Zabójcy laktacji - 3 największe przeszkody w karmieniu piersią

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 січ 2025

КОМЕНТАРІ •

  • @bozzie4
    @bozzie4 4 роки тому +19

    Ja po CC miałam ogromne problemy z laktacją. W szpitalu syn był dokarmiany. Jak mi go przynosiły to on nawt nie miał ochoty ssać. Siedziałam i płakałam modląc się o szybkie wyjście do domu. Pierwsze dwie doby musiałam dokarmic MM bo swojego nie miałam. Jednak tak bardzo pragnęłam karmić piersia ze zaparłam się i stymulowałam w każdej chwili. Udało się.! A później były matki ktore mówili że się nie najada bo krotko spi i abym kaszki dała albo zaciereczek. Masakra. Najważniejsze to wierzyć w siebie i swoje możliwości a głupot nie sluchać

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  4 роки тому +4

      Jeśli bardzo czegoś chcesz to jest ogromna szansa, że się uda. Jednak przykre jest to, że nie otrzymałaś odpowiedniego wsparcia w szpitalu. Przecież między innymi po to mama przebywa z dzieckiem te kilka dni na oddziale położniczym.

    • @bozzie4
      @bozzie4 4 роки тому

      @@MariaLepucka W szpitalu, najgorszym doświadczeniem było wylanie siary do zlewu. Wynikło to z niewiedzy jednak przez wiele lat nie mogłam sobie tego wybaczyć. Na szczęście dziecko rozwijało się prawidłowo i nie chorowało. W ten wtorek mam drugie CC i mam nadzieję że z laktacją będzie o wiele lepiej. Dużo informacji znalazłam na Twoim kanale za co jeszcze raz z całego serca DZIĘKUJĘ!

    • @beatapiekarska4111
      @beatapiekarska4111 3 роки тому

      @@MariaLepucka boję się, rodze w marcu i koleżanki, które rodziły w moim szpitalu zgodnie mówią, że podają mleko mm bez pytania nawet matki. Jedna mi nawet powiedziała żebym wzięła do szpitala kartkę "nie dokarmiać mm" 😢😫 szpital bardzo dobry, a robi taki ogromny błąd w temacie

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  3 роки тому +4

      @@beatapiekarska4111 szczerze mówiąc ta kartka "nie dokarmiać" to nie jest zły pomysł...

    • @angelinaigielska6216
      @angelinaigielska6216 2 роки тому +2

      W moim szpitalu na szczęście jest odwrotnie, wręcz namawiają do karmienia piersią, oprócz położnych które pomagają jest CDL na etacie i fizjoterapeuta. Po porodzie przystawiają dziecko do pierwszego karmienia. Chciałam dziewczyny Wam powiedzieć że to wy decydujecie o swoim dziecku, jeżeli nie ma przeciwskazań zdrowotnych to mówicie na oddziale lub piszecie oświadczenie i nikt nie może zrobić wbrew waszej woli. No i nie bójcie się prosić o pomoc, jak położna nie ma czasu to poproście lekarza :)

  • @pessymisty
    @pessymisty Рік тому +5

    Matko! Ale Pani to pięknie podsumowała... wszystko prawda! Mnie w szpitalu też powiedzieli, że mam podać mleko modyfikowane, bo dziecko jest głodne, że z takimi brodawkami nie dam rady karmić, a przecież nie chce głodzić dziecka... po powrocie do domu szybko zaczęłam odciagać swoje mleko laktatorem, a teraz przechodzimy na pierś coraz lepiej idzie. Jednak po powrocie do domu też nie czułam wsparcia, bo jak dziecko płakało i się denerwowało przy przystawianie to słyszałam, żeby dać butelkę i ulegałam.. Takie mam przemyślenie, że szkoda, że w szpitalach nie jest popularne dokarmianie innymi sposobami niż butelka np. tym drenem przy piersi czy łyżeczką w taki sposób, żeby po wyjściu do domu nie mieć problemu z przystawianiem do piersi i laktacją.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Рік тому +3

      Personel szpitala zwykle jest nastawnika nastawiony tylko na to by to on miał jak najmniej problemów. Podanie butelki jest łatwe i mniej czasochłonne niż pomoc w karmieniu piersią czy alternatywna metodą.

