Mam nadzieję, że ten kanał i główny kanał RS nadal będą się rozwijały. To naprawdę dobra robota i wyraźne podnoszenie jakości polskiego UA-cam'a. Szacunek i podziękowania za pracę!
Jak najbardziej jestem za tego typu odcinkami(aby była ich cała seria) , pomagają początkującym zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Dzięki wielkie za ten odcinek ! :)
Bardzo dobrze tłumaczone. Z jeden czy dwa rezystory zostały pominięte, ich znaczenie dla układu. A tak co jeszcze można dodać - zasady doboru odpowiednich wartości dla elementów, dlaczego filtrujące mają taką pojemność dlaczego gdzie indziej taka rezystancja :)
fajnie by było jakby pokazał Pan np. jaką drogą płyną prądy w obwodzie właśnie na przykładzie schematu. ja osobiście mam z tym problem i ciężko mi sobie to wyobrazić wszystko. dzięki
Świetny film, idealny dla kogoś takiego jak ja..wchodzącego dopiero w świat elektroniki. Takie filmiki zachęcają a nie zniechęcają. Jak najwięcej podobnych opisów schematów! Na Reduktorze Szumu szukał Pan kiedyś usterek Radmora krok po kroku. Coś takiego to również fantastyczny materiał edukacyjny dla początkujących. Zatem filmiki pokazujące sposób szukania przez Pana usterek byłyby moim zdaniem bardzo dobrze przyjęte przez oglądających. Dzięki serdecznie za bardzo ciekawe filmy z obu kanałów. Pozdrawiam..
Bardzo dobry pomysł z tym odcinkiem :) Najlepiej jakby co odcinek przedstawiane były coraz trudniejsze schematy. Można też między wierszami wstawiać jakieś ciekawe rozwiązania układowe ;)
3:44 Uważam,że w dolnym położeniu suwaka, sygnał audio nie jest zwierany do masy. Na suwaku sygnał jest odbierany. Co innego jak by sygnał był podawany na suwak.
Bardzo dobry materiał , dodał by tylko że poza schematami , blokowymi , ideowymi są jeszcze montażowe. Oraz w schematach bardziej zawansowanych używa się numerowania potecjału przewodu ( to nie to samo co numerowanie przewodu ) .
Witam, mam pytanie odnośnie pierwszego schematu. Posiadam subwoofer w którym regulacja głośności zrealizowana jest w podobny sposób, z tym że kondensator znajduje się pomiędzy potencjometrem, a scalakiem. Chciałbym jednak zbudować pilota przewodowego do włączania i wyłączania głośnika, oraz regulacji poziomu dźwięku. W tym celu zastosowałbym układ CD4013 w pilocie, sterujący, przez tranzystor BC547 tranzystorem BUZ11 w subwooferze. Przewód byłby dwu żyłowy w dwóch ekranach. Na jednej żyle byłby plus zasilania pilota, na ekranie masa, na drugiej żyle sygnał sterujący poziomem głośności, a na jej ekranie masa sterująca BUZ11. Zastanawiam się jednak jak zrealizować regulację poziomu dźwięku. Oryginalnie jest potencjometr stereo. Myślałem nad tym, aby zastąpić go dwoma rezystorami 10K, od strony masy wyprowadzić sygnał, a przez tranzystory na masie sterować prądem tych rezystorów, a co za tym idzie również amplitudą sygnału wejściowego. W pilocie byłby potencjometr mono, regulujący prąd baz obydwu tranzystorów. Czy to dobry pomysł ? Ewentualnie proszę o wskazówki dotyczące innych rozwiązań
Swietny odcinek i prosze o wiecej. Dodatkowo mozna powrocic do omawiania aplikacji popularnych ukladow scalonych oraz typowych urzadzen elektronicznych przy okazji omawiania ich schematow. Pozdrawiam
Wreszcie jest odcinek na który czekałem, oby takich więcej. A może zostanie omówiony Wasz projekt wzmacniacza słuchawkowego? Jest raczej prosty więc na początek byłby dobry.
Witam, chciałem się zapytać, czy jest szansa na film o Diodzie Zenera. Pozdrawiam Pana serdecznie i dziękuje za materiały, które mi cały czas pomagają na studiach :)
Ekstra, dziękuję za film:) Timer super - jak znalazł do zabezpieczenie wysterowania silników krokowych w rozszerzonej tokarce ( nie wszędzie da się wetknąć krańcówki )...
