Jó a videó, de nagyon felületes. Amikor egy tipli típust előveszek, azt megmutatom közelről is, külön bevágott képen vagy videóban, megmutatom a működési elvét, és ha már van rá lehetőség (itt lett volna), akkor a gipszkarton másik oldalán azt is megmutatom, hogy hozza létre a kötést, hogyan "kapaszkodik" a falba. A végén egymás mellé teszem az asztalra őket sorban, és felírom mindegyik mellé/alá/fölé, hogy pontosan (!) mennyi volt a megmozdulási, lehajlási, kiszakadási határ ha 0/5/10 mm erőkarral húztam őket lefelé, vagy merőlegesen kifelé. Belátom, ez sokkal több mukát igényelt volna, de kevesebb jópofizással, több előkészülettel és utómunkával egy jóval korrektebb teszt lett volna a végeredmény.
Fiúk, 26 éves egyedül élő nő vagyok. A vidóitok segítségével csináltam meg egyedül a lakásomban mindent. Nem mondom hogy nem maradt pár kósza, félrefúrt lyuk, de még így is rengeteget segítettetek. Hatalmas köszönet. 😁
Nagyon szuper videó volt. Vicces is és érdekes. Pont ez a téma érdekelt. Köszönöm, hogy fel lett töltve bízva abban hogy hátha valakinek szüksége lesz majd rá!
Talán a legjobb videótok eddig. Viszont érdekes lenne egyszer egy olyan kísérlet is, ahol nem lefelé húzzátok, hanem egyenesen kifele. Pl. ha a mennyezeten van a tipli és függőlegesen lefele akasztunk rá valamit. Egészen más eredményeket várnék. Akkor is hasonló a helyzet, ha egy magas szekrényt rögzítünk a tetejénél, hogy ne dőljön el, ugye az sem lefele húzná a tiplit...
Rég akartam ezt tudni. Jó ötlet. Kicsit azért lassabban kellett volna terhelni, illetve jó lett volna közeli felvétel elöl és hátul is. Akkor pontosabb adatokat kaphattunk volna. De ez a kb. is elég infó. :) Hajrá! Csak így tovább! A mennyezeti gipszkarton is fontos lenne!
Egy kicsit óvatos lennék azzal kapcsolatban, hogy ez alapján 50kg-ot rakjak egy polcra. Ha a polc súlypontja kijjebb van a fal felületétől, akkor sokkal kevesebbet fog bírni. Pl itt 50kg-ot elbír egy tipli, ha a falfelülettől 1cm-re terheljük, függőlegesen, de ha van egy 10cm-es polcunk, egyenletesen terhelve, akkor ugyanez a tipli kevesebb, mint 10kg-ot fog csak bírni, mert változik az rő iránya és a tiplire ható forgatónyomaték is. Plusz ott van az is, hogy ha a terhelés határán vagyunk, akkor lehet, hogy bírja a tipli az 50kg-ot egy rövid ideig, de lassan ki fog csúszni és egy idő után ki is szakad.
Teljesen igazad van, a fizika teljes máshogy hat, ha közvetlen a falfelülettnél vagy ha egy megpakolt polccal terheljük. Kíváncsiságból megnéztem, hogy az itt látható legjobb tiplinél, fémdűbelnél egy gyártó milyen maximális terhelést garantál. Normál vastagságú gipszkarton lapnál 0,15kN, azaz 15,3 kg-al lehet maximum terhelni egy darab fém tiplit, viszont ezt az értéket a gyártó húzó-, nyíró és bármely szögben irányuló erőre garantálja. A videóban az szerepel hogy 80 kg-nál kirobbant, de én nem mernék felrakni egy konyhaszekrényt még 4-5 fém tiplivel se gipszkarton falra fa segédkeret nélkül. Itt láthatjátok egy fém tipli gyártó specifikációját, amiben szerepelnek a terhelések: fischerdubel.hu/pub/media/content/pdf/terheles_hm.pdf
Ez nagyon fontos komment, ki kellene emelni. A videó így nagyon félrevezető és legfeljebb kepkeret jellegű terhelésre releváns. Egy faltól jobban elallo terhelés esetén sokkal kisebb értékek várhatók. Remélem, senki nem tett fel polcot, szekrényt ezen 40-50 kg-os érték alapján...
