Czysta przyjemność czy uzależnienie? Gdy zawodzi samokontrola - dr Jacek Buczny (audio)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лип 2017
  • Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
    - www.psyche.swps.pl
    Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
    - Spotify: open.spotify.com/show/5cGf88v...
    - iTunes: itunes.apple.com/us/podcast/s...
    - SoundCloud: / swpspl
    - Lecton: lectonapp.com/podcast/e2bfa63...
    Czym jest uzależnienie? Czy łapczywość i nienasycenie są dominującymi rysami naszego świata? Dlaczego tracimy kontrolę nad wykonywaniem niektórych czynności? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź słuchając wykładu dra Jacka Bucznego.
    Zazwyczaj ludzie uzależniają się od tego, co wywołuje przyjemność. Powstaje pytanie: dlaczego ludzie poświęcają wszystko, aby, na przykład, zdobyć narkotyk, alkohol lub zagrać w ruletkę o najwyższą stawkę? Dlaczego takie dążenia nie znikają, mimo że wiążą się z przykrym doświadczeniem? Współczesna psychologia dostarcza nam wiedzy o istocie uzależnienie od substancji i czynności. Pokazuje w jaki sposób można osłabiać zachowania świadczące o uzależnieniu.
    O prelegencie:
    dr Jacek Buczny - pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Prowadzi badania naukowe dotyczące samoregulacji i samokontroli, koncentrując się na mechanizmach poznawczych i emocjonalnych. Zajmuje się także uzależnieniami behawioralnymi (hazard, pracoholizm) oraz treningiem i rozwojem samokontroli. Realizował granty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie i Ministerstwo Zdrowia.
    O projekcie:
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
    Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche
    #uzależnienie #nałóg #samokontrola #alkoholizm

КОМЕНТАРІ • 41

  • @dawidroznowski8015
    @dawidroznowski8015 2 роки тому +3

    Chyba właśnie zrozumiałem powód mojego uzależnienia. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego tak jest, mimo moich na codzień dużych zasobów samokontroli, że raz na jakiś czas oddawałem się swojemu uzależnieniu bez kontroli. Teraz zrozumiałem, że to przez mój inny problem tj. Syndrom Dda przez który niemalże wyłączyłem przeżywanie emocji, dzieje się to oczywiście kosztem zasobu energii psychicznej jak zostało to tutaj nazwane a kiedy ta się kończy to trzeba szukać innego sposobu. Dzięki tej wiedzy będę mógł lepiej sobie radzić z moimi problemami. Dziękuję.
    Edit. Posłuchałem dalej i uświadomiłem sobie, że jestem przy okazji pracoholikiem. Nie jest lekko żyć, ale przynajmniej jestem już tego świadomy a to lepiej niż było jeszcze jakiś czas temu ;)

  • @Fuckiamacat
    @Fuckiamacat 7 років тому +14

    Co najmniej kilkadziesiąt razy w wykładzie jest mowa o badaniach, które wskazują na to czy na tamto. Chętnie poszerzyłabym wiedzę na temat tego jakie to były badania, przez kogo prowadzone czy jaka była ich metodologia. Trudno uznać, że dane badanie było rzetelne jedynie na podstawie tego, że lakonicznie wspomina o nich dr Jacek. Szczególnie rodzi się taka potrzeba w momencie kiedy jedno badanie zaprzecza drugiemu. Mimo to dziękuję za wykład.

    • @jacekbuczny4567
      @jacekbuczny4567 6 років тому +10

      Szanowny(a), przy każdym slajdzie podałem odnośniki bibliograficzne do omawianych badań. Jeśli zajdzie potrzeba, chętnie podzielę się tekstami.

    • @juicepp
      @juicepp 4 роки тому

      @@jacekbuczny4567 Ja poproszę o wrzucenie wszystkich tekstów, ewentualnie linków do wspomnianych badań, celem zgłębienia wiedzy. Dziękuję.

  • @kuncesorzech1991
    @kuncesorzech1991 6 років тому +3

    Psychologia bardzo ciekawa, mnei akurat interesuje bardziej psychoanaliza, ale temat ściśle wiąże się z wykładanym. Pozdrawiam pana doktora i wielki szacunek dla wszystkich zajmujących się nauką. Nauka to siła.

  • @hannaszpotakowska1522
    @hannaszpotakowska1522 2 роки тому

    DZIEKUJE POZDRAWIAM SERDECZNIE

  • @adamnowakowski1681
    @adamnowakowski1681 2 роки тому

    Super wykkad

  • @krystynapabian3484
    @krystynapabian3484 3 роки тому

    Wartościowe. Dziękuję. Pozdrawiam.

