A videóban elhangzott információk forrását megtaláljátok a leírásban. Ha kérdésetek van a csatornával kapcsolatban, nézzétek meg ezt a videót, mert lehet, hogy már válaszoltam rá: ua-cam.com/video/oSb9RYyuNKw/v-deo.html 💰 Támogatási lehetőség: www.patreon.com/hogyanmukodik , PayPal: @hogyanmukodik ,vagy csatlakozz a csatornához: ua-cam.com/channels/9k4lw3Ze5gSM01KFr-mkSg.htmljoin Videó értékelése: 6214👍50👎
Szia! 5:06 -nál, ha a műholdak gyorsan mozognak a Földhöz képest, akkor nem pont hogy az ő órájuk telik lassabban mint a földi órák? Én nem tudom, csak kérdezem. Mert minél gyorsabban mozog egy test annál lassabban telik neki az idő, nem?
Te jó ég! Ilyen szinten nem is tudtam, köszi a rengeteg információt! A szuperul kivitelezett animációt és alábeszélést pedig már nem is említem, igazán bármelyik komoly tévétársaság átvehetné az anyagot.
Kiegészítőként: Egyébként nem csak a GPS (usa) létezik, hanem az európai Gaileo, orosz Glonass, kínai BeiDou (ezek világszerte használhatóak), stb. a helymeghatározáshoz, ezeket együttesen vagy valamelyiket használva gyorsabb és pontosabb helymeghatározás válik lehetővé, számos újabb vevőkészülékek képesek egyszerre kezelni nem csak az USA GPS-t. Jó lett a videó.
Köszönöm a minőségi tartalmat. Lenyűgöző minden videód számomra. Nagyon remélem, hogy még sok ilyet készítesz. Szükség van az informatív minőségi tartalmakra.
Elképesztő, hogy egy ma már tulajdonképpen természetesnek vett és bármely földi halandó számára elérhető technológia mögött mennyi munka van és milyen bonyolult lehetett anno kitalálni, kifejleszteni.. ma meg már minden autóban, telefonban, drónban ott van.. Köszönjük a bemutató videót!
Valóban nagyon jó az ismertetés! Általában ennyi elég is, mivel az emberek legtöbbje mobilhálózattal lefedett környezetben használja a GPS-t. Önmagában ugyanis a műholdas rendszer akár több méter pontatlanságot adhat. Ezt korrigálják a telefonszolgáltatók tornyairól érkező adatokkal. Na, így már valóban centi- vagy milliméter pontosság is elérhető.
De jó volt! Kicsit le volt vezetve, hogy a világunk 4 dimenziós. Sokan tudják ezt, de nem biztos. Nagyon tetszik a műsor. Persze nyilván beszólok, ha nem jót mondasz szerintem 😄😄😄
Nagyon tetszenek a videók! Egy apró észrevétel: több videónál is feltűnt, hogy a zene kicsit hangos a beszédhez képest. Engem kicsit zavar a videó nézése közben. De minden más nagyon király, főleg az érthető animációk! :) Csak így tovább!
Nagyon tetszenek a videóid, érdekesen adod elő a tudományt ami manapság elég ritka... csak így tovább! De valamit észrevettem: 1 perc 45 s-nél a c nem m/s! Jól olvastad fel, de rosszul van leírva. Remélem segítettem.
Persze az egész nemcsak arra jó, hogy legyen. Le vagyunk figyelve, háborúban a helymeghatározás, gazdasági érdekek, stb, stb. Másként nem kínlódtak volna vele, hogy létrehozzák. Jó fej vagy nagyon.
Köszönet! Ez jó!! Galileo (európai-g-lokál) mikor lesz általánosan elérhető? Régi táblán, i-telón lehet majd váltani? (wkik és a Galileo-honlap nem ír erről, vagy én nem látom...!?).
Szia! Köszi, hogy megnézted! Ha jól tudom, akkor a rendszer már működik, de a teljes konstelláció kiépítése a tervek szerint csak jövőre fejeződik be. A támogatott eszközökről ezen az oldalon lehet informálódni: www.usegalileo.eu/HU/inner.html#data=smartphone
Egy ideje már elérhető. Hardveres támogatás kell hozzá, a régi készülékek nem fogják ismerni. Az újabb mobilok már támogatják az orosz és a kínai rendszerrel együtt.