Nagyon jó videó. Mindig is kíváncsi voltam, hogy a csupaszon, tipli nélkül betekert csavar mit bír gipszkartonban, de sosem próbáltam volna ki. Így már nem is kell. :) Megnyugodtam, hogy egy-egy vízpumpafogót, egy fejszét, vagy 30 méter három eres kábelt simán rárakhatok akkor is, ha tiplit nem kapott. Persze már megvettem a filléres, becsavarható tipliket, csak 20 felesleges percet kell találnom, amikor minden csavar kap egyet belőle. :)
Kedvet kaptam a barkácsoláshoz a videóitoktól. Már alig várom, hogy meghozza a postás a csavarbehajtóm, ami 38Nm-es lesz. Már indul is a konyhai munkalap csere. További jó munkát kívánok Nektek!
retro2012 Bss Hello én is most szerrtnék be szerezni egy új akkus furót. Olyan kérdésem lenne hogy milyen furót veszel és hol ? Nekem is olyan 40Nm körüli kellene .
Hello. Itt konkrét márkát nem írok, de, ha erre rákeresel: TC-CD 18-2 Li, akkor meg fogod találni. Ha ilyet szeretnél, fontos, hogy olyan helyről vedd, ahol 1+1 év gari van rá. (Szerszámokkal foglalkozó webáruházból veszem, de nem reklámozom őket.) Nézd meg ezt a videót. Én ettől kaptam kedvet: ua-cam.com/video/h3vmkwnmzYA/v-deo.html
Úr isten mit bírna el ha dupla vastag kartont teszünk a szükséges helyre? Azt viszont nem mutatja ez a fajta teszt, hogy mi történik ha folyamatosan változik a terhelés (pl. az ajtót nyitogatjuk)? Vajon akkor meddig tart? Mindenesetre megnyugtató, hogy ilyen jól terhelhető :)
Hát én ezt a videót imádtam! Épp ott tartok a kis faházamnál, hogy dekorálni fogom a gipszkarton falat, és épp ez a téma foglalkoztatott! Láttam a másik videót is, amiben a tiplik becsavarásáról van szó. na az is!! Néztem én jobbról balról ezeket a tipliket (3 félém van) de fogalmam sem volt, hogy működnek. Nagyon hálás vagyok nektek fiúk, nő létemre szerintem én vagyok a legnagyobb rajongótok!
A polcoknak nem csak lefelé húzó, hanem a fal síkjára metrőleges, tehát a falból kifelé húzó erő is hat. Ha polcot kell feltenni a falra, akkor a gipszkartonba milyen módon kel a tiplit rögzíteni?
Nagyon hasznos volt a videó, köszönöm szépen! Azért van egy kérdésem. Nem tudom, hogy hány rétegű a gipszkartonom, de van előtte csempe a fürdőszobámban. Vettem egy 40 x 70 x 30 cm konyhaszekrényt, amely kb. 15 kg, de sin nincs hozzá. A csomagban kampós csavar van, de nem gipszkarton-dübellel. Azt szeretném megtudni, ha nincs sín, akkor a 2 db kampós csavar mondjuk a moly dübellel elbírja ezt a kis szekrényt, amelybe csak törülközők és e egyéb fürdőszobai cuccokat tennék. Azt gondolom, hogy így max. 30 kg lenne a szekrény megpakolva. Köszönöm előreis a választ. Üdv!
Nem mindegy, hogy szimpla vagy dupla gipszkartonról van szó. Valamint nem értem, hogy a nagyobbik becsavarós tiplinél, miért nem lett a csavar teljesen betekerve!?
bunsoft2 Ezt vártam volna én is, nehezebb csillárok felszerelésénél mindig többszörösen megerősítem a felfüggesztést. Láttam olyant hogy izzó csere alkalmával letéptek a csillárt.
Egyébként az hozta, amit megadtak a gyártók, szóval no para. A termék adatlapon a terhelhetőség és emellett több dokumentáció és segédanyag is van a szükséges infókkal. www.rigips.hu/sites/default/files/documents/2017-03/2_fejezet-.pdf 70. oldal. Tanulságos videó. Szép munka.
arra lennék kíváncsi, hogy ha egy ruhásszekrényt vagy könyvespolcot a gipszkartonfalhoz rögzítek és ha felmászik rá a kisgyerek megtartaná a szekrényt ha 3 helyen rögzítettem? Borulásbiztos?
