Batman był super. Grałem w niego jak dziki na ZX Spectrum u kolegi, ale dochodziliśmy do miejsca, gdzie nie można było przejść dalej. Winda wjeżdżała do góry, ale zamiast wyświetlić nowe pomieszczenie, nic się nie działo. Okazało się, że ta wersja giełdowa była źle złamana i gry nie można było skończyć. Na całe szczęście miałem kolegę z Amstradem CPC 464, który miał oryginał Batmana przywieziony przez jego tatę z Niemiec i skończyliśmy grę razem na tym Amstradzie. Świetna gra, jak zresztą wszystko Ritmana. Teraz gram w Batmana na ZX Spectrum Next i bawię sie wyśmienicie :)
Nie będę Was chwalił, ale odcinek rewela. Naprawdę miło mądrych posłuchać. Wam ze spokojnym sumieniem oddałbym mój zasób starych, growych czasopism, kompów, gier, joysticków, konsol ..., bo byłbym pewny, że to będzie dla nich dobry dom, że zrobicie z nich użytek dla nowych pokoleń. Mam nadzieję, że jak zrobię z siebie upload do chmury, to moi synowie Was obejrzą i posłuchają, i usłyszą w co ich stary młócił za dzieciaka. To teraz do odcinka o symulatorach :) Pozdrowionka!
Dobry wieczór Panowie. Bardzo dobrze was widzieć i słyszeć. Moja morda się cieszy za każdym razem gdy pojawia się wasz nowy film. Pozdrawiam Rysława i Huberta.
Chłopaki, a gdzie Lumo, czyli piękny list miłosny do klasycznych gier izometrycznych? Gdzie Great Escape oraz Where Time Stood Still? Gdzie Pyracurse? Widzę, że jest materiał na dogrywkę :)
Nikt się nie spodziewał nowego LOADINGu w piątek w nocy. ;-) Ciekawy temat, pamiętam ten klimat kiedy odkrywałem Knight Lore czy Night Shade, z początku bez opisu dużo nie zdziałałem, ale już samo chodzenie po tych "światach" dawało wielką frajdę. Dzięki i Pozdrawiam ekipę. ;)
Izometryczne gierki to mocna strona Amstrada, bo zwykle jego wersje były albo bardziej kolorowe albo we większej rozdziałce niż na innych 8bit. Amstradowa baza gier wymienia ok 150 izometrycznych tytułów. A z tych omówionych w tym filmie brakuje tylko Pentagramu, ale C64 też nie dostał. www.cpc-power.com/index.php?page=database&lemot=3D%20iso Jest parę które odkryłem dopiero po latach, i zaskoczyły mnie tym jakie są ładne. :) www.mobygames.com/game/escape-from-the-planet-of-the-robot-monsters/screenshots www.mobygames.com/game/cpc/indiana-jones-and-the-fate-of-atlantis-the-action-game/screenshots www.mobygames.com/game/leviathan/screenshots Inside Outing www.cpc-power.com/index.php?page=detail&num=170 La Abadia Del Crimen www.cpc-power.com/index.php?page=detail&num=222 Return Of The Jedi ua-cam.com/video/4u_jfhb34_I/v-deo.html Amstrad - Warlock ua-cam.com/video/rFiZdOnKRcA/v-deo.html PS. W słowie Fairlight jest literówka. I brakuje linka do Bobby Bearing 1:06:30 PS2. Knight Lore w 2009 doczekał się ślicznego remake na MSX2. - Pozdrawiam. :) www.mobygames.com/game/msx/knight-lore-remake/screenshots
Kopiowanie map w Bajtku zaczęło się od pierwszego kolorowego numeru i od mapy do Tir Na Nog. Mówiłem zresztą o tym na jednym z wykładów. Marek widział! :)
@@LoadingPodcast Jeden z niewielu przypadków gdzie wersja na Atari była lepsza od wersji na C64 (o dziwo zastosowano tam widok z góry - była nieizometryczna ; być może ze względu na wolniejsze CPU C64) :)
Sabre Wulf takim Azteckiem mi jakoś zajeżdza :) te potwory i machanie szabelką...BTW Z Na Spectrum zetknąłęm się pierwszy raz w życiu z grami. Był to rok 87-88 bodajże. Jet Pack, Manic Minner, Renegade pozamiatały mój mały móżdzek...po tym świat nie był juz ten sam.
Z tego gatunku najczęściej odpalalem Spindizzy i Glider rider. Mapa w Spindizzy na C64 była ciekawie zaprojektowana. W środku mapy znajdował się hub łączący cztery mniejsze mapki, o różnych poziomach trudności.
