Szanowny Panie Dawidzie! Chcę Panu niezmiernie podziękować za Pana nieocenioną działalność. :) Jest Pan, według mnie, najrzetelniejszym i najciekawszym kanałem naukowym na polskim YT. Dla mnie Naukowy Bełkot jest jedynym polskojęzycznym źródłem czerpania wiedzy naukowej, traktuję go na równi z m.in. "Scientific American". Tak trzymać! Niech Pan pokaże, że czołówka polskiego UA-cam wcale nie musi składać się z taniej komercyjnej szmiry.
Uwaga! Naukowy Bełkot O ja tez sie ciesze że trafilem na ciekawy i przedewszystkim normalny kanał :), już ręce opadają jak sie widzi strone głowną yt a na niej jakis cybermarian, czy inne chujostwa typu abstrachuje. A i taki skarb jak Ty musi dbac o siebie, wiec polecam wykłady lekarza o nazwisku Jerzy Zięba :)
Jan Jan Lepiej nie krytykować idoli gawędzi bo sobie wezmą to do serca i zacznie się wojna na zasadzie: "jesteście z nami albo przeciwko nam" a chodzi przecież o popularyzacje nauki ;).
Maciej Mańka W dużej mierze zgadzam sie z przedmówcą. Mam tylko 1 małe ale... kurcze! dykcja! masz taką intonacje, akcent że brzmisz troche jak... zmeczony nauczyciel :(
Dzięki, między innymi Twój materiał pomógł mi przygotować prezentację na temat grafenu na studia. Fajny filmik żeby zapoznać się z tematem na początek.
Słyszałem o grafenie, ale perespektywy jego aplikacji doslownie rozłorzyły mnie na łopatki. To już nie brzmi jak s-f, to JEST s-f, nieco przerażające. Historia uczy nas, że postęp nieraz dokonuje się nie drogą ewolucji/optymalizacji/miniaturyzacji a w postaci gigantycznego skoku naprzód.
Szanowny Panie, dziękuję za ten materiał i bardzo proszę o więcej. Proszę niech Pan zrobi w swoim stylu materiał o tym co grafenem niemal jest albo co….
Prace nad grafenem cały czas trwają, ale wciąż grafen jest zbyt drogą substancją do produkcji aby tworzyć ją na masową skale i budować z nich komputery telefony etc
@@zbigniewdelikowski982 trwają trwają, ale tylko na papierze :PP Patent na grafen polskich naukowców został podobno wykupiony przez zagraniczne firmy, a te go nie rozwijają. Dlaczego? Bo grafenowe materiały byłyby tak wytrzymałe, że inne produkty nie sprzedawałyby się i nie przynosiły zysków :)
@@adrjunh3r351 Piękna teoria spiskowa, ale raczej bez sensu. Kiedy bodajże DuPont zaczął produkować rajstopy z nylonu niemal splajtowali, bo one się prawie w ogóle nie przecierały. Dlatego specjalnie pogorszyli jakość tego nylonu i teraz oczka lecą od samego patrzenia ;P Rozwijanie metody pozyskiwania grafenu nie musi mieć nic wspólnego z możliwością pogorszenia jego wytrzymałości tam, gdzie komu wygodnie ;)
@@robertgdansk ależ oczywiście! Ale nasuwa się pytanie po co mają wydawać pieniądze na opracowywanie materiału który i tak ma być niezbyt wytrzymały, kiedy już teraz są materiały których można do tego celu użyć?
A może jakiś odcinek po latach o losach polskiego grafenu? Po tym jak odsunięto dr Łuczyńskiego z ITME i zmarnowano potencjał zespołu naukowców pod wodzą dr Strupińskiego.
Może by tak update o tym co udało się osiągnąć z użyciem grafenu przez te parę lat? Potencjał tak wielki, a jakoś się o rewolucji nie słyszy. A odcinek rozbudza ciekawość :)
Obejrzałem już wybiórczo kilka Twoich filmów i zawsze były to ciekawe materiały, zawsze też łapka wędrowała w górę. Za ten film daję Ci suba. Nie zawiedź mnie ;-)
Już nie mogę się doczekać jak za sto lat jakiś inny jutuber zrobi filmik o tym jaki to następny pierwiastek jest super i wogule jest lepszy od diamentu i od grafenu ogólnie od wszystkiego
Tyle że w graficie warstwy grafenu bardziej przypominają posklejany płatki śniegu. Grafen produkowany docelowo ma być 1 ciągłą substancją. Tak samo jak garść monet nie ma wytrzymałości bloku metalu.
