DSO3062A levný osciloskop pro baslíře? Prohlídka + pohled dovnitř

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024
  • V tomto videu se podíváme na zub často diskutovanému levnému 60 MHz osciloskopu DSO3062A . Vyzkoušíme si některé základní funkce, měření a na závěr se podíváme i dovnitř.
    Osciloskop zapůjčila firma Elex
    Přímý odkaz na osciloskop:
    www.elexbrno.c...

КОМЕНТАРІ • 33

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 4 роки тому +8

    Toto mě velice zaujalo, já jsem totiž v Elexu nakupovala zhruba před měsícem. Mají tam dva levné osciloskopy. Tento a Agilent 54621A (který jsem nakonec koupila). Tehdy byl za stejnou jako toto, dnes je levnější (měla jsem počkat, ale vem to čert) a vzala jsem nakonec ten druhý. Byl to poměrně tvrdý myšlenkový boj, protože on má jaxi jen 200MS/s a to je na dnešní dobu hodně málo. Na druhou stranu má ale klasickou zelenou obrazovku a já si tak nějak vybavila, jak vypadala LCD v roce 2000, navíc má úplně stejné ovládání jako měly předcházející HP, na které jsem byla z mládí zvyklá (čili tlačítka pod displayem, žádné vysouvací menu) a bohužel i tyto blbosti už v mém věku rozhodují. Takže jsem dlouze přemýšlela, zda mi 200MS/s bude stačit a s těžkým srdcem jsem naznala, že asi bude. Většina lidí asi bude přemýšlet spíše nad cenou. S odstupem času mohu říct, že své volby nelituji, jinými slovy, pokud je vám 3600Kč moc, můžete klidně vzít i ten levnější, proti moderním levným DSO si pomůžete. A to nejen cenou. Protože mám ten „levnější“ na stole zhruba měsíc a opravdu ho používám, tak mě celkem zajímalo o co jsem přišla. Tak rozhodně o vzorky, včetně toho, co z toho plyne. Nemohu chytat rychlé jednorázové děje a komplikuje to některé věci v XY režimu. Tady se není o čem bavit. Nicméně, ta zelená obrazovka je opravdu pěkná, navíc má vedle sebe knoflík k nastavení jasu. Pokud si myslíte, že to dělá totéž, co jas na monitoru, jste vedle. Nastavuje to jas průběhu a to prosím stejně, jako na analogovém osciloskopu a to i v případě vector display, jinými slovy, vidíte rychlost přeběhu. Myslím si, že totéž dělá nastavení jasu u toho novějšího, ovšem je to zališákované kdesi v menu (bylo by fajn to vyzkoušet). Netvrdím, že je to digitální fosfor známý z moderních osciloskopů, ale hodně se to blíží. A tím, že to máte na knoflíku, to opravdu budete používat. Obrazovka mi připadá větší, ale úplně jistá si tím nejsem, menu se na ni zobrazuje permanentně a musím uznat, že je logicky uspořádané, nějaké submenu potkáte leda v případě složitějšího triggeringu a matematiky, jinde je to raritní. Submenu vás čeká ještě v případě nastavení dělícího poměru sond, ovšem pouze za předpokladu, že nepoužijete sondy s detekčním kruhem. Tekovské sondy to bez problému detekovalo a nastavilo to poměr samo, nicméně protože sondy jsou spotřební materiál a ty značkové jsou trochu dražší, používám běžně Hantek (a zkusila jsem Rigol, nejsou špatné) a tam jaxi detekce nezafunguje, protože ji tak nějak nemají. Nejsem si jistá, že ten novější dokáže detekovat sondy, nějak tam ten kruh úplně nevidím. On to není problém, spíš taková zajímavost.
    Na tom starším se mi zoufale nelíbí dvě věci. Jednou z nich jsou velká elipsovitá tlačítka Run/Stop a Single. Sama existence tlačítka Single je bezvadná věc, méně ovšem mechanika toho tlačítka. Aby zabralo, musíte trefit jeho střed, pokud trefíte jeho okraj, tak jaxi nee. Navíc tím, jak je vypuklé, máte tendenci trefit okraj. Je to blbost, ale strašlivě to vysírá! Další taková věc je nemožnost volného nastavení poměru převodu proudové sondy. Pokud máte proudovou sondu, tak tohle vás dráždit nebude, ale pokud proud snímáte na nějakém rezistoru známého odporu jednoduše proto, že v té konstrukci je, docela by pomohlo, kdyby šlo nastavit poměr právě podle jeho hodnoty. Připouštím, že neexistuje zrovna mnoho osciloskopů, kde by tohle šlo, z čehož stejně nakonec plyne, že přehazujete sondy pouze mezi 1:1, 1:10, 1:100. BTW ta autodetekce se dá snadno dodělat i k těm Hantekům, protože 1:10 se detekuje tak, že se detekční kruh uzemní…což se zvládne kouskem samolepicího alobalu vhodně nalepeného na BNC sondy. Tohle vás bude vysírat v momentě, kdy budete mít kombinaci sond s detekcí a bez detekce. Stejně všichni většinou používají sondy 1:10, takže ono není moc důvod do toho menu lézt, jenže v momentě, kdy připojíte sondu s detekcí a pak ji odpojíte, spadne vám poměr na 1.1, nikoliv na předcházející hodnotu. A pak máte chuť autora firmware umlátit.
    A ještě jedno doporučení - jakmile přístroj donesete domů, udělejte autokalibraci. Na mém kusu byla poslední z roku 2005, zásluhou čehož měl druhý kanál jakýsi DC offset. Autokalibrace to pochopitelně vyřeší, postup je poměrně jednoduchý. Není to žádná hrůza, je potřeba přepnout kalibrační přepínač vzadu, zapnout stroj, nechat tak hodinu běžět (na 54621A si ji můžete ukrátit gamesením, zkuste uložit konfiguraci na disketu pod názvem ROCK_ON a uvidíte nečekané…disketu ve floppně mít nemusíte), pak odpojíte všechny sondy a spustíte autokalibraci. Trvá asi pět minut. Potom stroj vypnete, přepnete kalibrační přepínač zpět a tím je hotovo, nejsou k tomu potřeba žádné další přístroje.
    Mimochodem, na 54612 dlouhé podržení jakéhokoliv tlačítka způsobí zobrazení manuálu s popisem funkce toho tlačítka. Funguje to tak i na tom novějším? Díky tomu totiž tak nějak nepotřebujete referenční příručku. Vysvětlení jsou hodně podrobná, v podstatě je tam totéž co v manuálu.
    Překvapuje mne jen jediná věc. Že při té ceně v tom Elexu ještě nějaké tyto osciloskopy mají. Přísahala bych, že to se vyprodá za odpoledne.

