Pierwsze wakacyjne lektury i prawdziwe BAGNO! | Strefa Czytacza

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 жов 2024
  • Kanał wspiera Kodano - polska sieć salonów optycznych Kodano Optyk - oraz sklep internetowy Kodano.pl
    ⬇⬇⬇ CZYTAJ WIĘCEJ ⬇⬇⬇
    Nic tak nie inspiruje jak natura, dlatego nasz ostatni film nagraliśmy... na bagnach! W pięknych okolicznościach przyrody opowiadamy o naszych pierwszych, wakacyjnych lekturach oraz o naszych czytelniczych planach na wakacje! Jak zapowiada się nasz TBR na najbliższe tygodnie?
    1) "Piwniczne chłopaki" Jakub Ćwiek
    Lucek to trzynastolatek z podmiejskiego bidula, który pewnej burzowej nocy ginie w pożarze podczas próby ratowania kolegów. I tak, jest pewien, że właśnie umarł, bo przecież stoi tam i patrzy na własne ciało z ciężko poparzoną twarzą!
    Nie ma jednak czasu rozpaczać, bo oto z otchłani mrocznego lasu idą już po niego przerażający panowie Gwizd i Świst, a wielki, jednooki kruk wskazuje mu drogę do jedynego punktu, gdzie tej nocy tli się jeszcze światło - na przystanek autobusowy.
    Zoja ma dziesięć lat, fajnych rodziców, supersiostrę, a za najbliższych przyjaciół dwójkę niskorosłych bliźniaków: genialnego wynalazcę Eryka i wszechstronnie utalentowaną artystkę Norę. Ma też rower, który nazywa Pegazem. A, no i straszną bestię w piwnicy, którą musi karmić surowym mięsem, by ta nie zjadła jej bliskich!
    Brzmi intrygująco? No to dołóżmy jeszcze nordyckich bogów, straszne rytuały, poniemieckie skarby, szkolnych łobuzów, stwory z mgły i oddziały walecznych umarlaków. Ach, i jeszcze opuszczoną kopalnię. Bo co to za przygoda bez opuszczonej kopalni?!
    2) "Duma i uprzedzenie" opowieść graficzna - Jane Austen, Ian Edginton, Robert Deas (tłum. Agnieszka Wilga)
    3) "Rozejrzyj się! Fascynujący świat polskiej przyrody" Dariusz Dziektarz
    Prawdziwe cuda natury w naszych domach, ogrodach i lasach
    Nurkowanie na rafie koralowej, safari w Kenii, w ostateczności egzotyczne filmy przyrodnicze Davida Attenborougha - to nasze przyrodnicze fascynacje. Tymczasem o obłędnych sekretach zwierząt żyjących tuż obok nas nie wiemy nic.
    Tykające tykotki i kołaczące kołatki, które ze starych mebli zawędrowały do poematów Adama Mickiewicza. Złocistozielone chrząszcze z naszych lasów, z których sporządzano śmiertelnie niebezpieczny afrodyzjak. Kruki tak mądre jak małpy człekokształtne, potrafiące zrozumieć cudze intencje i odmienny punkt widzenia.
    "Rozejrzyj się!" to bogato ilustrowana książka o zabawnych, czasami przerażających niczym kryminał, ale zawsze pasjonujących obliczach polskiej przyrody, wzbogacona o intrygujący kontekst kulturowy. Po tej lekturze już nigdy nie spojrzysz na otaczający Cię świat tak samo!
    4) "Cyberpunk 2077. Blackout" Bartosz Sztybor, Roberto Ricci (tłum. Marcin Zwierzchowski)
    5) "Gruby" Michał Michalski
    Chłopięca przyjaźń, początki dorastania, społeczne wykluczenie i potransformacyjna rzeczywistość, w której trudno związać koniec z końcem.
    Gruby albo Buła, jak nazywają głównego bohatera nawet kumple, wraca z wakacyjnego obozu organizacji paramilitarnej, na który posłała go babcia, by w końcu zrobić z niego mężczyznę. Udaje się to tylko częściowo. Chłopak zrzuca wprawdzie sporo nadprogramowych kilogramów, jednak w oczach otoczenia nie przestaje być Bułą. W dalszym ciągu jest obiektem drwin ze strony rówieśników i ofiarą różnego rodzaju przemocy, także fizycznej, i nieuchronne przybiera z powrotem na wadze.
    Gdy do klasy dołącza nowy kolega, o rok starszy Sebastian, życie Buły odmienia się na lepsze. Wraz z Mareczkiem, dotychczas jego jedynym przyjacielem, tworzą teraz nierozłączne trio. Przynajmniej dopóki nie pojawią się pierwsze narkotyki.
    "Gruby” to czwarta powieść Michała Michalskiego, ale pierwsza, która ukazuje się pod jego własnym nazwiskiem
    6) "Mój dziadek zamienia się w słonia" Jakub Ćwiek
    Z dziadkiem jest coś nie tak Ostatnio coraz bardziej przypomina swoje ulubione zwierzę, czyli słonia. Skóra robi mu się coraz bardziej szara i pomarszczona, włosy wypadają, a nos i uszy wydają się jakby większe. W dodatku często mówi o tym, że niedługo przyjdzie mu odejść w miejsce, do którego w końcu idą wszyscy. A przecież każdy wie, że właśnie tak robią słonie! No ale zanim jeszcze całkiem się zamieni, znowu jadę do niego na wakacje. I coś mi mówi, że tym razem będą niezapomniane!
    "Mój dziadek zamienia się w słonia" to przepięknie zilustrowana, pełna ciepła i uroku opowieść o więzi, przemijaniu i o tym, jak mówić dzieciom o rzeczach nieuniknionych.
    7) "Pałac szaleńców" James Dashner (tłum. Gabriela Jakubowska)
    ***
    #strefaczytacza #czytamdlarozrywki

КОМЕНТАРІ • 24