    • @joannastefanska9947
      @joannastefanska9947 8 місяців тому

      Kurcze przechodzę właśnie prZez to samo co Ty

  • @basiaa7565
    @basiaa7565 9 днів тому

    Ja chyba naprawdę byłam bardzo zdeterminowana do karmienia piersią 9 lat temu - moja sytuacja życiowa była beznadziejna, żyłam w strachu i stresie, a potem w poczuciu przegranego życia, będąc zmuszona do powrotu do rodziców sama z maleńkim synkiem - ale karmiłam piersią i nie miałam żadnych problemów (jedynie pierwszej nocy po cc syn był karmiony mlekiem modyfikowanym). Karmiłam go 23 miesiące. Teraz mam 3 tygodniową księżniczkę i ona też była karmiona mm jedynie pierwszej nocy w szpitalu. Dopadł mnie lekki stres, gdy okazało się, że po 2 tyg w domu minimalnie spadła jej waga - zaczęłam sobie wkręcać, że moje mleko jej nie wystarcza - ale szybko mi minęło, zaczęłam sobie nastawiać budzik w nocy (bo zdarzyło mi się przespać dłużej niż 3h, a muszę ją wybudzać na karmienia). No i mam kochanego, wspierającego męża, który chciałby mnie odciążyć i mówi, żebym odciągała mleko, że on ją będzie karmił butelką...ale dla mnie butelka to zło 😅 po 6 miesiącu jak zaczniemy wprowadzać stałe pokarmy, to będzie mi lżej. Jestem całkowicie nastawiona na karmienie piersią, jakbym miała klapki na oczach 😅

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  5 годин тому

      To pięknie, że się udało mimo przeciwności losu. Małe dzieci też odbierają stres i lęk rodzica, a karmienie piersią działa kojąco i daje poczucie bezpieczeństwa.

  • @bozzie4
    @bozzie4 4 роки тому +13

    Aha , bardzo bardzo bardzo fajny kanał. Marzy mi się taka położna przy porodzie 😊

  • @wiolazxc1030
    @wiolazxc1030 Рік тому +2

    Bardzo dziekuje za Pani filmiki:) sa bardzo pomocne, szkoda ze wczesniej na nie nnie trafilam. Na szczescie udalo sie nam karmic piersia obecnie tj.15 miesiecy, ale poczatki byly trudne, corka z zoltaczka i jeszcze problem w szpitalu polozne robily bo nie chcialy pozyczyc laktatora, pozniej karmienie sciagnietym mlekiem a po 3miesiacach calkowite przejscie na piers, udalo sie :) wymagalo to cierpliwosci i wsparcia szczegolnie meza 😊

  • @martamelon5072
    @martamelon5072 4 місяці тому +1

    Mój syn był dokarmiany w szpitalu, a w domu stosowałam karmienie mieszane. Po trzech miesiącach całkowicie odrzucił butelkę i był już karmiony wyłącznie piersią. Zatem u nas bylo zupelnie na odwrót, niż zostało to opisane w tym filmiku.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  4 місяці тому

      To prawda, Wasza sytuacja była bardzo nietypowa, ale niekiedy tak się dzieje, np gdy wypływ z piersi jest bezproblemowy, a mama ma kształtne, wysunięte brodawki.

  • @koalanaeukaliptusie
    @koalanaeukaliptusie Рік тому

    Świetnie dobrana kolorystyka ujęcia (tło gra super z makijażem i kolorem oczu)! :) No i oczywiście garść przydatnych informacji dla przyszłych mam!

  • @Paulina54321
    @Paulina54321 2 місяці тому

    Witam, czy mogłaby pani nagrać film na temat próby przejścia z butelki na pierś? 😊😊

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Місяць тому

      Tak, chociaż to akurat temat bardzo indywidualny, u każdej pary mama-dziecko ten proces przebiega nieco inaczej.

  • @nataliasylwia8363
    @nataliasylwia8363 Рік тому

    Co zrobic zeby zwiekszyc ilosc wlasnego pokarmu ?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Рік тому

      Przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę jego niedoboru, a tych może być wiele. Po wyeliminowaniu przyczyny można także wspomagać się laktatorem oraz naturalnymi substancjami wspomagającymi laktację np ziołami czy słodem jęczmiennym.

  • @adriannawas5501
    @adriannawas5501 Рік тому +1

    Czy to prawda, że picie kawy zbożowej (Inka, Anatol) wpływa pozytywnie na rozkręcenie laktacji? Niedługo poród, tę metodę poleciła mi mama i zastanawiam się na ile ma to sens, a na ile jest to jakiś stary mit.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Рік тому +1

      Nie ma na to twardych dowodów. Istnieje przypuszczenie, że to działa. A że jest nieszkodliwe to można próbować.

