Historia prototypów URSUS serii U (U-310, U-510, U-610, U-710) [Matheo780]
Вставка
- Опубліковано 4 лис 2024
- Sprawdź historię pojazdu: bit.ly/3iBGUhG
Mechanizatorzy Matheo780: bit.ly/Mechaniz...
Facebook: bit.ly/FB_Mathe...
Instagram: bit.ly/IG_Mathe...
Discord: bit.ly/Discord...
Mail: kontakt.matheo780[małpa]gmail.com
LINK DO ARTYKUŁU PAWŁA: forum.matheo78...
Modele z CLAASą na FB: / modelezclaasa
Modele z CLAASą na YT: / paweltar94
Źródła:
forum.matheo78...
www.agropolska...
Wykorzystane Materiały:
• PKF - Traktor „Ursus”
• Video
• URSUS - POWRÓT LEGENDY...
• ursus u 310
www.agropolska...
oraz zasoby Agrofoto oraz Google Grafika
Dzięki za oglądanie Matheo780😉
Jeśli spodobały Ci się moje filmy, to sprawdź też: Jockerfarm, szoko12, Słomek_Mówi, Rolnik Szuka, Perqins, Kula, Rolnik Nieprofesjonalny, Bardowscy❗
MATERIAŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z CARVERTICAL - Авто та транспорт
Nagle okazało się, że w komentarzach od groma posiadaczy serii U się znalazło - zapraszam w takim razie do podzielenia się filmami z pracy na naszej grupie Mechanizatorzy Matheo780!😉 facebook.com/groups/Matheo780/
@@renegade43024 na UA-cam to w sekcji komentarzy zawsze sami eksperci, ja to wrzucam film aby się od nich dowiedzieć jak to ja się na niczym nie znam😂🤣😂🤣
Oj zobaczylbym chętnie prezentacje tych ursusikow 😁 swoją drogą bardzo mądrze że chcieli zunnifikowac ciagniki, np.taki mf części pasują do bardzo wielu modeli 👍
Chociaż jeden 3 i 4 cylindrowy zobaczyć jak pracuje silnik . Te co są w muzeum także mogliby uruchomić.
@Matheo780 przestań powtarzać nieprawdziwą informację, że licencji na ciągniki Deutz nie kupiono ze względów politycznych. W latach 70tych Polska kupiła najwięcej licencji właśnie z Republiki Federalnej Niemiec. Są to licencję na kosiarki rotacyjne i prasy wysokiego zgniotu Fahr, kombajny do buraków cukrowych Kleine, kombajny do ziemniaków Niewüher-Wühlmaus, telewizory i radioodbiorniki Telefunkien i Grundig i wiele, wiele innych.
Wracając do ciągników, to właśnie licencja na traktory i silniki Deutz była znacznie korzystniejsza dla polskiego przemysłu, nie tylko ciągnikowego ale także dla samochodowego i maszyn budowlanych. Mam pobraną z Internetu całą dokumentację dotyczącą porównania ofert licencyjnych na ciągniki Massey Ferguson wraz z silnikami Perkins, oraz na ciągniki i silniki Deutz (wówczas koncern nazywał się w skrócie KHD).
Co do tego Ursusa serii U z przekładnią Trimat, to wiem od osoby, która studiowała w Olsztynie, że tego traktora już tam niema a pracownicy nie chcą ujawnić informacji, co się stało z traktorem.
@@piotrwarszynski797 Czyli co trzeba wysłać oficjalne pismo żeby zajęli w tej sprawie stanowisko?
No co tu dużo mówić, zmarnowano ogromny potencjał tych ciągników i samej współpracy z Francją.
No bardzo i temu nasz ursus upadl jestem ciekaw ile by wyprodukowano tych ursus jak by mogli utrzowyc ich budowanie może nawet i wi3cej niz 60tek i ciekaw jaka by była cena za takie ciagniki u jak by było ich dużo
I całej marki
@@zotyt-25lubelskie98 Gdyby je jednak produkowano to była by to bardzo dobra opcja, wszystko zunifikowane, podobne do siebie i łatwiej było by to modernizować i wprowadzać nowe i może silniejsze modele na ich bazie. Nie były by na pewno takie archaiczne jak 360 i na pewno, 60-tek i 330 by nie produkowano.
Ursus miałby równe szanse z zachodnimi producentami , a może dzięki współpracy z Renault stworzono by jakiś mały koncern jak SDF albo AGCO.
Seria U otworzyła Ursusowi nowe ścieżki rozwoju, które zmarnowała oczywiście krótkowzroczna władza ludowa.
Moim zdaniem to przez unię została zamknięta fabryka Ursusa,ale i inne fabryki czy kopalnie,stocznie
Ursus położyły związki zawodowe.
Ferguson chciał u nas produkować ciągniki i też New Holland chciał u nas produkować ciągniki.
Debile się nie zgodzili i poszło dalej samo.
Dalej New Holland chciał restrukturyzacji, bo nowe technologie nie potrzebują tylu ludzi do obsługi maszyn.
Dzisiaj FMŻ Płock działa i dalej trzaska kombajny.
A Ursus to już tylko napis na masce i logo niedźwiedzia.
W latach 80 -tych została wydana książka prof. A. Rummela o polskich konstrukcjach, gdzie opisał to jak doszło do zatrzymania konstrukcji, a fakt podpisania licencji z MF jak zbędny, bowiem ciągniki te miały w tym czasie wyczerpany potencjał do modernizacji.
Fajnie że jest ktos taki kto przypomina o tak ważnych maszynach produkowanych w Polsce pozdrawiam Matheo780.