dominikstepien2000 Nie sam grafen a tlenek grafenu. Nie trafiłem na jednoznaczne wyjasnienie. To które najbardziej do mnie przemawia można przedstawić mniej więcej tak: W tlenku grafenu są pory, wokół których jest dużo atomów tlenu. Jak jest dużo atomów tlenu to jest dużo łądunku ujemnego. Czyli aniony (jak chlor) będą odpychane z tamtych rejonów. Cząstki nienaładowane są odpychane z powierzchni grafenu generalnie, ponieważ jest coś takiego jak siły dyspersyjne. Jeśli coś nie ma ładunku to będzie przyciągane przez inne ciało bez ładunku, ale nie na nieskończenie małą odległość - czyli cząstki nienaładowane najchętniej będą się znajdowały w pewnej odległości od powierzchni a więc i porów. No a woda jest odpowiednio mocno naładowana, żeby zbliżyć się do otworów. Nie jest to jednak tak duży ładunek, żeby udało jej się trwale przyczepić do grup tlenowych w okolicy. No i jest wystarczająco mała aby przejść przez takie "oczka", bo podobnie zbudowany alkohol etylowy już jest zbyt duży... To oczywiście ogromne uproszczenie, ale inaczej nie da się tego "przystępnie" wytłumaczyć... Pozdrawiam
Oczywiście, że przenikalność przez błony komórkowe jest już badana. Jest już nawet hipoteza użycia grafenu do walki z rakiem, mówiąca, że można zachęcić grafen do układania się na nowotworze tak, by odizolować go od potrzebnego mu do rozwoju budulca.
W naturze węgiel występuje w jeszcze jednej postaci : jako fullereny. Znaleziono je w sadzy. Są oczywiście fullereny syntetyczne, jak nanorurki, lecz typowy fulleren np. o nazwie futbolan (C60) jest jak najbardziej naturalny..:)
Grafen jest również szansą dla Polski - polscy naukowcy opracowali tanią technologię produkcji tego materiału. Polska metoda została już opatentowana więc jeśli rząd będzie chciał ją komukolwiek sprzedać to trzeba będzie tych sprzedawczyków postawić pod mur i rozstrzelać za działanie na szkodę kraju.
MrPolakWalczacy i co z tego skoro i tak nie będziemy z tego korzystać na szeroką skalę, ponadto jeśli nadarzyła by sie okazja polacy by sprzedali technologię za "damski chuj"
Uwaga! Naukowy Bełkot Kurcze uwielbiam twoje filmy, szczególnie te o szczepionkach. Ostatnio wpadłem na ciekawy temat jakoby witamina B17 Laetrile, była wysoce skuteczna przy walce z rakiem. Niestety jako osoba tylko amatorsko zainteresowana chemią i biologią mam kłopoty z dokładnym przestudiowaniem tematu. Ale pomyślałem sobie że to by było świetne jakbyś dał radę przygotować podobny odcinek. O raku, albo o witaminach. Może to głupie że proszę ale twoje filmiki do mnie przemawiają najlepiej z wszystkich naukowych serii na UA-cam. :)
Mógłbym prosić o kilka słów nt metali hydrofobowych, a właściwie o sposobie w jaki są kształtowane przy pomocy lasera? PS. Świetny kanał, oby tak dalej.
Jeżeli dobrze myślę,to jest jeden poważny problem,podczas tego szybkiego ładowania elektrony poruszają się z zawrotną prędkością.Kiedy się telefon naładuje,to trzeba natychmiast wyjąć ładowarkę z gniazdka,bo jak się zostawi to rachunki za prąd będą olbrzymie.Stanie się tak bo te 2 lub 3 godziny ładowania to 10 sekund,a jak się zostawi na godzinę,to wyjdzie tak jakby to było coś około 30 dni :/
Może jakaś aktualizacja co do tego tematu? :) materiał świetny i zaciekawiło mnie co podziało się w kierunku grafenu przez ostatnie 3 lata :) jakiś czas było o nim głośno a teraz cisza w eterze. Pozdrawiam
Zaciekawiła mnie informacja o tym, że prędkość poruszania się elektronów w przewodzie miedzianym (sieci elektrycznej) wynosi kilka cm/min. Za to wielki plus:D Dla ciekawskich: w przewodzie miedzianym przy typowej gęstości prądu 4A/mm2 prędkość uporządkowanego ruchu elektronów wynosi zaledwie 1/6 mm/s.
Polacy generalnie mają patent w UE i USA na produkcję grafenu z najlepszą jakością na świecie. A na samą rewolucję też przyjdzie czas. Obecnie procesory budowane są (m.in.) z krzemu, jednak grafen okazuje się być w tej sytuacji od niego lepszy, więc prędzej czy później taki Intel na przykład wyda pierwsze procesory grafenowe.