  • @rozadulniak2942
    @rozadulniak2942 Рік тому

    Powiedziała Pani że "nawet jednorazowe podanie mleka modyfikowanego moze zaburzyc florę jelitową dziecka " co to oznacza czy mleko modyfikowane to cos czego powinnyśmy się bać unikać jak ognia?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Рік тому

      To znaczy, że mleko modyfikowane powinno się podać tylko wtedy, gdy już naprawdę nie ma innego wyjścia (np nie ma możliwości nakarmić piersią lub mlekiem mamy). Niestety często w szpitalach mieszanka podawana jest bez żadnych wskazań.
      Podanie mm w pierwszych dobach życia jest szczególnie niekorzystne. Im starsze dziecko i dojrzalsza flora jelitowa, tym trudniej ją zniszczyć.

    • @PozdrawiamMame
      @PozdrawiamMame Місяць тому

      @@MariaLepucka dodatkowo podanie dziecku MM w pierwszej dobie życia może zwiększać ryzyko rozwinięcia się u dziecka alergii na BMK w późniejszych tygodniach/miesiącach życia (wg konferencji CNOL z wiosny). U mojego dziecka niestety tak się stało...

  • @Tygryss84
    @Tygryss84 3 роки тому +3

    Bardzo fajny kanał, bardzo fajny filmik.
    Ten temat nie jest prosty (jak widać po niektórych komentarzach), ale robisz dobra robotę!
    Tylko tak dalej 🙂👍

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  3 роки тому +1

      Dzięki Misiu Koralgolu ;-) Zapraszam na kolejne odcinki już wkrótce :-)

  • @Naora92
    @Naora92 2 роки тому

    Co zrobić w sytuacji kiedy muszę wyjść gdzieś bez dziecka, a domyślnie chcę karmić piersią? Czy takie jednorazowe, okazjonalne "dokarmianie" z butelki jest "zabójcą" kp?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому +4

      Jeśli jest to dziecko po 4 mc życia i dotychczas nie było problemów z karmieniem piersią, okazjonalne podanie butelki z odciąganym mlekiem nie powinno wpłynąć negatywnie na karmienie piersią.

    • @Naora92
      @Naora92 2 роки тому

      @@MariaLepucka dziękuję za odpowiedź!

  • @judyta3638
    @judyta3638 Рік тому +1

    A czy spotkala sie Pani z rozszczepem podniebienia w swojej pracy? Mam dwumiesieczna coreczke z ta wada, ktora zostala przeoczona w szpitalu przy porodzie. Dopiero bardzo slabe przyrosty wagi zaprowadzily nas do lekarza, ktory ja dostrzegl. Karmienie piersia nigdy nie szlo dobrze przez problem z wytworzeniem cisnienia niezbednego do zassania piersi. Karmie odciagnietym mlekiem, okazyjnie dokarmiam mieszanka. Od niedawna mamy specjalne butelki dla dziecka z rozszczepem. Jestem wielka fanka KP. Karmilam synow przez 2 lata 1 miesiac starszego oraz 2 lata 7 miesiecy mlodszego. Fakt , ze moje dziecko nie moze normalnie oprozniac piersi jest dla mnie nielatwy do zaakceptowania.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Рік тому +1

      Tak, mam pacjentów z rozszczepem podniebienia. Wielu udaje się karmić piersią, ale często wymagają pracy z neurologopeda.

    • @judyta3638
      @judyta3638 Рік тому

      @@MariaLepucka Dziekuje za komentarz :)

  • @gabrielakoszczuk6062
    @gabrielakoszczuk6062 4 роки тому +8

    W 100% zgadzam się ze wszystkimi wymienionymi zabojcami . U mnie wszystkie trzy zadziałały... :(

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  4 роки тому

      Współczuję :-( Musiały zadziałać z potrójną mocą.

