Czy rekruter IT patrzy na wiek kandytatów?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 сер 2024
  • Nasza grupa na FB: / zaczynamy.programowac
    Odwiedź nasz fanpage: / jakzaczacprogramowac
    Subskrybuj: / @jzp
    Zapisz się na newsletter: jakzaczacprogramowac.pl/#news...
    Czy nauka programowania ma sens, kiedy mam 30, 40, 50 a nawet 60 lat? Czy osoby w takim wieku mają szanse na przebranżowienie?
    Część pierwsza: • Za stary na programowa...
    0:00 Intro
    2:03 Przebranżowienie osób po 30/40/50
    4:08 Wiek kandydata z perspektywy pracodawcy
    11:14 Kursy w internecie i bootcampy to za mało
    15:13 Które próby przebranżowienia kończą się sukcesem?
    22:22 Co wyróżnia dobrych kandydatów?
    25:45 Podsumowanie
    Profil Kuby na LI: / jakubjania
    Jeśli szukasz projektów do zdobycia doświadczenia, możesz sprawdzić np.:
    portal freelancer.pl - bit.ly/393mvPN
    grupę FB ze zleceniami - bit.ly/337gqOt

КОМЕНТАРІ • 57

  • @NiepoprawnyKomentator
    @NiepoprawnyKomentator 3 роки тому +3

    Dzięki. Super odcinek. Komentarz i łapa w górę dla statsów :)

  • @michabuacz5052
    @michabuacz5052 3 роки тому +3

    Kapitalny odcinek. Dzięki Panowie.

    • @JZP
      @JZP  3 роки тому

      Dzięki Michał!

  • @roobin303
    @roobin303 2 роки тому +5

    Super nagranie, wiedzę trzeba posiadać i być stanowczym. Ja osobiście zasiadłem do czytania książki języka Java. Pozdrawiam samomotywujących.

  • @karolinakrawczyk5778
    @karolinakrawczyk5778 Рік тому

    Trafiłam trochę przypadkiem, szukając informacji o zmianie zawodu po 40. Rewelacyjna, bardzo treściwa rozmowa. Wielkie dzięki.

  • @TorrioPL
    @TorrioPL 2 роки тому +1

    Super rozmowa. Pozdrawiam!

    • @JZP
      @JZP  2 роки тому

      Dzięki!

  • @anzelmbezziemi701
    @anzelmbezziemi701 Рік тому +6

    Panowie pławią się w "poprawności politycznej". Wszak za dyskryminację że względu na wiek można dostać nawet wyrok.
    Jest tak. Jak w wieku 50 lat znasz temat wybitnie i możesz powiązać IT w jakiś nawet naciągany sposób z tym co robiłeś wcześniej to będzie ok. Jeżeli jednak umiesz tyle co świeży student informatyki i wymagasz lat doszkalania to raczej nie ma szans

  • @annapecha5998
    @annapecha5998 3 роки тому +16

    Jestem w trakcie przebranżowienia i bardzo dziękuję za ten odcinek, jest bardzo krzepiący :)

    • @JZP
      @JZP  3 роки тому +1

      Powodzenia Aniu!

    • @tomaszkraczka2349
      @tomaszkraczka2349 3 роки тому +1

      Hey Ania w jakim kierunku próbujesz pójść ?

    • @annapecha5998
      @annapecha5998 3 роки тому +1

      @@tomaszkraczka2349 cyberbezpieczeństwo, uczę się testować aplikacje webowe

    • @jakubjania1776
      @jakubjania1776 3 роки тому +3

      @@annapecha5998 to ciśnij w opór, nie poddawaj się, nie daj się nikomu zatrzymać! :D Doświadczonych, dostępnych na rynku pracy testerów bezpieczeństwa jest bardzo mało, to specyficzna nisza, ale no... dochodowa! :D Owszem, ofert jest również dużo mniej, ale kiedy się pojawiają to nie za małe stawki. Pamiętaj również, że dzisiaj jest bardzo duże zapotrzebowanie na testerów automatycznych więc niezaniedbuj tej sfery bo z samymi testami manualnymi jest już ciężej (chociaż też się da i też są oferty ;) ).