  • @ThePfil
    @ThePfil 7 років тому +8

    Dziękuję za kolejny świetny wykład! Około 20 minuty Doktor mówi o celach bliskich i dalekich, czy ktoś może podpowie gdzie znajdę więcej na temat właściwego stawiania celów?

  • @misiaczekmimi3007
    @misiaczekmimi3007 2 роки тому

    Atraktor kojarzony jest z obiektem, czynnościami w celu stworzenia kompulsywnego zachowania. Wyjście z tego cyklu możliwe jest przez zastosowanie silniejszego atraktora i powiązanie go z innymi obiektami i czynnościami. Jest to siła wodząca od pradziejów tworząca całe kultury (różne style zachowań).

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 роки тому

      Ciekawe co mówisz! Czy nasz materiał był pomocny jeżeli chodzi o pogłębienie wiedzy na ten temat? 🤔

  • @CaH2PO42
    @CaH2PO42 7 років тому +1

    Pytanie z innej beczki, czy więcej nagrań będzie udostępnione przez aplikację Deezer?

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik9766 5 років тому +3

    Czyli brak okien w marketach i zastępowanie ich sztucznym światłem to jednak celowy zabieg by pozbawić klientów poczucia czasu a więc wydłużyć ich czas pobytu a więc skłonić do wydania > ilości pieniędzy ? Wg jeżeli się nie mylę to ukrytym celem jest odkcie u klientów skrywanych potrzeb a więc znowu wyciącięgnięcie od nich > pieniędzy Ja taki wniosek wyciągnąłem kilka lat temu z wizyt w supermarketach :)

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      Michał, są to ciekawe wnioski choć prawdopodobnie w temacie wyżej wymienionych kwestii nie mamy zbyt dużego wpływu i pewnie nie dowiemy się nigdy w 100% jakie techniki są wykorzystywane w stosunku do nas, jako konsumentów.

    • @marcinzbrojnik9766
      @marcinzbrojnik9766 5 років тому +2

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Mamy wpływ :) a przynajmniej ja uważam że mam. Trzeba wiedzieć co się potrzebuje i kupować tylko te produkty które po które przyszliśmy . Dotyczy to zwłaszcza rodziców którzy idą na zakupy z dziećmi . Ale to temat na osobny wykład jak marketingowcy , sprzedawcy wpływają na ludzi by skłonić ich do zakupów produktów których nie potrzebują .

    • @marcinzbrojnik9766
      @marcinzbrojnik9766 5 років тому

      A Pana wykład wykład jest super :)

  • @romancywicki6615
    @romancywicki6615 7 років тому +1

    A więc trening samodyscypliny (hamowania) nie daję efektów. Choć nadal redukcja jednego uzależnienia wpływa na łatwość redukcji drugiego, więc w pewnym sensie można ją trenować. Ciekawe że trening relaksacji wydaję się nad wyraz skuteczny. Ciekawa ta tabelka 4 faz wprowadzania zmian. Sporo się dowiedziałem nowych i użytecznych informacji, a o wiarygodność chyba też nie muszę się martwić. Dla mnie robicie dobrą robotę. Dzięki :)

    • @jacekbuczny4567
      @jacekbuczny4567 6 років тому +2

      Szanowny Panie, kolejne badanie, tutaj dostępne jako Open Access: journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0178814, wykazało, że trening hamowania nie jest efektywny. Mamy zatem poważny problem w określeniu, czy efekt treningu w ogóle istnieje. Za jakiś czas zespół Malte Friese opublikuje meta-analizę na temat skuteczności treningu, więc zobaczymy czy jego efekt różni się od 0.

    • @romancywicki6615
      @romancywicki6615 6 років тому +2

      Nie rozumiem po angielsku ale moje przekonanie o skuteczności treningu samodycypliny też ma źródło którego nie mogę przytoczyć bo to film z płatnego kursu które ma źródła które mogę przytoczyć choć ciężko się wyszukuję i przepisuję z filmu ale znalazłem np" Megan Oatan and Ken Chang, longtutional gains in self-regulation from regular psychical exercis,' Britisz Jurnal of Health Psychology (2006), 11, 717-733 wiem że to stare badanie ale z racji tego że wnioski są kompletnie inne to przytoczę bo wciąż mam pewne wątpliwości, zwłaszcza że sam doświadczyłem efektów treningu (choć nie wykluczam że mógł to być efekt placebo)

  • @weronikaitylenatenteman5670
    @weronikaitylenatenteman5670 7 років тому +3

    Jeśli ktoś oglądał inne, dużo starsze prelekcje z tego kanału to z tego filmu raczej niczego nowego się nie dowie. Jeszcze raz, tysięczny raz, są wyciągane z grobu pianki marshmallow, samokontrola jako zasób. Pokrzepiająca jest być może uwaga, że poprawa samokontroli w jednym obszarze 59:40 i eliminacja nałogu powinna zwiększać łatwość w pozbyciu się kolejnego (chociaż czy to nie kłóci się w pewien sposób z rozumieniem samokontroli jako zasobu?). Może ciekawie by było posłuchać o tym dialogu motywacyjnym, czyli o jakiejś próbie rozwiązania, skoro o powstawaniu nałogu nie można powiedzieć nic poza tym, że jest skorelowane z odczuwaniem przyjemności (ale też nie albo nie tylko).