Én ilyen gipszkarton tiplivel rögzíteném. 3 ilyen tartja a szekrényt, azt egy kisgyerek nem borítja fel, de megkockáztatom, hogy egy felnőttnek is elég nagy erőfeszítésébe kerülne. www.vasmuszakibolt.hu/shop_seopic/77316/vmb_00958/500x500,r/10x25_gipszk_tipli_szarnyas_dupla_gipszkartonhoz.jpg
Szerintem a kisérletezők elsősorban önmaguk szórakoztatására készítik a videókat, amelyekből le lehet vonni némi tanulságot is. Akár még sokoldalúan tanulni is lehet belőlük, ha olyan kommenteket olvashatunk, amelyek építő, de nem kioktató célzattal íródnak!
Jo video volt körülbelüli értéket meglehetett tudni belöle de a ténylegeset nem mer az sokmindentől függ. Azonkivül egy szekrényt ugyse csak egy csavarral tesz fel az ember hanem kettő de van mikor hárommal mérettől függöen. Ha meg képet vagy kisebb tárgyat tesz fel az ember akkor azt bármelyik megoldás kibirja.
Sziasztok! Bocsi, ha hülyeséget kérdezek, de véleményetek szerint lehet dübelezéses megoldással is rögzíteni gipszkartont a falakra? Mármint közvetlenül a falba dübelezni, profilozás nélkül? Mert leverni nem szeretném a régi vakolatot a falról, ezért ha profilokat raknék fel, akkor túl sokat szűkülne a tér a lakásban. Félek, hogy ragasztás esetén is ugyanez lenne. Vélemény? Előre is köszi, ha válaszol valaki! 😀
Kíváncsi lennék mennyivel változnának a számok ha a lehető legrosszabb eshetőséget vennénk alapul! Tehát ha az X vastagságú, egyszer 12,5 mm-es normál gipszkarton lappal borított falban, a kívánt rögzítési pontunk pont a két profil közötti távolság felére esik! Amely esetben ha a normál szabványt nézzük (60 vagy 62,5 cm-es profil távolság) sokkal inkább érvényesül az a befolyásoló tényező is hogy maga a gipszkarton lap bírja-e a terhet! Nyilván egy darab gipszkarton vagy pozdorja csavarnál mit sem számít hogy mekkora a gipszkarton lap két rögzített pontja közötti távolság, de egy szárnyas tipli, vagy egy csillag alakban a lap mögött szétnyíló tipli esetében már számít! Jelen esetben szemre kb 10-15 cm lehet ez a távolság, amely ritka a hétköznapi esetekben, mivel általában a fal közepe szokott lenni az a pont ahova tv, polc, szekrény stb kerülne és nem a fal legszéle ahol előfordulhat a tesztben szereplő távolság! Egyébként nagyszerű videó, és helye van itt mert egy csináld magad videót megnézve bármelyik ügyesebb kezű, és a szükséges szerszámokkal rendelkező ember képes megcsinálni egy egyszerűbb válaszfalat és nem fogja eltántorítani ettől az a tévhit sem a hogy a gipszkarton fal azért nem jó mert nem lehet rá rögzíteni semmit aminek súlya van.... Hát amint ezt a videó is bizonyítja........nagyon is lehet!!! :O
Jó kis teszt, DE! A konyhaszekrényt nem kellene emlegetni, mert az erősen terhel húzásra is! Függesztett szekrényt NE rakjatok gipszkarton csavarra! (Tisztán nyírásra akár a fúrószárat is bent hagyhattad volna a falban.)
Sajnos ez is csak egy mondvacsinált video ami több sebből is vérzik! Először is a gipszkarton rögzítése 40 vagy 60 cm en történik aminek a következtében ezekben a távolságokban más lesz a szakító szilárdsága, szemben a képen látható kb 20 cm el szemben. A másik ami nem hiteles hogy a nyúzó próba egy erőltetett baromság ugyanis a terhelés és a kiszakadás idő függvény is, azaz hiteles akkor lenne ha állni hagytátok volna minimum 1-2 hétig. A molly tiplinek becézett dübel a gyártók jóváhagyása és a valós tesztek alapján is dupla karton esetében 40kg/m szimpla kartonnál pedig 18kg/m a biztonságos terhelhetőség, attól függetlenül hogy maga a dűbel 80 kg ot is el bírna igaz ez csak a 6-8mm es menetüre érvényes, mivel ezek lágy csavarokkal vannak szerelve. Ennyit a hozzá értésetekről.....