Ja miałem Head over Heels na początku lat '90 na Atari. Prawie na pewno zamówiłem to z katalogu firmy "Atari Studio AS" zwanej później Mirage Software i mieszczącej się na ulicy Abrahama w Warszawie. Mieli chyba taki świeży katalog z nowszymi rzeczami. Nagrali mi to na składance na zamówienie razem z kilkoma innymi mało znanymi grami wybranymi z katalogu. Wydaje mi się, że zobaczyłem w jakimś piśmie, że ta gra jest na Atari 8-bit a potem widząc ten tytuł w ich katalogu do ostatniej chwili nie wierzyłem, że to będzie ta gra. I to było to :) Potem to miałem jeszcze raz chyba na składance z Grzybowskiej w turbo. I to musiało być wcześnie bo potem jeszcze długo miałem stację dysków do Atari więc na kasetach gier nie kupowałem.
Udało mi się znaleźć ten zestaw! Tutaj udostępniłem zdjęcie: ibb.co/6gXwDbw Jest w połowie pierwszej strony zestawu 42 od firmy TOMsoft. Te zestawy kupowałem w Warszawie na giełdzie na Grzybowskiej. Nazwa troszkę skrócona ale to jest ta gra! Pamiętam jak byłem zaskoczony bo sam podejrzewałem błąd przy jej opisie - chyba w Bajtku - który podawał Atari XL/XE jako dostępną platformę ale nikt ze znajomych o niej nie słyszał.
Fakt, na Atari było mało izomerycznych gier ale Amaurote to było mistrzostwo, jeszcze poprawione niedawno. Ale jako atarowiec na Knight Lore czy Fairlight patrzyłem zazdrośnie. Potem jako posiadacz C64 muzyka z Fairlight mnie urzekła.
Coś późno widzieliście Night Lore, ja tam pamiętam ferie zimowe w 1985 w Pałacu Pod Baranami jako pierwsza styczność z tą grą. Ja pierdziu, ciężko było zerknąć przez gęsty tłum na kogoś kto tam grał na tym, ale japy opadały wszystkim faktycznie.
Panowie jak zawsze super :) Tylko gdzie moje ukochane Crystal Castles najlepiej w wersji na automaty z trackballem ? Bo takie pamiętam z barakowozu, chyba jedyny arcade w oryginalnej budzie jaki tam stał.
Gun Fright i Night Shade działały na Filmation II, gdzie Knight Lore, Alien 8, Pentagram na Filmation (I). Silnik został tak nazwany, bo miał przypominać filmy animowane. I to zarówno pod względem efektu jak i tego, jak jest postać animowana (fragmenty ciała osobno animowane). I dołączam do wyliczanki ;) Gdzie Great Escape, które "symulowało" życie obozowe? Gdzie Movie, gdzie można było gadać z ludźmi i gdzie ciekawostka o tym, czemu mieli ręce w kieszeniach? Gdzie hiszpańskie "imię róży", uznawane za jedną z najlepszych izometrycznych gier na zx-a, a ostatnio nawet przetłumaczone na angielski? ;) Gdzie Pyracurse? Gdzie Strike Force Cobra, gdzie też wybierało się postaci? Gdzie Indiana Jones and the Fate of Atlantis? A nie, bo to ino ciekawostka w sumie bardziej. Tak naprawdę to było od groma takich gier. Nigdy osobiście nie rozumiałem, czemu Knight Lore jest tak uwielbiany (inna sprawa, że i KL i A8 mi wpadły jednocześnie, a A8 mi settingiem bardziej pasował). Pentagrama i Alien 8 (którego wolałem od Knight Lore) bym zlał i wspomniał przy Knight Lore tylko. Amourette lubiłem, choć trafienie bombą w muchę było koszmarnie ciężkie. Na ZX-a średnio się grało, na C-64 nie było izometryczne, ale na Atari było świetne. Ponieważ nie wiedziałem, o co chodzi (a chodziło o uratowanie miast przed muchami, zabijało się i muchy i ich królową), to ja zajmowałem się równaniem miast z ziemią. Z niszowych gier dość miło wspominam jeszcze Triaxos, w którym dało się na ściany przenosić, więc mapa będąca kostką 3x3x3 była dość spora, gdy wziąć pod uwagę wszystkie ściany. To wszystko może fajnie brzmieć, dopóki się nie zobaczy, jak ta gra faktycznie działała.