  • @MissProsiaczek
    @MissProsiaczek 4 роки тому +69

    Nie rozumiem dlaczego zawsze podanie mleka modyfikowanego jest pokazywane jako właśnie zabójca laktacji, jako coś złego...taka narracja tylko i wyłącznie powoduje stres u matek. Może wartałoby powiedzieć ze można karmić w sposób mieszany co nie zabije laktacji ?? Laktoterroryzm wzmaga i pogłębia depresje u młodych mam, a w szczególności takie nagrania

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  4 роки тому +33

      Droga Paulko, nie każda matka musi i chce karmić wyłącznie piersią. W żadnym miejscu nie zostało powiedziane, że podanie mleka modyfikowanego "to coś złego". Absolutnie nie! To do matki należy wybór jak chce karmić swoje dziecko - naturalnie, mieszanie czy w mlekiem modyfikowanym.
      Jednak jeśli matka CHCE KARMIĆ WYŁĄCZNIE PIERSIĄ, to również ma do tego prawo. Ma prawo do informacji co może zaburzyć jej laktację. Zgodnie z aktualną wiedzą jak i moim doświadczeniem, podanie butelki z mieszanką w pierwszych dobach życia może spowodować spore problemy z karmieniem piersią. Oczywiście nie ma sytuacji bez wyjścia, ale skoro są alternatywy, to warto o nich mówić i unikać problemów niż potem z nimi walczyć.

    • @Macia1988
      @Macia1988 3 роки тому +18

      Paula zgadzam się z Tobą, jestem mamą cesarzową i właśnie walczę z rozkręceniem laktacji. Nie każda mama ma wybór, ja bardzo chce karmić piersią i walczę o to już 2 tyg. Wyboru nie było bo gdyby nie mm to mój wcześniaczek umarłby z głodu …faktycznie po obejrzeniu filmiku morale mi spadły okropnie :( mam nadzieje ze pomimo wszystko uda się w końcu przerzucić na cyca

    • @fracturacore
      @fracturacore 3 роки тому +29

      @@Macia1988 nie powinny spadac morale i nei ma potrzeby roztkliwiac sie nad soba, wystarczy sluchac ze zrozumieniem...prosze nie kazac specjaliscie klamac, ze mleko modyfikowane nie zaburzy laktacji tylko po to zeby sie lepiej poczuc... ta Pani nie stwierdzila, ze jestes gorsza lub cos robisz zle, mowi tylko o faktach dotyczacych zaburz laktacji

    • @karolcia8533
      @karolcia8533 2 роки тому

      Mieszankoterroryzm jest jednym właśnie z zabójców laktacji. Podanie mleka modyfikowanego zmniejsza podaż w piersiach. Coraz częstsze dokarmianie - mniejszy popyt, mniejsza podaż. Ja przed pierwszym porodem słyszałam, żeby kupić na wszelki wypadek puszkę mm, jakby było za mało pokarmu. Teraz przed drugim dzieckiem słyszę to samo i to od położnych w szkole rodzenia. I jaki jest komunikat do mamy, która jeszcze nawet nie urodziła? "Pewnie będziesz miała za mało mleka/będziesz miała problem z wykarmieniem dziecka więc masz tu od razu złoty środek - puszkę mleka modyfikowanego". I żeby było jasne. Nie uważam karmienia mm jako coś złego. Mamy obecnie takie możliwości, więc każdy niech wybierze dla siebie najlepszą i najwygodniejszą opcję. Jeżeli jakaś mama od początku nie chce karmić piersią -w porządku, to jej wybór. Natomiast moim marzeniem jest, żeby kobiety, które chcą karmić piersią - miały do tego szansę i stworzenie najlepszych warunków. I żeby na dzień dobry nie było przekazu "kup mieszankę, bo będziesz miała za mało mleka", tylko "drogie mamy, jeżeli chcecie karmić piersią, to potrzebujecie pierś i noworodka jak najczęściej przy piersi, żeby rozkręcić laktację", żeby po urodzeniu dziecka w szpitalu były położne ze zaktualizowana wiedzą na temat laktacji i pomogły w prawidłowym przystawieniu dziecka, żeby otoczenie nie powielało głupich mitów na temat "diety matki karmiącej" - bo to kolejny oskarżający przekaz "dziecko boli brzuszek? Pewnie coś zjadłaś", a więc w domyśle Twoja wina, itd.

    • @monikawojcik2248
      @monikawojcik2248 2 роки тому +7

      @@MariaLepucka absolutnie się zgadzam. Z własnego doświadczenia wiem, że podanie dziecku butelki może wiązać się z zaburzeniem laktacji. Po podaniu córce mleka modyfikowanego w obawie że moim mlekiem się nie najada skończyło się na tym że dziecko odrzuciło zupełnie pierś. Odciągałam pokarm przez 8 miesięcy plus dolarmiałam MM gdyż własnego pokarmu stało się mniej. Teraz przy drugim dziecku aby uniknąć tego błędu przynajmniej przez pierwsze 6 tygodni prędzej podam mleko odciągnięte ze strzykawki niż z butelki.

