Zrobilem GSB w 15 dni wzorując się na Twoim poprzednim filmiku o ekwipunku (zresztą bardzo podobnym) i naprawdę dzieki za tę inspirację- sam pewnie nie odważyłbym sie aż tak lekko przejść, nie mając wiedzy od Ciebie, że jest to możliwe, a na serio nic kompletnie więcej nie potrzeba. Dla tych którzy się zastanawiają czy warto inwestować np w tak drogi puch czy inne ultralekkie a co za tym idzie ultradrogie paramenty... ja zainwestowałem i nie żałuje bo było mnie wtedy stać, ale w pewnym momencie uzmysłowiłem sobie że wydając setki złotych żeby zaoszczedzić kilkaset gramów lepiej samemu schudnąć kilka kilogramów 🤣 pozdrawiam serdecznie
Z ciekawości - które rejony Grecji? Byłem 2 tygodnie na Peloponezie, pochodziłem trochę w terenie m.in. po Hydrze, byłem też na najwyższym szczycie pasma Tajget, zauroczył mnie ten kraj. Przepiękne i totalnie puste góry. Miałem plan na Kretę na ten rok i... wiadomo jak się zakończyło.
@@sawekk1429 Cała Grecja, ale konkretnie miałem tu na myśli projekt wędrówki z Aten do Delf. Śladem starożytnych pielgrzymów, około 150 km. Zapraszam na mój kanał, mieszkam w Atenach i pokazuję ciekawe miejsca w okolicy.
Ja zrobiłem GSB w 9 dni 9h z plecakiem koło 10kg. Przygotowanie fizyczne to podstawa przy takich szlakach. Pozdrawiam i powodzenia na najbliższej wyprawie.
Zależy kto jak traktuje góry. Dla Ciebie to coś zadaniowego żeby pochwalić się że ,, zrobiłeś,, szlak na szybko. Można bez przygotowania sobie chodzić po górach a ile czasu ? To zależy ile kto na czasu.
Dzięki, z bardzo podobnym ekwipunkiem przeszedłem w tym roku GSB. Na nogach mialem lekkie buty biegowe, które sprawdziły się świetnie - jedynie w błocie trzeba było uważać, ale to w sumie było może 1% długości szlaku. Zestaw na deszcz to typowa wiatrówka + zwykle poncho, które chroniło mnie i plecak przed ulewą. Kurtka membranowa jest zbędna. Tarp przydał się w sumie trzy razy, zawsze udało się znaleźć schronienie czy nocleg. Zamiast karimaty miałem materac, jednak trochę większy komfort😉
Planowałem zrobić południową granice w tegoroczne wakacje, ale sytuacja jest jaka jest, więc odłożyłem na rok następny. Jednak wole mieć ten komfort otwartych schronisk w razie potrzeby. Materiał super i zainspiruje się rozwiązaniami. zobaczymy ile uda mi się uciąć wagi :D
Fajnie, czekam na drugą część ale kosmetyczka mnie zaskoczyłeś, spodziewałem się woreczka strunowego 😉a nie tak "ciężkiej" kosmetyczki ale taka jest na pewno wielorazowa więc te klika gramów nie będzie stanowiło różnicy. Trzymam kciuki za najbliższą wyprawę.
Fajnie gadasz chłopaku, bardzo fajnie. Natknąłem sie na Twoj film szukając recenzji Merrelli Moab (powiem, że mnie przekonałes do tych butów i juz byłem w skelpie przymierzyć). Podoba mi sie, że nie narzucasz niczego odnosnie sprzętu (tzn mówisz ze swojego doświadczenia, co u Ciebie się sprawdza itp). Dodatkowo strasznie fajnie sie Ciebie słucha - spokojnie opowiadzasz, nie ma chaosu - brawo, Elegancko - dodatkowo, widać, że robisz to z pasji!. Czego może mi troszkę zabrakło (szczególnie tutaj) to jakichś linków do użytego przez Ciebie sprzętu - dla mnie byłoby to przydatne (spiworek, wiatrówka i najważniejsze bielizna itp.)
