Podcast #3 - Czy warto iść na studia Geodezyjne?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 49

  •  7 років тому +5

    Czy warto iść na studia ? Co myślicie? Może macie jakieś ciekawe historie ze studiów, albo ciekawych wykładowców ? Gdzie studiowaliście ?

    • @wiktor1799
      @wiktor1799 6 років тому +1

      Sztuka Myślenia Jestem w trakcie nauki w Technikum, mam rodzica geodetę, na ten moment patrząc na to co obecnie mam w technikum..i to co naprawdę robi się aktualnie w geodezji, przyrównując do tego studia...Pójdę na nie, ale tylko po papierek.

    •  6 років тому

      O tym też mówię. Nie zapominaj, że podstawy geodezji są ważne :)

  • @KoZoLeX
    @KoZoLeX 7 років тому +8

    Bardzo przyjemnie się tego słucha. Dodam, że na studiach najfajniej się imprezowało z geodetami :)

    •  7 років тому +1

      Zawsze pełna kultura :)

  • @chomistofis1026
    @chomistofis1026 7 років тому +5

    Ja planuję rozpocząć studia zaoczne w tym kierunku od razu po zakończeniu edukacji w Technikum Geodezyjnym 😊
    W każde wakacje chcę odbywać praktyki, w tym roku miałam już okazję , co jeszcze bardziej umocniło mnie w przekonaniu, że ten zawód bardzo mi się podoba.
    Myślę, że studia zaoczne to dobry wybór, ponieważ w tym zawodzie praktyka bardzo pomaga i uczymy się dzięki niej najwięcej - takie mam też wrażenie po każdych zajęciach w terenie :)
    Jedyne co budzi moje wątpliwości, to szufladkowanie kobiet w geodezji do pracy w biurze.
    Mam zamiar zajmować się aktywnie zarówno pracami kameralnymi jak i terenowymi.
    Zawód bardzo ciekawy! Wymaga przyłożenia się do nauki, nie jest łatwo, ale jeśli dobrze się w tym czujemy, myślę że warto !
    Co do zarobków, zależy od firmy, od miejsca. Czy jest jakiś przepis na karierę i dobre zarobki ? Wyłącznie własna ciężka praca I ambicje :)
    Świetny kanał, bardzo przydatny, oglądam od początku. Miło się Pana słucha.
    Pozdrawiam

    •  7 років тому +2

      Dzięki :) Ważne, żeby świadomie wybrać.

    • @ukaszkoodziejek4106
      @ukaszkoodziejek4106 7 років тому +1

      Pani Sandro, poruszyła Pani interesujące zagadnienie szufladkowania kobiet w geodezji do prac kameralnych :) jak poszedłem do swojej pierwszej pracy to geodeta u którego uczyłem się zawodu powiedział że cieszy się bo będzie mógł w końcu brać obsługi geodezyjne i jeździć na budowy, bo jak stwierdził kobiety delikatnie mówiąc są "niemile " widziane na budowie przez "wczorajszych" majstrów. Wtedy po raz pierwszy zderzyłem się z tym tematem. Ten problem był, jest i chyba będzie, ale nie dotyczy on tylko tej branży ale również w budowlance i pokrewnych...Skąd się bierze? Jest wiele powodów, np. przeświadczenie że "kobieta nie będzie mówiła majstrowi murarzowi z 30 letnim doświadczenie co i jak ma robić" to są zabobony i nic więcej. Ja powiem Pani szczerze, praca w terenie to nie praktyki szkolne, teren bywa różny: bagnisty, zalesiony, rzepak do szyi, pokrzywy, muchy, bąki, komary :D no i różna pogoda, a GPSowi akurat deszcz nie przeszkadza a że zmokniemy do suchej nitki, nikogo to nie interesuje :) nie jest lekko, i gdybym miał być Pani pomiarowym i nosić za Panią cały dzień kilku kilogramowy zestaw pomiarowy (tachimetr + statyw drewniany) i jeszcze ogarniać swój (lustro, szpadel itp) to po kilku dniach sama by Pani jeździła w teren :) Więc kobieta w terenie owszem, ale nie każda i musi mieć do tego predyspozycję i mocny charakter :) Pozdrawiam.