  • @karolinaorlinska6995
    @karolinaorlinska6995 2 роки тому

    Ja chcę karmić swoim mlekiem ale z butelki od samego początku - ja bym poprosiła o tipy jak nie zabić laktacji w takiej sytuacji?

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому

      Na moim kanale jest parę filmów o kpi, warto tam zajrzeć. Na początku najważniejsze jest regularne opróżnianie piersi dobrym laktatorem.

  • @turkucpodjadek5981
    @turkucpodjadek5981 Рік тому

    piszę ten komentarz, żeby inna mama miała łatwiej. urodziłam przez cc 6 tygodni temu, w 2 dobie opuściłam z córką szpital. w szpitalu miałam konsultację z cdl, która zamiast pomóc mi przystawić córkę do piersi - nie byłam jeszcze spionizowana, a do tego mój biust jest w ogromnym rozmiarze, więc technicznie dla mnie problem nie do przejścia - poszczypała mnie po sutkach, które nie sterczały niczym dorodne przyrodzenie mężczyzny o poranku mówiąc: BRODAWKI PŁASKIE, NIECHWYTNE. 2-3 TYGODNIE NA LAKTATORZE, BO NIC Z TEGO NIE BĘDZIE. MASZ TU LAKTATOR ODDZIAŁOWY, ALE Z TYCH PIERSI TO NAWET KROPLA NIE POLECI.
    chwilę później inna położna na moich oczach wpakowała kilkugodzinnej córce hippa ze zdziwieniem, że nie chce zjeść więcej niż parę ml, gdzie w książce o karmieniu piersią miałam dokładnie napisane, że pojemność żołądka noworodka w pierwszych dobach jest bardzo mała.
    na oddziale katowałam się laktatorem i próbowałam przystawiać córkę spod pachy, bo na yt widziałam, że na duże piersi to jest ok pozycja, ale córka zaczęła się denerwować i napinać, co również utrudniało mi technicznie ją przystawić.
    w domu w 3 dobie po porodzie po laktoterrorze nastąpił nawał pokarmu i przez 2,5 tygodnia karmiłam KPI.
    w 3 trzecim tygodniu połogu zauważyłam, że nie nadążam odciągać już tyle, ile moja córka jadła wcześniej, więc na jej marudzenie, nerwy i płacze zaczęłam dodawać porcje mm.
    w 4 tygodniu na wizycie patronażowej powiedziałam położnej o kryzysie, bo tego mleka coraz mniej odciągałam, a córka przez 4 doby nie zrobiła dwójki. powiedziała, że przy pierwszym dziecku trudno o długotrwałą laktację i żebym się tak nie skupiała na laktacji, bo przecież mogę karmić mm. wtedy postanowiłam zwrócić się do innej położnej cdl. na wizycie dziewczyna przystawiła córkę do mojej piersi, dla mnie kuriozalne, że musiałam zapłacić, by po miesiącu od porodu w końcu udało mi się ją nakarmić jak należy. cdl powiedziała, że córka zdążyła się przyzwyczaić już do silikonu, więc zaleciła kapturki. tylko, że... pokarmu mam coraz mniej i każde odciągnięcie kończy się dla mnie rozczarowaniem. nie pomaga power pumping zalecony przez cdl, ani kozieradka, ani femaltiker. tak więc zagościła u mnie cała trójka zabójców, bo nie dostałam na początku adekwatnej pomocy.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Рік тому

      Obawiam się, że taka historia mogła być udziałem wielu kobiet. W Polskich szpitalach brakuje personelu, ale często niestety także dobrych chęci (nie tylko do pomocy ale też do samokształcenia personelu).
      Myślę, że u Was duże znaczenie mógł mieć także stres i zmęczenie.

  • @agnieszkaagata9830
    @agnieszkaagata9830 2 роки тому

    Pomocy co robić jeżeli straciłam mleko?!!
    Siedząc 10min z laktatorem uzyskam jakieś 5kropli 😢😓🥵
    Dziecko po mleku modyfikowanym ma taką biegunkę że ma już odparzoną pupę😱😢
    Bardzo mi zależy na powrocie do piersi na pewno zawiniłam bo gdy zaczęłam tracić mleko to zamiast to przetrzymać dałam dziecku modyfikowane a po chwili stało się to tak wygodne że nie wiem kiedy nagle byłam wstanie odciągnąć 10ml potem musiałam brać silne leki przeciwbólowe i teraz mam tylko kilka kropli a bardzo zależy mi na karmieniu piersią😭

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому +1

      Jeśli dotychczas nie było problemu z produkcją mleka, to powinno udać się przywrócić laktację na odpowiednim poziomie. Warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym.

