Чому Гоголь спалив "Мертві душі" і до чого тут Україна?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 414

  • @SailerSprint
    @SailerSprint 2 роки тому +82

    Дійсно, Микола Васильович дуже суперечлива натура, але іншим він був би не Гоголь, безумовно і безперечно твори його повинні розглядатись і вивчатись учнями україньських шкіл, старших класів...

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +5

      Так і є )

    • @olgatomenko1828
      @olgatomenko1828 Рік тому +5

      От тільки знання вчителів по предмету швидше за все треба підтягти, щоб усю суперечливість мали змогу розглянути

    • @Dim_Shar
      @Dim_Shar Рік тому

      @@olgatomenko1828 навіщо "всю суперечливість" разглядати саме у школі? І саме "усю"? А Ютуб навіщо? Блогери?

    • @olgatomenko1828
      @olgatomenko1828 Рік тому +4

      @@Dim_Shar бо, як суперечливість автора не розглядати в школі, то зі школи виростають "восторженные любители русской литературы", що потім думати не вміють.
      Про "усю суперечливість" в даному випадку робіть обмеження, що йдеться про школу, а не наукові дискусії професорів😉 тому не так глибоко-філософськи сприймайте слово "усю"

    • @ТамараИзюмцева
      @ТамараИзюмцева 10 місяців тому

      ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤😂❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • @2727-f1w
    @2727-f1w Рік тому +24

    Гоголь - українець. Це зрозуміло кожному, хто має бодай краплю розуму. Його "Тарас Бульба", як і інші твори, - це пісня любові рідній Україні. Гоголь - наш, український!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

    • @НиколайБолтенко-о1я
      @НиколайБолтенко-о1я Рік тому +1

      Стесняюсь спросить? А вы внимательно читали " Тараса Бульба"?

  • @irynamishchenko2359
    @irynamishchenko2359 Рік тому +13

    Подяка повага за вашу працю.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @ТамараБлизнюк
    @ТамараБлизнюк Рік тому +15

    Дякую. Ми маємо повертати і вивчати усі мистецькі, літературні, музичні твори наших митців - це наша культура і немає чого нею розкидатися чи віддавати комусь, особливо недолугій, немитій "расеє".

  • @oksanamymohid2509
    @oksanamymohid2509 2 роки тому +16

    Очищення програми від росіянсьх авторів - це чудово.

  • @DimaDarkWings
    @DimaDarkWings 2 роки тому +46

    на каналі "Історія для дорослих" було відео про Гоголя, з чудовим порівнянням що переписавши "Тараса Бульбу" він, по суті, підписав угоду з дияволом в "особі" російської імперії, промінявши свою душу - тобто "трушність" своєї творчості - на можливість інтегруватись.
    щодо викладання, обов'язково треба залишити як мінімум "Вія" та оригінальну редакцію "Тараса Бульби", бо це трушна українська хтонь. хай сам монстр вій і є авторською вигадкою, він тепер став невід'ємною частиною народної демонології.
    чого точно не має бути, то це "Петербурзьких оповідань", особливо "Шинелі", бо саме в ній викристалізовано образ маленької людини від якої нічого не залежить. це не означає що без "Шинелі" таких людей не було б, але в таку відмазку точно вірили б значно менше.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +27

      Взагалі всі Вечори та Миргород - це те, що нам потрібно знати. А з іншого боку - і в його творах на російську тематику є прямі вказівки на їхню сутність, людожерське єство. Тому Гоголя варто пам'ятати, його неодмінно варто вивчати і в жодному разі не можна відмовлятися )

    • @aleksandrdomalchuk9116
      @aleksandrdomalchuk9116 2 роки тому +5

      @@kulturtrigger Згодна на 100 відсотків!

    • @ViVi-fx5sp
      @ViVi-fx5sp 2 роки тому +8

      Повість ''Шинель'', в якій як Ви пишете ''викристалізовано образ маленької людини'', про таку собі істоту, не здатну на саморозвиток, обмежену, духовно бідну, якій і на думку не спадає захистити свою гідність. Достатньо уважно почитати цю повість Гоголя і саме в оригіналі (бо деякі українські переклади не зовсім точні, отож треба звіряти навіть займенники), щоб переконатися, як Гоголь ставиться до свого героя, зовсім не з пошаною. Достатньо згадати мухи в зупі. Можу сказати про себе, що моє сприйняття цього твору і героя як такого кардинально помінялося з часом і віком. І в цьому мені допомогли саме діти в школі. В будь-якому випадку є над чим подумати. А якщо боротися за українського Гоголя, то треба вивчати і твори, і біографію, і то дуже критично.

    • @aleksandrdomalchuk9116
      @aleksandrdomalchuk9116 2 роки тому +9

      @@ViVi-fx5sp Підкреслюю ще раз. Це перлина гуманістичної літератури. Гуманістичної! Прояв гуманізма, гуманого ставлення до людини не залежить і не має залежати ні від розумових здібностей цієї людини, ні від її гідності, ні від її багатства, ні від її краси. Саме ЦЕ і є головна ідея твору. Так, Башмачкін не молодий, не красивий, не розумний. Затурканий, заляканий.. Він одинока людина, яка знаходить свої маленькі радості у переписуванні текстів, в нього навіть є улюблені букви) Це людина-муха, людина-комаха, с точки зору таких людей, як Ви) Але це жива істота. Йому холодно, він хворіє, він радіє чомусь, він живе своїм маленьким життям. Розумієте? Він так само заслуговує на співчуття, на добре ставлення до себе, на захист своїх прав законом, просто тому, що він жива істота. Він - людина. І ні до чого тут Ваші лозунгі про честь і гідність. Якщо Вам потрібен героїчний епос читайте "Тараса Бульбу") Та й чого тільки Ви не знайдете у Гоголя!) Гоголь-геній! Кожний його твір-це шедевр. Тож в свою чергу можу порадити Вам і кожному продовжувати вивчати творчість Гоголя, читати і перечитувати його твори. І просто насолоджуватися його творчістю)" Мертві душі" - це, взагалі, моя настольна книга, яку я перечитувала вже разів 10, не менш)

    • @aleksandrdomalchuk9116
      @aleksandrdomalchuk9116 2 роки тому +2

      @@ViVi-fx5sp Згодна з Вами тільки в тому, що є над чим подумати.) Ви шкільний вчитель? Діти допомогли Вам щось зрозуміти в філософії"Шинелі"? Трохи дивно.. Що б саме це могло бути?)

  • @ІринаРибалка-ж9о
    @ІринаРибалка-ж9о 2 роки тому +17

    Дякую! Люблю М.В.Гоголя.

  • @romaloboda2280
    @romaloboda2280 2 роки тому +8

    Красненько дякую вам за відео.