Panie Łukaszu, wiem, że korzysta Pan niejako z obowiązku z produktów Deuter (moja ulubiona firma), ale co sądzi Pan o porównaniu tradycyjnych plecaków z plecakami ultralight bez stelaża? Korzystał pan kiedyś z takiego sprzętu?
dziekuje, pogladowe, i jak zawsze interesujace i osobiste. Bardzo chcialbym uslyszec wiecej o twoich doswiadzenia z zegarkiem gps, jakie? na jak dlugo starcza bateria? jakie mapy? jak wgrywac? czy mozna obesc sie bez paperu? Gdy ide z telefonem i powerbankiem na 20000 to starcza mi tylko na 6 dni a na Ukrainie gdzie glownie chodze, schronisk co kot naplakal i wiosek nie tak duzo, taki pomysl na przyszle nagrania ;) a tak notabene sprzedales mnie na cumulusa, zamowilem juz 3 spiwor i inne rzeczy, moj na lato na GSB bylby quilt 250, tez pol kilowka, bardzo uniwersalna i spalem w nim jak kamien przy +2
Bardzo podoba mi się ta wiatrówka Cumulusa. Szyta dla ciebie na wymiar i nie ma jej w sprzedaży? Patrzyłam u nich na stronie, nic takiego nie znalazłam. Szukam właśnie wiatrówki na najbliższy sezon.
Cześć, ciekawy, wmiarę zwięzły i na temat film, naprawdę fajny. Wspominałeś o tym że nie zabierasz latarek ładowanych na USB bo jak padnie nie da się wymienić akumulatora, to polecam ci sprawdzić latarke z dechtlonu TREK 900 używam jej prawie puł rokunie i nie mam z nią żadnych problemów. Polecam ci ją ponieważ kupując czołówkę dostajesz dwa wkłady jeden ładowany na USB a do drugiego zasilany 3 paluszki AAA. Z mojego doświadczenia wynika że wkład wystarczają do około 8h marszu a do prac obozowych na około 15h, więc raczej zanim się rozładuje zdążysz dojść do jakiegoś schroniska a awaryjnie masz ten drugi wkład. Więc jak się ten na USB ładuje można włożyć ten na baterie AAA. 2 wkłady tworzą lepszy zestaw bo na dłużej, powiedzmy że raz na 2 dni zużywasz 10% z modemu na paluszki to w zestawie z modemu na USB (ktury musi być ładowany raz na 2 dni) i wkład na paluszki wystarczą ci na 20 dni korzystania codziennie po około 7h (zakładając że pracujesz na rużanych trybach pracy). Mam nadzieje że udało mi się to jakoś sensownie przedstawić sens korzystania z tej latarki, najlepiej jak sam sobie wejdziesz na strone przeanalizujesz i dojdziesz do tego czy Ci się to opłaca. Pozdrawiam i miłego dnia życzę.
Dzięki za spostrzeżenie. Tak znam ten patent i jest on bardzo dobry. Chciałbym aby wszystkie dobre modele latarek miały taką możliwość. Chętnie przyjrzę się temu rozwiązaniu, o którym piszesz, może da się je zaadaptować do innych modeli. Jeśli tak - będę korzystał 👍
Z tego co kojaże pasuje to tulko do tej latarki, jeśli o to ci chodziło, ale latarka sama w sobie też jest bardzo dobra, posiada czerwone swiatł i białe do 400lm.
Często chodzę z nią w zimie + używam do astro fotografii. Zgubiłem pierwszą i kupiłem druga. Chyba ciężko o lepsza alternatywę ładuje się na usb a dodatkowo mamy koszyk na baterie aaa
Sugeruje nie kupowac wspolczesnych latarek opartych na elektronice, b duza awaryjnosć.Wszystkie te tzw tryby uniemozliwiaja wyłączenie latarki jednym przyciskiem. A stabilizator napiecia powoduje straty i kolejna awaryjnosc a latarka zamiast coraz słabiej swiecić zaczyna migać. Bezawaryjna latarka powinna miec tylko włącznik,kabel,baterie i zródło swiatla-najlepiej wymienne .To ze producenci informuja o tysiacach godzin swiecenia diody w latarce mozna switowac tylko smiechem bo jak latarka wytrzma 100 godzin to jest juz niezły wynik, bo nie siada dioda ale elektronika.Kupujac nowa czołowkę na diodach i elektronice można stracic takie jedyne zrodło swiatła jak nagle siądzie bez powodu.Jesli juz to brać dwie szt w razie awarii jednej. Dla porównania z czołowka na zarowce Petzl Zoom przeszedlem wiekszosc jaskiń jury i tatr w 20 lat, a latarkę kupiłem uzywaną,, ma juz 30lat wciaż działa,guma stracila elestycznosc z uwagi na starzenie..Sam zaczołem budowac latarki i wywalam wszystko zostawiajac opakowanie ,dopiero w to wstawiam zarowkę z diodą wewnacz, zero elektroniki.