    • @weronikaszumowska7084
      @weronikaszumowska7084 2 роки тому +1

      moze do jednej piersi przystawic dziecko, a z drugiej probowac sciagnac mleko? Oksytocyna powinna sie produkowac przy przystawianiu jesli dobrze pamietam, a dzieki niej powinien byc wiekszy wyplyw. Laktator nie stymuluje piersi tak jak dziecko.

  • @angelika2604
    @angelika2604 2 роки тому

    Jednego dnia nabrzmiałe piersi drugiego ciągle miękkie jaka moze być przyczyna?czy to zawsze oznacza za mało pokarmu

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому

      Niekoniecznie. Może jednego dnia dłużej nie były opróżnione. A może był obrzęk i minął. Zależy od sytuacji i czasu trwania laktacji.

  • @Xenia120
    @Xenia120 2 роки тому

    szkoda, że nikt mi wcześniej nie powiedział o butelce... niestety mój mały przez to, że dokarmialam butelka, odrzucił pierś całkowicie i muszę się odcigaca laktatorem co 3h 😔

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому

      Jeśli nie minęło jeszcze dużo czas, może wciąż jest szansa na pierś...

    • @Xenia120
      @Xenia120 2 роки тому

      @@MariaLepucka szansa jest, bo czasami chwyci, może dwa razy na dobę. Ale to na maks 2 minuty i muszę dokarmiać butelka... Nie mam siły już i łatwiej mi odciągać laktatorem

  • @w.418
    @w.418 6 місяців тому

    Największym zabójcą laktacji jest niechęć matki do karmienia piersią, a niestety, takie sytuacje są częste i bardzo często nie są skutkiem problemów, tylko skutkiem takiej decyzji.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  6 місяців тому

      Tak, zdarza się, że matka nie chce karmić piersią i w takiej sytuacji należy założyć, że wszelkie działania nie mają sensy. Bo jeśli nie chce - to nie będzie karmiła. I ma do takiej decyzji prawo.

  • @ukaszziemowit5366
    @ukaszziemowit5366 3 роки тому +4

    Jak wspierać kiedy żona wyszła ze szpitala miesiąc temu a odciąga 20ml mleka. Więc jak tu nie dokarmiać modyfikowanym

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  3 роки тому +1

      Może warto umówić wizytę doradcy laktacyjnego? Bardzo często to właśnie panowie dzwonią do mnie, by umówić wizytę dla swojego dziecka i jego mamy.

    • @ukaszziemowit5366
      @ukaszziemowit5366 3 роки тому

      @@MariaLepucka wczoraj namierzyłem w okolicy doradcę i mam zamiar w poniedziałek umówić wizytę. U nas trudna sytuacja syn urodzony w 33tyg. Przez cesarkę. Żonie wyszedł covid małemu nie i po porodzie nie miała z nim kontaktu 10 dni. Przeszła traumę

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  3 роки тому +1

      @@ukaszziemowit5366 takie trudne początki mogły mieć wpływ na problem z laktacją. Jednak wszystko jest do "uratowania", myślę, że warto spróbować.

    • @annaoes1792
      @annaoes1792 3 роки тому +10

      @@ukaszziemowit5366 jeśli stan żony nie był przeciwdziałaniem szpital nie miał prawa rozdzielać jej z dzieckiem . Powinni państwo złożyć skargę , fundacja rodzic po ludzku powinna pomoc
      Jest również inicjatywa ,,głos zza szyby ,,- również w tym temacie. Zostawiam slad w komentarzu może komuś się przyda
      Powodzenia !

  • @annawieczorek6265
    @annawieczorek6265 2 роки тому +2

    Mi dokarmianie dziecka na początku trzeciej doby już dwukrotnie uratowało laktację (dwójka dzieci). Po karmieniu całą dobę Non stop dziecko było głodne i wściekłe. A piersi puste i obolałe. Dopiero po dłuższej przerwie po podaniu mm mogłam odpocząć a pokarm napełnił piersi. Dziecko mogło się najeść „na raz” i sytuacja odwróciła się o 180 stopni.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому +2

      Dokarmianie zawsze jest ryzykiem. Często zdarza się tak, że po piciu z butelki dziecko ma problem z chwytaniem brodawki.

