Zegar z kukułką [TOWARY MODNE 173]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 лют 2025
  • O zegarze z kukułką, który zamieszkiwał większość peerelowskich domów. O całkiem zaawansowanej automatyce realizowanej tanio, masowo i co z tego wyszło. O źródle kukania i o problemie kukułczych skrzydełek.
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/s...
    PayPal.Me/smialekadam
    www.paypal.com...
    oraz do subskrybowania:
    www.youtube.co...
    #zegarzkukułką #kukułka #majak

КОМЕНТАРІ • 314

  • @lechj9351
    @lechj9351 Рік тому +23

    Oglądałem ten odcinek z wielką uwagą i przyjemnością, gdyż sam posiadam kolekcję około stu zegarów o napędzie grawitacyjnym, w tym jakieś 70 kukułek. Rosyjskie kukułki mają często atrakcyjne fasady, ale caa reszta - skrzynka, wahadło oraz przestarzały konstrukcyjnie mechanizm to zwykła tandeta. Szwajcaria nie produkowała/ produkuje kukułek, tylko pozytywki do znacznie lepszych zegarów. Najbardziej znane i solidne są zegary niemieckie, ciągle wytwarzane w regionie zwanym Czarny Las (Schwarzwald) pomiędzy Stuttgartem a Zurychem. Sporo kukułek powstało także w USA, przez kilka lat po wojnie produkowała je również Japonia. Nie-rosyjskie kukułki potrafią otwierać dziobek podczas kukania, a ptaszki w zegarach pochodzących z przełomu XIX i XX wieku także machają skrzydełkami. Zdarzają się też zegary z dwoma ptakami - kukułką i przepiórką. Przepiórka ćwierka co 15 minut, raz, dwa, trzy i cztery razy. Ciekawe są też zegary z animacją osób, zwierząt, tancerzy, młynów i kto wie, czego jeszcze. Część mojej kolekcji można obejrzeć tutaj: ua-cam.com/video/VnUQ_qGuMvQ/v-deo.html

    • @krystiandrwal264
      @krystiandrwal264 Рік тому

      Szanowny panie ja dziękuję jeżeli kukułka miała by mi kukac w nocy robiąc ptasią imprezę hahahaha pozdrawiam serdecznie zdrówka życzę

    • @lechj9351
      @lechj9351 Рік тому +3

      @@krystiandrwal264 Dziękuję za miłe życzenia. Zywe kukułki po nocach nie kukają, więc i te mechaniczne można łatwo wyciszyć. Wiele zegarów ma mały drucik przy okiennicy ptaka, którym łatwo blokuje się wyjście kukułki i kukanie, bez kłopotliwej zabawy z ciężarkami. Niektóre zegary wyposażone są też w dodatkową dźwignię powodującą ten sam efekt. Te urządzenia nie mają wpływu na pracę czasomierza. A poza tym można dla kukułki znaleźć miejsce niekoniecznie w sypialni, że już nie wspomnę, że jej głos jest znacznie sympatyczniejszy od odgłosów chrapania. Pozdrawiam!

  • @gregorink954
    @gregorink954 Рік тому +17

    Witam. Można by rzec, iż jest Pan jednoosobową kontynuacją legendarnej Sondy, jednakże Pana dzieła, tak śmiało mogę to powiedzieć, są przedstawiane z pełną skrupulatnością, dokładnością i fachowym przygotowaniem. Pełne nawiązania historycznego, technicznego i wręcz (bez urazy) dziecięcego objaśnienia, tak że każdy, nawet laik w lot wszystko zrozumie. Pozdrawiam serdecznie.

  • @ostrowski4600
    @ostrowski4600 Рік тому +15

    Wszystkie odgłosy tego zegara, ich sekwencja, kolejność z odpowiednimi odstępami czasowymi to kod, który od dzieciństwa zapisany jest w mojej podświadomości. Choć od 25 lat nie był słyszany, wybrzmienie go w Pana filmie, wywołał dziś niezawodnie, reakcję silnych skojarzeń wspimnień i podróży w dawne czasy obserwowania świata z perspektywy dziecka.

  • @twkolejofil
    @twkolejofil Рік тому +12

    Mój dziadek był zegarmistrzem i zostało po nim w domu sporo zegarków, budzików i zegarów, które stopniowo babcia oddała dzieciom i wnukom. Mnie przypadł samonakręcający się Rolex, blaszany budzik "Boxer Prima", w którym muszę wymienić sprężynę, i właśnie zegar z kukułką - mechanizm bardzo podobny jak na filmie, ale w znacznie ładniejszym, rzeźbionym z drewna opakowaniu, z tarczą wytoczoną z drewna, wahadłem rzeźbionym w kształt liścia i rzeźbą kukułki siedzącą na szczycie dachu, z okiem z guzika. Natomiast kukułka wyskakująca co pół godziny oprócz bicia pokłonów otwiera dziób i unosi skrzydła wykonane z osobnych kawałeczków drewna 🙂

  • @djstrobo
    @djstrobo Рік тому +2

    Dziękuję za przypomnienie mi o mojej babci i dziadku. Ustawiali ten zegar codziennie, w południe, słuchając radia pr 1.

  • @NataliaH-q6d
    @NataliaH-q6d Рік тому +8

    Jest Pan jedną z niewielu osób, gdy których słucham, to mam ochotę słuchać dalej. Niesamowicie podoba mi się sposób w jaki tworzy Pan filmiki. Są rzeczowe, ciekawe i używa Pan bardzo ładnej polszczyzny. Wśród mody na darcie mordy i częstego wplatania przekleństw, jest to pewne odświeżenie. Gdyby nie to, to filmiki byłyby dobre, ale by się nie wyróżniały. Oby tak dalej ;)

  • @aleksanderrzepka5648
    @aleksanderrzepka5648 Рік тому +5

    Jak zwykle bardzo dobry temat związany z zegarami. Taki sam mieliśmy w dzieciństwie ale nie doczekał się dzisiejszych czasów.
    METRONY mam dwa i dzięki Panu sam naprawiłem i odmierzają dalej czas. Pozdrawiam.

