forum elektroda się chowa, tam tylko do książek albo do szkoły cie odsyłają twierdząc ze nie zrozumiesz bez podstaw...wreszcie ktoś to po prostu wyjaśnił i to tak że nawet dziecko by to pojęło :) wielkie dzięki za fatyge i wkład w edukowanie amatorów DIY. mam tylko jeszcze takie pytanie - mam na płytce 5 x led cob i zasilam je z zasilacza do laptopa (albo raczej po laptopie :)) . zasilacz ma19v/ 3.42A , diody 3W (napiecie 3.2v-3.4v, prąd 700 mA) podpięte na plytce pcb szeregowo. całośc ograniczam opornikiem 10 ohm / 10 W przez co napięcie na poszczególnych diadach wacha się od 3,07v-3,33v... jeśli chce zmierzyć prąd to będę miał wynik w granicach 3,5A (bedzie to suma prądów na wszystkich 5 diodach) Rozumiem, że powiniene przepiąc miernik na gniazdo 10 A i nie przesadzać z czasem pomiaru...... ciekawi mnie co się stanie jeśliby pomierzyć to bez zmiany gniazda w mierniku na te 10 amperowe... czy masz już taką próbę za sobą ??? ciekaw jestem czy zagrożony jest bardziej miernik, diody czy osoba mierząca... Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz : Pozdrawiam
Witam, diody 3W powinieneś podłączyć do źródła prądowego najlepiej szeregowo wówczas będziesz miał mniej modułów stabilizacji prądu. Dlaczego tak? Ponieważ stabilizator prądu ma za zadanie utrzymywać stałą wartość prądu niezależnie od zmian temperatury diod, napięcia zasilającego. Najprościej układ stabilizacji prądu jest wykonać na układzie LM317 (przykład w karcie katalogowej rys. 9 strona 11 w karcie katalogowej od ST. Cieszymy się, że Ci się podoba nasz kanał. Pozdrawiam Paweł.
"Bylo.Polecam uzywanie opcji wyszukaj na forum.Temat do zamkniecia" Tyle ma do powiedzenia na temat "elektrody" i bezuzytecznych koniobijcow,ktorzy tam udaja ekspertow.
Taka mysl na temat tanich multimetrow: Tania chinszczyzna calkowicie wystarczy do podstawowych pomiarow i nauki,ale 99% z nich nie trzyma standardow i ma na przyklad: szklane bezpieczniki, wiec w ramach minimalizowania szansy wybuchniecia sprzetu pomiariwego w ryj uzytkownika, polecam ograniczenie uzywania tego na sieci 230V do niezbednego minimum. Pozdrawiam
Niestety coś za coś. Do 24VDC i jeżeli nie zależy nam aż tak bardzo na dokładności, dla początkującego może być. Jak coś uszkodzi to nie będzie "bolało" portfel.
Wspomniane jest, że to błąd pomiaru multimetru jest odpowiedzialny za różnice pomiędzy wartością wyznaczoną z pomocą obliczeń a tą jaka była wartością zmierzoną. W teorii tak, w praktyce nie, baterie mają inne napięcia gdy są wpięte w obwód, spowodowane jest to rezystancją wewnętrzną takich baterii która nie jest brana pod uwagę przez multimetr przy pomiarze napięcia. Przykładowo, biorąc ogniwo 18650 (popularne w epapierosach i bateriach laptopowych) naładowane do napięcia 4,0 Vi włączając je w obwód o niewielkiej rezystancji powodującej przepływ dużego prądu zauważymy spadek na ogniwie wpiętym w obwód inny niż mówi nam teoria. Przykładowo dla ogniwa marki sony mimo że jest naładowane do 4,2V po wpięciu w obwód w którym płynie 1A zaobserwujemy spadek napięcia na baterii (wpiętej w obwód) do nawet 3,5V. Film dobrze wykonany a sposób prezentacji przejrzysty. Oczywiście elementów wpływających na taką a nie inną różnicę w teoria-rzeczywistość jest wiele i nie ma potrzeby by aż tak się w to zagłębiać jeżeli widzowi taka wiedza wystarcza, bo zwyczajnie nie ma zbyt dużego kontaktu z elektroniką pod kątem jej budowy czy projektowania. Komentarz zostawiam jako uzupełnienie wiedzy przedstawionej dla osób zainteresowanych. Pozdrawiam :)
@@zaprojektujizbuduj5593 Wiem, ale nie zostało to uęte w filmie a podano tylko dokładność multimetru jako przyczynę, pod żadnym pozorem nie zależało mi na krytyce a tylko pozostawieniu ciekawostki i dodatkowej informacji co również może mieć wpływ na pomiar :)
Taka, że jak się pomylisz i zrobisz coś na szybko to masz szanse sprawdzić. Jak obwód jest załączony to nie możesz się pomylić. Tak samo to wygląda w życiu. W przypadku pomiarów napięć i prądów przy napięciu sieciowym pomyłka grozi śmiercią więc warto jest się nauczyć pewnych nawyków przy napięciach bezpiecznych dla zdrowia i życia.
