Fura, hogy eddig szinte semmit nem tudtam a kínai űrprogramról. Még a Delta sem foglalkozott vele és úgy általában a magyar televízió sem. Pedig a nyolcvanas években akár elvárható lett volna. Köszi, szép munka!
@@ernogaborgodo A nyolcvanas- kilencvenes években egy nyolcvanas évek elején született gyereknek milyen bölcs tanácsod lett volna? Látni nem csak nézni....👀 Ráadásul a politikai berendezkedés okán még fel is hozhatták volna a haldokló nyugat ellen. Egy internet, HBO és kereskedelmi tv nélküli világban nem sok lehetőségünk volt tájékozódni....és nem volt ennyi gyagyiceleb.
@@HuGSz ...Made ín Taiwan volt ráírva az egyik a 70-es évek végén kapott játékomkra, jóval többet tudott ,,elektronikailag", mint a többi előző játék... csak erre céloztam vissza tekintve a múltba...senkinek nem adnék tanácsot,ha nem kér...✌️🙋😏
Azon nagyon meglepődtem, hogy Kínának semmi nyoma a sorozatban (meg más nagyhatalomnak sem). Észak Korea meg komolytalan még úgy is, hogy abban az alternatív valóságban úgy tűnik a kommunista rendszerek némileg életképesebbek.
Légy szíves ne legyél ennyire okos. Kína* úgy is űrnagyhatalommá vált volna csak 10 évvel hamarabb. Ennyit tudtak tenni. 10 évvel késleltetni az elkerülhetetlen befejlődésüket. 10 év hosszú idő. Mellesleg a verseny kontrollálhatóbb, mint az összefonódás és árulás. A versenyben tudod, hogy minden, ami nálad van addig a tied, amíg figyelsz rá. Az összefonódás elkényelmesít, elaltat és nagyon könnyen kiszolgáltatottá tesz. Ajánlom neked Bill Gates érvelését, miért adott a Microsoft ingyen hitelt a csődeljárás előszobájában lévő Applenak. Valószínűleg hosszútávon az űrkutatásra jó hatással volt az, hogy az USA a "gonosz szemét" usa nem engedte fel kínát a nemzetközi űrállomásra. Ez a verseny hívja életre pl az Artemis programot is most. Szóval a mondatod alapvetően nem rossz, ami hibás benne az, hogy "pont ezzel érte el" ez demagógia. Amúgy is azzá vált volna. Ha felengedi akkor szerinted nem vált volna űr nagyhatalommá ? :D Matek...
Szia! Fogsz csinálni olyan videót amibe azt mutatod be, hogy hogyan lehet valakiből űrhajós? Pl.: Milyen egyetemek, milyen képzések meg hasonlók kellenek hozzá
az űrutazás hajnalán a legjobb katonákat küldték ki az űrbe. mára már azon tudósok elitjéből (orvos, geologus, mérnök, informatikus, fizikus, kémikus...stb) kerülnek ki az űrbe küldött emberek, akik a legjobbak közé tartoznak a szakterületen plusz nagyon jó csapat játékosok. ugyanis az űrben kis csoportban nem túl jó az antiszociális magatartás. ezenfelül felsófokú nyelvvizsgával kell rendelkeznie angol és orosz nyelvből. értelem szerűen, ha valamelyik az anyanyelve, akkor csak a másikból kell. és ezek a minimum elvárások. a kiképzés alatt pedig fizikaliag is alkamasnak kell lenniük egy űrmisszióra. :)
érdemes rákeresni a nasablueberry csatornára, ott van egy lány akit kiskorában elvitt az apja a kennedy űrközpontba, és beleszeretett az űrhajózásba. elkezdte mondani hogy ő űrhajós lesz, de mint minden gyereknél, ráhagyták, hogy majd elfelejti. nem tette. mára már megvan az rhajóskiképzése, beszéli a megfelelő nyelveket, (kötelező az orosz szóban és írásban is) és átfogó ismeretekkel rendelkezik az űrhajók technikai és egyéb üzemeltetési paramétereiből is. van instagramja, facebook oldala, stb. a saját nevén is lehet követni, Alyssa Carson néven. en.wikipedia.org/wiki/Alyssa_Carson instagram.com/nasablueberry/?hl=en nasablueberry.com/ twitter.com/nasablueberry1 facebook.com/nasablueberry/
A kínai roverekról, munkásságukról, illetve merre dolgoznak, milyen eredménnyel hol lehet utána nézni? De azért egy videó is jöhet róla, ha belefér az idődbe :)
Esetleg félrement repülésekről tudni valamit? Volt olyan űrhajósuk, aki belehalt a missziójába? Vagy a lemardás következtében ők már fel voltak észűlve esetleges balesetekre?
Összesen eddig 17 amerikai és 4 szovjet vesztette életét, összesen 21 fő (az amerikaiakból egy indiai és egy izraeli volt). Volt aki a földön balesetben, volt aki kiképzés során és volt, aki misszió közben halt meg. A kínaiak eddig szerencsésen megúszták.
Köszönjük! Érdekes téma, nagyon várom a következő részeit is. Azt vettem észre, hogy a tempó kicsit akadozott. Bizonyos részeknél egy dologról, sokat beszéltél (szájbarágósan), máshol meg úgy éreztem, alig van időm felfogni a sok információt. (És itt nem a végére gondoltam, ahol előrevetíted, hogy még mire számíthatunk.) Szerintem az lenne a legjobb, ha megtalálnád a középutat, de ha nem megy akkor is előnyösebb lenne végig azonos tempóval, vagy lassan, vagy gyorsan, amelyik szimpatikusabb. Ez persze csak egy vélemény, de remélem, talán hasznos lehet a számodra.
Persze, a múlt amiben indult, a fel a hegyre program a kitelepítésekkel valós esemény volt... Én már a sötét erdőnél járok... Teljesen más, mégis fürdik ugyan abban a hangulatban! Nekem is bejött!
