Wprowadzenie do kinetyki chemicznej

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 20 чер 2014
  • Introduction to kinetics - tinyurl.com/kbpj5gz
    Film wykonany na zlecenie Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
    Opowiada Agnieszka Kaczyńska.z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
    CC: NC-BY-SA

КОМЕНТАРІ • 6

  • @KhanAcademyPoPolsku
    @KhanAcademyPoPolsku  10 років тому

    Zapraszamy do korzystania z naszego portalu KhanAcademy: pl.khanacademy.org. Khan Academy po polsku dostępna jest także w aplikacji mobilnej. Możesz mieć Khan Academy zawsze przy sobie, w Twoim telefonie.

  • @ameliamichalak380
    @ameliamichalak380 2 роки тому +1

    Bardzo lubię wszystkie wasze wykłady i aktywnie je śledzę - ale w tym przypadku mam wrażenie, że Pani prowadząca czyta zamiast opowiadać :D Potrzeba troszkę więcej skupienia, żeby przyjąc cala wiedze.. Ale tak czy siak bardzo dziękuje w imieniu wszystkich maturzystow za przyjemne przypomnienia

  • @urszulas1229
    @urszulas1229 6 років тому

    Dlaczego w każdej książce która mam reakcja syntezy wodoru z jodem jest reakcja endo a tutaj jest nagle egzo?

  • @jolantanowak1138
    @jolantanowak1138 9 років тому +1

    Z jednym w tym filmiku nie mogę się do końca zgodzić katalizatory homogenne często biorą udział w reakcji tworząc z jednym z substratów produkt przejściowy, który łatwiej reaguje z drugim z substratów tworząc produkt końcowy, na wykładach z chemii ogólnej nasz profesor powiedział właśnie, że to nie do końca jest tak, że katalizator nie bierze udziału w reakcji..

    • @agnieszkakaczynska7479
      @agnieszkakaczynska7479 9 років тому +1

      Pani Jolanto, w pełni się z Panią zgadzam, że nie jest do końca tak, że zawsze katalizator całkowicie nie bierze udziału w reakcji jaką katalizuje. Jednak katalizator przed i po zajściu reakcji występuje w takiej samej "formie", stąd też pojawia się licealne uproszczenie myślowe - katalizator nie bierze udziału w reakcji. Na studiach natomiast na pewno spotkała się Pani z określeniem, że katalizator z substratami może tworzyć kompleks przejściowy i owo określenie jest jak najbardziej słuszne dla reakcji katalitycznych.