Dobre uzupełnienie :) MOVIE jest w odcinku o detektywach, IMIĘ RÓŻY w Piórem i bajtem, Great Escape w Za murami za kratami. Reszta się nie załapała bo i temat nie jest jeszcze skończony (Marcin)
@@LoadingPodcast a właśnie, macie dostępną listę, gdzie dana gra była? Bo można by dokładać link do każdego odcinka, aby znaleźć :) gdyby wspomnieć na koniec odcinka albo lepiej, w opisie i by się uniknęło wyliczanek takich jak moja :)
Pamiętam taką izometryczną gre z commodore w klimacie sf, gdzie w intrze był pokazany komputer ze stacyjką na klucz jak w samochodze a przemierzając kolejne pokoje mogliśmy trafić na taki z wielką dziurą w podłodze , byłbym wdzięczny gdyby ktoś kojarzył i podał tytuł , była jeszcze taka gra z pegazusa - snake rattle n roll :) grafika zrobiła na mnie wielkie wrażenie
Nie zgodzę się, że to było odcinanie kuponów? To był odrębny typ gier który miał rzeszę swoich fanów. To tak jakby utyskiwać, że kolejnym shooterze znów leci się w prawo i strzela... Zarzut że te kolejne gry były robione dla kasy także nie ma sensu - które nie były? Klonami Knight Lore były też min. Molecule Man, Crusader, Sveevos World, Attack of Killer Tomatoes i wiele innych których niestety tytułów już nie pamiętam. Szkoda że nie nie opisaliście najładniejszej IMO gry izometrycznej gry na ZX Spectrum - Hydrofool, był też kapitalny duet grywalnych gier - Highway Encounter i Alien Highway gdzie trzeba było w określonym czasie przeprowadzić piramidkę na koniec planszy. Był też protoplasta RTSów - Nether Earth. Była kapitalna strzelanka kosmiczna HATE, był hiszpański La Abadia del Crimen na podstawie powieści "Imię Róży", Glider Rider, NEXOR, Pyracurse, Kirel czy Movie.
Artur gra Movie jest omówiona w odcinkach o detektywach, a Imię Róży w retransmisji naszego występu na pixel heaven 2019 pt Piórem i bajtem. Reszta gier nie weszła bo postawiliśmy na te które znamy
@@LoadingPodcast Jasne, to nie był zarzut tylko forma uzupełnienia. Na Speca była masa takich gier, nie licząc reszty komputerów, musielibyście zrobić chyba kilka odcinków aby wyczerpać temat.
Czy tylko ja przy takich izometrycznych grach siadałem nierównolegle do monitora? 😃 Musiałem sobie w głowie ustawić gdzie jest przód, gdzie postać pójdzie gdy wychylę joystick w przód. No bo przecież nie po przekątnej tych rombów (w górę ekranu)... 😂 Do dzisiaj trochę mnie irytuje taka grafika. Chociaż oczywiście doceniam i bardzo mi sie taka grafika podoba (atarowskie Amaurote, spectrumowe Knight Lore). Jeżeli ktoś się nie orientuje to oglądając ten odcinek może mieć wrażenie, że ciągle mówicie o jednej grze. 😃 One wszystkie wyglądają niemal identycznie. Chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że pewnie diabeł tkwi w szczegółach... Fajny przegląd, fajny odcinek. Pozdrawiam. 👋
Na Atari mielismy ten swoj izometryczny open-world w Action Biker. I szkoda ze omineliscie Amaurote. Byloby to lepsze rozwiniecie tematu niz klony Knight Lore.
Spoko temat, chociaż ja nigdy nie zajarałem się tymi izometrycznymi gierkami. W ogóle nie kumam o co chodzi z tym zx spectrum. Totalnie nie kumam fenomenu. Pozdrawiam Panowie i czekam na kolejny odcinek.
To żadna tajemnica, fenomen ZX Spectrum polega na tym że dla wielu ludzi był to pierwszy komputer, był to najpopularniejszy system w Polsce w latach 82-86 (Spectrum, Timex, Unipolbrit, Elwro) i mają z nim super wspomnienia. Nie ma za co.
The Last Ninja - czyż nie jest to rzut izometryczny? Rozumiem, że można pominąć Arnie , Action Biker, Crystal Castles, HeroQuest itd. Ale, żeby nie wspomnieć o serii The Last Ninja, albo o Vendetta - to chyba trzeba się z komodorkiem nie lubić. Trochę wyszło tendencyjnie Knigt Lore i kuleczka a potem wybrane ich klony.
@@LoadingPodcast oglądałem, chodziło mi o to, że izometryczne gry nie ograniczają się tylko do klonów knight lore i tych kuleczek. Na 8 bitach było tego więcej. No chyba, że odcinek miał być o tym jak duży to był przełom na zx spectrum, a potem jak to kontynuowano w wybranych klonach - to trochę mnie tytuł zmylił.
A ja wam polecę 2 tytuły. Pierwszy to remake knight lore ua-cam.com/video/Ad32ynlBtN0/v-deo.html, a drugi to shardlands ua-cam.com/video/KYfmJ6pgM6c/v-deo.html
Byla jeszcze swietnie wygladajaca na C64 gra Inside Outing, gdzie bohater miał bardzo podobną do amstradowego get dexter animację chodzenia. Świetnie to na c64 wyglądało i było szybkie w przeciwieństwie do leniwych konwersji z zx. Szczerze to myslalem, ze mus by sie pokazala w tym odcinku, ale jak zwykle c64 po macoszemu ;)
Spectrumowe "Leniwe konwersje" czyli Nosferatu i Night Shade (bo innych nie było) były na komodzie w hi-resie co powodowało ograniczenie kolorów. Gdyby zrobili w zwykłej dla C-64 rozdzielczości te gry wyglądałyby z wielkimi pixelami jak sałatka warzywna.