Wao, tehát akkor jól értem egyetlen emberi életet követelő kudarcuk sem volt? Oké h le voltak (eddig ) maradva de ez akkor is elképesztő teljesítmény! :O
Köszönöm sok új információ volt a videóban. De Kína miért tud ilyen sebességel előre menni mikor a NASA a SpaceX, Boing, Lockheed, Grumman, ULA nélkül sehol se lenne és még így is folyamatosak a csúszások, vagy a Kínaiak is cégek segítségével építik az űrhajókat? Igen és amúgy most az Egyesült Államokban vagy? 🇭🇺✈️➡️🇺🇸 🇨🇳🚀➡️✨ 🇺🇸🚀➡️🌌
Pont azért tud, mert állami kézben van minden. Nincs beszállító, nincs harmadik fél, nincsenek magáncégek, megállapodások, tárgyalások, egyeztetések, alkudozások
@@urkutatasmagyarul Köszönöm a választ, de akkor viszont nem értem a NASA-ának miért jó ez így, hogy ennyi partnert bevon, szerintem az Artemis-nél ezért volt sokkal jobb a Constellation program amiről sokan nem is tudnak ezért jó lenne ha csinálnál egy részt erről a programról is;)
@@adrianviplak Az ízig-vérig kapitalista, ráadásul demokratikus világnézetű amerikaiak mindenhol a szabad piaci mechanizmusban hisznek, ezért cégekkel alkudoznak, versenytárgyalást hirdetnek, és remélik, hogy minden részfeladatra akad vállalkozó valamennyiért. Az csak Amerikában történhet meg, hogy kivégzések maradnak el azért, mert az ott használandó mérget egyik cégnek sem éri meg gyártani. Kicsi a kereslet. Az ízig-vérig kínaista kínaiak viszont jobban hisznek a saját rendszerükben, tervgazdálkodás, központi utasítás, önkéntes felajánlás, munkaverseny, Hszi Csin-Ping elvtársnak jelentjük, hogy a feladatot leküzdöttük. Láthatólag ez a megközelítés is működőképes.
Nekem ez elég gáz szóhasználat. Én csak magyar nyelven szoktam hallgatni a témában videókat, nem értem mi a nehéz az "űrhajós" szó használatában. Biztos van szakmai érvük a sok különbőző kifejezés használatára, de ez nem sokatkat érdekel ( szerintem ). Amikor egy ember ( élőlény ) az űrben tartózkodik az NEKEM űrhajós/űrutazó.
@@TeslaElonSpaceXFan Törekedni szokás a szóismétlések számának csökkentésére, ilyenkor jön jól egy másik szó az űrhajósra. De ahogy az amerikaiak és az oroszok is megalkottak rá egy saját szót, a kínaiak is előálltak a saját verziójukkal. Aki még nem hallotta, az is gyorsan megérti és megjegyzi, egyébként pedig ha tajkonautáról van szó valahol, abból rögtön kiderül az is, hogy kínai.
Ha megépülne pár amerikai magántulajdonú űrállomás mint pl az orbital reef a blue origin-tól, akkor arra felmehetnének kínai űrhajósok vagy államilag azokon is tiltva lenne? Persze mostmár van sajátjuk.
Komolyan volt ki képes volt feltenni egy ilyen kérdést hogy Kína mit keres az űrbe? XD Azért ez most így reggel melóba kiégetett. Amúgy jó a videó érdekes volt 👍
Ha Amerika most megállna fejleszteni, akkor sem lenne 10 év ahhoz , hogy első legyen. Amerika mindig is nagyon gyorsan fejlődött, és ma, már a privát gazdag okos emberek is csatlakoztak, ami felgyorsítja a fejlődést, és versenyt. Amerika verhetetlen!
Figyelj, az USA-nak van marsjáróka, Kínának is. Az USA-nak voltak holdon landolt eszközei, Kínának van most is működő holdjárója. Az USA-nak van személyszállításra alkalmas űrajóka, Kínának is. Az USA-nak van egy közös űrállomásuk, Kínának pedig sajátja. Pár év és amerika sehol nem lesz a kínaiakhoz képest
@@urkutatasmagyarul Nem ez az egyetlen, amit nem értünk bennük. Persze ha másfél milliárd kici kínai egyszerre mondja, hogy nekünk van csökött felfogásunk, akkor meglehet, hogy nekik van igazuk. :-)
@@plonyka Furcsa megjegyzéseddel szerintem inkább a Columbiára gondolhattál, amely a leszállás közben szétszakadt. De amíg ott lett volna tíz perc a kalkulálgatásra, tekintve, hogy a sikló darabjai már a sűrű légkörben jártak, a kínaiaknak lett volna két napja a hozzávetőleges becslésre. Nem tudom, hogy mennyire pontosan lehet becsléseket adni a visszatérési zónáról egy ellenőrizetlenül helyezkedő rakétafokozat esetében, de ami a kínaiak eljárásában a különös volt, az a segítőkészség látszólagos hiánya. Az űrkutatásban elég régi hagyomány a kölcsönös együttműködés a civil küldetések terén, ennek itt most a hiányát láthattuk.
@@gregor_man Nem, nem. pontosan a Challengerre gondoltam, ami Klazsik Bence megjegyzésének megfelelően szó szerint "úgy zuhant vissza, hogy nem tudták előre meghatározni, merre lesz a pontos becsapódás", és nem is csak "az egyik rakéta részük", hanem az egész.
Szomorú azért, hogy amerika mennyire Kína ellenes közben meg Kína mindenki számára megengedi, hogy használják az állomásukat , nem fest valami jó képet amerikáról 🤷
@@urkutatasmagyarul Inkább ne legyen igazam, de az amerikaiak most ugye haragszanak a csúnya imperialista oroszokra, saját űrhajóikkal meg még nincs minden üzemszerűre csiszolva, hát ráfanyalodhatnak még a kínaiak segítségére. (Akik nem haragszanak eléggé az oroszokra, lesz ebből még perpatvar.)
@@gregor_man Sosem fanyalodnának a kínaiakra. És az első pályaemelési kísérletek sikeresek voltak, ráadásul még van majdnem három évül ezt csiszolgatni.