Witam. Wszystko ładnie pięknie przedstawione, ale wracając do pierwszego schematu przykładowo, mam problem jako świerzak w rozróżnieniu czy to jest to kondensator ceramiczny czy foliowy, elektrolityczny jest łatwo wyłapać. Mam przykładowo taki schemat gdzie w TL494 jest wpięty kondensator 100nF, między nóżką 7a12 i nie wiem czy to ma być ceramiczny czy foliowy, lub jakiś inny...? Jak to rozpoznać??? Czy patrzeć na woltaż?
Witam. Czemu do filtracji używa się zazwyczaj dwóch kondensatorów połączonych rownolegle;a mianowicie czemu nie wystarczy sam elektrolit. Oraz prośba: czy mógłbyś wytłumaczyć idee stosowania rezystorów podciągających?
Elektrolity mają same wady i jedną zaletę, są duże. Niezbyt nadają się do filtrowania, bo mają dużą rezystancję. Dlatego stosujemy pary kondensatorów. Ceramiczny jest mały i szybki, zaś elektrolit jest duży i powolny (tj. wolno reaguje na zmiany napięcia, bo rezystancja). GreatScott kiedyś zrobił o tym film, pokazał to na oscyloskopie, polecam.
Witam, kupiłem zestaw RS-Amp i chciałbym dołożyć do niego regulacje balansu. Mam bardzo małą wiedzę na ten temat, a z przeglądanych schematów znalazłem tylko takie podłączenia potencjometru, które skutkują podobno tzn. przedźwiękiem między kanałami, czy jakoś tak. I mam propozycję o poruszeniu tego tematu i ewentualnie omówienie schematów do tego typu regulacji.
Tomasz Rusnak Faktycznie. Układ na potencjometrze pojedynczym może powodować przesłuchy. A może by dać podwójny i normalnie zrobić z nich dzielniki czyli regulacja głośności tylko jeden kanał odwrócić czyli masę z wejściem odwrotnie na potencjometrze. Czyli jeden kanał będzie miał max w pozycji lewej drugi w prawej. Wadą tego rozwiązania będzie to że na środku mamy po 50% głośności na kanałach a w skrajnych już jeden kanał na 100% a drugi 0%
Mariusz K żeby zminimalizować ten efekt spadku głośności, wystarczy użyć potka logarytmicznego, tylko podpiąć go - jak by to ująć - dokładnie odwrotnie niż normalny potek balansu, w sensie zamienić masy z wejściami oraz kanał lewy z prawym.
Super odcinek, tego szukałem, poproszę więcej analiz schematów, tak najlepiej mi się uczy o co chodzi w tym wszystkim :). Pierwszy schemat prosty , jednak drugi to już wyższa elektronika :). Mam pytanie R4, C8 z pierwszego schematu to zabezpieczenie przepięciowe od cewki głośnika, te elementy rozładowują wysokie napięcie wsteczne?. Pozdrawiam i czekam na więcej, zapraszam również na mój skromny kanał :)
Są to kondensatory o różnych pojemnościach. Skoro tak, to odfiltrowują zakłócenia o różnych częstotliwościach. Jak sądzę, praktyka określa, jakimi parametrami powinny wykazywać się te elementy.
Dlaczego do filtrowania zasilania stosuje się dwa połączone równolegle kondensatory o znacząco różnych pojemnościach? Czy dobrze rozumuję, że elektrolit 220 uF ma za zadanie zniwelować wahania zasilania, a drugi, o pojemności 0.1 uF, odciąć wysokoczęstotliwościowy szum? Nie potrafię odgadnąć celu stosowania takiego układu przy zasilaniu bateryjnym, tym niemniej widuję to na bardzo wielu schematach.
Ceramiczne/foliowe mają lepsze parametry dla wyższych częstotliwości od elektrolitów, dlatego się je stosuje dla poprawy filtracji zasilania. Z drugiej strony też wydaje mi się, że te kondensatory (a zwłaszcza elektrolit) są zbędne przy zasilaniu bateryjnym.
Jakub Kijak Chodzi tu o przysiadanie napięcia w takt muzyki. Bo bateria też nie jest idealna i zawsze jakiś spadek napięcia będzie a szczególnie że pobierany prąd nie będzie prądem stałym.