Hej Łukasz. Właśnie zaopatrzyłem się w zegarek Sunto 9 Peak. Stąd moje pytanie. Jak wgrać mapy poszczególnych odcinków GSB, które mam w telefonie z aplikacji Mapa Turystyczna. Dzięki za pomoc.
Fajny materiał, a co do odzieży to co byś polecał na szlaku gdzie praktycznie cały czas pada np. Cape Wrath trail w Szkocji? Zainwestować w super wodoodporne buty i spodnie, czy pogodzić się z faktem ze i tak pewnie zmokną przy wielogodzinnych deszczach albo marszu po bardzo podmokłych terenach i postawić na cos lekkiego przemakalnego, ale zarazem szybko schnącego. Pozdrawiam!
Jeśli chodzi o ubranie na pewno zainwestował bym w porządną membranę lub coś mocno wodoodpornego, co opóźni penetrację ubrań przez deszcz. Zarówno kurtka jak i spodnie. Co do butów - kwestia czy wybrać membranowe? Być może warto, z zastrzeżeniem że po długim deszczu także "puszczą". Bez względu czy brałbym model z membraną czy nie, dobra impregnacja byłaby niezbędna.
Konrad R Tutaj trudno mi się zgodzić z Panem Superganem. Jeśli leje deszcz i przez dłuższy czas idziesz z plecakiem to nawet najdroższa membrana Arcterixa nie uchroni przed zmoknięciem (od zewnatrz czy od wewnatrz). Mokrym możesz być ale zabójczy jest chłód. Dlatego właśnie kurtka jaka przedstawia Łukasz w tym filmie jest dobrym rozwiazaniem. To albo ponczo. Tak czy siak to nie kwestia CZY zmokniesz (bo zmokniesz) tylko ew. ile i jak zachowasz temperaturę ciała. ✌️
@@ukaszSupergan Ja z tego samego powodu zamówiłem Ambit 3 (pewnie używałeś?). 9baro to jednak drogo jak dla turysty. Wiem, ambit to już prehistiria, ale ma wszystko to co mi potrzebne, prosty, solidny ABC z ogromna (jak na zegarek) bateria a cena poleciala mocno w dół (2.5 ambita3 w cenie jednego 9 Baro). Mam ambit 2S i największą bolączką była bateria. Tutaj, skok z 2S do 3Peak jest ogromny (z 9tką też może konkurować). Starego suunciaka mam już od 2015 roku i wciąż działa. Kupuję nowy bo pasek zaczął pękać ze starości, przerobie go na kieszonkowy licznik rowerowy, ciekawe ile jeszcze "pociągnie":) Ps Masz bardzo rzeczowy i przydatny "kontent", dzięki i pozdrawiam
Jak oglądałem ten filmik rok temu to sobie myślałem - co ten gościu opowiada? Nie byłem przekonany do chodzenia zupełnie bez schronienia i jednak zabrałem ze sobą swój kilogramowy namiot. I okazało się, że Łukasz miał oczywiście rację - spałem pod namiotem ze trzy razy, a w sumie za każdym razem mogłem znaleźć jakiś zastępczy nocleg po jakąś wiatą czy w bazie namiotowej, może tylko z nieco gorszym komfortem. Na GSB infrastruktury i noclegów jest dość żeby się nie przejmować dachem nad głową, ewentualnie można wziąć jakiś lekki tarp na wszelki wypadek. Paradoksalnie na bardziej cywilizowanym GSS namiot jest o wiele bardziej przydatny, bo tam jest więcej wczasowiczów i latem obłożenie noclegów jest znacznie większe, nie mówiąc o tym, że w Szklarskiej i w Karpaczu pole namiotowe w sezonie może być jedyną opcją noclegu bez zamawiania pokoju miesiąc wcześniej ;). Na GSS nocowałem pod namiotem z połowę noclegów o ile dobrze pamiętam.
