[vlog #70] IKE/IKZE w praktyce - BUDOWANIE KAPITAŁU ŻYCIA

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 62

  • @Grzegorz_Grzeg
    @Grzegorz_Grzeg Рік тому +4

    Jak ktoś nie ma pomysłu na ile lub ikze zawsze zostaje ile obligacje albo wplacenie kasy na konto maklerskie i wybor oferty w 2023.

  • @dimon44
    @dimon44 Рік тому +3

    Prośba o sprostowanie: na IKE można inwestować także po przekroczeniu 60 lat. P.S. można też bezkosztowo dziedziczyc

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +3

      Dzieki -- choc -- nie powiedzialem, ze nie mozna. :) Wskazywalem kiedy mozemy z tych pieniedzy najwczesniej skorzystac bez placenia podatku. IKE moze zalozyc nawet osoba bedaca na emeryturze.

  • @witoldsienski1709
    @witoldsienski1709 Рік тому +1

    Dobrze że promujesz ike i ikze :)

  • @Grzegorz_Grzeg
    @Grzegorz_Grzeg Рік тому +4

    Wszyscy łapki w górę

  • @zbigniewgoreczny7127
    @zbigniewgoreczny7127 Рік тому +3

    Dziękuję za film! Ja właśnie biję się z myślami jak by tu najlepiej wykorzystać możliwość nieopodatkowanego inwestowania na IKE. Wybór jest pomiędzy "zwykłym" IKE jako miejscem do stosowania aktywnej strategii (np. GEM), a IKE Obligacje w PKO i zakupie tam 4-letnich obligacji COI indeksowanych o inflację. Moja perspektywa uwolnienia środków z IKE bez podatku to 11 lat.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Najważniejsze wg mnie jest to, abyś Ty się czuł komfortowo. Jeśli chcesz mieć gdzieś jednak aktywna strategie to zdecydowanie warto wykorzystać do tego IKE. :) A pasywne / obligacje na opodatkowanym tez zrobią robotę. Pozdrawiam! :)

    • @damianfigura
      @damianfigura Рік тому +4

      A dlaczego, jeśli w ogóle, chcesz kupować obligacje COI, skoro EDO (nawet uwzględniając opłatę 2 % za wcześniejszy wykup) dadzą większy zwrot już pewnie po 3-cim roku?

  • @karolsz6693
    @karolsz6693 Рік тому +2

    Dobry odcinek. Tak pomyślałem że w związku z końcem roku może poruszyć też temat kwestii możliwości wpływu na wynik podatkowego np . poprzez ponoszenie strat, kosztów i dochodów które można odliczyć na przestrzeni 5 lat ,minimalizując podatek w rozliczeniu PIT itp. Pozdrawiam.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +2

      Hej Karol, dzieki. Propozycja dobra, choc niestety juz raczej nie zdaze bo zaraz wyjezdzam, a wolalbym sie przygotowac. :) Pozdrawiam!

  • @userromek
    @userromek Рік тому +1

    Hej zastanawiam sie nad IKE w PNBparibas a ike obligacje ?
    i PNbparibas ma oparte oprocentowanie o wibor 3M obecnie 6,9 % bez oplat
    A Ike obligacje sa opłaty od 0,16% do 0,10% wiadomo im wiecej posiadamy kapitału na koncie tym wieksza oplata np 20000 pobiorą 30pln
    Czy biorąc IKE Pnbparibas wyjdziemy lepiej kiedy tych opłat nie bedzie

  • @kulikdom
    @kulikdom Рік тому +2

    Mam 50 lat moi rodzice po 80 lat. Zamierzam założyć im konta IKE i dokonywać wpłat. Tylko ja będę wskazany jako osoba dziedzicząca. Mam nadzieję że rodzice dożyją stu lat a jak po pięciu latach będą potrzebowali pomocy finansowej to będę korzystał z ich IKE.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +3

      Życzę abyś wraz z Rodzicami żył w zdrowiu jak najdłużej, a IKE dało świetna stopę zwrotu. Pozdrawiam! :)

    • @marcintanski8549
      @marcintanski8549 Рік тому +2

      Można tak? Skoro już mają 80 lat

    • @hanscastorpx
      @hanscastorpx 4 місяці тому

      Skąd takie rozwiązanie?