Nem szomorú. Jót tesz a versenynek. Kína így-is úgy-is űrnagyhatalommá vált, és le fogja nyomni az USA-t. Ha ilyen hatékonyan tudják fennartani a gazdaságukat, és a nettó termelés mellett a szellemi termékek terén is világélvonalba kerülnek, illetve figyelnek társadalmuk épségére, akkor már csak abból kifolyólag, hogy 3-4x annyian vannak, mint az amerikaiak, le foják őket nyomni. A verseny pedig jót tesz minden iparágnak. Ez olyan, mint ha azt mondanád, hogy kár, hogy a Ferrari F1 csapata nem mutatja a meg a Meclaren-Mercedes-nek a kocsiját. Miért kéne? Nincs ebben semmi rossz. Nem vizet kértek, mikor szomjaztak, hanem a világ már-már legerősebb országa meg akarta nézni a jelenleg még legerősebb legvégső technológiáját. Nem kell megmutatnia. Senkinek sem lesz baja abból, hogy nem mutatta meg. Plusz mondom, jót tesz a tudománynak, ha más erőforrás más szemszögből ugyanúgy eljut az előző erőforrás által elért eredményre, akár még hatékonyabban is. A verseny mindenféleképpen előre viszi az űrkutatást. Nem szomorú. Nem kell mindig savazni a legerősebbet azért, mert nem adja oda kemény verejtékes munkával megszerzett előnyét. Nem fogja. Motiváljon másokat, hogy elvegye a pozícióját. Ennyi. Nem kell demagógnak lenni. Csak olyan állam tud lenni az "amerika", aki nem fedi fel a vetélytársainak az első kérésre sikerei titkát. Ha felfedné, nem lenne élvonalbeli ország többé, szóba se kerülne. Mindegy. Csak azt akartam írni, hogy a dolog nem olyan egyszerű.
Látod, ez nem is olyan ördögtől való gondolat. Mármint a Szaudiakról való... :) Csa az a baj, hogy baromi messze vannak azok a szénhidrogén lelőhelyek. A Szaturnusz Titán nevű holdja még a legközelebbinek számít. :D
@@tibornogradi3432 ... nem tudom milyen ásványokat találnak a legközelebbi Holdon, a Marson, gondolom a nyereség végett is kutatnak, de még a Földön is lesz osztozkodás a fel nem tárt ásványi kincsekért... Északi sark, Anktartisz, a ,,senki földjén" az óceánok alján...🤔💰
Ezek az elnevezések: Hosszú menetelés, meg Mennyei palota :) Miért indulnak ezek a Hosszú menetelés rakéták "tisztábban", mint a többi? Nem alkalmaznak hangszigetelő vízfüggönyt?
@@urkutatasmagyarul Mert amíg Kínában évtizedek óta minden alá van rendelve a pártnak és érdekeinek és nagyjából minden arra használnak fel, hogy megpróbálják átvenni a globális vezető szerepét az Államoktól. Az meg nem lenne jó sem neked sem nekem. Ha pusztán ideologiamentes tudományos kutatás (saját kútfőből, semmi ipari kémkedés amiben szintén világelsők) folyna mindenféle egyéb szándék nélkül akkor oké lenne, de nem ez a helyzet. Én a "csodás" eredményeiket is csak fenyegetésként élem meg. Drukkolok ellenük, mert elég komoly szereptévesztésben van az egész ország.
Hogy jutott el Kínai idáig? Valak ezt komolyan megkérdezte? Egy 1,5 milliárd lakossal rendelkező országról van szó arról nem is beszélve, hogy szinte minden cég Kínában gyártatja az alkatrészeket amiből igen komoly vagyona van az államnak! Majdnem annyi az ország GDP-je mint az egész EU-nak és ez csak nőni fog a továbbiakban!
Sokan lenézik a kínaiakat, de én becsülöm őket mint országot és népet, mert egy élni akaró, törekvő, szorgalmas népség. (Elnézést az off toic hozzászólásért.)
Noha az átlagemberek valóban szorgalmasak, a vezetésük, az ultrakapitalista kommunizmussal a legveszélyesebbek a nagyhatalmak közül. Az államigazgatásuk, szankcióik és az emberek robotszerű irányítása véleményem szerint undorító.
Eszement a kínai fejlődés, de az is, hol tartanak ma! Ezzel együtt nem élnék Kínában, nekem a szabadság többet ér, ezért hamarosan Mo-t is el kell hagynom.
@@urkutatasmagyarul Az oroszoknak volt már saját űrállomásuk, igy technológiájuk is, és ezért köthettek megállapodást az oroszokkal. Más részt a nyugati országok nem szerették volna, ha az orosz technológia a többi konkurens (Kína, Irán ...) kezében landol ingyen, mert akkor kidobott pénzé válik az a harminc éves előny, ha a konkurencia pár év alatt ebből ingyen lefarag húsz évet. Ezért egyszerűbb és olcsóbb volt egy konkurenst többszörösen megfizetni a technológia vissza tartására, mint felvenni a versenyt három négy másik potenciális konkurenssel. Egyszerű játékelmélet, vagy alapvető taktikai húzás, vagy ahogy akarod. Az már csak hab a tortán, hogy ekkor az orosz potencia erősen hanyatlott, míg a kínai még nagyon elmaradott volt. Igy nem volt nehéz a választás, hogy kit kell magához kötnie a nyugatnak.
2 роки тому
Az oroszoknak volt már saját űrállomásuk, igy technológiájuk is, és ezért köthettek megállapodást az oroszokkal. Más részt a nyugati országok nem szerették volna, ha az orosz technológia a többi konkurens (Kína, Irán ...) kezében landol ingyen, mert akkor kidobott pénzé válik az a harminc éves előny, ha a konkurencia pár év alatt ebből ingyen lefarag húsz évet. Ezért egyszerűbb és olcsóbb volt egy konkurenst többszörösen megfizetni a technológia vissza tartására, mint felvenni a versenyt három négy másik potenciális konkurenssel. Egyszerű játékelmélet, vagy alapvető taktikai húzás, vagy ahogy akarod. Az már csak hab a tortán, hogy ekkor az orosz potencia erősen hanyatlott, míg a kínai még nagyon elmaradott volt. Igy nem volt nehéz a választás, hogy kit kell magához kötnie a nyugatnak.
Kína csendes. Nem dicsekszik az űrprogramjával, haderejével, gazdaságával, technikai újításaival. De aki egyszer már járt ott az pontosan tudja, hogy fényévekkel a világ előtt járnak mindenben.