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 4 роки тому +1

    Vynikající recenze, díky moc. Je vidět, že se dají sehnat i za malý peníz docela rozumné a použitelné věci, byť repasované. Otázkou je, zda jsou k tomu i sondy, ale to si asi případný zájemce dotazem snadno ověří.

    • @drirr9093
      @drirr9093  4 роки тому

      Ahoj Marku, sondy k nim bohužel nejsou ale vzhledem k ceně si myslím že se to dá oželit. Navíc sonda dnes už není až tak moc drahá :)

    • @user-fk4ee6sh4p
      @user-fk4ee6sh4p 4 роки тому

      @@drirr9093 Ahoj, prosím, kde se dají sehnat slušné sondy za slušnou cenu?

  • @lubospetrek7972
    @lubospetrek7972 4 роки тому

    Dekuji moc za velmi uzitecne video.

  • @johnysmrz
    @johnysmrz 4 роки тому +3

    Ahoj, diky moc za video. Diky tobe jsem si poridil svuj prvni vlastni osciloskop. Zaroven musim rict ze elex me uhranul pristupem k zakaznikovi! Jeste bych se rad zeptal jake sondy si pro zacatek poridit abych nesahl uplne mimo :)

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 4 роки тому +1

      Jo, jen je ta prodejna tak trochu za městem, no. Když byli na Křence, či předtím u Semtamlasa, tak to bylo lepší. U Semilassa měli ještě i součástky a leccos dalšího. Tam jsem tehdy pořídila svoje první rukolapné CB rádio :3 :3.

    • @johnysmrz
      @johnysmrz 4 роки тому +1

      @@NikiBretschneider No ja jelikoz nejsem z brna tak jsem tu firmu naprosto neznal a osciloskop sel kuryrem :)

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 4 роки тому +1

      @@johnysmrz Já už teď taky nejsem z Brna, ale zašla jsem si tam osobně. Jela jsem do Brna z jiného důvodu, tak jsem té příležitosti využila a stavila se tam pro osciloskop. Doporučuji kouknout se tam, opravdu to stojí za to, jen je to takové trochu nebezpečné. Pokud člověk nemá silnou vůli, nechá tam víc peněz než chce. Je to v podstatě na konečné 4ky, přejde se na protější stranu a jde se ještě kousek dál (z mapy jsem nedokázala pochopit KDE PŘESNĚ to je.