    • @annawieczorek6265
      @annawieczorek6265 2 роки тому +2

      @@MariaLepucka tak, wiem, czasem jednak trzeba zaryzykować. Teoria teorią a życie życiem

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому +1

      @@annawieczorek6265 dokładnie o "życiu piszę", nie o teorii. Codziennie w swojej pracy spotykam takie sytuacje.
      Raz dziecko przejdzie spokojnie do jedzenia z piersi, innym razem niekoniecznie.
      Świetnie, że Wam się udało. Ale nie polecałabym podania mm jako pierwszej metody, zwłaszcza podania butelką.

    • @annawieczorek6265
      @annawieczorek6265 2 роки тому +4

      @@MariaLepucka ale kto mowi o pierwszej metodzie, mówię o podaniu mm po dwóch dobie nieustannego karmienia, z pomocą doradcy laktacyjnego, korekcją ssania itp. Podczas gdy dziecko dużo traci na wadze. Gdy matka nie śpi dwie doby, jest cała obolała i wykończona to odradzanie w ten sposób mm jest znęcaniem i szanse na rozwój laktacji bez traumy - zerowe. Dodam ze nie w każdym szpitalu jest dostęp do wężyków a wrzeszczące dziecko nie musi umieć pić z kubeczka (życie właśnie).

  • @beatagajewska8760
    @beatagajewska8760 3 місяці тому

    Moj chlopczyk ma 4 tygodnie i wlasnie przeszłam na mleko modyfikowane bo moj chlopczyk caly czas sie wzdyma i nie robil kupki przez 3 dni, i wszystko co slyszalam to ze ja nie mam pokarmu bo dziecko bez konca wisi na mnie i w szpitalu mi pomagali przystawic dziecko ktore urodzilo sie dosyc duze, mam male piersi i dwie brodawki roznia sie od siebie i bylam po cesarce, dziecko zawsze ranilo mi brodawki do momenntu gdy krwawily i pojawily sie strupki, brodawki byly splaszczone ale kazdy lekarz powiedzial mi ze dziecko przylozone jest prawidlowo ...

    • @beatagajewska8760
      @beatagajewska8760 3 місяці тому

      Jak przestawić dziecko z butelki i z silikonowej ochronki na brodawkę do piersi i żeby brodawki nie ranić, skoro każdy powiedział że wszystko jest zrobione prawidłowo

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  3 місяці тому

      @@beatagajewska8760 takie rzeczy nie dzieją się bez powodu i przy zdrowym dziecku i prawidłowym przystawieniu nie powinny być uszkodzone brodawki. Zatem albo jest jakiś problem u dziecka, albo zła technika karmienia. Obie te rzeczy nie są wskazaniem do podawania mieszanki..

    • @magorzatapielak7583
      @magorzatapielak7583 Місяць тому

      Moja córka po miesiącu mordęgi z karmieniem dziecka skorzystała z pomocy doradcy laktacyjnego. Pani przyjechała 2 razy po półtorej godziny i wszystkiego ją nauczyła. Dzisiaj dziecko ma prawie 4 mce, jest karmione tylko piersią i bardzo dobrze się rozwija.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  29 днів тому

      @@magorzatapielak7583 czasem warto od razu szukać pomocy, to pomaga zaoszczędzić stresu.

  • @monikapec7062
    @monikapec7062 2 роки тому +1

    Jestem właśnie na oddziale i jest " dokarmiać butelka bo nie ma Pani tyle pokarmu "

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому +1

      Niestety to są realia wielu szpitali. Masz prawo żądać pomocy w przystawieniu oraz argumentacji dlaczego ma być dokarmianie. Samo "mało pokarmu" nie jest żadnym argumentem, chyba że dziecko bardzo się domaga mleka.

    • @joannasokolowska80
      @joannasokolowska80 2 роки тому

      Miałam to samo:(

  • @katheerinad6053
    @katheerinad6053 Рік тому

    Ja odciagam laktatorem i karmię butelką juz piaty miesiąc.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  11 місяців тому

      Piękny wynik. Mam pod swoją opieką rekordzistki, które karmiły w ten sposób nawet 2 lata!

