Świetny wywiad podany w przystępnej formie. Właśnie takiej rzetelnej naukowej wiedzy spodziewałbym się po kanale technologicznym. Oby więcej takich materiałów!
Doskonały i wielce pouczające nagranie, dziękuje serdecznie Panu dr hab. Kozakowi oraz Panu Strzyżewskiemu za tak rzadko spotykany, merytoryczny oraz dający pole do rozważań materiał.
Świetny materiał i chętnie zobaczę kolejny wywiad z Panem Kozakiem tylko już od strony realnej i politycznej. Jak to jest z tą energią atomową u nas w kraju i co Pan o tym wszystkim sądzi? :)
Świetny wywiad, jedyne do czego można się przyczepić to te dźwięki w momencie wyświetlania obrazu lub tekstu na ekranie. Bardzo mnie irytowały i wybijały ze słuchania.
Naprawdę ciekawy materiał. Nie rozumiem odchodzenia od dłuższych filmów, ten trwa ponad pół godziny a przez cały czas słucha się go z przyjemnością. Niestety rozumiem, że yt nie promuje tych filmów jak tych krótszych ale nie powoduje to obniżenia jakości czy zaciekawienia tematem jaki może wywołać taki film. Oby tak dalej! Powodzenia
Statystycznie widzowie oglądają max 30 minut i po tym czasie wyłączają film. Jest to szczególnie zrozumiałe, kiedy ktoś to ogląda "do obiadu" i po prostu po skończeniu jedzenia, robi sobie przerwę, ale zapomina wrócić do filmiku lub może po prostu UA-cam w swoich statystykach tego nie uznaje.
Porównywanie potrzeby chłodzenia reaktorów jądrowych do elektrowni węglowych jest niedorzecznością. Brak chłodzenia reaktora skutkują katastrofą a węglową się po prostu wyłącza. Rozwiązaniem jest ujemny współczynnik temperaturowy dostępny jedynie dla reaktorów wysoko temperaturowych 4 generacji.
Bardzo dobrze poprowadzony wywiad. Mimo braku opisów technicznych, to wciąż podstawowe informacje zostały przekazane które dobrze obrazują podstawową wiedzę jaką powinien znać każdy obywatel kraju. Jest tu jeszcze coś, co mnie się bardzo podoba a nienawidzę tego w mediach telewizyjnych czyli pozwolenie zaproszonej osobie na wyczerpującą wypowiedź. Teraz dodam poza tematem. Widziałem ogłoszenie pracy do działu "Technologie" ale mimo dużej ciekawości w temacie ogólnie rozumianych technologii, to brakuje mi doświadczenia w temacie pisania artykułów oraz tworzenia filmów. Wielka szkoda ale będę ten kanał na bieżąco oglądał. Do następnego materiału.
Myślę, że energetyka jądrowa jest teraz bardziej "w zasięgu ręki" niż wcześniej, bo po prostu cena paliwa i emisji CO2 leci do góry. Drugim problemem są nakłady inwestycyjne przy budowie dużej elektrowni jądrowej. Był nawet pomysł połączenia dwóch spółek energetycznych w jedną, aby otrzymać większy kredyt na budowę, ale zostało to zablokowane przez Unię, bo doszłoby do monopolu w Polsce w zakresie produkcji i sprzedaży energii elektrycznej (jest specjalny wzór jak to się oblicza). Świetny wywiad, liczę na więcej z dziedziny energetyki i elektrotechniki 👍
Nie jestem fanem gier komputerowych, więc klinąłem tu tak trochę od niechcenia, a tu wielka niespodzianka. Świetny wywiad z bardzo kompetentnym naukowcem, który potrafi w zwarty sposób przedstawić istotne fakty dotyczące energetyki jądrowej. Dobrze by było, gdyby ten wywiad trafił "pod strzechy". Zawiera mnóstwo informacji, z którymi powinien zapoznać się praktycznie każdy mieszkaniec Polski. W sprawie "atomu" podstawowa wiedza jest potrzebna każdemu, inaczej zaczynają nami rządzić emocje, a w tej dziedzinie ich nie brakuje. Jest też drugi powód. Wywiad ukazuje konkretnego człowieka zajmującego się sprawą od kuchni. Tacy ludzie nie są widoczni na afiszach, choć w jakiejś formie powinni. Tylko w ten sposób uzyskamy powszechne przekonanie, że tajemniczy atom nie leży w rękach jeszcze bardziej tajemnicznych ludzi, którzy tylko czyhają na okazję wyrządzenia krzywdy ludkości.
Względy bezpieczeństwa względami bezpieczeństwa . Jednak nie powiedziano tu o zasadniczej kwestii rozróżniającej wojskowe reaktory od cywilnych. Wojskowe reaktory nazywane SMR wykorzystują do działania bardzo wysoko wzbogacony uran , gdzie izotop U235 przekracza 80 % . Prawo zabrania stosowania takiego uranu dla celów cywilnych, ograniczając wzbogacenie do poziomu 20 %. Na takim paliwie żaden cywilny na przegrzaną parę wodną nie pojedzie , wyłącznie reaktor 4 generacji. W tej chwili krajem który ma moce przerobowe i możliwości do wzbogacenia uranu do poziomu przekraczającego 20% jest ROSJA !!!!!!!!!
A czemu w końcu? Przecież to nie jest aż takie dobre jak się wydaje... Ja myślę ze nie zbudują jakiś reaktor z ZSRR,ponieważ one były i są niebezpieczne.
Fajny film. Brawo za podjęcie tematu. Ciekawi mnie rozwój projektów SMR typu FBR. Mam tu na myśli Natrium (TerraPower) oraz S-prism (GE Hitachi). Mniemam że w kolejnym odcinku (jeśli powstanie) będzie coś na ten temat. Pozdrawiam
Bardzo ciekawy wywiad. Lokalizacja dużej elektrowni atomowej na północy Polski zdeterminowana jest nie tylko dużą iloscią wody chłodzącej ( Żarnowiec byłby idealny) ale stratami przesyłowymi w sieci. Polska ma większość mocy wytwarzanej skoncentrowaną na południu, straty przesyłowe energii elektrycznej są ogromne.
