Dělám zbrojní p teď ve čtvrtek 24.10.2024 tohle video je fakt dobrej materiál. Dělám všechny skupiny a čekám že to bude těžký můžu mít špatně jen jednu otázku a střelba je na větší vzdálenost a přesnější. No jestli to dám tak budu happy. Díky Přemku a díky Honzo.. jste fakt machři. Tohle nemá na youtube nikdo takhle kvalitně pokrytý.
@@HonzaShooter je večer 24.10. Po zkouškách. Ze 30 lidí jsme 3 co si dělali všechny skupiny. 2 vypadli na testech. Celkem na testech vypadlo 8 lidí. 4 na manipulaci konkrétně na krátký kulový. Na střelbách 4. Vyletěli ti co se u toho chovali jak ve videohře a machrovali a vypadli na tom že mířili mimo bezpečnej… nejtěžší na zbrojáku je střelba krátkou kulovou na 15 metrů to je záludný a každej metr jde znát. Je třeba zachovat klid a neblbnout. Honzo bez tebe a Přemka bych to nedal a nebo by to minimálně bylo o hodně těžší. Instruktor mne chválil jak to dělám ukázkově. Jen nechtěl při manipulaci mířenou ránu jistoty ale spustit kohout NESLYŠNĚ palcem. Ránu jistoty ale vyžadoval na střelnici. Takže mám zbroják A,B,C,D,E. Máš na tom velkou zásluhu. Díky!♥️ teď budu dělat Fko a šup k armádě za pyrotechniky. Přeji hodně úspěchu příštím žadatelům.
Sice tu již mám jeden komentář, ale toto video na mě vyskočilo znovu a vybavila se mi situace z mé zkoušky, kdy byl jeden z účastníků vyhozen za nezkontrolování hlavní brokové dvojky. To, že jí zlomil, podíval se a následně argumentoval, že přeci vidí, že je prázdno, tak neobstál. Komisař opravdu vyžadoval zvednout hlavně do úrovně očí tak, aby zkoušený viděl skrz hlavně zeď, kde byl určen bezpečný směr. Je to stejné jak u řidičáku. Ikdyž do zrcátek vidím, musím u zkoušky otočit hlavu tak, aby komisař jasně a zřetelně viděl kontrolu zpětného zrcátka a nedošlo k takové argumentaci.
Je vidět, že tihle instruktoři jsou lidé znalí a psychicky zpusobilí. Instruktoři v autoškole, to je jiná liga 😀😀😀. Nekoukej se do stran, jseš na hlavní, máš přednost 😀😀😀.
@@metalevil7481 Každý má asi jiné zkušenosti. Můj instruktor v autoškole mi od první jízdy říkal, ikdyž jsi na hlavní, podívej se, jestli ti tam nějakej "tydýt" nevletí. A kolikrát jsem už takhle zachránil život cykloz...., který vletí z vedlejší na hlavní. Pepa Sršeň to někde říkal velice pěkně. Jako řidič musíš myslet i za ostatní a předvídat. A na motorce to platí dvojnásob.
Díky za velmi užitečná videa. Dnes jsem složil ZOZ. Zúčastnil jsem se dvou kurzů, bohužel postupy se lišily, a ještě jiné postupy vyžadoval komisař. Bylo by velmi užitečné, kdyby instruktoři a komisaři procházeli školením pro jednotné postupy. 😀
chtěl bych vám moc poděkovat za takové videa, který jsi natáčel společně s ostatníma. Zkoušky jsem udělal úspěšně minulý týden a tyhle videa mi dost pomohly
Krásně vysvětleno,úplně v klidu😊sám jsem to absolvoval ne jednou při získání pak při rozšiřování skupiny😊a někdy i na střelnici když byl třeba zrovna přípravný kurz.ZP mám už 20 let. A není od věci si to občas připomenout i když na střelnici chodím pravidelně jak s pistolí tak jsem amatérský brokoví střelec (trap) a jsem i aktivní myslivec.
Můžu dotaz? U krátké kulové se po závadě typu slabá rána (či selhač) musela před rozebráním zbraně dělat mířená rána jistoty. U dlouhé kulové to tak není? (11:20)
U krátké kulové se ta rána jistoty dávala v rámci zakončení kontroly (za nás u krátké kulové nejlepší zakončení kontroly). U dlouhých zbraní je obvyklé zakončení to, že se nechá závěr otevřeny (v zadní poloze u kulové, zlomené hlavně u brokové). Pokud by uchazeč zakončil i u dlouhých kontrolu ranou nebo ranami jistoty, není to špatně, ale v rámci obvyklé manipulace to není nezbytně nutné.
MIS Academy jsou skveli. U Premka jsem mel asi 4 nebo 5 hodin pripravy na ZP a na zkousky sel pak sebejistej a uplne v pohode. Zadna nervozita. Komisar si i myslel ze uz jsem clenem nejakyho streleckyho klubu. S Premkem jsem mel vzdycky zaplacenou hodinu a nakonec jsem u nej byl vzdycky hodinu a pul, i vic, a kecali jsme o zbranich a dostal jsem hromadu uzitecnych rad, jak vseobecnych, tak k tomu jakoi EDC pistoli jsem chtel a nakonec si koupil atd. atd. Proste money spent well
Pokud se bavime o ZOZ, tak by mel vypadnout vzdy doprava a nebo doprava dozadu, dopredu by to jit nemelo (pokud zustane na stole, vzit ho muzete, jen si trochu posunete zbran), pokud by spadnul dopredu, sebere vam ho komisar nebo vam da povel ho vzit (ja to resim, tak, ze pouzivame jiny a seberu ho mezi uchazeci). Pokud se bavime potom v beznem provozu na strelnici, tak je to dle provedeni strelnice. Pokud je to venkovni se stavy, kde se chodi k tercum hromadne, seberete ho pri dalsi ceste dopredu. Pokud tam jsou stavy pevne a nechodi se pred ne (terce na pojezdu), reknete to pak spravci aby ho sebral pri vecernim uklidu (v tomto pripade samozrejme overite zda to bylo zbrani nebo nabojem tim, ze tam date dalsi naboj a uvidite - u zkousky neprijatelne, ale pokud v realu ten nevystreleny naboj nenajdete, moc jinych moznosti neni)
Ahoj Honzo/Přemku. Za pár dní dělám zkoušku a dnes jsem byla na střelnici v Brně, kde ji budu skládat (školení manipulace jsem absolvovala na jiné střelnici). Zažila jsem 2 překvapení: 1. prý, když se ucházím o ZP sk. B a E, tak mi může dát komisař i střelbu z malorážky (nikoli jen z pistole); 2.: divili se, že nevím ze školení na konkurenční střelnici, co je něco jako myslivecké zajištění malorážky (možná to neříkám přesně, ale to "myslivecké" tam bylo). Bylo to zavření závěru klikou dolů při stisknuté spoušti. Prý je to jedna z možností bezpečného odložení malorážky, kterou může komisař chtít. Můžu tedy u zkoušky opravdu střílet i z malorážky? A co to "myslivecké" cosi? Prosím o názor na oba výše uvedené body Tebe ev. komisaře Přemka. Díky, Eva
Zdravím. Mrzí mě, že jste dostala tyto informace. K té střelbě - pokud máte skupiny BE (tedy tam není C) je jednoznačný pokyn ministerstva vnitra, že se střílí JEN z krátké kulové (pistole). Pokud by vás u této kombinace nutili střílet z krátké i dlouhé kulové, mohlo by se jednat o zmatečnou zkoušku a jednoznačně by to byla chyba zlušebního komisaře. Pokud mi napíšete zprávu (abych věděl že máte zájem), tak vám to mohu poslat a s čislem jednacím mvčr, tedy nezpochybnitelně. K tomu druhému, tedy odložení malorážky. Není to univerzálním pravidlem, ale u většiny malorážek platí, že pokud držíte stisknutou spoušť a přitom pomalu zavíráte závěr (tedy kliku dáváte dolů), tak dojde k vypuštění bicího mechanismu. Pokud na střelnici toto učí jako jeden ze způsobů zakončení kontroly zbraně (tedy pro její odložení atd.), tak svým studentům prokazují medvědí službu. I když je to zpravidla tolerováno, toto NENÍ jeden z povolených způsobů zakončení kontroly dlouhé kulové zbranem. Zkušební řád zná jen dva (u dlouhé kulové) a to je odložení se závěrem v zadní poloze (otevřeným) a nebo po ráně jistoty. Manuální vypuštění bicího mechanismu je přípustné u krátké kulové, ne u dlouhé.