  • @marcin7206
    @marcin7206 Рік тому +1

    Warto ja mam w mBank ike dywidendowe do tego VWRA może opłata za przechowanie jest ale myślę że z czasem to zredukują.

  • @tomaszkwiatkowski4068
    @tomaszkwiatkowski4068 Рік тому +2

    Kolejny interesujący odcinek, konkretne informacje i dowody która strategia jest korzystniejsza👍👍👍👍
    Dzięki👍🙂🙂

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Dzieki Tomasz! :) Paradoks jest taki, ze takie materialy nie niosa sie w sieci -- wiekszosc szuka emocji i sensacji. Pozdrawiam! :)

    • @tomaszkwiatkowski4068
      @tomaszkwiatkowski4068 Рік тому

      @@system_trader W pełni się z Tobą zgadzam, już jakiś czas temu zauważyłem, że odcinki m. in Twoje, Artura Wiśniewskiego mają bardzo mało odtworzeń, a treści są super, bardzo zrozumiałe i przystępne oraz przydatne w życiu.
      Widać, że poświęcacie dużo czasu i pracy na przygotowania, nie wiem o co chodzi.
      Z filmików o tematyce finansowej, jedynie filmiki Marcina Iwucia mają dużo odtworzeń.

  • @BlessoPL
    @BlessoPL Рік тому

    3 największe WADY IKZE :
    1. Rezygnacja z tej formy oszczędzania przed 65 rokiem życia spowoduje potraktowanie zebranych środków jako przychoód podlegający opodatkowaniu a zwiększający w danym roku całkowitą sumę przychody. Można dziękie temu zapłacić od większości zebranych środków w IKZE 32% podatku pomimo tego , iż dotychczas nie wchodzilo się w drugą stawkę podatkową.
    2. Przy obniżonym podatku PIT do 12% zysk z odliczenia środków z IKZE od przychodu jest znikomy ( poniżej 2 % ).Dla bogatszych osób nawet te 22 % od limitu wpłat jest "słabą" zachętą.
    3. Przy wypłacie środków płaci się 10% opłatę od całości zebranych środków . A przecież kwota wolna od podatku w Polsce to 30.000zł i np taką kwotę można zebrać przez powiedzmy 10 lat i tylko ją w wieku 65 lat potraktowac jako przychód (zakładając , iż np nie ma się innych przychodów w danym roku podatkowym).

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Dzieki za komentarz. Zgoda - podatki moga byc bolesne (co tez mozna zasymulowac w podlinkowanym przeze mnie kalkulatorze oplacalnosci IKE/IKZE). ALE - jesli ktos np. stosuje strategie aktywna, to korzysci podatkowe tu i teraz moga byc jednak warte grzechu. Przykladowo taka strategia jak GEM traci ponad 200bps tylko tytulem podatkow. Reasumujac: warto przeanalizowac to do konkretnej sytuacji. Pozdrawiam! :)

    • @wojciechpiwonski1837
      @wojciechpiwonski1837 Рік тому

      Ja patrzę na to inaczej. Jestem na drugim progu, więc straty z przedwczesnej wypłaty będę miał niewielkie - najwyżej zapłacę 32% od zysków zamiast 19%. Z kolei gdyby złożyło się tak, że zrobię sobie rok/dwa lata wolnego w pracy lub przejdę sobie na prywatną wcześniejszą emeryturę, to wypłacając przedwcześnie IKZE zapłacę tylko 12% na skali, w porównaniu do 32% które teraz sobie odliczam. Więc osoby na drugim progu mogą zyskać nawet na przedwczesnej wypłacie IKZE.

