Asensin Teslaan takanäytön. Näytöltä säädät hierontaa, lämmitystä, penkinlämmittimiä ja multimediaa.
Вставка
- Опубліковано 11 лют 2025
- Korjasin Model Y:n yhden ratkaisevan puutteen. Nyt takapenkkiläiset voivat itse säätää omia asetuksiaan. #hansshow #H72
Koodilla JARMONEV iso alennus Hansshow nettikaupasta josta löytyy varusteita kaikkiin Tesloihin. Mm takanäytöt, mittaristot jne.
www.hautopart....
www.hautopart....
Jos olet tilaamassa Teslaa voit käyttää minun suosittelulinkkiäni jolloin saamme molemmat Teslan kredittejä tai etuja: www.tesla.com/...
Koodilla JARMONEV saat S3XY tuotteista 10-25% alennusta:
enhauto.com/li...
Tätä aijemmin miettinyt, nythän se tuli sitten videon myötä tilattua 🤩👍kiitos hyvästä videosta.
Video hyvä ja toimii varmasti myös hyvänä asennusoppaana 😊 Toivonmukaan jostain saa estettyä nuo etumatkustajiin vaikuttavat säätömahdollisuudet. Takapenkkiläisellä ei kuuluisi olla mahdollisuutta säätää mitään ominaisuutta, joka vaikuttaa kuljettajaan
Vanha jäynä. Laitetaan kesäkuumalla kaverin penkinlämmitin täysille😁
Voi jättää etupenkkien piuhat vetämättä tai käyttää lapsilukkoa👍
Älytöntä että tuosta voi säätää etupenkin juttuja, ei hyvä minusta ja omaa istuinta pitäisi voida hallita vain itse ettei ainakaan kuski saa mitään odottamatonta, vaikka hierontaa ja pelästy. Näyttö takana ok, mutta pitäisi kuitenkin saada selkänojaan. Tuo on huono asento katsoa ja itse matkapahoinvoivana saisin pahoinvoinnin aikaiseksi tuossa asennossa. Niskaa ja muuta paikkaa jäykäksi, ehkä menisi omasta puolesta myös tihrustamiseksi eli en näkisi kunnolla ruutua tuosta. Kuuloke mahollisuus hyvä niin saa katsoa häiritsemättä muita ja jokaiselle matkustajalle oma näyttö ois hyvä tosiaan. No onhan noita virityksiä olemassa ja tablettia ja kännykkää ja niiden nettiä hyödyttää matkalla miten vaan. Juuri sellaisia virityksiä mitä 80-luvulla vaan kuvitteli että voisi olla mökillä ja autossa. Silloin jo mietin että voisi olla vaan joku kovalevy mihin nauhoittaa ettei tarvitse pitää VHS kasetti varastoa ja aina löytää niistä tilaa nauhoittaa ja pelata niiden kanssa ja kertyy kauheasti, vaikka katsominen olisi kertakäyttöistä. No tuli digiboxit joka oli juuri sitä ja nyt ei tarvita niitäkään vaan suoratoistoa ja verkkonauhoitusta. Hienoa no meni jo ohi aiheesta. Kiitos videosta kuitenkin. 👍🤔😁🤗
Kiitos kommentista. Näitä kyllä erilaisia. Itse voi päättää kytkeekö etupenkkejä laitteeseen ollenkaan. Sijainnin taitaa määrätä tuulettimen suulakkeiden sijoittelu. Mielestäni tässä parasta että takapenkkiläiset pääsevät itse säätämääm penkinlämmittimiä ja ilmastointia.
Siis hetkinen, hetkinen. Autossa on siis kuskinpenkin hierontaominaisuus, mutta sitä voi käyttää vain nyt asennetun takanäytön kautta?? Ymmärsinkö nyt oikein? Miten hierontaa sitten käytetään jos takapenkillä ei ole ketään kyydissä.
Hieronta on tämän takanäytön ominaisuus. Pysäyttää auton ja käy laittamassa hieronnan päälle ja taas kun haluaa hieronnan pois😅
Ihan kiva, että takapenkiltä voi kuskia hiostaa. Kuskin penkinlämmitin täysille kesähelteillä😇
Joo, vakiona se on toisinpäin. Vain kuski voi säätää takapenkin lämmittimiä😁
Mites Teslan takuu toimii jos nyt tulee sähköongelmia?
