I kolejny wielki plus za wspomnienie o tym, że położenie gałki głośności nie ma nic wspólnego z oddawaną mocą, brawo, brawo, brawo!! Rzadko się o tym wspomina, a zależy to od: czułości wejścia, do którego podajemy sygnał oraz właśnie charakterystyki potencjometru głośności. Dwa różne wzmacniacze o tej samej mocy mogą grać z różną głośnością przy tym samym położeniu gałki głośności. Powiem więcej, wzmacniacz o mniejszej mocy może grać głośniej z gałką głośności położona wcześniej, niż wzmacniacz o większej mocy z gałką odkręconą dalej, właśnie ze względu na inną charakterystykę potencjometru. Kapitalny materiał, zaskoczyliście mnie :)
@@henrykgogol4628 Inne napięcie wejściowe (czułość wejścia) ma oczywiście równie duży wpływ, niemniej charakterystyka potencjometru także. W zależności od wzmacniacza, głośność narasta w różnym stopniu, nawet przy tej samej czułości wejściowej. Miałem np. 2 wzmacniacze o tej samej czułości wejściowej (np. 200 mV) gdzie wzmacniacz o mniejszej mocy "grał głośniej" z gałką w pozycji na godzinę 9 niż wzmacniacz o większej mocy w tym samym położeniu gałki, a np. w położeniu na godzinę 10, to drugi wzmacniacz "grał" głośniej. Charakterystyka potencjometru ma ogromny wpływ. Nie miałaby ona wpływu tylko w przypadku odkręcenia na maksimum, wtedy faktycznie już tylko czułość wejściowa ma znaczenie.
@@filipog4 w sumie to i masz też racje bo producenci stosują potencjometry o różnych zakresach oporności , ale w głównej mierze bierze się pod uwagę parametr czułość wejścia - bo on jest podawany przez producenta (należy zwrócić uwagę że przecież niektóre urządzenia wzmacniające nie stosują potencjometrów do regulacji głośności)
Szacun za odwagę obalania przekonań o tym że wzmacniacze i kolumny można oceniać i wybierać przez dane techniczne lub filmy na UA-cam . Zasada chcesz dobrze posłuchać to rusz uszy do sklepu działa zawsze. Przy wyborze sprzętu najpierw włącz ciało i słuchaj odczuwanych emocji a potem patrz na sprzęt i parametry. Materiał oceniam na bardzo pomocny i rzetelny mimo że nie daje prostej odpowiedzi. Tu nie ma prostej odpowiedzi. 🙂👍
@@Q21salon Subskrypcje mam już od dłuższego czasu po tym powyższym nagraniu po poradniku dotyczącym gramofonów oraz po filmie o nazwie "Wzmacniacze ze świetnym DETALEM " oraz filmie "Kolumny ze świetnym DETALEM" przestawiam ową subskrypcje na opcje WSZYSTKO czyli od Q21 będę dostawał powiadomienia. Uznałem, że te nagrania to lekcja obowiązkowa.
2:35 aż miło posłuchać prawidłowej wymowy słowa "subwoofer", brawo! Dajecie przykład innym :) świetny materiał, bardzo zrozumiale wyjaśnione! :) osobiście preferuję wzmacniacze w klasie AB, ale absolutnie nie neguję innych.
Dzieki za porzadny material. Powiedz prosze Pawle jak ma sie mocą realne Musical Fidelity m5si. Czy te ponad 220 wat w testach audio na 4 om dla obu kanalow lub 150 dla obu orzy 8 om, na prawde on ma? Wedlug Was? Drugie pytanko. Dlaczego Yamaha podaje takie szalone wartosci we wzmacniaczach za np. 4 czy 5 tys. 200w dla oby na 4 om. I wyraznie napisane RMS przy niskich znieksztalceniach. Skad to biora?
Mi wystarcza 2x10 Wat w klasie A z IRFP250SE (3 żarówki H7 zamiast źródła prądowego), które wymaga 40V/400 Wat stabilizowanego zasilacza z mnożnikiem pojemności i dławikiem. Przy 90dB kolumnach można narobić hałasu w prawie 20m² pokoju. Ok 10 elementów na kanał, a jaki świetny dźwięk i kontrola w basie. Wadą jest dużo ciepła, drogi zasilacz i spory pobór prądu.
Super materiał !! Miałem Arcama avr 5 z końcówka emitiva 300 VAT i grało to mocno przy 70 % ale coś mi nie pasowało kupiłem unico due tam jest 100 VAT na kanał jest to oczywiście hybryda i powiem ze przy 20 % sala gra wszyscy się bawią jest impreza … grają z focal Vestia 4 są to trudniejsze troszkę kolumny do wysterowania niż Klipsxh Rp 8000f2
@@nile2589 ja nie lubię suchych wzmacniaczy,albo neutralny albo z bassem ,może to ta moc wzmacniacza robi to że membrany wibrują przyjemnymi tonami niskimi ,ale tak neutralny wzmak to ideał ale nie każdy to lubi .
"Ciężko jest być mądrym" a w Q21 potrafią !🤗! Szczególnie kwestia głośność vs gain jest tu warta zapamiętania, bo w 95% recenzji i porównań przemilczana i godzina pokrętła ma niby zwiastować moc wzmacniacza !🤬! Dawajcie w palnik dalej mości panowie, bo bardzo ładnie i na temat !😇!
Jeżeli wzmacniacz jest w stanie wygenerować np. 2X100W/4ohm to przy sprawności 50% z sieci pobierze 400W. Ale metodyka pomiaru poboru mocy wg normy PN-EN 62368-2 jest taka. Wzmacniacz 100W wysterowuje się szumem różowym tak aby na wyjściu uzyskać 12,5W a to jest 1/8 mocy znamionowej. I wtedy mierzy się pobór mocy. Jest to wartość dużo mniejsza. Dla laików. jeżeli chcesz kupić wzmacniacz 2X100W to sprawdź ile waży. Jeżeli 10kg lub więcej można kupować. Dobry wzmacniacz 2X100W /8 może oddać 2X 200W jeżeli ma wydajny zasilacz. Oczywiście to będzie moc w ograniczonym czasie ale do impulsu na basie wystarczająca. Dobrze też jak ma wysoki damping factor i szybkość narastania sygnału. Ważna też jest odpowiedź impulsowa na wyjściu. Klasa A dobra jest dla audiomaniaków. Dla większości słuchaczy muzyki to klasa AB. Klasy D nie polecam. Stosuje się ją przeważnie w subwooferach aktywnych gdzie zniekształcenia nieliniowe głośników dochodzą do 20% przy dużych wychyleniach.