A telefonod akkor is tudja hogy hol vagy ha virtuálisan ki van kapcsolva, csak te hiszed hogy kikapcsoltad. De menjünk tovább, 3 cella lapján is be tudja határolni magát. És akkor innen kezdődik az hogy a google, facebook mindig is tudja a tartózkodási helyed. Engem csak ez zavar.
A jel utazási idejét nem értem. A műhold atomórás, tehát pontos, de a mobil telefon nem az, tehát pontatlan. Mi számítja ki a pontos időt ameddig a jel utazott?
A telefon az időt frissíteni tudja a hálózatról. De ha van elég műholdad, elvileg nem is érdekes a pontos idő, csak a műholdak által mondott idők különbsége, tudva azt, hogy egyszerre jár az órájuk.
Honnan van az atomoknak energiájuk a folytonos rezgéshez? Hogy nem fogy el egyszer az energiájuk? Hisz úgy tudjuk, hogy örökmozgó nem létezik... (A kisöcsit leszámítva, akinek nyű van a fenekében... :)
Szia! A rádióhullám az elektromágneses sugárzás egy fajtája. Mivel légüres térben minden elektromágneses sugárzás fénysebességgel halad, ezért a rádióhullámok is. Azok a telefonok, amikben van GPS chip, a műholdak által sugárzott jelből be tudják maguknak állítani a pontos időt. A CDMA és W-CDMA telefonok a pontos időt a mobilhálózatról "olvassák le", amit az adótornyok sugároznak. Ez az idő megegyezik a műholdak korrigált idejével. Mivel a sugárzott jel tartalmazza a jel küldésének pontos idejét, a telefon a saját idejével már összevetheti az információt.
@@Hogyanmukodik Szia! A távolság = c * utazási idő képletre kérdeztem. Honnan tudjuk mennyit utazott a jel? Addig világos, hogy tudom a kiindulási pontot mert a műhold küldi a koordinátáit és tudom a küldés pontos idejét, de hacsak nincs a telomban is egy szinkronizált óra akkor, honnan tudom mennyi idő telt, el a küldés és fogadás között?
De van szinkronizált óra. Azt az időt a rádiótornyok sugározzák a telefonra. A küldő és fogadó eszközön megegyezik az idő. Mivel a küldött jel magában hordozza a jel küldésének időpontját, és a telefon tudja, hogy pontosan mikor kapta meg az adott jelet, a két időpont közötti időből kiszámolja, hogy a küldés és fogadás között eltel időintervallumban mekkora távolságot tett meg a rádióhullám, ami fénysebességgel halad. Ha a pontos számításokra/képletekre vagy kíváncsi, itt megtalálod: mason.gmu.edu/~treid5/Math447/GPSEquations/
@@Hogyanmukodik Bocsi nem kötözködésből tényleg csak kiváncsiság, de ha a telfonom rádiójelekből kapja meg a szinkronizált időt akkor, hogy tud működni hegycsúcson, tengeren, repülőn, óceán közepén stb.
Közben találtam egy leírást ami szerint kvarc óra van az eszközökben, ami nyílván nem olyan pontos de az eltéréseket a 4 mérés alapján korrigálja. Így akkor már világos miért tud bárhol is működni.
A mm-es pontosság ún. relatív mérési eljárással érhető el, ilyenkor több GPS vevő egyidejűleg végrehajtott mérési eredményeit összegezzük. Azaz pl. a te egységed mér valamit, valamint valahol egy másik eszköz mér valamit ugyanabban az időpillanatban, a másik eszközöket referencia állomásoknak hívjuk. Ilyen referencia állomás működik pl. Pencen, Budapesttől nem messze. Ez a jellegű szolgáltatás polgári célból is elérhető azonban nem ingyenes. Ha érdekel a téma akkor pár kulcsszó: DGPS, EGNOS, Omnistar, Landstar
De ha amúgy véletlenül egymásba ütközik kettő műhold akkor mi fog történni? Meg szerintem te magyarázol el mindent. Meg abban a videóban amiben azt mondtad, hogy adjuk vissza a természetnek fákat és ne szennyezük a környezetet azt a videót szerintem sok ember butaságnak venné.
