Leszno ma szczęście do lekarzy - prof. Waszyński i dr Kujawska | Anatomia Literatury (PL/napisy/PJM)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 вер 2024
  • - Leszno miało szczęście do lekarzy społeczników - powiedział w niedzielę, 19 listopada, profesor Edmund Waszyński. Sam jest dowodem na tę tezę. W ramach projektu ,,Anatomia literatury’’ mieliśmy przyjemność gościć jego i doktor Ewę Kujawską - dwóch autorów niezwykłych książek opowiadających o historii Leszna i słynnych leszczyńskich lekarzach.
    Dr Kujawska popełniła doktorat i publikację pt.: „Jerzy Chrystian Arnold (1747 - 1827). Życie i działalność”, a profesor Waszyński obok dziesiątek publikacji naukowych autobiografię pt.: ,,Droga do asklepiejonu. Wspomnienia’’. W niedzielnej rozmowie skupiliśmy się głównie na historii obojga gości i przyczynach, dla których zaczęli pisać, ich bohaterach opowieści i na tym, jak przez lata zmieniała się medycyna. Spotkania nie będziemy relacjonować, bo każdy może do niego w każdej chwili zajrzeć. Nagraliśmy je i przetłumaczyliśmy (niezastąpiona Ewa Gano) na język migowy: .www.facebook.c...
    Na zachętę zdradzimy tylko, że mowa była o wydanym w Lesznie pierwszym w Polsce periodyku medycznym (w 1750 roku - cic!) fascynującym artykule w nim na temat mięśni używanych do żucia, o odkryciu kiedy wykonano w Polsce pierwsze cesarskie cięcie na żywej kobiecie (zięć Arnnolda w 1821 roku), o walce doktora Metziga ze zbyt częstym stosowaniem amputacji i warunkach, w jakich leczono ledwie pięćdziesiąt lat temu. A do tego i o człowieku - musze w Lesznie.
    Serdecznie zapraszamy.
    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

КОМЕНТАРІ •