  • @ostrowski4600
    @ostrowski4600 Рік тому +5

    Mieliśmy ten zegar w domu. Dokładnie takie jak opisywane uczucia i przeżycia towazyszyły nam😊. Czasem udało się namówić mamę żeby wywołała kukułkę na zawołanie, stając na taborecie. Można to było zrobić szturchając druty kóre mieściły się w prawych drzwiczkach bocznych rewizyjnych. Nie zdawałen sobie sprawy ze skomplikowania mechanizmu i jego programu. Dzięki za film i pozdrawiam.

    • @sawomirsiwek7558
      @sawomirsiwek7558 Рік тому +1

      To służyło do synchronizacji kukniec z tarczą zegara. Co jakiś czas trzeba było podciągać oba ciężarki ale kiedy ten od kukułki opadnie szybciej to przestanie kukac. Wtedy trzeba podciągnąć ciężarek i za pomocą wyzwalacza z prawej strony doprowadzić do synchronizacji.

    • @ostrowski4600
      @ostrowski4600 Рік тому

      @@sawomirsiwek7558 Aha, dzięki nie miałem o tym pojęcia.

  • @adamszostak6618
    @adamszostak6618 Рік тому +6

    Mój dziadek był miłośnikiem zegarków .Miał identyczny jak ten z filmu. A synchronizował go zawsze według hejnału z wieży Mariackiej wysłuchiwanego z radia. Aż się łezka w oku kręci 🥲

  • @gregorhomestudio9305
    @gregorhomestudio9305 Рік тому +3

    Piękny odcinek! Mam wielki sentyment do tego zegara. Wiele lat służył w naszym domu i kiedy dorosłem i zacząłem majsterkowć ,miałem przyjemność naprawiać tego sprzęciora 😊

  • @ciechorobak3455
    @ciechorobak3455 Рік тому +6

    No i przez Pana kupiłem wczoraj identycznego Majaka - oczywiście w pełni sprawnego :-) Taki sam zegar miała moja rodzina mieszkająca nad morzem, więc sentyment z dzieciństwa pozostał.

  • @leocroker1776
    @leocroker1776 Рік тому +4

    Mam taki zegar na ścianie, ale dużo starszy, przedwojenny, ale bez wahadełka, więc dekoracyjnie raczej. Gdzieś w czeluściach czasu, podczas wielu przeprowadzek i remontów, zaginęło. Niesamowite urządzenie. Tyle funkcji bez baterii, bez programu. Niesamowite jest też to, że pan to rozłożył, a potem złożył i... działało, nawet lepiej, bo drzwiczki otwierały się już do końca. Pozdrawiam.

  • @Bondo9o
    @Bondo9o Рік тому +5

    Jak miło włączyć sobie Towary Modne idealnie na rozpoczęcie weekendu. :)

  • @ireneuszpyrak961
    @ireneuszpyrak961 Рік тому +46

    Oglądanie tego filmiku to była czysta radość a geniusz twórcy ( twórców) takiego urządzenia uczy szacunku do minionych pokoleń. Dzisiaj młodzież nie potrafi tego docenić... 🤔😌

  • @iwanjebiewdenko
    @iwanjebiewdenko Рік тому +5

    Na ten odcinek chyba czekałem. Taki zegar wisi ciągle u mojej mamy. Oczywiście na boazerii. :). I szyszkę od kukułki zdejmowało się na noc. :) Kukułka nadal kuka ale zegar stanął trzydzieści lat temu i żaden zegarmistrz nie chciał go naprawić. Pewnie się bali, że nie złożą do kupy po naprawie.

  • @witoldmarczak8395
    @witoldmarczak8395 Рік тому +4

    Mam 54 lata , zawsze był przedmiotem pożądania , cholera może na stare lata se kupię. Dzięki za podróż sentymentalną !!! Pozdrawiam W.

    • @ireneuszpyrak961
      @ireneuszpyrak961 Рік тому +2

      Trzeba spełnić takie najprostsze marzenia, daje to dużo prawdziwej radości - wiem po sobie

  • @supermolibden5037
    @supermolibden5037 Рік тому +11

    Była taka historia związana z zegarami z kukułką i wszelkimi innymi napędzanymi grawitacyjnie. Każdy kto w latach 70 i 80 tych jeździł do ZSRR , w celach handlowych , kupował taki zegar "na pamiątkę" Jednak chodziło o co innego bo ci bardziej zmyślni w porozumieniu z pomocnikami na miejscu , w takich szyszkach przemycali złote pierścionki i kamienie szlachetne. Zmyślny Ruski wytaczał , lub przecinał szyszkę odważnika , do wnętrza pakowano złoto , całość zamykano i malowano na brązowy kolor. Waga się praktycznie zgadzała , było ciężkie i działało..Tak przemycano kruszec w wyrobach z ZSRR. Ale jeden Ruski wymyslił tę metodę, a drugi Ruski na granicy wymyslił inną, bo się fama rozeszła . Nikt tego nie ważył ani nie prześwietlał , tylko pytali się co wieziesz. Przemytnik pokazywał towar i także taki typowy zegar jako tę "pamiątkę" . Celnik zdejmował szyszki , odkładał na bok a ze sporego pudła wyjmował drugie , zawieszał po czym oddawał zegar turyście. Nikt nie protestował bo szyszki były identyczne w tych wszystkich zegarach. W ten oto prosty sposób przemyt złota tą metodą się szybko zakończył . :))))

  • @Skys2005
    @Skys2005 Рік тому +5

    Nikt nie prosił, każdy potrzebował!
    Mój wujek, który jest księdzem ma na plebani zegar z 18 wieku jak się nie myle. Dzwoni on co 15minut, 30 minut, godzinę i 12godzin. Każda "salwa" ma swój specyficzny odgłos. Aż miło się takiego wielkiego zegaru słucha jest to wręcz magiczne. Co prawda zegar ma nie oryginalny mechanizm z 19/20 (początek) wieku lecz szafa jest oryginalna. Oryginalny mechanizm znajduje się w bezpiecznym miejscu.