@@Artur-vh3nk leniwe konwersje to chodzi o niewykorzystywanie mozliwosci sprzetu takich jak np spritey, tylko przenoszenie jak leci ze spectrum. Tam za wszystko odpowiadal procek, ktory mial szybszy zegar, co na wolniejszym 6502 powodowalo spowolnianie gry.
Jeżeli lara Croft była pod facetów to każda z gier z dobrze wyglądającym facetem była pod kobiety, a każda w której byłeś rycerzem była pod księżniczki.
Pro-tip dla Michała. Jak nie masz nic do powiedzenia na jakiś temat, to możesz, uwaga, nic nie mówić. Słowotok o tym, że masz nic do powiedzenia jest deczko denerwujący, szczególnie gdy przerywasz komuś kto próbuj coś powiedzieć. A poza tym uważam, że robicie świetną robotę.
Dziękuję za tipa. Ja też mam jednego w ramach wdzięczności. Jak nie ma co oglądać w internetach to dobra książka zawsze na propsie niż słowotok Michała który nie ma nic do powiedzenia. A poza tym uważam, że konstruktywna krytyka jest spoko (Michał)
Batman był super. Grałem w niego jak dziki na ZX Spectrum u kolegi, ale dochodziliśmy do miejsca, gdzie nie można było przejść dalej. Winda wjeżdżała do góry, ale zamiast wyświetlić nowe pomieszczenie, nic się nie działo. Okazało się, że ta wersja giełdowa była źle złamana i gry nie można było skończyć. Na całe szczęście miałem kolegę z Amstradem CPC 464, który miał oryginał Batmana przywieziony przez jego tatę z Niemiec i skończyliśmy grę razem na tym Amstradzie. Świetna gra, jak zresztą wszystko Ritmana. Teraz gram w Batmana na ZX Spectrum Next i bawię sie wyśmienicie :)
Nie będę Was chwalił, ale odcinek rewela. Naprawdę miło mądrych posłuchać.
Wam ze spokojnym sumieniem oddałbym mój zasób starych, growych czasopism, kompów, gier, joysticków, konsol ..., bo byłbym pewny, że to będzie dla nich dobry dom, że zrobicie z nich użytek dla nowych pokoleń.
Mam nadzieję, że jak zrobię z siebie upload do chmury, to moi synowie Was obejrzą i posłuchają, i usłyszą w co ich stary młócił za dzieciaka.
To teraz do odcinka o symulatorach :)
Pozdrowionka!
Suuuuper odcinek! Panowie, robicie wspaniałą robote!
Dzięki :)
Dobry wieczór Panowie.
Bardzo dobrze was widzieć i słyszeć.
Moja morda się cieszy za każdym razem gdy pojawia się wasz nowy film.
Pozdrawiam Rysława i Huberta.
Hubert pozdrawia ze swojej nory, wróci jak tylko czas pozwoli :)
Super jak zwykle, wehikuł czasu..., gdy się Was ogląda i słucha .
Budzę się rano na lekkim kacu, kawka zrobiona a tu taka niespodzianka;D Loading z rana jak świeza śmietana!;D
I od razu humor lepszy :)
Dzięki! Z tych wszystkich miałem Chimerę. Jako kilkulatek kompletnie jej nie rozumiałem.
Chłopaki, a gdzie Lumo, czyli piękny list miłosny do klasycznych gier izometrycznych? Gdzie Great Escape oraz Where Time Stood Still? Gdzie Pyracurse? Widzę, że jest materiał na dogrywkę :)
Great Escape był w odcinku "Za murami, za kratami" a "WTSS" w tym o Łowcach przygód :)
Sobota po pracy, siadam zmęczony, Monsterek ripperek juiced, ciasteczka i zaczynamy oglądanie/słuchanie :) relaxik, pozdro dla załogi Loading...
Pozdro i miłego seansu!
Nikt się nie spodziewał nowego LOADINGu w piątek w nocy. ;-) Ciekawy temat, pamiętam ten klimat kiedy odkrywałem Knight Lore czy Night Shade, z początku bez opisu dużo nie zdziałałem, ale już samo chodzenie po tych "światach" dawało wielką frajdę. Dzięki i Pozdrawiam ekipę. ;)
Pozdrawiamy papieża!
@@LoadingPodcast xD
Izometryczne gierki to mocna strona Amstrada, bo zwykle jego wersje były albo bardziej kolorowe albo we większej rozdziałce niż na innych 8bit.