Witam, nie mogę zmierzyć natężenia prądu.Wszystko robię tak samo jak ty i niestety nie da się.Miernik nie reaguje. Mój miernik to UNI-T UT33D, ustawiam na 200mA max fused, 2000micro Am.Na wszystkie wartości ustwiałem i nic.Możliwe,że te gniazdo jest niesprawne. Napięcie rzeczywiste z baterii - 4,99V, rezystancja rzeczywista rezystora - 145,8ohma. Wynik to 3,42mA.
4,99V / 145,8R to 34,2mA, zatem na zakresie 200mA DC powinieneś uzyskać wynik bliski 34,2mA. Jeżeli multimetr nic nie pokazuje oznaczać może to że: uszkodził się bezpiecznik lub uszkodził się multimetr.
Multimetr spełnia wymogi wszystkie ,oprócz tego wyzej wymienionego.Z tego co mi Pani napisała, to myślę, że jest to bezpiecznik.Dziękuję bardzo za korektę wyniku. Z tymi zerami. A można oczywiście wy mienic bezpiecznik we wlasnym zakresie, nie jest to skomplikowane? Jeszcze raz dzięki.
Jak przekręce na te wieksze wartosci natęzenia pradu, ale dopnę masę od miernika do przewodu od baterii ,to mi się pokazuje wartosc. Oczywiscie jest to na przerwanym obwodzie. To sa dwa bezpieczniki w takim razie? Jeden od wiekszych wartości, a drugi od mniejszych.No chyba nie?
Rozkręciłem miernik i się okazało, ze jest tam miejsce na wlutowanie drugiego na większy prąd.W takim razie jest jeden, ale nie wiem czy jest przepalony, bo nie wiem jak teraz sprawdzic.
Musisz sprawdzić czy możliwy jest przez niego przepływ prądu: zobacz czy wewnątrz drucik nie jest przepalony, weź baterię np 9V, rezystor 1k om i LED np czerwoną 3mm lub 5mm jedno wyprowadzenie rezystora podłącz do jednej nóżki baterii (do plusa +), drugie wolne wyprowadzenie rezystora podłącz do LED (do anody dłuższej nóżki diody) , drugie wolne wyprowadzenie od LED podłącz do bezpiecznika, drugie wolne wyprowadzenie bezpiecznika podłącz do minusa baterii. Jeżeli bezpiecznik będzie dobry to dioda zaświeci. Aby sprawdzić czy dioda świeci możesz pierwszy test wykonać bez bezpiecznika.
Ja posiadam cztery mierniki za 20zł każdy (ich większa liczba przydaje się przy jednoczesnym przeprowadzaniu więcej niż jednego pomiaru) jestem na 3 roku elektroniki i po 3 latach mogę szczerzę powiedzieć że nie miałem nigdy potrzeby by kupować lepsze. Zwłaszcza przy układach cyfrowych głównie bada się czy to napięcie jest czy go nie ma. Czy na układzie który ma działać na 5V jest to 5V czy nie 3,3V bo ktoś pomylił wyjścia na makiecie. Do działań uczelnianych typu składanie projektu na uczelnię oczywiście lepiej użyć dokładniejszego zwłaszcza gdy mamy wyjścia / wejścia analogowe gdzie dla mikrokontrolera 4,2V (Li-Ion) może być oznaką, że czas przestać ładować baterię a 4,19V, że jeszcze nie i dobranie złych elementów i przesunięcie tej granicy powyżej 4,4V przy wielu ładowaniach jest już dość ryzykowne (ryzykujemy przeładowanie baterii i czasami nawet eksplozję) wtedy warto zapytać czy ktoś posiada model dokładniejszy.