Dzięki za odcinek :)
A ja nie !
@@marcelmatuszczyk2549 tylko siusiu nie zrób 😂😂😂😂
@@lgft1986 dokładnie zaraz będzie miał spust
@Marcel Matuszczyk skoro ja jestem dzieciakiem to czemu ty usunołes swój kom? Wstydziłeś się go czy co ? Skoro ja jestem dzieckiem to ty dopiero plemnikiem
Dziękuję!
W Polsce jest tak jak mówi słynne przysłowie. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Piękne ciągniki serii U. Szkoda bo były bardzo zaawansowane.
Może gdyby ci jeb**i politycy by się nie wpierd***ali do rolnictwa to ursus miałby fajne ciągniki ale oczywiście nie trzeba się wje**ać i dać jakiego dziadowskiego mfa no i dziwić się że zakłady mechaniczne ursus w Warszawie upadły
Kawał dobrej roboty. Bardzo interesujący materiał. Dzięki.
Nareszcie nowe wideo! Dzięki za superowy odcinek, pozdrawiam:)
Świetny materiał . Super odcinek . Dostałem kiedyś od siostry książkę " Traktory i kombajny PRL-u " dużo też tam historii i informacji na ten temat . Pozdrawiam .
Można cię słuchać i słuchać
Piękny ten Ursus 😍
2:00 zaczyna się film
Dzień Dobry, panie Mateuszu!
To jest świetny film! Widać, że musiałeś długo zbierać informacje (a ja lubię, kiedy film jest szczególny). Podoba mi się również to, jak opowiadasz, bo niektórzy nie opowiadają tak, jak pan. Już z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek, żeby znów posłuchać od pana informacji o mechanizacji :).
Sam interesuję się mechanizacją i motoryzacją (chociaż w większym stopniu motoryzacją).
Łapka w górę również postawiona.
Pozdrawiam Serdecznie Wszystkich! :)
Paweł z @ModelezCl "Modele z CLAAS'ą" odwalił najwięcej roboty z researchem :)
Matheo najlepiej jak będziesz komentował każdy film i każdy będzie tak spisywał sugestie i prośby o kolejne odcinki bo tak to nawet nie można podyskutować o aktualnym filmie
Ooo kolejny rewelacyjny materiał
Dzięki za super odcinek. Pozdrawiam ;)
Jak zwykle rozjebaliśmy się od środka ...
Może Historia Ursusa C-3110?
Lepiej International harvester :)
Fajnie się słucha dobry kanał 👌
Jak zawsze łapa leci. pozdrawiam
Od dawna wyczekiwany odcinek na twoim kanale
To może następny odc pod tytułem Historia marki UNHZ
Czeskie dziadostwo awaryjne i 0 hydrauliki
Nie ma czegoś takiego jak marka UNHZ 😉 to był model ładowacz produkowany przez Agrozet bodajże Hempulec.
@@mareksam ok.tak wszyscy go nazywają sorki.
@@rolnikmicha9292 z twojego opisu niewiele sie rozni od polskich maszyn
No dziś ciężko o dobry sprzęt z tych lat. Ale jako konstrukcja jest genialny tzn. sterowanie a'la joystick więc nie trzeba skakać tak po tych dźwigniach, obrót 360 stopni i nie trzeba dodatkowego balastu zakładać.
Oj Zarombisty Filmik
Bardzo ciekawy materiał. Mało kto wiedział o takiej serii... Ciekawe co z dokumentacja tej serii? Jak na tamte czasy skrzynia biegów trimat to juz było coś szkoda tego wszystkiego
Świetny materiał
Seria U była solą w oku MF/Perkinsa, Zetora i MWM. Każdy z nich miało interes w tym by uwalić Polski projekt zanim rozpocznie się produkcja.
Jak przyznali sami Brytyjczycy Polskie silniki były lepsze od Perkinsa co dla brytyjskiej firmy oznaczało koniec dostaw dla Renault oraz groźba utraty innych odbiorców na rzeczy silników Ursusa. A na to Perkins jak i jego właściciel MF sobie pozwolić nie mogli ponieważ już wtedy mieli spore problemy finansowe a przekupując kogo trzeba upiekli dwie pieczenie na jednym ogniu. Pozbyli się konkurencji i wcisnęli niedoszłemu konkurentowi swój złom.
MWM dzięki uwaleniu współpracy Ursus-Renault podpisało kolejny kontrakt na dostawy silników dla Renault.
A co do Zetora to można powiedzieć że zyskał nawet więcej niż MF na likwidacji serii U. Powiedzmy sobie szczerze że gdyby ciągniki serii U weszły na rynek to Zetor byłby skończony. Nie dość że ówczesne Zetory nie podołały by konkurencji z strony U-310, 510, 610 i 710 (wówczas Zetor nawet nie miał konkurenta dla tego modelu). To jeszcze współpraca w kwestii wspólnej serii ciężkiej była by zagrożona. URSUS spokojnie mógł olać Zetora i opracować samodzielnie lub wspólnie z Renault ciągniki ciężkie. A to nie było trudne ponieważ spokojnie można było zadaptowac S-44 i S-64 na potrzeby serii ciężkiej a w razie potrzeby zawsze można było zwiększyć ich pojemność po przes zastosowanie tulejki z S-35.
Chyba nie myslisz, ze Andoria moglaby rywalizowac z MWM, dzisiaj Caterpillar, nie ta liga.