Hát azért az sem olyan szívbéli kebelbarátság ám. Kínának komoly érdekei fűződnek Oroszország meggyengüléséhez is. Mái napig vannak területi követeléseik velük szemben. Egy okos ember mondta: Egy országnak nincsenek barátai. Egy országnak érdekei vannak. (vagy legalábbis valami hasonlót. ;)) Azért "fognak össze", mert jelenleg mindkettő úgymond kirekesztett/számkivetett a nyugati hatalmak szemében.
@@ferenckis3950 Az USA mar mindkettojuket tamadja,hat osszefogtak...Mar 5 eve egyutt gyakorlatoznak,a kinaiak ismerik az orosz technikat es forditva!Most aztan az olajat,a gazt,a szenet nyomjak az oroszok,kapjak a penzt es a chippeket azonban!Szibriaba koltoznek be a gazdag kinaiak,mindenki varja oket,van ott hely eleg,akar ket kinai lakossagnak is,akarmennyien is lennenek!
Off topic: Például ahogy az amerikai, és "nyugat"európai "demokraták" is megtehetnék már, de nem megy... nekik sem. Túl erős a háttérhatalom, a népet meg egy tunya, agynélküli maszává kell formálni, formázni. Hö? Miért? Mert így igen könnyen, - szinte energiabefektetés nélkül - lehet rajtuk/rajtunk(?) uralkodni. a nagy jogegyenlőségükkel... :D
Hát igen, nekem nem is a kommunizussal van a bajom, hanem a kapcsolódó teljhatalmi rendszerrel. Főleg a mostani csávó élethosszigra meghosszabbíttatta alkotmánymódosítással teljhatalmát. Lehet, hogy ez lesz megint Kína veszte. Jól működött az ország, mig 2 cikluonként le kellett váltani a vezetőt. És ez nem véletlenül volt az alkotmányukban. Azért van ott, mert gyakorlatilag 0% az esélye annak, hogy hosszú távon a teljhatalom ne buggyantaná meg egy ember morálját, elméjét. Tényleg ezért volt a 2 ciklusos rendszer. Most még ezt is elvették. Szóval egy párt rendszer, végtelen uralkodási idő ... Kíváncsi vagyok. Most, mint a szovjetunió ellen, szóval most is a történelem sakkjátszmára hítva a nyukati kapitalista demokrácia rendszerét, ezúttal egy félig meddig kapitalista kommunista despotikus egypárt rendszer ellen. Kíváncsi vagyok, mi lesz a vége. Szóval engem az önkényuralom zavar meg a Tienanmen tér zavar.
Köszönjük szépen ezt a videót is és azt a rengeteg energiát és időt amit belefektetsz. Respect
Köszönjük neked és bízok benne, hogy Kína ilyen ütemben fejlődik tovább, vagy akár gyorsabban és hatékonyabban.
Fura, hogy eddig szinte semmit nem tudtam a kínai űrprogramról. Még a Delta sem foglalkozott vele és úgy általában a magyar televízió sem. Pedig a nyolcvanas években akár elvárható lett volna.
Köszi, szép munka!
...amikor a ,,Delta" a Magyar Televízió műsor-sorozatainak része volt, a Ruszkiknak hajbókoltak Kádárék... Forog a Föld?🙋😎vagy csak úgy gurul?...🤔🙄
@@ernogaborgodo
Értem. Köszönöm.
@@HuGSz ...a háttérben más folyik, mint a szemünk előtt...ez van, ez volt mindig is 🙋🤔...jobb látni és nem csak úgy nézni
@@ernogaborgodo
A nyolcvanas- kilencvenes években egy nyolcvanas évek elején született gyereknek milyen bölcs tanácsod lett volna?
Látni nem csak nézni....👀
Ráadásul a politikai berendezkedés okán még fel is hozhatták volna a haldokló nyugat ellen. Egy internet, HBO és kereskedelmi tv nélküli világban nem sok lehetőségünk volt tájékozódni....és nem volt ennyi gyagyiceleb.
@@HuGSz ...Made ín Taiwan volt ráírva az egyik a 70-es évek végén kapott játékomkra, jóval többet tudott ,,elektronikailag", mint a többi előző játék... csak erre céloztam vissza tekintve a múltba...senkinek nem adnék tanácsot,ha nem kér...✌️🙋😏
Nem is gondoltam volna, hogy egy ilyen hosszú epizód nem lesz elég erre a témára. Jöhet a következő. :)
Köszönjük!
Köszi ezt a részt (is), remek összefoglaló!
Nagyon jó lett a videó nem is gondoltam
volna, hogy ennyire lassan indultak
a kínaiak.
A for all mankid-ban az
északkioreaiak vették át
a szerepet...
Nagyon ott van az a sori!!!🤩
Azon nagyon meglepődtem, hogy Kínának semmi nyoma a sorozatban (meg más nagyhatalomnak sem). Észak Korea meg komolytalan még úgy is, hogy abban az alternatív valóságban úgy tűnik a kommunista rendszerek némileg életképesebbek.
Profi ez a tudományos ismeretterjesztő film, csak így tovább!
Köszönjük az újabb fantasztikus minőségben prezentált tudáscsomagot! :) Kíváncsian várom a folytatást is :)
Nagyszerű rész, köszönjük!
Dejóó, épp tegnap néztem újra a Gemini programot, ez most ugyan olyan hangulatú ^.^
A Geminis az egyik kedvencem! :)
Szuper lett! Köszönjük!
Usa nem engedte fel őket a Nemzetközi űrállomásra és ezzel pont azt érte el, hogy Kína űr nagyhatalommá vált.
jó lett a videó, várom a folytatást.
Légy szíves ne legyél ennyire okos. Kína* úgy is űrnagyhatalommá vált volna csak 10 évvel hamarabb. Ennyit tudtak tenni. 10 évvel késleltetni az elkerülhetetlen befejlődésüket. 10 év hosszú idő. Mellesleg a verseny kontrollálhatóbb, mint az összefonódás és árulás. A versenyben tudod, hogy minden, ami nálad van addig a tied, amíg figyelsz rá. Az összefonódás elkényelmesít, elaltat és nagyon könnyen kiszolgáltatottá tesz. Ajánlom neked Bill Gates érvelését, miért adott a Microsoft ingyen hitelt a csődeljárás előszobájában lévő Applenak. Valószínűleg hosszútávon az űrkutatásra jó hatással volt az, hogy az USA a "gonosz szemét" usa nem engedte fel kínát a nemzetközi űrállomásra. Ez a verseny hívja életre pl az Artemis programot is most. Szóval a mondatod alapvetően nem rossz, ami hibás benne az, hogy "pont ezzel érte el" ez demagógia. Amúgy is azzá vált volna. Ha felengedi akkor szerinted nem vált volna űr nagyhatalommá ? :D Matek...