Układ może być nie zawsze zasilany baterią tylko np. zasilaczem impulsowym, mniejszy kondensator tłumi zakłócenia wysoko częstotliwościowe pochodzące z zasilacza a także "radiowe", np. z telefonu komórkowego.
Datasheet wymawia sie [ dejtaszet ] , jesli powiemy na koncu [ shit ] zamiast [ szet ] to rownoznaczne jest z tym ze mowimy o zupelnie czyms innym niz specyfilacji ukladu :) No hate, full respect .
Przyczepie się o coś ale nie złośliwie naprawdę nie o to mi chodzi. Na cięciach w filmach na obu kanałach ma pan dziury (krótkie przerwy między cięciami z czernią) jest to naprawdę denerwujące podczas oglądania filmów jak tak radośnie sobie migoczą sceny :(, nie wiem może mi się to tylko nie podoba z powodu zboczenia zawodowego (pracowałem jako montażysta) jednak inne osoby z którymi rozmawiałem a oglądały pana filmy również na to zwróciły uwagę. I aby nie było to naprawdę nie złośliwość z mojej strony
Dla mnie te dwa odcinki o czytaniu schematów to jedne z najlepszych. Dla początkującego to ogromna pomoc. Dziękuję.
Mam nadzieję, że ten kanał i główny kanał RS nadal będą się rozwijały. To naprawdę dobra robota i wyraźne podnoszenie jakości polskiego UA-cam'a.
Szacunek i podziękowania za pracę!
Jak najbardziej jestem za tego typu odcinkami(aby była ich cała seria) , pomagają początkującym zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Dzięki wielkie za ten odcinek ! :)
sa bardo interesujace. ciekawe bylo by tez zbudowanie takiego urzadzenia ze schematu i pokazanie jak to w rzeczywistosci dziala i wyglada. pozdro rs
Bardzo dobrze tłumaczone. Z jeden czy dwa rezystory zostały pominięte, ich znaczenie dla układu. A tak co jeszcze można dodać - zasady doboru odpowiednich wartości dla elementów, dlaczego filtrujące mają taką pojemność dlaczego gdzie indziej taka rezystancja :)
jestem początkującym elektronikiem i ten film był bardzo pomocny dlamnie-oby więcej takich filmików!Dziękuję!
fajnie by było jakby pokazał Pan np. jaką drogą płyną prądy w obwodzie właśnie na przykładzie schematu. ja osobiście mam z tym problem i ciężko mi sobie to wyobrazić wszystko. dzięki
Dokładnie, dla mnie to też stanowi spory problem.
Świetnie Pan to tłumaczy pozdrawiam
Świetny film, idealny dla kogoś takiego jak ja..wchodzącego dopiero w świat elektroniki. Takie filmiki zachęcają a nie zniechęcają. Jak najwięcej podobnych opisów schematów!
Na Reduktorze Szumu szukał Pan kiedyś usterek Radmora krok po kroku. Coś takiego to również fantastyczny materiał edukacyjny dla początkujących. Zatem filmiki pokazujące sposób szukania przez Pana usterek byłyby moim zdaniem bardzo dobrze przyjęte przez oglądających.
Dzięki serdecznie za bardzo ciekawe filmy z obu kanałów. Pozdrawiam..
Wolność, pokój i RS Elektronika.
Super odcinek dla początkujących. Dziękuję.
Profi robota, dobre są wstawki z książkami ,które traktują dany temat .
Bardzo dobry pomysł z tym odcinkiem :) Najlepiej jakby co odcinek przedstawiane były coraz trudniejsze schematy. Można też między wierszami wstawiać jakieś ciekawe rozwiązania układowe ;)
Bardzo superancko pan wyjasnia, podoba mi sie
Moze film o silnikach elektrycznych? Rodzaje, wady/zalety, sposoby sterowania? Temat wykraczający trochę poza elektronikę, ale myślę ze interesujący.
Mi też podoba się ten pomysł.
Tak ! Silnik bez komutatorowy, krokowy i sterowanie krokowym - podstawy
Kolejny ciekawy i porządnie zrealizowany odcinek. Też proszę o więcej odcinków przedstawiających podstawy. Pozdrawiam
Świetny materiał. Prościej już chyba się nie da. Czekam na więcej. Pozdrawiam Marcin.