Amstradowa baza gier wymienia ok 150 izometrycznych tytułów. A z tych omówionych w tym filmie brakuje tylko Pentagramu, ale C64 też nie dostał.
www.cpc-power.com/index.php?page=database&lemot=3D%20iso
Jest parę które odkryłem dopiero po latach, i zaskoczyły mnie tym jakie są ładne. :)
www.mobygames.com/game/escape-from-the-planet-of-the-robot-monsters/screenshots
www.mobygames.com/game/cpc/indiana-jones-and-the-fate-of-atlantis-the-action-game/screenshots
www.mobygames.com/game/leviathan/screenshots
Inside Outing www.cpc-power.com/index.php?page=detail&num=170
La Abadia Del Crimen www.cpc-power.com/index.php?page=detail&num=222
Return Of The Jedi ua-cam.com/video/4u_jfhb34_I/v-deo.html
Amstrad - Warlock ua-cam.com/video/rFiZdOnKRcA/v-deo.html
PS. W słowie Fairlight jest literówka. I brakuje linka do Bobby Bearing 1:06:30
PS2. Knight Lore w 2009 doczekał się ślicznego remake na MSX2. - Pozdrawiam. :)
www.mobygames.com/game/msx/knight-lore-remake/screenshots
Bardzo fajny odcinek. :} Idealny początek weekendu. :]
Dobry wieczór przypomniało mi się Amurote i nieszczęsne Spindizzy i figet .
Świetnie!
Kopiowanie map w Bajtku zaczęło się od pierwszego kolorowego numeru i od mapy do Tir Na Nog. Mówiłem zresztą o tym na jednym z wykładów. Marek widział! :)
Dokładnie, od samego początku. Marcin do budy! :)
Jakich wykładów? Da się to gdzieś obejrzeć?
Oglądam i łapka w górę zx spectrum to jeden z ulubionych komputerów :)
Już tyle razy was chwaliłem, że nie wiem co napisać.
Dobra robota i pozdrawiam.
Na Atari rzeczywiście takich gier było jak na lekarstwo, pamiętam Amaroute, prócz grafiki robiła wrażenie świetna muzyka Davida Whittakera :)
O, tam była naprawdę dobra grafika (Marcin)
@@LoadingPodcast Jeden z niewielu przypadków gdzie wersja na Atari była lepsza od wersji na C64 (o dziwo zastosowano tam widok z góry - była nieizometryczna ; być może ze względu na wolniejsze CPU C64) :)
Fajna niespodzianka od najlepszego kanału na YT. Czad!
Ja zawsze zacny materiał!
Jak zawsze świetny materiał!
Sabre Wulf takim Azteckiem mi jakoś zajeżdza :) te potwory i machanie szabelką...BTW Z Na Spectrum zetknąłęm się pierwszy raz w życiu z grami. Był to rok 87-88 bodajże. Jet Pack, Manic Minner, Renegade pozamiatały mój mały móżdzek...po tym świat nie był juz ten sam.
Uzupełniony i poprawiony
Listenig:
01:01 Wstęp
01:28 Ant Attack (1983)
09:38 Knight Lore (1984)
19:20 Marble Madness (1984)
26:30 Nightshade (1985)
29:25 Alien 8 (1985)
33:11 Chimera (1985)
39:35 Fairlight (1985)
47:58 Batman (1986)
53:05 Nosferatu (1986)
56:40 Get Dexter (1986)
1:02:00 Spindizzy (1986)
1:06:38 Bobby Bearing (1986)
1:10:04 Pentagram (1986)
1:14:05 Head over Hells (1987)
1:20:37 Command and Conquer Remake (2020)
Z tego gatunku najczęściej odpalalem Spindizzy i Glider rider. Mapa w Spindizzy na C64 była ciekawie zaprojektowana.
W środku mapy znajdował się hub łączący cztery mniejsze mapki, o różnych poziomach trudności.
Dzięki Chłopaki, Loading to najlepsza odtrutka na całodzienną walkę z instalacją Linuksa obok Windows 10…
Ja miałem Head over Heels na początku lat '90 na Atari. Prawie na pewno zamówiłem to z katalogu firmy "Atari Studio AS" zwanej później Mirage Software i mieszczącej się na ulicy Abrahama w Warszawie. Mieli chyba taki świeży katalog z nowszymi rzeczami. Nagrali mi to na składance na zamówienie razem z kilkoma innymi mało znanymi grami wybranymi z katalogu. Wydaje mi się, że zobaczyłem w jakimś piśmie, że ta gra jest na Atari 8-bit a potem widząc ten tytuł w ich katalogu do ostatniej chwili nie wierzyłem, że to będzie ta gra. I to było to :) Potem to miałem jeszcze raz chyba na składance z Grzybowskiej w turbo. I to musiało być wcześnie bo potem jeszcze długo miałem stację dysków do Atari więc na kasetach gier nie kupowałem.
