Гедель, Ешер, Бах. Стрибки за межі систем. Філоненко, Пустовіт, Тайх, Мельник, Донець (Ч. 2/2)
Вставка
- Опубліковано 11 гру 2024
- Лабораторія в Cowo guru, яка присвячена розбору книги Дугласа Хофштадтера "Гедель, Ешер, Бах".
Відео відкриває вступ в 3 культуру, в формальне мислення, в розум і піднімає питання того, що таке "дивна петля" та показує спробу подивитись на свободу та волю через формальні системи.
Цю книгу часто називають «метафоричною фугою про розум та машини в дусі Льюїса Керрола».
На поверхні, GEB розглядає спільні риси в творчості та винаходах математика Курта Геделя, художника М. К. Ешера та композитора Йогана Себастьяна Баха. На глибшому рівні, книжка представляє детальне висвітлення концепцій, на яких ґрунтуються математика, симетрія та розум.
---------------------
Частина 1: • Гедель, Ешер, Бах. Стр...
Частина 2: • Гедель, Ешер, Бах. Стр...
---------------------
Експерти:
⊹ ࣪ ˖ Олександр Філоненко - філософ, православний теолог, публічний інтелектуал, доктор філософських наук, академік Амвросіанської Академії (Мілан).
Професійні інтереси: постметафізична теологія, теоестетика та теологія спілкування.
⊹ ࣪ ˖ Олександр Пустовіт - культуролог, музикант, кандидат фізико-математичних наук, письменник, лауреат Всеукраїньського конкурсу лекторів (1989).
Галузі інтересів: математика, фізика, культурологія, музика.
⊹ ࣪ ˖ Марі Тайх - Ph.D. candidate in mathematics at the Max-Planck-Institute for Mathematics in the Sciences Leipzig.
Topic: Mathematical Methods in Metaphor Theory.
⊹ ࣪ ˖ Андрій Мельник - засновник середовища розвитку мислення Cowo.guru, співзасновник Urban Space 500, співвласник бюро Профпереклад.
⊹ ࣪ ˖ Дарина Донець - учасниця команди Cowo.guru, кураторка програм "Шлях мирієвця" та "Фонові знання: Література", магістр філософії КНУ ім. Шевченка.
---------------------
Наші соціальні мережі:
Telegram: t.me/cowoguru
Facebook: www.facebook.с...
Instagram: / cowo.guru
Для отримання повідомлень про нові відео натискайте дзвіночок (🔔).
#гедель #куртгедель #ешер #мауріцкорнелісешер #бах #себастьянбах #система #системи #стрибкизамежі #межі #олександрфілоненко #олександрпустовіт #марітайх #андріймельник #даринадонець
Дуже сподобалось. Дякую що поділились!
Дякую, що поділилися! Було дуже цікаво.
Дякую що показуєте не лише висновки, а і процес як ви до них приходите 👍
Тут наче висновки зрозумілі, типу складність з'являється неочікувано навіть у простих системах (приклад про натуральний ряд), це вказує на обмеження системи ( потрібна нова система, наприклад раціональні числа де все на все ділиться), ну і єдиний хто створює системи це людина, яка може обирати систему яка підходить під ситуацію. Ну і вишенька на торті - що людина теж живе в створеній Богом системі, в якій ми можемо побачити аналогічні обмеження, і з якої аналогічно наче повинні мати змогу вийти в систему вище...
Але процес як ви до них приходите з різних сторін, це просто неймовірно ❤
Цікаво, чи людина створює системи чи відкриває? Здається, що створює. Але тоді формальна суперсистема, яку людина створює -- математика, вже є над людиною (вірна для всіх людей) і має божественні ознаки (абсолютну істинність, поза часу-простору і є кодом реальності, тобто є мовою Бога, якою виражаються фізичні закони).
Чи це не дивна петля: Бог-> людина-> математика-> Бог?
Бог створює людину -> людина створює системи (ніби віртуальні і вторинні не тільки для Бога, а і для людини-творця) -> системи формують математику, яка божественна.
@@alexanderleonov2986гарне зауваження.... якщо все що є створене богом, то чи дійсно ми щось створюємо? Чи просто перводимо в усвідомлене / засвідчуємо існування, як споглядач хоч і активний?
Мабуть я схиляюсь більше до відкривання
А те що в тій же математиці можна побачити одночасно локальну досконалість і обмеженість закладене базовими постулатами мабуть теж досить зрозумілі речі, які показують практичну цінність "створених" систем (наприклад розрахунки траекторії для польоту а луну), але як будь-що створене людьми має обмеження (Через обмеженість людини і людського сприйняття вцілому...впринципі весь Фауст Гете про це наприклад).
Чи є це петлею? якщо петля це вказівник на обмеженість системи, і відсилка до того що є щось більше - думаю що так. Але Бога я б в петлю не включав)) бо в ньому обмеженості немає. І тут наш вибір - або знаходитись в системах (проживати наприклад багато життів, якщо вважати що конуепція переодження має сенс), або вийти до бога через усвідомлення обмеженості фізичного існування в повну усвідомленість де ти бачиш всі ці петлі....що мабуть якось близько до нірвани
Несподівані цікаві теми. Дякую.