Michał Wesoły Prototypowe procesory z grafenu wyprodukowane zostały już jakiś czas temu i nic z tego nie wynikło. IBM zbudował procesor 100 rdzeniowy a nawet komputer kwantowy i nadal używamy starych przestarzałych komputerów krzemowych... nie dla psa kiełbasa!
był kiedyś taki program historyczny "Encyklopedia II Wojny Światowej" (Bogusław Wołoszański) i twoje filmy przypominają tamten program sposobem przedstawienia tematu
Super kanał! Dobrze że na niego trafiłem 😀. Jak robisz te efekty na swoich materiałach? Na jakim programie pracujesz? Gratuluję pomysłu i wiedzy. Po obejrzeniu tylko jednego video jestem podekscytowany i niecierpliwością czekam na następne! Pozdrawiam 👍
Jako ciekawostkę dodałbym w tym filmie jedynie , że grafen został odkryty w sumie przez przypadek i jak przystało na Rosjan w barze przy piwie :) Szkoda też, że obecny minister gospodarki w instytucie pracującym nad grafenem obsadził "swojego" człowieka zamiast pozostawić doktora, który znał się na tej robocie, że tak powiem potoczne. Ogólnie całość bardzo ciekawa, szczególnie, że na studiach miałem trochę o tych mniej przyjemnych rzeczach jak fermiony bozony itp. itd. :P
Skoro hamak ktory utrzymalby kota wazylby tyle co jego wąs, to mozna by nawet zrobic kamizelke ktora zablokowalaby pocisk czolgu. Jedyny problem bylby z odrzutem
oglądam kanał od niedawna i jestem pod wrażeniem Twojej rzetelnosci. czy mógłbyś napisać kim jesteś z wykształcenia? z w treści odcinków wnioskuję że chemikiem lub biologiem.
Świetny film. Nie zrozumiałam tylko, dlaczego ten jeden elektron walencyjnym decyduje o niezwykłych właściwościach grafenu. Ponadto co to za siła trzyma warstwy grafenu ze sobą w graficie?
Joanna Przedziałkowska Są to tak zwane oddziaływania dyspersyjne. Jednym z ich rodzajów są siły Van der Waalsa, które umożliwiają gekonowi chodzenie po suficie... A co do jednego elektronu, to mamy wtedy do czynienia z czymś podobnym do chmury elektronowej w benzenie. Orbitale na których znajduje się elektron przenikają się i w efekcie elektron "może być wszędzie, o ile już tam nie jest". Wiem, że to trochę nieintuicyjne ale tak już jest z fizyką kwantową. W graficie mamy chmurę elektronów nad i/lub pod płaszczyzną a nie zestaw pojedynczych elektronów... Pozdrawiam
Chmura elektronowa jest do wyobrażenia sobie. Pamiętam, jak moja córka w bardzo wczesnym dzieciństwie wzięła do ręki taki duży naszyjnik (kawał blachy- pacyfka na grubym łańcuszku) i zakręciła bardzo szybkiego młynka. Myślę, że to było to samo :) Pozdrawiam i dziękuję za bardzo ciekawe filmy.
Słyszę ze prowadzącemu sie poczucie humoru rozkręca ( tak trzymac). Chcialem sie dowiedziec czy skoro jestes chemikiem sam prowadzisz jakieś badania i czy zdradzisz czego mogą dotyczyć?
Trochę wstyd, że na koniec nie ująłeś ani nie wspomniałeś totalnie nic o tym, że obecnie Polska jest liderem w produkcji najwyższej jakości grafenu przy najniższysz kosztach. Polski rząd te metodę wspomógł i dlatego wkońcu została ona opatentowana ! (nie jak to zrobili zBlue Ray czy kamizelka kuloodporną) Obecnie nasz krajowy grafen jest najlepszy i mamy pierwszy na świecie zakład który niedawno również jako pierwszy ruszył z masową produkcją tego grafenu. NASA kupuje go regularnie podobno on naszych. Pozdrawiam :)
Może już padło to pytanie, na tej skali Jakoś/Cena w 13min.14sek. na pewno chodzi o odparowanie krzemu z węgliku krzemu czy raczej coś innego? pozdrawiam
Jest końcówka 2022r i dalej czekamy na rewolucję
Szanowny Panie Dawidzie!