Super filmik, zrozumiale swietnie stresczone. Prosze o o kolejny film ze schematem analogowym z dodatkiem zlokalizowania usterki i pomiarow. Dziekuje
Świetny odcinek. Ten sposób nauki poprzez analizę konkretnych układów jest bardzo efektywny (jak dla mnie przynajmniej). Pozdrawiam.
Imponujaca wiedza. Super filmiki . Pozdrawiam serdecznie
Super, dzięki :)
Czekam na kolejne odcinki.
Genialny pomysł z tą serią, więcej!
3:44 Uważam,że w dolnym położeniu suwaka, sygnał audio nie jest zwierany do masy. Na suwaku sygnał jest odbierany. Co innego jak by sygnał był podawany na suwak.
Racja, to przejęzyczenie - wejście układu jest zwierane a nie sygnał.
Dziękuje za filmik.
Bardzo dobry materiał , dodał by tylko że poza schematami , blokowymi , ideowymi są jeszcze montażowe. Oraz w schematach bardziej zawansowanych używa się numerowania potecjału przewodu ( to nie to samo co numerowanie przewodu ) .
Witam, mam pytanie odnośnie pierwszego schematu. Posiadam subwoofer w którym regulacja głośności zrealizowana jest w podobny sposób, z tym że kondensator znajduje się pomiędzy potencjometrem, a scalakiem. Chciałbym jednak zbudować pilota przewodowego do włączania i wyłączania głośnika, oraz regulacji poziomu dźwięku. W tym celu zastosowałbym układ CD4013 w pilocie, sterujący, przez tranzystor BC547 tranzystorem BUZ11 w subwooferze. Przewód byłby dwu żyłowy w dwóch ekranach. Na jednej żyle byłby plus zasilania pilota, na ekranie masa, na drugiej żyle sygnał sterujący poziomem głośności, a na jej ekranie masa sterująca BUZ11. Zastanawiam się jednak jak zrealizować regulację poziomu dźwięku. Oryginalnie jest potencjometr stereo. Myślałem nad tym, aby zastąpić go dwoma rezystorami 10K, od strony masy wyprowadzić sygnał, a przez tranzystory na masie sterować prądem tych rezystorów, a co za tym idzie również amplitudą sygnału wejściowego. W pilocie byłby potencjometr mono, regulujący prąd baz obydwu tranzystorów. Czy to dobry pomysł ? Ewentualnie proszę o wskazówki dotyczące innych rozwiązań
Swietny odcinek i prosze o wiecej. Dodatkowo mozna powrocic do omawiania aplikacji popularnych ukladow scalonych oraz typowych urzadzen elektronicznych przy okazji omawiania ich schematow. Pozdrawiam
Wreszcie jest odcinek na który czekałem, oby takich więcej. A może zostanie omówiony Wasz projekt wzmacniacza słuchawkowego? Jest raczej prosty więc na początek byłby dobry.
Im więcej filmików o schematach tym lepiej ;)
Swietna robota. Będą kolejne odcinki tego typu?
można wziąć do rozszyfrowania jakiś wzmacniacz Unitry, one do skomplikowanych nie należały :)
Dzięki. Trochę sobie przypomnę, trochę nauczę tego czego nie wiedziałem. Bardzo sensownie opowiedziane. Czy będzie rozwinięcie tematu mas w układzie?
No i tego czego mi zabraklo w pierwszym schemacie to wlasnie wyjasnienie tych skomplikowanych rzeczy jak te kondensatory z rezystorem i przeplyw pradu
Świetne właśnie tego szukałem, więcej takich odcinków ;)
Super jak zawsze.dziekuje!!!
W filmie jest drobny błąd. Czas 5:42 zamiast C6 powiedziane jest C3.
Jak widać błąd bardzo mały bo ponad 7500 wyświetleń, a nikt nie zwrócił uwagi.
Ja widze wiekszy blad... kondensator c1 powinien byc za potencjometrem bo zasilanie jest jednym napieciem a wejscie 3 ma polowe praktycznie zasilania
Bardzo ciekawe czekałem na coś takiego bo schematy to czarna magia :O
Witam, chciałem się zapytać, czy jest szansa na film o Diodzie Zenera.
Pozdrawiam Pana serdecznie i dziękuje za materiały, które mi cały czas pomagają na studiach :)
Ekstra, dziękuję za film:) Timer super - jak znalazł do zabezpieczenie wysterowania silników krokowych w rozszerzonej tokarce ( nie wszędzie da się wetknąć krańcówki )...