  • @jacekbetlej5314
    @jacekbetlej5314 Рік тому +4

    To wybitny Odcinek!!!! Przywołał wiele wspomnień... Dziękuję.

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 Рік тому +4

    Miałem podobny, ale w skrzynce ze sklejki, nie ebonitowej. Udało mi się go wyregulowac tak, że chodził równo z radiem, dosłownie, 12:00 był sygnał czasu, a on wyskakiwał kukuczką i kukułczył te swoje dwanaście kuknięć. Przepadł gdzieś bez wieści na początku lat 2000-nych. A szkoda..

  • @arturbabecki4808
    @arturbabecki4808 Рік тому +3

    Miałem taki. Mimo paru upadków ze ściany i wytartego mechanizmu trzymał znakomicie dokładność czyli jeszcze po miesiącu od dokładnego ustawiania z sygnałem czasu momentu rozpoczęcia kukania kukułka wyskakiwała punktualnie co do sekundy po
    piątym sygnale ("Piąty, ostatni krótki sygnał oznacza punktualnie godzinę dwunastą")
    Zegar ostatecznie nie wytrzymał kolejnej przeprowadzki. Regulacja mieszków była w nim koszmarna i kukułka często miała "astmę"

  • @666assassindaro
    @666assassindaro Рік тому +6

    No nie powiem łezka się zakręciła ... Początek lat 80' i te wigilie z dziadkiem ....!😀👍

    • @aleksanderrzepka5648
      @aleksanderrzepka5648 Рік тому +1

      No właśnie , te wigilie z dzieciństwa i kukułka aż się łezka w oku zaświeciła . Pozdrawiam.

  • @bartekwierchowski8248
    @bartekwierchowski8248 Рік тому +3

    Podziwiam tych, którym cierpliwość pozwala na regulację tego cuda!
    Panie Adamie, wspaniały materiał, jak zawsze.
    Pozdrawiam serdecznie.

  • @michabobrowski7601
    @michabobrowski7601 Рік тому +2

    Taki majak wisiał u mojej babci. Wieczorny rytuał podciągania szyszek i zrywania kartki z kalendarza... wspomnień czar. Dziękuję

  • @damp7ernavigator
    @damp7ernavigator 9 місяців тому +4

    Wspaniały materał Panie Adamie. :) Piszę to jako wielki miłośnik zegarków mechanicznych :)

  • @CEzikMaj
    @CEzikMaj Рік тому +5

    Uwielbiam ten detal, że przez cały film łącznie z napisami końcowymi słychać tykanie tego zegara.

  • @FlippedPidgon
    @FlippedPidgon Рік тому +3

    Akurat jestem w trakcie remontowania takiego Majaka, ale w obudowie drewnianej. Dobry film, przyjemnie się słucha. Pozdrawiam 😀

  • @krystiandrwal264
    @krystiandrwal264 Рік тому +2

    Szanowny panie Adamie odjazdowy odcinek przynajmniej wyjaśnił mi pan zasadę działania takiego zegara ściennego bo za dzieciaka u znajomych widziałem takie cudo u nas w domu nie mieliśmy takiej zabawki bardziej już zegary ścienne na baterie zaleta wystarczy dokupić baterię i działa dopuki się nie wyczerpie bateria a jeżeli wyzionie ducha kupuje się następna i dalej działa zegar ścienny czy też budzik

    • @grigoriagh
      @grigoriagh Рік тому

      Bateria to wada, trzeba iść do sklepu, a tu wystarczy naciągnąć

    • @krystiandrwal264
      @krystiandrwal264 Рік тому +1

      @@grigoriagh też prawda tylko że trzeba pamiętać co dobę o nakręceniu takiego zegara czy też o ruszeniu takiego mechanizmu żeby mógł dalej chodzić a ja jako prawie nastolatek byłem nauczony że są zegary na baterię a nie te nakręcane choć przyznam szczerze że po śmierci mojej babci pod koniec lat dziewięćdziesiątych moja ciotka która sama też mieszka wcześniej z babcią razem mieszkały to ona postanowiła powyrzucać wszystkie jej rzeczy do śmieci to akurat wziąłem budziki ręcznie nakręcane i miałem je ze 3/4 lata może dłużej już nie pamiętam ile dokładnie pozdrawiam serdecznie zdrówka życzę

  • @adku_xd9983
    @adku_xd9983 Рік тому +5

    Jako dziecko marzyłem o zegarze z kukułką i marzenie się spełniło: dostałem go na 1 Komunię. Też był to radziecki Majak, ale w wersji drewnianej.

  • @kaem3
    @kaem3 Рік тому +4

    W polskich zegarach Metron był głośnik Tonsila, ale bez cewki i obwodu magnetycznego - jego membrana była czysto mechanicznie sprzężona ze strunami gongu.

  • @1277924
    @1277924 26 днів тому +1

    Super odcinek, kupiłem dwa takie "Majaki", są z różnych roczników i różnią sie wieloma detalami. Tutaj na filmie jest - nowszy (młodszy model), starszy model ma kukułkę która ma ruchomy dziób i podczas kukania otwiera i zamyka dziób - późniejsze modele już tego nie miały. Boczne klapki rewizyjne, mocowane na gwóźdź (na filmie) to też cecha nowszej wersji. Starszy majak ma tam małe metalowe drzwiczki na zawiasach. Super film - pozdrawiam autora, bardzo przyjemnie sie ogląda.