Ez mind igaz! A gipszkarton táblák egymáshoz csak a katalógusban vannak "összeragasztva" (üvegszálas gipsz, üvegszálas hézagoló szalag). A ma i gyakorlatban, ez (gipsz + tapéta ragasztó + "a jobbaknál " WC papír) Na ebbe a katyvaszba tekert a tiplit. ( a tulaj nem latja )
Azért nem mindegy hogy hogy éri az erőhatás a csavart. Nagyobb szekrénynél meglehetősen ritka hogy az erő teljesen függőleges, sőt szinte lehetetlen is.
Nem rossz ez a teszt, de itt nem a tipli gyenge, hanem a karton, érdemes kipróbálni dupla karton esetében, ami nem ritka, sőt....burkoláshoz előírás, de a fal nerevsége érdekében ajánlott 2 réteg.
Nos a teszt lényege, ha ez nem vált világossá az volt, hogy melyik tipli mennyit bír a gipszkartonban. Nyilván a gipszkartonnak van egy véges terhelhetősége, de ha ez nem így lenne a tesztnek sem lenne értelme. Mondhatjuk, hogy a gipszkarton X kg terhelést bír ki, de attól még volt olyan tipli amit ha csak a felényi terheléssel húzunk összecsuklik és kitépi magát a falból. Illetve olyan is van amit csak a gipszkarton szakítószilárdságát elérve robban ki a falból. Ez mégis csak tartogat némi tanulságot.
Jó a videó, de nagyon felületes. Amikor egy tipli típust előveszek, azt megmutatom közelről is, külön bevágott képen vagy videóban, megmutatom a működési elvét, és ha már van rá lehetőség (itt lett volna), akkor a gipszkarton másik oldalán azt is megmutatom, hogy hozza létre a kötést, hogyan "kapaszkodik" a falba. A végén egymás mellé teszem az asztalra őket sorban, és felírom mindegyik mellé/alá/fölé, hogy pontosan (!) mennyi volt a megmozdulási, lehajlási, kiszakadási határ ha 0/5/10 mm erőkarral húztam őket lefelé, vagy merőlegesen kifelé. Belátom, ez sokkal több mukát igényelt volna, de kevesebb jópofizással, több előkészülettel és utómunkával egy jóval korrektebb teszt lett volna a végeredmény.
Fiúk, 26 éves egyedül élő nő vagyok. A vidóitok segítségével csináltam meg egyedül a lakásomban mindent. Nem mondom hogy nem maradt pár kósza, félrefúrt lyuk, de még így is rengeteget segítettetek. Hatalmas köszönet. 😁
Mennék segiteni 😀
Gratula
Nagyon szuper videó volt. Vicces is és érdekes. Pont ez a téma érdekelt. Köszönöm, hogy fel lett töltve bízva abban hogy hátha valakinek szüksége lesz majd rá!
666 like volt ennél a videónál, mikor rákerestem. Nem hagyhattam így. :) Egyébként tényleg hasznos volt, köszönöm szépen! :)
Talán a legjobb videótok eddig. Viszont érdekes lenne egyszer egy olyan kísérlet is, ahol nem lefelé húzzátok, hanem egyenesen kifele. Pl. ha a mennyezeten van a tipli és függőlegesen lefele akasztunk rá valamit. Egészen más eredményeket várnék. Akkor is hasonló a helyzet, ha egy magas szekrényt rögzítünk a tetejénél, hogy ne dőljön el, ugye az sem lefele húzná a tiplit...
Vagy lehet mögé osb lapot is tenni, ha bárhol rögzítésre alkalmassá szeretnénk tenni.
Nagyon szórakoztató videó!
A tèmavàlasztàs zseniàlis!
Köszönjük!
"A biztonsági kötél nem igazán tette a dolgát"- 😂 - Utolsó mondatok idézetekből is lehetett volna...