Z pozoru pytanie o słuchawki, choć chyba w praktyce bardziej należące do świata głośników - czy do słuchawek Hifiman Susvara lepiej zainwestować w mocny wcmacniacz słuchawkowy klasy A czy od razu szukać wzmacniacza kolumnowego (być może to drugie rozwiązanie byłoby nawet tańsze)? Mój obecny wzmacniacz to Burson Soloist 3XP (z opcją obejścia kontroli głośności) - z pewnością na papierze w zupełności wystarczający, jednak nie jestem pewien czy w rzeczywistości zagra na tyle dobrze, by Susvary pokazały dlaczego są lepsze np. od HE1000se. Byłbym wdzięczny za poradę :-)
Uważam, że lepiej zostać przy wzmacniaczu słuchawkowym. Feliks Envy pracuje z Susvarami jak marzenie. Jeżeli jednak nie chcemy tyle wydawać, świetny jest również Ferrum OOR
@@horn250168 zbyt duża głośność lub jakiś problem techniczny. Przy zachowanym rozsądku z gałką głośności naprawdę niełatwo jest spalić kolumny i często łatwiej o to że wzmacniaczem za słabym, a nie za mocnym.
Mam dynaudio emit 10 o skuteczności 85dB, czy podłaczajac kolejno pod nie przykladowo pma600, pma900hne, a nawet pma1700 jest progress przy tak małych kolumnach czy dla nich podmieniajac np z 900 na 1700 wiecej nie wycisniemy?
Ktoś orientuje się jaki typ swiatlowodu jest w tych kablach toslink optycznych? Przy modzie nagłośnienia wielostrefowego zastanawiam się nad prowadzeniem przewodu światłowodowego jako wyjście dźwięku z tv itp. Jednak wolal bym z metra a później spawać swiatlo z toslink
Ten amplituner według pomiarów jest nawet mocniejszy niż na papierze. Co do dzwieku to trzeba dopasować go do kolumn. Z pylonami pearl 25 gra bardzo dobrze
@@stasiek6420 miałeś wytłumaczone to w filmie. Dalej powielasz bzdury. Ma więcej niż 100w a Marantz pm6007 gra głośniej, lepiej i dynamiczniej. A ma 2x 40 :) Proszę posłuchać jeszcze raz co mówią w filmie. Proponuję odsłuchy - Marantz vs ca - to jak granie orkiestry a czarnej plamy. Zero szczegółów w ca. Bas jak pobity w loudnes a nie wygenerowany mocą. Koszmar ampli.
@@sebastianst7569 axr nie ma podbicia loudness . Poza tym wydajność prądowa jest wzorowa przy 4 Ohm oddaje prawie 2x większą moc. Czy można zmierzyć tę większą głośność i dynamikę? Jakie parametry odpowiadają tym subiektywnym wartościom?
Niestety, nigdy takiego zestawienia nie słuchałem :( Warto jednak do nas zadzwonić, popytać a coś z pewnościa polecimy, aby posłuchać i spróbować :) Zapraszamy!
Ja na moim wzmacniaczu gram na godzinie 12 i wtedy już jest naprawdę głośno i rzadko się tam zapuszczam ogólnie słucham cicho wieczorami kameralnie w towarzystwie a dźwięk jest pełny jest bas wszystko co potrzeba
Patrząc na środek wzmacniaczy marek bardziej audiofilskich, czasami można się zdziwić. Małe kondensatory, przeciętne zasilanie. Nie wiadomo z czego cena wynika.
@@nile2589można być audiofilem mając kable za 300 zł więc nie wrzucałbym wszystkich do jednego worka ze zjebami. Ci są w każdej dziedzinie życia - w motoryzacji chociażby w stuningowanych autach czy motorach
@@nile2589 to zależy co dla kogo oznacza bardzo dobry wzmacniacz i kto ma jakie oczekiwania od niego i jego brzmienia , pojęcie bardzo dobry jest bardzo pojemne. Za 10 tysięcy można kupić jakościowo lepszy wzmacniacz od tego za 5k.
@@tomaszn.362 Masz jakieś skargi, zażalenia do wyższych modeli kl D Hypex czy B&O, w cenie kilka tysięcy złotych? Oczywiście można je wsadzić do audiofilskiej obudowy i sprzedawać 3 razy drożej.
Wielkość poboru prądu na etykiecie może oznaczać np. moc uśrednioną, więc jednak wzmacniacz mający pobór 60W może mieć moc maksymalną 100W na kanał. Naim to bardzo zły przykład, bo te wzmacniacze mają zbyt dużą czułość wejściową co powoduje, że już na początku potencjometru mamy wysoką moc na wyjściu... po czym wzmacniacz szybko się przesterowuje. Po to Naim oferuje zewnętrzne zasilacze do swoich wzmacniaczy. "Mocny dźwięk" wzmacniaczy lampowych to nic innego jak zniekształcenia i przester na lampach. Wzmacniacze w klasie D mają problem z bardzo zmiennymi przebiegami impedancji kolumn głośnikowych. Stąd bywa porażka na niektórych "trudnych" kolumnach. Właśnie bardzo mocne wzmacniacze z wysokim "dumping factor" potrafią zagrać dużo delikatniej od kilkuwatowych pierdziawek, bo nie dają tylu zniekształceń i panują nad przetwornikami w kolumnach. Namiar basu i sztuczna potęga źle świadczy o wzmacniaczu. Waga wzmacniacza to też fikuśna obudowa, nadmiarowe radiatory i inne duperele a nie koniecznie rozbudowany zasilacz. Lepiej zobaczyć co jest w środku, a nie oceniać po ciężarze. 24 kg Yamaha nie gra wcale lepiej od 12 kg Rotel czy 8 kg Lyngdorf. Drewniane panele ozdobne nie poprawiają brzmienia a swoje ważą 🤪 Amplitunery kina domowego owszem mają po 200 W na kanał... tyle, że nie cały czas i nie wszystkie obciążone jednocześnie. Wzmacniacze stereo również potrafią mieć zupełnie fantastyczne moce wyjściowe szczególnie chwilowe i podczas obciążenia pojedynczego kanału. Naim Nite 50 Anniversary potrafi dać nawet 60W na kanał, ale tylko w określonych okolicznościach. W każdym razie, do słuchania w małym mieszkaniu bez ogłuchnięcia i wizyty policji powinno wystarczyć ok. 10W mocy. Jeśli nie wystarcza to znaczy, że kupiłeś naprawdę kiepskie kolumny. (Nie, tym razem nie będę znowu pluć na Dynaudio).