  • @monsignore2897
    @monsignore2897 Рік тому +5

    Jeśli chodzi o naprawę mieszków, to dziś można wykorzystać cienką skórę, najlepiej baranią lub specjalnie wyprawione jelito, tak jak robi się w organach piszczałkowych. Czasem skórę zastępuje się materiałem sztucznym zwanym polypel, który jest cienki i stosunkowo wytrzymały. Jeśli ktoś ma taki zegar i chce go zreanimować, zawsze można napisać do jakiegoś najbliższego organmistrza o naprawę mieszków i piszczałek 👌🏻 Super film jak zwykle 👍🏻👍🏻👍🏻

    • @andrzejlisek
      @andrzejlisek Рік тому

      Dlaczego nie nada się woskowany papier lub cienkie płótno, który też jest gazoszczelny i może się wyginać?

    • @monsignore2897
      @monsignore2897 Рік тому +1

      @@andrzejlisek Nada się tak naprawdę wszytko, co tylko nie zacznie pękać na zagięciach zbyt szybko

  • @tomekrv942
    @tomekrv942 Рік тому +6

    Bardzo fajny odcinek, aż zachciało mi się kupić zegar z kukułką.

  • @patrykxxx1040
    @patrykxxx1040 Рік тому +2

    Panie Adamie, ciekawy odcinek na temat urządzenia tak prostego i znanego. Znam i był w domu taki zegar ale nigdy nie zaglądałem do środka i ogólnie był to przedmiot mało ciekawy. Do dziś. Pozdrawiam serdecznie i komentarz dla zasięgu.

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji Рік тому +4

    ⏳ Tak z ciekawości zerknąłem na allegro... Jest sporo modeli tych zegarów, większość współczesnych, co zapewne oznacza, że sentyment wciąż jest duży. Niektóre naprawdę ładnie zrobione. Bywa, że kukułka jest cała, a nie sama głowa. 🐦😜 Choć coraz więcej jest napędzanych baterią...

  • @adamcichowicz1474
    @adamcichowicz1474 Рік тому +7

    Pamiętam, że moi znajomi mieli zegar z kukułką (lata 50.), ale to nie byl sowiecki wyrób, tylko polski i chyba nawet przedwojenny. Wymiary jego to było ok. 50 x 30 cm, obudowa drewniana, a kukułka to kompletny ptaszek ze skrzydłami i ogonem. Dźwięk kukania też byl chyba inny. W jednym ze starszych powojennych filmach mniej więcej taki zegar był pokazany. Ruskie Majaki zalały Polskę chyba w latach 60. i 70.
    Innym typem zegarów były stojące, o wys. ok. 1,50 m, z dużymi wahadłami i sporymi ciężarkami. Godziny ogłaszały donośnymi gongami. Miały z przodu duże drzwiczki, z kryształowymi szybami. To praktycznie były szykowne meble.

    • @damp7ernavigator
      @damp7ernavigator 9 місяців тому

      Jest taki szafkowy w domu mojego Taty. Ma napis Tempus fugit :)- Czas płynie :)

  • @henk4710
    @henk4710 Рік тому +6

    Moje papugi faliste po wypuszczeniu z klatki lubiły na tym zegarze lądować zaraz po kinkietach, także dobry ptasi dizajn to był

  • @luk801000
    @luk801000 Рік тому +4

    Witam jako dziecko mieliśmy taki w domu a jestem rocznik 80 ,pamiętam jak przez mgle że ta kukułka to było jak czary kiedy wychodziła co godzinę, pewnego dnia jak dostaliśmy zabawki typu rewolwer na takie plastikowe pociski to szczelaliy do kukułki i chyba ja zepsulismy😂,albo rodzice zdjęli ten ciężarek żeby już nie kukała, pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej wspaniałych materiałów.

  • @arturgorniak3741
    @arturgorniak3741 Рік тому +4

    Mam ten zegar do dzisiaj, dostałem od rodziców w spadku.
    Czasem go uruchamiam, ale bez kukania :-)

  • @grzegorzkarasinski5042
    @grzegorzkarasinski5042 Рік тому +3

    Można? Można? Jak widać można. Brawo dla Pana Adama. Ciekawe, czy opowie Pan kiedyś o globusie - tym kulistym ;) . Dziękuję i pozdrawiam.

  • @TomaszBrukarczyk
    @TomaszBrukarczyk 10 місяців тому +2

    Znakomity materiał. Do dziś taki sam zegar wisi u moich rodziców, a mnie fascynował już 40 lat temu :)

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek3549 Рік тому +2

    Mam taki (kukułka ze skrzydełkami) i działa do dziś. Dziękuję i pozdrawiam.

  • @jaroslawgrajdek3572
    @jaroslawgrajdek3572 Рік тому +3

    Mam nadzieję, że dla młodego pokolenia działanie tego cudu techniki jest tak samo tajemnicze, jak dla starszego pokolenia arduino z przyległościami programowymi.😉

    •  Рік тому +1

      Obawiam się, że jeśli ktoś programuje Arduino (a nie tylko przepisuje gotowce), dokładnie potrafi sobie odtworzyć pracę takiego zegara w głowie :)

  • @Robert_Barszcz
    @Robert_Barszcz Місяць тому +1

    😊 miałem takiego i faktycznie. Szybko ptaszysko ucichło.

  • @remigiuszwacawek8163
    @remigiuszwacawek8163 Рік тому +8

    Moja kukułka miała jeszcze skrzydełka, które podnosiła.

  • @zdzisawsawicki
    @zdzisawsawicki Рік тому +3

    Dziękuję Panie Adamie za nowy odcinek. Będziemy sobie wieczorem "kukać" pozdrawiam.