Z żarnowca zrezygnowali ze względu na zbyt mały zbiornik wodny. Nie dość ze nie dalby rady chlodzic się to jeszcze ekosystem jeziora dostał by po dupie
Brakowało mi tylko pytania, czy taki smr jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd miast w których aktualnie stoją elektrociepłownie węglowe. ( I jeżeli taka elektrociepłownia ma odpowiednie warunki do poprowadzenia chłodzenia dla takiego smr)
@@slawomirlech950 a gdzie byli ci ekolodzy jak oczyszczalnia chyba "czajka" wylała tony ścieków do Wisły? Całkiem nie tak dawno przecież może 1,5r temu
Podstawowy problem w SMR ami to brak wśród wypowiadających się specjalistów rozróżnienia ich na reaktory 4 generacji na reaktory w którym chłodziwem jest woda. Program budowy wysokotemperaturowego reaktora był od lat 90 obecny w Polsce. To Polska i Chiny były krajami najbardziej zaawansowanymi w badaniach . Niestety w latach 2000 skończyły się dotacje na badania. Chiny od tamtego czasu mają gotowe tego typu reaktory !!!!!
Zeby poniesc jak najnizsze koszty transformacji z kazdej po koleji elektrowni weglowej nalezy wyporuc bebechy, wyrzucic stare kotły, systemy naweglania, filtry itd. a w to miejsce zainstalowac reaktor o 30-50% wiekszej mocy niz miała dotychczasowa elektrownia. Nowe zbiorniki cisnieniowe i turbiny parowe a cała reszta infrastruktury energetycznej, stacje transformatorowe wysokiego napiecia i linie rozdzielcze pozostaja bez zmian lub podlega nieznacznej modernizacji. Po zakonczeniu prac i synchronizacji z ogolnopolskim systemem energetycznym przystapic do modernizacji kolejnej elektrowni weglowej, moze Turowa. Jednoczesnie, spokojnie podjac prace zmierzajace do budowy prawdziwej, duzej i wydajnej elektrowni atomowej nad morzem. A zacząc trzeba od modernizacji elektrowni w Ostrołece, albo zdecydowanie gaz albo atom.
Tak tak, jak gojom promują budowanie elektrowni atomowych w momencie, kiedy na całym świecie się odstępuje od tego, oznacza to że i one okrzyknięte zostaną nie ekologicznymi i obarczone karami opłatami jak np. Turów. Nieprzypadkowy jest moment, że wszyscy czekają na reaktory fuzyjne. Genialnie jest to teraz rozważać nie pojmując światowego przetasowania kto na kogo ma zapitalać.
Pozwolę sobie mieć inne zdanie małe reaktory jądrowe są na świecie co najmniej od lat 60 tyle że były stosowane jedynie w rozwiązaniach militarnych generalnie to nic nowego. Nowe to są tylko w zastosowaniach cywilnych ale w sumie już nie takie nowe. Nowe to jest jedynie opracowane teoretyczne wykorzystanie w elektrowniach jądrowych paliwa zużytego z tzw. elektrowni jądrowych konwencjonalnych przy czym jego tzw. zużycie sięga 80 % a nowa technologia powinna zużyć go prawie w całości. Czyli moglibyśmy pozbyć się tzw. śmieci jądrowych z konwencjonalnych elektrowniach jądrowych to dopiero przełom i ekologia.
Bardzo dobrze się słuchało. dr Kozak jak widać potrafi w miarę przystępnie przedstawić temat i niuanse z nim związane. przy obecnych uwarunkowaniach i poziomie zaawansowania technicznego różnych rozwiązań, nie ma innej możliwości niż budowanie bazy opartej o duże reaktory atomowe. Nie rozumiem tylko dla czego dr Kozak ograniczył ilość reaktorów na elektrownie do 2, gdzie są przykłady na świecie elektrowni z 6 reaktorami.
Jeszcze nikt na świecie do dziś nie wybudował dużego reaktora w generacji 3 + poza FR. Niebawem wejdą w FR do ekspolatacji reaktory 4 genaracji. A generator WWR- TOI - jest w fazie montarzu do badań
Każde duże miasto powinno mieć taki reaktor zamontowany w elektrociepłowni tak by ciepło można było wykorzystać równolegle do zużycia węgla ( jako wspomaganie). Rozproszona energetyka to mniejszy problem z rozsyłem prądu i ciepła. Po wyczerpaniu paliwa jeszcze przez 100 lat jest z niego ciepło. Skończcie wreszcie z tymi łapówkami. Łęg w Krakowie na taki 500 czeka. Żiżyte paliwo z łodzi podwodnych jeszcze przez 50 lat mogą zasilać cywili.
Niestety widze pewnie niescislosci i stronnicznosc (moze sie myle) SMR nie sa chlodzone w taki spoosb jak duze elektorwnie atomowe, tam problem dostepu do wody praktycznie nie istnieje. Jako problem zostal awskazana duza ilosc SMR a to akurat ich atut, ich zastosowanie blisko duzych odbiorcow radykalnie zwiekszyloby efektywnosc sieci. To sa powtarzalne moduly. Obszar odzialywania inw jest zdecydowanie mniejszy, akwizycja gruntow nieporownywalnie latwijsza. (pracuje w sektorze awizycji gruntow). Zapomniano wspomniec o najwazniejszym, srednio budowa duzej eletrowni atomowej jest 2x ponad zakladany budzet i czas, to jest regula i praktyka, prosze przesledzic budowy el. at. w USA, Japonii, Francji, etc,... srednio jest to dekada. SMR to dwa lata, nawet zakadajac testy przez nastepnych 7 lat, jest to zdecydowanie bardzie efektywne. Po 9 latach bedzie zbudowana ekspertyza i mozliwosc skalowania na masowa skale, porownujac z duza elektorwnia, ona dalej bedzie w budowie nastepnych 6 lat. Od tego sie odchodzi, od strony project managment to dramat, i spalarnia pieniedzy. Polecam reserach na wlasna reke zaczynajac od Megaproject Managemt na University of Oxford. (Anglicy maja rowniez wlanse SMR w przygotowaniu) www.rolls-royce.com/innovation/small-modular-reactors.aspx#/