@@premekmarek Dobrý den, děkuji. Naštěstí vše dopadlo dobře napoprvé. U zkoušky jsem manipulovala se všemi 3 zbraněmi (pistole, malorážka, brokovnice), ale střílela jen z pistole , "myslivecké" odložení dlouhé kulové zbraně po mně nikdo nechtěl. Díky, Eva
Ahoj, super, mam podnet ci dotaz: pri hlaseni zavady selhac bych asi obecne tu ruku nezvedal vubec. Drzel bych zbran pevne dokud neuplyne 10-30 vterin. Kdyby v okamziku zvednute ruky doslo k vystrelu, neprijde mi to jako bezpecny posup. Co myslite?
Hlášení závad je obecně takové téma k diskuzi - zkušební komisař by Vám měl oznámit, zda a jak ho vyžaduje, takže u zkoušky se určitě řídit tím. Při pozdějších střelbách pokud to bude něco organizovaného (kde se to hlásí), tak také dle jejich pravidel a požadavků a pokud se to stane Vám na Vaší zbrani, tak se hlásit nemusí. Za mě - mě u zkoušek stačí vidět, že žadatel umí, když neohlásí, neberu to jako chybu. Když ohlásí jen ústně, je to super a když zvedne ruku, nic to na situaci nemění - zbraň stále míří bezpečným směrem.
Pokud se bavíme o brokovnici, tak když dostanete pokyn "ke střelbě připravit", už můžete i odjistit. Pokud na to někdo ale zapomene, zahlásí ke střelbě připraven a potom po povelu "pálit" mu to nejde, tak to není chyba - pokud stále míří bezpečným směrem, odjistí a vystřelí, je to přijatelné. Povely zde používané dáváme jenom jako příklad, každý zkušební komisař používá sice obdobné, ale trochu jiné.
Moc děkuji za super video. Jenom bych podotknul, že jsem byl nedávno na kurzu a tam požadovali dávat ránu jistoty také u brokovnice. Udělám chybu, když ji dám ?
Chybu neuděláš, maximálně na tebe bude správce nasraný že mu ničíš pušku :D Ale komisař to po mě u zkoušky taky chtěl (řekl nám to na začátku) takže jsem mu jí tam normálně fouknul.
Je to tak. Střelba je daná jasně (samotná skupina E se střílí jen z krátké kulové), ale na manipulaci můžete dostat i jednu nebo obě dlouhé zbraně, je to na rozhodnutí zkušebního komisaře. Jinak nebude to dotaz (teorii už v té chvíli máte za sebou), ale také předvedení manipulace.
Dobrý den, zajímalo by mě, zda je lepší na obranu zbraň nebo třeba teleskopický obušek. Kdyby mě napadl opilec na ulici je dobré vystřelit zbraní nebo obuškem mlátit? Zase je škoda použít pistoli a tím člověka úplně "dodělat". Zajímalo by mě srovnávací video na toto téma.
Dobrý den, jedná se o natolik složitou problematiku, že toto by bylo buď na celý seriál videí nebo na velmi dlouhé video a vysvětlování. Navíc je to do značné míry subjektivní v tom ohledu, že si každý musí udělat v hlavě pořádek a srovnat si pro sebe (a srovnat si to se svým svědomím), co je pro něj přijatelné. Pistole a teleskopický obušek ale jednoznačně nejsou rovnocenné náhrady a tedy srovnání je vždy populistické a nepřesné - v nějaké souslednosti obranných prostředků jsou od sebe poměrně daleko, jiné je jejich určení, výhody a nevýhody jsou také zcela odlišné. Navíc je důležité říct, že bez výcviku jsou zbytečné obě takové zbraně. Palná zbraň by vždy měla být až "poslední obrannou linií", která se použije až v okamžiku, kdy jsou všechny ostatní možnosti vyčerpány a absolutně není vyhnutí. Ani teleskopem ale nemůžete mávat jako mažoretka hůlkou. Pokud vezmeme obvyklé opilce na ulici a vás jako obvyklého člověka - počítám, že nemáte zásadní omezení nebo nemoci, které by nějak omezovaly vaše možnosti jiných řešení a také beru, že jste tam sám, bez partnerky/partnera, starého rodiče nebo dítěte a tak dále - tak jako první by rozhodně měla být prevence - Pokud nemusím, nejdu tam, kde se pohybují opilci. Pokud už tam jít musím, pokusím se vyhnout, třeba tím, že si popojdu kus vedle, přejdu na protější chodník a tak dále. Dokud mohu, vždy platí, že kdo uteče vyhraje - nebude potlučený, nebude sedět v cele předběžného zadržení a utrácet za advokáty. Když mi nic z toho nevyšlo, tak deeskalace - spolknu ego, zhodnotím situaci, neoplácím nadávky, nedohaduji se zbytečně, například pokud má pocit že bych mu měl koupit pivo, radši mu koupím pivo - nějakých 50 Kč je stále výrazně levnější než další řešení. Pořád myslím na to, že bych raději měl utéct. Až pokud nic z toho nevyjde - ani prevence, ani deeskalace, ani útěk a hrozba útoku od toho opilce je aktuální (tedy probíhá nebo bezprostředně hrozí útok) tak teprve tehdy mohu sáhnout k řešení ve stylu nutné obrany. Pokud to ale bude "typický opilec" tak ani teď rozhodně není pravý čas na tahání pistole - ani na střelbu, ani kvůli hrozně. Ale už se asi nevyhneme nějakému fyzickému řešení a zde by mohl nastoupit třeba sprej nebo teleskop. Ale pozor, nutná obrana nesmí být "zcela zjevně nepřiměřená". Důležité je tam to zcela zjevně, zákonodárce počítá s tím, že obrana musí být silnější než útok aby byla účinná. Ale nesmí to být přehnané. A samozřejmě pokud máte nějaké omezení, nebo společnost/doprovod který není fyzicky zdatný jako vy, může to zcela změnit situaci. Proto na takto obecnou situaci není možné dát jinou odpověď. Doporučuji pročíst například články týkající se nutné obrany a jejího posuzování od advokáta Tomáše Gawrona na www.zbrojnice.com
Když je vysunutý závěr u pušky žádoucí z důvodu signalizace jasného vybití (pro vnějšího pozorovatele), proč se u pistolí upřednostňuje rána jistoty? Při odložení zbraně pak není jasné, zdali nezůstal náboj v komoře (pro vnějšího pozorovatele). Není lepší nechat pistoli rovněž s vysunutým závěrem? (vím, že možné jsou obě varianty, zajímá mě ta nejlepší)
Jedna nejlepší varianta pro každou situaci neexistuje. Variant je víc právě proto, že vždy závisí na okolnostech, kterou je nejlepší vybrat. Jak říkáte, možné je obojí. U kulovnice a brokovnice doporučujeme nechávat závěr vzadu (resp. zlomené hlavně) proto, že je to jednoznačně vidět a aby se ušetřil jejich bicí mechanismus kvůli možné "křehkosti" starších kusů. A protože u kulovnice a brokovnice není žádná vratná pružina, která by závěr chtěla zamknout, tak je to i velmi jednoduchý a pro uchazeče o ZP snadný postup. U pistole ale ta pružina je a z naší zkušenosti je pro uchazeče jednodušší dát tu ránu jistoty než přehmatávat na záchyt závěru, protože u toho se začátečníkům může snadno stát, že ukazovák zajede velmi blízko k prostoru lučíku a někdy i dovnitř - protože CZ75 mají tento záchyt zpravidla posunutý dost dopředu a většina lidí na něj nedosáhne bez změny úchopu jedné nebo obou rukou. A navíc rána jistoty je takové "definitivní ověření" i v situacích, kdy může být zhoršená viditelnost (to už ale odbíháme od ZOZ velmi dopředu). Pokud jdeme na střelnici s větším množstvím pistolí (například předváděčka nebo zážitek), tak ale také necháváme zbraně se závěrem vzadu, aby bylo snazší udržet přehled. Pokud někomu pistoli chci ukázat, tak ji zkontroluji (třeba i s ránou jistoty) a potom dám závěr dozadu, aby se mohl sám podívat. A pokud jdu sám a trénuji si, tak si vždy dám ránu jistoty (i u kulovnic), protože mám jistotu, že i kdybych u něčeho udělal chybu a například se nepodíval důkladně a měl závadu vytahovače, tak tou ranou jistoty se absolutně ujistím, že je prázdná.
