Ismét egy összeszedett, precíz, lényegre törő, mellébeszéléstől mentes videó, amiből ismét rengeteget tanultunk! Ebben te vagy a legjobb Gergő, nálad sosem kell áttekerni az üresjáratokat, mert nincsenek. Remélem még sok-sok évig hallhatjuk tőled a régi űr- (és repülés-) történelmi sztorikat, és kommentálod nekünk az új űr-hőskorszak eseményeit, mert a következő pár évtizedben az emberiség feljebb fog jutni azon a Kardasov (Kardashev) skálán, és meghódítja a Naprendszert.
Én még Baumgartnerről is alig tudtam, valami rémlett. Amúgy meg érdekes epizód volt ez is! Kíváncsi leszek a következő rekorder ki lesz és milyen magasból. Már hővédő borítású ruhában életfenntartó készülékekkel? Akkor már nem űrhajónak lehetne nevezni? Namajd a jövő megmondja 😁
Izgalmas volt. Amikor soroltad a halmozódó problémákat, éreztem, ahogy elkezdek aggódni az ugróért. :-) Én azt hittem, hogy ilyen nagy sebességnél a ritka levegőben is hatással van a mozgásra, ha az illető kiteszi a kezét. Persze lehet, hogy van is hatása, csak kontrollálhatatlan. Annak idején az itt is megemlített Chuck Yeager is megtapasztalhatta egy kísérleti repülésén, hogy olyan magasra ment, ahol a repülőgép kormányfelületei teljesen hatástalanok voltak, forgathatta a kormányt, hiába. Ezután kezdték az extrém magasságba induló repülőgépeket rakétafúvókákkal felszerelni, hogy legalább durván irányba tudják fordítani a gépet. Furcsa, hogy míg Felix Baumgartner kísérletéről viszonylag sokat olvashattam akkoriban a napi sajtóban, Alan Eustace ugrásáról mintha sosem hallottam volna. Utánakerestem, egy apró hírt láttam összesen. Pedig a magasság sokkal nagyobb, a hírérték mégsem érte el a szerkesztők ingerküszöbét ahhoz, hogy ünnepeljék a hőst.
Baumgartnert én is élőben néztem akkor. Ha jól emlékszem előtte többször is elhalasztották az ugrást a kedvezőtlen időjárás miatt. Az utána következőről én sem tudtam. A RedBull azért tudja, hogyan kell bármilyen extrém dolognak kellő hírverést csinálni. Én bírom őket, hogy szponzorként beállnak minden ilyen extrém "hülyeség" mellé.
@@urkutatasmagyarul Pedig Eustace akkor állítólag a Google valamilyen fővezetője volt, a Google nem egy sufni valahol a hegyekben, el tudnák érni a világot, ha akarják.
Ők 1783 szeptemberében egy pilóta nélküli tesztrepülést hajtottak végre, az első emberes repülés pedig egy hónappal később Jean-Francois Pilatre de Rozier utazásával valósult meg.
@@andrasrevesz1374 A minimális légellenállás miatt tulajdonképpen soha. Persze, ha mélyebb rétegekbe süllyed, ott már a légkör fogja felemészteni ezt a sebességet, akárcsak egy visszatérő űrhajó esetén.