Szuper videó lett!
Nagyon gyengén adjátok elő! A tipliket nem lehet látni! Szorítod a markodba, pedig pont
az lenne a lényeg, hogy azokat lássam.
Köszönöm ezt a videót. :D Most állunk kartonozás előtt, és nagyon is hasznos volt!
Ne ez az amit mindeki várt, királyok vagytok. Köszi a mérést
Kiváló teszt. Köszi tanulságos volt, csak így tovább :)
Rég akartam ezt tudni. Jó ötlet. Kicsit azért lassabban kellett volna terhelni, illetve jó lett volna közeli felvétel elöl és hátul is. Akkor pontosabb adatokat kaphattunk volna. De ez a kb. is elég infó. :)
Hajrá! Csak így tovább! A mennyezeti gipszkarton is fontos lenne!
Hasznos lett volna tudni, hogy milyen vastag gipszkarton lappal teszteltetek...
Egy kicsit óvatos lennék azzal kapcsolatban, hogy ez alapján 50kg-ot rakjak egy polcra. Ha a polc súlypontja kijjebb van a fal felületétől, akkor sokkal kevesebbet fog bírni. Pl itt 50kg-ot elbír egy tipli, ha a falfelülettől 1cm-re terheljük, függőlegesen, de ha van egy 10cm-es polcunk, egyenletesen terhelve, akkor ugyanez a tipli kevesebb, mint 10kg-ot fog csak bírni, mert változik az rő iránya és a tiplire ható forgatónyomaték is. Plusz ott van az is, hogy ha a terhelés határán vagyunk, akkor lehet, hogy bírja a tipli az 50kg-ot egy rövid ideig, de lassan ki fog csúszni és egy idő után ki is szakad.
Teljesen igazad van, a fizika teljes máshogy hat, ha közvetlen a falfelülettnél vagy ha egy megpakolt polccal terheljük. Kíváncsiságból megnéztem, hogy az itt látható legjobb tiplinél, fémdűbelnél egy gyártó milyen maximális terhelést garantál. Normál vastagságú gipszkarton lapnál 0,15kN, azaz 15,3 kg-al lehet maximum terhelni egy darab fém tiplit, viszont ezt az értéket a gyártó húzó-, nyíró és bármely szögben irányuló erőre garantálja. A videóban az szerepel hogy 80 kg-nál kirobbant, de én nem mernék felrakni egy konyhaszekrényt még 4-5 fém tiplivel se gipszkarton falra fa segédkeret nélkül.
Itt láthatjátok egy fém tipli gyártó specifikációját, amiben szerepelnek a terhelések:
fischerdubel.hu/pub/media/content/pdf/terheles_hm.pdf
Ez nagyon fontos komment, ki kellene emelni. A videó így nagyon félrevezető és legfeljebb kepkeret jellegű terhelésre releváns. Egy faltól jobban elallo terhelés esetén sokkal kisebb értékek várhatók. Remélem, senki nem tett fel polcot, szekrényt ezen 40-50 kg-os érték alapján...
Maximálisan ott vagytok a szeren!!!!!
Nagyon jó videó. Mindig is kíváncsi voltam, hogy a csupaszon, tipli nélkül betekert csavar mit bír gipszkartonban, de sosem próbáltam volna ki. Így már nem is kell. :) Megnyugodtam, hogy egy-egy vízpumpafogót, egy fejszét, vagy 30 méter három eres kábelt simán rárakhatok akkor is, ha tiplit nem kapott.
Persze már megvettem a filléres, becsavarható tipliket, csak 20 felesleges percet kell találnom, amikor minden csavar kap egyet belőle. :)
Köszönöm a videót, érdekes és tanulságos. Talán ha a fiatal srác nem tekert volna, mint a mérgezett egér.. Türelem, tornaterem..
Kedvet kaptam a barkácsoláshoz a videóitoktól. Már alig várom, hogy meghozza a postás a csavarbehajtóm, ami 38Nm-es lesz. Már indul is a konyhai munkalap csere. További jó munkát kívánok Nektek!
retro2012 Bss Hello én is most szerrtnék be szerezni egy új akkus furót. Olyan kérdésem lenne hogy milyen furót veszel és hol ? Nekem is olyan 40Nm körüli kellene .