    • @annapecha5998
      @annapecha5998 3 роки тому +2

      @@jakubjania1776 dziękuję za rady :) zwłaszcza tę o testach automatycznych, wszystkie biorę do serca :)

  • @krzysztofs.8906
    @krzysztofs.8906 2 роки тому +7

    Mam 39 lat - jestem inżynierem informatykiem, pracuję w branży od 9 lat a łącznie 20. Słuchając tego czuję się jak jakiś emeryt xD - btw fajny materiał! :)

  • @JezJerzy22
    @JezJerzy22 Рік тому +3

    A ja napisze cos kontrowersyjnego na 1 rzut oka. Wydaje mi sie ze obecnie wchodzenie w swiat IT nie jest jakies super "intratne", moze pare lat temu bylo, teraz nie jest. Tzn. przez inflacje czy inne zawirowania gospodarcze pensje programistow nie sa jakos oszalamiajaco wieksze niz reszty spoleczenstwa, albo nawet jak sa statystycznie wieksze, to dalej ogolnie "g..." mozna za to kupic (w porownaniu do innych dobr potrzebnych, patrz szybujace ceny mieszkan, nowych samochodow itp). A robota taka latwa i przyjemna jednak nie jest - i nie sa to tylko owocowe czwartki i kodzenie sobie wesolo na nowym "maczku/jabuszku", tylko niestety samodzielne rozwiazywanie problemow i spory prog wejscia (wiedza/konkurencja/praktyka). Szczerze i pisze to z pelna odpowiedzialnoscia - latwiej przebranzowic sie w wykonczeniowke, zrobic 2 lazienki na miesiac i skasowac powiedzialbym chyba realnie wieksze kwoty niz senior dev, albo zalozyc jakis "eko" warzywniak. A bycie senior dev nie bierze sie z dnia na dzien, sa to lata orki/projektow/ciaglego doksztalcania sie. Taka opinia, zeby nie bylo tak pieknie :)

  • @wojciechadamowski990
    @wojciechadamowski990 2 роки тому

    fajny materiał :)

  • @kris_programmer
    @kris_programmer 2 роки тому +12

    Udało mi się w wieku 35 lat

  • @liluterKA
    @liluterKA Рік тому +4

    Wow , dopiero zorientowałem się, że materiał sprzed dwóch lat a dla mnie jak najbardziej aktualny. Jestem na etapie przebranżawiania się w wieku 39 lat no i mam " Uwaga! wykopki" :) , muszę wdrożyć plan B . Ale materiał trafiony w sedno. Potrzebowałem wysłuchać tego, aby dostać dodatkowej energii gdy już się kończyła. Bardzo cenne uwagi które układają w głowie jak ten proces np. przebranżowienia będzie wyglądał. Zamiast bootcampu zdecydowałem się na podyplomowe studia frontend developer z angular (tańsze rozwiązanie ), wiem że to nie załatwi kwestii wymagań ani doświadczenia, dlatego po podyplomówce kontynuję naukę głównie na Udemy u ulubionego twórcy Maxa Schwarzmullera , no ale przyszedł czas aby teraz porobić własne projekty i szukam chętnych w śród znajomych którym mogę rozwiązać problem poprzez stronę intrnetową. Ponieważ w większości ofert wymagane jest doświadczenie komercyjne min. rok ! lub 1-2 projekty komercyjne. Niestety miałem nadzieję, że pójdzie sprawniej no i straciłem trochę początkową energię , ale ten materiał fajnie ją podniósł. Dzięki no i gdyby ktoś szukał front-end juniora to się POLECAM :)

    • @krissz9607
      @krissz9607 9 місяців тому

      Szacun. Udało się gdzies załapać do pracy ?? Też rozważam podyplomowke z front endu .

  • @noszczykmichal
    @noszczykmichal 3 роки тому +3

    Ze swojej perspektywy jako osoby, która próbuje się przebranżowić fajnie byłoby gdyby Jakub mógł powiedzieć co warto wpisać w CV. To jest np. czy w ogóle dla osoby która nie jest z branży to czy jest sens wpisywać wcześniejsze doświadczenie zawodowe z poza branży czy lepiej np. jak sugerują niektórzy opisać kilka swoich projektów które własnoręcznie się wykonało.