  • @nowheremanjk8624
    @nowheremanjk8624 Рік тому +3

    Miałem kiedyś poniemiecki gazomierz z kukułką. Fajna rzecz; uczy oszczędności. Wymienili.

  • @krisolsztyniak6158
    @krisolsztyniak6158 Рік тому +1

    Taki sam zegar mieliśmy(moja rodzina) w latach 80-tych,który wisiał w przedpokoju na ścianie z boazerii:)

  • @johnfox2483
    @johnfox2483 Рік тому +2

    Pamietam taki zegar. Zgrabna konstrukcja. Przepracowal ze 20 lat, po czym nic sie nie zepsulo, a wahania zanikaly.
    Ale widzialem tez wspolczesny. Arcydzielo mechaniki artystycznej ze lsniacego mosiądzu.

    • @damp7ernavigator
      @damp7ernavigator 9 місяців тому

      Zanikały bo się przytarł. Co jakiś czas trzeba taki zegar nasmarować.

  • @Vladynko1
    @Vladynko1 Рік тому +3

    Pozdrowienia ze Słowacji. Pamiętam te same "kukučkové" godziny jako dziecko. W latach 70-tych i 80-tych wisiały na ścianie w salonie. Nie wiem, kto je kiedy i gdzie dokładnie kupił, ani jaka była wtedy cena. I nawet nie wiem dokładnie, gdzie i jak się skończyły. Wiem tylko, że moi rodzice nie mieli ich od wielu lat. To nie był żaden estetyczny cud i już z daleka krzyczeli: Made in CCCP. Zajrzawszy do środka i zdając sobie sprawę z tego, jak prosto i wręcz prymitywnie to wszystko jest zrobione, miałem wrażenie, że to w ogóle nie może działać. Ale pracowali w ramach swoich możliwości projektowych.

  • @jarekgajewski7054
    @jarekgajewski7054 Рік тому +4

    BARDZO FAJNE TE ZGARY BYŁY I TAKI CIEPŁY GŁOS MAJĄ

  • @Maciej.01
    @Maciej.01 Рік тому +3

    Wow, nie spodziewałem się że kiedykolwiek zrozumiem sposób działania takiego zegara :O

  • @Forever-Young_
    @Forever-Young_ Рік тому +3

    Przecudowny odcinek. Oglądałem jak zaczarowany.

  • @benny_plgraciarz2714
    @benny_plgraciarz2714 Рік тому +3

    u dziadków był taki sam :) też zawsze wyczekiwałem kukułki :)

  • @_tomlab
    @_tomlab Рік тому +2

    Dopiero zacząłem oglądać, ale już 👍
    Wróciły wspomnienia jak wisiał u dziadków.

  • @TakJakbyLuksusowo
    @TakJakbyLuksusowo Рік тому +2

    Myśmy na poprzednim pomieszkaniu też mieli kukułkę Majaka, ale tę z drewnianym frontem (dla mnie wygląda lepiej), ale mechanizm ten sam. Bicie tzw. francuskie, upierdliwe- które trzeba w razie pomyłki poprawiać tym dynksem co wystaje. Te bakelitowe fronty były wykonane w dwóch rodzajach, ten z filmu, oraz drugi, z bardziej wystającymi elementami, których było więcej.
    Teraz mamy dwie kukułki, w tym jedną z pozytywką (!) i "tańczącymi ludzikami", podobno DDRowska.

  • @92rafas
    @92rafas Рік тому +2

    Podobne draństwo wisiało u nas w domu jeszcze parę lat temu. Szkoda było się pozbyć :) nikt go nie nakręcał już ale trudno było się pozbyć. Ostatecznie wylądował w garażu na ścianie :) o dziwo nadal działa i kuka

  • @arkadius109arni6
    @arkadius109arni6 Рік тому +3

    Panie Adamie ja ten zegar bardzo dobrze wspominam pan wie jaka to była radość w domu jak ojciec to kupił w latach 90 tych pamiętam to do dziś

  • @zbigniewgurak8261
    @zbigniewgurak8261 Рік тому +1

    Najpopularniejsza kukułka sowiecka to była właśnie ta z programu, bakelitowa brązowa. A były i inne, autentycznie drewniane (o wiele rzadsze).

  • @G12GilbertProduction
    @G12GilbertProduction Рік тому +4

    "Ten zegar staaaary..." - to tak w temacie Moniuszki. 😉

    • @Blejk_Karington
      @Blejk_Karington Рік тому

      Strach Waści?...
      Nie?
      Zażyj TeeeHaaaCeeeeeee😂 uuuoble.....

  • @grzes73hej
    @grzes73hej Рік тому +1

    moi sąsiedzi taki mieli, a mi się on bardzo podobał w dzieciństwie.
    Kierdyś taki rozkręciłem na drobne trybka. Nie dało się już go uratować. No ale nauka kosztuje.

  • @mariuszszubert8977
    @mariuszszubert8977 Рік тому +3

    Dzięki za sentymentalną podróż.😅

  • @witoldmarczak8395
    @witoldmarczak8395 Рік тому +5

    à propos, mąż miał być w domu o 10:00 wraca o 1:00 żona mówi: qurczę pierwsza w nocy gdzieś się szlajał? Kochanie 10:00 jest przecież zera nie "wykuka" . Suchar taki...

  • @FixiTStream
    @FixiTStream Рік тому +1

    Panie kochany tylko swardzwald sam mam 8 szt , które sam ręcznie przeprowadziłem renowacje niektórych od zera. W kolekcji przykładowo Hubert Herr

  • @olo1299
    @olo1299 Рік тому +2

    Od lat restauruje zegar po pradziadku jeszcze z lat 20stych. Brakuje mi jeszcze wskazówek i oryginalnej szybki a raczej soczewki. Ciężko znaleźć ale może kiedyś się trafi.