To nie polityka uwaliła ten projekt, tylko biznes i prywatne interesy. Ekipa Gierka otwarła się na zachodnie licencje, ale za ich zakup odpowiadały zjednoczenia. A przewodniczącym zjednoczeń bardziej było na rękę kupić licencję niż rozwijać własną myśl techniczną, bo przerzucając ogromne sumy w dolarach można się było dobrze nakraść + do tego dochodziły łapówki od korporacji które wyczuły interes. Ta sama sytuacja działa się w motoryzacji, przez co rodzime konstrukcje które byłyby w latach 70. względnie nowoczesne, jak Star 1142 czy Lublin, do produkcji weszły dopiero na przełomie lat 80. i 90.
7:32 nie zaopatrzył się w licencje, tylko planowano ich zakup gdyby seria U dostała się do seryjnej produkcji.
Myślę, że mało kto wie, że teraz w Polsce tworzy się inne bardzo wydajne maszyny rolnicze - drony. Jedni widzą w nich przyszłość, inni się boją, ale fakt jest taki, że Polskie drony z aplikatorami działają i robią robotę! A to do czego mogą się przydać drony w rolnictwie, zależy tylko od naszej wyobraźni. Polscy inżynierowie są bez konkurencyjny na skalę Europejską - Nasza technologia działa najlepiej!
Naprawdę szkoda tej serii ciągników, pokazuje tylko że jak Polak chce to potrafi, wg mnie te ciągniki oczywiście mogły po pewnych modernizacjach produkowane po dziś dzień, w szczególności z wzmacniaczem to było coś a amatorów na pewno znalazły 😁
Mimo że moje doświadczenie w Agro technice zatrzymało się w latach 80-tych. I wychowałem się na 360 3p To fajnie posłuchać trochę historii. Szkoda że o straconych szansach. Wszystkie polskie firmy i marki które upadły razem z prl mają wspólny mianownik: związki zawodowe, przywileje i utrzymanie stanowisk. Ekonomia, zysk,inwestycje nie miały znaczenia. W każdym razie stare ursus, prymitywne ale to jest ich zaletą pracują do dziś.
Dlaczego ta polityka musi się zawsze wpier****ć w rolnictwo i mechanizacje rolnictwa
Bo Politycy to debile i mają siano w głowach zamiast mózgu.
Bo my Polacy od samego początku, czyli od momentu powstania naszego państwa w 1918 mieliśmy być państwem konsumpcyjnym i rynkiem zbytu dla zachodu co doskonale tutaj widać. Porzucili już gotowy ciągnik dla licencji mf255 gdzie już w latach 80 był to ciągnik przestażały.. przecież tu widać o co chodziło... aż łza w oku się kręci.. Politycy to nie idioci tylko oni wykonują polecenia swoich mocodawców. Tyle.
komuna ;p ps. dam uciąć ręke ze te traktory były by 100 razy lepsze od serii np c-360 to widać w jakości wykonania porównując c330 z c360 kto ma oba ten wie
@@wiewior9978 jedyna wina to właśnie komuna, bo gdybyśmy nie byli pod protektoratem ZSRR oraz był wolny rynek to inaczej historia by sie potoczyła, nie tylko ursusa ale i reszty przemysłu
@@Astaroth_02 a będzie jeszcze gorzej jesteśmy w czarnej dupie że chuj i jeszcze ta p0laczkowa mentalność chuj kurwa polskie gunwo bizon kopia 1do1 deutza ursus kopia 1do 1 zetora nawet piszą ze c330 to koppia zetora k25 czy jak mu tam xd większość albo ursus licencja zetora a większość nawet nie wie jak działa licencja ps.zobacz silnik sw400 w biozonie na silniku musi zawsze być tabliczka made in poland licencja british leylant
1:46 zaczyna się filmik
Najciekawsza i zarazem najbardziej tajemnicza seria Ursusa. Z tego co się dowiedziałem ponoć skrzynia w tym ciągniki miała mieć 2 pułbiegi mechaniczne
*półbiegi
Wiem kto ma Ursusa u310 na chodzie, co myślicie żeby zrobić film z pracy?
Jak masz taka możliwość to nagraj chętnie bym obejrzał taki filmik bo wersja u bardzo mi się podoba od zwykłej 60tki bez urazy
@@zotyt-25lubelskie98 podpinam się pod pytanie
@@zotyt-25lubelskie98 ale U-310 to odpowiednik C-330, nie C-360
@@yarecqi1105 no wiem ale wersja u-310 i u-510 i u-710 bardzo mi się podobają i szczerze takie u-510 by chciał mieć jako drugi ciagnik koło mojego wladka
Ok, w takim razie działam:)
Polska piękna duma rolnistwa jest aż do dziś i bedzie zawsze :) -U-R-S-U-S- król polskiej wsi fajny film może historia o c355 i c360
Zaczęło się oczywiście od tej nieszczęsnej licencji na 4011 podczas kiedy na deskach kreślarskich były przygotowywane silniejsze wersje silnika S312 - (3 cylindrowa S313, 4 cylindrowa S314), jakiś kretyn to zablokował i wpuścili tego zetora, potem podkopali serię U, wprowadzili znowu licencje na MFy a potem to już równia pochyła... i ursus jest teraz jaki jest (a właściwie go nie ma)... dobrze ktoś kiedyś napisał, że trzeba mieć stalowe nerwy jak się analizuję historię polskich rozwiązań inzynieryjnych....
dołóżcie tez to, ze koszty licencji którą zakupił rząd, zostały zrzucone na fabrykę
@@grzegorzgrzegorz7547 oczywiście, przecież ZMU musiało w zasadzie kupić nowy park maszynowy żeby się to dało produkować...