Chcę Panu niezmiernie podziękować za Pana nieocenioną działalność. :)
Jest Pan, według mnie, najrzetelniejszym i najciekawszym kanałem naukowym na polskim YT. Dla mnie Naukowy Bełkot jest jedynym polskojęzycznym źródłem czerpania wiedzy naukowej, traktuję go na równi z m.in. "Scientific American".
Tak trzymać! Niech Pan pokaże, że czołówka polskiego UA-cam wcale nie musi składać się z taniej komercyjnej szmiry.
Maciej Mańka Jesteśmy w internecie - jestem Dawid nie jakiś Pan ;). I dziękuję za miłe słowo oczywiście ;)Serdecznie pozdrawiam
Uwaga! Naukowy Bełkot
O ja tez sie ciesze że trafilem na ciekawy i przedewszystkim normalny kanał :), już ręce opadają jak sie widzi strone głowną yt a na niej jakis cybermarian, czy inne chujostwa typu abstrachuje.
A i taki skarb jak Ty musi dbac o siebie, wiec polecam wykłady lekarza o nazwisku Jerzy Zięba :)
Jan Jan Lepiej nie krytykować idoli gawędzi bo sobie wezmą to do serca i zacznie się wojna na zasadzie: "jesteście z nami albo przeciwko nam" a chodzi przecież o popularyzacje nauki ;).
Maciej Mańka W dużej mierze zgadzam sie z przedmówcą. Mam tylko 1 małe ale... kurcze! dykcja! masz taką intonacje, akcent że brzmisz troche jak... zmeczony nauczyciel :(
+Uwaga! Naukowy Bełkot Dawidzie czy znasz kanały takie jak Vsauce?
7:55 lubię takie wtrącenia u Ciebie :D
xD
:)
No, są za... wyśmienite :D
Jak podłożycie pod to dobry bit, to wychodzi zajebisty rapersko-naukowy utwór :D
Dzięki, między innymi Twój materiał pomógł mi przygotować prezentację na temat grafenu na studia. Fajny filmik żeby zapoznać się z tematem na początek.
Tyle gadania na ten temat w mediach a tu nagle wszystko mi sie ladnie wyjasnilo! Dzieki!
"Fizyk brytyjsko-holenderski pochodzenia niemieckiego urodzony i wychowany w ZSRR" Niezłe multikulti
+SPHRAX i pewnie matka Polka xD
I kredyt w USA
...przez żydowskich spiskowców!
Raczej multicywilizacja :)
Coś, jak np. Mitsubishi carisma. Taki mieszaniec ;-)
To chyba Twój najciekawszy i najbardziej pouczający odcinek. Oby takich jak najwięcej !
Jak Cię oglądam to czas jakoś szybciej leci, nawet jak mówisz o czymś, o czym wiem. Propsy
Czekam na ultracienkie prezerwatywy z grafenu.
Ultracienkie, przewodzące ciepło, niepękające i dające pełną ochronę przed tryprem.
***** Ale wodę przepuszczą
Marcin HRN
czystą! co Ci szkodzi woda?
Marcin HRN Super sprawa, będzie można zrobić szybkie siku bez zdejmowania i jeszcze zostawić na noc w razie kaca;)
***** I co ten wegiel spowinowacil, ze zmutowala?
Brawo! Właśnie takie audycje powinny pojawiać się częściej w sieci. Gratuluję :)
Super było sobie odświeżyć to Słowo na sobotę. Ciekawy jestem co teraz mógłbyś opowiedzieć o tym materiale.
PS. Dzięki za wykład w Opolu.
Pozdrawiam.
Jedyny kanał, który na tą subskrypcje w pełni zasługuje. Świetna robota, na prawdę!
Matko z Buska! Rewelacja! Dawid jesteś Wielki!
Słyszałem o grafenie, ale perespektywy jego aplikacji doslownie rozłorzyły mnie na łopatki. To już nie brzmi jak s-f, to JEST s-f, nieco przerażające. Historia uczy nas, że postęp nieraz dokonuje się nie drogą ewolucji/optymalizacji/miniaturyzacji a w postaci gigantycznego skoku naprzód.
Super Program- pozdrawiam
Swietna inicjatywa, rzeczowo i ciekawie przedstawione zagadnienie.
Super! Więcej o nagrań o materiałach poproszę!:)
Niesamowite, bardzo dobry odcinek.
Szanowny Panie, dziękuję za ten materiał i bardzo proszę o więcej. Proszę niech Pan zrobi w swoim stylu materiał o tym co grafenem niemal jest albo co….