Naim jeszcze sobie wymyślił, że tranzystory przykręci do obudowy w celu chłodzenia, zawsze to parę złoty do przodu dla nich np. w takim Naim Nait 5Si. Wiadomo za 8000 zł nie ma co wymagać ;)
@@mnemonic8757 To nie tylko pomysł Naim. Tak samo robią chociażby Exposure, Musical Fidelity, Cyrus czy Moon. Pomysł nie jest zły. Powiedziałbym bardzo dobry, tylko kwestia czy zaoszczędzone na osobnym radiatorze środki faktycznie pakowane są w lepszej klasy komponenty czy raczej w kieszeń inwestorów 🙂 Wiadomo, że audiofilia audiofilią, ale pieniążki muszą się zgadzać 🙂 Problemem rynku audio jest to, że produkt klasy podstawowej często jest w brzmieniu nie do odróżnienia od produktu premium, a premium zwykle kończy się na fikuśnej obudowie i marketingu podkreślającym "unikalność" zastosowanych rozwiązań. Bardzo dużą rolę odgrywa też legenda marki i sentyment. Często~gęsto właśnie sentyment jest wyceniony wyjątkowo wysoko. Czy wspomniany wcześniej przeze mnie jubileuszowy Naim jest wart tych 15000 PLN? No nie sądzę... Ale z drugiej strony kiedyś wiedziony sentymentem wydałem sporą kwotę na strasznie kiepskiego Arcam SA30, który jakością nawet się nie zbliża do rzeczonego Naim. Tak, że cóż... Głupie to hobby 😄
kolumny monitor audio, grają bezbarwnie ,niby wszystko jest a nie angażują. Zamień na focale a przekonasz się co to jest barwa i harmoniczne. Do wzmaka też się można przyczepić ,ale dałbym mu szanse.
Wzmacniacze do 30w są bardziej muzykalne mają lepsza barwę dzwieku niz wieksze odpowiedniki do cichego sluchania nie potrzebujemy wzmacniaczy z dużą mocą a z dużą wydajnoscia prądową
Jeśli ktoś nie ma pojęcia o co chodzi z mocą wzmacniaczy oraz efektywnością zestawów głośnikowych i co z tego wynika to na pewno nie dowie się tego z niniejszego materiału; kilka (skromniutko) faktów i tona bełkotu marketingowego w stylu "10kg wzmacniacz nie może mieć 200W" ... wisienką na torcie bulszitu w wykonaniu pana lektora jest stwierdzenie na końcu, że nie ma czegoś takiego jak moc pasywnych zestawów głośnikowych (kolumn), no gratuluję "wiedzy"... Kciuk oczywiście w dół bo ten materiał jest marketingowym ogłupianiem zamiast pomocą w faktycznym zrozumieniu zagadnienia...
Witam,jaki wzmacniacz byś zaproponował do dali opticon 2 mk 2,obecnie posiadam marantz nr1711 ale mam wrażenie że nie jest on zbyt dobry do 4ohm głośników,wcześniej miałem oberon 3 i miałem więcej basu np,pozdrawiam✌️
Ech chłopaki, zazdroszczę Wam pracy. Zarabiacie kasę robiąc to co kochacie. Praca marzeń😍 Jakbym z Wami pracował, to pewnie nie wychodziłbym z pracy do domu😂 Zamieszkałbym w salonie. A swoją drogą, macie wygodną kanapę na górze w pomieszczeniu odsłuchowym, tą czerwoną, wiem, bo miałem przyjemność posiedzieć na niej przy odsłuchu arii focala. Myślę, że do poleżenia też będzie się nadawać. Nie szukacie może ciecia nocnego?? 😂😂😂
Nocami można nadgonić trochę zaległości w mailach, posprawdzać stany magazynowe lub przygotować jakieś promocje…kusisz! 😅 Jestem jednak pewien, że pracując w takim wymiarze obydwaj łamalibyśmy prawo 🙈🙈
Moc mocą - jeszcze wydajność prądowa. I tu znowu kwestia zasilacza. W ramach tunningu zwiększam o około 50% pojemność kondensatorów głównych zarówno we wzmacniaczach jak i CD i zawsze jest lepiej, szczególnie jeśli chodzi o kontrolę basu, dynamikę i wybrzmienia
@@Q21salon Aktualnie Musical FIDELITY M2si + M2scd obydwa poprawione oraz Technics SL-PS7, Harman Kardon HD- 750, również po tunningu, do tego Dynaudio Audience 50 , deck Kenwood KX-9050- wszystko poprawiane 😉. Kable Sommer i sieciowki na bazie przewodów Lapp'a własnoręcznie wykonane (Melodika się nie sprawdziła, jak i inne) słuchawki RODE HTH-100 i Sennheiser 599 na wzmacniaczu słuchawkowym hybrydowym... są spore możliwości w poprawianiu fabryki i szczególnie w MF da się sporo zrobić. Oryginalne kondensatory we wzmacniaczu 10000 uF zamieniam na 15000 uF. W Technicsie oryginalne, bardzo małej pojemności kondensatory zamieniłem na 2 razy większe, co dało bardzo dobre efekty. Generalnie wymieniam luty na srebrno- miedziane, przy starszych klockach wszystkie kondensatory plus tłumienie ich drgań, likwiduję prądy wirowe, zmieniam (dobieram) okablowanie wewnętrzne, poprawiam zerowanie potencjału głównej płyty itd. Efekt zazwyczaj jest taki, że klocek zaczyna grać zdecydowanie przejrzyściej, bardziej dynamicznie, poprawia się kontrola basu, wybrzmienia, stereofonia. Koszty.... śmieszne, kilkanaście godzin pracy 😉