Nasza głupota nr. 1: rezygnacja z taniego i wysokiej jakości gazu oraz z opłat za tranzyt NordStream 2 przez Polskę i narzucenie zachodniej UE kosztów NordStram 2 pod wodą i dookoła Polski. Nasza głupota nr. 2: wydawanie ciężkich miliardów na elektrownie atomowe zamiast zakończenia marnotrawstwa energii elektrycznej przez stary sprzęt w gospodarstwach domowych i w przedsiębiorstwach oraz przez stare linie przesyłowe. Oba błędy wyhamowują rozwój Polski i wzrost zamożności Polaków, co prowadzi do utrwalenia krótszego życia Polaków w porównaniu do ludzi w zachodniej UE. Mamy demokrację, ale dopuszczamy jako suweren do takiego dyletantyzmu polityków. Zamiast wydawać na elektrownie atomowe lepiej jest wydać na podniesienie efektywności energetycznej, na oszczędzanie prądu. Polska zużywa ponad dwa razy więcej prądu na 1 zł PKB niż zach. UE. Nasze sieci przesyłowe marnotrawią energię, bo są z czasów PRL-u. _____RFN ma kapitalizm od dawna, a mimo to jej naukowcy wyliczyli w 2011r., że prostym oszczędzaniem prądu można zamknąć ok. 10 elektrowni atomowych. Taniej wyszłaby nam dopłata do wymiany lodówek itp. niż budowa elektrowni atomowych. _____Na świecie nikt nie buduje nowych elektrowni atomowych poza przymuszonymi demografią i terytorium Chinami, Indiami i Rosją. _____Gdy polska elektrownia atomowa zaczęłaby dawać prąd, to szybko malejące ceny prądu z wiatraków i paneli słonecznych byłyby już na poziomie poniżej ceny energii jądrowej. _____Auta na wodór doprowadzą do rozwoju magazynów wodoru produkowanego przez wiatraki itp. _____Na horyzoncie wyłania się bezpieczna elektrownia fuzyjna typu ITER dostarczająca praktycznie bezpłatny prąd. _____Sabotażem elektrowni jądrowych można opróżnić Polskę z Polaków bez wojny, a wojny nie wykluczamy. Ochrona elektrowni atomowych w Polsce nie może być skuteczna. _____Ubezpieczycielem elektrowni atomowych na całym świecie jest podatnik, a podatnik niemiecki wyliczył sobie, że mu się takie ubezpieczenie nie opłaca, że wogóle elektrownia atomowa mu się nie opłaca i zamknie ostatnią już elektrownię atomową w RFN bodaj jeszcze w tym roku. Nam się atom opłaca? W 2011r. RFN zużywała ponad 544 Twh (Terawatogodzin) prądu, a Polska ponad 132 Twh. Zużycie na mieszkańca było w RFN 6648 Kwh (kilowatogodzin), a w Polsce 3434 Kwh. I co, Niemcy są głupi rezygnując z elektrowni atomowych? Może Polska dogania RFN w rozwoju? W latach 2000-2019 średnioroczny przyrost zamożności na dorosłą osobę wyniósł w dolarach 6348 dla RFN, a zaledwie 2190 dla Polski (wg obliczeń Credit Suisse) - oznacza to że RFN rozwijała się w tym okresie ok. 3 razy szybciej niż Polska. Tylko 4 państwa UE były za nami... Niemiecki bezrobotny otrzymuje 435,- euro na konto plus mieszkanie i ubezpieczenie medyczne dopóki nie znajdzie pracy, choćby i za 100 lat. PKB RFN w 2020r. 4,7 biliona dolarów (ppp - porównywalnych dolarów), a Polski 1,3 biliona dolarów ppp. RFN zużywa przy tym ok, 3,3 razy więcej energii i ok. 4,4 razy więcej prądu niż Polska. Szwecja produkuje wiatrakami i panelami słonecznymi ponad 50% zużywanego prądu, RFN zbliża się do 50%, a niektóre Landy RFN produkują wiatrakami już ponad 80% zużywanego prądu. RFN ma ok. 82 mln. mieszkańców, a Polska ok. 34 mln.
Opłaty za tranzyt gazu pokryły by koszty zakupu. Rozmowy budowy następnych 4 rur. Przez dwa lata minister Jasiński z PiS blokował rozmowy i doprowadził do ich zerwania. Nowoczesne turbiny gazowe są ekologiczne i wysoko wydajne.
Witam. Elektrownia atomowa w Polsce .?! Co wy zwariowaliście ? Nie ma gdzie , nie ma za co, . A puzinei co zrobić z odpadami pomyśleliscie długo planowo .czy co teraz ?.
Energetyka jądrowa istniej od dziesięcioleci i dość dobrze rozumiemy jej działanie i długofalowe skutki. Są one znacznie mniej dotkliwe i problematyczne, niż w przypadku energetyki węglowej
@@gucjer jeden Czernobyl kontra 44 reaktorów działających na świecie. Wiesz, ze w innego typu elektrowniach także dochodziło do katastrof? np w 2009 roku katastrofa Sajano-Szuszeńska GES
jak nie mieć problemu z lokalizacją reaktora, do danej granicy od reaktora na daną ilość prądu (3x średnie złożycie domu czy mieszkanie) na użytek własny -10% rachunku za prąd, kto pomoże udostępniając lokalizację temu pomogą inni płacąc część jego rachunku, izi :)
ciekawi mnie jaki bedzie koszt kWh wszyscy wmawiaja ze bedzie taniej....nie prawda bo trzeba bedzie wyrwac za wybudowanie lektrowni i okaze sie ze koszt juest 3 krotnie wiekszy....a rzad wytlumaczy ze eklogia musi kosztowac..
Gdyby te wszystkie Eee i Yyy byly atomami zdatnymi do uzycia w reaktorach to mielibysmy zapas dla calej ludzkosci na 1000 lat z zalozeniem gornej ilosci zapotrzebowania. Nie no, rozumiem ze moze miec szybsze myslenie niz mowienie co sprawia szybki (yyy) reset mozgu zeby zsynchronizowac so sie mowi do tego co sie mysli zeby juz powiedziec. Sam tak mam czasami :) Poprostu motywem tego wideo nie sa reaktory i atomy tylko Eee Yyy :D
Zamiast inwestować w bardzo drogą obcą technologię, obce paliwo i w bardzo kosztowne przechowywanie odpadów radioaktywnych powinniśmy zapomnieć o energetyce jądrowej a zacząć inwestować w podziemne gazyfikację węgla w oparciu o własne złoża i własną technologię.