  • @dzisiajnagle
    @dzisiajnagle Рік тому

    Czy przy opłatach 2% w ing IKE się opłaca czy raczej przenieść gdzieś gdzie opłaty są niższe. Po prostu tak na szybko założyłem tam gdzie mam konto.

  • @Adam-hk3pd
    @Adam-hk3pd Рік тому +1

    W moim przypadku IKE ma jeszcze jedną zaletę, bo "zmusza" mnie do trzymania się strategii. Na zwykłym rachunku opodatkowanym pewnie już nie raz bym wyszedł ze strata bo żeby wypłacić środki wystarczy kilka kliknięć. A na IKE to musiałbym wziąć urlop w pracy, pojechać do najbliższego oddziału DM (50 km), złożyć wniosek, czekać 30 dni na wypłatę, to w sumie mi się nie che i w ten sposób strategia utrzymywana dalej :⁠-⁠)

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Racja, to tez jest taki dodatkowy aspekt wspomagajacy "dyscypline". :) Pozdrawiam! :)

  • @piotrkopejkin2254
    @piotrkopejkin2254 Рік тому +1

    Ciekawe kiedy i na jakich warunkach wejdzie OIPE. Tak sobie myślę kupując poza IKE co miesiąc LS V80A przez 30 lat, po sprzedaży pewnie będzie karkołomne policzenie podatku sprawdzając historię kursów walut, gdyby nie było dostępnego oprogramowania i trzeba to robić ręcznie. Dobrze myślę?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +2

      OIPE ma wejsc juz w 2023 w ramach robodoradcy Finax -- ale na Slowacji.
      W Polsce nadal nie uchwalono prawa. Podobno, jesli czegos nie pokrecilem bo pisze z pamieci, ma to byc limit i korzysc zblizona do tego co jest na IKE. No ale poki co i tak nie ma nic konkretnego.
      Pozdrawiam!

  • @kamilwardzinski5613
    @kamilwardzinski5613 Рік тому +1

    Cześć, ma ktoś taki układ: IKE Obligacje+ IKZE konto maklerskie i tam etfy. Próg podatkowy 12%? Zastanawiam się czy to dobry układ. Patrząc na to ile teraz płacą obligacje to tak, ale co w przypadku, kiedy oprocentowanie obligacji znowu spadnie?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +2

      Kamil, polecam zerknąć na kalkulator opłacalności IKE/IKZE podlinkowany pod opisem filmu -- powinien być pomocny. :) Pozdrawiam! :)

    • @kamilwardzinski5613
      @kamilwardzinski5613 Рік тому +3

      @@system_trader dzięki, patrzyłem. Wychodzi niewielka korzyść na IKE. Moim zdaniem rządzący przy zmianie opodatkowania Pit z 17% na 12% powinni zniejszyć opłatę w IKZE do 5%.

  • @wojtekf7821
    @wojtekf7821 Рік тому

    Po wprowadzeniu polskiego bezładu, IKZE w przypadku konieczności wcześniejszej wypłaty, stało się dość ryzykowne - można zapłacić więcej podatku niż się odliczy (skumulowane środki spowodują że wpada się w wyższy próg podatkowy). Rząd też okradł oszczędzających z możliwości odliczenia części podatku, który teraz nazwał składką zdrowotną, czyli w 1 progu można odliczyć 12%, a nie 19% jak to było dotychczas. Korzyści z IKE pozostają bez zmian.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Wojtek, tylko tu warto odnosic to do konkretnego portfela. Chodzi o to, ze np. portfel 60/40 vs Golden Butterfly to zupelnie inny poziom podatkow tytulem samego rebalancingu do zaoszczedzenia (nawet kilka razy wiecej podatku). Gdy wezmiemy na tapet strategie aktywne to jeszcze wiecej podatku. Dlatego liczenie oplacalnosci IKZE *tylko* przez pryzmat CAGR to zdecydowanie za malo o ile ktos nie inwestuje faktycznie przy pomocy jednego ETF-a tylko. Pozdrawiam! :)