Egy keringő űrhajónak már csak vízszintes sebessége van, több is valamivel ennél a 27 ezer km/h nagyságnál, a felszálláskor a függőleges mozgásból ebbe a keringő mozgásba kell eljutni. Amikor az űrhajó visszatérni készül, rakétahajtóművel fékezik le egy keveset, ettől lassan magasságot veszít, becsúszik a légkör kicsit sűrűbb tartományába, és ott a légellenállás kezdi tovább fékezni. Azért kell az űrhajókra hővédő pajzs, hogy ezt a fékeződést, a vele járó, a levegő súrlódása miatt keletkező 1000 fok feletti hőmérsékletet károsodás nélkül elviselje a szerkezet és az utasai. Ezért látunk a visszatért űrkabinok alján és oldalán égésnyomokat, kormozódást. A folyamatos lassulás közben a pályája a vízszintesből egyre meredekebbé megy át, egyre sűrűbb a levegő, még jobban fékeződik, aztán már sűrű légkörben nyitják ki az ejtőernyőt. Ha annyi üzemanyagot vihetnénk magunkkal, amennyit csak akarunk, a fennmaradáshoz kötelező vízszintes 27 ezer km/h-ról hajtóművel is lefékezhetnék magukat az űrhajók, mint a sci-fi filmekben, és elegánsan, puhán beereszkedhetnének a légkörbe. Ám míg a filmekben az űrhajóknak sosincs üzemanyagproblémájuk, egy Cadillac méretű űrjárgánnyal Obi wan Kenobi úgy röpdös a bolygó körüli térben össze-vissza, mint a madár, a valóságban ahhoz, hogy üzemanyagot vigyünk magunkkal az űrbe, plusz üzemanyag kell, amit szintén további üzemanyagba kerül magunkkal vinni, ez keservesen behatárolja a lehetőségeket, ezt már Ciolkovszkij felismerte a múlt század hajnalán. Egyszerűen nem jön ki a matek, az űrhajó tömege a végtelenbe tart, és ez lehetetlenség.
Azért megnéztem volna a 10-20ezer méter között repülő nagygépes pilóták arcát is, amikor a "dzsípíeszen" megjelent nekik egy aktív DZ figyelmeztetés, ami nekik is szólt! 😁😁😁
F B egy hülye. Meg az összes ejtőernyős is kicsit he... Mert ép gépből, ép ésszel én soha nem ugranák ki! 😉Anno én is követtem ezt a hm... űrugrást. Akkor is ez volt a véleményem! De köszönet ezért profi összeállításért és a roppant fontos tényezők bemuatásáért! 😘👍❤❤
Ismét egy összeszedett, precíz, lényegre törő, mellébeszéléstől mentes videó, amiből ismét rengeteget tanultunk!
Ebben te vagy a legjobb Gergő,
nálad sosem kell áttekerni az üresjáratokat, mert nincsenek.
Remélem még sok-sok évig hallhatjuk tőled a régi űr- (és repülés-) történelmi sztorikat, és kommentálod nekünk az új űr-hőskorszak eseményeit,
mert a következő pár évtizedben az emberiség feljebb fog jutni azon a Kardasov (Kardashev) skálán, és meghódítja a Naprendszert.
@@szabolcsjobbagy30
Köszönöm, hogy töretlenül követed a csatornát ezen a különleges utazáson át! ;)
nem tudom kitől kaptam a csatorna tagságot de ezer köszi! popcorn bekészítve🍿
Érdekes téma, köszönjük a videót. Baumgartnerről tudtam, de az utána következő csúcsdöntésről már nem.
Informatív videó. Tetszett. 🙂
Én még Baumgartnerről is alig tudtam, valami rémlett.
Amúgy meg érdekes epizód volt ez is! Kíváncsi leszek a következő rekorder ki lesz és milyen magasból. Már hővédő borítású ruhában életfenntartó készülékekkel? Akkor már nem űrhajónak lehetne nevezni? Namajd a jövő megmondja 😁
Én azt hittem még mindig Baumgartner a rekorder. De hát ezért követlek, hogy tanuljak.
Ez tök jó és érdekes volt ezer köszönet 🎉
Nagyon érdekes videó volt! Köszönöm! 👍
Húú ez tök jó volt!
Szemeket a mélybe hehe
:)
Köszönjük!
Én is köszönöm!