Oj widzę że temat atomówki jest ciśnięty na chama aby urobić obywateli A wiele możliwości bezpieczniejszych i ekologicznych jest nie ruszany bo Finansjera chce upychać towar z dużym marżą i uwiązanie klienta na dekady
Szanowny panie Doktorze, widzę że znowu kupujemy marzenia a ściślej gruszki na wierzbie. Jesteśmy znów poddawani eksperymentowi, który realnie istnieje w głowach projektantów i nigdy i nigdzie nie został zrealizowany. Jeżeli był Pan uprzejmy wspomnieć o polskich doświadczeniach w zakresie budowy energetyki jądrowej to wiemy wszyscy, że polegały głównie na super sprawnym systemie trwonienia, żeby nie powiedzieć rozkradania ogromnych pieniędzy, dzięki czemu jesteśmy cały czas biedakami. Widzimy dzisiaj jak bezpieczne są te obiekty w czasie działań wojennych. Odpady składowane w gęsto zaludnionym i raczej rolniczym kraju jakim jest Polska to problem zapaskudzenia naszej ekologii na setki lat, gdyż tyle wynosi czas połowicznego rozpadu odpadów promieniotwórczych. Trzeba by budować sarkofagi jak w Czernobylu. Świat eksperymentuje nad systemami całkowicie bezpiecznymi jak TOKAMAK a my chcemy wchodzić w przestarzały, niebezpieczny system, którego Niemcy pozbywają się całkowicie. Czy swoją wiedzą i autorytetem może Pan spowodować, aby władze i raczej niekompetentny pan Obajtek odstąpili od tego, pożałowania godnego pomysłu. Ten komentarz piszę 8 marca 2022 w czasie trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Łączę wyrazy szacunku i pozdrawiam . . . .
Dlatego przez najbliższe lata powinna być elektrownia opalana węglem ..Chinczycy wlaśnie otwierają mega elektrownię węglową prawie zeroemisyjną. Zgodnie z komunikatem firmy, technologia, którą dysponuje elektrownia, jest najbardziej wydajna na świecie, z najniższym wskaźnikiem zużycia węgla i wody
@@tvtechYT Jak możesz pisać takie brednie. One mogły pracować jeszcze tylko dwa lata i były przeznaczone dolikwidacji. Wyłączyli bo mieli przygotowane sieci gazowe i elektrownie gazowe ale im wysadzili rury.
@@tvtechYT Niech n.p.z różnych przyczyn będzie awaria :sabotaż:atak terrorystyczny :konwencjonalny czy jeszcze cos innego ,to mamy mnostwo ofiar :chorób po promiennych :promieniowania -śmierci przez następne wiele lat ...Z tego samego paliwa które trzeba bardzo drogo kupowac :które jest radioaktywne przez tysiace lat :trzeba je składować po zużyciu robi się bomby atomowe....
@@arturwasniewski54zabespieczenia reaktora nie pozwolą na jego eksplozje a poza tym łatwiej było by zrzucic na nas bombe atomowa niż próbować sabotować elektrownie
@@ZanosiSieNaBurze nie mówię o redaktorze który prowadził wywiad, tylko o kolesiu ktory mowi na początku. Taki młodziak w okularach. Czesto jest na kanale i to on czytał.
@@tvtechYT Obserwuje konto z ciekawostkami o Rosji etc. (bardzo je lubie, fantastyczne sa filmy o rzeczach, o ktorych trudno znalezc cokolwiek w ksiazkach do historii - np. paski na koszulkach w wojsku pod mundurami, czy szklanki, ktore nie turlaja sie ze stolu, czy historia herbaty (czaju)) i skorzystalem z linku i bylo glucho. Moze to wina tego przekierowania? Pozdrowienia!
Świetny wywiad podany w przystępnej formie. Właśnie takiej rzetelnej naukowej wiedzy spodziewałbym się po kanale technologicznym. Oby więcej takich materiałów!
Będziemy nad tym pracować
Wow! Brawo za temat!
Doskonały i wielce pouczające nagranie, dziękuje serdecznie Panu dr hab. Kozakowi oraz Panu Strzyżewskiemu za tak rzadko spotykany, merytoryczny oraz dający pole do rozważań materiał.
Bardzo fajnie poprowadzony wywiad, świetnie postawione pytania, no i człowiek, który wie o czym mówi.
Super wywiad na bardzo ciekawy temat
Dziękujemy
Widać że gość ma wiedzę. Warto posłuchać.
Miło posłuchać kogoś mądrego. Bardzo dziękuje i liczę na więcej takich ciekawych wywiadów.
Swietny wywiad, rozmówca bardzo przystępnie i ciekawie opowiada. Aż posłuchało by się więcej.
Świetny materiał i chętnie zobaczę kolejny wywiad z Panem Kozakiem tylko już od strony realnej i politycznej. Jak to jest z tą energią atomową u nas w kraju i co Pan o tym wszystkim sądzi? :)
Świetny wywiad, jedyne do czego można się przyczepić to te dźwięki w momencie wyświetlania obrazu lub tekstu na ekranie. Bardzo mnie irytowały i wybijały ze słuchania.
Weźmiemy pod uwagę
Naprawdę ciekawy materiał. Nie rozumiem odchodzenia od dłuższych filmów, ten trwa ponad pół godziny a przez cały czas słucha się go z przyjemnością. Niestety rozumiem, że yt nie promuje tych filmów jak tych krótszych ale nie powoduje to obniżenia jakości czy zaciekawienia tematem jaki może wywołać taki film. Oby tak dalej! Powodzenia
Statystycznie widzowie oglądają max 30 minut i po tym czasie wyłączają film. Jest to szczególnie zrozumiałe, kiedy ktoś to ogląda "do obiadu" i po prostu po skończeniu jedzenia, robi sobie przerwę, ale zapomina wrócić do filmiku lub może po prostu UA-cam w swoich statystykach tego nie uznaje.
Porównywanie potrzeby chłodzenia reaktorów jądrowych do elektrowni węglowych jest niedorzecznością. Brak chłodzenia reaktora skutkują katastrofą a węglową się po prostu wyłącza. Rozwiązaniem jest ujemny współczynnik temperaturowy dostępny jedynie dla reaktorów wysoko temperaturowych 4 generacji.
Tak jest.
Fantastyczna robota. Czekam na więcej. Pozdrawiam!
Bardzo dobrze poprowadzony wywiad. Mimo braku opisów technicznych, to wciąż podstawowe informacje zostały przekazane które dobrze obrazują podstawową wiedzę jaką powinien znać każdy obywatel kraju.
Jest tu jeszcze coś, co mnie się bardzo podoba a nienawidzę tego w mediach telewizyjnych czyli pozwolenie zaproszonej osobie na wyczerpującą wypowiedź.
Teraz dodam poza tematem. Widziałem ogłoszenie pracy do działu "Technologie" ale mimo dużej ciekawości w temacie ogólnie rozumianych technologii, to brakuje mi doświadczenia w temacie pisania artykułów oraz tworzenia filmów.