  • @ДмитроПантелеєв
    @ДмитроПантелеєв 2 роки тому +5

    Дякую Вам за цей випуск у такий час. Дякую, що не ототожнюєте Гоголя із Булгаковим. Гоголя час "повертати" як борщ. Безумовно, варто лишити його в літературі вітчизняній та зарубіжній (враховуючи контекст ("Ревізор" і "Мертві душі" - лишити російській імперській літературі, петербурзькі твори - інгерманландській, а от "гоголівський український легендаріум" - лишити українській літературі в школі і ніяк інакше). Між іншим, Гоголя перекладав видатний український актор і корифей укр.сцени Микола Садовський. Гоголя шкода, на відмінно від Булгакова, який так і не осягнув свого "названого вчителя" - українського прозаїчного Едгара Аллана По. Я хотів би, аби моїм потенційним дітям в майбутньому викладали саме такого питомого, дещо трагічного, намагаючогося віднайти ідентичність із типовою для українців "бі-полярочкою" в цій справі. Тобто "живого" Гоголя. А не міфічного "російського" - мертвого, як ті його російські душі, які виїхали в "трійці" геть. Саме такого Гоголя, як у Вас, я відчував, в перманентно вивчаючи його біографію. Шкода що він в кінці життя трохи, а може й геть, збожеволів. Дякую Вам за те, що розкрили глибинну суть Гоголя. Неодмінно, його варто лишати в наших топонімах і меморіалах, на відмінну від Булгакова й Толстого з Пушкіним. Булгакову вистачить половину будинку на Узвозі. В тому музеї давно слід змінити конотацію й припинити ідеалізувати "Білу гвардію". Про неї варто говорити в тому Музеї на узвозі, але розкриваючи її справжню сутність без "ідилій", як вони там люблять. "Біла гвардія" давно заслуговує на глибоке професійне препарування для мас у такому собі "анатомічно-культурологічному театрі" Вашого типу. Вибачте, що зачепився за морфіїніста, просто згадав за той камінь на його могилі, навіть і те зкомуніздили.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Щиро дякуємо за такий докладний коментар! ) У нас є чимало відео, співзвучних - подивіться на повну сітку. Зокрема одне з нових відео про проблему скасування росліту в школах і саботаж з боку шкарлєта...

  • @Валерий-х5ш4я
    @Валерий-х5ш4я Рік тому +12

    Микола Васильович Гоголь-Яновський - геній серед геніїв світової літератури, "поет в прозі", один із засновників сучасного літеретурного мистецтва, який випередив свій час.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      Так і є! Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @Brluser
    @Brluser Рік тому +8

    Він з любовью виписував все українське! А суть росії - дуже талановито ним викрита1 І мені завжди було дивно що росіяни так його люблять! Він відверто описав своє призирство до них!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Ну вони заплющують очі й трактують по-своєму ) ой, та все як завжди )

  • @Щогла
    @Щогла 2 роки тому +108

    Гоголь - класик української літератури! Як на мене, тут інших думок бути не може!

    • @ШурикиЖменя
      @ШурикиЖменя 2 роки тому +6

      Гоголь являється класиком світовоі літератури .

    • @ОстапДемків-х1й
      @ОстапДемків-х1й 2 роки тому +3

      тим не менш, інші думки щодо цього існують

    • @bogdanavilchynska8177
      @bogdanavilchynska8177 2 роки тому

      Давайте ще Дорна, Ані Лорак, Тодоренко назвемо діячами української культури. Запроданці раші були у різні часи, нехай їхніми і залишаються.

    • @La7pm94XU3
      @La7pm94XU3 2 роки тому

      Він народився в Україні. Але писав російською. Значить він російський письменник.

    • @taichadess2790
      @taichadess2790 2 роки тому +9

      @@La7pm94XU3 а ще він вважав себе українцем

  • @eloquent2200
    @eloquent2200 Рік тому +3

    Дякую за вашу діяльність! Я раніше чув про те що Гоголь під кінець свого життя збожеволів і боявся, що його поховають заживо. Але не розумів причини цього, бо тему роздвоєння його душі почав чути тільки в останні роки і як на мене це досить вагомий доказ.
    Якщо би Микола Васильович позиціонував себе, в першу чергу, як український письменник, то в нього була би доля в кращому випадку, як в Шевченка, в гіршому, як у Стуса.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      Дякую навзаєм! ) Дивіться наш новий ролик з мистецьким розслідуванням: ua-cam.com/video/bzlw9CcZdZ0/v-deo.html

  • @vitaliib
    @vitaliib 2 роки тому +4

    Хороший матеріал, так тримати!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Щиро дякуємо, дивіться й інші :)

  • @ihorbaran450
    @ihorbaran450 Рік тому +2

    Дякуємо вам за працю @!!!!+

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Навзаєм - за ваш коментар! )

  • @Oleksandr_S1
    @Oleksandr_S1 2 роки тому +11

    Дякую за відео. Давайте ще по Булгакову таке

    • @bohdanhorobchuk3161
      @bohdanhorobchuk3161 2 роки тому +5

      Хороша тема, до речі, треба подумати, дякую!

    • @ДианаБаринова-ь3ш
      @ДианаБаринова-ь3ш Рік тому

      Теж підтримую.хто читав твори Булгакова і радянські фільми це зовсім інші речі.а хто не читав, той буде вважати цього автора посіпакою,. насправді хто читав театральний роман, білу гвардію, майстра і Маргариту, де йде критика радянського ладу.а також собаче серце, зойкину квартиру

    • @МирославаШевченко-я8ь
      @МирославаШевченко-я8ь Рік тому

      От цього ненависника українства точно не треба навіть згадувати.

  • @ІннаСергіївна-и4ф

    Неймовірно цікава розповідь. З такого ракурсу на Гоголя не дивилася.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @helg40k
    @helg40k 11 місяців тому

    Гоголь неймовірний! Єдиний автор зі шкільної "російської літератури", який мені подобався

  • @annakobzar6828
    @annakobzar6828 Рік тому +1

    Дякую за цю роботу. Те, що не подобається росіянцям, як на мене, варте уваги. Хай фахівці вирішують, чи має це бути саме у шкільній програмі.

  • @volodymyrkurash5702
    @volodymyrkurash5702 Рік тому

    Дякую і Слава Україні !!! Слава ЗСУ!!! Смерть ворогам!!!

  • @olenashaidaiuk6008
    @olenashaidaiuk6008 Рік тому

    Величезна подяка за Вашу працю!!! Шкільну програму потрібно очистити від московських авторів. Але Гоголя, з відповідними поясненнями, слід залишити. На мою думку💙💛

  • @Kredo800
    @Kredo800 2 роки тому +5

    Є багато більш сучаснішого чи більш історично цінного, це моя скромна думка.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Так, і все це є також у шкільній програмі ) до того ж Гоголь - безумовно визнаний класик

  • @ЛюдмилаК-ю7ю
    @ЛюдмилаК-ю7ю 2 роки тому +29

    Ну що ж, російська література збагатилася українським автором, який спромігся висміяти своїх благодійників і прославити українців. Що бачив, про те й писав. У перекладі перечитала б.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +2

      Ну от, переказали сюжет в кількох реченнях, хіба ж так можна ))

    • @ЛюдмилаК-ю7ю
      @ЛюдмилаК-ю7ю 2 роки тому +4

      @@kulturtrigger Е ні не переказала. Там деталі такі цікаві... А взагалі - то не зміг брехати автор. Чи зміг би писати в Україні? Зміг би, але там в Санкт - Петербурзі була, мабуть, богемніша тусовка...