Ale ja słyszałem że prąd płynie z czarnego do czerwonego czyli od minusa do plusa A ty mówisz że od plusa do minusa Dużo osób popełnia taki błąd Chyba że się mylę to proszę mnie poprawić
Umowny kierunek przepływu prądu w przewodach jest od plusa do minusa zrobiono to dla ujednolicenia i uproszczenia obliczeń itp.Zatem powstała jednolita teoria, że przepływ prądu w przewodach to uporządkowany ruch ładunków. W rzeczywistości w przewodzie to elektrony poruszają się od bieguna ujemnego do dodatniego. Paweł.
Gdyby w obwodzie nie było rezystora to byś zrobił zwarcie, gdzie rezystancją byłby: bocznik pomiarowy w multimetrze, rezystancja wewnętrzna ogniw zasilających obwód, rezystancja przewodów. Gdybyś zrobił zwarcie to w zależności od wybranego zakresu pomiarowego multimetru może się stać: uszkodzisz miernik, zacznie się dymić z przewodów zasilających (przy bardzo dobrych i nie rozładowanych bateriach/ akumulatorkach). Paweł.
Obejrzałem wiele filmików na ten temat, ale nikt nie wytłumaczył tego tak dobrze jak ty! Już wiem jak mierzyć nie tylko wolty, ale i ampery! Dzięki!
Twój kanał jest WSPANIAŁY. Wszytko jasno wytłumaczone, z przykładami i eksperymentami, naprawdę świetnie.
super dziewczyna,szkoda, że kiedyś nie było takich poradników, że już jestem taki stary
Wspaniale uczysz, dużo się dowiedziałem :)
Świetne tłumaczenie :) Prosto, ale konkretnie. Dzięki
Świetny materiał
W jednej gałęzi obwodu płynie ten sam prąd, nie ma to znaczenia czy pomiar jest przed rezystorem czy za rezystorem :)
forum elektroda się chowa, tam tylko do książek albo do szkoły cie odsyłają twierdząc ze nie zrozumiesz bez podstaw...wreszcie ktoś to po prostu wyjaśnił i to tak że nawet dziecko by to pojęło :)
wielkie dzięki za fatyge i wkład w edukowanie amatorów DIY.
mam tylko jeszcze takie pytanie - mam na płytce 5 x led cob i zasilam je z zasilacza do laptopa (albo raczej po laptopie :)) . zasilacz ma19v/ 3.42A , diody 3W (napiecie 3.2v-3.4v, prąd 700 mA) podpięte na plytce pcb szeregowo.
całośc ograniczam opornikiem 10 ohm / 10 W przez co napięcie na poszczególnych diadach wacha się od 3,07v-3,33v... jeśli chce zmierzyć prąd to będę miał wynik w granicach 3,5A (bedzie to suma prądów na wszystkich 5 diodach)
Rozumiem, że powiniene przepiąc miernik na gniazdo 10 A i nie przesadzać z czasem pomiaru......
ciekawi mnie co się stanie jeśliby pomierzyć to bez zmiany gniazda w mierniku na te 10 amperowe...
czy masz już taką próbę za sobą ??? ciekaw jestem czy zagrożony jest bardziej miernik, diody czy osoba mierząca...
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedz :
Pozdrawiam
Witam, diody 3W powinieneś podłączyć do źródła prądowego najlepiej szeregowo wówczas będziesz miał mniej modułów stabilizacji prądu. Dlaczego tak? Ponieważ stabilizator prądu ma za zadanie utrzymywać stałą wartość prądu niezależnie od zmian temperatury diod, napięcia zasilającego. Najprościej układ stabilizacji prądu jest wykonać na układzie LM317 (przykład w karcie katalogowej rys. 9 strona 11 w karcie katalogowej od ST. Cieszymy się, że Ci się podoba nasz kanał. Pozdrawiam Paweł.
"Bylo.Polecam uzywanie opcji wyszukaj na forum.Temat do zamkniecia"
Tyle ma do powiedzenia na temat "elektrody" i bezuzytecznych koniobijcow,ktorzy tam udaja ekspertow.
Czyli Volty mierzy się podłączając multimetr równolegle, a Ampery szeregowo. Zrozumiane dziękuję :)
Super!
Fajny filmik pozdrawiam
Filmik super ale jakie są zależności pomiędzy trzema wielkościami IUR. I na co zwracać uwagę
Taka mysl na temat tanich multimetrow:
Tania chinszczyzna calkowicie wystarczy do podstawowych pomiarow i nauki,ale 99% z nich nie trzyma standardow i ma na przyklad: szklane bezpieczniki, wiec w ramach minimalizowania szansy wybuchniecia sprzetu pomiariwego w ryj uzytkownika, polecam ograniczenie uzywania tego na sieci 230V do niezbednego minimum.