U dlouhé malorážky bych si vhodnost rány jistoty asi také ověřil alespoň dotazem, protože u starších modelů klepne úderník do okraje komory a tím pádem si vyzkoušíte i zdravovědu, protože majitel zbraně chytne instantní infarkt 😀
Určitě je to ověření dotazem lepší, bohužel jsme se setkali i s tím, že někteří zkušební komisaři toto berou jako mínus ("to jako nevíte kdy se dává") a zároveň zakončení kontroly nebo ověření funkce zbraně po složení ranou jistoty je výslovně povoleno zkušebním řádem. Máte pravdu, že někteří správci na střelnici se chovají jako by ta malorážka byla národní památka hodná uložení v muzeu, ale u ZOZ je třeba to dělat především tak, jak chce komisař a zkušební řád.
Souhlasím s Přemkem, někteří komisaři se fakt na člověka koukají jak na debila když se na to zeptá, někteří tak dokonce vyhazují za to že se nevyzkouší bicí mechanismus po složení borkovnice, kde to poškození je ještě pravděpodobnější než u malorážky... přistupoval bych k tomu tak že to je zkouška... pokud na to má člověk ta se zeptat, ideálně hnedka na začátku když se dávají hromadně instrukce a jinak bych ji dal z obouch dlouhých.
@@HonzaShooter Můj Little Badger který má na okraji komory brutální zásek po jedné jediné neuvážené ráně jistoty by ovšem každému komisaři poděkoval z hloubi spoušťového mechanizmu. Dal bych klidně fotku, ale s postováním odkazů je to všelijaké .... Ale nevadí, vím jak to myslíte a nejsme ve sporu ✌
Рік тому
Nevím jak ostatní brokovnice, ale na kurzu jsme měli jednospoušťovou a ty hlavně se přepínají automaticky zpětným rázem výstřelu. Tedy pro "ránu jistoty" nestačí spoušť mačknout dvakrát, ale jednou a do zbraně zezadu (do pažby) silněji udeřit (nasimulovat zpětný ráz aby se přepla hlaveň) a pak teprve se dá spoušť zmačknout dvakrát. Nicméně u brokovnice "rána jistoty" se nedělá, protože uderník tam chodí natvrdo a snadno se může zlomit. Nevím o žádném komisaři, který by u brokovnice ránu jistoty vyžadoval (jak nám říkali na kurzu, tak takového komisaře by ani správce střelnice moc rád neměl :-) )
V létě jsem si rozšiřoval ZP a komisař za to 2 lidi vyhodil ... já jsem mu tam ránu jistoty z brokovnice cáknul několikrát a smál se na mě jak dobře to umím ... :D
S mlácením do pažby si myslím že jelikož to není součást zkuš. řádu a je to dost nadstandart, tak by to komisař neměl u takové zbraně vyžadovat. Na to bych se klidně odvolal.
To “simulovani zpetneho razu” je sice obcas pouzivane, ale je to hodne blizko k nebezpecne manipulaci a u zkousky bych to radeji nevidel. Spravny postup je vyuziti prepinace hlavni (vetsinou mala packa navic na pojistce), ktery umoznuje prepnout hlaven po “vystrelu” te prvni a to zcela bezpecne bez nebezpecne manipulace. Jinak ty spoustove mechanismy na brokovnicich jsou ruzne, znam brokovnice, kde staci 2x zmacknout jednospoust a i takove, kde je nutno to nejak rucne prepnout (jak jsem rikal, uderem radeji ne). Za sebe povazuju za chybu nebo lenost strelnice, ze maji takovou co se neprepne sama.
S temi ranami jistoty je to tak, ze pri bezne manipulaci je mozne po kontrole bud nechat zbran zlomenou, nebo ji zavrit a dat rany jistoty (podle poctu hlavni). Zkusebni komisar by mel byt spokojeny s kterymkoliv z techto dvou postupu. Jina situace je u skladani zbrane, kdy by mela byt overena funkcnost zbrane “zejmena prezkousenim funkcniho cyklu a ranou jistoty”. Nekteri zkusebni komisari si to vykladaji tak, ze vzdy musi byt ta rana jistoty, dle meho nazoru jen kdyz je to opodstatnene a to u brokovnice neni.
Ahoj, měl by jsem otázku. Když mám zbrojní průkaz a vycestuji na dobu delší než 6 měsíců za hranice České republiky, průkaz mi automaticky zaniká? A když se pak vrátím, musím ho dělat celý od znovu?
Super zbraň a velice dostačující pro toho, kdo není na střelnici desetkrát v měsíci... V přesnosti střelby na cíl, nepoznáš rozdíl s tímto třeba oproti DD... Podobné soustřely na stejné vzdálenosti. Kamarád má dokonce 556 která měla přes 20 tisíc výstřelů a ve 20 tisících se měnil nosič závorníku...jinak nic, bez chyb, bez závad... 556 mám také mimo jiné AR a za sebe můžu říct, že je to fakt dobrá zbraň v poměru cena a výkon... I když mě na něm původní zůstala jen hlaveň a rám 🤦😂😂
@@petrhenig7789 mockrát díky za odpověď. Ještě dotaz má cenu ta moe verze nebo radši rovnou do MPR. Možná blbá otázka, ale s dlouhejma tepr začínám tak se radši ptám.
@@petrhenig7789 Kolem 20 tisíc (v reálu kolem 15 tisíc) výstřelů by se mělo vážně začít uvažovat o výměně hlavně (a v ideálním případě i závorníku - mělo by to být společně), protože dlouhé zbraně mají obecně menší životnost hlavní než pistole. Záleží samozřejmě na tom, jak je ta zbraň používaná - pokud je to kropička na 25-50m, je to v pohodě dokud nezačnou střely létat naplocho, pokud to má být přesná střelba na 200m, je potřeba to řešit dřív. Záleží samozřejmě na tom, jaká hlaveň to je a jak se z ní střílí - pokud je zbraň bez povrchovky uvnitř, bude mít vyšší přesnost, ale menší životnost, naproti tomu chromovaná hlaveň má nížší přesnost, ale vydrží déle. Ovlivňuje to i režim střelby - pokud se nechá vždy vychladnout a nestřílí se extra rychle, vydrží déle, než když se tím pustí pár zásobníků na rychlost. Obecně pušky a specificky AR-15 jsou zajímavé téma a myslím, že s Honzou uděláme pěkné video na stavbu, spasování a úpravy :-)
Hele to už je na každém co preferuje... MOE nemá volně plovoucí hlaveň...MPR má volně plovoucí hlaveň...s volně plovoucí by měla být zbraň přesnější (ale)... nemyslím si že obyčejný smrtelník v tom pozná rozdíl.. já mám jednu AR volně plovoucí a dvě normální. A rozdíl v tom vážně nevidím 🤷 a to si myslím že nestřílím týden a nestřílím nejhůře... já šel do MOE už jen kvůli tomu, že se mi líbila víc...a MPR podle mě dělají jen s 18" hlavní... což už je sakra hodně 😂
Přemek je skvělej, s ním bych ani trému neměl. dík. Jen dotaz ohledně závady brokovnice : nejsem tak zkušený ani takový medvěd jako Přemek; je bezpečné hlásit selhač zvednutou rukou ? co když přece jen padne výstřel ?
Pokud ji neudržíte bez kývnutí, tak nemusíte pouštět, ostatně ono to hlášení závady ani není povinné :-) Jinak to ale jde i tak, že zvednete pravou (tedy přesněji dominantní) ruku a zbraň máte pořád v rameni a levou (nedominantní) si ji podpíráte vepředu. Nicméně u ZOZ je přijatelné i to, že ji spustíte z ramene a čekáte se zbraní namířenou do bezpečného prostoru (někteří komisaři to nevidí rádi, ale je to v souladu se zkušebním řádem)
Nechyběla - není třeba. Dříve byly případy zkušebních komisařů, kteří před zahájením zkoušky dali hluboko do hlavně třeba papírek a vyházeli tak všechny uchazeče. To byla ale taková sviňárna, že ve zkušebním řádu který platí v současnosti je výslovně uvedeno, že to není nutné. Je to nařízení vlády 315/2011 Sb. ve znění nařízení č. 220/2017, účinné od 1.8.2017 (Zkušební řád) - příloha 1, Kontrola zbraně - obecná pravidla (bod 2.1.4.): "Kontrola technického stavu vnitřního mechanismu zbraně, ověření funkčnosti zbraně pro střelbu nebo průchodnosti vývrtu hlavně není povinnou součástí zkoušky." Průchodnost hlavně se tak musí kontrolovat jen při řešení závady typu "slabá rána", tam je to jednoznačně nutné. Odpovídá to i běžnému fungování se zbraní poté, co již držitel ZP má vlastní zbraň.