  • @uhpvas9456
    @uhpvas9456 Рік тому +1

    Дякую за відео! Відповідь - звісно, не міг

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Щиро дякую за ваш коментар! Дивіться й інші наші відео, а про це закликаю розповідати друзям ))

  • @leonardselenide2204
    @leonardselenide2204 2 роки тому +14

    Тільки той, хто зовсім не знає яка багата світова культура, може розглядати питання російської культури в українському виховному та навчальному процесі. Я вже не кажу про копіювання російською літературою прийомів та методів світової класики - (це напевно хороша тема для дослідників)!! Тому що виникає питання - з якого милого у душевно та духовно бідного, поневоленого народу росії виникла Велика Російська література - для цього немає зовсім ніяких підстав, якщо не брати до уваги пихатість, манєризм, істинну бездуховність т. зв. російської інтелігенції.

  • @Yemchyk
    @Yemchyk 2 роки тому +61

    Я родом з Миргорода. Гололь, не Ніколай, а Микола.
    І в школах будемо його читати, українською.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +5

      Це безперечно! :)

    • @slobodanradovanovic4792
      @slobodanradovanovic4792 2 роки тому

      Ali,on je pisao na ruskom I šta onda?

    • @oleksandrbyelyenko435
      @oleksandrbyelyenko435 2 роки тому +4

      @@slobodanradovanovic4792 а листи писав українською.

    • @slobodanradovanovic4792
      @slobodanradovanovic4792 2 роки тому

      @@oleksandrbyelyenko435Ti nisam znao

    • @ДенисЗозуля-р5н
      @ДенисЗозуля-р5н 8 місяців тому +1

      в росії за суттю свого буття не могло бути геніальних митців. Микола Васильович народився, провів дитинство та юність, отримав освіту отримав в Україні а Мертві душі писав в Італії. Зміст творів проукраїнський, а Ревізор та Душі висміюють устрій північного сусіда. Безперечно він справжній український Геній!!!

  • @jylvandan_kanal
    @jylvandan_kanal 7 місяців тому

    Коментар в підтримку канала дякую за вашу працю ви круті так тримати

  • @Kitsutsu3124
    @Kitsutsu3124 2 роки тому +37

    Не думаю що він би зміг реалізувати себе, якщо б писав українською. На мою думку, аби на початку 19 століття бути українським письменником, треба було мати неабиякий характер аби протистояти всій тій цензурі та переслідуванням. Гоголь жадав популярності, він не був борцем.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +20

      А іще - грошей. І жити в комфорті за кордоном, недарма 12 років життя він прожив в Італії. Суперечлива натура, але геній? Однозначно так!

    • @КадокМаккервален
      @КадокМаккервален Рік тому +6

      Українські поети ранньої доби української літератури - І. Котляревський, Є. Гребінка, П. Гулак-Артемовський - рішуче заперечують проти сентенції, наведеної у другому реченні даного коментаря :).
      Хоча з іншого боку їх, яко байкарів, тодішня російська цензура можливо просто не сприймала всерйоз... )
      Якщо ж без жартів, то чисто заради довідки - антиукраїнська "повістка" не знаходилася у Російській імперії протягом її існування у однаковому тонусі. Скоріше, вона мала хвилеподібну природу і знала свої підйоми та спади, під час яких "нєдрьомано око" російської цензури втрачало свою пильність щодо теми української культури. Коротко, хронологія найбільших піків антиукраїнських хвиль у Російській імперії наступна - 1. 1709-1725 (царювання Пєтра І); - 2. 1770-ті - поч.1790-х років (друга половина царювання Єкатеріни ІІ); - 3. 1847-1855 (останнє неповне десятиліття царювання Ніколая І) - 4. 1860-ті-1870-ті (середня і остання третини царювання Алєксандра ІІ). У пролміжках для української культури і її діячів виникали віддушини. А після останньої хвилі у сенсі нагляду за українською культурою імперія, як то кажуть у них, "дала слабину", що дозволило українському національному рухові (у тому числі й на культурній царині) досягнути неабиякого розвитку, завдяки якому Визвольні змагання у першу чверть ХХ століття взагалі стали можливими.

    • @ОлександрОфанасенко
      @ОлександрОфанасенко Рік тому +1

      @@КадокМаккервален - абсолютно з ВАМИ згоден .

    • @ВалерийИвановичМайборода
      @ВалерийИвановичМайборода Рік тому +3

      @@КадокМаккервален Цікаві спостереження за розвитком і притискуванням української культури. І всеж, незважаючи на 56 заборони, особливо Валуєвського і Енського указів, міць української культури пробивалась величезними талантами, мов рослина скрізь асфальт, становлячись сильнішою і активнішою майже в усіх галузях людської діяльності.

    • @deverent22
      @deverent22 Рік тому

      Вы его дневники прочитайте.
      Он был славянофилом от кончиков волос до ногтей.
      Основатель современного литературного русского языка!
      Русский писатель!
      Русский язык это часть украинской культуры, который вы выкорчевываете.

  • @НаталяСлотюк-т8к
    @НаталяСлотюк-т8к 2 роки тому +6

    Я за те, щоб звести кількість російських авторів в шкільній програмі, до мінімума. Чим менше буде російського в Україні, тим краще.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Плюсуємо! У нас навіть про це сюжет був ) незадовго до Гоголя ))

    • @МирославаШевченко-я8ь
      @МирославаШевченко-я8ь Рік тому

      а я взагаді проти "язика" в Україні майже 400-хсот літнього нашого ворога, так як і в сучасній московії знищено всяка згадка про Україну, виконано заповіт Катерини-повії.

  • @Raduy_sia
    @Raduy_sia 2 роки тому +13

    Твори Гоголя, що стосуються України треба вивчати, а ті, що присвячені московії треба залишити любителям для самостійного вивчення, а із освітньої програми їх слід прибрати.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Наскільки я розумію - саме так і відбувається

    • @МирославаШевченко-я8ь
      @МирославаШевченко-я8ь Рік тому

      А чому? Адже Гоголь в тих творах показав саме ту "загаЖЕНость русской душі", щоб український народ бачив її навіть у 22 ст., адже і зараз в час війни "чекав на прихід московитів" (пора вже їх називати своїми іменами).

    • @Raduy_sia
      @Raduy_sia Рік тому +4

      @@МирославаШевченко-я8ь,той, кому цікава московія, може самостійно вивчити твори, що стосуються московії. Наша біда, на мою думку, що ми знаємо про всіх, крім себе, а тому загубилися серед інших і не можемо віднайти власної ідентичності. Ідея української нації настільки примарна, що намагання віднайти її методом "від протилежного" (тобто, не так, як в мскалів), ще більше прив'язує нас до них і ми змушені будемо весь час дивитися в їхній бік. Треба дітей вчити "як треба" і "що є добро" на прикладі нашого народу, наших звичаїв і наших особливостей і характерних рис, а не сусідів. Сусідів можна почати розглядати в старшому віці, як виникне таке бажання, коли самоусвідомлення буде сформоване і більш-менш усталене. І тоді Гоголь стане в нагоді, бо можна побачити мскалів очима українця.

