właśnie BARDZIEJ one się opłacają ??
Hej. Nie do końca. Należy uwzględnić, że od odsetek musisz zapłacić zryczałtowany podatek belki (19%). W takim przypadku przy inflacji 7% i 1% marży, masz 8% zysku, od którego płacisz 19% podatek, więc zostaje Ci de facto 6,48% zysku "na rękę" przy inflacji 7%, więc jesteś do tyłu. Jeżeli posiadamy je na IKE to jesteśmy zwolnieni z podatku pod pewnymi warunkami (należy je przetrzymać do emerytury) to się zgodze.
@@Wrex327 A do tego - liczy się oprocentowanie "poprzednie", więc mniejsze, niż jest inflacja w danej chwili.
Ze strony PKO PB o 12 letnich obligacjach indeksowanych inflacją "2,00 % w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, w kolejnych rocznych okresach odsetkowych: marża 1,50% + inflacja, z roczną kapitalizacją odsetek." i dalej "Zakup obligacji Skarbu Państwa w ramach Konta IKE-Obligacje nie jest możliwy za pośrednictwem internetu." Dodatkowo na stronie jest informacja że konto i zlecenia można załatwić a każdym oddziale banku, jednak potem pracownik informuje że jedynie w biurze maklerskim. Czas się u nich zatrzymał w latach 90 :(
Zawarcie umowy o prowadzenie konta IKE Obligacje następuje w jednym z Punktów Sprzedaży Obligacji Skarbowych PKO BP lub w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO BP.
Wykaz naszych oddziałów obsługujących obligacje można sprawdzić w wyszukiwarce: www.pkobp.pl/poi/ - jeśli dany oddział obsługuje obligacje, to ma to wpisane w usługach. Kolejne wpłaty można już robić przez internet.
Cześć Marcin, wiem że trochę off topic ale czy mógłbyś zdradzić, czy miałeś już jakieś doświadczenie z lataniem? Rzucasz się od razu na licencję PPL, czy może miałes okazję wcześniej latać szybowcami? Pytam, bo to równiz moje marzenie :)
Cześć Tomasz, od razu PPL. Latam od czasu do czasu z kolegą Cessną 172 (jako pasażer) i dla mnie są to zawsze super wrażenia.
@ hey Marcin. Jak tam Twoja PPLka? Na którym lotnisku/aeroklubie można Cię najczęściej spotkać?
Fajnie by bylo porownanie ike nie tylko w domach maklerskich ale rowniesz w bankach, jak np ike w inpzu
Hej Rafamaster42, na razie IKEw domach maklerskich, a potem zobaczymy co dalej. Mam miejsce tej jeszcze na jeden temat związany z IKE i IKZE i zobaczę, jaki to będzie temat, Zadałem pytanie Czytelnikom, jaki temat wziąć na warsztat i zobaczymy jak się rozłożyły głosy. Moi Czytelnicy zdecydują :)
cześć :)
Dzięki za całą Twoją pracę i dzielenie się wiedzą!
Mam tylko jedno pytanie odnośnie wyliczeń w kalkulatorze obligacji indeksowanych inflacją.
Wpisując kwotę 500 000zł na inwestycje po 1 roku pojawia sie kwota 506 480,00 zł - przy oprocentowaniu 1 roku 2.3% - po podatku belki nie powinno tam być 509 315zł ?
I czy w polu Wartości nominalne obligacji na koniec każdego roku oszczędzania np po 48msc - pojawiaja sie kwoty po podatku belki?
Czy w Polsce jest jakiś typowy bank/aplikacja oraz rodzaj konta przez które każdy może zainwestować w fundusze, akcje, obligacje? Z wolnymi wpłatami/wypłatami.
Szukałam kiedyś i nie znalazłam. W Szwecji są banki i rodzaje konta do tego przeznaczone (z niskim podatkiem liniowym 0,4%), które posiadają proste w obsłudze aplikacje, w której tworzysz swój portfel.
W tym samym portfelu możesz trzymac akcje, fundusze, złoto, Index, crypto - z rynków na całym świecie.
Można zobaczyć w jaki sposób historycznie rozwinął się dany fundusz, w jakie akcje inwestuje, poziom ryzyka, wskaźnik C/Z, i tak dalej... wszystko w tak bardzo prosty sposób, że już nastolatki potrafią się zaangażować
Zastanawia mnie scenariusz wojenny we wschodniej europie. Co stanie sie z oszczednosciami i obligacjami 🤔
To zależy jak się potoczy. Bardziej obawiał bym się napływu taniej siły roboczej czy beneficjentów programów socjalnych oraz poszkodowanych. W potencjalnej wojnie na Ukrainie aktualnie tam jest największe ryzyko.
@@ziomalxxz true. Pytanie jak zachowa sie złotówka. Juz jest słabsza. W razie konfliktu moze byc gorzej 🤔 jak myślisz ? Zastanawiam sie czy nie kupic chf
E jednak nie ma marży na EDO 1,5% bez 2% nie tykam tego
Hej Pawle, niestety. Zobaczymy jak będzie wyglądało oprocentowanie w styczniu.
PS zachęcam się do skorzystania z Kalkulatora na Blogu.
@ Dla 1,5% marzy i 2% w pierwszym roku jest na IKE Obligacje zachecajace (inflacja 5%) Przy takiej inflacji oczekuje marzy 1,5%
Super!!!! Bardzo dużo ciekawych informacji można się od Was dowiedzieć. Nurtuje mnie pytanie na które nie bardzo potrafię znaleść odpowiedź. Otóż posiadam już IKE (nie ma tam zbyt wiele) i chciałbym zamienić je na IKE Obligacje. Czy jest w ogóle jakaś szansa aby to zrobić? Jeżeli tak to proszę o podpowiedź jak to zrobić. Pozdrawiam
Pieniądze/instrumenty finansowe można przenosić pomiędzy kontami IKE (z tym, że jak to są akcje to możesz je przeniesc tylko jak docelowy dom maklerski też je obsługuje, przy gotówce możesz to zrobić zawsze) - nigdy nie robiłem, ale stawiam, że jak byś chciał założyć ike obligacje i powiesz, że masz już gdzieś konto to Cie pokierują jak możesz zgłosić taką dyspozycje w swoim aktualnym koncie IKE. Tu na pewno uważaj bo czasem ta operacja jest dodatkowo płatna...
Czy dobrze rozumiem, że mieszkając poza Polska w kraju gdzie inflacja jest na poziomie 2-3% to kupując Polskie obligacje skarbowe 10 letnie indeksowane o inflacje w Polsce, lepiej na tym wyjdę jeśli przez dłuższy okres w Polsce inflacja będzie np. Na poziomie 5% lub wyżej? Ponieważ im wyższa inflacja w Polsce tym wyższa różniąca pomiędzy krajem w którym mieszkam a Polska?
W kraju w którym mieszkam oficjalna inflacja była ostatnio na poziomie 2,34%
Czy dobrze to rozumiem czy całkowicie odleciałem ;).