Hello. Itt konkrét márkát nem írok, de, ha erre rákeresel: TC-CD 18-2 Li, akkor meg fogod találni. Ha ilyet szeretnél, fontos, hogy olyan helyről vedd, ahol 1+1 év gari van rá. (Szerszámokkal foglalkozó webáruházból veszem, de nem reklámozom őket.) Nézd meg ezt a videót. Én ettől kaptam kedvet: ua-cam.com/video/h3vmkwnmzYA/v-deo.html
Jó lett volna a tipliket közelről is megmutatni a kamerának.
Sajnos ez kimaradt. De a Facebook oldalunkon megtalálod azokat a tipliket amiket teszteltünk.
A második kell nekünk!!!
Ez egy egyrétegű lap volt, 12,5-es?
Úr isten mit bírna el ha dupla vastag kartont teszünk a szükséges helyre?
Azt viszont nem mutatja ez a fajta teszt, hogy mi történik ha folyamatosan változik a terhelés (pl. az ajtót nyitogatjuk)? Vajon akkor meddig tart?
Mindenesetre megnyugtató, hogy ilyen jól terhelhető :)
Hát én ezt a videót imádtam! Épp ott tartok a kis faházamnál, hogy dekorálni fogom a gipszkarton falat, és épp ez a téma foglalkoztatott! Láttam a másik videót is, amiben a tiplik becsavarásáról van szó. na az is!! Néztem én jobbról balról ezeket a tipliket (3 félém van) de fogalmam sem volt, hogy működnek. Nagyon hálás vagyok nektek fiúk, nő létemre szerintem én vagyok a legnagyobb rajongótok!
A polcoknak nem csak lefelé húzó, hanem a fal síkjára metrőleges, tehát a falból kifelé húzó erő is hat. Ha polcot kell feltenni a falra, akkor a gipszkartonba milyen módon kel a tiplit rögzíteni?
Nagyon hasznos volt a videó, köszönöm szépen! Azért van egy kérdésem. Nem tudom, hogy hány rétegű a gipszkartonom, de van előtte csempe a fürdőszobámban. Vettem egy 40 x 70 x 30 cm konyhaszekrényt, amely kb. 15 kg, de sin nincs hozzá. A csomagban kampós csavar van, de nem gipszkarton-dübellel. Azt szeretném megtudni, ha nincs sín, akkor a 2 db kampós csavar mondjuk a moly dübellel elbírja ezt a kis szekrényt, amelybe csak törülközők és e egyéb fürdőszobai cuccokat tennék. Azt gondolom, hogy így max. 30 kg lenne a szekrény megpakolva. Köszönöm előreis a választ. Üdv!
Nem mindegy, hogy szimpla vagy dupla gipszkartonról van szó. Valamint nem értem, hogy a nagyobbik becsavarós tiplinél, miért nem lett a csavar teljesen betekerve!?
Célszerű a karton mögötti szerkezethez fogatni😉
Cool video! Kellene egy vizszintes fal demo is. Pl. Csillar, vilagito testek stb.
bunsoft2 Ezt vártam volna én is, nehezebb csillárok felszerelésénél mindig többszörösen megerősítem a felfüggesztést. Láttam olyant hogy izzó csere alkalmával letéptek a csillárt.
Még hasznosabb lett volna ha végé kozeliben mutatjátok a tesztelt tiplikt!
Egyébként az hozta, amit megadtak a gyártók, szóval no para.
A termék adatlapon a terhelhetőség és emellett több dokumentáció és segédanyag is van a szükséges infókkal.
www.rigips.hu/sites/default/files/documents/2017-03/2_fejezet-.pdf 70. oldal.
Tanulságos videó. Szép munka.
Tök jó videó , de én pl a csavar vastagságára is kíváncsi lettem volna :)
Pont gipszkartonozás előtt állok, 2db lengőpolcot szeretnék felszerelni. Köszi a segítséget
Ej fiúk! Felszerelhetnétek nekem a fali tv konzolt! 😉
Az a baj,hogy nagyon soknál feszült a "biztonsági kötél",de jó kis videó
Nagyon jó és tanulságos videó,olyan kérdés a parkside furógép hogy birja?