    • @ВалерийИвановичМайборода
      @ВалерийИвановичМайборода Рік тому +1

      @@Raduy_sia Підтримую ваші слова. Ми вперше за все повинні знати і любити свою мову і культуру, а для цього її потрібно обов'язково вивчати, щоби добре знати.

    • @anastasiavasylenko3585
      @anastasiavasylenko3585 Рік тому +1

      ​@@МирославаШевченко-я8ь мені здається, що вже не тільки українці знають хто такі москалі,так що не треба нам цього, треба знати вже нарешті своє.

  • @npav641
    @npav641 2 роки тому +9

    Вивчати Гоголя потрiбно обов'язково. Його "Вечори..." - це лiтературний музей української етнографiї. Щодо його особистости, то вiн був типовим заробiтчанином свого часу. Його сверсник Шевченко обрав кайданки замicть московитських грошей. Але обидва любили Україну безмежно. Гоголь все життя перебував у страшних муках . Заробляючи на творх "нарусскамязике", вiн добровiльно вiдмовився вiн "шматка руського хлiбу i заморив себе голодом...Дiти мають знати змалечку, що зраджувати Батькiвщину заради заробiтку українця може довести до самогубства. Особисто я дуже розумiю його душевнi муки, бо сама покутую на чужинi.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +2

      Співчуваємо вам, і водночас - дуже з вами погоджуємося ) Власне, багато в чому саме про це - наш сюжет )

  • @irinamaier5394
    @irinamaier5394 2 роки тому +27

    Гоголя залишити, він наш, - і цього достатньо.

  • @anastasha_6697
    @anastasha_6697 2 роки тому +134

    Гоголь - українець, не потрібно його віддавати оркам! І мені здається його внутрішня війна " українець - малорос" дуже добре відображається в його творах і якщо трактувати його твори в українському світлі, це допоможе нашої самоідентичності.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +9

      Так і є, сюжет зокрема - і про це )

    • @ШурикиЖменя
      @ШурикиЖменя 2 роки тому +7

      У Вінницькій області Іллінецького району в селі Лиса Гора живуть нащадки Гоголя по. лініі Яновських ,але із -за іхнього католицького прибіччя ,Микола Васильович відрікся від своєі католицькоі лініі..,навіть тепер можна розгледіти риси обличчя до болю знайомі схожі на великого родича у Шелеста Миколи Васильовича який до речі захищає Украіну десь під Миколаєвом . Відомо, що тут козакули полковники Остап Гоголь ,Максим Кривоніс вовчиком стрибав Сірко . Інтронізувався на монарха -Богдан Хмельницький, Русалиським патріархом, Паісієм ,ось чому Хома Падура присвятив Лисій Горі слова пісні : гей,гей,гей соколи,облітайте поля Лисогори..а Ви кажете спалив , я мала велику нагоду насолоджуватися виставами ,,Ревізор ,та ,,Мертві душі "Гоголя в Стамбулі ,врізалась в пам ять сцена з ,,Ревізору " коли народ ішов до чиновників у поклоні ,а артисти скочом прив язали м ячі до ніг зображуючи владоможців . відфутболювали народ. у спину ;,до речі турки до сих пір відносяться з великою шанобою до К.Станіславського ..,а Гоголь для них взагалі святість .

    • @ШурикиЖменя
      @ШурикиЖменя 2 роки тому +1

      Гоголя просто потрібно вивчати і любити, ,як Бога ,повнокровного і неосяжного ,а не так як роблять деякі церковники відірвавши у Всевишнього хто руку ,хто ногу,хто вухо і стверджууть ,що лише моя церква правдива нацьковуючи подібними діями. прихожан одних проти інших вбиваючи самого Бога і. тоді, відкриються двері з ганку у палац. ...

    • @bogdanavilchynska8177
      @bogdanavilchynska8177 2 роки тому +3

      Такий самий запроданець росії, як тодоренко з лорак і рештою. Ніхто з них не діячі української літератури/музики. Просто укр походження..

    • @ШурикиЖменя
      @ШурикиЖменя 2 роки тому +4

      @@bogdanavilchynska8177 Потороччя,
      не лише Гоголь,а й Шевченко писав всю прозу російською .

  • @uhpvas9456
    @uhpvas9456 Рік тому +1

    Щиро раджу Вам зазирати до процесів інших екс-недержавних націй, там є цікаві приклади й можна порівнювати - у фінів поет Рунеберг і письменник Топеліус, які є одними з фундаторів нації й писали шведською

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Так, цілком слушно з вашого боку, і дякую за пораду ) Насправді тут іще показові ірландці та шотландці, і мабуть найпоказовішим є фундатор шотландської ідентичності та моди на неї - Вальтер Скотт, який писав самі знаєте якою мовою )

  • @ВікторіяКрасуліна-Кобель

    Я вважаю Гоголя потрібно вивчати, він жив в Україні і з любов'ю намагався передати її у всій красі того часу. Я не знаю, як це бути українцем і не знати творів Гоголя. Та навіть той же ревізор(хоч його вивчати не обов'язково) показує весь абсурд і жалюгідність російської імперії.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +2

      Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @НадіяМихайлівнаПоліщук

    Я думаю, що треба вивчати Гоголя. Діти повинні знати, що люди не можуть бути ідеальними. Діти повинні мислити критично. У радянські часи у нас зачищали будь-яку критичне мислення.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @МирославаШевченко-я8ь

    Даремно наші "патріоти" відкидають Миколу Васильовича і працюють цим на славу московії. Хотіла б я побачити цих "патріотів" після того, якби вони пожили в рашіській імперії. Там би і духу українського від них не залишилося, як від багатьох українців, які живучи в імперіях царській та срсрівській, забули, хто вони і звідки.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Отож Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @ВікторВойтенко-и3у
    @ВікторВойтенко-и3у 2 роки тому +3

    Дякую. Слава ЗСУ!

  • @gottfriedlenz8071
    @gottfriedlenz8071 2 роки тому +7

    Коли я навчався в школі у нас майже не приділяли уваги темі запроданства та підлабузництва перед росіянами. Навіть у контексті біографії Гоголя. Я вважаю, що саме у цьому аспекті його творчість і варто вивчати. Те саме з Тичиною та Довженком. І так, я розумію, що у них всіх були муки через нещирість своєї творчості, але в тому-то й полягає урок для дітей: якщо ти працюєш на окупанта та граєш за його правилами, то розплачуєшся часткою особистості/ідентичності/душі/психічного здоров'я. Тут вже у кого яка інтерпретація краще зайде.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +4

      Ви праві, про ці аспекти варто розповідати, бо вони дійсно повчальні. Сподіваємося, це відео додасть дещицю до розуміння мук Гоголя, про які варто знати українцям, щоб не робити подібних помилок

