Kościół św. Antoniego z Padwy - opowiada Jerzy S. Majewski

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лют 2025
  • Kiedy w latach 1920. powstawało miasto ogród na warszawskiej Sadybie, jedynym charakterystycznym miejscem w promieniu kilku kilometrów był kościół przy obecnym Placu Bernardyńskim w Warszawie. Miejsce z niezwykłą ponad 300-letnią historią, które przetrwało do dziś.
    Kościół św. Antoniego z Padwy został zbudowany w 1693 przez jednego z najpotężniejszych ludzi 17-wiecznej Polski, marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Przez ponad 100 lat ściągał tłumy pielgrzymów z całego Mazowsza, chcących z bliska zobaczyć szczątki świętego Bonifacego (są tu do dziś) i uzyskać odpust zupełny. Mimo 300-letniej historii i wielu wojen, których był świadkiem, kościół nie został nigdy przebudowany i zachował swój pierwotny, barokowy wystrój wnętrza. Wszystko jest w nim oryginalne i wygląda tak, jak w końcu 17-wieku. W latach 1920-30 pełnił rolę kościoła parafialnego dla mieszkańców starej Sadyby.
    O nieco zapomnianym dziś pomniku historii, leżącym nieopodal starej Sadyby i zdominowanym przez pobliską Wisłostradę, opowiada w tym krótkim filmie dziennikarz, publicysta i historyk sztuki, Jerzy Stanisław Majewski. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych varsavianistów - jako dziennikarz „Gazety Stołecznej” od roku 1993 publikuje w gazecie teksty o Warszawie, napisał też o tym mieście kilkanaście książek i albumów, wreszcie prowadzi bloga „Miasta Rytm”.
    Dla nas Jerzy S. Majewski wcielił się w rolę przewodnika-showmana. Z werwą, poczuciem humoru i prostotą opowiada o historii i tajemnicach kościoła, Prowadzi nas w miejsca, które są niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. Ilustracją jego spektakularnej opowieści są m.in. efekty specjalne - ożywione zdjęcia z odległej przeszłości i niespodzianka od fundatora kościoła.
    Realizacja wideo: Józek Dutkiewicz.
    Długość filmu: 23 min.
    #Warszawa #Sadyba #Czerniaków #Historia #Lubomirski #Święty #Kościół #podróże #zwiedzanie

КОМЕНТАРІ • 5

  • @ostrowele
    @ostrowele 7 місяців тому +1

    Świetny materiał! Mieszkam w pobliżu tego kościoła i fajnie było posłuchać o jego historii.

  • @beatawolska1477
    @beatawolska1477 7 місяців тому +2

    Z przyemnością wysłuchałam , często chodziłam do tego kościoła i w czasie mszy modliłam się w krypcie pod ołtarzem. Szkoda że teraz tak trudno dostać się do wnętrza.

  • @jolawurst4197
    @jolawurst4197 7 місяців тому +2

    Super odcinek 👍

  • @Transmisjanazywo
    @Transmisjanazywo 7 місяців тому +2

    bardzo cenny dokument - tak bardzo chcielibyśmy wykonać fotografie wnętrz Kościoła św. Antoniego w wysokiej rozdzielczości.