Udało mi się znaleźć ten zestaw! Tutaj udostępniłem zdjęcie: ibb.co/6gXwDbw Jest w połowie pierwszej strony zestawu 42 od firmy TOMsoft. Te zestawy kupowałem w Warszawie na giełdzie na Grzybowskiej. Nazwa troszkę skrócona ale to jest ta gra! Pamiętam jak byłem zaskoczony bo sam podejrzewałem błąd przy jej opisie - chyba w Bajtku - który podawał Atari XL/XE jako dostępną platformę ale nikt ze znajomych o niej nie słyszał.
PS: Producent tych zestawów kaset wciąż istnieje! www.tomsoft.pl/o-firmie Może spróbujcie do nich uderzyć z zapytaniem skąd mieli tą grę ? :)
Jak zawsze super :-) Ale moje pytanie - gdzie Amaurote na Atari ? Jak tą gierke pierwszy raz zobaczyłem to opad szczęki był :-) Pozdrawiam
Fakt, na Atari było mało izomerycznych gier ale Amaurote to było mistrzostwo, jeszcze poprawione niedawno. Ale jako atarowiec na Knight Lore czy Fairlight patrzyłem zazdrośnie. Potem jako posiadacz C64 muzyka z Fairlight mnie urzekła.
I po wielu latach okazało się, że takie Knight Lore da się też zrobić na Atari. Szkoda, że wtedy nie była mi dane w to zagrać we własnym domu (Marcin)
@@LoadingPodcast Knight Lore i nie tylko :)
Macie tyle materiałów..że nie sposób zliczyć ile razy oglądałem je kilkukrotnie :) Nie mam co oglądać..lecę z randomowym Loadingiem :)
A dzisiaj wszedł nowy odcinek w Wypożyczalni - Piramida Strachu. :)
@@LoadingPodcast tak wiem będę oglądać :)
Coś późno widzieliście Night Lore, ja tam pamiętam ferie zimowe w 1985 w Pałacu Pod Baranami jako pierwsza styczność z tą grą. Ja pierdziu, ciężko było zerknąć przez gęsty tłum na kogoś kto tam grał na tym, ale japy opadały wszystkim faktycznie.
Panowie jak zawsze super :) Tylko gdzie moje ukochane Crystal Castles najlepiej w wersji na automaty z trackballem ? Bo takie pamiętam z barakowozu, chyba jedyny arcade w oryginalnej budzie jaki tam stał.
A umknęło nam :)
Szanowny panie Marcinie wrzucałem na listę, ale w końcu zrezygnowaliśmy, bo się za dużo i tak uzbierało jak na pojedynczy odcinek. :D
@@SPQRPancho Nic a nic nie pamiętam. Musiałem specjalnie nie dosłyszeć (Marcin)
Gun Fright i Night Shade działały na Filmation II, gdzie Knight Lore, Alien 8, Pentagram na Filmation (I). Silnik został tak nazwany, bo miał przypominać filmy animowane. I to zarówno pod względem efektu jak i tego, jak jest postać animowana (fragmenty ciała osobno animowane).
I dołączam do wyliczanki ;)
Gdzie Great Escape, które "symulowało" życie obozowe?
Gdzie Movie, gdzie można było gadać z ludźmi i gdzie ciekawostka o tym, czemu mieli ręce w kieszeniach?
Gdzie hiszpańskie "imię róży", uznawane za jedną z najlepszych izometrycznych gier na zx-a, a ostatnio nawet przetłumaczone na angielski? ;)
Gdzie Pyracurse?
Gdzie Strike Force Cobra, gdzie też wybierało się postaci?
Gdzie Indiana Jones and the Fate of Atlantis? A nie, bo to ino ciekawostka w sumie bardziej.
Tak naprawdę to było od groma takich gier. Nigdy osobiście nie rozumiałem, czemu Knight Lore jest tak uwielbiany (inna sprawa, że i KL i A8 mi wpadły jednocześnie, a A8 mi settingiem bardziej pasował).
Pentagrama i Alien 8 (którego wolałem od Knight Lore) bym zlał i wspomniał przy Knight Lore tylko.
Amourette lubiłem, choć trafienie bombą w muchę było koszmarnie ciężkie. Na ZX-a średnio się grało, na C-64 nie było izometryczne, ale na Atari było świetne. Ponieważ nie wiedziałem, o co chodzi (a chodziło o uratowanie miast przed muchami, zabijało się i muchy i ich królową), to ja zajmowałem się równaniem miast z ziemią.