Izgalmas volt. Amikor soroltad a halmozódó problémákat, éreztem, ahogy elkezdek aggódni az ugróért. :-) Én azt hittem, hogy ilyen nagy sebességnél a ritka levegőben is hatással van a mozgásra, ha az illető kiteszi a kezét. Persze lehet, hogy van is hatása, csak kontrollálhatatlan. Annak idején az itt is megemlített Chuck Yeager is megtapasztalhatta egy kísérleti repülésén, hogy olyan magasra ment, ahol a repülőgép kormányfelületei teljesen hatástalanok voltak, forgathatta a kormányt, hiába. Ezután kezdték az extrém magasságba induló repülőgépeket rakétafúvókákkal felszerelni, hogy legalább durván irányba tudják fordítani a gépet.
Furcsa, hogy míg Felix Baumgartner kísérletéről viszonylag sokat olvashattam akkoriban a napi sajtóban, Alan Eustace ugrásáról mintha sosem hallottam volna. Utánakerestem, egy apró hírt láttam összesen. Pedig a magasság sokkal nagyobb, a hírérték mégsem érte el a szerkesztők ingerküszöbét ahhoz, hogy ünnepeljék a hőst.
Baumgartnert én is élőben néztem akkor. Ha jól emlékszem előtte többször is elhalasztották az ugrást a kedvezőtlen időjárás miatt.
Az utána következőről én sem tudtam. A RedBull azért tudja, hogyan kell bármilyen extrém dolognak kellő hírverést csinálni. Én bírom őket, hogy szponzorként beállnak minden ilyen extrém "hülyeség" mellé.
Kizárólag a RedBull-nak köszönhető, hogy Baumgartner ugrásáról milliók tudnak, Alan Eustace ugrásáról meg alig.
@@urkutatasmagyarulIgen. Ezt nagyon jól csinálják.
@@urkutatasmagyarul Pedig Eustace akkor állítólag a Google valamilyen fővezetője volt, a Google nem egy sufni valahol a hegyekben, el tudnák érni a világot, ha akarják.
Nem "franszisz", hanem "franszoá". Zsan-franszoá piletr dö rozié
Köszi a kiegészítést, sajnos az autentikus francia kiejtésem épp olyan gyatra, mint a délpekingi!
@@urkutatasmagyarul Nem baj, ezert vagyunk itt, hogy osszedobjuk a tudast! :) Nagyon koszi a videot, szuper lett!
Érdekes volt, köszi! 🙏🏻
Üdv 2024.11.07. Köszönet 🙏
Szemeket a mélybe? Meglepett ez a felvezetés :)
Nem a Mongolfiers-fivérek voltak az első hölégballonosok?
Ők 1783 szeptemberében egy pilóta nélküli tesztrepülést hajtottak végre, az első emberes repülés pedig egy hónappal később Jean-Francois Pilatre de Rozier utazásával valósult meg.
@@urkutatasmagyarul Aha értem. További szép estét!🤣🤣🤣
Ez a fajta mentési ötlet benne volt egy filmben az Ad Astra - Út a csillagokba-n, ha gondolod nézd meg és készíts róla egy videót :)
Köszi!
Hát az új rekordról nem hallottam, ahogy látom mindjárt 4 éve támogatlak :)
mit jelent az, hogy 27 ezer Km/h val repül vizszintesen, ezt a sebességet mikor veszti el?
@@andrasrevesz1374
A minimális légellenállás miatt tulajdonképpen soha. Persze, ha mélyebb rétegekbe süllyed, ott már a légkör fogja felemészteni ezt a sebességet, akárcsak egy visszatérő űrhajó esetén.