Parkside tökéletesen működik megéri az árát.
Sziasztok, és mi a helyzet a nehezebb csillarokkal , ott is igy működik?🤔
Szuper és hasznos videó, de.... MILYEN VASTAG GIPSZKARTONRÓL BESZÉLÜNK????? :-)
Érdekelne hogy egy 1 réteges gpszkarton falra egy tv álvány tvvel müködhet? Vagy érdemes dupla esetleg egy osb mögé?
Ha mögötte van OSB az a legjobb.
Védő szemüveg?
arra lennék kíváncsi, hogy ha egy ruhásszekrényt vagy könyvespolcot a gipszkartonfalhoz rögzítek és ha felmászik rá a kisgyerek megtartaná a szekrényt ha 3 helyen rögzítettem? Borulásbiztos?
Én ilyen gipszkarton tiplivel rögzíteném. 3 ilyen tartja a szekrényt, azt egy kisgyerek nem borítja fel, de megkockáztatom, hogy egy felnőttnek is elég nagy erőfeszítésébe kerülne. www.vasmuszakibolt.hu/shop_seopic/77316/vmb_00958/500x500,r/10x25_gipszk_tipli_szarnyas_dupla_gipszkartonhoz.jpg
Ettől még maradnak a kérdőjelek. Egy tárgyat jellemzően nem 1 percig kell tartania a fal/dűbel párosnak.
Szerintem a kisérletezők elsősorban önmaguk szórakoztatására készítik a videókat, amelyekből le lehet vonni némi tanulságot is. Akár még sokoldalúan tanulni is lehet belőlük, ha olyan kommenteket olvashatunk, amelyek építő, de nem kioktató célzattal íródnak!
Jo video volt körülbelüli értéket meglehetett tudni belöle de a ténylegeset nem mer az sokmindentől függ. Azonkivül egy szekrényt ugyse csak egy csavarral tesz fel az ember hanem kettő de van mikor hárommal mérettől függöen. Ha meg képet vagy kisebb tárgyat tesz fel az ember akkor azt bármelyik megoldás kibirja.
Sziasztok! Bocsi, ha hülyeséget kérdezek, de véleményetek szerint lehet dübelezéses megoldással is rögzíteni gipszkartont a falakra? Mármint közvetlenül a falba dübelezni, profilozás nélkül? Mert leverni nem szeretném a régi vakolatot a falról, ezért ha profilokat raknék fel, akkor túl sokat szűkülne a tér a lakásban. Félek, hogy ragasztás esetén is ugyanez lenne. Vélemény? Előre is köszi, ha válaszol valaki! 😀
A ragasztást javasolom minden képpen egyszerűbb és jobb. Ragaszd szerelő purhabbal ha kell szinte nulla vastagság.
@@GreenCottageDIY Köszönöm szépen! És ezzel mehet a vakolt falra is? Nem kell tégláig visszabontani a falakat?
Simán ragad bármire. Egy próbát csinálj majd próbáld leszedni, meg fogsz lepődni milyen jó.
@@GreenCottageDIY Köszi szépen, kipróbálom! 😀
Védő szemüveg?? 👆🏻❗️
Az utolsó, fém roppantós dübelt mindenhol használják, meg itthon is. A szerelését a roppantó használatát is érdemes bemutatni
Nem lenne rossz a video, de legtöbb ember nem egy képet akar a kartonra rakni hanem pl polcot. Ott pedig nem csak nyíró hatás van hanem húzó is.
Híres utolsó mondat sírfeliratra: simán bírja a 80 kg-ot.
Kíváncsi lennék mennyivel változnának a számok ha a lehető legrosszabb eshetőséget vennénk alapul! Tehát ha az X vastagságú, egyszer 12,5 mm-es normál gipszkarton lappal borított falban, a kívánt rögzítési pontunk pont a két profil közötti távolság felére esik! Amely esetben ha a normál szabványt nézzük (60 vagy 62,5 cm-es profil távolság) sokkal inkább érvényesül az a befolyásoló tényező is hogy maga a gipszkarton lap bírja-e a terhet! Nyilván egy darab gipszkarton vagy pozdorja csavarnál mit sem számít hogy mekkora a gipszkarton lap két rögzített pontja közötti távolság, de egy szárnyas tipli, vagy egy csillag alakban a lap mögött szétnyíló tipli esetében már számít! Jelen esetben szemre kb 10-15 cm lehet ez a távolság, amely ritka a hétköznapi esetekben, mivel általában a fal közepe szokott lenni az a pont ahova tv, polc, szekrény stb kerülne és nem a fal legszéle ahol előfordulhat a tesztben szereplő távolság!
