Komondor és kuvasz! Származás, melyik volt előbb?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 74

  • @westunion5481
    @westunion5481 Рік тому +8

    Menhelyről hoztunk ki egy az anyja eldobott kis kutyát ! Kozmetikus ,minden ami kell és a csupa szutyok kiskutyabol egy holabda lett! Gyönyörű , hűséges ,a gyereket imádta ,de ha mentem horgászni megszökött és addig kereset amíg meg nem talált ! A szomszédok ilyesztgettek kuvasz - komondor keverék ,ez megfog enni benneteket! Ilyen kutyát kívánok mindenkinek , ahogy a 10 éves fiammal fekszenek a hinta ágyban ! Akkor kellett megfogni amikor olyan 6 hónapos volt és O akart a falka vezér lenni ! Hamar ment könnyen tanult !

  • @heisslerjulianna9840
    @heisslerjulianna9840 Рік тому +7

    Bár nem értek mindennel száz százalékig egyet, ami elhangzik, köszönöm/köszönjük ezt a tartalmas beszélgetést! :)

  • @csabatanko493
    @csabatanko493 Рік тому +4

    Szép munka!

  • @sunyi03
    @sunyi03 Рік тому +7

    Elolvastam a tanulmányt, és az interjú is nagyon meggyőző.
    Ha lenne egy időgép, és ide tudnánk hozni egy pásztorembert mondjuk a 16-17 századból, valszeg egyes fajtatiszta tenyésztést védő kommenteken csak vakarná a fejét, és azt mondaná, hogy nem tudja, hogy az ő kutyája, kuvasz, vagy komondor, de azt igen, hogy jó kutya, jól végzi a dolgát, így biztos, hogy lesznek kölykei, hogy hát ha azokból is lesz egy-két ugyan olyan jó kutya.

  • @tamaspetro3181
    @tamaspetro3181 Рік тому +7

    Nekem volt komondorom., Most kuvaszom van, nagyon eltèr a kèt fajta jellemileg!!!! - ezen is gondolkodjunk egy kicsit.....

    • @maglor_
      @maglor_ Рік тому +2

      A különböző típusok között eredendően is lehetett habitusbéli különbség, de jó száz éve külön fajtaként tenyésztik őket. A komondort szinte kizárólag küllemi szempontok alapján (tisztelet a kivételnek), míg a kuvaszt az előző klubvezetés évtizedeken keresztül sportkutyás módszerekkel tenyészszemlézte. Az lenne a csoda ha nem lenne különbség.

    • @Szankozohoember
      @Szankozohoember Рік тому +2

      És mindezt leszűrted 1-1 kutyából. Még fajtán belül is igen nagy eltérések fordulnak elő

  • @FerencBalog-lw2my
    @FerencBalog-lw2my 6 місяців тому +1

    Én érdekesnek találom a komondor megnevezést. Nálunk itt Székelyföldön, Kovászna megyében van egy magasan fekvő, hegyi település, a neve Kommandó. A település az Osztrák-Magyar monarchiában jött létre mint katonai határőr pont. A neve a német "kommando" szóból ered, minek jelentése parancs, vezénylés, katonás vezényszó, ahogy a "kommandoruf" is vezényszót jelent.
    Némi hasonlóságot vélek, felfedezni a fajta megnevezésében és eközött a német szó között. Lehet, hogy nincs igazam, de érdekes elgondolkodni rajta, eljátszadozni a szavakkal. Főleg, ha egy ilyen kemény kiállású, katonás jellemű kutyáról van szó.

  • @antalholecska465
    @antalholecska465 Рік тому +3

    aztaaa ... nem gondoltam volna , köszönöm

  • @patronpatron
    @patronpatron Рік тому +2

    Döbbenet!

    • @krisztina2419
      @krisztina2419 Рік тому

      Igen és manapság elég gyakran találkozunk hasonló esetekkel.