Wielka szkoda ale będę ten kanał na bieżąco oglądał. Do następnego materiału.
Fajny materiał, przesłuchałem z zaciekawieniem.
Myślę, że energetyka jądrowa jest teraz bardziej "w zasięgu ręki" niż wcześniej, bo po prostu cena paliwa i emisji CO2 leci do góry. Drugim problemem są nakłady inwestycyjne przy budowie dużej elektrowni jądrowej. Był nawet pomysł połączenia dwóch spółek energetycznych w jedną, aby otrzymać większy kredyt na budowę, ale zostało to zablokowane przez Unię, bo doszłoby do monopolu w Polsce w zakresie produkcji i sprzedaży energii elektrycznej (jest specjalny wzór jak to się oblicza). Świetny wywiad, liczę na więcej z dziedziny energetyki i elektrotechniki 👍
Nie jestem fanem gier komputerowych, więc klinąłem tu tak trochę od niechcenia, a tu wielka niespodzianka. Świetny wywiad z bardzo kompetentnym naukowcem, który potrafi w zwarty sposób przedstawić istotne fakty dotyczące energetyki jądrowej. Dobrze by było, gdyby ten wywiad trafił "pod strzechy". Zawiera mnóstwo informacji, z którymi powinien zapoznać się praktycznie każdy mieszkaniec Polski. W sprawie "atomu" podstawowa wiedza jest potrzebna każdemu, inaczej zaczynają nami rządzić emocje, a w tej dziedzinie ich nie brakuje. Jest też drugi powód. Wywiad ukazuje konkretnego człowieka zajmującego się sprawą od kuchni. Tacy ludzie nie są widoczni na afiszach, choć w jakiejś formie powinni. Tylko w ten sposób uzyskamy powszechne przekonanie, że tajemniczy atom nie leży w rękach jeszcze bardziej tajemnicznych ludzi, którzy tylko czyhają na okazję wyrządzenia krzywdy ludkości.
Względy bezpieczeństwa względami bezpieczeństwa . Jednak nie powiedziano tu o zasadniczej kwestii rozróżniającej wojskowe reaktory od cywilnych.
Wojskowe reaktory nazywane SMR wykorzystują do działania bardzo wysoko wzbogacony uran , gdzie izotop U235 przekracza 80 % . Prawo zabrania stosowania takiego uranu dla celów cywilnych, ograniczając wzbogacenie do poziomu 20 %. Na takim paliwie żaden cywilny na przegrzaną parę wodną nie pojedzie , wyłącznie reaktor 4 generacji.
W tej chwili krajem który ma moce przerobowe i możliwości do wzbogacenia uranu do poziomu przekraczającego 20% jest ROSJA !!!!!!!!!
Tak jest
Więcej takich materiałów.
A czemu w końcu? Przecież to nie jest aż takie dobre jak się wydaje...
Ja myślę ze nie zbudują jakiś reaktor z ZSRR,ponieważ one były i są niebezpieczne.
Fajny film. Brawo za podjęcie tematu. Ciekawi mnie rozwój projektów SMR typu FBR. Mam tu na myśli Natrium (TerraPower) oraz S-prism (GE Hitachi). Mniemam że w kolejnym odcinku (jeśli powstanie) będzie coś na ten temat. Pozdrawiam
Wszystko ładnie ale skąd weźmiecie uran jeśli zasoby są na wyczerpaniu?
Bardzo ciekawy wywiad. Lokalizacja dużej elektrowni atomowej na północy Polski zdeterminowana jest nie tylko dużą iloscią wody chłodzącej
( Żarnowiec byłby idealny) ale stratami przesyłowymi w sieci. Polska ma większość mocy wytwarzanej skoncentrowaną na południu, straty przesyłowe energii elektrycznej są ogromne.
Z żarnowca zrezygnowali ze względu na zbyt mały zbiornik wodny. Nie dość ze nie dalby rady chlodzic się to jeszcze ekosystem jeziora dostał by po dupie
Brakowało mi tylko pytania, czy taki smr jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd miast w których aktualnie stoją elektrociepłownie węglowe. ( I jeżeli taka elektrociepłownia ma odpowiednie warunki do poprowadzenia chłodzenia dla takiego smr)
no właśnie, nikt o tym nie mówi, duże firmy czy zakłady, ok, a może miasta by zasiliły, a może gminy by zasiliły, pozdrawiam
Wspaniale
Będziemy płacić Ameryce za prąd a elektrownia atomowa będzie stać w naszym kaju??? Cudowny pomysł.
Tak, elektrownie wodne to najtańsza energia. No ale tego nie lubią nasi pseudoekolodzy opłacani przez Niemców i Gazprom.
@@slawomirlech950 a gdzie byli ci ekolodzy jak oczyszczalnia chyba "czajka" wylała tony ścieków do Wisły? Całkiem nie tak dawno przecież może 1,5r temu
@@slawomirlech950 Bułanku Polska nie ma odpowiednich rzek na wielkie eletrownie wodne.
@@Andy80-qr2sk a Holandia ma lepsze rzeki? Czy może powinna wyburzyć swoje elektrownie wodne?
Czemu nie promujecie bardziej tego kanału na Tv-Gry i Tv-Filmy?
Wszystko w swoim czasie, wiemy co robimy :)
Potwierdzam
17:15 piec mega czy giga ?
Podstawowy problem w SMR ami to brak wśród wypowiadających się specjalistów rozróżnienia ich na reaktory 4 generacji na reaktory w którym chłodziwem jest woda.
Program budowy wysokotemperaturowego reaktora był od lat 90 obecny w Polsce. To Polska i Chiny były krajami najbardziej zaawansowanymi w badaniach . Niestety w latach 2000 skończyły się dotacje na badania.
Chiny od tamtego czasu mają gotowe tego typu reaktory !!!!!
Aaaaayyyyyyyyooooouuuuuiiiiiiiiiieeeeereeeer tak się wypowiadają ludzie uczeni 🤣🤣🍻🍻
Dobra robota!