Ha a műholdak összeütköznének, apró darabokra szakadnának, amelyek szintén a Föld körül keringenének, csak az addigi 2 kiszámítható pálya helyett sok ezer kiszámíthatatlan pályán. A sok darabka szintén nekiütközne a többi műholdnak, és ez láncreakciót indítana be, amelynek a végén szinte egyetlen műholdunk sem maradna azon a keringési magasságon. Az űrszemét szétterülne a Föld körül, és nagyon sokáig lehetetlenné (vagy legalábbis életveszélyessé) tenné a Föld elhagyását, hiszen a rakétának keresztül kéne hatolnia a több tízezer km/h-val száguldó szemétburkon.
Szia! Ismerem a Kurzgesagtot. Az ő cspatukat tartom a legjobbnak a UA-cam-on. A hasonlóság annyi a két csatorna között, hogy mindkét csatorna tudományos kérdéseket válaszol meg "flat design" animációs stílusban. De ugyan ilyen pl. a The Infographic Show is. A videókat teljes mértékben én gyártom. Én kutatom fel az információkat, én írom a részeket, én rajzolom meg a grafikát, én animálom és én is narrálom :)
A videóban elhangzott információk forrását megtaláljátok a leírásban.
Ha kérdésetek van a csatornával kapcsolatban, nézzétek meg ezt a videót, mert lehet, hogy már válaszoltam rá: ua-cam.com/video/oSb9RYyuNKw/v-deo.html
💰 Támogatási lehetőség: www.patreon.com/hogyanmukodik , PayPal: @hogyanmukodik ,vagy csatlakozz a csatornához: ua-cam.com/channels/9k4lw3Ze5gSM01KFr-mkSg.htmljoin
Videó értékelése: 6214👍50👎
bocsánat rosszul írtam meg szerintem te magyarázol a legjobban mindent mint pl.: 1+1=2.
Szia! 5:06 -nál, ha a műholdak gyorsan mozognak a Földhöz képest, akkor nem pont hogy az ő órájuk telik lassabban mint a földi órák? Én nem tudom, csak kérdezem. Mert minél gyorsabban mozog egy test annál lassabban telik neki az idő, nem?
Te jó ég! Ilyen szinten nem is tudtam, köszi a rengeteg információt! A szuperul kivitelezett animációt és alábeszélést pedig már nem is említem, igazán bármelyik komoly tévétársaság átvehetné az anyagot.
Boldog
u
A tévétársaságok már rég nem sugároznak ehhez hasonló értelmes műsort, Netflixen a helye! 😁😎
Minőség. Ezt várom már Jacques Cousteau óta. Bár én már öregszem...😄
Kiegészítőként: Egyébként nem csak a GPS (usa) létezik, hanem az európai Gaileo, orosz Glonass, kínai BeiDou (ezek világszerte használhatóak), stb. a helymeghatározáshoz, ezeket együttesen vagy valamelyiket használva gyorsabb és pontosabb helymeghatározás válik lehetővé, számos újabb vevőkészülékek képesek egyszerre kezelni nem csak az USA GPS-t.
Jó lett a videó.
És a sok rendszert együtt GNSS-nek Global Navigation Satelite Sytem-nek nevezzük.
A telóm soha nem tudja, hogy én hol vagyok. Maximum csak azt hogy "Ő" hol van. Én meg azt nem tudom hogy hol a telóm.
Wow! A mi tanárunk unalmasan hadobált erről, így viszont megértettem. Köszi!
Egy újabb minőségi videó! Köszönjük :)
Helló! Számomra rendkívül érdekesek az előadásodban készült oktató jellegű videók. Nagyszerűek a témaválasztások is. Szép munka! Így tovább.
Nagyon jó lett te vagy a legjobb aki ilyen tartalmat készít!
Köszönöm a minőségi tartalmat. Lenyűgöző minden videód számomra. Nagyon remélem, hogy még sok ilyet készítesz. Szükség van az informatív minőségi tartalmakra.
Köszönjük!
Brutál jók a grafikáid. Én is mostanaban kezdek ilyen motion grafikákra áttérni a statikusról. elég motiváló látni ezeket.