Byłem w muzeum Nobla niedawno i miałem okazję na własne oczy zobaczyć eksperymentalną taśmę :)
Dziękuję za twoją dobrą pracę 🙋♂️🕺
Pięknie, ciekawie, jak kiedyś Kamiński i Kurek w "Sondzie" Bardzo mi się podoba :)
Dziekuje za interesujacy vlog
Coś nam się spóźnia ta rewolucja ;)
Jest 2019 i nadal nic się nie ruszyło
Jest 2020 i nadal nic się nie ruszyło
Prace nad grafenem cały czas trwają, ale wciąż grafen jest zbyt drogą substancją do produkcji aby tworzyć ją na masową skale i budować z nich komputery telefony etc
@@zbigniewdelikowski982 trwają trwają, ale tylko na papierze :PP
Patent na grafen polskich naukowców został podobno wykupiony przez zagraniczne firmy, a te go nie rozwijają. Dlaczego? Bo grafenowe materiały byłyby tak wytrzymałe, że inne produkty nie sprzedawałyby się i nie przynosiły zysków :)
@@adrjunh3r351 Piękna teoria spiskowa, ale raczej bez sensu. Kiedy bodajże DuPont zaczął produkować rajstopy z nylonu niemal splajtowali, bo one się prawie w ogóle nie przecierały. Dlatego specjalnie pogorszyli jakość tego nylonu i teraz oczka lecą od samego patrzenia ;P Rozwijanie metody pozyskiwania grafenu nie musi mieć nic wspólnego z możliwością pogorszenia jego wytrzymałości tam, gdzie komu wygodnie ;)
@@robertgdansk ależ oczywiście! Ale nasuwa się pytanie po co mają wydawać pieniądze na opracowywanie materiału który i tak ma być niezbyt wytrzymały, kiedy już teraz są materiały których można do tego celu użyć?
Świetna produkcja. Gratuluję !
A może jakiś odcinek po latach o losach polskiego grafenu? Po tym jak odsunięto dr Łuczyńskiego z ITME i zmarnowano potencjał zespołu naukowców pod wodzą dr Strupińskiego.
No coś nie ma tej rewolucji
Może by tak update o tym co udało się osiągnąć z użyciem grafenu przez te parę lat? Potencjał tak wielki, a jakoś się o rewolucji nie słyszy. A odcinek rozbudza ciekawość :)
Zrób proszę filmik o witaminie B17, czyli amigdalinie :) to mega ciekawy i kontrowersyjny temat.
Marta Szałwińska już jest o niej dużo w jednym z filmów o truciznach na wyciągnięcie ręki
Obejrzałem już wybiórczo kilka Twoich filmów i zawsze były to ciekawe materiały, zawsze też łapka wędrowała w górę. Za ten film daję Ci suba. Nie zawiedź mnie ;-)
Już nie mogę się doczekać jak za sto lat jakiś inny jutuber zrobi filmik o tym jaki to następny pierwiastek jest super i wogule jest lepszy od diamentu i od grafenu ogólnie od wszystkiego
za sto lat może nie być youtuba
Czy dobrze zrozumiałem, że grafen jest bardziej wytrzymały niż grafit złożony z kilku warstw grafenu?
dominikstepien2000 tak
Uwaga! Naukowy Bełkot Mam jeszcze dwa pytania, dlaczego grafen przepuszcza wodę i dlaczego tylko i wyłącznie nią?
Tyle że w graficie warstwy grafenu bardziej przypominają posklejany płatki śniegu.
Grafen produkowany docelowo ma być 1 ciągłą substancją. Tak samo jak garść monet nie ma wytrzymałości bloku metalu.
dominikstepien2000 no właśnie to bez sensu
dominikstepien2000 Nie sam grafen a tlenek grafenu. Nie trafiłem na jednoznaczne wyjasnienie. To które najbardziej do mnie przemawia można przedstawić mniej więcej tak:
W tlenku grafenu są pory, wokół których jest dużo atomów tlenu. Jak jest dużo atomów tlenu to jest dużo łądunku ujemnego. Czyli aniony (jak chlor) będą odpychane z tamtych rejonów. Cząstki nienaładowane są odpychane z powierzchni grafenu generalnie, ponieważ jest coś takiego jak siły dyspersyjne. Jeśli coś nie ma ładunku to będzie przyciągane przez inne ciało bez ładunku, ale nie na nieskończenie małą odległość - czyli cząstki nienaładowane najchętniej będą się znajdowały w pewnej odległości od powierzchni a więc i porów. No a woda jest odpowiednio mocno naładowana, żeby zbliżyć się do otworów. Nie jest to jednak tak duży ładunek, żeby udało jej się trwale przyczepić do grup tlenowych w okolicy. No i jest wystarczająco mała aby przejść przez takie "oczka", bo podobnie zbudowany alkohol etylowy już jest zbyt duży...