@@Q21salon ....ciekawostka: SL-PS7 według mnie i tych, którzy słuchali u mnie gra bardzo porównywalnie do M2SCD z przewagą w stereofonii i przejrzystości. To naprawdę fantastyczne źródło za te pieniądze, jeśli się nad nim trochę popracuje. Dlatego mam dylemat, czy zostawić MF , bo miał być zdecydowany progres a jest znikomy😉
@@Q21salon Tak, to prawda😉 Bawię się w to ze 25 lat i wniosek (poparty opiniami innych) taki, że lepiej wybrać odpowiednio i poprawić klocek za 1500-3500 zł, niż wydawać 2 a nawet 3 razy więcej za nowy 😉 Mam stały dostęp do systemów za 1-2 mln złotych i....duży problem z nimi😁 Porównania oczywiście nie ma i mam świadomość swojego miejsca w szeregu, ale przyjemność ze słuchania niejednokrotnie czerpię większą u siebie 😛 Pozdrawiam
I kolejny wielki plus za wspomnienie o tym, że położenie gałki głośności nie ma nic wspólnego z oddawaną mocą, brawo, brawo, brawo!! Rzadko się o tym wspomina, a zależy to od: czułości wejścia, do którego podajemy sygnał oraz właśnie charakterystyki potencjometru głośności.
Dwa różne wzmacniacze o tej samej mocy mogą grać z różną głośnością przy tym samym położeniu gałki głośności. Powiem więcej, wzmacniacz o mniejszej mocy może grać głośniej z gałką głośności położona wcześniej, niż wzmacniacz o większej mocy z gałką odkręconą dalej, właśnie ze względu na inną charakterystykę potencjometru.
Kapitalny materiał, zaskoczyliście mnie :)
💪🏻👊🏻
to nie charakterystyka potencjometru a inne napięcie wejściowe (inna czułość wejścia)
@@henrykgogol4628 Inne napięcie wejściowe (czułość wejścia) ma oczywiście równie duży wpływ, niemniej charakterystyka potencjometru także. W zależności od wzmacniacza, głośność narasta w różnym stopniu, nawet przy tej samej czułości wejściowej. Miałem np. 2 wzmacniacze o tej samej czułości wejściowej (np. 200 mV) gdzie wzmacniacz o mniejszej mocy "grał głośniej" z gałką w pozycji na godzinę 9 niż wzmacniacz o większej mocy w tym samym położeniu gałki, a np. w położeniu na godzinę 10, to drugi wzmacniacz "grał" głośniej. Charakterystyka potencjometru ma ogromny wpływ. Nie miałaby ona wpływu tylko w przypadku odkręcenia na maksimum, wtedy faktycznie już tylko czułość wejściowa ma znaczenie.
@@filipog4 w sumie to i masz też racje bo producenci stosują potencjometry o różnych zakresach oporności , ale w głównej mierze bierze się pod uwagę parametr czułość wejścia - bo on jest podawany przez producenta (należy zwrócić uwagę że przecież niektóre urządzenia wzmacniające nie stosują potencjometrów do regulacji głośności)
@@henrykgogol4628 tak :)
Świetny materiał, można się czegoś dowiedzieć niezależnie od poziomu wiedzy. Chapeau bas! Oby więcej tego typu materiałów.
Taki był Zamiar, dziękujemy! :)
Szacun za odwagę obalania przekonań o tym że wzmacniacze i kolumny można oceniać i wybierać przez dane techniczne lub filmy na UA-cam . Zasada chcesz dobrze posłuchać to rusz uszy do sklepu działa zawsze. Przy wyborze sprzętu najpierw włącz ciało i słuchaj odczuwanych emocji a potem patrz na sprzęt i parametry. Materiał oceniam na bardzo pomocny i rzetelny mimo że nie daje prostej odpowiedzi. Tu nie ma prostej odpowiedzi. 🙂👍
Dzięki! Dokładnie tak - nie ma prostej, ale zdecydowanie w stronę tego, co sam napisałeś ;). Po specyfikacji można kupić komputer…;)
BRAWO !!! W końcu ktoś przyznał, że waga wzmacniacza ma znaczenie ... mam nadzieję, że nie przez przypadek ;)
💪🏻💪🏻
@@Q21salon Mój Onkyo 8870 waży jakieś 17 kg i czuć ciężar tej elektroniki przy odsłuchu :-)
@@danielwawszczyk4016
A u mnie znajomi pytają gdzie jest wzmacniacz, bo widzą pudełko które waży 3kg.
Moja końcówka od Sony ta-n1 waży 70 kg natomiast sam pre ta-e1 waży 21 kg 😀
Amplituner Stereo Yamaha RX1100 waży tylko 13kg i uważam że potrafi zagrać z klasą i odp mocą 🤔 . Pozdrawiam wszystkich
Wartościowy odcinek. Sporo się dowiedziałem. Proszę o więcej takich filmów
Dziękujemy! :)
Bardzo fajny materiał - wielkie dzięki!
Dzięki również! :)
@@Q21salon Subskrypcje mam już od dłuższego czasu po tym powyższym nagraniu po poradniku dotyczącym gramofonów oraz po filmie o nazwie "Wzmacniacze ze świetnym DETALEM " oraz filmie "Kolumny ze świetnym DETALEM" przestawiam ową subskrypcje na opcje WSZYSTKO czyli od Q21 będę dostawał powiadomienia. Uznałem, że te nagrania to lekcja obowiązkowa.