Köszönjük. Várom a folytatást sok sikert!
Szia! Fogsz csinálni olyan videót amibe azt mutatod be, hogy hogyan lehet valakiből űrhajós? Pl.: Milyen egyetemek, milyen képzések meg hasonlók kellenek hozzá
az űrutazás hajnalán a legjobb katonákat küldték ki az űrbe. mára már azon tudósok elitjéből (orvos, geologus, mérnök, informatikus, fizikus, kémikus...stb) kerülnek ki az űrbe küldött emberek, akik a legjobbak közé tartoznak a szakterületen plusz nagyon jó csapat játékosok. ugyanis az űrben kis csoportban nem túl jó az antiszociális magatartás. ezenfelül felsófokú nyelvvizsgával kell rendelkeznie angol és orosz nyelvből. értelem szerűen, ha valamelyik az anyanyelve, akkor csak a másikból kell. és ezek a minimum elvárások. a kiképzés alatt pedig fizikaliag is alkamasnak kell lenniük egy űrmisszióra. :)
érdemes rákeresni a nasablueberry csatornára, ott van egy lány akit kiskorában elvitt az apja a kennedy űrközpontba, és beleszeretett az űrhajózásba.
elkezdte mondani hogy ő űrhajós lesz, de mint minden gyereknél, ráhagyták, hogy majd elfelejti. nem tette.
mára már megvan az rhajóskiképzése, beszéli a megfelelő nyelveket, (kötelező az orosz szóban és írásban is) és átfogó ismeretekkel rendelkezik az űrhajók technikai és egyéb üzemeltetési paramétereiből is.
van instagramja, facebook oldala, stb. a saját nevén is lehet követni, Alyssa Carson néven.
en.wikipedia.org/wiki/Alyssa_Carson
instagram.com/nasablueberry/?hl=en
nasablueberry.com/
twitter.com/nasablueberry1
facebook.com/nasablueberry/
Köszönet. Nagyon érdekes volt.
nagyon szuper volt 🤜🤛
Köszönjuk szépen és gratula a videóhoz! 😊🚀🚀
Klassz volt, mint mindig!
Köszi. Továbbrasem kávézom.
Csak kicsit kell odafigyelni, hiszen neked nem is kell! ;)
@@urkutatasmagyarul jaj, de jó!
Mint ha egy évvel ezelőtti részt néznék😉
A kínai roverekról, munkásságukról, illetve merre dolgoznak, milyen eredménnyel hol lehet utána nézni? De azért egy videó is jöhet róla, ha belefér az idődbe :)
nagyon érdekes !
Esetleg félrement repülésekről tudni valamit? Volt olyan űrhajósuk, aki belehalt a missziójába? Vagy a lemardás következtében ők már fel voltak észűlve esetleges balesetekre?
Halálos kínai küldetés nem volt még, ne is legyen.
Műholdakkal már volt gond többször is
@@urkutatasmagyarul akkor jól gondoltam. Meg hát már azért elég későn indultak, biztos tanultak az oroszok és amerikaiak hibáiból
Összesen eddig 17 amerikai és 4 szovjet vesztette életét, összesen 21 fő (az amerikaiakból egy indiai és egy izraeli volt). Volt aki a földön balesetben, volt aki kiképzés során és volt, aki misszió közben halt meg. A kínaiak eddig szerencsésen megúszták.
Sokan!
Köszönjük! Érdekes téma, nagyon várom a következő részeit is. Azt vettem észre, hogy a tempó kicsit akadozott. Bizonyos részeknél egy dologról, sokat beszéltél (szájbarágósan), máshol meg úgy éreztem, alig van időm felfogni a sok információt. (És itt nem a végére gondoltam, ahol előrevetíted, hogy még mire számíthatunk.) Szerintem az lenne a legjobb, ha megtalálnád a középutat, de ha nem megy akkor is előnyösebb lenne végig azonos tempóval, vagy lassan, vagy gyorsan, amelyik szimpatikusabb. Ez persze csak egy vélemény, de remélem, talán hasznos lehet a számodra.
Na végre új videó :D
Pont most olvasom Cixin Liu Háromtest trilógiáját, jól rezonál rá ez a téma, hehe
Persze, a múlt amiben indult, a fel a hegyre program a kitelepítésekkel valós esemény volt... Én már a sötét erdőnél járok... Teljesen más, mégis fürdik ugyan abban a hangulatban! Nekem is bejött!
非常好的视频。谢谢你
végre🙏🙏
A kínaiak után az ESÁ-ról is csinálsz videót?
Wao, tehát akkor jól értem egyetlen emberi életet követelő kudarcuk sem volt? Oké h le voltak (eddig ) maradva de ez akkor is elképesztő teljesítmény! :O
Köszönöm sok új információ volt a videóban.
De Kína miért tud ilyen sebességel előre menni mikor a NASA a SpaceX, Boing, Lockheed, Grumman, ULA nélkül sehol se lenne és még így is folyamatosak a csúszások, vagy a Kínaiak is cégek segítségével építik az űrhajókat? Igen és amúgy most az Egyesült Államokban vagy? 🇭🇺✈️➡️🇺🇸 🇨🇳🚀➡️✨ 🇺🇸🚀➡️🌌
Pont azért tud, mert állami kézben van minden. Nincs beszállító, nincs harmadik fél, nincsenek magáncégek, megállapodások, tárgyalások, egyeztetések, alkudozások
@@urkutatasmagyarul Köszönöm a választ, de akkor viszont nem értem a NASA-ának miért jó ez így, hogy ennyi partnert bevon, szerintem az Artemis-nél ezért volt sokkal jobb a Constellation program amiről sokan nem is tudnak ezért jó lenne ha csinálnál egy részt erről a programról is;)
@@adrianviplak
Így olcsóbb, úgy gyorsabb
Hát mindegyiknek meg van a maga előnye majd az élet eldönti melyik stratégia a jobb... 🚀✨
@@adrianviplak Az ízig-vérig kapitalista, ráadásul demokratikus világnézetű amerikaiak mindenhol a szabad piaci mechanizmusban hisznek, ezért cégekkel alkudoznak, versenytárgyalást hirdetnek, és remélik, hogy minden részfeladatra akad vállalkozó valamennyiért. Az csak Amerikában történhet meg, hogy kivégzések maradnak el azért, mert az ott használandó mérget egyik cégnek sem éri meg gyártani. Kicsi a kereslet. Az ízig-vérig kínaista kínaiak viszont jobban hisznek a saját rendszerükben, tervgazdálkodás, központi utasítás, önkéntes felajánlás, munkaverseny, Hszi Csin-Ping elvtársnak jelentjük, hogy a feladatot leküzdöttük. Láthatólag ez a megközelítés is működőképes.