  • @Jan-dy7vb
    @Jan-dy7vb 4 роки тому

    super video :)

  • @miloskourek7316
    @miloskourek7316 4 роки тому

    Ahoj.Možná se zeptám laicky,ale chtěl jsem osciloskop s pamětí průběhu.V praxi porovnání průběhu v paměti osciloskopu se skutečným reálným průběhem.Je možnost rady?Děkuji.Jinak pěkné video

  •  4 роки тому +1

    Osciloskop je celkem fajn po asi měsíci používání. Dnes jsem se rozhodl podívat se na USB a ejhle. Windows 10 nerozpozná a nejdou stáhnout drivery. Podpora je oficiálně psaná pro XP a W2000 takže se obávám, že to asi rozjet na W10 nepůjde. Nyní zkouším na VM Boxu rozjet WXP a zda to půjde. Firmware je v nich také starý a je novější na stránkách, ale zda to bude komunikovat je ve hvězdách. Pokud to někdo rozběhl na W10 prosím napište.

    • @drirr9093
      @drirr9093  4 роки тому +1

      Ahoj, já moc nechápu proč nejsou operační systémy a drivery zpětně kompatibilní. Vždyť je to obyčejný hloupý driver pro USB :(

    •  4 роки тому +1

      @@drirr9093 Tak jsem nakonec nainstaloval xp na vitual a zkusil to. Podařilo se mi to flashnout. Je v osciloskopu původní firmware a od té doby byl minimálně 3x vydán update. Co se týká sw do pc tak to odpovídá přelomu tisíciletí, takže dnes nepoužitelné, nemá reálný průběh ale pouze screenivani pomocí ručního refresh s automatickým STOP na osciloskopu. Po každém spojení pc s osciloskopem je osciloskop nepoužitelný, je odpojeno jeho ovládání a musí se složité přes virtuální panel v pc které je nepohodlné. Jinak to jistě byl osciloskop výborný ve své době. Ale už pokukuji po Siglent Sds1104x E

    • @drirr9093
      @drirr9093  4 роки тому +1

      @ tohle je obecně nemoc každých přístrojů s USB. Tomu všemu se dá vyhnout použitím sběrnice HP-IB (GP-IB) která se stala naprosto běžným standardem. Lze přes ni s přístroji dělat naprosto cokoli. USB na měřících přístrojích už neřeším. Ten siglent by dopadl naprosto stejně. Po pár letech vydá Microsft další operační systém a už zase nebude kompatibilní s driverem. Osobně kupuji už jen přístroje s HPIB. Jsem schopný díky tomu komunikovat s 30 let starými krámy stejně tak jak s moderními přístroji.

    •  4 роки тому +1

      @@drirr9093 Díky za tip. Sběrnici tedy GPIB má ale protože jí neznám, tak ani netuším jak se připojuje k počítači, nejspíš nějaký převodník. U toho Siglentu je výhoda, že on používá vlastní webový server a pak se stačí připojit z jakéhokoliv PC, tabletu nebo mobilu na IP Siglentu a vidím pak vše (údajně). Ale k té sběrnici GPIB. Bude i u toho Agilentu komunikovat online? Jaký se pak používá SW? Přepokládám něco modernějšího než je právě dodávaný SW k DSO3000 series. Děkuji předem za tipy :-) Ať se daří.

    • @drirr9093
      @drirr9093  4 роки тому +1

      @ vždy se snažím spojení měřící přístroje / PC omezit na minimum, i ten webový server je momentálně aktuální a jak skončí podpora dopadne uplně stejně jak všechno ostatní. Z počítačů se stalo těžce spotřební multimediální zboží velmi časté obměny. Je potřeba mít převodník GPIB/USB nebo GPIB - cokoli jiného (jsou i karty do PCIE, PCI, snad i ISA slot a kdo ví co ještě. Originální karty jsou drahé ale dají se koupit na ebayi levné převodníky (kopie) za pár šušňů. Existuje mnoho různých prostředí pro komunikaci s přístroji - Lab view například. Zjednodušeně řečeno prostředí obsahující "krabičky" ze kterých se dá složit něco jako blokový diagram s instrukcemi. Přístroj pak stačí jen zapnout a daný blokový diagram spustit. Osciloskopem pak změří vše automaticky a sám :) Výhoda GPIB je značná robustnost a možnost řetězení kabelů. Na každém kabelu je v podstatě rozbočka na další kabel a tedy lze přes jeden převodník připojit mnoho GPIB zařízení z různých dob. Klidně starý CRT osciloskop a vedle něj přístroj rok starý za milion. Nevýhodou je možná cena kabelů (záleží kde se koupí) a GPIB kabel rozhodně není tenká tkanička od bot jako USB káblík.