Basszus, te nagyon tudsz! Én matekból a tengelyes tükrözést se tudom, de kalapom emelem előtted! Így tovább, pacsi!! ✌✌✌
Persze, mert az mértan:)
Hát ez zseniálisan informatív, köszi!!
Elképesztő, hogy egy ma már tulajdonképpen természetesnek vett és bármely földi halandó számára elérhető technológia mögött mennyi munka van és milyen bonyolult lehetett anno kitalálni, kifejleszteni.. ma meg már minden autóban, telefonban, drónban ott van.. Köszönjük a bemutató videót!
Nagyon tetszenek az ilyen féle videoid.
Még jó lenne több ilyen.
Nagyon jó. Remélem lessz sok videód. Tanulságos, szeretem az ilyen müsorokat.
Valóban nagyon jó az ismertetés! Általában ennyi elég is, mivel az emberek legtöbbje mobilhálózattal lefedett környezetben használja a GPS-t. Önmagában ugyanis a műholdas rendszer akár több méter pontatlanságot adhat. Ezt korrigálják a telefonszolgáltatók tornyairól érkező adatokkal. Na, így már valóban centi- vagy milliméter pontosság is elérhető.
Döbbenet... Köszönöm a Videot :)
IMÁDOM ezt a csatornát nagyon érdekes
Nagyon ott van komoly háttér munka elismerésem nagyok vagytok várom az uj videót
Ebből volt amit màr tudtam, hàla az Űrkutatàs Magyarul csatornànak, de minden esetre neked is hasonlóan minőségiek a videóid. Ment a subscribe.
De jó volt! Kicsit le volt vezetve, hogy a világunk 4 dimenziós. Sokan tudják ezt, de nem biztos. Nagyon tetszik a műsor. Persze nyilván beszólok, ha nem jót mondasz szerintem 😄😄😄
Király, ùj kedvenc csatorna. 😆
Köszönöm hogy elkészíted a videót,nagyon sokat segített az esszém megírásában.
Nagyon tetszenek a videók! Egy apró észrevétel: több videónál is feltűnt, hogy a zene kicsit hangos a beszédhez képest. Engem kicsit zavar a videó nézése közben. De minden más nagyon király, főleg az érthető animációk! :) Csak így tovább!
Gratulálok. Nagyon jók a videók. 👏👊💪
Imádtam. Hiánypótló, érdekfeszítő, igényes. Megyek is feliratkozni. 😘
Ha esetleg téma hiányban szenvedsz amit egyébként kétlek, akkor érdekes lehet a 3G/4G es persze a sokak által rettegett 5G kivesézése.
Fantasztikus,szinte hihetetlen hogy működik!
Hallottad?úgy leesett az állam a viditől, hogy tuti hallani lehetett még az ionoszférában is.
Tényleg parádés lett
Nagyon tetszenek a videóid, érdekesen adod elő a tudományt ami manapság elég ritka... csak így tovább! De valamit észrevettem: 1 perc 45 s-nél a c nem m/s! Jól olvastad fel, de rosszul van leírva. Remélem segítettem.
Pedig jól írta és jól is mondta, csak más mértékegységet használt.
m/s=meter/second=méter/másodperc
Persze az egész nemcsak arra jó, hogy legyen. Le vagyunk figyelve, háborúban a helymeghatározás, gazdasági érdekek, stb, stb. Másként nem kínlódtak volna vele, hogy létrehozzák. Jó fej vagy nagyon.
Ez nagyon jó videó
Azt szabad tudni mivel csinálsz ilyen jó videókat?
Szia!
Adobe Illustratorban rajzolok és After Effectsben animálok.
Na ez egy megbaszó cucc... respect+
1:46 na ki vette észre?
ÁÁÁÁ mostmár értem. Ez tényleg tök egyszerű. XD
Köszönet! Ez jó!!
Galileo (európai-g-lokál) mikor lesz általánosan elérhető? Régi táblán, i-telón lehet majd váltani? (wkik és a Galileo-honlap nem ír erről, vagy én nem látom...!?).
Szia! Köszi, hogy megnézted!