Może jakiś materiał związany z optoelektroniką?
Witam. Wszystko ładnie pięknie przedstawione, ale wracając do pierwszego schematu przykładowo, mam problem jako świerzak w rozróżnieniu czy to jest to kondensator ceramiczny czy foliowy, elektrolityczny jest łatwo wyłapać. Mam przykładowo taki schemat gdzie w TL494 jest wpięty kondensator 100nF, między nóżką 7a12 i nie wiem czy to ma być ceramiczny czy foliowy, lub jakiś inny...? Jak to rozpoznać??? Czy patrzeć na woltaż?
Czy chodzi o przetwornicę np12v-->120v ?
dzięki bardzo, dużo wyjaśniły te odcinki
Witam. Czemu do filtracji używa się zazwyczaj dwóch kondensatorów połączonych rownolegle;a mianowicie czemu nie wystarczy sam elektrolit. Oraz prośba: czy mógłbyś wytłumaczyć idee stosowania rezystorów podciągających?
Elektrolity mają same wady i jedną zaletę, są duże. Niezbyt nadają się do filtrowania, bo mają dużą rezystancję. Dlatego stosujemy pary kondensatorów. Ceramiczny jest mały i szybki, zaś elektrolit jest duży i powolny (tj. wolno reaguje na zmiany napięcia, bo rezystancja). GreatScott kiedyś zrobił o tym film, pokazał to na oscyloskopie, polecam.
bardzo dobre odcinki, tak trzymać bardzo wiele można się z nich dużo nauczyć.
bardzo dobry pomysł na serię!
super pomysl na serie ;)
Bardzo rzetelnie przygotowany odcinek, wszystko wyjaśnione poza jednym, w jakim celu jest rezystor R4? czy sam C2 nie wystarczy?
Grzegorz Świstak R4 musi być, żeby układ miał jakieś obciążenie na w.cz., ale nie zwarcie (bo by się scalak spalił).
W zasadzie R4 byłby w tym przypadku niepotrzebny, ale tak układ również powinien działać.
Bardzo fajny odcinek 😎,chcę więcej 👍
Jestem elektronikiem zawodowo ale mimo to przyjemnie się ogląda :)
ja zrobiłem przester do gitary na lm386 i całkiem fajnie działa
Witam, kupiłem zestaw RS-Amp i chciałbym dołożyć do niego regulacje balansu. Mam bardzo małą wiedzę na ten temat, a z przeglądanych schematów znalazłem tylko takie podłączenia potencjometru, które skutkują podobno tzn. przedźwiękiem między kanałami, czy jakoś tak. I mam propozycję o poruszeniu tego tematu i ewentualnie omówienie schematów do tego typu regulacji.
Tomasz Rusnak Faktycznie. Układ na potencjometrze pojedynczym może powodować przesłuchy. A może by dać podwójny i normalnie zrobić z nich dzielniki czyli regulacja głośności tylko jeden kanał odwrócić czyli masę z wejściem odwrotnie na potencjometrze. Czyli jeden kanał będzie miał max w pozycji lewej drugi w prawej. Wadą tego rozwiązania będzie to że na środku mamy po 50% głośności na kanałach a w skrajnych już jeden kanał na 100% a drugi 0%
Mariusz K żeby zminimalizować ten efekt spadku głośności, wystarczy użyć potka logarytmicznego, tylko podpiąć go - jak by to ująć - dokładnie odwrotnie niż normalny potek balansu, w sensie zamienić masy z wejściami oraz kanał lewy z prawym.
A może użyć potencjometru o charakterystyce m+n dedykowanego pod balans?
Jak najbardziej, to najlepsza opcja, ale nie jest on tak łatwy do zdobycia jak zwykły potek stereo.
Bardzo dobry odcinek wiecej takich, hmm a gdzie zagadka?
Mógłby być odcinek o silnikach krokowych?