    • @olo1299
      @olo1299 Рік тому

      @obywatelcane6775 ja do dziś nie dowiedziałem się kto zrobił mój. Nie znalazłem drugiego takiego w sieci. Mechanizm jest znany ale był stosowany w różnych zegarach w różnych manufakturach.

    • @olo1299
      @olo1299 Рік тому

      @obywatelcane6775 dokladnie😉 ale mimo wszystko szkoda ze udało mi się rozpoznać manufaktury po resztce widocznej pieczęci.... Korniki zjadły resztę.

  • @patrickohooliganpl
    @patrickohooliganpl Рік тому +14

    W CCCP ogłoszono konkurs na najbardziej pomysłowy zegar, koniecznie z kukułką. Oto bilans zwycięstw:
    3 miejsce - zegar, z którego co godzina wyskakuje kukułka i woła: Lenin!
    2 miejsce - zegar, z którego co 30 minut wyskakuje kukułka i woła: Lenin! Lenin!
    1 miejsce - zegar, z którego co 15 minut wyskakuje Lenin i woła: Kuku! Kuku! Kuku!

  • @G12GilbertProduction
    @G12GilbertProduction Рік тому +7

    Poza tym, czy ktoś pamięta jak w dawnym Programie III PR w popołudniowych audycjach "Zapraszamy do Trójki" pojawiały się dżingle z kukułką? 😉

    • @Radek.68
      @Radek.68 Рік тому +2

      No jasne, że "ktoś" pamięta, a z widzów tego kanału, to raczej mało kto nie pamięta chyba. :)

  • @JMethuSelah309
    @JMethuSelah309 Рік тому +6

    Wzruszyłem się, jak stary siennik 😅

  • @marcinkowalski5151
    @marcinkowalski5151 Рік тому +2

    Art-deco czyli deko artu. A tak serio mieliśmy w domu zegar z wahadłem na szczęście bez kukułki. Miał on jedną wadę nigdy nie udało się go wyregulować, zawsze albo się śpieszył albo spóźniał. Dokładny czas dostarczał elektroniczny zegar a ten służył tylko ku ozdobie.

    • @d..c..
      @d..c.. Рік тому +1

      Jeżeli to był zegar z ciężarkiem to dało się go całkiem dobrze wyregulować za pomocą wahadła. Z zegarami sprężynowymi jest gorzej bo sprężyna działa z większą siłą, kiedy jest bardziej naprężona.

    • @marcinkowalski5151
      @marcinkowalski5151 Рік тому

      @@d..c.. Próbowaliśmy, ale zawsze wychodziło coś nie tak. Może brakło nam cierpliwości.

    • @d..c..
      @d..c.. Рік тому +1

      @@marcinkowalski5151 Możliwe. Ewentualnie nie był naoliwiony...

  • @deltaZabrze
    @deltaZabrze Рік тому +4

    Zawsze w przypadku tego typu materiałów mówię ,że wśród ludzi są geniusze. Czyli ci którzy po raz pierwszy coś takiego wymyślili a później opatentowali. Z drugiej strony zastanawiam się czy jednak teorie spiskowe o istnieniu tzw. "kosmitów" nie są czasem prawdziwe.... Mam na myśli przekazywanie ichniejszej starej technologii ludziom by ziemianie szybciej się rozwijali.
    Taka moja luźna myśl na dzisiaj.

    • @michalpodroznik1979
      @michalpodroznik1979 Рік тому

      Ha, coś w tym może być!
      Natomiast co do geniuszy - pełna zgoda.

  • @TheBarth79
    @TheBarth79 Рік тому +1

    Pamiętam taki zegar u babci Wersja derwniana.Bardzo mi się podobał.Do chwili kiedy pierwszy raz zaostałem na noc😂.Dziś ten zegar jest u mnie na działce.Nigdy nie został uruchomiony .

  • @halook2769
    @halook2769 Рік тому +3

    Witam. Faktycznie przypomina karmnik dla ptaków. Nigdy na to tak nie patrzyłem... hymmm... Dobre :). Pozdrawiam

  • @ammorapl
    @ammorapl Рік тому +2

    Miałem 3 lata jak rodzice dostali mieszkanie w bloku, pamiętam jak rodzice skądś dostali podobną kukułkę na to nowe mieszkanie.

  • @irek5291
    @irek5291 Рік тому +4

    Witam kukułka nie do końca dobrze złożona miech prawy też powinien się zatrzymać na dole nie na pełnym otwarciu pozdrawiam

    •  Рік тому +5

      Na części ujęć są ujęcia jeszcze sprzed rozłożenia, bałem się, że po złożeniu już nie ożyje :)

  • @MrFipac
    @MrFipac Рік тому +3

    Świetny odcinek.
    Okazuje się, że ciekawie można opowiadać o wszystkim, a wcale nie byłem do tego przekonany, przed obejrzeniem odcinka :) .
    Wielkie BRAWA za synchronizację obrazu dźwiękiem zegara w tle, mIstrzostwo. Były momenty w filmie, gdzie nie słuchałem lektora (Adama :) tylko wsłuchiwałem się w dźwięk zegara patrząc na wahadło :D
    Panie Adamie o ile jakoś specjalnie nie interesuję się Arduino, to implementację zegara z kukułką dla tego urządzenia chętnie bym zobaczył, może to dobry pomysł na odcinek?

    •  Рік тому +3

      Najprawdopodobniej powstanie taki za trzy tygodnie.

  • @detan1985
    @detan1985 Рік тому +2

    W dzieciństwie mieliśmy identyczny. Zakończył życie gdy Ciotka postanowiła nasmarować go olejem jadalnym bo się spóźniał. 😁

    • @wojtekwojtek2030
      @wojtekwojtek2030 Рік тому +1

      Może kąpiel w izopropanolu, lub innym rozpuszczalniku by go uratowała?