2:35 aż miło posłuchać prawidłowej wymowy słowa "subwoofer", brawo! Dajecie przykład innym :) świetny materiał, bardzo zrozumiale wyjaśnione! :) osobiście preferuję wzmacniacze w klasie AB, ale absolutnie nie neguję innych.
Dzieki! Pozdrowionka :)
@filipog4 tak, prawidłowa wymowa słowa "subwoofer", w tej tematyce, jest tak samo ważna jak wybór koloru lakieru przy kupnie samochodu 🙂
Cześć ! Świetne przestawienie tematu. Co byś polecił do Harbeth XL 5 plus ?
Dzieki za porzadny material. Powiedz prosze Pawle jak ma sie mocą realne Musical Fidelity m5si. Czy te ponad 220 wat w testach audio na 4 om dla obu kanalow lub 150 dla obu orzy 8 om, na prawde on ma? Wedlug Was?
Drugie pytanko.
Dlaczego Yamaha podaje takie szalone wartosci we wzmacniaczach za np. 4 czy 5 tys. 200w dla oby na 4 om. I wyraznie napisane RMS przy niskich znieksztalceniach. Skad to biora?
@@JanKowalski-jf6dx m5si ma bardzo dużo mocy, na cyferki nie patrz :)
@@JanKowalski-jf6dx a Yamaha podaje co chce…bo może. To właśnie brak standaryzacji itp powoduje, że potem biorą się takie rzeczy :)
Mi wystarcza 2x10 Wat w klasie A z IRFP250SE (3 żarówki H7 zamiast źródła prądowego), które wymaga 40V/400 Wat stabilizowanego zasilacza z mnożnikiem pojemności i dławikiem.
Przy 90dB kolumnach można narobić hałasu w prawie 20m² pokoju.
Ok 10 elementów na kanał, a jaki świetny dźwięk i kontrola w basie. Wadą jest dużo ciepła, drogi zasilacz i spory pobór prądu.
Dokładnie, najważniejsze, żeby grało dobrze i cieszyło :)
Super materiał !! Miałem Arcama avr 5 z końcówka emitiva 300 VAT i grało to mocno przy 70 % ale coś mi nie pasowało kupiłem unico due tam jest 100 VAT na kanał jest to oczywiście hybryda i powiem ze przy 20 % sala gra wszyscy się bawią jest impreza … grają z focal Vestia 4 są to trudniejsze troszkę kolumny do wysterowania niż Klipsxh Rp 8000f2
Super, zadowolenia! :)
VAT?
Dobry odcinek! Jakie kolumny z Waszego doświadczenia dobrze wpasują się do 38m² z Naim 222+250? Muzyka to głównie cięższy rock, tool itp. Dzięki.
Do mocnej muzy…to może któraś Sopra?! 😎
A co sądzisz o połączeniu pathos classic remix i triangle delta signature. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Dobry materiał ,może jeszcze podzielenie na wzmacniacze grające sucho ,neutralnie ,i basowo 😊
Czyli wzmacniacze neutralne i te spieprzone.
@@nile2589 ja nie lubię suchych wzmacniaczy,albo neutralny albo z bassem ,może to ta moc wzmacniacza robi to że membrany wibrują przyjemnymi tonami niskimi ,ale tak neutralny wzmak to ideał ale nie każdy to lubi .
wzmacniacz który zaczyna wnosić coś od siebie jest bezużyteczny bo kolumny też są fałszowane, mogą być za ostre albo co innego
Czy są na rynku jakieś samodzielne przetworniki dac wielokanałowe, kina domowego do podłączenia pod końcówki mocy?
Do końcówki mocy to chyba bardziej procesory wielokanałowe? :)
"Ciężko jest być mądrym" a w Q21 potrafią !🤗! Szczególnie kwestia głośność vs gain jest tu warta zapamiętania, bo w 95% recenzji i porównań przemilczana i godzina pokrętła ma niby zwiastować moc wzmacniacza !🤬! Dawajcie w palnik dalej mości panowie, bo bardzo ładnie i na temat !😇!
@@RedFightingMood do przodu, trzeba robić content! 😁
Dzięki!
Każdy wzmacniacz ma inne parametry a najważniejszy -czy ładnie czysto gra !
Trzeba posłuchać !
Dokładnie :)
Jeżeli wzmacniacz jest w stanie wygenerować np. 2X100W/4ohm to przy sprawności 50% z sieci pobierze 400W. Ale metodyka pomiaru poboru mocy wg normy PN-EN 62368-2 jest taka. Wzmacniacz 100W wysterowuje się szumem różowym tak aby na wyjściu uzyskać 12,5W a to jest 1/8 mocy znamionowej. I wtedy mierzy się pobór mocy. Jest to wartość dużo mniejsza. Dla laików. jeżeli chcesz kupić wzmacniacz 2X100W to sprawdź ile waży. Jeżeli 10kg lub więcej można kupować. Dobry wzmacniacz 2X100W /8 może oddać 2X 200W jeżeli ma wydajny zasilacz. Oczywiście to będzie moc w ograniczonym czasie ale do impulsu na basie wystarczająca. Dobrze też jak ma wysoki damping factor i szybkość narastania sygnału. Ważna też jest odpowiedź impulsowa na wyjściu. Klasa A dobra jest dla audiomaniaków. Dla większości słuchaczy muzyki to klasa AB. Klasy D nie polecam. Stosuje się ją przeważnie w subwooferach aktywnych gdzie zniekształcenia nieliniowe głośników dochodzą do 20% przy dużych wychyleniach.