    • @ВолодимирПанченко-г1ю
      @ВолодимирПанченко-г1ю 2 роки тому +3

      Тичина, Довженко... складні постаті. Тичина, який є автором "Партія веде..." і водночас - "На Аскольдовій могилі...". Довженко - автор "Арсеналу", "Щорса" і водночас - "України в огні" і "Зачарованої Десни". З іншого боку - Хвильовий, який є автором памфлетів з закликом "Геть від Москви" - і водночас наскрізь сервілістичного "Оповідання схвильованої Ганки", де апологізується вчинок, подібний до вчинку Павлика Морозова (донос піонерки на батька-"куркуля"). І навіть Василь Симоненко з цілком "ідеологічно витриманими" віршами в дусі "З тобою ми завжди, Росіє". Але... чи такими вже "святими" були наші класики ХІХ століття? Гулак-Артемовський, який, крім антикріпосницького "Пана та Собаки", вихваляв "білого царя" і беззубо висміював "химерних пранців", "ягли-чванців" і "ярепудову ляхву"? Куліш, у якого, крім "Чорної ради", є панегірики "Петру та Катерині" і рядки на зразок "Кастальської напивсь по-пушкінськи Тарас" (ось під цим беззастережно підписалися б ідеологи "одного народа"!)? Не кажучи вже про його цілком проімперську "Историю воссоединения Руси", яку Леонід Глібов назвав "историей рассоединения г-на Кулиша со здравым смыслом"? Гребінка, в якого, крім "Ведмежого суду", "Рибалки", "Ячменю" є й байка "Сонце та Хмари", що в першій редакції мала промовисте закінчення: "Послухайте, ляхи, Господь вас покарай! Ви - Хмари, Сонце - Миколай"? "Не всі поети - Стуси", сказав один з наших сучасних літературознавців. Так, не всі поети - Шевченки, Лесі Українки, Маланюки, Стуси. Але це й не привід викидати з літератури тих, хто не був до кінця "святим" - від Гулака-Артемовського й Куліша до Тичини, Довженка й Симоненка. Треба залишати в широкому літературному вжитку те, що нині є нам співзвучним. Те, що застаріло, - теж не забороняти, але містити хіба що в академічних виданнях. Такий самий підхід варто виявляти й до Гоголя.

    • @olenaz8624
      @olenaz8624 Рік тому

      Якщо міркувати Вашими катеріями, то всі, хто пережив радянські часи (очевидно, і Ваші батьки) були зрадниками і запроданцями

  • @meros4656
    @meros4656 Рік тому +4

    Без Гоголя в історії становлення нашої культури була б велика чорна ДІРА. Нація, культура, патріотизм не створюються "по прямій". Пошук такого великого артиста треба вміти розуміти.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Згоден із вами. Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @ОленаЗаєць-ц5р
    @ОленаЗаєць-ц5р 2 роки тому +7

    Якщо на творах російських авторів виростає таке лайно, то на біса вони в нашій шкільній програмі?

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      ...риторичне питання

  • @MrAnilachan
    @MrAnilachan Рік тому +2

    вважаю, що Гоголя потрібно вчити. Та приводити у приклад, як людину, яка гналась за славою та грошима та не боровся із системою (або не мав сил), тому писав російською мовою, хоча все одно робив це з українським колоритом )

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      Його батько писав українською і був ніким. Такі були часи. На жаль, він мав негативний приклад.

  • @smugasta
    @smugasta Рік тому +1

    Мені подобалося читати Гоголя у школі. Добрі та веселі твори для дітей, а для дорослих є над чим замислитися. Думаю, що в ті часи безпросвітної русифікації та розквіту імперії, Гоголь вважав, що Україна може скоро бути приречена, як колись і Київська Русь. А жити і боротися в такому суспільстві було важко і навіть небезпечно, особливо для його чутливої душі

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Він скоріше вважав, що від України лишилася продажна пасивна знать, яка раніше була козацтвом. І через це він страждав.

  • @indigo-53U
    @indigo-53U Рік тому

    Я думаю, що в ті часи питання національної приналежності ще не стояло так гостро. Амбітна і талановита людина, що хотіла реалізуватися МАЛА ЇХАТИ ДО МЕТРОПОЛІЇ. Але чутлива душа художника відчувала що вона не там, де мала б бути. Пам' ятаю свою першу поїздку до москви Прокинувшись на якійсь станції, подивилася у вікно- це був Брянськ. 15річна дівчина, далека від політики, на якомусь глибинному рівні відчула, що це чужина. А це був1970 рік, про незалежність тоді й мови ще не було. І сама Москва видавалася чужою, особливо люди. Я дуже добре запам'ятала ті свої відчуття.

  • @PrototypUa
    @PrototypUa 2 роки тому +4

    Такого як Гоголь я би залишив, але помінімуму і ось в такій формі, а все російське на... Ми маємо навіть забути, що існує така країна поза війною...

  • @jylvandan_kanal
    @jylvandan_kanal 7 місяців тому

    Я за очищення шкільної програми. І я за вилучення Гоголя з підручників.

  • @АликБогачев-о5г
    @АликБогачев-о5г Рік тому +4

    Авжеж, міг би. Але у тій мірі, як поет Сімонов міг би стати великим вірменським поетом. Суть цієї імперії в тому, що свого нічогісінько не має, краде в сусідів і проголошує своїм.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @Dydl
    @Dydl 2 роки тому +1

    🔥

  • @СергійКрижанівський-ж7н

    💛💙🙏

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Дякуємо, дивіться наше нове відео!

  • @legaladviser5683
    @legaladviser5683 2 роки тому +6

    Микола не російський письменник, а український. Те що він писав про росію, не робить його літературу російською. Душа Миколи українська, тому усі твори його належать Україні

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Тут іще важливо те ЯК він писав про Росію )) а робив він це цілком зневажливо, до речі

    • @helioscat4231
      @helioscat4231 2 роки тому

      @@kulturtrigger Цікаво порівняти з Салтиковим-Щедріним, та чи є у С.-Щ. зневага. Зазвичай більше не любити росію, ніж місцеві(деякі) важко. Самоназву "скотоублюдія" я чув саме від них

  • @ЛюдмилаШевченко-ц5э

    Дискутувати не буду. Просто вас цікаво слухати. І повчально. Дякую.

  • @phoenix7039
    @phoenix7039 7 місяців тому

    Ще у школі, на уроках літератури, мені не подобалися російські автори, їх писанина була для мене нудна і дивна. Зараз навіть пишаюся собою, що не читала їх. А от Гоголь мені подобався. Одразу захоплював сюжет, і навіть школярці, було цікаво дочитати до самого фіналу.

  • @НинаПьянкова-с1п
    @НинаПьянкова-с1п 2 роки тому +15

    Они взяли у Гоголя его идею..Скупать мертвые души.Пока правили они души омертвели))Сейчас души украинские проснулись...

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Іще й як прокинулись, деякі вже давно, але мільйони - саме зараз

    • @НинаПьянкова-с1п
      @НинаПьянкова-с1п 2 роки тому

      @@kulturtrigger вот почему его голову они брали на экспертизу))).Они всю жизнь искали как и почему.

    • @МиколаЧумаченко-е1х
      @МиколаЧумаченко-е1х Рік тому

      //Они взяли у Гоголя его идею..Скупать мертвые души.// идею, которую ему подсказал Пушкин.