Toivottavasti ei joudu testaamaan. Todennäköisesti ei ongelmaa?
Onko kokemuksia kun auton järjestelmiin kytketään koko ajan kirjavien nettikauppojen (laatu ?) ulkopuolisia elektronisia härpäkkeitä? Miten ne elinkaaressa toimivat eivätkä varsinkaan ajan myötä tuota (käyttö)häiriöitä alkuperäisille järjestelmille? Varsinkin kun auton kaikki muukin käyttäminen on siirretty keskuselektroniikan taakse.
Miten vuosien saatossa enää kukaan pysyy näiden virityksien kanssa kartalle; onko alkuperäistä tai useiden omistajien omia virityksiä...?
Itse en ainakaan haluaisi täydentää laatutuotetta kiinalaisten alababojen härpäkkeillä....
Kokemukset ainakin minulla vielä suhteellisen lyhyeltä ajalta. Tämä nyt tasoa autoradion asennus. Ei mennä kovin syvälle auton järjestelmiin.
Onko kuskin penkkiin hieronta. En tiennytkään että sellainen rauta on sisässä. Voiko sitä mitenkään edestä säätää vakiovarustein?
Käyttää kuskin penkin säädettävää ristiselän tukea. Sama systeemi kuin mikä mulla oli Volkkarissa. Takanäyttä ohjaa hierontaa ja ainut käyttöliittymä siihen.
@@jarmonev Mielenkiintoista. Tuota hierontaa ei siis saa päälle esim uudessa Model 3:ssa tai Y:ssä esim s3xy buttonseilla tai -knobilla?
@@JaTaRei ei saa. On tämän näytön ominaisuus.
Takapenkin matkustajat joutuu turvavöitä löysäilemään kun kurkkivat näyttöä. Onkohan tarpeellinen kun tabletit ja kännykät saman hoitaa. Tuo puute jos ei takapenkin lämmitystä saa sieltä ovipanelin nippelöistä säädettyä.🤔
Takapenkkien lämmityksen painikkeet puuttuvat kokonaan. Tällä ne saa myös taakse. Vakiona vain edestä kosketusnäytöltä.
Suurin osa tuntuu omasta mielestä aika turhilta. Miks takapenkiltä tarvetta säätää etupenkin hierontaa tyyliin 😅. Onhan se ihan päheen näkönen, mutta matkustajan oma ipadi kyllä viihdyttää enemmän takamatkustajaa 😄. Halpahan tuo on, että vaikka ei kauheesti hyötyy, nii hyvält näyttää 😋
Varmaan tärkeimpänä on noi penkinlämmittimien käyttöliittymä joka muuten puuttuu kokonaan. Kuskin penkin hieronta toimii vain täältä takanäytöltä. Ei siis kovin kätevä😅. Kello ja ulkonäkö myös ihan hyvä. Myös lapset saattaa viihtyä paremmin reissussa piirrettyjen parissa?
Näkyykö takanäytöltä tehdyt muutokset myös auton omassa näytössä? S3XY buttonseilla jos laittaa takapenkin lämmityksen päälle, niin se ei näy auton näytössä.
Ei taida näkyä. Käyn vielä testaamassa.
Tilasin Hanssowlta myös näytön taakse Model Y:hyn ja samalla hiilikuituiset penkin taustat naarmuuntuneiden tilalle. Lähettivät näytön ensin mutta nyt haluavat $150 lisää, jotta lähettävät myös penkin taustat. Ensimmäinen ja viimeinen kerta kun tilaan heiltä mitään.
Miksi haluavat 150€ lisää?
@@jarmonev Ihan vain siksi, että lähettäisivät tilaamani ja maksamani tuotteen. Heillä oli viikon jälkeen tilauksesta käynyt talousosastolla ilmi, että lähettäminen Suomeen on kalliimpaa kuin mitä verkkokauppa siitä veloittaa. Tilasin liki 800€:lla tavaraa, joihin kuului ilmainen toimitus mutta nyt viikkoa myöhemmin heille pitäisi maksaa siis PayPalin F&F:llä $150 lisää, jotta saisin loput tilaamani tavarat. En voi mitenkään suositella tällaisen kiristyksen jälkeen.