Robiłem kiedyś taki układzik na zaliczenie przedmiotu w technikum :)
Super odcinek, tego szukałem, poproszę więcej analiz schematów, tak najlepiej mi się uczy o co chodzi w tym wszystkim :). Pierwszy schemat prosty , jednak drugi to już wyższa elektronika :). Mam pytanie R4, C8 z pierwszego schematu to zabezpieczenie przepięciowe od cewki głośnika, te elementy rozładowują wysokie napięcie wsteczne?. Pozdrawiam i czekam na więcej, zapraszam również na mój skromny kanał :)
chcemy więcej takich odcinków :)
Super jest
Bardzo ciekawe mnie interesuje czytanie schematów w samochodach
Witam. Mógł by Pan omówić schemat wewnętrzny timera 555, jest dość prosty, a na pewno pomoże zrozumieć czytanie schematów
Adrian Laskowski Był już taki odcinek
Dlaczego C4 i C5 zamiast np. tylko C5? Wiem, że to są inne rodzaje kondensatorów, ale do czego to służy?
Są to kondensatory o różnych pojemnościach. Skoro tak, to odfiltrowują zakłócenia o różnych częstotliwościach. Jak sądzę, praktyka określa, jakimi parametrami powinny wykazywać się te elementy.
super filmik
super!!!!!!!!!!!!!
Super odcinek :)
ciekawe. ale przydaloby sie cos bardziej skomplikowanego i analogowego.
spokojnie, daj nam mniej zaznajomionym z tematem się z tym oswoić
Wiecej prosze😊😊😊
Zastosowano układ tego "Zobla", by skompensować indukcyjność tej cewki, po to by nie wywołała rezonansu z kondensatorami?
Tak, "tego" z "tymi"...
Kompensacja indukcyjnosci na wyzszych czestotliwosciach by uklad sie nie wzbudzał
Zabrakło opisu C7..pozdro
dla początkujących idealne tłumaczenie przebieg prądów
A może coś w typie gwiazda trójkąt? odpisz będę wdzięczny
Dlaczego do filtrowania zasilania stosuje się dwa połączone równolegle kondensatory o znacząco różnych pojemnościach? Czy dobrze rozumuję, że elektrolit 220 uF ma za zadanie zniwelować wahania zasilania, a drugi, o pojemności 0.1 uF, odciąć wysokoczęstotliwościowy szum?
Nie potrafię odgadnąć celu stosowania takiego układu przy zasilaniu bateryjnym, tym niemniej widuję to na bardzo wielu schematach.
Ceramiczne/foliowe mają lepsze parametry dla wyższych częstotliwości od elektrolitów, dlatego się je stosuje dla poprawy filtracji zasilania.
Z drugiej strony też wydaje mi się, że te kondensatory (a zwłaszcza elektrolit) są zbędne przy zasilaniu bateryjnym.
Jakub Kijak Chodzi tu o przysiadanie napięcia w takt muzyki. Bo bateria też nie jest idealna i zawsze jakiś spadek napięcia będzie a szczególnie że pobierany prąd nie będzie prądem stałym.
Układ może być nie zawsze zasilany baterią tylko np. zasilaczem impulsowym, mniejszy kondensator tłumi zakłócenia wysoko częstotliwościowe pochodzące z zasilacza a także "radiowe", np. z telefonu komórkowego.
13;:43 i tak nie zroumiałem
A co robi C2 w układzie z timerem?
Datasheet wymawia sie [ dejtaszet ] , jesli powiemy na koncu [ shit ] zamiast [ szet ] to rownoznaczne jest z tym ze mowimy o zupelnie czyms innym niz specyfilacji ukladu :) No hate, full respect .
nie szet tylko sheet fonetycznie [ ʃi:t ] gdzie shit [ ʃɪt ] różni się tylko wymową literki i
Shit wymawia się bardziej jako shyt przez y, a wlasnie sheed powinno byc bardziej przez i. Miałem to ostatnio na lekcji ang poziom B2.2 xd
łapka w dol gofwno z tego rozumiem a 15 lat się tym interesuje nara
Przyczepie się o coś ale nie złośliwie naprawdę nie o to mi chodzi. Na cięciach w filmach na obu kanałach ma pan dziury (krótkie przerwy między cięciami z czernią) jest to naprawdę denerwujące podczas oglądania filmów jak tak radośnie sobie migoczą sceny :(, nie wiem może mi się to tylko nie podoba z powodu zboczenia zawodowego (pracowałem jako montażysta) jednak inne osoby z którymi rozmawiałem a oglądały pana filmy również na to zwróciły uwagę. I aby nie było to naprawdę nie złośliwość z mojej strony