  • @oleksander
    @oleksander 2 роки тому +11

    Гоголя треба вивчати як історію українського колаборантства, яке оминути неможливо

  • @volodimirkuzin6279
    @volodimirkuzin6279 Рік тому +2

    Гоголь це переплетення всього українського як досягнень так і прістусуванства автору дякую і не зупинятися

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Щиро дякуємо за підтримку! )

  • @ЛюбовьСамойленко-ъ7д

    Так- саме великий український письменник.
    Вбили його вони, бо він не зміг жити серед покидьків. Вони це відчували і нищили його за це

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Кажуть, що без релігійного зомбування там також не обійшлося...

    • @helioscat4231
      @helioscat4231 2 роки тому

      @@kulturtrigger Гоголь наче хотів піти в монахі, але батюшка йому заборонив.

  • @artur_podroznik
    @artur_podroznik 2 роки тому +21

    Я тальки за, щоб перестали вивчайте руску літературу, і всього що возвеличує расєю. Чому в нас не вивчають польських, румунських (серед яких багато мають відношення до України), чеських, хорватських, сербських письменників

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +5

      Насправді вивчають, як мінімум польських та чеських, до того ж перших - таки чимало. Але правда в тому, що російських - в рази більше у програмі. Про це дивіться в одному з наших попередніх відео, до речі )

  • @AntonAlohinsson
    @AntonAlohinsson 2 роки тому +2

    Звісно, Гоголь цілком міг реалізуватися як український письменник. Проте залишився б "провінційним" та невідомим широкому загалу російської публіки - як невідомий їм, скажімо, Квітки-Основ'яненко, у якого Гоголь сплагіатив сюжет для "Ревізора". П'єса Квітки називалася "Приезжий из столицы или Переполох в уездном городе" і вийшла за рік до "Ревізора".
    Але Квітки-Основ'яненко навіть для України є чимось забутим зі шкільної програми. Потужним "властителем душ" він не став. Як не став би і Гоголь

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      так, є такий парадокс. хоча Гоголь, звісно, інший автор, все ж вони досить різні, попри подібну ситуацію

  • @НаталияУсова-д2ч

    Тарас Бульба украiнською дуже гарно сприймаэться.

  • @oleksandrbyelyenko435
    @oleksandrbyelyenko435 2 роки тому +23

    Гоголь це російськомовний український письменник. Для мене в цьому реченні головне "український", та й можна в українському перекладі читати.
    Я за українських письменників вивчати в перекладі, якщо вони писали російською.
    А щодо творів росіян, я проти взагалі.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +3

      Цілком слушно! Дякуємо ))

    • @irinamaier5394
      @irinamaier5394 2 роки тому +1

      Как и большинство украинцев, которых русифицировали советики.

    • @elenaacer362
      @elenaacer362 2 роки тому

      А як йому було публікуватись?

    • @ШурикиЖменя
      @ШурикиЖменя 2 роки тому +1

      Бідний Гоголь,а хто з критиків досяг його рівня ?

    • @oleksandrbyelyenko435
      @oleksandrbyelyenko435 2 роки тому

      @@ШурикиЖменя про яких саме критиків ви говорите?

  • @nataliastehnii9445
    @nataliastehnii9445 2 роки тому +7

    Я виросла на тому, що Гоголь - український, у рідному місті є університет ім. Гоголя. Школяркою було над приємно читати Мертві Душі, бо вчителька літератури розповідала біографію Гоголя, як нашого земляка, і можливо персонаж Коробочка є прообразом облили з сусіднього села Коробчино. Малою я прям уявляла як Гоголь з Ніжина приїздив до нашого села, прогулювався берегом нашої річки і так гуляючи дійшов до Коробчиного, де спостерігаючи за людьми створив персонажа Коробочку

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +2

      Між іншим, десь бачив, що якраз Коробочка - це єдина українка (ну може й справді як образ, а не буквально) на всі Мертві Душі, і єдина, яка не примушує здригатися від огиди )

  • @olgaliese9159
    @olgaliese9159 2 роки тому +2

    Дуже довре. За очищення Гоголя залишити.

  • @Мирослав-я2ч
    @Мирослав-я2ч 9 місяців тому

    Невідомо хто глибше за Гоголя дослідив внутрішній світ "московитів"! Мертві душі-це геніально!

  • @egorsamoilov4598
    @egorsamoilov4598 2 роки тому +10

    Слава Україні!!! Героям Слава!!! Слава нації - смерть ворогам!!! Україна понад усе!!!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Підписуємося під кожним словом ))

  • @gavrilova.masterLD
    @gavrilova.masterLD 7 місяців тому

    Щодо питання, чи я вважаю Гоголя українським письменником. В дитинстві ми дивилися фільм "Вечори на хуторі..", "Вій". А я народилася в місті, і в селі родичів не було, взяти собі образ українського села я зуміла тільки з цих фільмів, і ще з того, як мама переказувала оповідання Гоголя, типу казка на ніч, було весело і страшно))))
    А ще минулого літа ми з дочкою побували в музеї садибі Гоголя, де він народився, це недалеко від тої ж Диканьки. Це неймовірний музей завдяки його працівникам, - до нас виходила "мама Гоголя" - старенька актриса, просто неймовірна і приголомшлива, такий був і сам Гоголь, тільки не дуже явно))) містично✨ ми там отримали просто неповторні враження, дуже багато взнали про долю письменника, тому після всього я не можу не вважати Гоголя українським. Краще вишукувати опис українських традиції, міфів, природи у творах Гоголя, аніж зрадоньку

  • @stepanrudanskiy5440
    @stepanrudanskiy5440 2 роки тому +3

    Минулого року в шкільній програмі зарубіжної літератури 6класу був Гоголь "Вечори на хуторі.." В понеділок 30.01 вчителька давала п'ятикласникам список літератури на 6 клас і там Гоголя нема! Хоча вже під час війни в березні п'ятикласники читали "книжки в червоних обкладинках" Цвєтаєвої. Взагалі програму зар.літ треба переглядати. Занадто вона обширна. Набагато більша за програму з української літератури.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Дякуємо за коментар! Щодо перегляду програми - у нас є на цю тему декілька сюжетів, гляньте у нас на сторінці, не розчаруєтеся ))

  • @ViVi-fx5sp
    @ViVi-fx5sp 2 роки тому +5

    Дякую за відео. Постать Гоголя дуже суперечлива. Тепер вивчається повість ''Тарас Бульба'' в курсі української літератури. І так, Гоголь наш, український, і за нього варто поборотися. А в курсі зарубіжної літератури російські наративи тепер неприпустимі, твори потрібно вилучити, і то негайно. Учитель має академічну свободу і вивчення російських авторів може мінімізувати вже, а то й взагалі ігнорувати. Якщо ж і говорити про постаті, які у багатьох ностальгуючих на язиці, на кшталт ''а вони тут до чого, в чому винуваті'', то варто критично ставитися і самих біографій і до творів. В переважній більшості це були хворі на імперіалізм письменники. Дітям в школі це точно не потрібно.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Так і є. І це потрібно пояснювати вчителям насправді, давати таку мотивацію, фактично - розжовувати свою позицію, інакше це сприйматиметься як спущена згори директива