Tarp to zazwyczaj prostokątny materiał z mocowaniami na rogach i krawędziach. Płachta biwakowa to rodzaj worka, mieszczącego człowieka wraz ze śpiworem.
Hej Łukasz. Właśnie zaopatrzyłem się w zegarek Sunto 9 Peak. Stąd moje pytanie. Jak wgrać mapy poszczególnych odcinków GSB, które mam w telefonie z aplikacji Mapa Turystyczna. Dzięki za pomoc.
Zrobilem GSB w 15 dni wzorując się na Twoim poprzednim filmiku o ekwipunku (zresztą bardzo podobnym) i naprawdę dzieki za tę inspirację- sam pewnie nie odważyłbym sie aż tak lekko przejść, nie mając wiedzy od Ciebie, że jest to możliwe, a na serio nic kompletnie więcej nie potrzeba. Dla tych którzy się zastanawiają czy warto inwestować np w tak drogi puch czy inne ultralekkie a co za tym idzie ultradrogie paramenty... ja zainwestowałem i nie żałuje bo było mnie wtedy stać, ale w pewnym momencie uzmysłowiłem sobie że wydając setki złotych żeby zaoszczedzić kilkaset gramów lepiej samemu schudnąć kilka kilogramów 🤣 pozdrawiam serdecznie
Z takie składanej miseczki korzysta nasze psisko zawsze kiedy idziemy gdzieś w teren. Świetna sprawa :)
Ciekawie przedstawiony temat, aż chce się zarzucić plecak i maszerować. 😉
Czekam na drugą część, mam w planach kilka dłuższych wędrówek po Grecji.
Z ciekawości - które rejony Grecji? Byłem 2 tygodnie na Peloponezie, pochodziłem trochę w terenie m.in. po Hydrze, byłem też na najwyższym szczycie pasma Tajget, zauroczył mnie ten kraj. Przepiękne i totalnie puste góry. Miałem plan na Kretę na ten rok i... wiadomo jak się zakończyło.
@@sawekk1429 Cała Grecja, ale konkretnie miałem tu na myśli projekt wędrówki z Aten do Delf.
Śladem starożytnych pielgrzymów, około 150 km.
Zapraszam na mój kanał, mieszkam w Atenach i pokazuję ciekawe miejsca w okolicy.
Ja zrobiłem GSB w 9 dni 9h z plecakiem koło 10kg. Przygotowanie fizyczne to podstawa przy takich szlakach. Pozdrawiam i powodzenia na najbliższej wyprawie.
Zależy kto jak traktuje góry. Dla Ciebie to coś zadaniowego żeby pochwalić się że ,, zrobiłeś,, szlak na szybko. Można bez przygotowania sobie chodzić po górach a ile czasu ? To zależy ile kto na czasu.
@@82sted stawiam sobie wyzwania i je realizuje. Nie chodzi mi o fame. Pozdrawiam.
Szedłeś czy biegłeś część trasy?
@@darekm.w.1374 Szedłem. Poprzez to przejście zacząłem biegać ultramaratony górskie więc kiedyś może sproboje przebiec.
Waga plecaka mówi niewiele jeśli nie jest odniesiona do budowy ciała, co innego 10kg dla dziewczyny 45kg 150cm a co innego dla chłopa 90kg 210cm.
A ja zabieram stare buty z Polsportu, koszulę flanelową, dżinsy i finkę :-).
Ja to bym poszedł nawet z Polką
Dzięki, z bardzo podobnym ekwipunkiem przeszedłem w tym roku GSB. Na nogach mialem lekkie buty biegowe, które sprawdziły się świetnie - jedynie w błocie trzeba było uważać, ale to w sumie było może 1% długości szlaku. Zestaw na deszcz to typowa wiatrówka + zwykle poncho, które chroniło mnie i plecak przed ulewą. Kurtka membranowa jest zbędna. Tarp przydał się w sumie trzy razy, zawsze udało się znaleźć schronienie czy nocleg. Zamiast karimaty miałem materac, jednak trochę większy komfort😉
Planowałem zrobić południową granice w tegoroczne wakacje, ale sytuacja jest jaka jest, więc odłożyłem na rok następny. Jednak wole mieć ten komfort otwartych schronisk w razie potrzeby. Materiał super i zainspiruje się rozwiązaniami. zobaczymy ile uda mi się uciąć wagi :D
Spoko film.