  • @krisztiankovacs7786
    @krisztiankovacs7786 Рік тому +12

    Jó, hogy van még aki kutat, és ki mer mondani teljesen nyilvánvalóan logikus következtetéseket, amiket alá is támaszt forrásokkal.
    Ma a közbeszéd pont az ellenkező irányba megy vagy végtelen módon ragaszkodunk a tradition-höz, mint Tevje a Hegedűs a háztetőben, nem tudjuk miért és mikortól de úgy csináljuk, mert az eleink is így csinálták, vagy a másik véglet, hogy minnél clickbait-ebb meghökkentőbb dolgot állítani bármiről, mindenféle forrás, teszt, és igazolás nélkül.

    • @krisztina2419
      @krisztina2419 Рік тому +1

      100 éves források??? A Magyaroknak nem is voltak, a sztyeppén kutya nélkül őrizték az állatokat. Hát ez logikus. Egyébként a megszólalásaid mindenhol tragikus igazi globalista libsi lehetsz.😄😄😄

  • @davidbaranyi6149
    @davidbaranyi6149 Рік тому +2

    Az Óangol juhászkutya, Lengyen Alföldi juhászkutya, Barbet, Poodle mind a Magyar Komondorból ès Puliból jött le.

  • @balazskovacs2333
    @balazskovacs2333 Рік тому +3

    Én továbbra is abban az elméletben hiszek, hogy a komondor volt az eredeti fajta (persze nem a mai küllemmel, mint ahogy a magyar agár sem így nézett ki régen, hanem egy drót, vagy legalábbis hosszabb szőrű típus volt), a kuvasz pedig egy komondor keverék. A kuvasz szót eleinte nem a kutyára használták, hanem a kamaszfiúkra, és csak később kezdték el a keverék kutyákra használni. Ebből lett később fajtanév. A komondor szó pedig a kondor (azaz göndör szőrű) szóból ered. A régiek nem az adott funkcióról nevezeték el a kutyát, hanem a kinézetéről. Tehát a komondor nem pásztorkutyát jelentett, hanem kondor (göndör) szőrű kutyát. Az, hogy az olasz, spanyol stb. pásztorkutyákra azt mondták, hogy olasz komondor, spanyol komondor, az pedig a közérthetőség miatt volt, a lényege az, hogy a komondorhoz hasonló fajta. Mint ahogy a magyar szelindeket sem egy magyar molosszerre használták a középkorban, hanem a legnagyobb testű magyar fajtára, azaz a komondorra. Ez pont azért volt, mert a főurak nem magyarul beszéltek, hanem latinul, németül, és a külföldi uraknak is így tudták megmagyarázni a nagy testű fajtát, hogy szelindek.

    • @maglor_
      @maglor_ Рік тому

      Ez a hozzászólás tartalmazza az Antiochiai Szent Kézigránátot, vagy mi a fene van, hogy minden 3 sornál hosszabb válaszomat törli ez a szemét felület???

    • @maglor_
      @maglor_ Рік тому +1

      Kénytelen vagyok részletekben válaszolni, talán így átmegy a válasz egy hónap után...
      Tisztelt Kovács Balázs!
      A hozzászólása első felével nagyjából egyet értek... nagyjából...
      A második felével, miszerint: "A régiek nem az adott funkcióról nevezeték el a kutyát, hanem a kinézetéről" nem.
      A vizsla pl. a vizslató funkciót jelzi, és a rendőröket sem azért nevezik néha kopóknak, mert térdig érnek, négykézláb járnak és kedvesen csóválják a farkukat, hanem azért, mert valakinek a nyomában vannak.
      Folyt. köv...

    • @maglor_
      @maglor_ Рік тому

      A komondor szó eredetét illetően pedig nem lehet így kategorikusan kijelenteni semmit. Számtalan elmélet van az eredetére, pl. commandeur (=parancsnok), gumandur (=kun, kunokhoz tartozó), és akkor a sumer eredet lehetőségéről még nem is beszéltünk. Maradjunk annyiban, hogy pontosan nem tudjuk, csak elméleteink vannak és szimpátiáink bizonyos elméletek mellett!
      Az azonban biztos, hogy számtalan pásztorkutya, amit komondornak neveztek pl. az olasz Campagnei pásztoreb soha nem volt göndör szőrű, és Károli Gáspár sem valószínű, hogy sok göndör szőrű júdeai kutyát látott... egyszerűen a pásztorkutyát fordította komondornak 1590-ben.