Pozdrawiam
Niestety coś za coś. Do 24VDC i jeżeli nie zależy nam aż tak bardzo na dokładności, dla początkującego może być. Jak coś uszkodzi to nie będzie "bolało" portfel.
@@zaprojektujizbuduj5593 W rzeczy samej.
Zmontowałem taki układ, wynik był podobny 630 tylko że po przekręcaniu w dół prąd rósł?. Myślałem że tylko kropka będzie przeskakiwać w prawo.
lubię techniczne kobiety :)
Wspomniane jest, że to błąd pomiaru multimetru jest odpowiedzialny za różnice pomiędzy wartością wyznaczoną z pomocą obliczeń a tą jaka była wartością zmierzoną. W teorii tak, w praktyce nie, baterie mają inne napięcia gdy są wpięte w obwód, spowodowane jest to rezystancją wewnętrzną takich baterii która nie jest brana pod uwagę przez multimetr przy pomiarze napięcia. Przykładowo, biorąc ogniwo 18650 (popularne w epapierosach i bateriach laptopowych) naładowane do napięcia 4,0 Vi włączając je w obwód o niewielkiej rezystancji powodującej przepływ dużego prądu zauważymy spadek na ogniwie wpiętym w obwód inny niż mówi nam teoria. Przykładowo dla ogniwa marki sony mimo że jest naładowane do 4,2V po wpięciu w obwód w którym płynie 1A zaobserwujemy spadek napięcia na baterii (wpiętej w obwód) do nawet 3,5V.
Film dobrze wykonany a sposób prezentacji przejrzysty. Oczywiście elementów wpływających na taką a nie inną różnicę w teoria-rzeczywistość jest wiele i nie ma potrzeby by aż tak się w to zagłębiać jeżeli widzowi taka wiedza wystarcza, bo zwyczajnie nie ma zbyt dużego kontaktu z elektroniką pod kątem jej budowy czy projektowania. Komentarz zostawiam jako uzupełnienie wiedzy przedstawionej dla osób zainteresowanych.
Pozdrawiam :)
Tzn w obliczeniach spadek napięcie jest brany pod uwagę. Baterie były mierzone również po za treścią ujętą w materiale filmowym.
@@zaprojektujizbuduj5593 Wiem, ale nie zostało to uęte w filmie a podano tylko dokładność multimetru jako przyczynę, pod żadnym pozorem nie zależało mi na krytyce a tylko pozostawieniu ciekawostki i dodatkowej informacji co również może mieć wpływ na pomiar :)
To fakt, brakuje tam takiej informacji :)
wow
Na boiskach lat 90 dwóch praw można się było nauczyć prawa Oma nie chodź z jedną tylko z dwoma lub prawa Pascala kto wykopał ten zapie..
o co chodzi dokladnie z rozlaczeniem ukladu podczas miezenia natezenia pradu? nie rozumiem jaka jest roznica przy rozlaczonym ukladzie
Taka, że jak się pomylisz i zrobisz coś na szybko to masz szanse sprawdzić. Jak obwód jest załączony to nie możesz się pomylić. Tak samo to wygląda w życiu. W przypadku pomiarów napięć i prądów przy napięciu sieciowym pomyłka grozi śmiercią więc warto jest się nauczyć pewnych nawyków przy napięciach bezpiecznych dla zdrowia i życia.
@@zaprojektujizbuduj5593 rozumiem juz :) dzieki za odpowiedz :)
Prawo Ohma - nie wychodź z domu bez łoma.
Witam, nie mogę zmierzyć natężenia prądu.Wszystko robię tak samo jak ty i niestety nie da się.Miernik nie reaguje.
Mój miernik to UNI-T UT33D, ustawiam na 200mA max fused, 2000micro Am.Na wszystkie wartości ustwiałem i nic.Możliwe,że te gniazdo jest niesprawne. Napięcie rzeczywiste z baterii - 4,99V, rezystancja rzeczywista rezystora - 145,8ohma. Wynik to 3,42mA.
4,99V / 145,8R to 34,2mA, zatem na zakresie 200mA DC powinieneś uzyskać wynik bliski 34,2mA. Jeżeli multimetr nic nie pokazuje oznaczać może to że: uszkodził się bezpiecznik lub uszkodził się multimetr.