Austronauta, cosmonauta, tajkonauta milesz még? Hunganauta?
Nekem ez elég gáz szóhasználat. Én csak magyar nyelven szoktam hallgatni a témában videókat, nem értem mi a nehéz az "űrhajós" szó használatában.
Biztos van szakmai érvük a sok különbőző kifejezés használatára, de ez nem sokatkat érdekel ( szerintem ).
Amikor egy ember ( élőlény ) az űrben tartózkodik az NEKEM űrhajós/űrutazó.
@@TeslaElonSpaceXFan Törekedni szokás a szóismétlések számának csökkentésére, ilyenkor jön jól egy másik szó az űrhajósra. De ahogy az amerikaiak és az oroszok is megalkottak rá egy saját szót, a kínaiak is előálltak a saját verziójukkal. Aki még nem hallotta, az is gyorsan megérti és megjegyzi, egyébként pedig ha tajkonautáról van szó valahol, abból rögtön kiderül az is, hogy kínai.
Eljön még az idő amikor az USA kérvényezi hogy közös missziójuk legyen, hátha elnézhetnek pár technológiát maguknak.
A.C. Clark 2010 Második űrodüsszeia könyvében ott vannak a Kínaiak a világűrben!
Ha megépülne pár amerikai magántulajdonú űrállomás mint pl az orbital reef a blue origin-tól, akkor arra felmehetnének kínai űrhajósok vagy államilag azokon is tiltva lenne? Persze mostmár van sajátjuk.
Ha magáncég üzemelteti, akkor a célközönséget is ők szűrhetik meg
Komolyan volt ki képes volt feltenni egy ilyen kérdést hogy Kína mit keres az űrbe? XD
Azért ez most így reggel melóba kiégetett.
Amúgy jó a videó érdekes volt 👍
Na végre, említés Kinárol is. Megható.
Meghívást akarsz kávéra? Hát ugorj át californiába, akár egy hónapig is kávén tartalak. Még tovább is.
Ha Amerika most megállna fejleszteni, akkor sem lenne 10 év ahhoz , hogy első legyen. Amerika mindig is nagyon gyorsan fejlődött, és ma, már a privát gazdag okos emberek is csatlakoztak, ami felgyorsítja a fejlődést, és versenyt. Amerika verhetetlen!
Figyelj, az USA-nak van marsjáróka, Kínának is. Az USA-nak voltak holdon landolt eszközei, Kínának van most is működő holdjárója. Az USA-nak van személyszállításra alkalmas űrajóka, Kínának is.
Az USA-nak van egy közös űrállomásuk, Kínának pedig sajátja.
Pár év és amerika sehol nem lesz a kínaiakhoz képest
@@urkutatasmagyarul Nem lesz túl jó ha Kína lesz vezető hatalom. Sajnos afelé haladunk.
@@gergelytoth7751 egyetértek.
Én egy kicsit berosáltam, hogy az egyik rakéta részük 🚀 úgy zuhant vissza, hogy nem tudtak előre meghatározni, merre lesz a pontos becsapódás
Emiatt elég sokan rosálgattak már a múltban... Nem teljesen érthető eljárás.
@@urkutatasmagyarul Nem ez az egyetlen, amit nem értünk bennük. Persze ha másfél milliárd kici kínai egyszerre mondja, hogy nekünk van csökött felfogásunk, akkor meglehet, hogy nekik van igazuk. :-)
Ezzel mások is voltak már így. Pl. Challenger.
@@plonyka Furcsa megjegyzéseddel szerintem inkább a Columbiára gondolhattál, amely a leszállás közben szétszakadt. De amíg ott lett volna tíz perc a kalkulálgatásra, tekintve, hogy a sikló darabjai már a sűrű légkörben jártak, a kínaiaknak lett volna két napja a hozzávetőleges becslésre. Nem tudom, hogy mennyire pontosan lehet becsléseket adni a visszatérési zónáról egy ellenőrizetlenül helyezkedő rakétafokozat esetében, de ami a kínaiak eljárásában a különös volt, az a segítőkészség látszólagos hiánya. Az űrkutatásban elég régi hagyomány a kölcsönös együttműködés a civil küldetések terén, ennek itt most a hiányát láthattuk.
@@gregor_man Nem, nem. pontosan a Challengerre gondoltam, ami Klazsik Bence megjegyzésének megfelelően szó szerint "úgy zuhant vissza, hogy nem tudták előre meghatározni, merre lesz a pontos becsapódás", és nem is csak "az egyik rakéta részük", hanem az egész.
👍
Szomorú azért, hogy amerika mennyire Kína ellenes közben meg Kína mindenki számára megengedi, hogy használják az állomásukat , nem fest valami jó képet amerikáról 🤷
Hááát, azért kínának is vannak ehhez feltételei...
@@urkutatasmagyarul Inkább ne legyen igazam, de az amerikaiak most ugye haragszanak a csúnya imperialista oroszokra, saját űrhajóikkal meg még nincs minden üzemszerűre csiszolva, hát ráfanyalodhatnak még a kínaiak segítségére. (Akik nem haragszanak eléggé az oroszokra, lesz ebből még perpatvar.)
@@gregor_man
Sosem fanyalodnának a kínaiakra. És az első pályaemelési kísérletek sikeresek voltak, ráadásul még van majdnem három évül ezt csiszolgatni.