Já se učil že selhač má být uložen po vyjmutí ze zbraně kdy se nepovedlo ani jeho opětovné odpálení do bezpečného prostoru,kde by jeho případná nenadálá exploze nikoho neohrozila.V žádném případě nestrkat mezi ostatní náboje a nebo do kapsy.
O vraceni mezi ostatni naboje rozhodne nemluvime, to by bylo nebezpecne (z duvodu mozneho zameneni, byt se jedna o nejspis nefunkcni naboj). S tou kapsou (nebo nejakou tastickou, pouzdrem…) - treba na honu to lovec moc jinak neudela, navic po pockani tech x vterin (10 dle zkusebniho radu, 30 dle vyrobce Sellier&Bellot) se opozdeneho vystrelu uz nebojime a naboj tudiz muzeme povazovat za stejne nebezpecny jako ostatni. Nicmene v nasich videich vzdy doporucujeme odevzdat k likvidaci - pro vetsinu strelcu to znamena predani spravci strelnice, pripadne prodejci kde ho koupili, ti uz to zlikviduji v souladu se zakonem. Moznosti je samozrejme vice, doporucujeme ale na zkouskach voli nejlehci reseni.
Urcite je. Jsme lide a obcas si dovolime udelat vtipek - tedy takovy, ktery prijde vtipny nam, obcas se netrefime do vkusu vsech, s tim se neda nic delat
Ahoj, chlapíci radši nebodejte do hnízda, leckdo by to mohl považovat za provokaci takové videa po tom co se stalo za shit.....nemyslím to ve zlém ale naopak.
@@didiereceqdrogba2341 Nedramatizujte to zbytečně hmm.Na silnicích letost umřelo 461 lidí plus mínus.To máte 2x víc měsíčně než na té fakultě.Kdo myslí na ně a na jejich pozůstalé?
@@didiereceqdrogba2341 Upřímně tohle nevidím jako píchání do vosího hnízda. To, co se událo na FF UK je tragédie, o tom žádná, ale činy psychicky nemocného jedince nemají nic společného se zodpovědnou manipulací se zbraní/zájmem o střelbu. Vlastně co my víme, kdyby se na fakultě v tu chvíli nacházel člověk oprávněný ke skrytému nošení, třeba by byl toho s prominutím sr*če zastavil dříve.
Já bych zakázal i auta a dělal na ně psychotesty a každý rok přezkoušení, protože jsou ještě víc nebezpečný a má ho každej dxbil, taky kuchyňský nože jsou nebezpečný... (ha ha ha)
ja opravdu nechápu proč někteří lidé mají potřebu otevírat opakovaně závěr. Jak u pistole tak pušky. Co jako očekáváte že stane opakovaným zavřením a otevřením? Stačí jednou odsunout závěr, provést optickou kontrolu zda není náboj nebo cizí těleso v komoře a zda není něco v zásobníkové šachtě, idálně se i prstem přesvědčit po vyjmutí zásobníku (minimálně u pistole), a tím celá manipulace končí. Já se nechci snažit poučovat komisaře, ale nikde nebylo vysvětleno proč je to potřeba (a moje technicka malickost se tedy pidi po vysvetleni). Ano je zažitá manipulace se závěrem u pistolí "zavrklat" , tedy opakovaně zatáhnot zaverem, nikdo z profíků to ale nedělá.... dvojí ne-li trojí natáhování je jen takový lehký fetish, a moc rád bych slyšel, "RACIONALNE" ze jde o neco vic nez jen póza a subjektivní návyk, kvůli kterému bych strašně nerad vypadl od zkoušek, protože ho nějaký komisař zrovna bude mít (tenhle návyk třeba ani Miloš Millerů Kuba Engelmajerů "mistopredesda komisaru - zajiste se znate " nemá a nevyžaduje). Opakované manipulování se závěrem dává smysl leda při odstraňování závad. Nikoliv při běžné manipulační kontrole.... rad bych tedy vedel, zda za takovy "prohresek" by clovek letel od zkousky :-) Az na tenhle detail ktery mi jako jediny porad vrta hlavou, je to super videjko :-)
Samozřejmě to na vyhození není, není to ani chyba proti postupu ani chyba proti bezpečnosti, tedy není to ani na napomenutí. A ani nikde neříkáme, že by snad bylo, takže to není důvod k nějaké konfrontaci - je to námi doporučovaný postup (o tom je celé tohle video). Jako všichni, i my máme nějaký preferovaný postup, který učíme. To nemusí znamenat, že jiné postupy nejsou vhodné nebo přímo špatné. Já osobně to preferuji z několika důvodů. Jedním z nich je právě to naučené zacházení při závadě, ale důležitější je, že takový způsob považuji za bezpečnější při ztížených světelných podmínkách. Buď potmě venku, nebo i na některých vnitřních střelnicích - zřejmě šetří na elektřině a na stavech jsou tak maximálně světlušky. K tomu se také pojí dvě zkušenosti, které máme. Na jedné pražské střelnici používají jako “sušilky” to, co dává CZ ke svým zbraním (černé, prakticky neviditelné). A jelikož to je jedna z těch střelnic, kde se šetří, tak jsou ty školní náboje obroušené a ne vždy vypadnou z komory na první pokus (je to také jedna z těch, kde je horší světlo). Druhý příběh je o jednom zkušebním komisaři, který si do malorážky nosil svoje školní náboje - se začerněným spodkem. Není problém malorážku připravit tak, že napoprvé ten náboj nevytáhne (není zcela dovřená). Na oboje by náš postup pomohl, ale samozřejmě, pokud ho někdo dělat nechce, netrváme na tom. Celá kontrola zbraně je také postavena na redundanci - jedna věc je kontrolována několikrát, vždy jiným způsobem, aby bylo zajištěno, že v případě nějakého opomenutí nedojde k problému a bude to zkontrolováno jinak. U zbraní je podle nás potřeba si přiznat, že člověk je tvor omylný a chyba se stát může - začátečníkovi i dlouholetému střelci.
Za mě Přemysl Marek výborný komisař, žádný arogantní člověk ba naopak. Více takových lidí.
Dělám zbrojní p teď ve čtvrtek 24.10.2024 tohle video je fakt dobrej materiál. Dělám všechny skupiny a čekám že to bude těžký můžu mít špatně jen jednu otázku a střelba je na větší vzdálenost a přesnější. No jestli to dám tak budu happy. Díky Přemku a díky Honzo.. jste fakt machři. Tohle nemá na youtube nikdo takhle kvalitně pokrytý.
Díky za komentář! Držím pěsti!
@@HonzaShooter je večer 24.10. Po zkouškách. Ze 30 lidí jsme 3 co si dělali všechny skupiny. 2 vypadli na testech. Celkem na testech vypadlo 8 lidí. 4 na manipulaci konkrétně na krátký kulový. Na střelbách 4. Vyletěli ti co se u toho chovali jak ve videohře a machrovali a vypadli na tom že mířili mimo bezpečnej… nejtěžší na zbrojáku je střelba krátkou kulovou na 15 metrů to je záludný a každej metr jde znát. Je třeba zachovat klid a neblbnout. Honzo bez tebe a Přemka bych to nedal a nebo by to minimálně bylo o hodně těžší. Instruktor mne chválil jak to dělám ukázkově. Jen nechtěl při manipulaci mířenou ránu jistoty ale spustit kohout NESLYŠNĚ palcem. Ránu jistoty ale vyžadoval na střelnici. Takže mám zbroják A,B,C,D,E. Máš na tom velkou zásluhu. Díky!♥️ teď budu dělat Fko a šup k armádě za pyrotechniky. Přeji hodně úspěchu příštím žadatelům.