To oczywiście ogromne uproszczenie, ale inaczej nie da się tego "przystępnie" wytłumaczyć...
Pozdrawiam
Czekam na rozwinięcie tych "trudnych" tematów
Super ciekawie i treściwie : )
Świetny materiał!
Oczywiście, że przenikalność przez błony komórkowe jest już badana. Jest już nawet hipoteza użycia grafenu do walki z rakiem, mówiąca, że można zachęcić grafen do układania się na nowotworze tak, by odizolować go od potrzebnego mu do rozwoju budulca.
Dzięki!!
9:40 Uwaga! Naukowy Bełkot
W naturze węgiel występuje w jeszcze jednej postaci : jako fullereny. Znaleziono je w sadzy. Są oczywiście fullereny syntetyczne, jak nanorurki, lecz typowy fulleren np. o nazwie futbolan (C60) jest jak najbardziej naturalny..:)
Dobry odcinek, pozdro.
Swietny wyklad 👌.Pozdrawiam 🇺🇸
Grafen jest również szansą dla Polski - polscy naukowcy opracowali tanią technologię produkcji tego materiału. Polska metoda została już opatentowana więc jeśli rząd będzie chciał ją komukolwiek sprzedać to trzeba będzie tych sprzedawczyków postawić pod mur i rozstrzelać za działanie na szkodę kraju.
MrPolakWalczacy polska metoda pozyskania grafenu nie jest już najtańsza ani najlepsza.
MasterBata A kto opracował lepsza technologię produkcji grafenu??
MrPolakWalczacy i co z tego skoro i tak nie będziemy z tego korzystać na szeroką skalę, ponadto jeśli nadarzyła by sie okazja polacy by sprzedali technologię za "damski chuj"
a jak wyglada to dzisiaj?
Ale już dawno to sprzedali za grosze xDdd
Super kanał!
Zajebisty odcinek :)
2:40 jednego pierwiastka a nie jednego zwiazku. Dziekuje dobranoc
Uwaga! Naukowy Bełkot Kurcze uwielbiam twoje filmy, szczególnie te o szczepionkach. Ostatnio wpadłem na ciekawy temat jakoby witamina B17 Laetrile, była wysoce skuteczna przy walce z rakiem.
Niestety jako osoba tylko amatorsko zainteresowana chemią i biologią mam kłopoty z dokładnym przestudiowaniem tematu. Ale pomyślałem sobie że to by było świetne jakbyś dał radę przygotować podobny odcinek. O raku, albo o witaminach. Może to głupie że proszę ale twoje filmiki do mnie przemawiają najlepiej z wszystkich naukowych serii na UA-cam. :)
Mógłbym prosić o kilka słów nt metali hydrofobowych, a właściwie o sposobie w jaki są kształtowane przy pomocy lasera?
PS. Świetny kanał, oby tak dalej.
Świetne wideo! Oby tak dalej :)
czytałem wcześniej o grafenie i o jego możliwościach elektronicznych, ale nie spodziewałem się tak szerokiej palety zastosowań w dzisiejszych czasach
Nie dość,że elektrony gnają w nim jak po... bardzo szybko gnają xDD
gnają jak po.... :) łapka za to!
Jeżeli dobrze myślę,to jest jeden poważny problem,podczas tego szybkiego ładowania elektrony poruszają się z zawrotną prędkością.Kiedy się telefon naładuje,to trzeba natychmiast wyjąć ładowarkę z gniazdka,bo jak się zostawi to rachunki za prąd będą olbrzymie.Stanie się tak bo te 2 lub 3 godziny ładowania to 10 sekund,a jak się zostawi na godzinę,to wyjdzie tak jakby to było coś około 30 dni :/
jakby to było 1 kwietnia to bym nie uwierzył :D
7:55 hahahaha widać ze czujesz sie naturalnie i swobonie :)
Jeżeli tlenek grafenu nie przepuszcza atomów helu to... czy można z nich zrobić balony meteorologiczne latające bardzo długi czas?
Fajny kanal
Może jakaś aktualizacja co do tego tematu? :) materiał świetny i zaciekawiło mnie co podziało się w kierunku grafenu przez ostatnie 3 lata :) jakiś czas było o nim głośno a teraz cisza w eterze.
Pozdrawiam
Zaciekawiła mnie informacja o tym, że prędkość poruszania się elektronów w przewodzie miedzianym (sieci elektrycznej) wynosi kilka cm/min. Za to wielki plus:D Dla ciekawskich: w przewodzie miedzianym przy typowej gęstości prądu 4A/mm2 prędkość uporządkowanego ruchu elektronów wynosi zaledwie 1/6 mm/s.