  • @gnbandi5663
    @gnbandi5663 Рік тому +2

    Wracam z pracy po 10 godzinach i aż miło na sercu gdy pana słucham ❤ pozdrawiam serdecznie. (Kiedy pan rozbebeszy jakiś wzmacniacz Magnat ? )

    • @ireneuszpyrak961
      @ireneuszpyrak961 Рік тому +1

      Tak, jest coś magicznego w tych filmikach, sposób narracji, taka baśń dla dorosłych 😊

  • @JestemWielki1984
    @JestemWielki1984 Рік тому +3

    ..wspomnienia z domu dziadków...dziadek zawsze wieczorem zatrzymywal zegar by nas nie budzi w nocy, za to rano przychodzil do pokoju w ktorym spalismy, naciagal szyszki i uruchamial czym nas budzil..haha

    • @twkolejofil
      @twkolejofil Рік тому +2

      Z biciem i kukaniem takiego zegara jest podobnie, jak z hałasem tramwajów i pociągów - niby je słyszymy, ale przywykamy i po tygodniu już nie przeszkadzają nawet w spaniu 😉

    • @ciechorobak3455
      @ciechorobak3455 Рік тому

      @@twkolejofil Nigdy nie "przywykłem" do hałasów :-( Od urodzenia mieszkam albo przy ruchliwej ulicy (Most Dębnicki), albo przy ruchliwej ulicy, torach kolejowych i tramwajowych (Zakopiańska). Zawsze śpię z szczelnie zamkniętymi oknami i Stopperami w uszach. A nasze 2 mechaniczne zegary (w tym kukułka) wiszą w kuchni i są uruchamiane tylko w dzień i to od święta. Zwłaszcza że mamy "kwadransiaka", który robi hałas co 15 min. :-)

  • @GluonToo
    @GluonToo Рік тому +4

    "Komputer" z Antykithiry. ;)

  • @Boro-tl4pz
    @Boro-tl4pz Рік тому +1

    Świetne bo profesjonalne układanie części. Ja dokładnie tak samo układam części komputerowe jak rozkładam lub składam komputer. Pozdrawiam.

  • @Radek.68
    @Radek.68 Рік тому +4

    A kuku! ;)

  • @kaem3
    @kaem3 Рік тому +1

    Zegara z kukułką nie mieliśmy, za to mieliśmy zegar z początków XX wieku z takim tradycyjnym mechanizmem bicia. W mechanizmie była taka blaszka zamachowa, która wirowała przy biciu i tak śmiesznie terkotała jak jakiś silniczek elektryczny. W wahadle była nakrętka do regulacji chodu (podnosiła lub opuszczała ciężarek wahadła). Na tym ciężarku był symbol "RiA" - bardzo popularny model zegara. Oryginalnie miał taką bardzo ozdobną skrzynkę, ale zjadły ją korniki i mój dziadek dorobił (przy pomocy więźniów, bo dziadek pracował jako strażnik) taką nowoczesną, komunistyczną skrzynkę.

    • @Amigo-a44
      @Amigo-a44 Рік тому

      "komunistyczna skrzynka-ciekawe określenie takie ideologiczne. Pewnie były też skrzynki kapitalistyczne.

  • @marcinrojek8995
    @marcinrojek8995 Рік тому

    Doskonały jak zawsze.. Jeśli mógłbym prosić to do kompletu z kukułką szły gongi do drzwi , a co który to lepszy i dłuższe rury miał albo te elektroniczne z 10ma melodyjkami.. obiekty pożądania.. Pozdro

  • @kuba13567
    @kuba13567 Рік тому +2

    Super filmik :)
    Pozdrawiam

  • @mdollbot
    @mdollbot 21 день тому +1

    niemieckie zegary z kukulka to perfekcja

  • @RROOBBWWAANN
    @RROOBBWWAANN Рік тому +2

    1:54 Już myślałem, że będzie 17 razy kukać, a tu tylko 10.

  • @janmos5178
    @janmos5178 Рік тому +2

    Dobry filmik.

  • @1969OLEK
    @1969OLEK Рік тому +2

    Dziadek i Babcia mieli taki zegar.
    Czas ich dobiegł końca ale wspomnienia pozostały.

  • @mateuszzielinski5246
    @mateuszzielinski5246 Рік тому +2

    komentarz dla zasięgu

  • @riddick9547
    @riddick9547 Рік тому +4

    Te zegary z ,,duszą", przeżyją nie jedne elektrośmieci współczesnego świata.

  • @bartekkowalski6408
    @bartekkowalski6408 Рік тому +1

    Jak zwykle zaajebisty materiał!

  • @Martin_ES
    @Martin_ES Рік тому +4

    Nobla dla inżynierów od zegara z kukułką !

    • @webmajsterrp
      @webmajsterrp Рік тому +3

      To kopia mechanizmów zachodnich, głównie francuskich i niemieckich, radzieccy inżynierowie się nie postarali ;-)

    • @Martin_ES
      @Martin_ES Рік тому +1

      @@webmajsterrp Dziękuję za otwarcie oczu. Zachodnich w tamtych czasach nie widziałem.

  • @1bhpjean
    @1bhpjean Рік тому +1

    Kurde ... zawsze mi się marzył taki zegar ... kiedyś można było kupić za grosze , dzisiaj trzeba za takiego cudaka słono zapłacić ....

  • @jacksyskiev4544
    @jacksyskiev4544 Рік тому +4

    Mógłby Pan udostępnić zdjęcia z demontażu/montażu? Z dziesięć lat temu w napływie optymizmu i fałszywej wiary w siebie rozebrałem mechanizm i tak od lat leży w kartoniku, a kukułka pusta wisi na ścianie. Może pora zrobić drugie podejście do uruchomienia

    •  Рік тому +1

      Już nie ma :( Zostało tyle co w filmie, składałem to z półtora miesiąca temu.