Z pozoru pytanie o słuchawki, choć chyba w praktyce bardziej należące do świata głośników - czy do słuchawek Hifiman Susvara lepiej zainwestować w mocny wcmacniacz słuchawkowy klasy A czy od razu szukać wzmacniacza kolumnowego (być może to drugie rozwiązanie byłoby nawet tańsze)? Mój obecny wzmacniacz to Burson Soloist 3XP (z opcją obejścia kontroli głośności) - z pewnością na papierze w zupełności wystarczający, jednak nie jestem pewien czy w rzeczywistości zagra na tyle dobrze, by Susvary pokazały dlaczego są lepsze np. od HE1000se. Byłbym wdzięczny za poradę :-)
Uważam, że lepiej zostać przy wzmacniaczu słuchawkowym. Feliks Envy pracuje z Susvarami jak marzenie. Jeżeli jednak nie chcemy tyle wydawać, świetny jest również Ferrum OOR
Czy końcówkę mocy stereo można podłączyć do amplitunera do niskiego odsluchu
Oczywiście, bardzo dobre rozwiązanie 💪🏻
No tak 👍
Czy Atc 7 w połączeniu z Nowym A1 spełnia się w tak zwanym cichym słuchaniu ? ( w bloku na godzinie max 10
Moim zdaniem tak, ale warto zweryfikować samemu, aby mieć pewność ;) zapraszamy!
Sporo musical fidelity widze w materiale - jakis przekaz podprogowy? ;)
Tak się akurat ułożyło, żadnego przekazu podprogowego :p
czy wzmacniacz vincent 237 mk2 nie jest za mocny do kolum sonus faber sonetto 5 ?
@@horn250168 nie istnieje coś takiego jak wzmacniacz za mocny, zatem śmiało, idealnie się nada :)
W ciągu miesiąca średnio tonowe membrany w obydwu głośnikach się spaliły..bo skrzeczą okropnie...a nie słucham na maxa...więc nie wiem o co chodzi..?
@@horn250168 zbyt duża głośność lub jakiś problem techniczny. Przy zachowanym rozsądku z gałką głośności naprawdę niełatwo jest spalić kolumny i często łatwiej o to że wzmacniaczem za słabym, a nie za mocnym.
Czy Rega elex mk4 jest wystarczająco mocna do Kef r3 meta?
Tak, Elex gra mocnym dźwiękiem, poradzi sobie na luzie ;)
Mam dynaudio emit 10 o skuteczności 85dB, czy podłaczajac kolejno pod nie przykladowo pma600, pma900hne, a nawet pma1700 jest progress przy tak małych kolumnach czy dla nich podmieniajac np z 900 na 1700 wiecej nie wycisniemy?
Emit 10 sie bardzo fajnie skalują, zatem im mocniejszy i lepszy wzmacniacz, tym lepiej grają :)
Dynaudio bm5 wypadają lepiej i nie ma takich problemów. Ty też zobacz moduł Hypex i do tego DAC z pilotem.
Jaki wzmacniacz do dynaudio emit 50 do ok 8tys?
Ktoś orientuje się jaki typ swiatlowodu jest w tych kablach toslink optycznych? Przy modzie nagłośnienia wielostrefowego zastanawiam się nad prowadzeniem przewodu światłowodowego jako wyjście dźwięku z tv itp. Jednak wolal bym z metra a później spawać swiatlo z toslink
Mam glosniki 80 W max 110W Impedancja: 4 ... 8 omów jakiej moc wzmacniacz by pasował...
@@ArkadiuszKurek-ki8en dobierz pod słuch, nie pod parametry :)
Cambridge Audio AXR100D rzeczywiście ma 2x100W czy pic na wode? Obsłuży np Kef R3 (Meta)?
Koszmar ampli, miałem kilka tygodni.
@@sebastianst7569 co z nim nie tak?
Ten amplituner według pomiarów jest nawet mocniejszy niż na papierze. Co do dzwieku to trzeba dopasować go do kolumn. Z pylonami pearl 25 gra bardzo dobrze
@@stasiek6420 miałeś wytłumaczone to w filmie. Dalej powielasz bzdury. Ma więcej niż 100w a Marantz pm6007 gra głośniej, lepiej i dynamiczniej. A ma 2x 40 :)
Proszę posłuchać jeszcze raz co mówią w filmie.
Proponuję odsłuchy - Marantz vs ca - to jak granie orkiestry a czarnej plamy. Zero szczegółów w ca. Bas jak pobity w loudnes a nie wygenerowany mocą.
Koszmar ampli.
@@sebastianst7569 axr nie ma podbicia loudness . Poza tym wydajność prądowa jest wzorowa przy 4 Ohm oddaje prawie 2x większą moc. Czy można zmierzyć tę większą głośność i dynamikę? Jakie parametry odpowiadają tym subiektywnym wartościom?
Cambridge audio 840 i Cambridge audio 851 mają 120 w 8 ohm a pobór z sieci 800w
To dobrze świadczy jeżeli chodzi o to, że sporo tego prądu ciągną z sieci :)
Tylny panel wszystko przyjmie.
to znaczy, że mają ok. 60% sprawności a Ty "pałujesz na maxa" kolumny tymi 120 W albo "nie pałujesz" a wzmacniacze mają jeszcze niższą sprawność...
Głośność na godzinie 3?
Serio?
Miało być na godz. 15:00🤣
Co sadzisz o polaczeniu technics su r 1000 i paradigm persona 3f.
Niestety, nigdy takiego zestawienia nie słuchałem :(
Warto jednak do nas zadzwonić, popytać a coś z pewnościa polecimy, aby posłuchać i spróbować :) Zapraszamy!
Ja na moim wzmacniaczu gram na godzinie 12 i wtedy już jest naprawdę głośno i rzadko się tam zapuszczam ogólnie słucham cicho wieczorami kameralnie w towarzystwie a dźwięk jest pełny jest bas wszystko co potrzeba
No i super! Jaki masz zestaw?
@@Q21salon u mnie gra Pier Audio MS 880 do tego Gato FM15 uważam że jest to bardzo udane połączenie
@@Pier18 bardzo fajny zestaw 😎
@@Q21salon dziękuję
Patrząc na środek wzmacniaczy marek bardziej audiofilskich, czasami można się zdziwić. Małe kondensatory, przeciętne zasilanie. Nie wiadomo z czego cena wynika.