    • @jakubjania1776
      @jakubjania1776 3 роки тому +3

      Siemka! Ciut mi zeszło z odpowiedzią, ale już piszę!
      Jeżeli aplikujesz na stanowisko developerskie/testera/analityka czy cokolwiek około IT to właśnie takiego doświadczenia czy takich informacji będę szukał w CV. Bo takie jest nam na danej pozycji potrzebne. Możesz wpisać swoje w miarę ostatnie doświadczenie zawodowe chociaż nie trzeba go przesadnie rozpisywać bo pod kątem pracy w IT ma ono marginalne znaczenie. Dobrze jest wiedzieć, że pracujesz czy z jakiego kierunku zmieniasz branżę np. na rolę IT. Jeżeli to Twój start w tej branży to ja będę przede wszystkim skupiał się na tym jaką wiedzę posiadłeś w tym konkretnym kierunku.
      Zdecydowanie, ZDECYDOWANIE chętniej będę czytał o Twoich projektach, technologiach, źródłach skąd czerpiesz wiedzę. Warto wpisać! :)
      Na generalną rolę juniorską nie ma dla mnie znaczenia czy pracowałeś w McDonalds, przy budowie autostrad, 10-lat sprzedawałeś luksusowe samochdy albo byłeś dyspozytorem ;) Patrzę na to, z czym potencjalnie będziemy razem pracować ;)
      Od tego jest wyjątek - jeżeli mam projekt, którego profil czy zagadnienia w jakimś stopniu pokrywają się z Twoim doświadczeniem. Jeżeli np. przez 5 lat byłeś analitykiem finansowym, analizowałeś wyniki bankowe a ja pracuję nad aplikacją bankową, taka domenowa wiedza może być Twoim plusem! Warto wtedy o tym wspomnieć.
      Na pewno nie ma sensu wpisywać ogromnego doświadczenia 10 lat w tył, które zajmie 5 stron a informacje na temat Twoich umiejętności technicznych będą zajmować tylko jeden akapit. Takie doświadczenie można podsumować, zebrać w nieco krótszą informację a skupić się na tym przyjszłościowym, wybranym przez Ciebie kierunku ;)

  • @JZP
    @JZP  3 роки тому +3

    Jakiej rady możecie udzielić osobom, które próbują się przebranżowić?

    • @jakubjania1776
      @jakubjania1776 3 роки тому +5

      Nie poddawać się i nie zrażać. Nie spoczywać na laurach i pochłaniać ogromne ilości wiedzy jeżeli to właśnie chcecie robić. I nie martwcie się. Początki zawsze są trudne, w odpowiedziach na CV grają tylko świerszcze albo zwyczajnie będziecie odrzucani. Aktualizować CV, śledzić trendy i poszerzać o nie wiedzę. W końcu komuś Wasze CV wpadnie w oko a Wy będziecie zachodzić coraz dalej w proces rekrutacyjnych.
      Pokrzepiający news. To że jesteście zieloni, nie macie doświadczenia i aplikujecie na stanowiska juniorskie nie znaczy, że na nich wylądujecie. Znam przypadki osób, które tak dużo pochłaniały materiałów, tak cisnęły, że na dzień dobry wykazały się wiedzą, myśleniem i intuicją, która przekracza tego klasycznego "juniora" dostając od razu wyższe i lepiej płatne stanowisko ;)

  • @SCP--jf4sk
    @SCP--jf4sk Рік тому

    Wiem że jestem dosyć późno ale co można zrobić (pod kontem prywatnych projektów) jak już się ma pracę. Teraz studiuję i pracuję na pół etatu, jest sens w ogóle robić jakieś projekty prywatne? Moje stare portfolio wygląda tragicznie bo znajomi dla których/z którymi robiłem projekty nie wywiązali się ze swoich zobowiązań i nie poprzedłużali hostingów.

  • @criticalpoint2779
    @criticalpoint2779 Рік тому

    Jeszcze bardziej czuję się pogrążony na ty tym etapie po obejrzeniu tego filmu.

  • @malgorzatachp
    @malgorzatachp 2 роки тому +4

    Hej :) Rozmówca wspominał o genialnych źródłach informacji z Twittera. Czy ktoś mógłby podrzucić kilka wartościowych nicków? Zupełnie nie siedzę na tt, a chętnie coś poczytam :)

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому +1

    "Juniorzy to kosztowna inwestycja dla pracodawcy" - na zachodzie można o tym tak mówić, Polak nie wie co znaczy określenie "inwestycja".

  • @bohdansinelnykov9138
    @bohdansinelnykov9138 3 роки тому +2

    Bardzo dziękuję za niesamowicie przydatną wiedzę.Mam jeszcze pytanie związane z wykształceniem.Czy osoba która nigdy w życiu nie studiowała,bo po prostu nie stać jej na to ma szansę na udział w procesie rekrutacji, a nie będzie odrzucona już na etapie rozpatrywania CV? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @JZP
      @JZP  3 роки тому

      Cześć! Tak, jak najbardziej ma szanse :) Oczywiście istenieją firmy, które niestety odrzucą z tego powodu Cv, ale jest ogrom innych dla których studia nie mają większego znaczenia.
      Powodzenia!

    • @janmiedza6607
      @janmiedza6607 2 роки тому +1

      @@JZP jakie firmy najczęściej wymagają studiów? czy wg Ciebie jest sens zaczyania studiów w wieku 40 50 +? a co sądzisz na temat darmowych kursów takich jak technik informatyk czy technik programista w ckp?