@@martinja9953 pecka! Moc ti gratuliji a jsem rád že mají naše videa zásluhu! 💪🏻😊
Sice tu již mám jeden komentář, ale toto video na mě vyskočilo znovu a vybavila se mi situace z mé zkoušky, kdy byl jeden z účastníků vyhozen za nezkontrolování hlavní brokové dvojky. To, že jí zlomil, podíval se a následně argumentoval, že přeci vidí, že je prázdno, tak neobstál. Komisař opravdu vyžadoval zvednout hlavně do úrovně očí tak, aby zkoušený viděl skrz hlavně zeď, kde byl určen bezpečný směr. Je to stejné jak u řidičáku. Ikdyž do zrcátek vidím, musím u zkoušky otočit hlavu tak, aby komisař jasně a zřetelně viděl kontrolu zpětného zrcátka a nedošlo k takové argumentaci.
Super přirovnání! Díky za komentář 😊
Je vidět, že tihle instruktoři jsou lidé znalí a psychicky zpusobilí. Instruktoři v autoškole, to je jiná liga 😀😀😀. Nekoukej se do stran, jseš na hlavní, máš přednost 😀😀😀.
@@metalevil7481 Každý má asi jiné zkušenosti. Můj instruktor v autoškole mi od první jízdy říkal, ikdyž jsi na hlavní, podívej se, jestli ti tam nějakej "tydýt" nevletí. A kolikrát jsem už takhle zachránil život cykloz...., který vletí z vedlejší na hlavní. Pepa Sršeň to někde říkal velice pěkně. Jako řidič musíš myslet i za ostatní a předvídat. A na motorce to platí dvojnásob.
Díky za velmi užitečná videa. Dnes jsem složil ZOZ. Zúčastnil jsem se dvou kurzů, bohužel postupy se lišily, a ještě jiné postupy vyžadoval komisař. Bylo by velmi užitečné, kdyby instruktoři a komisaři procházeli školením pro jednotné postupy. 😀
Diky vasim videim jsem udal ZP👍
To mě teší, díky!
A gratulace!
Já taky úspěšně jsem složil 17.4. super videa
Díky, moc mi to pomohlo i v logice věci. Skvěle provedeno a vysvětleno. Máte můj velký dík:-)
Díky! Jsem rád že ti naše video pomohlo 💪🏻
chtěl bych vám moc poděkovat za takové videa, který jsi natáčel společně s ostatníma. Zkoušky jsem udělal úspěšně minulý týden a tyhle videa mi dost pomohly
Vyborna ukazka, vyborný výklad... skvěly komisař..Děkuji
Krásně vysvětleno,úplně v klidu😊sám jsem to absolvoval ne jednou při získání pak při rozšiřování skupiny😊a někdy i na střelnici když byl třeba zrovna přípravný kurz.ZP mám už 20 let. A není od věci si to občas připomenout i když na střelnici chodím pravidelně jak s pistolí tak jsem amatérský brokoví střelec (trap) a jsem i aktivní myslivec.
Díky za komentář! Jsem rád že se ti video líbilo 😊
Pěkná brokovnice s hlavněmi s Poldovky.
Ahoj Honzo a Přemku, chtěl bych moc poděkovat za toto video. Hodně mi pomohlo při zkouškách na ZP. 19.12. jsem úspěšně složil zkoušku. Díky moc borci.
Lehce jsem čekal, že budeš ty ten "zkoušený" a v další části bude celý postup, ale nevadí. I tak palec nahoru!
Díky, máme připravenou ukázkovou zkoušku, kde budu zkoušený já, ale to bude jen s pistolí :)
Můžu dotaz? U krátké kulové se po závadě typu slabá rána (či selhač) musela před rozebráním zbraně dělat mířená rána jistoty. U dlouhé kulové to tak není? (11:20)
U krátké kulové se ta rána jistoty dávala v rámci zakončení kontroly (za nás u krátké kulové nejlepší zakončení kontroly). U dlouhých zbraní je obvyklé zakončení to, že se nechá závěr otevřeny (v zadní poloze u kulové, zlomené hlavně u brokové). Pokud by uchazeč zakončil i u dlouhých kontrolu ranou nebo ranami jistoty, není to špatně, ale v rámci obvyklé manipulace to není nezbytně nutné.
MIS Academy jsou skveli. U Premka jsem mel asi 4 nebo 5 hodin pripravy na ZP a na zkousky sel pak sebejistej a uplne v pohode. Zadna nervozita. Komisar si i myslel ze uz jsem clenem nejakyho streleckyho klubu.
S Premkem jsem mel vzdycky zaplacenou hodinu a nakonec jsem u nej byl vzdycky hodinu a pul, i vic, a kecali jsme o zbranich a dostal jsem hromadu uzitecnych rad, jak vseobecnych, tak k tomu jakoi EDC pistoli jsem chtel a nakonec si koupil atd. atd.
Proste money spent well
Díky za komentář! Naprosto s tebou souhlasím že jsou to opravdu super instruktoři ale i lidi :)
Dotaz - Když u typu závady - selhač vybiji zbraň a náboj vypadne do střeleckého prostoru, jak správně postupovat, abych náboj bezpečně sebral ? Děkuji
Pokud se bavime o ZOZ, tak by mel vypadnout vzdy doprava a nebo doprava dozadu, dopredu by to jit nemelo (pokud zustane na stole, vzit ho muzete, jen si trochu posunete zbran), pokud by spadnul dopredu, sebere vam ho komisar nebo vam da povel ho vzit (ja to resim, tak, ze pouzivame jiny a seberu ho mezi uchazeci).
Pokud se bavime potom v beznem provozu na strelnici, tak je to dle provedeni strelnice. Pokud je to venkovni se stavy, kde se chodi k tercum hromadne, seberete ho pri dalsi ceste dopredu. Pokud tam jsou stavy pevne a nechodi se pred ne (terce na pojezdu), reknete to pak spravci aby ho sebral pri vecernim uklidu (v tomto pripade samozrejme overite zda to bylo zbrani nebo nabojem tim, ze tam date dalsi naboj a uvidite - u zkousky neprijatelne, ale pokud v realu ten nevystreleny naboj nenajdete, moc jinych moznosti neni)
Ahoj Honzo/Přemku. Za pár dní dělám zkoušku a dnes jsem byla na střelnici v Brně, kde ji budu skládat (školení manipulace jsem absolvovala na jiné střelnici). Zažila jsem 2 překvapení: 1. prý, když se ucházím o ZP sk. B a E, tak mi může dát komisař i střelbu z malorážky (nikoli jen z pistole); 2.: divili se, že nevím ze školení na konkurenční střelnici, co je něco jako myslivecké zajištění malorážky (možná to neříkám přesně, ale to "myslivecké" tam bylo). Bylo to zavření závěru klikou dolů při stisknuté spoušti. Prý je to jedna z možností bezpečného odložení malorážky, kterou může komisař chtít. Můžu tedy u zkoušky opravdu střílet i z malorážky? A co to "myslivecké" cosi? Prosím o názor na oba výše uvedené body Tebe ev. komisaře Přemka. Díky, Eva
Zdravím. Mrzí mě, že jste dostala tyto informace.
K té střelbě - pokud máte skupiny BE (tedy tam není C) je jednoznačný pokyn ministerstva vnitra, že se střílí JEN z krátké kulové (pistole). Pokud by vás u této kombinace nutili střílet z krátké i dlouhé kulové, mohlo by se jednat o zmatečnou zkoušku a jednoznačně by to byla chyba zlušebního komisaře. Pokud mi napíšete zprávu (abych věděl že máte zájem), tak vám to mohu poslat a s čislem jednacím mvčr, tedy nezpochybnitelně.
K tomu druhému, tedy odložení malorážky. Není to univerzálním pravidlem, ale u většiny malorážek platí, že pokud držíte stisknutou spoušť a přitom pomalu zavíráte závěr (tedy kliku dáváte dolů), tak dojde k vypuštění bicího mechanismu. Pokud na střelnici toto učí jako jeden ze způsobů zakončení kontroly zbraně (tedy pro její odložení atd.), tak svým studentům prokazují medvědí službu. I když je to zpravidla tolerováno, toto NENÍ jeden z povolených způsobů zakončení kontroly dlouhé kulové zbranem. Zkušební řád zná jen dva (u dlouhé kulové) a to je odložení se závěrem v zadní poloze (otevřeným) a nebo po ráně jistoty. Manuální vypuštění bicího mechanismu je přípustné u krátké kulové, ne u dlouhé.
@@premekmarek Dobrý den, děkuji. Naštěstí vše dopadlo dobře napoprvé. U zkoušky jsem manipulovala se všemi 3 zbraněmi (pistole, malorážka, brokovnice), ale střílela jen z pistole , "myslivecké" odložení dlouhé kulové zbraně po mně nikdo nechtěl. Díky, Eva
Ahoj, super, mam podnet ci dotaz: pri hlaseni zavady selhac bych asi obecne tu ruku nezvedal vubec. Drzel bych zbran pevne dokud neuplyne 10-30 vterin. Kdyby v okamziku zvednute ruky doslo k vystrelu, neprijde mi to jako bezpecny posup. Co myslite?