Nem szomorú. Jót tesz a versenynek. Kína így-is úgy-is űrnagyhatalommá vált, és le fogja nyomni az USA-t. Ha ilyen hatékonyan tudják fennartani a gazdaságukat, és a nettó termelés mellett a szellemi termékek terén is világélvonalba kerülnek, illetve figyelnek társadalmuk épségére, akkor már csak abból kifolyólag, hogy 3-4x annyian vannak, mint az amerikaiak, le foják őket nyomni. A verseny pedig jót tesz minden iparágnak. Ez olyan, mint ha azt mondanád, hogy kár, hogy a Ferrari F1 csapata nem mutatja a meg a Meclaren-Mercedes-nek a kocsiját. Miért kéne? Nincs ebben semmi rossz. Nem vizet kértek, mikor szomjaztak, hanem a világ már-már legerősebb országa meg akarta nézni a jelenleg még legerősebb legvégső technológiáját. Nem kell megmutatnia. Senkinek sem lesz baja abból, hogy nem mutatta meg. Plusz mondom, jót tesz a tudománynak, ha más erőforrás más szemszögből ugyanúgy eljut az előző erőforrás által elért eredményre, akár még hatékonyabban is. A verseny mindenféleképpen előre viszi az űrkutatást. Nem szomorú. Nem kell mindig savazni a legerősebbet azért, mert nem adja oda kemény verejtékes munkával megszerzett előnyét. Nem fogja. Motiváljon másokat, hogy elvegye a pozícióját. Ennyi. Nem kell demagógnak lenni. Csak olyan állam tud lenni az "amerika", aki nem fedi fel a vetélytársainak az első kérésre sikerei titkát. Ha felfedné, nem lenne élvonalbeli ország többé, szóba se kerülne. Mindegy. Csak azt akartam írni, hogy a dolog nem olyan egyszerű.
... India űrprogramja, Japán sem csak a Földön jár...🤔🛰️ Szaúdiak?... kőolajat keresnek az űrben?😎✌️
Látod, ez nem is olyan ördögtől való gondolat. Mármint a Szaudiakról való... :)
Csa az a baj, hogy baromi messze vannak azok a szénhidrogén lelőhelyek. A Szaturnusz Titán nevű holdja még a legközelebbinek számít. :D
@@tibornogradi3432 ... nem tudom milyen ásványokat találnak a legközelebbi Holdon, a Marson, gondolom a nyereség végett is kutatnak, de még a Földön is lesz osztozkodás a fel nem tárt ásványi kincsekért... Északi sark, Anktartisz, a ,,senki földjén" az óceánok alján...🤔💰
Ezek az elnevezések: Hosszú menetelés, meg Mennyei palota :)
Miért indulnak ezek a Hosszú menetelés rakéták "tisztábban", mint a többi? Nem alkalmaznak hangszigetelő vízfüggönyt?
Nem minden típusnál alkalmazzák, jól látod
2024.05.11. Köszönet.
Reméljük, hogy a közelgő kínai hanyatlással az űriparuk is borul.
Miért bízol ebben?
@@urkutatasmagyarul Mert amíg Kínában évtizedek óta minden alá van rendelve a pártnak és érdekeinek és nagyjából minden arra használnak fel, hogy megpróbálják átvenni a globális vezető szerepét az Államoktól. Az meg nem lenne jó sem neked sem nekem. Ha pusztán ideologiamentes tudományos kutatás (saját kútfőből, semmi ipari kémkedés amiben szintén világelsők) folyna mindenféle egyéb szándék nélkül akkor oké lenne, de nem ez a helyzet. Én a "csodás" eredményeiket is csak fenyegetésként élem meg. Drukkolok ellenük, mert elég komoly szereptévesztésben van az egész ország.
Siman csak Feco
😂😆🤣
👍👌
Hogy jutott el Kínai idáig? Valak ezt komolyan megkérdezte? Egy 1,5 milliárd lakossal rendelkező országról van szó arról nem is beszélve, hogy szinte minden cég Kínában gyártatja az alkatrészeket amiből igen komoly vagyona van az államnak!
Majdnem annyi az ország GDP-je mint az egész EU-nak és ez csak nőni fog a továbbiakban!
Jogos. A kérdés inkább az, hogy lemaradásuk a kommunista szemléletükből adódott?
2024-re úgytűnik új logót kell találnod
(Téti 10 éves)
Sokan lenézik a kínaiakat, de én becsülöm őket mint országot és népet, mert egy élni akaró, törekvő, szorgalmas népség. (Elnézést az off toic hozzászólásért.)
Arrafelé nem illik visszaszólni a főnöknek, hogy lejárt a műszak.
Hát bevallom ez igaz! De azért egy picit félek tőlük
Meik? Me 2 van 1 Kína és köztársasági... Is is fura fura Kína Élet vitele szoritás stb de fejlet az biztos de kőkemény ítéljük van
Noha az átlagemberek valóban szorgalmasak, a vezetésük, az ultrakapitalista kommunizmussal a legveszélyesebbek a nagyhatalmak közül. Az államigazgatásuk, szankcióik és az emberek robotszerű irányítása véleményem szerint undorító.
Szerintem kis,sárga,vágottszemű seggdugaszok…😂😅😊
Az orosz és a kinanai közt a külömbség,hogy a kínaiban nincs vodka automata.
Program van, csak a többi hiánycikk....
Mikor lesz folytatás?? Ők talán hamarabb teszik ki majd a bázist a holdra, mint az amcsik!
Erre a kijelentésre remélem nem néztek majd ferde szemmel.😋
Pár héten belül biztosan érkezik a második rész is!
Eszement a kínai fejlődés, de az is, hol tartanak ma!
Ezzel együtt nem élnék Kínában, nekem a szabadság többet ér, ezért hamarosan Mo-t is el kell hagynom.