Pozdrawiam.
Fajnie, czekam na drugą część ale kosmetyczka mnie zaskoczyłeś, spodziewałem się woreczka strunowego 😉a nie tak "ciężkiej" kosmetyczki ale taka jest na pewno wielorazowa więc te klika gramów nie będzie stanowiło różnicy. Trzymam kciuki za najbliższą wyprawę.
Fajnie gadasz chłopaku, bardzo fajnie. Natknąłem sie na Twoj film szukając recenzji Merrelli Moab (powiem, że mnie przekonałes do tych butów i juz byłem w skelpie przymierzyć). Podoba mi sie, że nie narzucasz niczego odnosnie sprzętu (tzn mówisz ze swojego doświadczenia, co u Ciebie się sprawdza itp). Dodatkowo strasznie fajnie sie Ciebie słucha - spokojnie opowiadzasz, nie ma chaosu - brawo, Elegancko - dodatkowo, widać, że robisz to z pasji!. Czego może mi troszkę zabrakło (szczególnie tutaj) to jakichś linków do użytego przez Ciebie sprzętu - dla mnie byłoby to przydatne (spiworek, wiatrówka i najważniejsze bielizna itp.)
Panie Łukaszu, wiem, że korzysta Pan niejako z obowiązku z produktów Deuter (moja ulubiona firma), ale co sądzi Pan o porównaniu tradycyjnych plecaków z plecakami ultralight bez stelaża? Korzystał pan kiedyś z takiego sprzętu?
Udało mi się przejść całe GSB z litrem wody w plecaku :P polecam rozwiązanie beFree Katadyna
Witam, super materiały do przygotowania przed wyprawą. Mam pytanie bluzy z power strech jakiej firmy/model polecasz? pozdrawiam
1-2 dni do sklepu to przy Twoim tempie 50-100 km, dla mnie to 2-4 dni, a jak zacznie doskwierać kolanko... Mimo wszystko sprawa godna przemyślenia.
dziekuje, pogladowe, i jak zawsze interesujace i osobiste. Bardzo chcialbym uslyszec wiecej o twoich doswiadzenia z zegarkiem gps, jakie? na jak dlugo starcza bateria? jakie mapy? jak wgrywac? czy mozna obesc sie bez paperu? Gdy ide z telefonem i powerbankiem na 20000 to starcza mi tylko na 6 dni a na Ukrainie gdzie glownie chodze, schronisk co kot naplakal i wiosek nie tak duzo, taki pomysl na przyszle nagrania ;) a tak notabene sprzedales mnie na cumulusa, zamowilem juz 3 spiwor i inne rzeczy, moj na lato na GSB bylby quilt 250, tez pol kilowka, bardzo uniwersalna i spalem w nim jak kamien przy +2
Dzięki! Będę pamiętał o takim temacie kolejnego poradnika. Może uda się tej zimy, jeśli nie - to po zimowej wyprawie 🙂👍
@@ukaszSupergan powodzenia
@@jantomaszrogala4230 Dziękuję!
Bardzo podoba mi się ta wiatrówka Cumulusa. Szyta dla ciebie na wymiar i nie ma jej w sprzedaży? Patrzyłam u nich na stronie, nic takiego nie znalazłam. Szukam właśnie wiatrówki na najbliższy sezon.