Zeby poniesc jak najnizsze koszty transformacji z kazdej po koleji elektrowni weglowej nalezy wyporuc bebechy, wyrzucic stare kotły, systemy naweglania, filtry itd. a w to miejsce zainstalowac reaktor o 30-50% wiekszej mocy niz miała dotychczasowa elektrownia. Nowe zbiorniki cisnieniowe i turbiny parowe a cała reszta infrastruktury energetycznej, stacje transformatorowe wysokiego napiecia i linie rozdzielcze pozostaja bez zmian lub podlega nieznacznej modernizacji. Po zakonczeniu prac i synchronizacji z ogolnopolskim systemem energetycznym przystapic do modernizacji kolejnej elektrowni weglowej, moze Turowa. Jednoczesnie, spokojnie podjac prace zmierzajace do budowy prawdziwej, duzej i wydajnej elektrowni atomowej nad morzem. A zacząc trzeba od modernizacji elektrowni w Ostrołece, albo zdecydowanie gaz albo atom.
Tak tak, jak gojom promują budowanie elektrowni atomowych w momencie, kiedy na całym świecie się odstępuje od tego, oznacza to że i one okrzyknięte zostaną nie ekologicznymi i obarczone karami opłatami jak np. Turów. Nieprzypadkowy jest moment, że wszyscy czekają na reaktory fuzyjne. Genialnie jest to teraz rozważać nie pojmując światowego przetasowania kto na kogo ma zapitalać.
Tak jest.
Pozwolę sobie mieć inne zdanie małe reaktory jądrowe są na świecie co najmniej od lat 60 tyle że były stosowane jedynie w rozwiązaniach militarnych generalnie to nic nowego. Nowe to są tylko w zastosowaniach cywilnych ale w sumie już nie takie nowe. Nowe to jest jedynie opracowane teoretyczne wykorzystanie w elektrowniach jądrowych paliwa zużytego z tzw. elektrowni jądrowych konwencjonalnych przy czym jego tzw. zużycie sięga 80 % a nowa technologia powinna zużyć go prawie w całości. Czyli moglibyśmy pozbyć się tzw. śmieci jądrowych z konwencjonalnych elektrowniach jądrowych to dopiero przełom i ekologia.
Marcin, odwołuje co pisałem. Broda jednak Ci pasuje :D
Świetny materiał, powodzenia! Żeby zarówno nowy projekt gryonline jak nasza energetyka jądrowa się rozwijały;)
Energetyka jest ważna, to prawda
A okręty i łodzie podwodne o napedzie atomowym
Bardzo dobrze się słuchało. dr Kozak jak widać potrafi w miarę przystępnie przedstawić temat i niuanse z nim związane.
przy obecnych uwarunkowaniach i poziomie zaawansowania technicznego różnych rozwiązań, nie ma innej możliwości niż budowanie bazy opartej o duże reaktory atomowe. Nie rozumiem tylko dla czego dr Kozak ograniczył ilość reaktorów na elektrownie do 2, gdzie są przykłady na świecie elektrowni z 6 reaktorami.
Jeszcze nikt na świecie do dziś nie wybudował dużego reaktora w generacji 3 + poza FR. Niebawem wejdą w FR do ekspolatacji reaktory 4 genaracji. A generator WWR- TOI - jest w fazie montarzu do badań
Każde duże miasto powinno mieć taki reaktor zamontowany w elektrociepłowni tak by ciepło można było wykorzystać równolegle do zużycia węgla ( jako wspomaganie).
Rozproszona energetyka to mniejszy problem z rozsyłem prądu i ciepła.
Po wyczerpaniu paliwa jeszcze przez 100 lat jest z niego ciepło.
Skończcie wreszcie z tymi łapówkami.
Łęg w Krakowie na taki 500 czeka.
Żiżyte paliwo z łodzi podwodnych jeszcze przez 50 lat mogą zasilać cywili.
Niestety widze pewnie niescislosci i stronnicznosc (moze sie myle) SMR nie sa chlodzone w taki spoosb jak duze elektorwnie atomowe, tam problem dostepu do wody praktycznie nie istnieje. Jako problem zostal awskazana duza ilosc SMR a to akurat ich atut, ich zastosowanie blisko duzych odbiorcow radykalnie zwiekszyloby efektywnosc sieci. To sa powtarzalne moduly. Obszar odzialywania inw jest zdecydowanie mniejszy, akwizycja gruntow nieporownywalnie latwijsza. (pracuje w sektorze awizycji gruntow). Zapomniano wspomniec o najwazniejszym, srednio budowa duzej eletrowni atomowej jest 2x ponad zakladany budzet i czas, to jest regula i praktyka, prosze przesledzic budowy el. at. w USA, Japonii, Francji, etc,... srednio jest to dekada. SMR to dwa lata, nawet zakadajac testy przez nastepnych 7 lat, jest to zdecydowanie bardzie efektywne. Po 9 latach bedzie zbudowana ekspertyza i mozliwosc skalowania na masowa skale, porownujac z duza elektorwnia, ona dalej bedzie w budowie nastepnych 6 lat. Od tego sie odchodzi, od strony project managment to dramat, i spalarnia pieniedzy. Polecam reserach na wlasna reke zaczynajac od Megaproject Managemt na University of Oxford. (Anglicy maja rowniez wlanse SMR w przygotowaniu) www.rolls-royce.com/innovation/small-modular-reactors.aspx#/
Inne kraje odchodzą id atomu a zacofana Polska brnie w szambo....
A najśmieszniejsze.jest to że od lat mamy badawczy reaktor atomowy.
będą u nas budować PWR, moc około 3-6 GW , już niby postanowione
Nasza głupota nr. 1: rezygnacja z taniego i wysokiej jakości gazu oraz z opłat za tranzyt NordStream 2 przez Polskę i narzucenie zachodniej UE kosztów NordStram 2 pod wodą i dookoła Polski.
Nasza głupota nr. 2: wydawanie ciężkich miliardów na elektrownie atomowe zamiast zakończenia marnotrawstwa energii elektrycznej przez stary sprzęt w gospodarstwach domowych i w przedsiębiorstwach oraz przez stare linie przesyłowe.
Oba błędy wyhamowują rozwój Polski i wzrost zamożności Polaków, co prowadzi do utrwalenia krótszego życia Polaków w porównaniu do ludzi w zachodniej UE. Mamy demokrację, ale dopuszczamy jako suweren do takiego dyletantyzmu polityków.
Zamiast wydawać na elektrownie atomowe lepiej jest wydać na podniesienie efektywności energetycznej, na oszczędzanie prądu. Polska zużywa ponad dwa razy więcej prądu na 1 zł
PKB niż zach. UE. Nasze sieci przesyłowe marnotrawią energię, bo są z czasów PRL-u.