    • @wojtekf7821
      @wojtekf7821 Рік тому

      @@system_trader Chodziło mi o zmiany w podatku dochodowym, a nie od zysków kapitałowych. W przypadku zaistnienia sytuacji życiowej która spowoduje koniczność wypłaty środków przed 65 rokiem życia w praktyce większość osób zapłaci 32% podatku od całości zgromadzonych środków (a od podatku odliczy 12% wpłat). To wynika ze skali podatkowej w Polsce, a wycofane środki dolicza się do dochodu w danym roku (wpłaty z wielu lat mogą stanowić dość dużą kwotę, która spowoduje wpadnięcie w wyższy próg podatkowy). Ja kończę z wpłatami na IKZE, pozostaję przy IKE gdzie takiego ryzyka nie ma.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      OK, wczesniejsza wyplata IKZE moze byc problematyczna - zwlaszcza dla prostego portfela. W takiej sytuacji lepiej wyplacac (jesli ktos ma) z IKE.

  • @neet5439
    @neet5439 Рік тому

    czy po prostu mając ikze i wpłacając tam kasę, muszę uwzględniać to w PIT, czy robi to ktoś tam za mnie i zwrot też otrzymuję automatycznie?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Jesli inwestujesz na IKZE i chcesz skorzystac z ulgi podatkowej, to wpisujesz na PIT ile tam wplaciles - to zaniza baze do opodatkowania.

  • @neet5439
    @neet5439 Рік тому

    jeśli wypłacam sb co jakiś czas część kasy z IKE, to czy to w jakiś sposób wyklucza mnie w przyszłości z dalszego inwestowania na tym IKE?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Nie, mozna czesc kapitalu wyplacic i nadal prowadzic IKE.

  • @tajpanx
    @tajpanx Рік тому +1

    Odnośnie IKE/IKZE jest jeszcze zdaje się taki wymóg, że przynajmniej przez 5 lat trzeba tam dokonywać regularnych wpłat. Pytanie czy te wpłaty muszą być w jakiejś minimalnej wysokości?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +2

      Tu jest to opisane: www.gov.pl/web/rodzina/ike-najczesciej-zadawane-pytania . Cytuje:
      Obok spełnienia warunku wieku, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego oszczędzający muszą również:
      - dokonywać wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo
      - dokonać wpłaty ponad połowy wartości wszystkich wpłat na IKE nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

    • @marekgiedyk512
      @marekgiedyk512 Рік тому

      Ten ostatni punkt może być tricky dla osoby która na emeryturę niedługo przechodzi , może ona powiedzmy już po 50siatce poszukać pracy za niższe wynagrodzenie ale mniej stresującej i wymagającej a środki na wpłatę połowy tego co włożyła do tej pory na te ostatnie 5 lat musi znaleźći wpłacić żeby podatku nie zapłacić

  • @kempi2807
    @kempi2807 Рік тому

    A ja mam takie spostrzezenie, prosze popraw jesli sie myle.
    Czy na koncie IKE, wyjde sumarucznie tyle samo przy koncie acc i dist? Zakladajac ze w tym drugim bede regularnie inwestowal dywidendy wraz z uzupelnianiem limitow rocznycu. Skoro na IKE nie placimy podatkow od dywident ktote wpadaja na konto ike , to dla kogos komu tak byloby latwiej osZczedzac taka strategia bylaby korzystniejeza. No chyba ze acc i tak wtedy da lepsze zwroty wtedy wybor kest prosty. Prosze mnie poprawi. Czy dobrze kombinuje.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Na IKE/IKZE nie ma roznicy pomiedzy np. ETF na S&P 500 Akumulujacym vs Dystrybuujacym. Sa takie same podatki u zrodla (poza nasza kontrola), natomiast nie ma podatkow u fiskusa w PL (na IKZE jest ryczalt 10%, ale to specyfika IKZE).
      Roznica pomiedzy Acc vs Dist jest taka, ze w tym drugim sami musimy ewentualnie reinwestowac dywidendy co wiaze sie z ponoszeniem kosztow transakcyjnych. Ale gdyby je pominac, to roznic nie ma. Jesli komus dobrze na psychike robia te splywajace dywidendy -- IKE/IKZE jest dobrym do tego miejscem. :) Pozdrawiam!