Ha jól tudom, akkor a rendszer már működik, de a teljes konstelláció kiépítése a tervek szerint csak jövőre fejeződik be. A támogatott eszközökről ezen az oldalon lehet informálódni: www.usegalileo.eu/HU/inner.html#data=smartphone
Egy ideje már elérhető. Hardveres támogatás kell hozzá, a régi készülékek nem fogják ismerni. Az újabb mobilok már támogatják az orosz és a kínai rendszerrel együtt.
A telefonod akkor is tudja hogy hol vagy ha virtuálisan ki van kapcsolva, csak te hiszed hogy kikapcsoltad. De menjünk tovább, 3 cella lapján is be tudja határolni magát. És akkor innen kezdődik az hogy a google, facebook mindig is tudja a tartózkodási helyed. Engem csak ez zavar.
Akkor ezért látom az Anyám jelet a Google térképen a szembe szomszédnál hajnalban amikor alszik?
Úr isten abba ne hagyd ezeknek a videoknak a készítését.
Ha teheted, támogasd anyagilag és nem hagyja abba vagy nem szünetel hosszú ideig a videó készítésről.
A jel utazási idejét nem értem. A műhold atomórás, tehát pontos, de a mobil telefon nem az, tehát pontatlan. Mi számítja ki a pontos időt ameddig a jel utazott?
A telefon az időt frissíteni tudja a hálózatról. De ha van elég műholdad, elvileg nem is érdekes a pontos idő, csak a műholdak által mondott idők különbsége, tudva azt, hogy egyszerre jár az órájuk.
@@adamkormendi5904 Áh, értem, köszönöm a választ!
5:25 CSAK
Még jó hogy eggyáltalán működik.🤔
Hihetetlen.
A telefonnak van x sugárzása. Azzal az x sugárzással hogyan éri el a műholdat?
Sehogy. Csak passzívan figyel.
Honnan van az atomoknak energiájuk a folytonos rezgéshez? Hogy nem fogy el egyszer az energiájuk? Hisz úgy tudjuk, hogy örökmozgó nem létezik... (A kisöcsit leszámítva, akinek nyű van a fenekében... :)
Az atomoknak nem energiájuk van a rezgéshez, hanem ők maguk a rezgés. Az ember sem anyag, hanem rezgés.
A jel utazási idejét, honna tudjuk? A telefonomban nincs atomóra :)
Szia!
A rádióhullám az elektromágneses sugárzás egy fajtája. Mivel légüres térben minden elektromágneses sugárzás fénysebességgel halad, ezért a rádióhullámok is.
Azok a telefonok, amikben van GPS chip, a műholdak által sugárzott jelből be tudják maguknak állítani a pontos időt.
A CDMA és W-CDMA telefonok a pontos időt a mobilhálózatról "olvassák le", amit az adótornyok sugároznak. Ez az idő megegyezik a műholdak korrigált idejével. Mivel a sugárzott jel tartalmazza a jel küldésének pontos idejét, a telefon a saját idejével már összevetheti az információt.
@@Hogyanmukodik Szia! A távolság = c * utazási idő képletre kérdeztem. Honnan tudjuk mennyit utazott a jel? Addig világos, hogy tudom a kiindulási pontot mert a műhold küldi a koordinátáit és tudom a küldés pontos idejét, de hacsak nincs a telomban is egy szinkronizált óra akkor, honnan tudom mennyi idő telt, el a küldés és fogadás között?
De van szinkronizált óra. Azt az időt a rádiótornyok sugározzák a telefonra. A küldő és fogadó eszközön megegyezik az idő. Mivel a küldött jel magában hordozza a jel küldésének időpontját, és a telefon tudja, hogy pontosan mikor kapta meg az adott jelet, a két időpont közötti időből kiszámolja, hogy a küldés és fogadás között eltel időintervallumban mekkora távolságot tett meg a rádióhullám, ami fénysebességgel halad.
Ha a pontos számításokra/képletekre vagy kíváncsi, itt megtalálod: mason.gmu.edu/~treid5/Math447/GPSEquations/
@@Hogyanmukodik Bocsi nem kötözködésből tényleg csak kiváncsiság, de ha a telfonom rádiójelekből kapja meg a szinkronizált időt akkor, hogy tud működni hegycsúcson, tengeren, repülőn, óceán közepén stb.