Mała poprawka. Silniki S-313, S-314 jak i S-316 istniały fizycznie a nie tylko jako rysunki. Powstały nawet prototypy ciągników z tymi silnikami C-336 (S-313 36KM), C-342 (S-313 42KM) i C-356 (S-314 56KM). Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie C-342 (na chodzie), po C-336 zostały tylko fotografie zaś po C-356 jedynie wspomnienie.
@@wiktorkowalik7383 masz rację, ale to tym gorzej dla całej historii, nieprawdaż? 😉
@@MrAdhock Weź jak się pierwszy raz przejechałem C-330 później dowiedziałem się o istnieniu C-342 i całej rodzinie silników S-310 to mnie szlak trafił że były takie ciągniki a ja muszę się pochodną 4011 męczyć. Jedyne co mnie pociesza to że w C-360 wygodniej się biegi zmienia.
Mega film😏
miałem okazje obejrzeć model 510 piękna ciągnik ciekawe rozwiązani przednią os można było regulować przód tył kabina jak na lata 70 to nawet elegancka . niestety nasze zady potrafi zniszczyć wszystko co dobre w tym kraju tak jest do dziś a ludzie zapomnienie i zwolnieni tak było w ursusie
Przedniej osi nie da się przesuwać, jej konstrukcja na to nie pozwala. Nie można się sugerować otworami pod ramą
@@ModelezCl jesteś w błędzie kolego wiem co oglądałem i właściciel dużo opowiedział mi o nim i jest książka opisująca serję u i ludzi których go tworzyli a skąd to wiem od kolekcjonera który posiad taki model i wiele innych
@@_MaTriX_1337 Ciesze się, że miałeś okazję widzieć ciągnik i rozmawiać z ludźmi. Ja opierając się tylko na zdjęciach stwierdzam, że konstrukcja belki przedniej osi ze względu na obecność drążka reakcyjnego mocowanego do skrzyni uniemożliwia jej przesuwanie do przodu lub do tyłu. Nawet nie wiesz jak chciałbym zobaczyć taki ciągnik by się przekonać czy mam rację, czy jednak przesuwanie osi jest możliwe w inny nieznany mi sposób.
Filmik z rana 😋
Sami opracowali skrzynię z 3 półbiegami, wybrali licencję MF technologicznie 20 lat do tyłu xD Polityka...
Ciągniki licencyjne były konstrukcji lat 70-tych ale niestety były tylko ze skrzynią 8/2. MF miał w swoich ciągnikach skrzynie 12/4 a w latach 90-tych te ciągniki miały skrzynie 12/12 z rewersem mechanicznym.
@@vrtx105 w latach 60 i 70 już była skrzynia 12/4 i12/12 multi power z rewersem i pół biegiem w latach 80 i 90 były skrzynie SYNA Schiffer, DETA power, z 4 pół biegami
Była już prawie przygotowana dokumentacja do produkcji serii traktorów od lekkich do ciężkich, kiedy upadł Gomułka. Jak nastał Gierek z ramienia Moskwy, to w jego (nie)rządzie chcieli wszystko kupować na licencji zagranicznej. Ktoś wziął łapówkę z (nie)rządu, to zarzucili produkcję ciągników własnej myśli konstrukcyjnej i skupili się na kupowaniu licencji zagranicznych, nie zawsze dobrych.
To właśnie trochę jest dziwne bo Gierek na ogół lubił współpracować z Francuzami Chiny autobus berliet,ale jak widać już wtedy panowało głupie przekonanie że co z importu to lepsze niż krajowe
@@januszguu7930 Gierka, safandułę, przedwojenna Francja wydaliła za działalność w organizacjach komunistycznych i strajkach. Potem przyjechał do Belgii pracować w tamtejszej kopalni.
Gierek to w dużej mierze był figurant, a rządzili inni. Zrobili go I sekretarzem, bo polactwo myślało że jak pracował na zachodzie, to już musiał być "światowiec'.
A przekonanie, że co z importu to "lepsze", wzięło się z czasów I Rzeczpospolitej "szlacheckiej", i pokutuje w polactwie do dzisiejszego dnia.
@@Raul-pp1uh coś w tym było,bo Gierek sam mówił że na sekretarza się średnio nadawał
Czy mi sie wydaje, czy późniejsze ciągniki Renault są mocno zmodernizowaną bryłą naszej serii U?🤔
Tak. Współpraca z Francją mocno upodobniła te ciągniki to swoich późniejszych modeli
Regulacja siłowa podnośnika w c335 jest zrealizowana praktycznie identycznie jak w renault. /Dolne ramiona/ pojawiło się ono w renault po współpracy nad seria U i aż się nasuwa pytanie, czy to nasze, czy francuskie opracowanie.
moja ulubiona marka ciągników
W zyciu takiego ursusa nie widzialem, nie slyszalem, trzeba obejrzec :p
polityka tak wykończyła cały nasz przemysł ursus, bizon, fso, jelcz, star, stocznie wszystko padło
W stoczniach podobno coś się ruszyło. FSO nie miało perspektyw.
Już na tamte czasy zacofane myślenie i technologia.
Stomil Olsztyn też niestety upadło
@@grzenrol821 FSO miało ogromne perspektywy bo VW był bardzo mocno nami zainteresowany ;) Ale oczywiście powiedzieli NIE... Sprzedali się Daewoo i wiemy jak na tym skończyli. A ostatecznie VW kupił Skode i dalej nie muszę tłumaczyć ;)
@@hondacbr116 Bo Daewoo dawało najlepsze warunki. Nikt nie był jasnowidzem że Daewoo zbankrutuje.
"Podziękuj" za to postkomunistom, ży.dkom i styropianowej menażerii z "solidarności".