Pewnie z tych kabli i audiofilskiego powietrza.
@@nile2589można być audiofilem mając kable za 300 zł więc nie wrzucałbym wszystkich do jednego worka ze zjebami. Ci są w każdej dziedzinie życia - w motoryzacji chociażby w stuningowanych autach czy motorach
@@tomaszn.362
Dzisiaj bardzo dobry wzmacniacz, kosztuje 2-5tys. Reszta to obudowa i powietrze, w tej obudowie.
@@nile2589 to zależy co dla kogo oznacza bardzo dobry wzmacniacz i kto ma jakie oczekiwania od niego i jego brzmienia , pojęcie bardzo dobry jest bardzo pojemne. Za 10 tysięcy można kupić jakościowo lepszy wzmacniacz od tego za 5k.
@@tomaszn.362
Masz jakieś skargi, zażalenia do wyższych modeli kl D Hypex czy B&O, w cenie kilka tysięcy złotych?
Oczywiście można je wsadzić do audiofilskiej obudowy i sprzedawać 3 razy drożej.
Wielkość poboru prądu na etykiecie może oznaczać np. moc uśrednioną, więc jednak wzmacniacz mający pobór 60W może mieć moc maksymalną 100W na kanał.
Naim to bardzo zły przykład, bo te wzmacniacze mają zbyt dużą czułość wejściową co powoduje, że już na początku potencjometru mamy wysoką moc na wyjściu... po czym wzmacniacz szybko się przesterowuje. Po to Naim oferuje zewnętrzne zasilacze do swoich wzmacniaczy.
"Mocny dźwięk" wzmacniaczy lampowych to nic innego jak zniekształcenia i przester na lampach.
Wzmacniacze w klasie D mają problem z bardzo zmiennymi przebiegami impedancji kolumn głośnikowych. Stąd bywa porażka na niektórych "trudnych" kolumnach.
Właśnie bardzo mocne wzmacniacze z wysokim "dumping factor" potrafią zagrać dużo delikatniej od kilkuwatowych pierdziawek, bo nie dają tylu zniekształceń i panują nad przetwornikami w kolumnach. Namiar basu i sztuczna potęga źle świadczy o wzmacniaczu.
Waga wzmacniacza to też fikuśna obudowa, nadmiarowe radiatory i inne duperele a nie koniecznie rozbudowany zasilacz. Lepiej zobaczyć co jest w środku, a nie oceniać po ciężarze. 24 kg Yamaha nie gra wcale lepiej od 12 kg Rotel czy 8 kg Lyngdorf. Drewniane panele ozdobne nie poprawiają brzmienia a swoje ważą 🤪
Amplitunery kina domowego owszem mają po 200 W na kanał... tyle, że nie cały czas i nie wszystkie obciążone jednocześnie. Wzmacniacze stereo również potrafią mieć zupełnie fantastyczne moce wyjściowe szczególnie chwilowe i podczas obciążenia pojedynczego kanału. Naim Nite 50 Anniversary potrafi dać nawet 60W na kanał, ale tylko w określonych okolicznościach.
W każdym razie, do słuchania w małym mieszkaniu bez ogłuchnięcia i wizyty policji powinno wystarczyć ok. 10W mocy. Jeśli nie wystarcza to znaczy, że kupiłeś naprawdę kiepskie kolumny. (Nie, tym razem nie będę znowu pluć na Dynaudio).
Naim jeszcze sobie wymyślił, że tranzystory przykręci do obudowy w celu chłodzenia, zawsze to parę złoty do przodu dla nich np. w takim Naim Nait 5Si. Wiadomo za 8000 zł nie ma co wymagać ;)
@@mnemonic8757 To nie tylko pomysł Naim. Tak samo robią chociażby Exposure, Musical Fidelity, Cyrus czy Moon. Pomysł nie jest zły. Powiedziałbym bardzo dobry, tylko kwestia czy zaoszczędzone na osobnym radiatorze środki faktycznie pakowane są w lepszej klasy komponenty czy raczej w kieszeń inwestorów 🙂 Wiadomo, że audiofilia audiofilią, ale pieniążki muszą się zgadzać 🙂
Problemem rynku audio jest to, że produkt klasy podstawowej często jest w brzmieniu nie do odróżnienia od produktu premium, a premium zwykle kończy się na fikuśnej obudowie i marketingu podkreślającym "unikalność" zastosowanych rozwiązań. Bardzo dużą rolę odgrywa też legenda marki i sentyment. Często~gęsto właśnie sentyment jest wyceniony wyjątkowo wysoko.
Czy wspomniany wcześniej przeze mnie jubileuszowy Naim jest wart tych 15000 PLN? No nie sądzę... Ale z drugiej strony kiedyś wiedziony sentymentem wydałem sporą kwotę na strasznie kiepskiego Arcam SA30, który jakością nawet się nie zbliża do rzeczonego Naim. Tak, że cóż... Głupie to hobby 😄
Witam, mam wzmacniacz Atoll in200 i do tego kolumny monitor audio gold 200 co pan myśli o tym zestawieniu ??
kolumny monitor audio, grają bezbarwnie ,niby wszystko jest a nie angażują. Zamień na focale a przekonasz się co to jest barwa i harmoniczne. Do wzmaka też się można przyczepić ,ale dałbym mu szanse.
Dla mnie mikrodynamika jest najwazniejsza bo głównie cicho słucham
Czego używasz? :)
Wzmacniacze do 30w są bardziej muzykalne mają lepsza barwę dzwieku niz wieksze odpowiedniki do cichego sluchania nie potrzebujemy wzmacniaczy z dużą mocą a z dużą wydajnoscia prądową
Jeśli ktoś nie ma pojęcia o co chodzi z mocą wzmacniaczy oraz efektywnością zestawów głośnikowych i co z tego wynika to na pewno nie dowie się tego z niniejszego materiału; kilka (skromniutko) faktów i tona bełkotu marketingowego w stylu "10kg wzmacniacz nie może mieć 200W" ... wisienką na torcie bulszitu w wykonaniu pana lektora jest stwierdzenie na końcu, że nie ma czegoś takiego jak moc pasywnych zestawów głośnikowych (kolumn), no gratuluję "wiedzy"... Kciuk oczywiście w dół bo ten materiał jest marketingowym ogłupianiem zamiast pomocą w faktycznym zrozumieniu zagadnienia...