Egyébként nagyszerű videó, és helye van itt mert egy csináld magad videót megnézve bármelyik ügyesebb kezű, és a szükséges szerszámokkal rendelkező ember képes megcsinálni egy egyszerűbb válaszfalat és nem fogja eltántorítani ettől az a tévhit sem a hogy a gipszkarton fal azért nem jó mert nem lehet rá rögzíteni semmit aminek súlya van.... Hát amint ezt a videó is bizonyítja........nagyon is lehet!!! :O
Jó kis teszt, DE! A konyhaszekrényt nem kellene emlegetni, mert az erősen terhel húzásra is! Függesztett szekrényt NE rakjatok gipszkarton csavarra! (Tisztán nyírásra akár a fúrószárat is bent hagyhattad volna a falban.)
Sziasztok! Csináljátok meg ezt a tesztet duplarétegű gipszkartonfalon is.
Sajnos ez is csak egy mondvacsinált video ami több sebből is vérzik! Először is a gipszkarton rögzítése 40 vagy 60 cm en történik aminek a következtében ezekben a távolságokban más lesz a szakító szilárdsága, szemben a képen látható kb 20 cm el szemben. A másik ami nem hiteles hogy a nyúzó próba egy erőltetett baromság ugyanis a terhelés és a kiszakadás idő függvény is, azaz hiteles akkor lenne ha állni hagytátok volna minimum 1-2 hétig. A molly tiplinek becézett dübel a gyártók jóváhagyása és a valós tesztek alapján is dupla karton esetében 40kg/m szimpla kartonnál pedig 18kg/m a biztonságos terhelhetőség, attól függetlenül hogy maga a dűbel 80 kg ot is el bírna igaz ez csak a 6-8mm es menetüre érvényes, mivel ezek lágy csavarokkal vannak szerelve. Ennyit a hozzá értésetekről.....
Ez mind igaz! A gipszkarton táblák egymáshoz csak a katalógusban vannak "összeragasztva" (üvegszálas gipsz, üvegszálas hézagoló szalag). A ma
i gyakorlatban, ez (gipsz + tapéta ragasztó + "a jobbaknál " WC papír)
Na ebbe a katyvaszba tekert a tiplit. ( a tulaj nem latja )
erőkart nem árt beleszámolni azért :) az változtat a dolgokon
Azért nem mindegy hogy hogy éri az erőhatás a csavart. Nagyobb szekrénynél meglehetősen ritka hogy az erő teljesen függőleges, sőt szinte lehetetlen is.
KÉRDEZNÉM a gipsztrostlap esetén és a gipszkarton-habitit lapoknál a kísérletezett értékek miként változnak
Egy réteg gipszkarton nem gipszkarton:-). Én csak ezt a fém tiplit használom régóta...
Az órának is van súlya!
Érdemes volna dupla gipszkartont vizsgálni
Nem rossz ez a teszt, de itt nem a tipli gyenge, hanem a karton, érdemes kipróbálni dupla karton esetében, ami nem ritka, sőt....burkoláshoz előírás, de a fal nerevsége érdekében ajánlott 2 réteg.
Azért annyi eszetek lehetne hamár ilyen videókat csináltok, hogy a karton szakìtósziladsága sokkal kevesebb mint bármely tiplié!
Nos a teszt lényege, ha ez nem vált világossá az volt, hogy melyik tipli mennyit bír a gipszkartonban. Nyilván a gipszkartonnak van egy véges terhelhetősége, de ha ez nem így lenne a tesztnek sem lenne értelme. Mondhatjuk, hogy a gipszkarton X kg terhelést bír ki, de attól még volt olyan tipli amit ha csak a felényi terheléssel húzunk összecsuklik és kitépi magát a falból. Illetve olyan is van amit csak a gipszkarton szakítószilárdságát elérve robban ki a falból. Ez mégis csak tartogat némi tanulságot.