Może na 10 rocznicę film podsumowujący ile zapowiadanych zastosowań wypaliło a ile nadal jest w sferze planów czy marzeń?
Wierszyk mojej koleżanki, stworzony by zapamiętać odmiany alotropowe węgla "Diament, grafif, grafen, fulereny są lepsze niż kebab z przeceny".
Bardzo ciekawe a przy tym śmieszne .
Długo jeszcze na mamy czekać na rewolucję?
+Lunder a teraz? Ile jeszcze?
Polacy generalnie mają patent w UE i USA na produkcję grafenu z najlepszą jakością na świecie. A na samą rewolucję też przyjdzie czas. Obecnie procesory budowane są (m.in.) z krzemu, jednak grafen okazuje się być w tej sytuacji od niego lepszy, więc prędzej czy później taki Intel na przykład wyda pierwsze procesory grafenowe.
Michał Wesoły
Nie nie nie procesorów grafenowych nie będzie! Jak by miały być to już by były.
www.purepc.pl/procesory/grafenowe_procesory_pojawia_sie_w_2022_roku
Michał Wesoły
Prototypowe procesory z grafenu wyprodukowane zostały już jakiś czas temu i nic z tego nie wynikło. IBM zbudował procesor 100 rdzeniowy a nawet komputer kwantowy i nadal używamy starych przestarzałych komputerów krzemowych... nie dla psa kiełbasa!
Dlaczego jeszcze tego nie mamy w naszych domach? Wszystkie firmy zajmujące się produkcją produktów, które zastąpiłby grafen musiałyby upaść
Matejko albo sami musieliby tworzyć grafen :D
był kiedyś taki program historyczny "Encyklopedia II Wojny Światowej" (Bogusław Wołoszański) i twoje filmy przypominają tamten program sposobem przedstawienia tematu
Wole nauki humanistyczne ale kanał szanuję.
Co z tego udało się dotąd zrealizować? Może czas na kolejny odcinek? :)
Z ciekawości: co by powstało z przetopienia węgla? Też grafit?
No i warto dodać udział Polaków. Niestety technologia zostanie sprzedana ponieważ "nasz" nierząd nie jest polski :/
+m4rtin77 dlatego nie można do tego pozwolić a jak będą próbować to trzeba ich się pozbyć!
BassHead 13:20
Ta techologia była równie "realna" jak gaz (g)łupkowy.
ciesze sie ze nie jestem jeszcze w sile wieku ;)
Jak idzie rewolucja grafenowa? Mowie sprawdzam po 5 latach ;)
Nie dziś.. ale kiedyś
Niech wróci słowa na sobotę
Super kanał! Dobrze że na niego trafiłem 😀. Jak robisz te efekty na swoich materiałach? Na jakim programie pracujesz? Gratuluję pomysłu i wiedzy. Po obejrzeniu tylko jednego video jestem podekscytowany i niecierpliwością czekam na następne! Pozdrawiam 👍
Jest to materiał z 4 Kwietnia 2015 roku, teraz mamy 11 Marca 2017 czyli prawie 2 lata po udostępnieniu. Jak się ma temat Grafenu teraz?
Właśnie, był taki boom, wszędzie trąbili, a teraz cisza jak makiem zasiał.
Gdzie ta rewolucja, pytam się?!?
No właśnie???
Leci sub, zainspirowałeś mnie do napisania pracy naukowej na ten temat ( :
żarówka grafenowa wydajniejsza niż led i świecąca światłem dziennym :-)
Chemicy łączmy się :))))
Jako ciekawostkę dodałbym w tym filmie jedynie , że grafen został odkryty w sumie przez przypadek i jak przystało na Rosjan w barze przy piwie :) Szkoda też, że obecny minister gospodarki w instytucie pracującym nad grafenem obsadził "swojego" człowieka zamiast pozostawić doktora, który znał się na tej robocie, że tak powiem potoczne. Ogólnie całość bardzo ciekawa, szczególnie, że na studiach miałem trochę o tych mniej przyjemnych rzeczach jak fermiony bozony itp. itd. :P
Jesteś naszym Nestorem ;]
Zrób film o BCAA! :)
I co z tym grafenem? Cicho się zrobiło w temacie.
Procesor==Tranzystor,jeszcze do niedawna był problem ze stworzeniem Grafenowego tranzystora :D.
7:56 - so close XD ach, ta grzecznościowa cenzura...
2 lata minęły... jakiś przełom?
Juz 4
5
6
To znaczy, że może on zatrzymać również pocisk? Do jakiej prędkości kinetycznej?