    • @maglor_
      @maglor_ Рік тому

      A szelindek szó pedig eredendően éppen nem a komondorra vonatkozott, hanem a lefogó és őrkutyákra, melyek többnyire molosszoid kutyák voltak. Erről rengeteg festmény, és 20. sz. eleji fotó tanúskodik.
      Erről külön cikkeket írtam. Ha a videó alatti leírásban megadott linkre kattint, akkor a komondoros cikk mellett megtalálja az erről szóló írásaimat is.
      Üdvözlettel: Nagy András

    • @balazskovacs2333
      @balazskovacs2333 Рік тому

      @@maglor_ Kedves András!
      Néha valóban törlődnek a posztok, én sem értem miért, mert erre mintha már válaszoltam volna egyszer, de akkor nem három részletben írtál (bocsánat a tegezésért, de a neten nem nagyon szoktam magázódni, illetve azért a régi fórumokról (komondor index, netboard, pásztorkutyák ázsia szívéből, stb.) ismerjük egymást. Ha zavar, kérlek nézd el nekem).
      Én nem néztem utána oly részletesen a dolgoknak, mint te, és nagyon tisztelem a munkád. Ráadásul hajlamos vagyok kicsit úgy nézni a dolgokat, hogy a nekem tetsző elméleteket előnyben részesítem, így valóban nem vagyok túl tudományos. Úgyhogy elfogadom az érvelésed és egyben köszönöm, hogy ilyen lelkes és kitartó híve vagy a komondornak és a pásztorkutyáknak! Nem tudom, hogy a freemailes címed megvan-e még, de küldtem oda egy anyagot. Valószínűleg ismered, de hátha nem. Ha nem is igaz, azért érdekesek a benne leírt dolgok.

  • @Anna-df1fj
    @Anna-df1fj Рік тому

    Nagyon szeretnék kuvaszkö

  • @popmepep2485
    @popmepep2485 Рік тому +3

    A pásztorkutyának és a juhászkutyának két külön munkaköre van. Az egyik őrzi a másik kergeti.

    • @DogCastTV
      @DogCastTV  Рік тому +1

      Igen, elméletben és szabály szerint így van, a köznyelv azonban keveri ezeket. Ráadásul vannak olyan fajták, amelyek funkció alapján mindkettőnek minősülnek, pl beauceron.

    • @Szankozohoember
      @Szankozohoember Рік тому

      Te a nyájőrző és terelőkutya közötti különbségről beszélsz.
      Juhász vagy pásztorkutya bármelyik lehet. A juhászkutya kimondottan a juhok, illetve a juhász mellett dolgozó kutya, akár terelő, akár őrző, míg a pásztorkutya tágabb fogalom, ide a bármilyen haszonállat mellett dolgozó terelő vagy őrzőkutyát soroljuk. És tereli, nem kergeti. Kergetni bármelyik kutya tudja.

  • @popmepep2485
    @popmepep2485 Рік тому +4

    A komondor szó eleve sumérnak hangzik

    • @Akitlosz
      @Akitlosz 4 місяці тому

      Nem egy szó hanem kettő és nem sumér, hanem kun. Komondor = kumán dor = kun kutya.

  • @laciesevasimon2568
    @laciesevasimon2568 4 місяці тому +1

    Jószágból a csaplárnak, nem jutott több egy kuvasznál, a ház végében szundikál naphosszat, nem árt nem is használ! Petőfi

  • @istvanvecsei3288
    @istvanvecsei3288 Рік тому +2

    Botrany😮

    • @DogCastTV
      @DogCastTV  Рік тому

      Kedves István, mi az ami botrány?