Já sám za sebe si nemyslím že je to nebezpečné protože máš založenou zbraň v rameni
Hlášení závad je obecně takové téma k diskuzi - zkušební komisař by Vám měl oznámit, zda a jak ho vyžaduje, takže u zkoušky se určitě řídit tím. Při pozdějších střelbách pokud to bude něco organizovaného (kde se to hlásí), tak také dle jejich pravidel a požadavků a pokud se to stane Vám na Vaší zbrani, tak se hlásit nemusí.
Za mě - mě u zkoušek stačí vidět, že žadatel umí, když neohlásí, neberu to jako chybu. Když ohlásí jen ústně, je to super a když zvedne ruku, nic to na situaci nemění - zbraň stále míří bezpečným směrem.
Má se na zkouškách odjišťovat už před hlášením "Ke střelbě připraven"? Nebo se má odjišťovat až když chci střílet? Vážný dotaz.
Pokud se bavíme o brokovnici, tak když dostanete pokyn "ke střelbě připravit", už můžete i odjistit. Pokud na to někdo ale zapomene, zahlásí ke střelbě připraven a potom po povelu "pálit" mu to nejde, tak to není chyba - pokud stále míří bezpečným směrem, odjistí a vystřelí, je to přijatelné.
Povely zde používané dáváme jenom jako příklad, každý zkušební komisař používá sice obdobné, ale trochu jiné.
@@premekmarek díky moc za odpověď! 👍
Moc děkuji za super video. Jenom bych podotknul, že jsem byl nedávno na kurzu a tam požadovali dávat ránu jistoty také u brokovnice. Udělám chybu, když ji dám ?
Chybu neuděláš, maximálně na tebe bude správce nasraný že mu ničíš pušku :D Ale komisař to po mě u zkoušky taky chtěl (řekl nám to na začátku) takže jsem mu jí tam normálně fouknul.
@@HonzaShooter
Moc díky. Za 14 dní mám opravu, tak snad se zadaří ✊
@@hans5964 Držím pěsti! :)
na Ecko se setřílí jenom z pistole je tak ? přesto mohu dostat u manipulace dotaz i k dlouhe zbrani u E varianty ZP?
Je to tak. Střelba je daná jasně (samotná skupina E se střílí jen z krátké kulové), ale na manipulaci můžete dostat i jednu nebo obě dlouhé zbraně, je to na rozhodnutí zkušebního komisaře.
Jinak nebude to dotaz (teorii už v té chvíli máte za sebou), ale také předvedení manipulace.
Dobrý den,
zajímalo by mě, zda je lepší na obranu zbraň nebo třeba teleskopický obušek. Kdyby mě napadl opilec na ulici je dobré vystřelit zbraní nebo obuškem mlátit? Zase je škoda použít pistoli a tím člověka úplně "dodělat". Zajímalo by mě srovnávací video na toto téma.
Dobrý den,
jedná se o natolik složitou problematiku, že toto by bylo buď na celý seriál videí nebo na velmi dlouhé video a vysvětlování. Navíc je to do značné míry subjektivní v tom ohledu, že si každý musí udělat v hlavě pořádek a srovnat si pro sebe (a srovnat si to se svým svědomím), co je pro něj přijatelné.
Pistole a teleskopický obušek ale jednoznačně nejsou rovnocenné náhrady a tedy srovnání je vždy populistické a nepřesné - v nějaké souslednosti obranných prostředků jsou od sebe poměrně daleko, jiné je jejich určení, výhody a nevýhody jsou také zcela odlišné. Navíc je důležité říct, že bez výcviku jsou zbytečné obě takové zbraně.
Palná zbraň by vždy měla být až "poslední obrannou linií", která se použije až v okamžiku, kdy jsou všechny ostatní možnosti vyčerpány a absolutně není vyhnutí. Ani teleskopem ale nemůžete mávat jako mažoretka hůlkou.
Pokud vezmeme obvyklé opilce na ulici a vás jako obvyklého člověka - počítám, že nemáte zásadní omezení nebo nemoci, které by nějak omezovaly vaše možnosti jiných řešení a také beru, že jste tam sám, bez partnerky/partnera, starého rodiče nebo dítěte a tak dále - tak jako první by rozhodně měla být prevence -
Pokud nemusím, nejdu tam, kde se pohybují opilci.
Pokud už tam jít musím, pokusím se vyhnout, třeba tím, že si popojdu kus vedle, přejdu na protější chodník a tak dále.
Dokud mohu, vždy platí, že kdo uteče vyhraje - nebude potlučený, nebude sedět v cele předběžného zadržení a utrácet za advokáty.
Když mi nic z toho nevyšlo, tak deeskalace - spolknu ego, zhodnotím situaci, neoplácím nadávky, nedohaduji se zbytečně, například pokud má pocit že bych mu měl koupit pivo, radši mu koupím pivo - nějakých 50 Kč je stále výrazně levnější než další řešení.
Pořád myslím na to, že bych raději měl utéct.
Až pokud nic z toho nevyjde - ani prevence, ani deeskalace, ani útěk a hrozba útoku od toho opilce je aktuální (tedy probíhá nebo bezprostředně hrozí útok) tak teprve tehdy mohu sáhnout k řešení ve stylu nutné obrany. Pokud to ale bude "typický opilec" tak ani teď rozhodně není pravý čas na tahání pistole - ani na střelbu, ani kvůli hrozně. Ale už se asi nevyhneme nějakému fyzickému řešení a zde by mohl nastoupit třeba sprej nebo teleskop. Ale pozor, nutná obrana nesmí být "zcela zjevně nepřiměřená". Důležité je tam to zcela zjevně, zákonodárce počítá s tím, že obrana musí být silnější než útok aby byla účinná. Ale nesmí to být přehnané.
A samozřejmě pokud máte nějaké omezení, nebo společnost/doprovod který není fyzicky zdatný jako vy, může to zcela změnit situaci. Proto na takto obecnou situaci není možné dát jinou odpověď.
Doporučuji pročíst například články týkající se nutné obrany a jejího posuzování od advokáta Tomáše Gawrona na www.zbrojnice.com
@@premekmarek Díky za pořádně šťavnatou odpověď ;))
Když je vysunutý závěr u pušky žádoucí z důvodu signalizace jasného vybití (pro vnějšího pozorovatele), proč se u pistolí upřednostňuje rána jistoty? Při odložení zbraně pak není jasné, zdali nezůstal náboj v komoře (pro vnějšího pozorovatele). Není lepší nechat pistoli rovněž s vysunutým závěrem? (vím, že možné jsou obě varianty, zajímá mě ta nejlepší)
Jedna nejlepší varianta pro každou situaci neexistuje. Variant je víc právě proto, že vždy závisí na okolnostech, kterou je nejlepší vybrat.
Jak říkáte, možné je obojí. U kulovnice a brokovnice doporučujeme nechávat závěr vzadu (resp. zlomené hlavně) proto, že je to jednoznačně vidět a aby se ušetřil jejich bicí mechanismus kvůli možné "křehkosti" starších kusů. A protože u kulovnice a brokovnice není žádná vratná pružina, která by závěr chtěla zamknout, tak je to i velmi jednoduchý a pro uchazeče o ZP snadný postup.
U pistole ale ta pružina je a z naší zkušenosti je pro uchazeče jednodušší dát tu ránu jistoty než přehmatávat na záchyt závěru, protože u toho se začátečníkům může snadno stát, že ukazovák zajede velmi blízko k prostoru lučíku a někdy i dovnitř - protože CZ75 mají tento záchyt zpravidla posunutý dost dopředu a většina lidí na něj nedosáhne bez změny úchopu jedné nebo obou rukou.
A navíc rána jistoty je takové "definitivní ověření" i v situacích, kdy může být zhoršená viditelnost (to už ale odbíháme od ZOZ velmi dopředu).
Pokud jdeme na střelnici s větším množstvím pistolí (například předváděčka nebo zážitek), tak ale také necháváme zbraně se závěrem vzadu, aby bylo snazší udržet přehled.
Pokud někomu pistoli chci ukázat, tak ji zkontroluji (třeba i s ránou jistoty) a potom dám závěr dozadu, aby se mohl sám podívat.