Panowie, mam sentyment do Ursusa, jest to nasza rodzima marka, ale w równoległych czasach Zetor robił jakościowo lepsze modele, a sam upadek naszej fabryki był na życzenie władz. W pewnym momencie do zarządu Ursusa zgłosiło się AGCO a później NH, chcieli wykupić fabrykę i produkować, skończyło by się jak z fabryką Bizon w Płocku, do dzisiaj były by miejsca pracy..
Wystarczy porównać ZETORA 50 Super z jakiej stali jest zrobiony a to konstrukcja z lat 60 a z jakiego gówna 360 z lat 75
Niby które modele?
@@wiktorkowalik7383 a porównaj ZETORA 50 Super z 360 z prawie tona różnic Zetor masywniejszy
@@bociankolyndapolywa4051 Ok 600kg to prawie tona? Ciekawe.
Z resztą co ty porównujesz? Ciągniki różnych typów? I co ma masa do jakość? Super był ciągnikiem uniwersalnym (definicja tej kategorii z czasem się zmieniała) zaś C-360 średnim. Hmmm a czy przypadkiem C-360 to nie pochodna 4011? Idąc twoim tokiem rozumowania to Zetor zakończył produkcję wspaniałego supra na rzecz gorszych (bo lżejszych) ciągników serii UR 1.
@@wiktorkowalik7383 masa ma wpływ na uciąg. Zetor ma 800 kg obciążenie na tył
Matheo780 uwielbiem oglądać twoje filmy. I bardzo mi smutno że wstawiasz je tak rzadko. Wiem że masz życie prywatne i to dobrze ale czy nie dało by rady wstawiać częściej filmów?
Dzięki za ten odcinek. Zawsze ciekawiło mnie jak to było z tą serią "U" i dlaczego jej nie wprowadzili do seryjnej produkcji
Prawda jest taka, że kilku wysokich urzędników państwowych dostało łapówki, za to że odrzucili Polski projekt ciągników i zakupili licencję na ciągniki MF, zresztą te traktory, to była stara konstrukcja z nowym oblachowaniem.
Co ciekawe dwóch konstruktorów poszło siedzieć. Jednego wsadzili za to że nie chciał dopuścić do zmarnowania serii U. A drugiego wsadzili za to że chciał uwalić MF na rzecz IHC. Facet uznał że skoro nie mogą produkować swoich ciągników i są skazani na licencję to niech chociaż będzie to licencja na możliwie najlepsze ciągniki a takie wówczas były IHC.
@@wiktorkowalik7383 z skąd masz informację na temat aresztowania głównych konstruktorów serii U???
Inż. Bogumił Bajdecki i niż. Henryk Szczygieł zostali zdjęci z stanowisk 10 października 1972 roku.
Co do próby ustalenia licencji na ciągniki MF na korzyść IHC, to nie wiem skąd masz te informacje? Według zachowanego dokumentu: "Analiza techniczno-ekonomiczna zagadnień związanych z nabyciem licencji na ciągniki rolnicze i silniki wysokoprężne". Dokument z sierpnia 1973 roku. W tym obszernym dokumencie jest wzmianka o tym, że koncern IHC sam zrezygnował z dalszych rozmów na temat udzielenia licencji.
Dokument dotyczący zakupu licencji jest do pobrania na stronie "historiainformatyki.pl"
@@piotrwarszynski797 retrotraktor.pl/seria-u-zunifikowana-rodzina-prototypowych-ciagnikow-ursusa/
@@wiktorkowalik7383 mam konto na RETROTRAKTOR i już dawno czytałem ten artykuł. Faktycznie jest tam wzmianka o aresztowaniu niż. Henryka Szczygła. Natomiast nie ma tam informacji o aresztowaniu niż. Bogumiła Bajdeckiego.
W tym artykule także jest powielana informacja, że ofertę firmy Deutz (wówczas Klöckner-Huboldt-Deutz) odrzucono ze względów politycznych. O jakie względy polityczne chodziło? Przecież w latach 1971-1980 Polska z RFN zakupiła 102 licencje. Jak widać w 102 zakupach licencji żadne względy polityczne nie przeszkodziły.
Zespół koordynacyjny podją w dniu 14.05.1973 roku (po aresztowaniu inż. Szczygła) decyzję aby dalsze negocjacje o zakupie licencji na produkcję nowych typów ciągników rolniczych i silników wysokoprężnych ograniczyć do dwóch firm, a mianowicie Klocner-Humboldt-Deutz oraz Massey-Ferguson-Perkins.
W artykule ze strony retrotraktor, jest informacja, że niż. Szczygieł został aresztowany pod zarzutem informowania firmy IHC o negocjacjach Polski z Massey Ferguson. Dlaczego nie ma tam wzmianki, że w tym samym czasie negocjowano z firmą KHD?
Dlaczego tak bardzo ministrowi Wrzaszczykowi zależało na licencji od firmy Massey-Ferguson-Perkins? Dlaczego Wrzaszczyk na dożynkach w 1972 roku niedopuścił do spotkania inż. Szczygła z pierwszym sekretarzem Edwardem Gierkiem?
Dlaczego nie wybrano licencji na produkty firmy KHD, która była znacznie korzystniejsza dla Polski, zarówno pod względem ekonomicznym jak i technologicznym?
Ja mam tylko jedno wytłumaczenie, minister Wrzaszczyk i kilka innych osób z rządu wzięło od Massey Ferguson spore łapówki, aby to od nich zakupić licencję.
Jakie tto jest kurde smutne... ech... Ale i tak dzięki za materiał, jest to rodzynek a nawet perełka!