Kiedyś nasz rodzimy tonsil określał moc głośników w taki sposób : 100 godzin szumu różowego o danej mocy = moc znamionowa
Witam,jaki wzmacniacz byś zaproponował do dali opticon 2 mk 2,obecnie posiadam marantz nr1711 ale mam wrażenie że nie jest on zbyt dobry do 4ohm głośników,wcześniej miałem oberon 3 i miałem więcej basu np,pozdrawiam✌️
Możesz spróbować na przykład Vincenta sv-237 mkII, albo Rega Elex MK4 :)
@@Q21salon dzięki wielkie za odpowiedź,przyjrze się nim napewno,pozdrawiam✌️
@@Q21salon A co myślisz o technics SU-GX70 lub marantz stereo 70s
@@Adrianek81 Też można spróbować. Najlepiej wpaść na odsłuch i przekonać się na własne ucho, do czego oczywiście zapraszam :)
@@Q21salon dzięki za zaproszenie ale ja mieszkam w centralnej szkocji,pozdrawiam✌️
Najsłabszy Gryphon - Diablo 120 w papierach rzeczywiście ma 120 W przy 8 omach, a napędzi nawet płytę chodnikową 😂
😅
Ech chłopaki, zazdroszczę Wam pracy. Zarabiacie kasę robiąc to co kochacie. Praca marzeń😍 Jakbym z Wami pracował, to pewnie nie wychodziłbym z pracy do domu😂 Zamieszkałbym w salonie. A swoją drogą, macie wygodną kanapę na górze w pomieszczeniu odsłuchowym, tą czerwoną, wiem, bo miałem przyjemność posiedzieć na niej przy odsłuchu arii focala. Myślę, że do poleżenia też będzie się nadawać. Nie szukacie może ciecia nocnego?? 😂😂😂
Nocami można nadgonić trochę zaległości w mailach, posprawdzać stany magazynowe lub przygotować jakieś promocje…kusisz! 😅
Jestem jednak pewien, że pracując w takim wymiarze obydwaj łamalibyśmy prawo 🙈🙈
@@Q21salon to może palacza do kotłowni na noc szukacie😂😂😂
Byłbym najszczęśliwszym palaczem na świecie mając wokół siebie tyle zacnych pieców🙂
@@kolofakirr Wiesz, napisać do nas maila nic nie kosztuje...może się coś znajdzie :D :D
🥵
Ciepło dziś, prawda?
Moc mocą - jeszcze wydajność prądowa. I tu znowu kwestia zasilacza. W ramach tunningu zwiększam o około 50% pojemność kondensatorów głównych zarówno we wzmacniaczach jak i CD i zawsze jest lepiej, szczególnie jeśli chodzi o kontrolę basu, dynamikę i wybrzmienia
Z czego korzystasz, tak z ciekawości? :)
@@Q21salon Aktualnie Musical FIDELITY M2si + M2scd obydwa poprawione oraz Technics SL-PS7, Harman Kardon HD- 750, również po tunningu, do tego Dynaudio Audience 50 , deck Kenwood KX-9050- wszystko poprawiane 😉. Kable Sommer i sieciowki na bazie przewodów Lapp'a własnoręcznie wykonane (Melodika się nie sprawdziła, jak i inne) słuchawki RODE HTH-100 i Sennheiser 599 na wzmacniaczu słuchawkowym hybrydowym... są spore możliwości w poprawianiu fabryki i szczególnie w MF da się sporo zrobić. Oryginalne kondensatory we wzmacniaczu 10000 uF zamieniam na 15000 uF. W Technicsie oryginalne, bardzo małej pojemności kondensatory zamieniłem na 2 razy większe, co dało bardzo dobre efekty. Generalnie wymieniam luty na srebrno- miedziane, przy starszych klockach wszystkie kondensatory plus tłumienie ich drgań, likwiduję prądy wirowe, zmieniam (dobieram) okablowanie wewnętrzne, poprawiam zerowanie potencjału głównej płyty itd. Efekt zazwyczaj jest taki, że klocek zaczyna grać zdecydowanie przejrzyściej, bardziej dynamicznie, poprawia się kontrola basu, wybrzmienia, stereofonia. Koszty.... śmieszne, kilkanaście godzin pracy 😉
@@Q21salon ....ciekawostka: SL-PS7 według mnie i tych, którzy słuchali u mnie gra bardzo porównywalnie do M2SCD z przewagą w stereofonii i przejrzystości. To naprawdę fantastyczne źródło za te pieniądze, jeśli się nad nim trochę popracuje. Dlatego mam dylemat, czy zostawić MF , bo miał być zdecydowany progres a jest znikomy😉
@@piotro9994 fajnie, nie dość, że jest poprawa, to masz też fajne zajęcie i frajdę, że zrobiłeś coś sam ;)
Pozdrowienia!
@@Q21salon Tak, to prawda😉 Bawię się w to ze 25 lat i wniosek (poparty opiniami innych) taki, że lepiej wybrać odpowiednio i poprawić klocek za 1500-3500 zł, niż wydawać 2 a nawet 3 razy więcej za nowy 😉 Mam stały dostęp do systemów za 1-2 mln złotych i....duży problem z nimi😁 Porównania oczywiście nie ma i mam świadomość swojego miejsca w szeregu, ale przyjemność ze słuchania niejednokrotnie czerpię większą u siebie 😛
Pozdrawiam
Co sądzicie o końcówce Peachtree AMP-500? Mamy tutaj 2x500 8R i wagę lekko ponad 10kg :)
Nie testowałem, nie wypowiem sie :D
Końcówka IcePower z DACem.
Zobacz osobno końcówkę, osobno DAC. Końcówki Hypex i Purifi są trochę lepsze.