To model Ventego, jak najbardziej jest u nich na stronie: cumulus.equipment/pl_pl/meska-kurtka-ventego.html
Cześć, ciekawy, wmiarę zwięzły i na temat film, naprawdę fajny. Wspominałeś o tym że nie zabierasz latarek ładowanych na USB bo jak padnie nie da się wymienić akumulatora, to polecam ci sprawdzić latarke z dechtlonu TREK 900 używam jej prawie puł rokunie i nie mam z nią żadnych problemów. Polecam ci ją ponieważ kupując czołówkę dostajesz dwa wkłady jeden ładowany na USB a do drugiego zasilany 3 paluszki AAA. Z mojego doświadczenia wynika że wkład wystarczają do około 8h marszu a do prac obozowych na około 15h, więc raczej zanim się rozładuje zdążysz dojść do jakiegoś schroniska a awaryjnie masz ten drugi wkład. Więc jak się ten na USB ładuje można włożyć ten na baterie AAA. 2 wkłady tworzą lepszy zestaw bo na dłużej, powiedzmy że raz na 2 dni zużywasz 10% z modemu na paluszki to w zestawie z modemu na USB (ktury musi być ładowany raz na 2 dni) i wkład na paluszki wystarczą ci na 20 dni korzystania codziennie po około 7h (zakładając że pracujesz na rużanych trybach pracy). Mam nadzieje że udało mi się to jakoś sensownie przedstawić sens korzystania z tej latarki, najlepiej jak sam sobie wejdziesz na strone przeanalizujesz i dojdziesz do tego czy Ci się to opłaca. Pozdrawiam i miłego dnia życzę.
Dzięki za spostrzeżenie. Tak znam ten patent i jest on bardzo dobry. Chciałbym aby wszystkie dobre modele latarek miały taką możliwość. Chętnie przyjrzę się temu rozwiązaniu, o którym piszesz, może da się je zaadaptować do innych modeli. Jeśli tak - będę korzystał 👍
Z tego co kojaże pasuje to tulko do tej latarki, jeśli o to ci chodziło, ale latarka sama w sobie też jest bardzo dobra, posiada czerwone swiatł i białe do 400lm.
Często chodzę z nią w zimie + używam do astro fotografii. Zgubiłem pierwszą i kupiłem druga. Chyba ciężko o lepsza alternatywę ładuje się na usb a dodatkowo mamy koszyk na baterie aaa
Sugeruje nie kupowac wspolczesnych latarek opartych na elektronice, b duza awaryjnosć.Wszystkie te tzw tryby uniemozliwiaja wyłączenie latarki jednym przyciskiem. A stabilizator napiecia powoduje straty i kolejna awaryjnosc a latarka zamiast coraz słabiej swiecić zaczyna migać. Bezawaryjna latarka powinna miec tylko włącznik,kabel,baterie i zródło swiatla-najlepiej wymienne .To ze producenci informuja o tysiacach godzin swiecenia diody w latarce mozna switowac tylko smiechem bo jak latarka wytrzma 100 godzin to jest juz niezły wynik, bo nie siada dioda ale elektronika.Kupujac nowa czołowkę na diodach i elektronice można stracic takie jedyne zrodło swiatła jak nagle siądzie bez powodu.Jesli juz to brać dwie szt w razie awarii jednej. Dla porównania z czołowka na zarowce Petzl Zoom przeszedlem wiekszosc jaskiń jury i tatr w 20 lat, a latarkę kupiłem uzywaną,, ma juz 30lat wciaż działa,guma stracila elestycznosc z uwagi na starzenie..Sam zaczołem budowac latarki i wywalam wszystko zostawiajac opakowanie ,dopiero w to wstawiam zarowkę z diodą wewnacz, zero elektroniki.
Hej Łukasz. Właśnie zaopatrzyłem się w zegarek Sunto 9 Peak. Stąd moje pytanie. Jak wgrać mapy poszczególnych odcinków GSB, które mam w telefonie z aplikacji Mapa Turystyczna. Dzięki za pomoc.
Fajny materiał, a co do odzieży to co byś polecał na szlaku gdzie praktycznie cały czas pada np. Cape Wrath trail w Szkocji? Zainwestować w super wodoodporne buty i spodnie, czy pogodzić się z faktem ze i tak pewnie zmokną przy wielogodzinnych deszczach albo marszu po bardzo podmokłych terenach i postawić na cos lekkiego przemakalnego, ale zarazem szybko schnącego. Pozdrawiam!
Jeśli chodzi o ubranie na pewno zainwestował bym w porządną membranę lub coś mocno wodoodpornego, co opóźni penetrację ubrań przez deszcz. Zarówno kurtka jak i spodnie. Co do butów - kwestia czy wybrać membranowe? Być może warto, z zastrzeżeniem że po długim deszczu także "puszczą". Bez względu czy brałbym model z membraną czy nie, dobra impregnacja byłaby niezbędna.
@@ukaszSupergan Wielkie dzięki za odpowiedź !!!