  • @mariiahomola7175
    @mariiahomola7175 2 роки тому +1

    Чогось не можливо поставити вподобайку

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Мабуть уже забагато наставили ;) жартую )) ви інші відео перегляньте і їм поставте - буде приємно! )

  • @OlexiyTykhomyrovTiger
    @OlexiyTykhomyrovTiger Рік тому +1

    Я не зовсім про Гоголя...
    Мені дуже сподобалось відзначене Вами зауваження Олега Романовича про те. що в ті часи народжувалась «нова» література в імперії. Саме тоді почався відлік «велікой руской літератури». Потаєне знання, що ця література не зовсім їхня, і не зовсім велика, у порівнянні із Європейськими літературними пошуками того часу, робить вразливими всі дослідження про літературне життя імперії. Гоголь настільки «випадає душею» зі загального імперського тренду, що будь-які глибокі дослідження його творчості роз'єднують прошитий і пронумерований том цієї літератури.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Дякую, цікаве зауваження )

  • @НаталияХмырова-л4б

    Второй том Мертвых Душ должен был называться Живые Души..Нос персонаж пересекается с современностью- Говорящий Рот

  • @irinamaier5394
    @irinamaier5394 2 роки тому +15

    Ничего не поменялось со времён Гоголя.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +13

      Ну як нічого. Зараз опір рашистам став знаааачно ефективніший. Тоді Москву не палили - а вчора - спалили )

    • @irinamaier5394
      @irinamaier5394 2 роки тому +2

      @@kulturtrigger, я имела ввиду в рашистской @едерации.

    • @frda9677
      @frda9677 2 роки тому

      @@kulturtrigger Ні чому. Москву палили ще до нього. Рузькі полководці.

  • @ТетянаДзусь
    @ТетянаДзусь Рік тому +1

    Невже досі хтось має сумніви щодо самоідентифікації його як українця?
    Достатньо порівняти його твори на тему України - світло,гумор,героїзм,кохання(Вечори;Тарас Бульба...) з творами,написаними на болотах - сирість,розпач,пригноблення (Шинель,Мертви душі...)
    В Україні відчував свободу де писав про неї, на відміну від московії де він мав кайдани в душі ...
    "Нікогда мы не будем братьями
    Ни по Родине,ни по матери
    Духа нет у вас быть свободными
    Нам не стать даже сводными..."(с)

  • @silverlark5365
    @silverlark5365 2 роки тому +6

    Гоголь - людина зі своїми плюсами і слабкостями (занадто любив гроші - тому і "переписував" кілька разів "Т. Бульбу" "на замовлення" і через цензуру - "наступив на горло власній пісні"). Твори Гоголя про Україну люблю, а на рос. тематику - ментально не подобаються: росіяни самі собі підкладають свиню, "привласнюючи" Гоголя, - він їх нещадно критикує і висміює.

  • @tatkovovk4757
    @tatkovovk4757 2 роки тому +7

    У російській літературі, безумовно є речі, які варто вивчати. Наприклад, твори Євгена Шварца, або "Казка про Федота - стрільця..." Філатова. Інша справа, що дух і ідеї цих творів дуже далекі від того, чим живе теперішня Росія.

    • @ViVi-fx5sp
      @ViVi-fx5sp 2 роки тому +8

      Дуже перепрошую, але вивчати в школі абсолютно не варто нічого з росліту. Інша річ, підготовлений читач, досвідчений та притомний, який може сам критично сприймати прочитане. Поясніть зараз дітям, хто такий Філатов... та Ви що) Вони вже так далеко від совєтської імперії, і слава Богу! Ще раз прошу вибачення, не хотіла нікого образити. Названі Вами твори достойні. Але тільки для дорослих, які знають , що таке імперія зла, сатира і підтекст. Про ''есересер'' дітям точно не треба ніяких навіювань.

    • @smalsun2
      @smalsun2 2 роки тому +7

      якщо вам цікаво можете прочитати книжку "трубадури імперії", там гарно описується російська література та її ідеї які не сильно то івідрізняються від нинишніх

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +2

      прекрасна книжка, ми її якраз цитували щодо Пушкіна - гляньте в сюжеті про "Вторгнення росліту" кілька випусків тому )

    • @lyudmylashokhonova6014
      @lyudmylashokhonova6014 2 роки тому +1

      з рос. літератури я б читала Варлама Шаламова

    • @ЮлияОвчаренко-з9ь
      @ЮлияОвчаренко-з9ь 9 місяців тому

      Не знаю,чи варто вивчати їх в школі,але це напевно дві книги російською,які я не змогла віднести в макулатуру.

  • @ОлегХотца
    @ОлегХотца Рік тому

    Мене не влаштовує ваш вислів Низьке барокко. Ви принижуєте українців. Це все українці такі як є. Хто герой, хто ні. Всі однаково впливають на наше життя.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      "Низьке бароко" - це науковий термін )))) Переконайтеся самі, скориставшись гуглом. Або я вам спрощу завдання: ""Високе", або книжне літературне бароко писалося здебільшого церковно- слов'янською або латинською мовами. Народна, розмовна мова є частиною "низького" бароко. Не можна вважати, що літературне бароко було недоступне народові."

    • @ОлегХотца
      @ОлегХотца Рік тому

      @@kulturtrigger а. Мова йде про повсякденне спілкування і спілкування творче. 😊 Гаразд, прийняв. Дякую.

  • @barmaliuk809
    @barmaliuk809 2 роки тому +37

    Вивчати в школі щось з російської літератури можна тільки за умови перекладу на українську

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Це констатація факту? )

    • @1petitrenardeau89
      @1petitrenardeau89 2 роки тому +6

      І одразу після росліту прочитати щось толкове, для інтоксикації.

    • @barmaliuk809
      @barmaliuk809 2 роки тому +1

      @@kulturtrigger констатація здорового глузду

    • @ViVi-fx5sp
      @ViVi-fx5sp 2 роки тому +10

      Така умова дотримана. Тепер твори з росліту вивчаються в перекладі. Зараз потрібно вилучити з шкільної програми абсолютно всі твори ворога. Читати їх т.зв. класику може тільки досвідчений читач, притомний і психічно врівноважений.

    • @ЮліяКраска-н9в
      @ЮліяКраска-н9в 2 роки тому +17

      Та ми і вивчали у перекладі (принаймні я з учнями), лише так. Але! Наші діти розумніші за нас у деяких питаннях. Ще у 2014 році учні питали мене, чому ми вивчаємо російську літературу , бо вже тоді рашка напала на Україну. Для дітей ще 8 років тому це здавалося нелогічним. Нічого вони не втратять, коли не знатимуть Пушкіна. Це нас у свій час занадто цим "вєлічієм" нагодували, що досі не можемо перетравити

  • @Tiger_1730
    @Tiger_1730 2 роки тому +5

    Написав і вжахнувся від того, як правдиво зобразив

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      ну от у 2-му томі якраз не дуже правдиво. раджу дивитися відео до кінця

  • @Raduy_sia
    @Raduy_sia 2 роки тому +2

    Вивчення творів Гоголя порушує інше питання: знання російської. Сьогодні ми так чи інакше розуміємо і говоримо російською, бо були колонією московії. Коли ми переможемо і не змушуватимемо своїх дітей і онуків вчити російську, тоді Гоголь буде іншомовним письменником, твори якого потребуватимуть пперекладу на українську.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      До речі, є чудовий переклад Вечорниць на хуторі - автор Юрій Винничук

    • @olenaz8624
      @olenaz8624 Рік тому

      А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА видали українські повісті Гоголя українською, у передмові багато роздумів про особливості такого перекладу/відтворення. Рекомендую.