Közben találtam egy leírást ami szerint kvarc óra van az eszközökben, ami nyílván nem olyan pontos de az eltéréseket a 4 mérés alapján korrigálja. Így akkor már világos miért tud bárhol is működni.
Hogyan működik a hivás?
A mm pontosság nekem gyanús.
(Tudom, hogy katonai célra pontosabb mint a nagy közönségnek de a mm-t akkor sem éri el szerintem)
A mm-es pontosság ún. relatív mérési eljárással érhető el, ilyenkor több GPS vevő egyidejűleg végrehajtott mérési eredményeit összegezzük. Azaz pl. a te egységed mér valamit, valamint valahol egy másik eszköz mér valamit ugyanabban az időpillanatban, a másik eszközöket referencia állomásoknak hívjuk. Ilyen referencia állomás működik pl. Pencen, Budapesttől nem messze. Ez a jellegű szolgáltatás polgári célból is elérhető azonban nem ingyenes. Ha érdekel a téma akkor pár kulcsszó: DGPS, EGNOS, Omnistar, Landstar
Hihetetlen hogy menyi munka van a GPS mögött ráadásul milyen egyserűnek tűnik.
Igen a negyedik dimenzió az idő.
Az én telómban a GPS az szinte sosem jó legalább 1-2 utcával árébb mutat.
A GPS miért ilyen félelmetes témakör? (hogy ilyen creepy zenét kapott?)
De ha amúgy véletlenül egymásba ütközik kettő műhold akkor mi fog történni?
Meg szerintem te magyarázol el mindent.
Meg abban a videóban amiben azt mondtad, hogy adjuk vissza a természetnek fákat és ne szennyezük a környezetet azt a videót szerintem sok ember butaságnak venné.
Ha a műholdak összeütköznének, apró darabokra szakadnának, amelyek szintén a Föld körül keringenének, csak az addigi 2 kiszámítható pálya helyett sok ezer kiszámíthatatlan pályán. A sok darabka szintén nekiütközne a többi műholdnak, és ez láncreakciót indítana be, amelynek a végén szinte egyetlen műholdunk sem maradna azon a keringési magasságon. Az űrszemét szétterülne a Föld körül, és nagyon sokáig lehetetlenné (vagy legalábbis életveszélyessé) tenné a Föld elhagyását, hiszen a rakétának keresztül kéne hatolnia a több tízezer km/h-val száguldó szemétburkon.
Ezt azért én se tudtam le a kalappal
én ezekből tanulok
Iskolákba kene ezeket vetiteni.
Nálam akkor nem működik, amikor kellene.
Rókaugatás.
érdekes apum a vércsoportu anyám 0ás de mind a 2en 0ásak lettünk hugommal. pedig aztán fixen ö a faterom xD
ki tudja nem bisztos
Az intro egy kicsit hasonlit a Kurzgesagt introjához
kukucs!!!!!!!!!
HA te olyan nagyon okos vagy , és gőgös minek neked okos telefon???????
Öt ismeres? : ua-cam.com/video/JyECrGp-Sw8/v-deo.html csak mert full ugyan olyan mint te ? Te csak leforditod nem?
Szia!
Ismerem a Kurzgesagtot. Az ő cspatukat tartom a legjobbnak a UA-cam-on.
A hasonlóság annyi a két csatorna között, hogy mindkét csatorna tudományos kérdéseket válaszol meg "flat design" animációs stílusban. De ugyan ilyen pl. a The Infographic Show is.
A videókat teljes mértékben én gyártom. Én kutatom fel az információkat, én írom a részeket, én rajzolom meg a grafikát, én animálom és én is narrálom :)
@@Hogyanmukodik aha értem! Tudsz még ilyen csatornákat mondani! A tiéden kivül?
@@Hogyanmukodik egyépként hogy kel ejteni a nevét kurz nak?
@@marcelltoth8516 Magyar viszonylatban ilyen csatornáról nincs tudomásom.
@@Hogyanmukodik thx
A részletektől eltekintve igazából semmi nem változott! Ugyanúgy a "csillagokra" hagyatkozunk csak lőttünk fel sajátokat eléggé monumentális módon!