Konrad R Tutaj trudno mi się zgodzić z Panem Superganem. Jeśli leje deszcz i przez dłuższy czas idziesz z plecakiem to nawet najdroższa
membrana Arcterixa nie uchroni przed zmoknięciem (od zewnatrz czy od wewnatrz). Mokrym możesz być ale zabójczy jest chłód.
Dlatego właśnie kurtka jaka przedstawia Łukasz w tym filmie jest dobrym rozwiazaniem. To albo ponczo. Tak czy siak to nie kwestia CZY zmokniesz (bo zmokniesz) tylko ew. ile i jak zachowasz temperaturę ciała. ✌️
Można widzieć z jakiego zegarka korzystałeś wtedy/korzystasz teraz do nawigacji?
Dzięki za świetny materiał!
Pokazałeś zegarek marki Suunto - jakiego konkretnie modelu używasz?
Suunto 9, wybór padł na ten że względu na czas pracy na 1 ładowaniu baterii.
@@ukaszSupergan Ja z tego samego powodu zamówiłem Ambit 3 (pewnie używałeś?). 9baro to jednak drogo jak dla turysty. Wiem, ambit to już prehistiria, ale ma wszystko to co mi potrzebne, prosty, solidny ABC z ogromna (jak na zegarek) bateria a cena poleciala mocno w dół (2.5 ambita3 w cenie jednego 9 Baro). Mam ambit 2S i największą bolączką była bateria. Tutaj, skok z 2S do 3Peak jest ogromny (z 9tką też może konkurować). Starego suunciaka mam już od 2015 roku i wciąż działa. Kupuję nowy bo pasek zaczął pękać ze starości, przerobie go na kieszonkowy licznik rowerowy, ciekawe ile jeszcze "pociągnie":) Ps Masz bardzo rzeczowy i przydatny "kontent", dzięki i pozdrawiam
Jak uzupełnisz jedzenie podczas wyprawy?
Jaka trasa w planach teraz? Petersburg-Władywostok, Sydney-Perth, wędrówka wzdłuż Nilu?
Tym razem Polska 🙂 lukaszsupergan.com/zimowe-przejscie-gorami-polski-poludniowa-granica-karpaty-sudety-zima/
@@ukaszSupergan Też fajnie, powodzenia
Jaki to konkretnie model bluzy strechowej? Aktualnie szukam na styczeń ;)
Ta czarna to Alvika Hajla, model z wyposażenia Polaków na zimowym #K2.
Jak oglądałem ten filmik rok temu to sobie myślałem - co ten gościu opowiada? Nie byłem przekonany do chodzenia zupełnie bez schronienia i jednak zabrałem ze sobą swój kilogramowy namiot. I okazało się, że Łukasz miał oczywiście rację - spałem pod namiotem ze trzy razy, a w sumie za każdym razem mogłem znaleźć jakiś zastępczy nocleg po jakąś wiatą czy w bazie namiotowej, może tylko z nieco gorszym komfortem. Na GSB infrastruktury i noclegów jest dość żeby się nie przejmować dachem nad głową, ewentualnie można wziąć jakiś lekki tarp na wszelki wypadek.
Paradoksalnie na bardziej cywilizowanym GSS namiot jest o wiele bardziej przydatny, bo tam jest więcej wczasowiczów i latem obłożenie noclegów jest znacznie większe, nie mówiąc o tym, że w Szklarskiej i w Karpaczu pole namiotowe w sezonie może być jedyną opcją noclegu bez zamawiania pokoju miesiąc wcześniej ;). Na GSS nocowałem pod namiotem z połowę noclegów o ile dobrze pamiętam.
привет.смотрю твои видео с удовольствием .НО. добовляй субтитры пожалуйстАААА
Jak odrozniasz tarp od płachty biwakowej?
Tarp to zazwyczaj prostokątny materiał z mocowaniami na rogach i krawędziach. Płachta biwakowa to rodzaj worka, mieszczącego człowieka wraz ze śpiworem.
Hej Łukasz. Właśnie zaopatrzyłem się w zegarek Sunto 9 Peak. Stąd moje pytanie. Jak wgrać mapy poszczególnych odcinków GSB, które mam w telefonie z aplikacji Mapa Turystyczna. Dzięki za pomoc.