  • @ТінаМараховська

    Він сам себе їм віддав, принаймі з шкільних років ми розуміли так, на жаль.💙💛

  • @oksanagadzhiy6356
    @oksanagadzhiy6356 2 роки тому +3

    Все агонь, от тільки російсько-українська війна. Навіть якщо в голові у Гоголя. Агресор перший)

  • @shumnyhmil
    @shumnyhmil 2 роки тому +4

    Гоголя треба повертати, АЛЕ, є одне АЛЕ,
    вичисттити від правок редакторів, від імперіалізму і шароварщини, і наголошувати, що він жертва окупації в імперії.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +2

      Слушно, тут серйозний має бути внесок від вчителів, а отже - від методистів, які такі моменти мусять прописувати

  • @ГеннадійБабаєв
    @ГеннадійБабаєв Рік тому +2

    Варто залишити Гоголя і Чехова

  • @ЛарисаЛюбота-з5ч
    @ЛарисаЛюбота-з5ч 2 роки тому +2

    Вся росія це і МЕРТВІ ДУШІ

  • @olenaz8624
    @olenaz8624 Рік тому +2

    Чувак настільки складний і багатогранний - містицизм, архетипи, глибоко заховані фобії, виродження героїчного минулого в нікчемних сучасниках, бароко, «мовні диверсії», що якось аж писати біля його прізвища «реаліст» виглядає тупо. А вже записати його в служителі імперії і зробити символ руского міра зовсім жалюгідно. Але вони це зробили - весь світ знає Гоголя як вєлікого русского пісатєля. Попереду велика робота, якщо ми хочемо його повернути. Здивувало питання про вивчення Гоголя в курсі зарубіжної літератури - IMHO, діти повинні вивчати його на уроках української літератури.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Дякую за такий глибокий коментар )

  • @tetyanapetrovic7299
    @tetyanapetrovic7299 Рік тому +1

    Я десь читала, що Гоголь підписував своє ім'я латиницею Hohol ... Совпадєніє?

  • @ВолодимирВорона-с1с

    На жаль історія не знає умовного способу, тому ваше запитання висне в повітрі.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @НаталіяЧернецька-ы6х

    Дякую за розповідь, розкажіть чому твір ,, Тарас Бульба,, переписувався декілька разів.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      Хороша тема, у нас у планах ))

  • @оленатимощук-д7э

    Гоголь однозначно український письменник, і «Тараса Бульбу» треба вивчати, але у оригінальному, не коригованому російською цензурою варіанті.

  • @ЛарисаДмитриева-б7м

    Гоголь, однозначно, не міг писати в ті часи українською мовою. Він це розумів, можливо, це теж важким тягарем лежало на його душі. Той з росіян, хто критикує Гоголя за "погану" оцінку російської дійсності, нехай почитає "Деревню" Бунина. От уже де Росія у всій красі... Одні мухи чого коштують...

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому

      Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @bohdan8671
    @bohdan8671 2 роки тому +4

    Гоголя варто перемістити до Української Літератури. Пушкіна нахуй, взагалі мені подобається як Критикеса в тіктоці розкладала де кого скільки "нахіба нишим дітям русня"

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      О, а можна посилання на цей тік-ток. Ми там не надто активні, але дивимося в той бік. Скоро буде новий відос по темі, так що було би корисно ) Між іншим, є іще відео про літературне вторгнення русні, він трохи раніше був, іще до війноньки

  • @sofochkasofa4265
    @sofochkasofa4265 8 місяців тому

    Відкриваю для себе новый світогляд на минуле. Пазл складається. Безумовно це потрібно доносити до наступних поколінь, щоб вони мали уявлення, як московити століттями гвалтувала українську культуру та народ!

  • @marynastanishevska8164
    @marynastanishevska8164 Рік тому

    Стовідсотково потрібно очистити, але Гоголя та Чехова шкода. Закінчила Ніжинський пед, навчалася в старому корпусі, Гоголь був повсюди

  • @КадокМаккервален

    Несподіване і дуже дивне питання до автора, яке виплило з деяких контекстів озвученого у ролику: натякаєте, що "Выбранные места из переписки с друзьями" Гоголя насправді належить читати як гірко-іронічну сатиру?

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      Скоріше як загнаного в депресію й звихнутого на релігії нещасного чоловіка

    • @МирославаШевченко-я8ь
      @МирославаШевченко-я8ь Рік тому

      @@kulturtrigger РЕЛІГІЙНА ЧОРТІВНЯ ЙОГО І ДОВЕЛА ДО ЗАГИБЕЛІ.

  • @GerVolf-60
    @GerVolf-60 Рік тому +1

    Трагічна доля Українця-малороса... Проте, він безумовно - наш! Український!

  • @ВладимирТкачишин-м7у

    Як мені не вистачало вашого пояснення щодо другого тому, хоча не залишає почуття загадки рівня армагедону.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      А ніхто достеменно вам не скаже ) Але - отакі факти, отаке наше трактування ) Щиро дякую за ваш коментар! Закликаю по можливості поширювати це відео серед друзів у соцмережах ) І дивіться й інші наші відео, у нас їх понад 100! А якщо маєте таку можливість - підтримайте нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @thebiglagovski139
    @thebiglagovski139 2 роки тому +6

    а «Спецоперація» не вдалась, бо Шойгу спалив «план Б»

  • @indigo-53U
    @indigo-53U 2 роки тому +2

    Батьківщина- це як здоров'я- коди воно повинно тебе є, його ніби й не помічаєш, а варто захворіти... Так і з Гоголем сталося. Знайома піаністка, скаржилася, що в Англії, де вона зараз мешкає, не може писати музику.

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому +1

      Мабуть є такий момент. Гоголь страждав, це очевидно.

  • @ГригорійҐражий
    @ГригорійҐражий 2 роки тому +2

    взагалі то таку літературу треба вивчати починаючи лесь з 10 класу..

  • @Валентинакузенкова-з4о

    Якою б мовою Гоголь не писав - він суто український письменник!

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  Рік тому +1

      Так і є )) Дякую за ваш коментар! Раджу розповідати про це відео друзям ) І дивитися й інші наші відео, а по змозі - підтримати нас на патреоні: www.patreon.com/kulturtrigger

  • @odmina_svidok_apokalipsysu
    @odmina_svidok_apokalipsysu 2 роки тому +1

    Не повірите, проходила літературний курс від СПб держ. університету, там вони творчість Гоголя відносили до "петербурзького літературного тексту"

    • @kulturtrigger
      @kulturtrigger  2 роки тому

      Ну є в нього й петербурзькі повісті