  • @klaudiaas6281
    @klaudiaas6281 3 роки тому

    Ze względów zdrowotnych muszę odstawić karmienie piersią 😭 zajrzałam tu w odwrotnym celu może czegoś nowego się dowiem

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  3 роки тому

      Przy odstawieniu od piersi warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego zwłaszcza, jeśli dziecko ssało dotychczas dość często, a produkcja mleka jest spora. Ważna jest decyzja co do sposobu odstawienia dziecka oraz regulacji laktacji - czy wybiera się metodę naturalną i jest an to czas, czy jednak niezbędne będzie zastosowanie leków hamujących laktację.

    • @klaudiaas6281
      @klaudiaas6281 3 роки тому

      @@MariaLepucka leki hamujące laktację nie wchodzą w grę, produkcja mleka jest spora ale tylko z jednej piersi… mam nadzieje ze uda się ją opanować. Da się oszacować ile czasu potrzeba na wyhamowanie laktacji na tyle, by prolaktyna znacząco spadła?

  • @toranohana4571
    @toranohana4571 2 роки тому +2

    Nie zgodze sie moja córka ma miesiec w jej drugim tygodniu musiala przez tydzien jesc butelka bo bralam masc sterydowa. Meczyla sie jedzac butelka. Jak mogłam ją juz karmic i sie dorwala do cycka, ktorego zreszta caly czas szukala przez caly czas karmienia butelka. Dokarmiam córkę raz max dwa razy butelka i mimo wszystko ona i tak ciagnie do cycka. Wiec wszystko zalezy od dziecka. Moja nie lubi ani butelki, ani smoczka.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому +3

      Oczywiście, wszystko zależy od dziecka. Dlatego podanie butelki na samym początku jest bardzo ryzykowne. Zazwyczaj w jakimś stopniu zaburza karmienie piersią. Niestety w wielu przypadkach powoduje nawet odmowę ssania piersi i to już po krótkim czasie.
      Akurat mieliście wiele szczęścia, że Wam się to nie przytrafiło. Jednak warto ostrzegać, że problemy z karmieniem piersią są mocno prawdopodobne...

  • @Marysia321
    @Marysia321 9 місяців тому +1

    Jeszcze, zeby tylko psychika kobiety wytrzymała w walce o laktację.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  9 місяців тому

      Bardzo dużo zależy od tego, jakie ma wsparcie w najbliższym otoczeniu.

  • @Unda2011
    @Unda2011 Рік тому

    Wszystkie punkty u mnie😢

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Рік тому

      A udało się wyjść z problemów? 😢

    • @Unda2011
      @Unda2011 Рік тому

      @@MariaLepucka z problemami w miarę(Nie wszystkie da się wyeliminować), mleko jest, ale 20cc max 40cc przy odciąganiu, stosujemy kapturki ale zawsze po „karmieniu” butelka modyfikowanego… dziś mija miesiąc +2 dni od narodzin. Była u nas w pierwszym tygodniu doradca laktacyjny, ale stare metody chyba stosowała… bardzo mocno przyciskała dziecko do piersi, z kapturkiem od razu, stwierdziła ze płaskie brodawki, na małą ilość mleka zaleciła kupić lek Domperydon( nie zrobiłam tego) w ogóle koszmar. Dziecko pije mleko modyfikowane i moje, ale od 2-3 dni je mnie co mnie martwi. Na szczęście waga rośnie powolutku. Oczywiście pytania co zjadłaś bo dziecko ma buzie obsypaną…

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  Рік тому

      @@Unda2011 umawiając się na poradę zawsze warto sprawdzić na stronie CNoL czy ta osoba ma aktualny certyfikat. Wiele osób podaje się za doradcę, gdyż nie jest to zawód ani tytuł chroniony.
      Może jest ktoś taki w Waszej okolicy.
      Jeśli nie, zapraszam do siebie, można skonsultować także online, szczegóły są na marialepucka.pl
      Jeszcze nie jest za późno, by popracować nad tym.

  • @ksr88
    @ksr88 2 роки тому +1

    tia.. a jak dziecko ciągle płacze bo w piersi nie ma wystarczającej ilości mleka żeby się najadło, to co nie dasz dziecku butelki ? Nie da się inaczej nakarmić.

    • @MariaLepucka
      @MariaLepucka  2 роки тому +1

      Oczywiście, że się da! Są alternatywne metody dokarmiania dziecka np sns czy kubeczek. Warto zgłębić temat.

    • @Benozaur
      @Benozaur 2 роки тому +1

      @@MariaLepucka Niestety ale SNS nie jest w stanie pomóc na dziecko które od razu śpi przy piersi (około minuta, dwie). W Żaden sposób nie da się go pobudzać podczas karmenia. Kubeczek odpada