    • @kempi2807
      @kempi2807 Рік тому

      @@system_trader super dziękuję za odpowiedź. Także skorzystam i dopytam jeszcze bo nurtuje mnie jedna sprawa. Prawdopodobnie zdecyduje się na vanguarda ftse world właśnie w wersji dist z racji jego długoletniej historii bo i tak będę rozbijał transze kupna etf na dwa razy w roku (wtedy dywidendy będę razem wpłacać ). Widziałem natomiast z vanguarda etf high dywidend yield który także polecali ale jego cena się praktycznie nie zmienia, dywidendy są wypłacane co kwartał, tylko czy my zarabiamy jeszcze na czymś na takim etf poza dywidendami.? Bo jak dobrze zrozumialem to nawet w przypadku etfoe ACC czy dist mamy zysk lub stratę w zależności od danego indexu który fundusz naśladuje.

  • @przemszat6501
    @przemszat6501 Рік тому +1

    Czy mogę wpłacać limity Ike moich rodziców a później jak przejdą na emeryturę wypłacić sobie przez nich dywidendy bez podatku?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Jesli Rodzice nie chca korzystac ze swoich limitow, to tak. Przy czym nie wiem, czy formalnie powinienes Ty im dac darowizne wplacajac, a pozniej oni Tobie. Wiec to dla pewnosci bym sobie sprawdzil.

    • @2binzkdm
      @2binzkdm Рік тому +1

      A kogo wskażą Twoi rodzice jako beneficjenta rzeczywistego ich rachunku IKE?

    • @przemszat6501
      @przemszat6501 Рік тому +1

      @@2binzkdm siebie pewnie. Ja byłbym tylko uposażonym w razie śmierci

    • @2binzkdm
      @2binzkdm Рік тому +3

      @@przemszat6501 Tylko siebie mogą wskazać.
      "(...) a później jak przejdą na emeryturę wypłacić sobie przez nich dywidendy bez podatku"
      Jak rozumiem, ze swoich pieniędzy zrobisz im darowiznę, ta darowizna powędruje na ich IKE, a wypłata z tego konta będzie szła z powrotem jako darowizna do Ciebie. Jakkolwiek by nie patrzeć, w takim układzie to Ty jesteś beneficjentem rzeczywistym obcego rachunku.
      Jakie to ma konsekwencje?
      1) Obejście prawa podatkowego
      2) Poświadczenie nieprawdy w dokumencie
      czyli odpowiedzialność karna i karno-skarbowa. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w zamian za taką bonifikatę jesteś w stanie ponieść takie ryzyko.

    • @przemszat6501
      @przemszat6501 Рік тому +1

      @@2binzkdm Dzięki za podsumowanie. O to mi właśnie chodziło.

  • @michalglw4520
    @michalglw4520 Рік тому

    Witam, mam pytanie odnośnie IKE czy możesz wytłumaczyć o co chodzi z tym odroczeniem płacenia podatku? Ja dotychczas myslałem że jeśli wypłace czesc pieniedzy z IKE nie mając uprawnien emerytalnych to z automatu zapłace 19% podatku od kwoty ktora wyplacilem ( od zyskow kore zostaly wygenerowane przez ta kwote), prosze o wytlumaczenie, dzieki i pozdrawiam :)

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      W trakcie inwestowania mogą być zdarzenia podatkowe, np. tytułem dywidend czy rebalancingu czy po prostu zmian w portfelu ( strategia aktywna). Na IKE nie ma wtedy podatku - ten jest ewentualnie przy wypłacie z IKE przed nabyciem uprawnień. Ale nawet opóźnienie podatku powoduje, ze w międzyczasie pracuje dla nas większy kapitał.