Egy keringő űrhajónak már csak vízszintes sebessége van, több is valamivel ennél a 27 ezer km/h nagyságnál, a felszálláskor a függőleges mozgásból ebbe a keringő mozgásba kell eljutni. Amikor az űrhajó visszatérni készül, rakétahajtóművel fékezik le egy keveset, ettől lassan magasságot veszít, becsúszik a légkör kicsit sűrűbb tartományába, és ott a légellenállás kezdi tovább fékezni. Azért kell az űrhajókra hővédő pajzs, hogy ezt a fékeződést, a vele járó, a levegő súrlódása miatt keletkező 1000 fok feletti hőmérsékletet károsodás nélkül elviselje a szerkezet és az utasai. Ezért látunk a visszatért űrkabinok alján és oldalán égésnyomokat, kormozódást. A folyamatos lassulás közben a pályája a vízszintesből egyre meredekebbé megy át, egyre sűrűbb a levegő, még jobban fékeződik, aztán már sűrű légkörben nyitják ki az ejtőernyőt. Ha annyi üzemanyagot vihetnénk magunkkal, amennyit csak akarunk, a fennmaradáshoz kötelező vízszintes 27 ezer km/h-ról hajtóművel is lefékezhetnék magukat az űrhajók, mint a sci-fi filmekben, és elegánsan, puhán beereszkedhetnének a légkörbe. Ám míg a filmekben az űrhajóknak sosincs üzemanyagproblémájuk, egy Cadillac méretű űrjárgánnyal Obi wan Kenobi úgy röpdös a bolygó körüli térben össze-vissza, mint a madár, a valóságban ahhoz, hogy üzemanyagot vigyünk magunkkal az űrbe, plusz üzemanyag kell, amit szintén további üzemanyagba kerül magunkkal vinni, ez keservesen behatárolja a lehetőségeket, ezt már Ciolkovszkij felismerte a múlt század hajnalán. Egyszerűen nem jön ki a matek, az űrhajó tömege a végtelenbe tart, és ez lehetetlenség.
@@urkutatasmagyarul ha jól értem, akkor a jégkör is kb ezzel a sebességel forog a földel megegyezően és ezért nincs ebből probléma...
@@andrasrevesz1374
Ha a légkör nem forogna a Földdel együtt, konsrans 1000 km/h-ás szembeszelünk lenne itt, Magyarországon.
Azért megnéztem volna a 10-20ezer méter között repülő nagygépes pilóták arcát is, amikor a "dzsípíeszen" megjelent nekik egy aktív DZ figyelmeztetés, ami nekik is szólt! 😁😁😁
Na ezt aztán jól meg aszonnntam! 😁
Most őszintén, van aki azt hiszi, hogy az a kép valódi?
El sem tudod képzelni, mennyien...
@@urkutatasmagyarul ez igencsak szomorú!
@@vezertrojai
Na, de itt ez a remek csatorna, hogy felnyissa a szemeket! ;)
@urkutatasmagyarul az biztos!👌
A "Made it with my own hand" kommentszekció🙄
Amúgy azok ballonok hol landoltak?
Tuti jó lehet még valamire.
Ezek nagyon vékony fóliák, elég sérülékenyek, a landolásnál biztosan kiszakadtak.
@@urkutatasmagyarul Hallottál valamit arról, hogy, mondjuk, Baumgartner szkáfja mennyi idő múlva ért földet valahol?
Nem, de a kabin ki van állítva egy műzeumban jelenleg is.
🙄😉👍
Alan Eustace, sisakon belüli szájmaszkja vajon már okulás volt az osztrák kollega jegesedésére?
16:52 342km/h volt a maximális sebessége?
@@rolandf9206
Picit még több is, csak az élő adásban az előző rekord megdöntésér írták ki.
.
F B egy hülye. Meg az összes ejtőernyős is kicsit he... Mert ép gépből, ép ésszel én soha nem ugranák ki! 😉Anno én is követtem ezt a hm... űrugrást. Akkor is ez volt a véleményem! De köszönet ezért profi összeállításért és a roppant fontos tényezők bemuatásáért! 😘👍❤❤
Én ejtőernyőztem, és megerősíthetem a szavaidat 😁
Az intro oda b..z
Köszönjük!
Én is köszönöm!
Köszönjük!
Én is köszönöm!