    • @chomistofis1026
      @chomistofis1026 7 років тому +1

      Łukasz Kołodziejek
      Owszem, jak w każdej pracy, ktoś się nadaje, a ktoś nie. Odbywałam praktyki po za terenem szkoły i zmokłam już do suchej nitki :D Uroki tego cudownego zawodu.
      W branży budowlanej niestety, tak jak Pan wspominał, kobieta chyba stale będzie niemile widziana.
      Pozdrawiam :)

    • @ajssik8086
      @ajssik8086 6 років тому +1

      powiem tak w mojej popierdolonej szkole nasz nauczyciel kochany od 2 lat uczy nas wszystkiego co się nie przyda w pracy gdyż uczymy się całego tego shitu z przed 20 lat. Pozdrawiam ojciec w zawodzie i od 2 lat jeżdżę z nim do pracy ale jak poprosiłem o pomoc w liczeniu tych wszystkich dzienników to tato mi powiedział ze jest w zawodzie ponad 25 lat i od zakończenia szkoły nie musi tego robić pozdrawiam 2 lata psu w dupe bo szkoły geodezyjne mają zacofany program nauczania c; a aktualnie od 5 godzin liczę dwa dzienniki z obliczania współrzędnych punktu węzłowego i tego sie kurwa nie da zrobić

  • @NN-ds5td
    @NN-ds5td 6 років тому +1

    Bardzo dobry, mądry i ważny film! Wielu magistrów tylko po studiach geodezyjnych ma duże trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. Z kolei osoby po technikum geodezyjnym oraz osoby studiujące zaocznie i w trakcie pracujące mogą zdecydowanie szybciej ustawić pozytywnie swoją karierę zawodową.

  • @stanley6634
    @stanley6634 2 роки тому +1

    Z całą pewnością warto! Jednak czego kategorycznie nie warto a wręcz powinno być to zabronione :) to pozostać w tym zawodzie w Polsce.

    • @krzysztofblando3091
      @krzysztofblando3091 8 місяців тому

      ...warto, warto, ale moj kolezka w "robocie" co I raz podspiewuje: Mammas, Do not let your babies grow up to be surveyors 😂😂😂. Pozdrowienia z Chicago, Illinois.

  • @tomkolandia123
    @tomkolandia123 7 років тому +3

    A co by Pan zrobił jakby mógł się cofnąć do czasu ukończenia gimnazjum? Czy wybrałby Pan tą samą drogę? Pozdrawiam i dziękuję za podcast

    •  7 років тому

      Zbychu na Twoje życzenie w części ten Podcast :) Nie chcę się nad tym zastanawiać w sumie bo to raczej nie ma sensu. Życie się moje tak potoczyło, a nie byłem do końca świadom moich wyborów.

  • @czowiekplaneta2995
    @czowiekplaneta2995 6 років тому +1

    szczera prawda. pozdrawiam kolegę z tej samej branży....

  • @ukaszkoodziejek4106
    @ukaszkoodziejek4106 7 років тому +1

    Jako osoba, która wybrała ścieżkę: praca w geodezji + studia zaoczne 4,5 letnie potwierdzam że dla techników geodezja "klasyczna" to generalnie tylko powtórki, bo uczymy się z podręczników "Jagielski 1-2". ale...jest jeszcze: geodezja satelitarna (teoria i praktyka), geodezja wyższa i astronomia, geodezja inżynieryjna (obsługa inwestycji) , fotogrametria+skaning laserowy (ortofotomapy, drony, tachimetry skanujące)...mógłbym pisać bez końca...to jest to, co wyróżnia i daję świadomość tego że "jestem inżynierem" :) oczywiście dla kogoś, kto nie ma zamiaru pracować w geodezji po studiach takich osób miałem w grupie ok 50% niczego to nie zmienia. Jeżeli praktykujesz zasadę 3xZ (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) to generalnie odradzam studia techniczne, bo to szkoda czasu i pieniędzy lepiej iść na humanistykę, na pewno mniej "siwych włosów" :P Ale jest jeszcze jeden ważny aspekt, w kwestii studiować czy nie, a mianowicie "jeżeli studiować to gdzie?". Jest masa ośrodków dla których geodezja to tylko wabik na naiwnych studentów i możliwość wyciągnięcia z nich kasy ...Wybierając uczelnie proszę sugerować się przede wszystkich jak długo dana uczelnia prowadzi kierunek, bo to determinuje kadrę nauczania i ilość sprzętu jaka jest do dyspozycji. Dla przykładu na AM w Szczecinie w trakcie zajęć dla grupy 15 osób przypada średnio jeden tachimetr, a dla zorientowanych fotogrametrię mają nie na stacjach roboczych tylko na ArcGISie :) A wiem to od praktykantów, których miałem. dlatego uważajcie jakie uczelnie wybieracie. Pozdrawiam.