  • @tomaszpiatek179
    @tomaszpiatek179 Рік тому

    Cześć. Bardzo fajny kanał. Mam pytanie. Czy lepiej założyć rachunek w domu maklerskim na osobe fizyczną czy osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą? Czy niesie to ze sobą jakieś konsekwencje?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +1

      Dzięki Tomasz. Co do Twojego pytania -- jak rozumiem chodzi Ci o złożenie konta na spółkę (a nie JDG bo to de facto nadal osoba fizyczna). Czy to niesie konsekwencje? - takie, ze podatek rozliczasz w ramach spółki, z później jeszcze jako osoba fizyczna (dywidenda). Więc zadać pytanie warto - co chcesz osiągnąć, jaki masz cel. Pozdrawiam! :)

    • @tomaszpiatek179
      @tomaszpiatek179 Рік тому

      @@system_trader dzięki! Powodzenia z rozwojem kanału

  • @OloKozi
    @OloKozi Рік тому

    Nie uważasz że inwestowanie pasywne jest trochę dogmatyczne, a każdy dogmatyzm ma swoje wady... Ostatnio jest sporo opinii, że SP500 może stać w miejscu nawet przez 10 lat, a szczyty pocovidowe pobić dopiero za np 15 lat… Zresztą w historii takie stracone dekady już były… w USA akcje w okresie od 1929 do 1949 roku, w dobie wielkiego kryzysu i II wojny światowej przegrały z obligacjami. Podobna sytuacja wystąpiła w latach 70. XX wieku…. Myślisz, że granie na obligacje w horyzoncie 15 lat to szaleństwo ?

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому

      Inwestowanie pasywne przede wszystkim powstało w odpowiedzi na to, ze te wszystkie opinie co do przyszłości + koszty (jeśli to opinie funduszy) mówiąc krótko słabo się sprawdzają w rzeczywistym świecie. Co do straconej dekady -- jeśli ktoś jest w fazie akumulacji kapitału, to jest to wręcz idealny moment. Jak to mawia Merriman -- taki inwestor powinien udać się do dobrego sklepu z szampanami.
      Natomiast osobiście nie jestem dogmatyczny i nie mówię, ze tylko pasywne inwestowanie ma sens. Ale jeśli już chcemy robić to aktywnie, to róbmy to w oparciu nie o opinie, a fakty i weryfikowalne strategie. Przy tym mając pod kontrola to co kontrolować możemy : koszty i podatki. Pozdrawiam! :)

  • @Arthur_Thomas.P
    @Arthur_Thomas.P Рік тому

    Haha, padłem "System Trader". Jakie IKE czy IKZE? za 20 lat będzie to 24,8% obecnej stawki emerytalnej a inflacja 2023/24 to lekko 40%!!! Czekamy na kolejny dodruk i recesję która de facto już przejawia się stagflacją.

    • @system_trader
      @system_trader  Рік тому +2

      OK, ale co ma piernik do wiatraka? Jeśli już, to tyle, ze tym bardziej należy działać wedle zasady "umiesz liczyć? -- licz na siebie!" :) Pozdrawiam !:)

    • @Arthur_Thomas.P
      @Arthur_Thomas.P Рік тому

      @@system_trader - "licz na siebie" to nie idiotyczne ładowanie środków w IKE czy IKZE. To taka mała dygresja zanim dalej będziesz rozprzestrzeniał swoje słabe mądrości, w szczególności w dzisiejszych czasach.