    • @krisztina2419
      @krisztina2419 Рік тому +1

      @@DogCastTV A tudományosnak álcázni egy véleményt. A kérdező csak hallgató volt valószínű nem készült fel a témából.

    • @DogCastTV
      @DogCastTV  Рік тому +2

      Kedves Krisztina, nem látjuk hol történt bárminek az álcázása ebben az interjúban. Minden elmélet egy vélemény is egyben. Az elméletek közötti (hitelességi) különbséget általában az adott elméletet alátámasztó források mennyisége és létezése jelenti, ami ebben az esetben -- ha megnézi az említett tanulmányt -- meglehetősen bőséges és részletes...

  • @krisztina2419
    @krisztina2419 Рік тому +1

    Ez egy vélemény és ezt tiszteletben tartom, de egyébként ezer sebből vérzik...

    • @F1Detox
      @F1Detox Рік тому

      Na mondj néhányat abból az ezerből!

    • @jozsefhenn4289
      @jozsefhenn4289 Рік тому

      ​@@F1DetoxApró tulajdonsáģ különbségek:A komondor nem vedlik,ha vizes a bunda nincs sosem az az általanos büdös kutyaszag, mindig fehér!Mar a sumér ékírásokban 6ezer évvel ez előtt leírja:a komondor nevet ami nem pásztorkutyát jelent!Nagy termetű fehér és bozontos szőrű!
      Nem tudom mért nem elfogadható
      Atiláról is akit a regi magyar nyelvben Etelének írtak azt mondja az úgynevezett leszólt monda hogy elterelték a folyót s hármas koporsóba temették!
      És lám a monda mely apáról fiúra szált igaz!Kínai Mongol és Kazah
      régészek tártak fel pontosan ilyen
      koporsókat fejedelmeik királyaikét!Tisztelettel!

  • @attilaradvanszki
    @attilaradvanszki 10 місяців тому +1

    A régi filmen egyértelmű a két fajta.
    Más a küllem, más a viselkedés.
    Bárki felismeri benne a mai kuvaszt, komondort.

    • @maglor_
      @maglor_ 10 місяців тому

      @attilaradvanszki!
      Ha egy kicsit jobban figyelne, és az interjú alapját képező tanulmányt is elolvasná a hivatkozásokkal együtt, akkor értné, hogy miről van szó.
      Raitsist Emil - aki az élharcosa volt annak, hogy két külön fajtáról van szó - maga ismerte el a Magyar kutyák c. könyvében (1924), hogy anatómiai alapon elkülöníteni őket gyakorlatilag lehetetlen (volt akkor!). E tekintetben konkrétan így fogalmaz :
      „Egyedül a testrészek mérési adatai alapján az egyes fajtákat elkülöníteni a lehetetlenséggel határos. A biztos elkülönítés módja a mérési adatok szemmeltartása mellett biztosabb alapot a szőrzet minősége és elrendeződése nyujthat. Erre vonatkozólag, mint a későbbiekben látni fogjuk, a kraniológiai [koponyatani] vizsgálatok sem nyujthatnak kellő támaszpontot.”
      Ha elolvasná és értelmezné a tanulmányt, látná, hogy az akkori erősen heterogén magyar pásztorkutya állományt legalább 4-5 típus alkotta. De ezek keveredtek egymással, tehát a mai fogalmainkkal élve nem alkottak külön fajtát. Ezzel együtt már akkor is különbözőek voltak egymástól. Ezekből a típusokból a szőrzet alapján a két legjobban elkülöníthetőt sorolták külön fajtába, de a komondornak nevezett kutyák között adott esetben nagyobb anatómiai eltérés volt mint egy komondornak, illetve egy kuvasznak minősített egyed között.
      Az állatkerti kennelbe Raitsits vezetésével már eleve olyan kutyákat vittek, amik úgymond típusosan elkülönültek egymástól, hiszen ezek az egyedek alkották a két elkülönített fajta tenyésztésének alapját.
      Az, hogy mára 100 év külön tenyésztés után már egyértelműen elkülöníthetők - mind habitusukban, mind anatómiájukban - az magától értetődik. Ez semmit nem cáfol a múltjukat illetően tett kijelentésekből.
      Üdvözlettel: Nagy András