11:50 Kínának nem akarnak előnyt, de akkor az Oroszoknak miért engedték, hogy közösen csináljanak űrállomást?🤔
Az oroszokkal volt megállapodáuk, kínával sosem
@@urkutatasmagyarul Az oroszoknak volt már saját űrállomásuk, igy technológiájuk is, és ezért köthettek megállapodást az oroszokkal. Más részt a nyugati országok nem szerették volna, ha az orosz technológia a többi konkurens (Kína, Irán ...) kezében landol ingyen, mert akkor kidobott pénzé válik az a harminc éves előny, ha a konkurencia pár év alatt ebből ingyen lefarag húsz évet. Ezért egyszerűbb és olcsóbb volt egy konkurenst többszörösen megfizetni a technológia vissza tartására, mint felvenni a versenyt három négy másik potenciális konkurenssel. Egyszerű játékelmélet, vagy alapvető taktikai húzás, vagy ahogy akarod. Az már csak hab a tortán, hogy ekkor az orosz potencia erősen hanyatlott, míg a kínai még nagyon elmaradott volt. Igy nem volt nehéz a választás, hogy kit kell magához kötnie a nyugatnak.
Az oroszoknak volt már saját űrállomásuk, igy technológiájuk is, és ezért köthettek megállapodást az oroszokkal. Más részt a nyugati országok nem szerették volna, ha az orosz technológia a többi konkurens (Kína, Irán ...) kezében landol ingyen, mert akkor kidobott pénzé válik az a harminc éves előny, ha a konkurencia pár év alatt ebből ingyen lefarag húsz évet. Ezért egyszerűbb és olcsóbb volt egy konkurenst többszörösen megfizetni a technológia vissza tartására, mint felvenni a versenyt három négy másik potenciális konkurenssel. Egyszerű játékelmélet, vagy alapvető taktikai húzás, vagy ahogy akarod. Az már csak hab a tortán, hogy ekkor az orosz potencia erősen hanyatlott, míg a kínai még nagyon elmaradott volt. Igy nem volt nehéz a választás, hogy kit kell magához kötnie a nyugatnak.
@@urkutatasmagyarul Az oroszgyűlölet nem volt mindig ilyen erős, és persze azok sem voltak mindig ilyen s*fejek.
@@gregor_man De, azok mindig ilyen seggfejek voltak, csak eddig az EU-nak nem fájt ennyire.
Azt mondd meg nekem,hogy vagy kepes ezeket az elnevezeseket rohoges nelkul kimondani ??? :)
Küzdeni kell, nincs más megoldás! :)
Égi palota, a Csendes-óceán felé tartva pedig már égő palota...
Előbb utóbb biztosan
🙂🙄👏👏👍😉
Rizs föld lesz azon meg kínai bolt ahogy tele van velük az országunk
A rizst szeretem, ahogy az olcsón előállított minőségi termékeket is. Részemről oké.
Kína csendes. Nem dicsekszik az űrprogramjával, haderejével, gazdaságával, technikai újításaival. De aki egyszer már járt ott az pontosan tudja, hogy fényévekkel a világ előtt járnak mindenben.
Az orosz mar reg osszefogott a kinaival,minden teren,nem vettetek eszre?Ezert szall ki az orosz az ISIS-bol (is) ....
Nem minden téren, de valóban egyre szorosabb az együttműködés
Hát azért az sem olyan szívbéli kebelbarátság ám. Kínának komoly érdekei fűződnek Oroszország meggyengüléséhez is. Mái napig vannak területi követeléseik velük szemben. Egy okos ember mondta: Egy országnak nincsenek barátai. Egy országnak érdekei vannak. (vagy legalábbis valami hasonlót. ;)) Azért "fognak össze", mert jelenleg mindkettő úgymond kirekesztett/számkivetett a nyugati hatalmak szemében.
@@ferenckis3950 Az USA mar mindkettojuket tamadja,hat osszefogtak...Mar 5 eve egyutt gyakorlatoznak,a kinaiak ismerik az orosz technikat es forditva!Most aztan az olajat,a gazt,a szenet nyomjak az oroszok,kapjak a penzt es a chippeket azonban!Szibriaba koltoznek be a gazdag kinaiak,mindenki varja oket,van ott hely eleg,akar ket kinai lakossagnak is,akarmennyien is lennenek!
Még szerencse, hogy az oroszok csak az ISS-ben voltak benn és az ISIS-hoz nem volt közük. Akkor aztán lett volna kavarodás.
@@23Drazse
Ez elég ízléstelen volt
eléggé aggasztó ez az egész
Ja és az amerikaiak nem sárgulnak majd bele az irigységbe.😁
C hina + C
C hina + V
Nem csodálkozom!!! Lassan ùjra mèltò lesz a nevéhez: chungkuo.
Én személy szerint nem bánom hogy a Kínaiaknak saját űrprokramjuk van csak a kommunizmust engedhetnék el
Valahogy így vagyok vele én is, de az biztos, hogy a központisított rendszer néllül a kínai űripar sem tarthatna itt
@@urkutatasmagyarul na az igaz
Off topic: Például ahogy az amerikai, és "nyugat"európai "demokraták" is megtehetnék már, de nem megy... nekik sem. Túl erős a háttérhatalom, a népet meg egy tunya, agynélküli maszává kell formálni, formázni. Hö? Miért? Mert így igen könnyen, - szinte energiabefektetés nélkül - lehet rajtuk/rajtunk(?) uralkodni. a nagy jogegyenlőségükkel... :D
Hát igen, nekem nem is a kommunizussal van a bajom, hanem a kapcsolódó teljhatalmi rendszerrel. Főleg a mostani csávó élethosszigra meghosszabbíttatta alkotmánymódosítással teljhatalmát. Lehet, hogy ez lesz megint Kína veszte. Jól működött az ország, mig 2 cikluonként le kellett váltani a vezetőt. És ez nem véletlenül volt az alkotmányukban. Azért van ott, mert gyakorlatilag 0% az esélye annak, hogy hosszú távon a teljhatalom ne buggyantaná meg egy ember morálját, elméjét. Tényleg ezért volt a 2 ciklusos rendszer. Most még ezt is elvették. Szóval egy párt rendszer, végtelen uralkodási idő ... Kíváncsi vagyok. Most, mint a szovjetunió ellen, szóval most is a történelem sakkjátszmára hítva a nyukati kapitalista demokrácia rendszerét, ezúttal egy félig meddig kapitalista kommunista despotikus egypárt rendszer ellen. Kíváncsi vagyok, mi lesz a vége. Szóval engem az önkényuralom zavar meg a Tienanmen tér zavar.
@@brandistocker Igazad van az önkénuralom sosem jó
Köszönjük!
Köszönjük!
Köszönjük!
Én is köszönöm!
Köszönjük!
Köszönjük!