_____RFN ma kapitalizm od dawna, a mimo to jej naukowcy wyliczyli w 2011r., że prostym oszczędzaniem prądu można zamknąć ok. 10 elektrowni atomowych. Taniej wyszłaby nam dopłata do wymiany lodówek itp. niż budowa elektrowni atomowych.
_____Na świecie nikt nie buduje nowych elektrowni atomowych poza przymuszonymi demografią i terytorium Chinami, Indiami i Rosją.
_____Gdy polska elektrownia atomowa zaczęłaby dawać prąd, to szybko malejące ceny prądu z wiatraków i paneli słonecznych byłyby już na poziomie poniżej ceny energii jądrowej.
_____Auta na wodór doprowadzą do rozwoju magazynów wodoru produkowanego przez wiatraki itp.
_____Na horyzoncie wyłania się bezpieczna elektrownia fuzyjna typu ITER dostarczająca praktycznie bezpłatny prąd.
_____Sabotażem elektrowni jądrowych można opróżnić Polskę z Polaków bez wojny, a wojny nie wykluczamy. Ochrona elektrowni atomowych w Polsce nie może być skuteczna.
_____Ubezpieczycielem elektrowni atomowych na całym świecie jest podatnik, a podatnik niemiecki wyliczył sobie, że mu się takie ubezpieczenie nie opłaca, że wogóle elektrownia atomowa mu się nie opłaca i zamknie ostatnią już elektrownię atomową w RFN bodaj jeszcze w tym roku.
Nam się atom opłaca? W 2011r. RFN zużywała ponad 544 Twh (Terawatogodzin) prądu, a Polska ponad 132 Twh. Zużycie na mieszkańca było w RFN 6648 Kwh (kilowatogodzin), a w Polsce 3434 Kwh. I co, Niemcy są głupi rezygnując z elektrowni atomowych? Może Polska dogania RFN w rozwoju? W latach 2000-2019 średnioroczny przyrost zamożności na dorosłą osobę wyniósł w dolarach 6348 dla RFN, a zaledwie 2190 dla Polski (wg obliczeń Credit Suisse) - oznacza to że RFN rozwijała się w tym okresie ok. 3 razy szybciej niż Polska. Tylko 4 państwa UE były za nami... Niemiecki bezrobotny otrzymuje 435,- euro na konto plus mieszkanie i ubezpieczenie medyczne dopóki nie znajdzie pracy, choćby i za 100 lat. PKB RFN w 2020r. 4,7 biliona dolarów (ppp - porównywalnych dolarów), a Polski 1,3 biliona dolarów ppp. RFN zużywa przy tym ok, 3,3 razy więcej energii i ok. 4,4 razy więcej prądu niż Polska. Szwecja produkuje wiatrakami i panelami słonecznymi ponad 50% zużywanego prądu, RFN zbliża się do 50%, a niektóre Landy RFN produkują wiatrakami już ponad 80% zużywanego prądu. RFN ma ok. 82 mln. mieszkańców, a Polska ok. 34 mln.
Opłaty za tranzyt gazu pokryły by koszty zakupu. Rozmowy budowy następnych 4 rur. Przez dwa lata minister Jasiński z PiS blokował rozmowy i doprowadził do ich zerwania. Nowoczesne turbiny gazowe są ekologiczne i wysoko wydajne.
Maria to raktor na technologii Radzieckiej.
E kafejki CNC w całym kraju by się przydało otwierać
Patrzę, patrzę a Tu Marcin Strzyżewski 😮
Witam. Elektrownia atomowa w Polsce .?! Co wy zwariowaliście ? Nie ma gdzie , nie ma za co, . A puzinei co zrobić z odpadami pomyśleliscie długo planowo .czy co teraz ?.
Energetyka jądrowa istniej od dziesięcioleci i dość dobrze rozumiemy jej działanie i długofalowe skutki. Są one znacznie mniej dotkliwe i problematyczne, niż w przypadku energetyki węglowej
@@tvtechYT Długofalowe skutki widać w Czernobylu.
@@gucjer jeden Czernobyl kontra 44 reaktorów działających na świecie.
Wiesz, ze w innego typu elektrowniach także dochodziło do katastrof? np w 2009 roku katastrofa Sajano-Szuszeńska GES
@@gucjer w Czerobylu zawinił człowiek nie technika.
jak nie mieć problemu z lokalizacją reaktora, do danej granicy od reaktora na daną ilość prądu (3x średnie złożycie domu czy mieszkanie) na użytek własny -10% rachunku za prąd, kto pomoże udostępniając lokalizację temu pomogą inni płacąc część jego rachunku, izi :)
Ja po tytule myślałem że jak małe to osiedlowe a jak dla mnie nie ma różnicy między 300mw a 1.5gw a na razie nie mamy nic
ciekawi mnie jaki bedzie koszt kWh wszyscy wmawiaja ze bedzie taniej....nie prawda bo trzeba bedzie wyrwac za wybudowanie lektrowni i okaze sie ze koszt juest 3 krotnie wiekszy....a rzad wytlumaczy ze eklogia musi kosztowac..
Szpitale mają awaryjne źródła zasilania
Ale one mogą zasilać szpital przez określoną ilość czasu
Gdyby te wszystkie Eee i Yyy byly atomami zdatnymi do uzycia w reaktorach to mielibysmy zapas dla calej ludzkosci na 1000 lat z zalozeniem gornej ilosci zapotrzebowania.
Nie no, rozumiem ze moze miec szybsze myslenie niz mowienie co sprawia szybki (yyy) reset mozgu zeby zsynchronizowac so sie mowi do tego co sie mysli zeby juz powiedziec. Sam tak mam czasami :)
Poprostu motywem tego wideo nie sa reaktory i atomy tylko Eee Yyy :D
Takiej polskiej energetyki jak polskie wodociągi sprzedane izraelskiej firmie.