Multimetr spełnia wymogi wszystkie ,oprócz tego wyzej wymienionego.Z tego co mi Pani napisała, to myślę, że jest to bezpiecznik.Dziękuję bardzo za korektę wyniku. Z tymi zerami. A można oczywiście wy mienic bezpiecznik we wlasnym zakresie, nie jest to skomplikowane? Jeszcze raz dzięki.
Jak przekręce na te wieksze wartosci natęzenia pradu, ale dopnę masę od miernika do przewodu od baterii ,to mi się pokazuje wartosc. Oczywiscie jest to na przerwanym obwodzie. To sa dwa bezpieczniki w takim razie? Jeden od wiekszych wartości, a drugi od mniejszych.No chyba nie?
Rozkręciłem miernik i się okazało, ze jest tam miejsce na wlutowanie drugiego na większy prąd.W takim razie jest jeden, ale nie wiem czy jest przepalony, bo nie wiem jak teraz sprawdzic.
Musisz sprawdzić czy możliwy jest przez niego przepływ prądu: zobacz czy wewnątrz drucik nie jest przepalony, weź baterię np 9V, rezystor 1k om i LED np czerwoną 3mm lub 5mm jedno wyprowadzenie rezystora podłącz do jednej nóżki baterii (do plusa +), drugie wolne wyprowadzenie rezystora podłącz do LED (do anody dłuższej nóżki diody) , drugie wolne wyprowadzenie od LED podłącz do bezpiecznika, drugie wolne wyprowadzenie bezpiecznika podłącz do minusa baterii. Jeżeli bezpiecznik będzie dobry to dioda zaświeci. Aby sprawdzić czy dioda świeci możesz pierwszy test wykonać bez bezpiecznika.
Proszę o kontakt
W razie pytań proszę pisać na kontakt@zaprojektujizbuduj.pl
tym miernikiem nie mierzyl bym duzych napiec ze wzgledu na bezpieczenstwo polecam zmienic miernik na cos lepszego
Do niskich napięć stałych się nadaje.
Ja posiadam cztery mierniki za 20zł każdy (ich większa liczba przydaje się przy jednoczesnym przeprowadzaniu więcej niż jednego pomiaru) jestem na 3 roku elektroniki i po 3 latach mogę szczerzę powiedzieć że nie miałem nigdy potrzeby by kupować lepsze. Zwłaszcza przy układach cyfrowych głównie bada się czy to napięcie jest czy go nie ma. Czy na układzie który ma działać na 5V jest to 5V czy nie 3,3V bo ktoś pomylił wyjścia na makiecie. Do działań uczelnianych typu składanie projektu na uczelnię oczywiście lepiej użyć dokładniejszego zwłaszcza gdy mamy wyjścia / wejścia analogowe gdzie dla mikrokontrolera 4,2V (Li-Ion) może być oznaką, że czas przestać ładować baterię a 4,19V, że jeszcze nie i dobranie złych elementów i przesunięcie tej granicy powyżej 4,4V przy wielu ładowaniach jest już dość ryzykowne (ryzykujemy przeładowanie baterii i czasami nawet eksplozję) wtedy warto zapytać czy ktoś posiada model dokładniejszy.
Ale ja słyszałem że prąd płynie z czarnego do czerwonego czyli od minusa do plusa
A ty mówisz że od plusa do minusa
Dużo osób popełnia taki błąd
Chyba że się mylę to proszę mnie poprawić
Umowny kierunek przepływu prądu w przewodach jest od plusa do minusa zrobiono to dla ujednolicenia i uproszczenia obliczeń itp.Zatem powstała jednolita teoria, że przepływ prądu w przewodach to uporządkowany ruch ładunków. W rzeczywistości w przewodzie to elektrony poruszają się od bieguna ujemnego do dodatniego. Paweł.
Prąd płynie z plusa do minusa. Nie pouczaj gdy sam nie wiesz. To elektrony płyną z minusa do plusa.
A co gdyby w układzie nie było rezystora?
Gdyby w obwodzie nie było rezystora to byś zrobił zwarcie, gdzie rezystancją byłby: bocznik pomiarowy w multimetrze, rezystancja wewnętrzna ogniw zasilających obwód, rezystancja przewodów. Gdybyś zrobił zwarcie to w zależności od wybranego zakresu pomiarowego multimetru może się stać: uszkodzisz miernik, zacznie się dymić z przewodów zasilających (przy bardzo dobrych i nie rozładowanych bateriach/ akumulatorkach). Paweł.