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    "Konkuruje się z ogromną ilością młodych ludzi"? - ja miałem styczność z jednym młodym człowiekiem z technikum i w przypadku gdzie w szkole nie mieli na przedmiocie programowanie jakiegokolwiek wsparcia w nauczycielu to sami zaczeli odgadywać jak on to nazwał "znaczenie komend" (czyli instrukcji). Więc to nie wszystkie obszary tak wyglądają.

  • @WojennyMlotek
    @WojennyMlotek Рік тому +1

    Jeżeli prace w IT trudniej dostać niż dostać się na najlepsze studia w Polsce to znak że nadprodukcja juniorów wypierdoliłą już w kosmos i raczej czas dać sobie z tym spokuj.

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    A ja jestem zdania, że w profesjonalnym środowisku nastawionym na uzyskanie określonego rezultatu wiek nie jest problemem.

  • @ukaszjozwiak9468
    @ukaszjozwiak9468 Рік тому +1

    Jakby mnie było stać na taki bootcamp to chyba nic by mnie nie było w stanie zatrzymać. Bez ciągłej pracy to wyrzucenie pieniędzy mamusi albo tatusia.

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    "odpowiadał przed lid timerem"? chyba w razie nieprawidłowości korygował dostarczone rozwiązanie.

  • @krzysztofpaka5591
    @krzysztofpaka5591 Рік тому +2

    Stwierdzenie że młody człowiek ma więcej czasu... Ciekawe 😀 Zwłaszcza jak postanowi założyć rodzinę i będzie miał małe dziecko. No chyba że szukasz pracownika na góra rok

    • @skuczi
      @skuczi Рік тому

      No tak, ale to są rzadkie raczej przypadki

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    "przyszła na rozmowę dziewczyna i wystarczy, że się rozebrała... w pewnym momencie tim lider patrząc ..." he he he

  • @tlejbik
    @tlejbik 3 роки тому

    Super materiał, ale strasznie cichutko nagrany :( słuchając materiału bezpośrednio z telefonu słabo słychać.

  • @alonewarrior4886
    @alonewarrior4886 3 роки тому

    czyli co to jest to IT? programowanie inaczej?

    • @JZP
      @JZP  3 роки тому +1

      W kontekście zdania "Za stary na IT?" oznacza pracę w szeroko pojętej branży IT :)
      Pozdro!

    • @alonewarrior4886
      @alonewarrior4886 3 роки тому

      @@JZP aha pozdro

  • @ewazajkowska9691
    @ewazajkowska9691 Рік тому

    Miło, że można ponownie stać się młodym człowiekiem dzięki przebranżowieniu i zostaniu juniorem w IT.

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    "Nie wpisywać każdej technologii"? - AI nie będzie miało na czym operować tworząc nasze CV.

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    Wszystko w branży rozwija się dynamicznie? ---- "Emanuel Nowak, ekspert w firmie faktoringowej NFG, współpracującej z KRD zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku powstało w Polsce 310 tys. nowych jednoosobowych działalności gospodarczych, ale 194 tysięcy wyrejestrowano. "Często powodem likwidacji bądź zawieszenia działalności są wysokie koszty prowadzenia firmy. W branży IT, oprócz bieżących wydatków, dodatkowym obciążeniem finansowym są też różnego rodzaju licencje, programy komputerowe, specjalistyczny sprzęt, a nawet niezbędne szkolenia, kursy i certyfikaty" - zauważył." --- narzędzia się tworzy nie w JS tylko w C proszę Pana.

    • @wojciechsobiesiak
      @wojciechsobiesiak Рік тому

      Trzeba będzie poświęcić czas? To co firma nie ma programów wdrożeniowych? Znaczy nie ma narzędzi które wymagają JEDYNIE intelektu, chęci, wiedzy i doświadczenia. Czy taka firma może zaoferować cokolwiek poza spaleniem czyjegoś czasu?

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    Mnóstwo pracy żeby kogoś wdrożyć, że ta osoba będzie miała mnóstwo pytań? Nie proszę Pana to się robi inaczej - przydziela się zadania w bardzo określonej kolejnosci i za pomocą pytań kieruje tym procesem.

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    To co robi osoba która chce zostać programistą to pisze aplikacje. Co robi wielki pan prezes firmy ze swoją drużyną ? Tworzy narzędzia, korzysta z narzędzi. Nie to nie jest proszę pana pisanie aplikacji, to jest nauka tworzenia narzędzi.

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    Tim the leader? :|

  • @wojciechsobiesiak
    @wojciechsobiesiak Рік тому

    "clean code"? "code review"? "dokumentacja"? Ja nie słucham hip hopu xD

  • @WojennyMlotek
    @WojennyMlotek Рік тому

    40 letni "starcy" :)