  • @ruythermaximo4169
    @ruythermaximo4169 Рік тому

    This USB have any use?

  • @mko8842
    @mko8842 8 місяців тому

    Ahoj chtel bych se zepat mam v planu si koupit tento osciloskop na naučení a pišou tam že sondy nejsou součástí, zaleží na tom jaky sondy koupim nebo je jedno ktery vyberu

    • @drirr9093
      @drirr9093  8 місяців тому

      Ahoj, vzal bych nějaké obyčejné přepínatelné 1:10 + 1:1, fungovat by to mělo snad se všemi. 100MHz sondy vyhoví s přehledem. Před koupí doporučuji ještě zkontrolovat rozsah kompenzace sondy.

    • @mko8842
      @mko8842 8 місяців тому

      @@drirr9093 jojo diky

  • @lubospetrek7972
    @lubospetrek7972 4 роки тому

    Ahoj. Chtěl bych se zeptat jestli pouzivas pri mereni osciloskopem (napriklad na spinanych zdrojich) pripojeny osciloskop pres labotatorni izolacni transformator?

    • @drirr9093
      @drirr9093  4 роки тому

      Ahoj, běžné osciloskopy je nebezpečné tímto způsobem používat. Zemní svorka osciloskopu se může potom dostat na jakýkoli potenciál, čímž se napětí rozvede po celém šasi osciloskopu a i na druhou sondu.

    • @lubospetrek7972
      @lubospetrek7972 4 роки тому

      @@drirr9093 Dekuji

  • @korytnacka7english
    @korytnacka7english 4 роки тому

    Není to náhodou nějaký převlečený Rigol? Grafické prostředí na obrazovce rozhodně vypadá povědomě...

    • @korytnacka7english
      @korytnacka7english 4 роки тому

      Rigol DS5062CA vypadá trochu podobně. Za ty peníze to může být OK. Za mých mladých let se za 3 650 Kč koupil leda tak nějaký analogový Tesla BM566.

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 4 роки тому

      Ano, vypadá to Rigólovitě, nicméně ono je to spíš obráceně. Tohle je entry level profesionálního osciloskopu z přelomu tisíciletí (odhaduji to tak na rok 2003, hledat se mi to nechce). Totiž rozdíl mezi levným Rigolem a tímhle je v tom, že tady nejdou zobrazovaná data přes řídící procesor, kdežto u levných Rigolů ano, zásluhou čehož má toto silně responsivní ovládání (ve srovnání s levným Rigolem, kde něco uděláte a pak čekáte, co se stane…a on taky občas padne firmware). Ono, upřímně řečeno, prakticky všechny současné digitální osciloskopy zkopírovaly UI od některého z prvních výrobců z 90. let. Tohle je čistokrevné HP, ikdyž někdo přesunul ovládací prvky na kolmou stranu displaye, což se mi hrubě nelíbí. Takže ono UI těch osciloskopů je HP, Tek, LeCroy nebo Kikusui. Můžete si vybrat, on totiž nikdo nic nového nevymyslel. No, nebo teda vymyslel, ale to nechcete. Stačí se podívat na takové ty „osciloskopy“ postavené na STM32, ovládání toho není podobné ničemu. Ono u analogových to platilo taky. Bylo HP a Tek, v podstatě.
      Mě by spíš v této souvislosti zajímalo, jak vypadá MSO8k serie od Rigolu. Tím chci říct, jestli tomu taky tuhne firmware a má to katastrofální odezvy. Zatím se takhle chovaly všechny Rigoly, které jsem měla v rukách, ale byly to stroje s cenou do 50kKč. Ta MSO8k řada je velice levná, v plné palbě (2GHz) s kompletníma option a s nezbytnými sondami vychází zhruba na půl milionu, což je velice málo, ovšem takové věci se používají na místech, kde „Rigol JiangSu - tuhnout a padat“ není až tak úplně akceptovatelná záležitost.

  • @neilzxD
    @neilzxD 4 роки тому

    Cau, mas jeste tenhle osciloskop doma ? podarilo se ti ho propojit prez USB s PC ?

    • @drirr9093
      @drirr9093  4 роки тому

      Ahoj, já už ho nemám :( mám jen svého starého Teka