Zamiast inwestować w bardzo drogą obcą technologię, obce paliwo i w bardzo kosztowne przechowywanie odpadów radioaktywnych powinniśmy zapomnieć o energetyce jądrowej a zacząć inwestować w podziemne gazyfikację węgla w oparciu o własne złoża i własną technologię.
super, juz dawno powinnismy miec taka elektrownie, pozniej produkowac wodor i nie wysylac wiecej kasy za rope do rosji i arabow
Oj widzę że temat atomówki jest ciśnięty na chama aby urobić obywateli A wiele możliwości bezpieczniejszych i ekologicznych jest nie ruszany bo Finansjera chce upychać towar z dużym marżą i uwiązanie klienta na dekady
Szanowny panie Doktorze, widzę że znowu kupujemy marzenia a ściślej gruszki na wierzbie. Jesteśmy znów poddawani eksperymentowi, który realnie istnieje w głowach projektantów i nigdy i nigdzie nie został zrealizowany. Jeżeli był Pan uprzejmy wspomnieć o polskich doświadczeniach w zakresie budowy energetyki jądrowej to wiemy wszyscy, że polegały głównie na super sprawnym systemie trwonienia, żeby nie powiedzieć rozkradania ogromnych pieniędzy, dzięki czemu jesteśmy cały czas biedakami. Widzimy dzisiaj jak bezpieczne są te obiekty w czasie działań wojennych. Odpady składowane w gęsto zaludnionym i raczej rolniczym kraju jakim jest Polska to problem zapaskudzenia naszej ekologii na setki lat, gdyż tyle wynosi czas połowicznego rozpadu odpadów promieniotwórczych. Trzeba by budować sarkofagi jak w Czernobylu. Świat eksperymentuje nad systemami całkowicie bezpiecznymi jak TOKAMAK a my chcemy wchodzić w przestarzały, niebezpieczny system, którego Niemcy pozbywają się całkowicie. Czy swoją wiedzą i autorytetem może Pan spowodować, aby władze i raczej niekompetentny pan Obajtek odstąpili od tego, pożałowania godnego pomysłu. Ten komentarz piszę 8 marca 2022 w czasie trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Łączę wyrazy szacunku i pozdrawiam . . . .
Ale TOKAMAK to nie ten kierunek. My kochamy jankesów i choć bez wzajemności, to ich imperialny duch w nas czyni nas wielkimi jak oni.
film spoko ale format nie pasuje do TV gry, takie materiały kapitalizujcie na kanałach z dłuższą formą przekazu podkastową
Dlatego przez najbliższe lata powinna być elektrownia opalana węglem ..Chinczycy wlaśnie otwierają mega elektrownię węglową prawie zeroemisyjną. Zgodnie z komunikatem firmy, technologia, którą dysponuje elektrownia, jest najbardziej wydajna na świecie, z najniższym wskaźnikiem zużycia węgla i wody
Kupują wysokoopałowy niskopopiołowy węgiel z FR.
Jakiej polskiej ....
Małe elektrownie torowe???
nie dla drugiego Czarnobyla w Polsce
Miliard mądrych słów a treści co kot napłakał
Chyba trzeba się wziąć do roboty i napłodzić trochę dzieci bo o innej energii jądrowej to tu mowy nie będzie.
Czemu Francja i Niemcy likwidują elektrownie Jądrowe a my chcemy budować
Francja nie likwiduje, a Niemcy likwidują pod wpływem emocji
@@tvtechYT Jak możesz pisać takie brednie. One mogły pracować jeszcze tylko dwa lata i były przeznaczone dolikwidacji.
Wyłączyli bo mieli przygotowane sieci gazowe i elektrownie gazowe ale im wysadzili rury.
ASMR
ELEKTROWNIE ATOMOWE W WARUNKACH KRYZYSU ZMIENIĄ SIĘ W BOMBY ATOMOWE !!!!!!!!
Elektrownia jądrowa nie może zmienić się w bobmę jądrową
@@tvtechYT Niech n.p.z różnych przyczyn będzie awaria :sabotaż:atak terrorystyczny :konwencjonalny czy jeszcze cos innego ,to mamy mnostwo ofiar :chorób po promiennych :promieniowania -śmierci przez następne wiele lat ...Z tego samego paliwa które trzeba bardzo drogo kupowac :które jest radioaktywne przez tysiace lat :trzeba je składować po zużyciu robi się bomby atomowe....
@@arturwasniewski54zabespieczenia reaktora nie pozwolą na jego eksplozje a poza tym łatwiej było by zrzucic na nas bombe atomowa niż próbować sabotować elektrownie
Wszyscy nasi sąsiedzi maja. Jeśli będzie wojna i będą atakować elektrownie to i tak oderwiemy i tak 🙃
Ted Kaczyński Unabomber
Biorę 3 reaktory, podłączam koparkę BTC i heja!
Spierdalaj z tą koparką
@@SickFalacon Banki niech spierdalają
Spierdalaj z tą koparką
facet sepleni, i wmawia ludziom tezy na zamówienie
I tak nie będzie i tak. Niemcy na to nie pozwolą.
Słaby montaż niewycieliście wszystkich yyyy waszego gościa niefajnie unsub leci
xdd
Obejrzał bym ten odcinek ale nie mogę słuchać tego buraka prowadzącego. "Jest NIOM". KU*WA USZY BOLĄ
Ale ty wiesz że on nie jest chyba z polski?
@@ZanosiSieNaBurze nie mówię o redaktorze który prowadził wywiad, tylko o kolesiu ktory mowi na początku. Taki młodziak w okularach. Czesto jest na kanale i to on czytał.
@@jacekbo2243 dobrze ja na to nie zwróciłem uwagi
yyy, eee, yyy gościa. Nie zdzierżę chociaż temat mnie interesuje.
Hah, reaktory jądrowe w polsce
Mogliśmy mieć reaktory atomowe juz w latach 80.
@@Murgraht a są już lata dwudzieste dwudziestego pierwszego wieku i nadal tylko rozmyślamy co i jak
@@shen8243 technologie i możliwości są, nie ma woli politycznej :/
Już PRAWIE wybraliśmy miejsce.
Same reaktory de facto były kupione, tylko że budowę wstrzymano.
Nic nie slychac!
U nas dźwięk wydaje się w porządku
@@tvtechYT Juz dziala. Wcisnalem na przekierowanie i wtedy jest glucho. Teraz wpisalem nazwe konta i kliknalem na film i slychac. Dziekuje!
To dobrze, bo się baliśmy, że coś jest nie tak;-)
@@tvtechYT Obserwuje konto z ciekawostkami o Rosji etc. (bardzo je lubie, fantastyczne sa filmy o rzeczach, o ktorych trudno znalezc cokolwiek w ksiazkach do historii - np. paski na koszulkach w wojsku pod mundurami, czy szklanki, ktore nie turlaja sie ze stolu, czy historia herbaty (czaju)) i skorzystalem z linku i bylo glucho. Moze to wina tego przekierowania? Pozdrowienia!
Jem zupe
Pozdrawiam
Fantastyczna robota. Czekam na więcej. Pozdrawiam!
ASMR