Nie ma co hejtować: Ursusa, Syrenki i innych rodzimych konstrukcji. Winę za ich niepowodzenie zawsze ponosiła polityka i ich towarzysze.
Mi się podoba ta seria U szczególnie model U710 szkoda że nie doszło do produkcji masowej tej serii zamiast tej która była C widać że na pewno były by to solidniejsze ciągniki dzięki ramie i nie pękały by na pół i przednie zawieszenie tez widać mocniejsze bezpośrednio kołyska do ramy mocowana i zaczep przedni tez bezpośrednio do ramy wiec byłby wytrzymalszy i by sie nie wykrzywiał jak w C i jest tylny most zamiast zwolnic to lepsze prostsze i wytrzymalsze rozwiązanie.
Mateo nawet Ci się zetor major wkradł do filmu pozdrawiam serdecznie z NRW zagłębie rury Niemcy oglądają 👍🖐️🇩🇪
Witam może jakiś film o ciągnikach marki Universal sam jestem właścicielem takiego ciągnika i bardzo ciekawi mnie jego historia
Proszę zrób film na temat przekładni Power Vigus wykonanej przez URSUSA
Świetny odcinek 👍. Jednak historia bardzo smutna i nie stety do dziś tak jest. Widzę za dotacje New Holland Zetor są kupowane. A Ursus koreańskie i tureckie ciągniki sprzedaje tylko logo jest Ursusa.
Ach, muzyka na koniec - "Gdzie oni są!? Gdzie oni są!? Ci wszyscy moi przyjaciele!"
jeden zauważył😁
@@Matheo780 Polska klasyka Republika.
Fajny film taki w 100% w twoim stylu
O tak tego mi było trzeba
po 1970r do władzy razem z gierkiem wrócili ci których nie wypierdolił z Polski Gomułka i tak skończył się względny rozwój i postęp a zaczęło się przejmowanie wszystkich ważniejszych urzędów i sektorów siłowych aż do całkowitego przejęcia w 1989r ...
Super film a może historia maszyny lemken
Zrobiłbyś odcinek o historii Vistuli?
Na początku myślałem że to film o renault xD
Ja bym cudow nie oczekiwal ale faktem jest, ze byly by sporo lepsze od C 360 bo ten ciagnik dla mnie to porazka. C 330 bardzo sobie cenie, to byly najlepsze ciagniki z Ursusa.
Chętniej niż Masseya widziałbym Renault, IHC, albo FIAT-a.Przeciez te marki przez lata rozwijały swoje koncepcje i modernizowaly modele! Skrzynie biegów na pewno miały lepsze od polskich! 🤓 Gdyby jeszcze np. któraś z tych marek pomagała Warszawiakom przy konstrukcjach ciężkiej serii... 🤩👌
Fiat był pierwszym faworytem ale inżynierowie Ursusa szybko udowodnili że to poziom 4011 czym samym nie ma sensu się tym interesować. Renault miało tak wspaniałe ciągniki że byli gotowi dać sobie spokój z własnymi konstrukcjami na rzecz ciągników Polskich. W oceanie Ursusa jedynie IHC było interesujące. Nawet jeden z inżynierów poszedł siedzieć za próbę uwalenia MF na rzecz IHC. Widocznie angole nie szczędzili pieniędzy na łapówki.
Hej matheo wiedziałeś coś o szwedzkich Ursusach (Swed Trac) polsko-swedzkie traktory od ursusa
W sumie od zawsze polska duszona przez pseudo polskich polityków
Dzisiaj jest tak samo.
+1 odkąd skończył się PRL dużo firm upadło
Teraz PiS dąży do upadku wszystkiego a gdy nie będzie niczego będzie głód
@@mariomich181 będą Niemcy a nie głód
A kiedy nie było.🤔
Jak bardzo kruche jest życie, przekonałem się w 2012 roku. Wszystko, co latami budowałem, w jednej chwili przestało mieć znaczenie...
To miał być beztroski, szczęśliwy czas. Wreszcie zwyciężyliśmy z białaczką! Nasz synek był zdrowy! Mogliśmy zacząć odbudowywać nadzieję na życie, na lepsze jutro. Wreszcie razem mogliśmy pojechać nad morze! Niestety podczas kąpieli w morzu przewróciła mnie fala. Z pozoru wyglądający na niegroźny, wypadek spowodował uszkodzenie rdzenia kręgowego...
Pierwsze miesiące po wypadku były horrorem! Byłem w śpiączce, lekarze nie dawali mi wielkich szans na normalne życie. Po wielu miesiącach walki nie traciłem jednak nadziei. Mój stan nieznacznie się poprawił. Wróciłem do domu i znów mogłem być z rodziną, która do tej pory mogła mnie jedynie odwiedzać w szpitalu.
Moja walka o sprawność wtedy tak naprawdę dopiero się zaczęła. Rozpoczęła się moja intensywna i niesamowicie droga rehabilitacja.
Tak bardzo marzę o powrocie do zdrowia... O tym, żebym sam mógł radzić sobie w codziennych czynnościach. Żebym mógł wybrać się na spacer, towarzyszyć moim dorastającym dzieciom w ważnych chwilach ich życia! Wiem, że nie mogę się poddać, mam dla kogo starać się o zdrowie!

Lata walki o życie najpierw synka, później moje sprawiły, że wszystko inne przestało mieć znaczenie. Dom, który powinien być azylem, zaczął straszyć i powodować niebezpieczeństwo... Najpilniejszą potrzebą jest remont dachu, który zaczyna przeciekać. Woda niszczy fundamenty, które coraz bardziej potrzebują konserwacji. Niestety sami nie damy rady uratować naszego domu... Nie jest mi łatwo prosić o pomoc, jednak nie mam innego wyjścia. Proszę, nie bądź obojętny!