    • @attilaradvanszki
      @attilaradvanszki 10 місяців тому

      Ha az 1920-as években ki tudott választani jópár komondort és kuvaszt akkor az azt jelenti hogy a két fajta egyértelműen létezett. (Ahogy előtte is!) Ezt nem cáfolja az, hogy voltak keverékek is.

    • @maglor_
      @maglor_ 10 місяців тому

      @@attilaradvanszki
      Kedves Attila! Még mindig nem figyel, még mindig nem érti.
      Mint korábban is írtam/mondtam: "az akkori erősen heterogén magyar pásztorkutya állományt legalább 4-5 típus alkotta. De ezek keveredtek egymással, tehát a mai fogalmainkkal élve nem alkottak külön fajtát."
      Ez olyan, mintha ma kimenne Erdélybe (olyan helyre, ahova még nem vittek Kangalokat, KÁJ-okat, stb.) és az esztenákon dolgozó 4-5 típusból kiemelne kettőt, amik szőrtípusban különböznek, és kijelentené, hogy két külön fajta, miközben lehet, hogy az egyik a másiknak a fia. Ezt csinálták a románok a carpatinnal és a mioritic-kel. Egy azonos populáció különböző típusait elkezdték szétválogatni és külön tenyészteni. 15-20 év után lett két "1000 éves" fajtájuk (azóta több is van).

    • @attilaradvanszki
      @attilaradvanszki 10 місяців тому

      Ez egy össze-vissza okoskodás.
      "Raitsits vizsgálatai szerint („A magyar kutyák”, 1924) a komondor és a kuvasz teljesen különálló fajta. A hosszú-, lomposszőrű komondorok a pusztaságok lakói, míg a kuvaszok, mint a továbbiakban látni fogjuk, a hegyes vidéken terjedtek el."
      De korábbi leírás is volt róluk amit Raitsits is említ.
      "Pethe Ferenc 1815. évben kiadott Természet historiában írja: „Ez hatalmas és igen szép kutyafajta, mely Magyarországon kívül tsak némely nagy utasok előtt esmeretes, mert ha esmernék, ezt tennék a Pásztor lajstromában Vezérnek, mely tisztes nevét érdemesen is viseli a Commendeur frantzia szót.
      Pethe úgy leírásában, mint a könyvében közölt eredeti képen kétséget kizáró módon a mostani komondorunkhoz tökéletesen hasonlatos nagytestű pásztorebet ír le komondor neve alatt. "
      Egyértelműen leírja a komondort.

    • @attilaradvanszki
      @attilaradvanszki 10 місяців тому

      Kuvasz csontváz a honfoglaláskori sírokból is előkerült. Komondor nem.
      A komondort kunok hozták magukkal. A kuman és a kumandor jelentése kun.
      Azért ne ötleteljünk már mikor van egy jópár honfoglaláskori sírokból előkerült kutyacsontváz! :)
      "A honfoglalás korából előkerült állatcsontok nagy marmagasságú, tehát viszonylag magas kutyákra utalnak.
      Tekintettel azonban arra, hogy igen kevés kutyakoponya maradt fenn, az állatok fajtabéli sajátosságait nem lehet jól meghatározni.
      Az agarak, a barna szőrű juhászkutyák és a kuvaszok meglétét azonban a kevés adat is igazolni látszik.
      A Fenékpusztán 1978-ban talált kuvasz koponyája teljesen megegyezik mai társaiéval; marmagassága 57,5 cm volt.
      A honfoglalás korából származó csontanyag a puli és a komondor fajták meglétét viszont nem támasztotta alá (Matolcsi J. 1982)."