A pokud jdu sám a trénuji si, tak si vždy dám ránu jistoty (i u kulovnic), protože mám jistotu, že i kdybych u něčeho udělal chybu a například se nepodíval důkladně a měl závadu vytahovače, tak tou ranou jistoty se absolutně ujistím, že je prázdná.
Z akej stránky kupuješ svoje zbrane?
U dlouhé malorážky bych si vhodnost rány jistoty asi také ověřil alespoň dotazem, protože u starších modelů klepne úderník do okraje komory a tím pádem si vyzkoušíte i zdravovědu, protože majitel zbraně chytne instantní infarkt 😀
Určitě je to ověření dotazem lepší, bohužel jsme se setkali i s tím, že někteří zkušební komisaři toto berou jako mínus ("to jako nevíte kdy se dává") a zároveň zakončení kontroly nebo ověření funkce zbraně po složení ranou jistoty je výslovně povoleno zkušebním řádem. Máte pravdu, že někteří správci na střelnici se chovají jako by ta malorážka byla národní památka hodná uložení v muzeu, ale u ZOZ je třeba to dělat především tak, jak chce komisař a zkušební řád.
Souhlasím s Přemkem, někteří komisaři se fakt na člověka koukají jak na debila když se na to zeptá, někteří tak dokonce vyhazují za to že se nevyzkouší bicí mechanismus po složení borkovnice, kde to poškození je ještě pravděpodobnější než u malorážky... přistupoval bych k tomu tak že to je zkouška... pokud na to má člověk ta se zeptat, ideálně hnedka na začátku když se dávají hromadně instrukce a jinak bych ji dal z obouch dlouhých.
@@HonzaShooter Můj Little Badger který má na okraji komory brutální zásek po jedné jediné neuvážené ráně jistoty by ovšem každému komisaři poděkoval z hloubi spoušťového mechanizmu. Dal bych klidně fotku, ale s postováním odkazů je to všelijaké ....
Ale nevadí, vím jak to myslíte a nejsme ve sporu ✌
Nevím jak ostatní brokovnice, ale na kurzu jsme měli jednospoušťovou a ty hlavně se přepínají automaticky zpětným rázem výstřelu. Tedy pro "ránu jistoty" nestačí spoušť mačknout dvakrát, ale jednou a do zbraně zezadu (do pažby) silněji udeřit (nasimulovat zpětný ráz aby se přepla hlaveň) a pak teprve se dá spoušť zmačknout dvakrát. Nicméně u brokovnice "rána jistoty" se nedělá, protože uderník tam chodí natvrdo a snadno se může zlomit. Nevím o žádném komisaři, který by u brokovnice ránu jistoty vyžadoval (jak nám říkali na kurzu, tak takového komisaře by ani správce střelnice moc rád neměl :-) )
V létě jsem si rozšiřoval ZP a komisař za to 2 lidi vyhodil ... já jsem mu tam ránu jistoty z brokovnice cáknul několikrát a smál se na mě jak dobře to umím ... :D
S mlácením do pažby si myslím že jelikož to není součást zkuš. řádu a je to dost nadstandart, tak by to komisař neměl u takové zbraně vyžadovat. Na to bych se klidně odvolal.
To “simulovani zpetneho razu” je sice obcas pouzivane, ale je to hodne blizko k nebezpecne manipulaci a u zkousky bych to radeji nevidel. Spravny postup je vyuziti prepinace hlavni (vetsinou mala packa navic na pojistce), ktery umoznuje prepnout hlaven po “vystrelu” te prvni a to zcela bezpecne bez nebezpecne manipulace.
Jinak ty spoustove mechanismy na brokovnicich jsou ruzne, znam brokovnice, kde staci 2x zmacknout jednospoust a i takove, kde je nutno to nejak rucne prepnout (jak jsem rikal, uderem radeji ne). Za sebe povazuju za chybu nebo lenost strelnice, ze maji takovou co se neprepne sama.
S temi ranami jistoty je to tak, ze pri bezne manipulaci je mozne po kontrole bud nechat zbran zlomenou, nebo ji zavrit a dat rany jistoty (podle poctu hlavni). Zkusebni komisar by mel byt spokojeny s kterymkoliv z techto dvou postupu. Jina situace je u skladani zbrane, kdy by mela byt overena funkcnost zbrane “zejmena prezkousenim funkcniho cyklu a ranou jistoty”. Nekteri zkusebni komisari si to vykladaji tak, ze vzdy musi byt ta rana jistoty, dle meho nazoru jen kdyz je to opodstatnene a to u brokovnice neni.
@@HonzaShooter pokud je majitel strelnice takovy blbecek, ze donese na zkousku takovou podivnost, tak bych tam hlavne ani nesel :D
Ahoj, měl by jsem otázku. Když mám zbrojní průkaz a vycestuji na dobu delší než 6 měsíců za hranice České republiky, průkaz mi automaticky zaniká? A když se pak vrátím, musím ho dělat celý od znovu?
Ne, zadne takove ustanoveni v zakone neni. V takovem pripade by vam zbrojni prukaz normalne zustal.
@@premekmarek Super, moc děkuji za odpověď
Problém by asi nastal jedině v tom případě, že by jste byl mimo ČR v době, kdy by platnost zbrojního průkazu končila a nestihl by se obnovit.
Zdravím pane střelec, chtěl bych se zeptat jestli máš v plánu udělat video na styl "budget arka" přemýšlím nad ruger ar556 ale nemúžu se rozhodnout.
Super zbraň a velice dostačující pro toho, kdo není na střelnici desetkrát v měsíci...
V přesnosti střelby na cíl, nepoznáš rozdíl s tímto třeba oproti DD... Podobné soustřely na stejné vzdálenosti.
Kamarád má dokonce 556 která měla přes 20 tisíc výstřelů a ve 20 tisících se měnil nosič závorníku...jinak nic, bez chyb, bez závad...
556 mám také mimo jiné AR a za sebe můžu říct, že je to fakt dobrá zbraň v poměru cena a výkon...
I když mě na něm původní zůstala jen hlaveň a rám 🤦😂😂
@@petrhenig7789 mockrát díky za odpověď. Ještě dotaz má cenu ta moe verze nebo radši rovnou do MPR. Možná blbá otázka, ale s dlouhejma tepr začínám tak se radši ptám.
@@petrhenig7789 Kolem 20 tisíc (v reálu kolem 15 tisíc) výstřelů by se mělo vážně začít uvažovat o výměně hlavně (a v ideálním případě i závorníku - mělo by to být společně), protože dlouhé zbraně mají obecně menší životnost hlavní než pistole. Záleží samozřejmě na tom, jak je ta zbraň používaná - pokud je to kropička na 25-50m, je to v pohodě dokud nezačnou střely létat naplocho, pokud to má být přesná střelba na 200m, je potřeba to řešit dřív.
Záleží samozřejmě na tom, jaká hlaveň to je a jak se z ní střílí - pokud je zbraň bez povrchovky uvnitř, bude mít vyšší přesnost, ale menší životnost, naproti tomu chromovaná hlaveň má nížší přesnost, ale vydrží déle. Ovlivňuje to i režim střelby - pokud se nechá vždy vychladnout a nestřílí se extra rychle, vydrží déle, než když se tím pustí pár zásobníků na rychlost. Obecně pušky a specificky AR-15 jsou zajímavé téma a myslím, že s Honzou uděláme pěkné video na stavbu, spasování a úpravy :-)
Ahoj, na Ruger 556 bych se podíval moc rád, zatím to naplánované není, ale budu o to v roce 2024 usilovat :)
Hele to už je na každém co preferuje... MOE nemá volně plovoucí hlaveň...MPR má volně plovoucí hlaveň...s volně plovoucí by měla být zbraň přesnější (ale)... nemyslím si že obyčejný smrtelník v tom pozná rozdíl.. já mám jednu AR volně plovoucí a dvě normální. A rozdíl v tom vážně nevidím 🤷 a to si myslím že nestřílím týden a nestřílím nejhůře... já šel do MOE už jen kvůli tomu, že se mi líbila víc...a MPR podle mě dělají jen s 18" hlavní... což už je sakra hodně 😂
Přemek je skvělej, s ním bych ani trému neměl. dík. Jen dotaz ohledně závady brokovnice : nejsem tak zkušený ani takový medvěd jako Přemek; je bezpečné hlásit selhač zvednutou rukou ? co když přece jen padne výstřel ?