@@sampopiipponen5497 Aika outoa.
Käytitkö mun ale koodia?
@@jarmonev Käytin ihan yleistä koodia, joka löytyy vielä heidän sivuiltaan. Harmittavan paljon on löytynyt nyt jälkikäteen kommentteja ja videoita heikosta laadusta ja huonosta palvelusta. Toivottavasti 8.6” näyttö on saapuessaan toimiva ja palauttavat rahat lopuista.
Uutena Tesla omistajana niin onko tota kuskin hieronta toimintaa mitenkään muuten mahdollista käyttää?
Ei ole Teslassa hierontaa. Tämä Takanäyttö käyttää kuskinpenkin ristiseläntukea hierontatoimintoon.
"Jarmon EV:n Tumpelon asennuskoulu" :D Nyt oli 5/5 video. Hmm. Mitähän Teslan takuu sanoo tuosta asennuksesta?
Ei ole ainakaan S3XY buttonseihin puuttunut millään tavalla. Tällaiset ratkaisut pitävät Teslan mukavasti esillä netissä ja antavat siten heille paljon julkisuutta. Monille Teslan omistajille tuntuu tuunaaminen olevat tärkeää.
Epäilen kanssa ettei vaikuta takuuseen. Se on toinen juttu jos joku tumpelo asentaja rikkoo jotain😉
Onkohan nuo penkkien johdot pakko kytkeä?
Ei ole kumpikaan. Ilman niitä asennus n. 5min.👍
Jos ei graafista liittymää tarvita niin sexy-buttonit takapenkkiläisille tuolle lämmitystarpeelle taitaa olla osalla valinta.
Toimii kyllä niilläkin hyvin. Näytöltä voi laittaa penkinlämmittimet kyllä näppärästi mille vain kolmesta tehosta. Samoin päälle ja pois puhalluksen.
Mulla ei oo noita liittimiä tuolla alhaalla😮 Berliinin MY -23
Näytön mukana tuli kaksi johtosarjaa. Toinen on varmaan sinun versioon.
Piti lukea kommenteista mikä ihmeen hieronta Teslassa. Videolla ei ihan auennut, mielenkiintoista. Teslahan voisi tehdä virallisen päivityksen ja alkaa markkinoimaan, että nyt on hierontaakin. On nämä helppoja laitteita itse tuunailla.
Tämä oli kyllä erittäin helppo asennus👍
Tuolla voi kiusata etupenkkiläisiä.
Vielä kun saa etu päänäyttöön takaosaston "turvat tukkoon" mute toiminnon.😄
Eikö tämä näyttö ole se mute toiminto? 😅
”Plaid Model Y:n” tehonsäätö onnistuu nyt myös takapenkiltä? 😂
Joo, se on ihan kätevä 🤣
Ludicrous moodin saa päälle kun painaa kaikkia nappeja kerralla.
@@jannetestailee Ei löydy, on vain kosketusnäyttö🤣
@@jarmonev Ai niin olikin, sen ominaisuuden saa vain harvat ja valitut Teslan valitsemat avainhenkilöt.
Responsiivisyys näyttää aika paljon huonommalla kuin Teslan omassa näytössä.
Turhia toimintoja (miksi kukaan haluaisi että kuskin hierontaa säätelee lapset takapenkiltä, tai avaa hanskalokeroa?) mutta suutinten säätö taas toisaalta puuttuu. Turhake. Mitähän tekijät ovat ajatelleet laitetta suunnitellessaan...
Reagoi kosketukseen kyllä pienellä viiveellä. Piirretyt pikkulapsille tällä on kyllä kova juttu 😀. Tärkeintä antia on penkinlämmittimien hallinta jota Model Y:ssä ei ole ollenkaan takana. Mielestäni ei kannata kytkeä kaapelia kuskin hierontaa varten.
Tätä kun katsoin tuli mieleen oliko aprillipäivä tullut takaisin 😂
Onneksi meni jo, tosin sisältö samaa tasoa😅
@@jarmonev 🤣
Ihan hyvä vaikka Jaana ei ollut ratissa😊
Ehkä otan seuraavalle vähän päristämään ratin taakse?😅
@@jarmonevoisit voinu laittaa Jaanalle hieronnan päälle.
@@mylhainen totta, ei tarvitsisi käsin hieroa 😅