Darek
www.siepomaga.pl/dariusz-zebrowski
A co z filmem jakie kombajny w jakich krajach produkcji
Ja tak szczerze jestem całym sercem za ursusem moim zdaniem to porządne tanie w utrzymaniu ciągniki które przeżyją nie jednego zagramanicznego ciągnika a pracę wykonają taką samą sam mam 2 ursusy oraz mf 255 i nie zamienił bym ich na nic innego
Szybszy od powiadomienia. Fajny film.
Czy mogę prosić o jakiś kontakt na email adam220022@gmail.com ? Chętnie zobaczyłbym taki ciągnik na żywo.
@@kawa7551 Panie ja takiego ciągnika nie mam ja mam podobnego ale to 330
Fajny film👌 Pozdrawiam BS CAR
Panie Matheo780 bardzo ciekawy filmik a na następny mam propozycje zeby zrobic 5 faktow albo historia JUMZA. Pozdrawiam 😉
No tak, politycy od zawsze wiedzą co dla narodu "lepsze" 🤦♂️
mnie najbardziej śmieszy jak politycy sobie zadecydowali, że ciągniki mogą max 40km/h jeździć. Oni są mądrzejsi od konstruktorów, a większość to nieudacznicy co całe życie w budżetówce😂🤣😂🤣
To może następny film zrobisz o Ursusie Hellasie ?
Przecież to zwykły ursus, tylko na Grecję, njc ciekawego na da się powiedzieć na ten temat
@@w4lczuk859 znajdowały się tam silniki v8
@@nascotflix2403 I R6 Perkinsa ale Dominik wie lepiej
Niestety na grupie jest dużo szczekających dzieci, które nie znają kulisów.
Kilka sztuk było w ciągu ostatnich 5 lat widoczne w ogłoszeniach sprzedaży. Może ktoś zrobi materiał na żywo wraz z właścicielami - czas pokaże. :)
Film 5/5!
Muzeum Motoryzacji w Nieborowie ma parę sztuk Ursusów serii U. Zdjęcia można zobaczyć na Facebooku.
@@piotrwarszynski797 warto odwiedzać takie miejsca, film nabrał by fajniejszego wydźwięku i polecam każdemu ruszyć na zwiedzanie :)
@@alek162 te Ursusy serii U z ostatnich ogłoszeń, to trafiły do Muzeum w Nieborowie.
@@piotrwarszynski797 tak, zdrążyłem temat :)
Wszystkie ursusy wyglądają prawie że identycznie jak moje rysunki jak miałem 7 lat
Szkoda że nie pojechałeś obejrzeć jakiś zachowany egzemplarz.
Muzeum Motoryzacji w Nieborowie ma parę egzemplaży Ursusów serii U. Zdjęcia są na Facebooku.
Może następny film o marce Kramer?
może teraz coś o ciągnikach umz albo ciągnikach i przyczepach pronar?
Zakup licencji MF i odrzucenie serii U nie było spowodowane tym że nasi nie chcieli rozwijać swojej myśli technicznej ale tym że ZSRR chciało pozyskać technologie MF odlewania żeliwa sferoidalnego i wymusiło na Ursusie kupno licencji a przez to całego procesu technologicznego.
To bardziej chodziło o to że Ferguson szukał frajera, który by zakupił licencję aby móc odżyć z tego powodu że byli na skraju bankructwa, zarząd partii dostał pod stołem dolę by to lepiej rozpatrzeć a technologia odlewu żeliwa to była sprawa drugorzędna
@@Artur_c-_P no to już mamy trzy wersje tej historii, tylko moja jest poparta jakąś biblografią😂
@@Artur_c-_P mało prawdopodobne że Partię interesował los MF ZSRR musiało mieć w tym swój interes oprócz łapówki i ratowania MF, dalej utrzymuje swoją wersję z żeliwem sferoidalnym poparta wiedzą profesora inżyniera od materiałów który kiedyś wysoko zasiadał w przemyśle ciezkim w tamtych czasach.
@@Matheo780 moja poparta jest rozmową z byłym pracownikiem z Ursusa, który sprzeciwiał się procederowi licencji, po tym zostaw oddelegowany do Agromy radomskiej
@@pablo7245 Partii nie interesował los tylko Ferguson szukał frajera do wydojenia by móc działać nad serią MF 30xx oraz 600 a nie było funduszy, nikt nie chciał od nich licencji na całe traktory tylko woleli silniki adaptować do swoich konstrukcji, a przez to żeliwo sferoidalne remont skrzyni i mostu w MF 188 rocznik 77 kosztował mnie 10 tys złotych a państwu w tamtych czasach potrzebne były dewizy by działać za granicą
Carvertical? naprawdę?...jak dla mnie to strzał w stopę, zawiodłem się!
Hehe umnie łapa w dół
Pozdrawiam
Brakowało takiego filmu
Króciutko na temat ciągników o tym jak polska polityka potrafi rozpierdolic co kolwiek
Patrząc na zdjęcia, to renault kupiło od nich wszystko co dotyczyło serii U. Bliźniaczo podobne są ciągniki jeszcze ze stajni renault.
Mam nadzieje, że w końcu skończą się komentarze dzieciaków, że "Ursus to gówno, że wszystko na licencji od zetora, albo mf, zetor lepszy, Polacy nie potrafią nic sami zrobić " itd.