Pokud ji neudržíte bez kývnutí, tak nemusíte pouštět, ostatně ono to hlášení závady ani není povinné :-) Jinak to ale jde i tak, že zvednete pravou (tedy přesněji dominantní) ruku a zbraň máte pořád v rameni a levou (nedominantní) si ji podpíráte vepředu.
Nicméně u ZOZ je přijatelné i to, že ji spustíte z ramene a čekáte se zbraní namířenou do bezpečného prostoru (někteří komisaři to nevidí rádi, ale je to v souladu se zkušebním řádem)
Perfektní je to profesionál.🔫🔫🔫
Díky moc!
u kontroly zbraně, před jejím nabitím a střelbou (7:25), mi chyběla kontrola průchodnosti hlavně. Jinak v pohodě.
Nechyběla - není třeba. Dříve byly případy zkušebních komisařů, kteří před zahájením zkoušky dali hluboko do hlavně třeba papírek a vyházeli tak všechny uchazeče. To byla ale taková sviňárna, že ve zkušebním řádu který platí v současnosti je výslovně uvedeno, že to není nutné. Je to nařízení vlády 315/2011 Sb. ve znění nařízení č. 220/2017, účinné od 1.8.2017 (Zkušební řád) - příloha 1, Kontrola zbraně - obecná pravidla (bod 2.1.4.):
"Kontrola technického stavu vnitřního mechanismu zbraně, ověření funkčnosti zbraně pro střelbu nebo průchodnosti vývrtu hlavně není povinnou součástí zkoušky."
Průchodnost hlavně se tak musí kontrolovat jen při řešení závady typu "slabá rána", tam je to jednoznačně nutné.
Odpovídá to i běžnému fungování se zbraní poté, co již držitel ZP má vlastní zbraň.
Já se učil že selhač má být uložen po vyjmutí ze zbraně kdy se nepovedlo ani jeho opětovné odpálení do bezpečného prostoru,kde by jeho případná nenadálá exploze nikoho neohrozila.V žádném případě nestrkat mezi ostatní náboje a nebo do kapsy.
O vraceni mezi ostatni naboje rozhodne nemluvime, to by bylo nebezpecne (z duvodu mozneho zameneni, byt se jedna o nejspis nefunkcni naboj).
S tou kapsou (nebo nejakou tastickou, pouzdrem…) - treba na honu to lovec moc jinak neudela, navic po pockani tech x vterin (10 dle zkusebniho radu, 30 dle vyrobce Sellier&Bellot) se opozdeneho vystrelu uz nebojime a naboj tudiz muzeme povazovat za stejne nebezpecny jako ostatni.
Nicmene v nasich videich vzdy doporucujeme odevzdat k likvidaci - pro vetsinu strelcu to znamena predani spravci strelnice, pripadne prodejci kde ho koupili, ti uz to zlikviduji v souladu se zakonem. Moznosti je samozrejme vice, doporucujeme ale na zkouskach voli nejlehci reseni.
@@premekmarek Rozumím.Vím že o tom vracení mezi ostatní náboje nemluvíte.Špatně jsem se vyjádřil.
Pekne video, ale jde to vysvetlit do 10 minut👍
Bezpečnostní funkce, aby se myslivci tak často nepostříleli... No nevim jestli to není komentář navíc...
Urcite je. Jsme lide a obcas si dovolime udelat vtipek - tedy takovy, ktery prijde vtipny nam, obcas se netrefime do vkusu vsech, s tim se neda nic delat
Ahoj, chlapíci radši nebodejte do hnízda, leckdo by to mohl považovat za provokaci takové videa po tom co se stalo za shit.....nemyslím to ve zlém ale naopak.
A to by mělo vadit jako proč? Předvádí bezpečnou manipulaci se zbraní.
@@petrbasista9239 Já to chápu ale ty rodiny po těch hromadách mrtvol asi ne...
@@didiereceqdrogba2341 Nedramatizujte to zbytečně hmm.Na silnicích letost umřelo 461 lidí plus mínus.To máte 2x víc měsíčně než na té fakultě.Kdo myslí na ně a na jejich pozůstalé?
@@didiereceqdrogba2341 Upřímně tohle nevidím jako píchání do vosího hnízda. To, co se událo na FF UK je tragédie, o tom žádná, ale činy psychicky nemocného jedince nemají nic společného se zodpovědnou manipulací se zbraní/zájmem o střelbu.
Vlastně co my víme, kdyby se na fakultě v tu chvíli nacházel člověk oprávněný ke skrytému nošení, třeba by byl toho s prominutím sr*če zastavil dříve.
Zdravím no jo video pěkné ale jak to tak vypadá tak začíná panická hysterie ze zbraní.Ještě nám to seberou.
Díky, nedělal bych zbytečnou paniku ;)
Já bych zakázal i auta a dělal na ně psychotesty a každý rok přezkoušení, protože jsou ještě víc nebezpečný a má ho každej dxbil, taky kuchyňský nože jsou nebezpečný... (ha ha ha)
ja opravdu nechápu proč někteří lidé mají potřebu otevírat opakovaně závěr. Jak u pistole tak pušky. Co jako očekáváte že stane opakovaným zavřením a otevřením? Stačí jednou odsunout závěr, provést optickou kontrolu zda není náboj nebo cizí těleso v komoře a zda není něco v zásobníkové šachtě, idálně se i prstem přesvědčit po vyjmutí zásobníku (minimálně u pistole), a tím celá manipulace končí. Já se nechci snažit poučovat komisaře, ale nikde nebylo vysvětleno proč je to potřeba (a moje technicka malickost se tedy pidi po vysvetleni). Ano je zažitá manipulace se závěrem u pistolí "zavrklat" , tedy opakovaně zatáhnot zaverem, nikdo z profíků to ale nedělá.... dvojí ne-li trojí natáhování je jen takový lehký fetish, a moc rád bych slyšel, "RACIONALNE" ze jde o neco vic nez jen póza a subjektivní návyk, kvůli kterému bych strašně nerad vypadl od zkoušek, protože ho nějaký komisař zrovna bude mít (tenhle návyk třeba ani Miloš Millerů Kuba Engelmajerů "mistopredesda komisaru - zajiste se znate " nemá a nevyžaduje).
Opakované manipulování se závěrem dává smysl leda při odstraňování závad. Nikoliv při běžné manipulační kontrole.... rad bych tedy vedel, zda za takovy "prohresek" by clovek letel od zkousky :-)
Az na tenhle detail ktery mi jako jediny porad vrta hlavou, je to super videjko :-)
Samozřejmě to na vyhození není, není to ani chyba proti postupu ani chyba proti bezpečnosti, tedy není to ani na napomenutí. A ani nikde neříkáme, že by snad bylo, takže to není důvod k nějaké konfrontaci - je to námi doporučovaný postup (o tom je celé tohle video).
Jako všichni, i my máme nějaký preferovaný postup, který učíme. To nemusí znamenat, že jiné postupy nejsou vhodné nebo přímo špatné.
Já osobně to preferuji z několika důvodů. Jedním z nich je právě to naučené zacházení při závadě, ale důležitější je, že takový způsob považuji za bezpečnější při ztížených světelných podmínkách. Buď potmě venku, nebo i na některých vnitřních střelnicích - zřejmě šetří na elektřině a na stavech jsou tak maximálně světlušky.
K tomu se také pojí dvě zkušenosti, které máme. Na jedné pražské střelnici používají jako “sušilky” to, co dává CZ ke svým zbraním (černé, prakticky neviditelné). A jelikož to je jedna z těch střelnic, kde se šetří, tak jsou ty školní náboje obroušené a ne vždy vypadnou z komory na první pokus (je to také jedna z těch, kde je horší světlo). Druhý příběh je o jednom zkušebním komisaři, který si do malorážky nosil svoje školní náboje - se začerněným spodkem. Není problém malorážku připravit tak, že napoprvé ten náboj nevytáhne (není zcela dovřená). Na oboje by náš postup pomohl, ale samozřejmě, pokud ho někdo dělat nechce, netrváme na tom.
Celá kontrola zbraně je také postavena na redundanci - jedna věc je kontrolována několikrát, vždy jiným způsobem, aby bylo zajištěno, že v případě nějakého opomenutí nedojde k problému a bude to zkontrolováno jinak. U zbraní je podle nás potřeba si přiznat, že člověk je tvor omylný a chyba se stát může - začátečníkovi i dlouholetému střelci.