Спасибо!!!
две мощнейшие беседы
"Жизнь- это Тайна. А Культура это способ ее Сохранить. Сохранить, значит самому Испытывать на Пределе". М.К.Мамардашвили.
Странная петля, Надежда, Предел- синонимы.
Два типа систем, две семиотики. Небо и Земля.
Странная Петля- Надежда.
Вера, Надежда, Любовь.
Дякую, питання справді цікаві
Формально можно свести музыку Баха к 3n+1 трудной задаче,которая сама по себе содержит имерджентность,ее проще анализировать,представить...и если графически изобразить то метафорически видна странная петля...
58:19 в место понимания чувство кайфа.(Похоже с наркотическим )
Или стихи, например...почти дети :)
В развитие ваших выводов и аналогий:
1) Мы обнаруживаем себя в мире (не формальная система, по крайней мере не мы, или мы не помним, чтоб мы, положили ее основания).
2) Осваиваемся в нем (свобода, как говорил Андрей). Обнаруживаем законы мира (физика), ищем смысл жизни, понимания кто мы, хотим ухватить Бога за бороду.
3) Исходя из веры в познаваемость законов мира, надеемся узнать основания -- "правила игры", т.е. пытаемся взломать мир, как формальную систему.
4) В этом познании мира, продираемся через следствия, которые порождают формальные системы (бесконечности, парадоксы, изоморфизмы, рекурсии).
5) Приходим, к неполноте мира, как системы (т.е. к Гёделю). В частности, к еффектам а ля из квантовой механики, которые выводят нас из формальной системы-физики в метафизику (где наблюдателя нельзя исключить для познания мира вне нас).
Все это 1)-5) обнаруживает нас, как нечто вне мира (выход из системы). В узком смысле мы обнаруживаем наблюдателя (с упорядоченным восприятием и вниманием). Если шире, гипотетически, мы обнаруживаем Разум, Я, Бога.
Хочется еще тут прикрутить, дополнительно, что-то типа феноменологии. Повсматриваться дольше и внимательнее в то, как как есть разум, как мы его обнаруживаем.
Когда мы смотрим на мир из того, что должно называться разумом, мы приходим к выводам, что у нас есть:
1) упорядоченное восприятие (различение то/это, объект/фон);
2) осознание этого 1) различение (метапозиция к нему, рефлексия);
3) символьная система (язык) для формализации осознания 2).
24:33 Ещё одна петля далее еще одна игра)
Эээ...дело не в системах, а в связях между ними?
Две спирали, господа - одна - природная Фибоначчи...другая - золотосеченная спираль ( разница в точке центра...)
Странная петля я может быть золотосеченной спиралью??? Не петля, а спираль... Думаю ещё, что творческая мысль идёт по золотосеченной спирали..
Гипотеза...я не математик :)
Извините, что лезу...мне больше и сказать- то некому..
❤
Ну правильно!.. если текст для кого- то , то все срабатывает
Смысл обладает волей??
Похоже, можно обнаружить одну странную петлю, если посмотреть на формальные системы и математику, как область откуда они возникают: Бог -> человек -> математика -> Бог.
Вопрос:
- математика плод нашего разума?
или
- математика существует реально "вне нас" (как мир идей Платона) и мы ее просто открываем?
Предположим, что математика не "божественна", не в некотором реальном мире идей, а суть есть разум. Т.е. математические истины порождены разумом, который сам изобретает, а не открывает, математику, как формальную систему (с неочевидными при создании, для самого разума, емерджентными теоремами). При этом понятно, что математические истины атемпоральны, внепространственны и инвариантны относительно людей их познающих/открывающих. Т.е. теоремы есть правда всегда, везде и для всех, кто их может понять в рамках тех формальных систем, в которых они формулируются. Получаем тогда, что разум (или некоторая его часть) общий для всех его носителей и не зависит ни от биологии ни от пространства ни от времени. При этом разум и математика удивительно эффективны в познании законов действительности (для жизни в пространстве и во времени), т.е. в некотором смысле находится над действительностью.
Вывод: или разум обладает универсальной идеальной природой для всех людей и над проявленной действительностью или математика реальна(="божественна"), как мир идей Платона и разум это лишь обнаруживает .
Тут близко до сильной гипотезы, что Разум=Бог=Творец действительности
Это не твой личный процесс...может, Божий и есть..
Іще одне пропущене відео на вашому каналі. Російська мова - це треш, сором і неподобство
От такі дописувачі, як Ви - це треш, сором і неподобство.
@@bars220688 нуууу, при наявності таких людей як ви, війна з Росією через 100 років, гарантована
Вас же ніхто не заставляє дивитись😅
@@alexandrpanchenko300 прикрість в тому, що ми живемо в одній країні... Дивитися я не буду, не переживайте... Існування такої подачі матеріалу, відкочує розвиток суспільства і перекреслює здобутки війни
@@sad_liudei Ну Ви хоч правильно робите, що коментуєте хоч так. Просування такого контенту, це дуже добре