Z niszowych gier dość miło wspominam jeszcze Triaxos, w którym dało się na ściany przenosić, więc mapa będąca kostką 3x3x3 była dość spora, gdy wziąć pod uwagę wszystkie ściany. To wszystko może fajnie brzmieć, dopóki się nie zobaczy, jak ta gra faktycznie działała.
Dobre uzupełnienie :)
MOVIE jest w odcinku o detektywach, IMIĘ RÓŻY w Piórem i bajtem, Great Escape w Za murami za kratami. Reszta się nie załapała bo i temat nie jest jeszcze skończony (Marcin)
@@LoadingPodcast a właśnie, macie dostępną listę, gdzie dana gra była? Bo można by dokładać link do każdego odcinka, aby znaleźć :) gdyby wspomnieć na koniec odcinka albo lepiej, w opisie i by się uniknęło wyliczanek takich jak moja :)
Takiej listy nie ma, ale to jest dobry pomysł żeby takową zrobić i udostępnić publicznie (Marcin)
Siema dziadki 💪
Pamiętam taką izometryczną gre z commodore w klimacie sf, gdzie w intrze był pokazany komputer ze stacyjką na klucz jak w samochodze a przemierzając kolejne pokoje mogliśmy trafić na taki z wielką dziurą w podłodze , byłbym wdzięczny gdyby ktoś kojarzył i podał tytuł , była jeszcze taka gra z pegazusa - snake rattle n roll :) grafika zrobiła na mnie wielkie wrażenie
Dzień dobry a gdzie kolega Hubert ?? Od paru odcinków się nie pojawia.
Urlop. Ale wróci niedługo
Loading... uh to dobrze bo w czwórkę jednak filmy są lepsze
Nie zgodzę się, że to było odcinanie kuponów? To był odrębny typ gier który miał rzeszę swoich fanów. To tak jakby utyskiwać, że kolejnym shooterze znów leci się w prawo i strzela... Zarzut że te kolejne gry były robione dla kasy także nie ma sensu - które nie były? Klonami Knight Lore były też min. Molecule Man, Crusader, Sveevos World, Attack of Killer Tomatoes i wiele innych których niestety tytułów już nie pamiętam.
Szkoda że nie nie opisaliście najładniejszej IMO gry izometrycznej gry na ZX Spectrum - Hydrofool, był też kapitalny duet grywalnych gier - Highway Encounter i Alien Highway gdzie trzeba było w określonym czasie przeprowadzić piramidkę na koniec planszy. Był też protoplasta RTSów - Nether Earth. Była kapitalna strzelanka kosmiczna HATE, był hiszpański La Abadia del Crimen na podstawie powieści "Imię Róży", Glider Rider, NEXOR, Pyracurse, Kirel czy Movie.
Artur gra Movie jest omówiona w odcinkach o detektywach, a Imię Róży w retransmisji naszego występu na pixel heaven 2019 pt Piórem i bajtem. Reszta gier nie weszła bo postawiliśmy na te które znamy
@@LoadingPodcast Jasne, to nie był zarzut tylko forma uzupełnienia. Na Speca była masa takich gier, nie licząc reszty komputerów, musielibyście zrobić chyba kilka odcinków aby wyczerpać temat.
Wrócimy i uzupełnimy pewnie, temat rzeka, szczególnie, że choćby Hydrofool, Highway Encounter, Alien i Nether Earth przecież znamy.
Czy tylko ja przy takich izometrycznych grach siadałem nierównolegle do monitora? 😃 Musiałem sobie w głowie ustawić gdzie jest przód, gdzie postać pójdzie gdy wychylę joystick w przód. No bo przecież nie po przekątnej tych rombów (w górę ekranu)... 😂 Do dzisiaj trochę mnie irytuje taka grafika. Chociaż oczywiście doceniam i bardzo mi sie taka grafika podoba (atarowskie Amaurote, spectrumowe Knight Lore).
Jeżeli ktoś się nie orientuje to oglądając ten odcinek może mieć wrażenie, że ciągle mówicie o jednej grze. 😃 One wszystkie wyglądają niemal identycznie. Chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że pewnie diabeł tkwi w szczegółach...
Fajny przegląd, fajny odcinek. Pozdrawiam. 👋
piękne zakończenie dnia Panowie
Ja będę oglądał rano ;) (Marcin)
@@LoadingPodcast czekam Na odcinek o strategiach u was :)
dobry wieczór Panowie
Lada moment dzień dobry!
Dla Atari najbardziej charakterystyczną i znaną grą "tego typu" był chyba Crystal Castles.
Dziś to mógłby być problem z wyborem "pci" w grach ;-)
Fajny, fajny odcinek, ale ja z nieskrywaną niecierpliwością oczekuje na część drugą FPS a zwłaszcza Doomy na Amigę...
Na pewno takowy w końcu się pojawi
Modlę się do Retro Boga o jak najszybsze pozytywne rozpatrzenie sprawy.