  • @laszlosimon972
    @laszlosimon972 Рік тому

    A komondort a Biblia is említi Jób könyvében, kb.3000 évvel ezelőtt. Jób 30:1

    • @balazskovacs2333
      @balazskovacs2333 Рік тому +2

      Mert magyarra úgy fordították le a pásztorkutya szót.

  • @soosattila9988
    @soosattila9988 Рік тому +3

    Sajnos , hogy nincsenek cynologiai ismeretei és történelmi sem !!!!!
    Rendkivül amatőr megfogalmazások.
    A pásztorkodás a 16.szazadban kezdodik.
    Egyszerű kitalácio a mondanivalo !!!!

    • @szittyaszellem8719
      @szittyaszellem8719 Рік тому +6

      Egyesek mintha sportot űznének abból, hogy minél nagyobb baromságokat trollkodjanak a videók alá.
      Popmepep is lelkesen próbálkozott, de a mai pálmát te vihetetd el!
      Az interjúalany tanulmányában 35 forrásra hivatkozik, de te szerinted egyszerű kitaláció! 🤣
      Ha a 16. század előtt nem volt pásztokrodás, akkor mégis mivel tartották távol a ragadozókat a jószágtól, sodrófás anyóssal?

    • @krisztina2419
      @krisztina2419 Рік тому

      @@szittyaszellem8719 Szerintem nm a kommentre válaszoltál. Ironikusan fogalmazott.

  • @peterjuhasz1975
    @peterjuhasz1975 Рік тому +2

    Ez csak fingfűrészelés, ezek a tézisek mind le vannak írva a Dr. Ócsag Imre & Dr. Sárkány Pál A Magyar Kutyafajták című könyvében.

    • @maglor_
      @maglor_ Рік тому +8

      Tisztelt Juhász Péter!
      Ön természetesen valótlanságot állít!
      Az említett könyv az elhangzott kérdéseknek, csak töredékét említi, és azt is teljesen más - a szokványos - megközelítésben, amit a szóban forgó tanulmány éppenséggel cáfol.
      A könyv említi ugyan a kuvasz és a komondor elnevezései körüli kavarodást, és felszínesen említi az ezzel kapcsolatos vitát, de éppen a fenti interjúban említett tanulmány által vitatott Raitsits-féle elméletet veszi át anélkül, hogy érdemi magyarázatot adna arra.
      Emellett a könyv szintén említi a két fajta kiterjedt rokonságát, de a szokásos közhelyeket ismétli arról, hogy ezek ősidők óta létező külön fajták, tényként közli azt az erősen vitatható feltételezést, hogy "a pásztorok fajtatisztán tenyésztették mind a komondort, mind a kuvaszt", melyeket "nem szabad egymásból származtatni".
      Ellenben a könyvben - az ön oktalanul fellengzős állításával szemben - szóba se kerül az, hogy a fajtanevek egykor a kutyák munkakörét jelölték, szóba se kerül, hogy a komondor kifejezést más népek pásztorkutyáira is használták, szóba se kerülnek a komondor egyéb típusai, szóba se kerül, hogy a kuvasz egy időben kifejezetten keveréket jelentett...stb.
      Üdvözlettel: Nagy András

  • @popmepep2485
    @popmepep2485 Рік тому

    A kuvasz a komondor és a puli nem is magyar szavak.

    • @jakabgipsz1483
      @jakabgipsz1483 Рік тому +3

      Akkor a kopasz, a göndör,és a pali se magyar???

    • @sunyi03
      @sunyi03 Рік тому +2

      Szláv, mint a huszár 😆

    • @krisztina2419
      @krisztina2419 Рік тому +6

      Mi magyarok nem is tudtunk beszélni, de hála a környező népeknek megtanítottak. Nekünk semmink sem volt mint egy koldusnak így hát összedobtak részünkre egy pár dolgot. Köszönjük.😆😆😆

  • @errreka
    @errreka Рік тому

    Ir orszagban is rengeteg kuvasz van