Syrop cukrowy... MOŻNA PROŚCIEJ ??
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Witam. Chciałbym Wam dziś pokazać jak można w łatwy i przyjemny sposób przygotować syrop cukrowy dla pszczół. Sposób, który przedstawiam znajdzie zastosowanie w małych oraz średnich pasiekach.
Bardzo dobry cukier.
Stosuję od lat.
Ciekawa sprawa z HMF, wiekszosc pewnie herbate/kawe slodzi w okolicach 90-100 stopni, a o pszczoly sie boicie ;)
Proste i przyjemne to wykonanie syropu pralką Frania.Pozdrawiam.
Super patent. Pozdrawiam.
Dzięki :)
również pozdrawiam
Robiłbym takie mieszanie w wiadrze bez zaworu bo on ciut przeszkadza :) Pomysł dobry, wypraktykowany również przezemnie już kilka lat również.
Cześć fajnie że to wszystko pokazujesz i oby tak dalej ale jak to mówią wszystkim nie dogodzisz!😉Ja robie tak: palnik z odzysku, butla gazowa i garnek 50 litrów!Woda po zagotowaniu troche stygnie daje cukier i mieszam i jest ok!Trzeba pamietać żeby nie zagotować wody z cukrem!Mój kuzyn robi tak od 20 lat i wszystko jest zawsze ok a teraz ja od kilku lat tak robie i też jest super😉Pozdrawiam serdecznie😊
Jestem tego świadomy dlatego nigdy się nie przejmuje. Dzięki za pozytywny komentarz. Powodzenia życzę i pozdrawiam
im większa temperatura wody do której wsypujemy cukier tym bardziej szkodzimy pszczołom ponieważ im większa temperatura tym cukier bardziej karmelizuje
Mam pytanie jak już zalewasz cale gniazdo to jak często uzupełniasz syropem ? Chodzi mi już o zalanie całego gniazda na zimę syropem 3:2
Podajesz do syropu Wit C, lub ocet winny,Pozdrawiam
Można beczka i do beczki pompa do wody brudnej dałem 50l wody 75kg cukru
Witam mam pytanie co do wody trzeba przegotować czy można bezpośrednio z kranu
ja mam takie pytanie, robię syrop dla pszczół murarek wlewam go do miseczki z keramzytem i po paru dniach zauważyłem, że śmierdzi... Normalne to??
My także gotujemy wodę i do gorącej wody wsypujemy odpowiednią ilość cukru , mieszamy do rozpuszczenia i podajemy późnym wieczorem ciepłe. Dodajemy także olejek cynamonowy.
Ja gotuje odpowiednia ilosc wody w czajniku ulektrycznym, przelewam do dużego garnka, wsypuje odpowiednia ilosc cukru i mieszam recznie trzepaczka do jajek. Po wszystkim przykrywam pokrywka i zostawiam na jakies 8 do 12h by wystyglo. Pozniej rozlewam w sloiki i podaje pszczolom ;)
Robiłem bardzo podobnie. Niestety zajmowało to bardzo dużo czasu i dodatkowo wszystko było zachlapane. Uważam, że moja obecna metoda jest bardziej wydajna i czysta. Jeśli chodzi o gotowanie wody do rozpuszczania cukru to nigdy tego nie robię. Wydziela się wtedy hmf - Hydroksymetylofurfural szkodliwy dla pszczół.
pozdrawiam serdecznie
Pasieka Patryka czyli rozpuszczasz cukier w zwyklej wodzie w temp. pokojowej?
Na początku mojej drogi z pszczołami używałem zimnej wody źródlanej z butelek 5 litrowych. Teraz używam zwykłej wody z kranu o temperaturze około 30 stopni.
Masz jakieś zródło tej informacji? Słyszałem zeby nie podgrzewać/gotować wody razem z cukrem, bo wtedy właśnie sie wydzielają szkodliwe substancje, ale w surowej wodzie rozpuszczać? Widze ze faktycznie, co pszczelarz to inne opinie, ciekawe co na to pszczoły;)
Wielokrotnie powtarzam, że każdy ma swoje metody. Nigdy nie mówię aby ktoś robił tak jak ja. Każdy ma swój rozum i musi zdecydować jak w danej kwestii postępuje. Nie mówię oczywiście tego złośliwie ;)
Syrop 1 do 1 jest ok na pakiet pszczeli do odbudowy wezy czy może inna dawka ? Dodam ze to dadant i weza jest nowa nieodbudowywana .
Jest ok🙋🤨
a ja proponuję mieszać cukier w stojącej obok wirówce do miodu więcej syropu jednorazowo zrobisz pozdrawiam Jan
Też o tym myślałem. Jest jeden problem. Dno nie jest szczelne. W miejscu, w którym przechodzi pręt mocujący kosz jest nieszczelny otwór.
Najlepsza jest pralka frania :-)
robiłem tak samo już wcześniej i nadal tak robię a na dodatek też nie chowam cukru w pasiece przed nikim
Tylko winny się ukrywa :)
udalo mi sie kupic nowa franie jeszcze zafoliwana ,,,,zaplacilem 150zl to najlepszy sposob :) pozdrawiam
Przez kilka sezonów mieszałem w pralce Frani - jednak teraz doszedłem do wniosku że za dużo z tym roboty - teraz biorę 20 wiader (10L) po inwercie i wlewam na oko 1/2 wiadra zimnej wody, następnie dosypuje 5 kg cukru - po wsypaniu mieszam tak trochę - drugi raz mieszam jak jestem już na pasiece i jest w zasadzie do końca wymieszane. Mam o wiele mniej roboty niż z Franią. Samo zlewanie takich ilości syropu to była męczarnia.
