"Rozmowy w spektrum autyzmu: Męskie spojrzenie na związek z ZA w tle". Michał Chmielewski

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 вер 2020
  • "Rozmowy w spektrum autyzmu: Męskie spojrzenie na związek z ZA w tle". Michał Chmielewski
    Zgodnie z obietnicą zapraszamy na drugą część rozmowy z Michałem Chmielewskim - tatą dwóch chłopców, 12-letniego Stefka w spektrum autyzmu (i z niedosłuchem) oraz 9-letniego Olka NT, męża Weroniki Chmielewskiej, założycielki Fundacji EduMind.
    W tej części naszej rozmowy skupiamy się na męskiej perspektywie w związku.
    Michał otwarcie i szczerze tłumaczy jak bardzo męska / ojcowska grupa wsparcia zmieniła jego podejście nie tylko do rodzicielstwa, ale również do związku. O sile męskiego wsparcia, ale w typowo męskim stylu. O wsparciu jakie otrzymał w świadomym rozumieniu potrzeb swoich i najbliższych. Michał tłumaczy, że wbrew stereotypom mężczyźni mają serce, przeżywają i się martwią, nie są zbudowani z kamienia i z betonu. Bywają zakotwiczeni w problemie, a partnerkom czasem trudno usłyszeć ich lęki…
    Michał mówi o oczekiwaniach wobec partnerki i o swojej wizji ich związku. O ucieczce od angażowania się w problemy, ale też wyjaśnia dlaczego stawianie im czoła było dla niego tak trudne. Mówimy o wygórowanych oczekiwaniach wobec partnera, partnerki i o tym jak mogą zniszczyć nawet najlepszy związek. O presji na angażowanie się, rozumienie i obecność…
    O potrzebie łatwości i oczekiwaniu szybkich rozwiązań. O ogromnym zaufaniu do żony i jej wszystkich działań względem dzieci i rodziny. O poleganiu na sile partnerki i czerpaniu z niej. Wreszcie o zrozumieniu, że również partnerka potrzebuje wsparcia. O męskim zagubieniu w świecie terminów medycznych i diagnoz, o przytłoczeniu ilością zajęć, terapii, o frustracji z powodu bezsilności.
    Wreszcie - o pokorze i zrozumieniu, że by samemu być lepszym, trzeba się uczyć od lepszych. O wartości mówienia o potrzebach, o docenianiu wkładu i wysiłków partnera/partnerki.
    „Zawsze myślałem, że rozstać się, bo dziecko się źle zachowuje to jest kiepski powód. Po coś jesteśmy razem, coś chcemy przeżyć.”
    Rozmawiają Izabela Hnidziuk-Machnica (Fundacja Aleklasa) i Michał Chmielewski
    Serdecznie zapraszamy!

КОМЕНТАРІ •