Wytlumaczcie mi jedno, dlaczego jak ktoś coś skrytykuje to od razu wyzywa się go od hejterów? Jak coś jest badziewne to mówienie o tym, że jest badziewne to nie hejt tylko prawda.
O ile zostanie uzasadnione dlaczego jest badziewiem to krytyka ale jeśli ktoś powie że coś jest badziewiem bez żadnego uzasadnienia to jest hejt.
Może następny odcinek z LTZ ?
Szanuję te ciągniki oraz fabrykę.Takich ciągników w tych czasach już nie będzie z powodu norm emisji spalin itp...
I ogólna jakość wykonania spadła wszystkich materiałów dawniej były jakieś lepsze te materiały a teraz to jakby robili te ciągniki z gownolitu
@@zenonek3007 na masę nie na jakość żeby jak najwięcej zarobić taka prawda np kupując do c330 części albo kupisz replikę za 600 zł chłodnicy albo za 100 z allegro i wytrzyma rok sprawdzone na moim przykładzie
@@jarek5994 no właśnie to najgorsze a najbardziej traci na tym rolnik tak naprawde to zrobili tyle beznadziejnych norm które moim zdaniem nic nie pomagają dpf
Adblue to zwykle gówno mamy t25 od79 i co przez cały czas pracował do2019 roku jako ciągnik główny na gospodarstwie bez zadnej awarij i dalej pracuje stare maszyny to jest coś! Pozatym w dziesjej szych czasach rywalizacjia między markami maszyn rolniczych polega jedynie na wpierdoleniu jak najwięcej elektroniki żeby miało się coś spierdzielić
@@zenonek3007 tak masz rację i ludzie się dziwią że polskie ursusy mtz itd trzymają tak cenę bo ludzie chętniej kupują jak jakiś typek kupił wtryski elektroniczne do nowego john derre za sztukę zapłacił 8 tysięcy razy cztery więc sam widzisz a po za tym w nowych ciągnikach żeby coś zrobić potrzebujesz komputera stanie ci w polu ciągnik odetnie zapłon i trzeba drzwonić po serwis żeby wykasował błedy i kasują tylko pieniądze
Wystarczy popatrzeć że ta seria u zrobiła się bardzo podobna do późniejszych Renault
Widocznie maska to wkład renault. Produkcję serii U planowano na 1974 a renault podobne maski zaczęło stosować od 1975 (przynajmniej z tego roku było najstarsze Renault z taką maską jakie znalazłem)
Widocznie maska to wkład renault. Produkcję serii U planowano na 1974 a renault podobne maski zaczęło stosować od 1975 (przynajmniej z tego roku było najstarsze Renault z taką maską jakie znalazłem)
Nie można mówić o rozwijaniu ciągników licencyjnych ponieważ Ursus 3512 jest względem pierwszych licencyjnych fergusonów wersją zubożoną. Na przykład ferguson 255 ma wałek wom 540 i wałek zależny, którego w 3512 nie ma.
2:45 A czy w 1968 nie produkowano już c 330? Bo gdzieś czytałem że c 328 i c 330 były przez krótki czas produkowane jednocześnie, poza tym oprócz c 4011 produkowano też chyba wersję eksportową c 350
C330 produkowana byla juz od 1967
Ursus to najlepsza marka 😁
Kiedy film z serii radzieckie ciągnik rolnicze
Nie wiem co o tym myśleć, po części szkoda że politycy zaprzepaścili szansę na rozwój firmy, ale ta cała seria U nieszczególnie do mnie przemawia. Może gdyby współpraca z Francuzami się udała, a ciągnik był produkowany w większych ilościach sam zastąpiłbym nim Ursusa c360...
Nie zastąpił byś nim C-360 ponieważ produkcję serii U planowano na 1974 rok. Czyli historia 4011 w ursusie skończyła by się na C-355 a C-360 nigdy by nie powstał.
@@wiktorkowalik7383 wiesz co... Nie wiadomo Ursusy serii U miały być bardziej zaawansowane technicznie od na przykład C355 więc pewnie byłyby droższe, więc możliwe byłoby że Ursus składałby przy okazji ciągniki dla mniej zamożnych rolników.
@@Thicc_Vulpes Tylko że jednoczesna produkcja serii U i pochodnych 4011 nie miała najmniejszego sensu ze względu na to że opracowano serię U właśnie po to by nie produkować 4011/C-355. Zaś produkcja U miała odbywać się na liniach produkcyjnych 4011/C-355. Z resztą zawsze można było zrobić uboższą wersję, bez kabiny itp. gdyby była taka potrzeba.
A tak z drugiej strony czy na pewno U były by droższe? Niby lepiej wyposażone ale za to tańsze w produkcji ze względu na unifikację a to też przekłada się na cenę.
@@wiktorkowalik7383 faktycznie... Szkoda że się nie udało z tymi Ursusami
@@Thicc_Vulpes Wielka szkoda. Nie dość że Ursus stracił wielką szansę na rozwój i pogrążył się po przez zakup licencji od MF to jeszcze te czeskie zwierzęta naśmiewają się z nas że "produkowaliśmy tylko to co oni nam łaskawie udostępnili" oraz przypisują sobie serię ciężką jako tylko i wyłącznie dzieło ich inżynierów.
Matheo czemu powiedziałeś że ursus produkował c 328 c 4011 i wdrażał też i c 385 jak w 1967 roku zaczęto produkcję trzydziestki?
Teraz może ursusy sadownicze?
0:39 oni to specjalnie robią aby się kłucić z 10 latkami a potem wrzucać na swoje prywatne grupy screeny z kłutni