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik Рік тому +1

    :) przez chwilę myślałem że u niektórych kukułka po prostu została odstrzelona a nie pozbawiona napędu :-D

  • @pawelflejszman6598
    @pawelflejszman6598 Рік тому +3

    Podobny zegar można zobaczyć w serialu Allo,Allo w lokalu u Rene Artois.Chyba taki sam.

  • @mareks8154
    @mareks8154 Рік тому +2

    mam taki sam, tylko żaden zegarmistrz w okolicy nie chce go przejrzec :)

  • @andrzejlisek
    @andrzejlisek Рік тому +2

    Miałem dokładnie taki sam zegar i chyba to był najczęściej spotykany model. Najbliższe skojarzenie tego "bałł" to był gong. Widziałem też w jednym miejscu przedwojenny zegar z samym gongiem, który wydawał bardzo podobny dźwięk, a żródłem dźwięku też była podobna, ale większa spirala i z grubszego drutu. Sam system był taki sam, czyli o połówce godziny jeden gong, a o pełnej godzinie tyle razy, która jest godzina. Po latach wiem, że prawdziwy gong daje inny dźwięk, ale to też jedno mocne uderzenie, które przez chwile wybrzmiewa i coś sygnalizuje (np. rozpoczęcie występu). Warto dodać szczegół, że jak się ustawia godzinę, to na każdej połówce i pełnej godzinie należy poczekać, aż się kukułka się wykuka i schowa. Natomiast do dzisiaj mam jedną zagadkę: Czy ciężar szyszki ma wpływ na szybkość chodu? Ciężar samego łańcucha jest mały w stosunku do ciężaru "wagi", ale jest i na początku mechanizm jest obciążony trochę mniejszym ciężarem, który przez całą dobę nieznacznie się zwiększa o dwukrotność masy samego łańcucha. Wspomniany przedwojenny zegar był napędzany sprężyną naciąganą raz w tygodniu. Zaraz po nagręceniu zegar spieszył się jakieś 3-5 minut na dzień, a po upływie tygodnia spóźniał się kilka minut na dzień.

    • @ireneuszpyrak961
      @ireneuszpyrak961 Рік тому +1

      Ciężar szyszki nie miał znaczenia, znaczenie miał mechanizm wychwytowy i okres drgań wahadła.

    • @twkolejofil
      @twkolejofil Рік тому

      Okres wahadła jest stały tylko dla niewielkich wychyleń z położenia środkowego. Większy ciężar szyszek mógłby wymuszać poprzez wychwyt większe wychylenia, a to mogłoby zmienić okres. Z drugiej strony, większy nacisk na bębny zwiększa tarcie, co teoretycznie powinno spowalniać chód. Ale biorąc pod uwagę stosunek ciężaru wag i łańcuszków, raczej nie jest to efekt bardziej znaczący niż zmienne tarcie w mechanizmie ze względu na niedokładność wykonania czy termiczne wydłużanie i skracanie się wahadła. Porządniejsze zegary wahadłowe miały wahadła skonstruowane tak, żeby niwelować przynajmniej większość termicznych zmian długości.

    •  Рік тому

      Ciężar szyszek miał pewne znaczenie dla chodu, nie aż tak wielkie, ale istotne dla dokładności. Polecam doświadczenie ze zmianą ciężaru szyszki od kukania, tutaj szybkość procesu będzie się różnić znacząco, acz nie ma wahadła.

    • @Amigo-a44
      @Amigo-a44 Рік тому

      Napęd ciężarkowy zegara daje bardziej równomierną siłę napedu niż sprężynowy i jest trwalszy. Stosowany był w dawnych zegarach astronomicznych, w których dokładne dostrojenie polegało na dokladaniu lub zdemowaniu cieżarkó na specjalnej połeczce na wahadle.

    •  Рік тому

      Przede wszystkim napęd ciężarkowy jest stały w czasie, sprężynowy - nie (po to zalecenie nakręcania zegara raz na dobę - kompensuje spadek mocy "silnika" sprężynowego).

  • @diesirae4548
    @diesirae4548 Рік тому +1

    O mama mia, miałem taki po dziadku, dawno temu, niestety spadł ze ściany i zakończył żywot, razem z kukułką 😏 Jednak przypomniałeś mi tym filmem mojego dziadka, który z uporem maniaka próbował wywrzeć na zegarze posłuszeństwo, w różnoraki sposób. A to go lekko przechylał w jedną ze stron, a to podginał wieszak wahadła, na zmianie ciężarków skończywszy. Adamie, musiałbyś zobaczyć reakcję mojej babci, która zobaczyła rano na łańcuszku chodu... zimowe kalesony dziadka, serio 😁(mieszkaliśmy razem, widziałem, pamiętam) Niestety, za dużo to nie pomogło, później wisiał na nim (na łańcuszku chodu) gipsowy, ozdobny kufel z różnymi artefaktami wewnątrz i niezliczona ilość różności - niestety, kiedyś łańcuszek się rozgiął na ogniwku więc kufel skutecznie zaliczając podłogę się potlukł. Później zegar dostałem ja, okazalo się, że właśnie wieszak od wachadła był tak wygięty wewnątrz, że skutecznie utrudniało to chodzenie zegara. I miałeś rację, że niepełnowartościowa kukułka psuła jakąś magię 😔

  • @Arczi-GG
    @Arczi-GG Рік тому +1

    pamiętam ten zegar, szkoda że dopiero teraz się dowiedziałem jak go się obsługuje, bo już dawno komuś się bardzo spodobał i go ukradł z domu rodzinnego :(