    •  7 років тому

      Do inżyniera ( pierwszy stopień ) na odbiornik jeden jest po 10 osób. Nawet jest problem dostać do pomiarów do pracy inżynierskiej. Fotogrametria = matematyka i ma to mało wspólnego z dzisiejszą fotogrametrią. Astronomia sprowadza się do geodezji wyższej. Skaning laserowy ja dotkniesz za mocno to Cię skrzyczą. Nie oszukujmy się. Mówmy jak jest.

    • @ukaszkoodziejek4106
      @ukaszkoodziejek4106 7 років тому

      To prawda, o ile z tachimetrami pracuje się w grupach 2-3 osobowych to z odbiornikami gps zawsze był problem. Ja miło wspominam Fotogrametrię na mojej uczelni. Kilkanaście stacji roboczych DEPHOS na których każdy musiał przejść pełen cykl wszystkich orientacji zdjęć z nalotów aż do uzyskania efektu końcowego jakim był NMT :) Ponadto obowiązkowe 14 dniowe praktyki na uczelni z Prof. Wolfgangiem Kresse (Hochschule Neubrandenburg) z którym każdy student wykonał skaning FARO FOCUS, modelowanie 3D wybranego przedmiotu na podstawie własnoręcznie wykonanych zdjęć aparatem Nikon i inne zabawy :P O teorii (ilości wzorów) w przedmiocie fotogrametria to nie będę pisał, kto przeżył i zaliczył ten wie :P Jako czynny w zawodzie geodeta, jestem ostatni, który zachęca do studiowania tego przedmiotu ;) ale w takim razie polecam swoją uczelnie. Politechnika Koszalińska.

  • @biniek_99
    @biniek_99 7 років тому +4

    Mam pytanie co do części 1, nic nie powiedziałeś o wariancie,w którym po prostu kończysz technikum nie idąc na studia w ogóle. Po prostu kończysz technikum i pracujesz np. w firmie. Nie powiedziałeś o tym bo nie ma takich ludzi czy może to nie ma sensu ? Pozdrawiam, świetny materiał

    •  7 років тому +4

      Oczywiście, że można i tak w sumie troszeczkę mówiłem o tym. Ogólnie jest moda na studia która powoli mija i dobrze. Technikum wystarczy do pracy w geodezji na początek i może w ogóle wystarczyć . Taka możliwość też jest.

    • @archie65
      @archie65 7 років тому

      Szukając w internecie opinii zobaczyłem artykuł że Niemcy wydają 50 uprawnień zawodowych a Polska aż 500 i że to przed Technikum które w odczuciu autora artykułu jest za mało żeby pracować w Firmie. Ja chciałbym się dowiedzieć czy faktycznie Polska wydaje 10 razy więcej Kwalifikacji
      Pozdrawiam

    •  7 років тому

      www.gugik.gov.pl/geodezja-i-kartografia/uprawnienia-zawodowe/wyciag-z-centralnego-rejestru-osob-posiadajacych-uprawnienia-zawodowe-w-dziedzinie-geodezji-i-kartografii

    • @wojciechd5094
      @wojciechd5094 6 років тому

      Można, tylko po co się tak spieszyc do pracy? Myślę, że warto iść na studia geodezyjne. Zawsze można poznac ciekawe osoby i przezyc tzw. życie studenckie. A nuż załapiesz bakcyla do nauki i zostaniesz na uczelni.