    • @jonathanm.
      @jonathanm. 7 років тому

      Wlasnie, troche sie zawiodlem, bo juz nie pierwszy raz slucham wykladu, gdzie jest malo konkretow a duzo ogolnikow.

    • @jacekbuczny4567
      @jacekbuczny4567 6 років тому +3

      Szanowna, test marshmallow to kanon psychologii, więc na takich wykładach, gdy publicznością są często osoby nie studiujące psychologii, konieczne jest, aby o tym wspomnieć. Wątek dialogu motywującego (DM) jest bardzo ważny, bo badania pokazały jego skuteczność w redukcji uzależnień behawioralnych, ale niestety nie zmieścił się w ramach tej prezentacji. Zrozumienie zasad działania DM wymagałoby tak naprawdę oddzielnego wykładu i prezentacji takich zagadnień jak motywacja wewnętrzna i mechanizm zmiany.

  • @czar_pryspanie_wokulski3587
    @czar_pryspanie_wokulski3587 5 років тому +2

    Uwazsm ze to badanie iz np alkocholikowi w zaawansowanym uzaleznieniu poprawia humor tylko alkochol, jest nieco błędne. Nie dawno w kinach widzieliśmy film o Jerzym Gorskim ktory pokonał narkotyki sportem, takze mysle ze te badanie nie jest dokonca rzetelne

  • @emiliovanbarneveld5167
    @emiliovanbarneveld5167 6 років тому

    Odnośnie testu pianki minuta 29, co się dzieje jeśli dziecko zwyczajnie nie lubi pianki albo nie jest łakome i nie chce następnej pianki? Oznacza, że źle zaliczylo test?

  • @MaciesLawLazega
    @MaciesLawLazega 2 роки тому

    Proszę o radę/odpowiedź. Czy w moim przypadku można mówić o "samokontroli skutecznej" w momencie kiedy mając firmę celowo zrobiłem sobie urlop od czerwca 2021 do marca 2022, żyjąc z oszczędności mając też jakiś tam dochód pasywny? Dodatkowo Pracowałem na pół etatu na swoją markę... racząc się konopiami medycznymi mikrodawkując je (0.25 - 0.50 g)
    Co bardzo ważne i istotne. Ja jestem pracocholikiem jak mój ojciec. Mój Ojciec pracuje odkąd pamiętam całymi dniami, ja tak pracowałem przez ostatnie 15 lat (mam 40 lat) od 8 rano do 2 w nocy z przerwą dwugodzinną w okolicach wieczora. Standard życia ogólnie mi się poprawił, nie ma już stanów zapalnych w małżeństwie.

  • @gabi3436
    @gabi3436 5 років тому

    jakieś źródło tej historii o kobiecie i jednorękim bandycie?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  5 років тому

      O to wypadałoby zapytać samego wykładowcy - zachęcamy do próby samodzielnego kontaktu lub odwiedzenia nas na kapmusie, podczas naszych wydarzeń :) Znajdziesz je na naszym Facebooku :)

  • @66Natalia66
    @66Natalia66 4 роки тому

    A od muzyki można sie uzależnić?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 роки тому

      Jeśli masz dodatkowe pytania do prowadzącego zachęcamy do bezpośredniego kontaktu :)

    • @wojciechswiechowski4751
      @wojciechswiechowski4751 3 роки тому +2

      Czemu nie? Melomania... Jeśli tylko spełni to założenia uzależnienia begawioralneg.

  • @adamb1168
    @adamb1168 6 років тому +3

    Polecam Buddyzm ZEN. To nawet się nie umywa do wiedzy buddyjskiej. Wyważanie otwartych drzwi.

    • @McMimax
      @McMimax 5 років тому

      A ja polecam nie-Buddyzm REN

  • @magoch5255
    @magoch5255 6 років тому +3

    Mimo wszystko Freud wniósł na tyle dużo do psychologii, choćby wiedzę o nieświadomych procesach, czy mechanizmach obronnych, że nazywanie jego ''nauk' majaczeniem jest grubym nadużyciem.

  • @krzysztofbogacz8883
    @krzysztofbogacz8883 Рік тому

    Człowieku który alkoholik najpierw rzuci papierosy ci naukowcy są całkiem odklejeni

  • @sebastianw.5079
    @sebastianw.5079 6 років тому +1

    masz R jak Tusk...:-(