Skoro hamak ktory utrzymalby kota wazylby tyle co jego wąs, to mozna by nawet zrobic kamizelke ktora zablokowalaby pocisk czolgu. Jedyny problem bylby z odrzutem
1:09 Mam pytanie:
Po co to robili? Odbiło im?
oglądam kanał od niedawna i jestem pod wrażeniem Twojej rzetelnosci. czy mógłbyś napisać kim jesteś z wykształcenia? z w
treści odcinków wnioskuję że chemikiem lub biologiem.
robi doktorat z chemi
Czekam na procesory z grafenu :)
Ale te ceny szybko spadają. Kiedyś ultra drogi. Dziś jest dodawany do opon rowerowych.
Mam nadzieje, że jak dorosnę to juz nastąpi rewolucja grafenowa. Oh jakbym chciała taki postęp zobaczyć
Chętnie bym tez zobaczyła aktualizacje tego materiału i jakieś jego rozwiniecie - szalenie ciekawy temat!
To co koledzy produkujemy grafen
Świetny film. Nie zrozumiałam tylko, dlaczego ten jeden elektron walencyjnym decyduje o niezwykłych właściwościach grafenu. Ponadto co to za siła trzyma warstwy grafenu ze sobą w graficie?
Joanna Przedziałkowska Są to tak zwane oddziaływania dyspersyjne. Jednym z ich rodzajów są siły Van der Waalsa, które umożliwiają gekonowi chodzenie po suficie...
A co do jednego elektronu, to mamy wtedy do czynienia z czymś podobnym do chmury elektronowej w benzenie. Orbitale na których znajduje się elektron przenikają się i w efekcie elektron "może być wszędzie, o ile już tam nie jest". Wiem, że to trochę nieintuicyjne ale tak już jest z fizyką kwantową. W graficie mamy chmurę elektronów nad i/lub pod płaszczyzną a nie zestaw pojedynczych elektronów...
Pozdrawiam
Chmura elektronowa jest do wyobrażenia sobie. Pamiętam, jak moja córka w bardzo wczesnym dzieciństwie wzięła do ręki taki duży naszyjnik (kawał blachy- pacyfka na grubym łańcuszku) i zakręciła bardzo szybkiego młynka. Myślę, że to było to samo :)
Pozdrawiam i dziękuję za bardzo ciekawe filmy.
chciałbym poznać Pana zdanie na temat lądowania na księżycu?
Nie było czegoś takiego jak "londowanie" na księżycu. Ha ha....
Radykalny Liberał szczęśliwy?
A czy mógłby pan w słowie na sobotę opisać te substancje o których pan mówił na końcu tego odcinka?
Co jest nie tak z funkcjonującym w społeczeństwie wyobrażeniem plastra miodu?
O taak... SCIENCE B.... rawo ^^
Węgiel kamienny, bez postaciowa forma węgla :D dobre :D
Słyszę ze prowadzącemu sie poczucie humoru rozkręca ( tak trzymac). Chcialem sie dowiedziec czy skoro jestes chemikiem sam prowadzisz jakieś badania i czy zdradzisz czego mogą dotyczyć?
Wpływ pola magnetycznego na zjawiska fizykochemiczne w układach koloidalnych... tak najogólniej można to ująć
Zrobisz o tym odcinek???
Trochę wstyd, że na koniec nie ująłeś ani nie wspomniałeś totalnie nic o tym, że obecnie Polska jest liderem w produkcji najwyższej jakości grafenu przy najniższysz kosztach. Polski rząd te metodę wspomógł i dlatego wkońcu została ona opatentowana ! (nie jak to zrobili zBlue Ray czy kamizelka kuloodporną) Obecnie nasz krajowy grafen jest najlepszy i mamy pierwszy na świecie zakład który niedawno również jako pierwszy ruszył z masową produkcją tego grafenu. NASA kupuje go regularnie podobno on naszych. Pozdrawiam :)
Filip Gierszewski O kamizelce kuloodpornej nie wiedziałem. Dzięki za informację.
Filip Gierszewski 13:20
Dla mnie Polska powinna robić z tego użytek, tworzyć z niego coś, jak na razie tylko go sprzedaje.
szkoda że co 4 lata wybieramy jełopów co kradną i nie umią zadbać o Polskę
O ile mi wiadomo, patent produkcji został sprzedany do stanów.
Może już padło to pytanie, na tej skali Jakoś/Cena w 13min.14sek. na pewno chodzi o odparowanie krzemu z węgliku krzemu czy raczej coś innego? pozdrawiam
Przydala by sie aktualizacja tematu😅