KU PRZESTRODZE: UPALENIE SIĘ PRZEWODU n, USZKODZONA ROZDZIELNICA, PODŁĄCZENIE ZŁĄCZA KABLOWEGO

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • Kolejny odcinek cyklu "ku przestrodze" z materiałami nadesłanymi przez widzów.
    Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
    / @jacekh07elektryk
    adres e-mail: jaclaw887@gmail.com

КОМЕНТАРІ • 14

  • @krzyszyofgliwka7110
    @krzyszyofgliwka7110 5 місяців тому +1

    Lubie te Twoje KU PRZESTRODZE

  • @nitrorrr329
    @nitrorrr329 5 місяців тому

    fajnie że jesteś i nagrywasz pozdrawiam

  • @PiotrRustanowicz
    @PiotrRustanowicz 5 місяців тому +2

    Drugi przykład to rozdzielnica u mnie w mieszkaniu 😐
    Taki stan zastałem kupując mieszkanie. Przy remoncie z miejsca zrobię sobie też remont rozdzielnicy.
    Pozdrawiam 🙂

  • @kantror100
    @kantror100 3 місяці тому

    Dzień Dobry,
    Czy mógłbym Pana zapytać o radę? Czy prawidłowym podłączeniem uziemienia jest podłączenie ogranicznika Dehn TNC 255 do bednarki przymocowanej do szpilki (wykonane przez firmę zew. podczas montażu PV) kablem 16mm2 długości około 5m, a do "wejścia" PEN na ograniczniku mostek od kostki-bloku rozdzielczego pod który jest podłączony PEN od WLZ, który będzie punktem rozdzielenia PEN na N i PEN, w układzie przejściowym TN-C-S? Czy jednak blok rozdzielny PEN powinien być dodatkowo uziemiony oddzielnym kablem lub mostkiem od "wejścia" ogranicznika pod, który podpięty jest kabel z uziemienia ?

  • @AC400V
    @AC400V 5 місяців тому

    A teraz mam takie pytanie, bo jestem ciekaw jak na nie odpowiecie. Inwestor będzie kazał wam opisywać wszystkie przewody, zakazywać przecinania w puszkach przelotowych, zakaz używania wago - bo kostki najlepiej trzymają i to nawet 6 przewodów naraz, opisywać wszystko w puszkach, przez cały czas montowania rozdzielnicy i szycia (10 godzin) będzie przy was siedział i opowiadał o swoim życiu, komentował każdy wasz krok i wymaga dokumentacji w Excelu którą on sam tylko rozumie, bo ma swoje wymagania, podpinasz wszystko według opisów na kablach które sam stworzył po czym kiedy opisujesz bezpiecznik z obwodem ponumerowanym (ale opisanym według jego opisów) i on mówi że nie wie co to jest - to co z takim inwestorem zrobisz?

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 5 місяців тому

    Siema Jacku.
    Jakiś czas temu Kolega Kamil wysłał ci projekt mojej instalacji robiony w SEE. Wiem że jest to dość rozszerzony projekt z podzespołami grentona, Może udało by ci się coś poopowiadać o tym projekcie??
    Pozdrawiam.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  5 місяців тому

      jak będzie zgoda to tak. Zacząłem sprawdzanie to zqaczęła mnie rozdzielnica gonić. Jakiś masakryczny okres

  • @KoterD
    @KoterD 5 місяців тому

    Nie zgodzę się że można uzywać przewodów ochronnych jako roboczych, nawet oznaczając koncowki innym kolorem. Wg przepisów jest to niedopuszczalne. Ktoś może nievwiedzieć gdzieś w innym, dalszym miejscu instalacji, że żółtozielony jest pod napięciem

    • @rafajuszczak6988
      @rafajuszczak6988 4 місяці тому

      Dlatego było powiedziane w filmie - by oznaczyć przewód koszulką termokurczliwą na obu końcach tego przewodu.
      A ochronnego jak nie było - tak niema nadal.
      Ale zdarza się, że taki przewód 3x 1,5 mm2 z żyłą żółtozieloną jest używany w sposób 2x faza + neutralny - np. do sterowania lampkami za pomocą przycisku dwu-klawiszowego.
      Np. by jeden przycisk zapalał żyrandol, a drugi jakieś kinkiety.
      Chociaż wiadomo, że w takiej roli powinien być zastosowany przewód 4 żyłowy w takiej sytuacji - tylko nie każdemu się chce wykuwać taki przewód ze ściany by go wymienić na poprawny.
      Pozdrawiam.

  • @paul0545
    @paul0545 4 місяці тому

    10:00 Tego typu zlaczki gdzie tylko sie da to eliminuje, szczegolnie w wilgotnych pomieszczeniach.
    Na zlaczkach w korpusie bakelitowym czesto powstaja "tepe zwarcia" - bakelit po jakims czasie lokalnie ulegnie zwegleniu pod wplywem zwarcia ktore powstranie np. wskutek pekniecia korpusu i zgromadzenia sie w nim wody nawet skroplonej z powietrza co ma miejsce w pomieszczeniach wilgotnych. Jak raz powstanie w ten sposob zwarcie to bedzie ono powstawac cyklicznie w losowych odstepach czasu zaleznych od wilgotnosci.
    Po zadzialaniu zabezpieczen zwarcia juz nie ma gdyz wigotny zweglony material zostal wypalony przez luk elektryczny, ale zostaje w tym miejscu suchy, zweglony material. W takim momencie to uszkodzenie jest trudne do odnalezienia, czesto nawet pomiar rezystancji izolacji napieciem 1kV wychodzi dobrze. Nieraz odnajdowalo sie takie uszkodzenie wechem - w puszce z uszkodzona w ten sposob zlaczka jest wyczuwalny charakterystyczny zapach.
    Po ponownym zawilgocdeniu uszkodzonego miejsca pojawia sie kolejne zwarcie, ktore spowoduje zadzialnie zabezpieczen po czym juz go niema - mozna to nazwac "tepe zwarcie".
    Przy wiekszych tego typu zlaczkach takie uszkodzenie jest trudne do wykrycia nawet jak mierzy sie rezystancje izolacji napieciem 2,5kV. Dopiero jak zwiekszy sie wilgotnosc w pomieszczaeniach to po kilku godzinach da sie wykryc spadek rezystancji izolacji.
    dlatego przy przegladzie kazda zlaczka od ktorej bylo czuc zapach spalenizny nawet jak nic po niej nie widac, oraz kazda zlaczka na ktorej sa widoczne jakiekolwiek slady dzialania luku elektrycznego powinna byc wymieniona.

  • @krzysiek407
    @krzysiek407 5 місяців тому

    U mnie pracy przy kontroli dokręcenia przewodów odkryłem, że przewody od oświetlenia hali sportowej nawet 4 halogeny pod jeden Es zasilane są wyjątkowo cienkimi przewodami 1-1.5mm2 i tak od 20 lat oczywiście przewody świecą, bo 20 lat temu były inne standardy nikt nie stosował w 2002-2003 tulejek.

  • @krzyszyofgliwka7110
    @krzyszyofgliwka7110 5 місяців тому

    Witam Jacek Pozdrawiam

  • @Firan3776
    @Firan3776 5 місяців тому

    hahaha

  • @marcink5759
    @marcink5759 5 місяців тому

    dzięki !