I zaproście Ryśka :-D
Na Atari mielismy ten swoj izometryczny open-world w Action Biker. I szkoda ze omineliscie Amaurote. Byloby to lepsze rozwiniecie tematu niz klony Knight Lore.
Action Biker znajdziesz w odcinku "44 gry na Atari"
Była jeszcze spóźniona o jakąś dekadę Magia wydana przez Mirage Software. Chciałem ja kiedyś kupić ale jakoś do tego nie doszło. Muszę nadrobić.
SpinDizzy na C64 to był czad, dla cierpliwych.
Spoko temat, chociaż ja nigdy nie zajarałem się tymi izometrycznymi gierkami. W ogóle nie kumam o co chodzi z tym zx spectrum. Totalnie nie kumam fenomenu. Pozdrawiam Panowie i czekam na kolejny odcinek.
Porządny komputer przecież :)
To żadna tajemnica, fenomen ZX Spectrum polega na tym że dla wielu ludzi był to pierwszy komputer, był to najpopularniejszy system w Polsce w latach 82-86 (Spectrum, Timex, Unipolbrit, Elwro) i mają z nim super wspomnienia.
Nie ma za co.
mi brakuje w zestawieniu the great escape
Jest omówione w odcinku "Za murami, za kratami"
@@LoadingPodcast dzięki, właśnie sie zorientowałem (przeczytałem odpowiedź do wpisu ryslawa). fajnie powspominać
The Last Ninja - czyż nie jest to rzut izometryczny?
Rozumiem, że można pominąć Arnie
, Action Biker, Crystal Castles, HeroQuest itd.
Ale, żeby nie wspomnieć o serii The Last Ninja, albo o Vendetta - to chyba trzeba się z komodorkiem nie lubić.
Trochę wyszło tendencyjnie Knigt Lore i kuleczka a potem wybrane ich klony.
Chłopie The Last Ninja ma swój dedykowany odcinek na stronie B. Zapraszamy do nadrobienia zaległości :)
@@LoadingPodcast oglądałem, chodziło mi o to, że izometryczne gry nie ograniczają się tylko do klonów knight lore i tych kuleczek. Na 8 bitach było tego więcej. No chyba, że odcinek miał być o tym jak duży to był przełom na zx spectrum, a potem jak to kontynuowano w wybranych klonach - to trochę mnie tytuł zmylił.
A ja wam polecę 2 tytuły. Pierwszy to remake knight lore ua-cam.com/video/Ad32ynlBtN0/v-deo.html, a drugi to shardlands ua-cam.com/video/KYfmJ6pgM6c/v-deo.html
Alien 8 - znaczy 8 bit :)
Byla jeszcze swietnie wygladajaca na C64 gra Inside Outing, gdzie bohater miał bardzo podobną do amstradowego get dexter animację chodzenia. Świetnie to na c64 wyglądało i było szybkie w przeciwieństwie do leniwych konwersji z zx. Szczerze to myslalem, ze mus by sie pokazala w tym odcinku, ale jak zwykle c64 po macoszemu ;)
Fakt, nie zwróciliśmy uwagi na ten tytuł
Spectrumowe "Leniwe konwersje" czyli Nosferatu i Night Shade (bo innych nie było) były na komodzie w hi-resie co powodowało ograniczenie kolorów. Gdyby zrobili w zwykłej dla C-64 rozdzielczości te gry wyglądałyby z wielkimi pixelami jak sałatka warzywna.
@@Artur-vh3nk leniwe konwersje to chodzi o niewykorzystywanie mozliwosci sprzetu takich jak np spritey, tylko przenoszenie jak leci ze spectrum. Tam za wszystko odpowiadal procek, ktory mial szybszy zegar, co na wolniejszym 6502 powodowalo spowolnianie gry.
Chimera = System Shock lat 80 Fairlight= Dark Souls lat 80
Moonstone = Dark Souls lat 90 :)
Jeżeli lara Croft była pod facetów to każda z gier z dobrze wyglądającym facetem była pod kobiety, a każda w której byłeś rycerzem była pod księżniczki.
Pro-tip dla Michała. Jak nie masz nic do powiedzenia na jakiś temat, to możesz, uwaga, nic nie mówić.
Słowotok o tym, że masz nic do powiedzenia jest deczko denerwujący, szczególnie gdy przerywasz komuś kto próbuj coś powiedzieć.
A poza tym uważam, że robicie świetną robotę.
Dziękuję za tipa. Ja też mam jednego w ramach wdzięczności. Jak nie ma co oglądać w internetach to dobra książka zawsze na propsie niż słowotok Michała który nie ma nic do powiedzenia.
A poza tym uważam, że konstruktywna krytyka jest spoko (Michał)
@@LoadingPodcast a ja będę was oglądał, i co mi zrobisz?
ellococrooliko super 😂