  • @xiaomiitakjestlepsze6874
    @xiaomiitakjestlepsze6874 4 місяці тому

    Co dwa tygodnie gdzie tak ? Bo u nas tydzień w tydzień na zaocznych

  • @dzdzekobo7881
    @dzdzekobo7881 5 років тому +2

    elo ja jestem z liceum pozdrawiam

  • @papav3014
    @papav3014 6 років тому +1

    Witam Serdecznie
    Mam pytanie z trochę innej beczki, a mianowicie co z osobami, które nie kończyły technikum geodezyjnego a inne (logistyczne,hotelarskie) i chciałyby rozpocząć takowe studia. Czy osoby z zainteresowaniami geograficznymi ale bez wcześniejszego przygotowania mają jakiekolwiek szanse?

    •  6 років тому

      Papa V maja oczywiście c😝

  • @blazko123456
    @blazko123456 7 років тому +1

    a co z opcją zostania nauczycielem geodezji ? jak wygląda kwestia studiów

    •  7 років тому +1

      Musisz zrobić po mgr studia pedagogiczne lub jakiś kurs który zaakceptuje szkoła. Może kiedyś to opisze.

  • @damiankowalczyk464
    @damiankowalczyk464 6 років тому +1

    Mam pytanie jestem w 3 klasie gimnazjum i chciałbyść do technikum geodezyjnego lubie matematyke geomtrie najbardziej fizyke geografgie rysowac lubie i na komputerze tez potrafie prjekty rozne robic i obslugiwac podstawowe programy i czy to bybył by zawód dobry dlka mnie oceny w szkole mam rożne 3, 4 ,5

    •  6 років тому

      ZiuteK xD na geodezji jest bardzo duzo liczenia i myslenia. Bedziesz zawalony robota. To ciezki zawod ale bardzo ciekawy. Jak chcrsz isc na latwizne to nie, jak jestes pracowity to tak. Moj kanal Ci bardzo pomoze. Skad jestes?

    • @damiankowalczyk464
      @damiankowalczyk464 6 років тому

      Sztuka Myślenia woj lubuskie gmina sława mieszkam na wsi i ciężko z dojazdem

    •  6 років тому

      ZiuteK xD w Zielonej Górze jet technikun. Moze maja internat lub burse. Z mojego doswiadczenia ludzie ze wsi bardzo dobrze na geodezji sobie radzs, w sumie nie zastanawialem sie dlaczego.

    • @damiankowalczyk464
      @damiankowalczyk464 6 років тому

      Sztuka Myślenia planowałem do Głogowa to jest w woj dolnośląskim musiałbym samochodem podjechać kilka km, musze jeszcze dokładnie porozmawiać z rodzicami

    •  6 років тому

      ZiuteK xD rozważ to. U Was duzo pracy w geodezji zwlaszcza na kolei.

  • @jakubkiszczynski1435
    @jakubkiszczynski1435 4 роки тому

    Śmieszna sytuacja jestem po technikum geodezyjnym chce iść na studia w tym kierunku , ale jednocześnie chce pracować

    •  4 роки тому +1

      No to #wczymproblem to idealna sytuacja. Wiesz co chcesz. To juz sukces

  • @sledzik371
    @sledzik371 6 років тому +1

    co dalej z tą serią?

    •  6 років тому

      Śledzik nie mam pomysłu na podcast, albo mam ich za dużo.

    • @sledzik371
      @sledzik371 6 років тому

      Sztuka Myślenia a może krótkie odpowiedzi na pytania widzów, coś w rodzaju vlogów

    •  6 років тому

      Śledzik nie mam pytań widzów

    • @sledzik371
      @sledzik371 6 років тому

      Sztuka Myślenia można taki nagrać odcinek informacyjny że chciałby Pan taką serię utworzyć na kanale, myślę że pytania pod takim filmem by się pojawiły

  • @koczkodan98
    @koczkodan98 7 років тому

    Jesteś nauczycielem w technikum?

    •  7 років тому +1

      tak

    • @ajssik8086
      @ajssik8086 6 років тому +1

      bosz czemu nie u mnie ;c nawet nie wiesz jakbym się cieszył

  • @ajssik8086
    @ajssik8086 6 років тому

    można pierdolić szkołę i pójść na studia ? po liceum

    • @ajssik8086
      @ajssik8086 6 років тому

      mając inzyniera mozna na luzie robić w zawodzie czy nie