Jednak znalazła się jedna opinia, która przedstawia inną stronę medalu w kwestii frani ;) Zdążyłem się już przyzwyczaić, że każdy pszczelarz robi inaczej. Na samym początku nie było to dla mnie takie oczywiste.
A jak zlewałeś te 40 l z frani skoro to była męczarnia? A czym mieszasz w tych wiadrach. Poza tym zapominamy o najważniejszym- każdą metodę trzeba przygotować, natomiast przy frani podczas mieszania mogę wykonywać inne czynności.
Błagam. Strata czasu. Jedyna słuszna metoda z użyciem zimnej wody to frania. Jednorazowo do 40 l syropu
Błagam. Dlaczego strata czasu? Nigdy nie ma jedynej słusznej metody. W prezentowanym zastosowaniu do 30 l syropu ;)
Gdy to sprawdzę na pewno wyrażę swoją opinię ;) W chwili obecnej nie mam frani. Zapewne większa część z nas ma wiertarkę a nie ma frani. Dlatego uważam, że takie rozwiązanie jest proste i szybkie - dostępne prawie dla każdego :P
Błagam. Strata czasu z tą franią. Jedyna słuszna metoda to beczka 150l - 200l i mieszadło do zaprawy. motokrosno widzisz? Dla mnie Ty tracisz czas, bo 40l syropu, to maławo. Nawet mieszadła szkoda brudzić. Wszystko zależy od skali i wielkości pasieki:) Niech chłopak robi jak mu wygodnie. Pozdrawiam :)
ThEcLoUdBuStEr Błagam. Rozmawiamy o rozrobieniu około 30 l.
probiez motokrosno witam mam pytanie czy jak ja robię syrop 1:1 gotując to pszczołą nic nie będzie?
Z tego co widziałem na yt, to inni pszczelarze adoptują wiekową franię do miksowania syropu.
Jeśli ktoś ma jakieś spostrzeżenia bądź ciekawe sposoby przygotowywania syropu dla pszczół to zapraszam do dzielenie się nimi.
pozdrawiam
Pasieka Patryka
Z tą wiertarką to pieprzenie kotka za pomocą młotka! Tam w tle stoi miodarka i po wyliczeniu ilości syropu cukrowego 3:2(wody) lejemy do miodarki wodę ( można wężem podłączonym do kranu z ciepłą wodą) wsypujemy cukier a miodarka się kręci i w niej dwie deseczki przymocowane do kosza) , no i rozrabiamy tylko tyle syropu ile dziewczyny przerobić mają na jeden raz ( ja daje po 4 l aż wybiorą)
Frania to jest Ameryka. 👍👍👍👍👍
Czy ta woda była przegotowana czy prosto z kranu ?
Prosto z kranu.
Ile czasu trzeba było mieszać aby powstał syrop z 5 kg cukru i 5 l wody?
Wymieszanie 5 litrów wody z 5-cioma kg cukru trwało 2 minuty. Uważam, że jest to zadowalający wynik. Nie mieszałem jeszcze większych ilości ale myślę, że też będzie ok.
A Diamant cukier to nie Polski z polskiego buraka w cukrownie zatrudniające polskich pracowników o niepolska gospodarka .
Nie zakwaszasz syropu?
Nie, nie robię tego. Szczerze mówiąc nie słyszałem o tym i nie mam na ten temat zielonego pojęcia.
Wejdź na forum pasiekapszczelarska.pl Znajdziesz tam info co można dodawać do syropu, aby np. zwiększyć ilość czerwiu.
Polecam kwas askorbinowy, przeszedłem teraz na niego i mogę szczerze polecić.
@@pasiekaapi-garden8357 Czy moze byc od biedy kwasek cytrynowy?🤔
@@ArturZagaj-Izraelita Pewnie, polecał go między innymi Pan Kruk :)
Amerykę odkrył. ...ha ha ha....
Jaki polski cukier :-) z niemieckiej cukrowni.
Krajowa Spółka Cukrowa Spółka Akcyjna (w skrócie: KSC Polski Cukier S.A.)[2] - powstałe w sierpniu 2002 roku konsorcjum cukrowni z siedzibą w Toruniu. Krajowa Spółka Cukrowa (KSC) przejęła kilkadziesiąt zakładów w całej Polsce. Spółka należąca do Skarbu Państwa.
Syrop 1 do 1 jest ok na pakiet pszczeli do odbudowy wezy czy może inna dawka ? Dodam ze to dadant i weza jest nowa nieodbudowywana .
Syrop 1 do 1 jest ok na pakiet pszczeli do odbudowy wezy czy może inna dawka ? Dodam ze to dadant i weza jest nowa nieodbudowywana .
Syrop 1 do 1 jest ok na pakiet pszczeli do odbudowy wezy czy może inna dawka ? Dodam ze to dadant i weza jest nowa nieodbudowywana .