Случайно попаднах на канала и изгледах няколко видеа, които ми бяха много полезни и ще се радвам ако на по късен етап направиш видео как се прави заземяване на къща... Благодаря предварително!
Здравей, първо благодаря за коментара. В момента санираме една 5 етажна сграда и тези дни ще се заземи сградата. Ще се опитам да покажа във видео. В последно време нямам много свободно време, защото се подготвям за важни изпити. Иначе обещавам, че ще има клип. Благодаря ! Поздрави !!
Браво много добро съдържание.Изключително професионално.Аз като инженер автоматизация за първи път попадам на видео в което се обясняват нещата професионално и спрямо технологичните норми.Поздрави и продължавай напред.
При първият начин (с два проводника и занулен коннакт) . Трябва да се използва без зануляване, тогава диференциалнотоковата защита ще сработи при две условия: 1. Да имаме офазяване на електропроводимият корпус на съответният електрически прибор или ток на утечка с големина повече от половината на милиамперите в характеристиката на диференциалнотоковата защита. 2. Защитата ще сработи когато човек се докосне до корпуса на електрическият прибор. Тогава тя ще изключи защото диференциалният ток ще протече през човека. Не е приятно изживяване, но е за изключително кратко време и вероятноста човека да НЕ пострада е почти 100%(за хора с пейсмейкър или тежки сърдечни заболявания си е опасно). Вторият начин с три проводна инсталация в жилището и входящ двупроводен кабел е може би по добрият вариант, но при едно прекъсване на нулевият проводник, особено извън жилището, всички електропроводими корпуси на уредите и заземителни пластини на контактите от линийте чийто "заземителен" проводник е включен към нулевата шина на апартаментното табло ще бъдат офазени и нама абсолютно никакво значение дали диференциално токовата защита е сработила или не, те ще си оснанат офазени. Разбира се този сценарий е малко вероятен, но да не забравяме, че в България блоковете и техните инсталации са по на 50години, а много населени места са със често старички въздушни линии . И двата начина имат непреодолимите недостатъци на системата TN-C, но по-добре някаква защита отколкото никаква. Темата е много дълга...
Здравей, нещо май не е така, ако нулата бъде прекъсната извън жилището не виждам защо ще се уфазят уредите и пластините на контактите, просто ще спрат да работят, правилно ли разсъждава? Въпроса които си задавам е, ако нулата се прекъсне вътре в апартамента няма ли тогава тя да тръгне по третия проводник които играе земя и тогава да стане опасно за потребителя? Май ще пробвам да направя един макет в къщи и да видя какво ще стане!
@@ElektroNenov, токът търси най-малкото съпротивление към земя и обикновено това е нулата. Когато прекъсне и се докоснеш до занулен електроуред, затваряш веригата към земя и по тялото ти протича ток.
Приятел, теб Господ те изпрати да ни помогнеш да се оправиме с тези пусти токове по къщите в селата. По селата всички са майстори, и нокой нищо не разбира. Мен цял живот ме бие ток, като пусна циркуляра, от електрожена искри хвърчът, а бойлера го ползваме само при изключен прекъсвач.А сега към темата,не им обяснявай какво- що, защото по- голямата част от тези хора не те разбират.Предлагам ти вариант при, който всички ще те разберът.Покажи една-две схеми на екрана цтетни ясни с два кабела фаза и нула, които влизат от улицата, и ние ще си ги начертаеме на хартия и всичко ще бъде точно.А тези, които се опитват да те обиждат няма да ти кзвам те какви хора са, затова изобщо не се притеснявай, да си жив и здрав, че дойде да ни оправиш относно електротехниката по селата. Евала момче!!!
Земята и нулата трябва да са отделени, за да работи ДТЗ, както е казано в клиповете за свързване на ДТЗ. Иначе винаги може да се свързват 2-3-4-5 ДТЗ. От колкото човек има нужда. Тук като цяло няма ограничение.
@@seriousman56 Гледайте клиа от 6:23 минута. Точно това е обяснено. "нулата" се отделя в отделен блок. И от там имате земя и нула. От нулата се прави мост към защитата. За втора защита. Вземате нулата от първата защита. За втората защита ви трябва отделен Нулев блок, за да свържете вашите кръгове, които са свързвани с втората защита. Всяка дефектноткова защита трябва да си има отделен нулев блок.
Здравей, аз само не разбрах при зануляването с мост на контакта дефектния ток връща по нулата и не изключва защитата, а защо когато се направи мост заземяване към нулата в шината на таблото изключва ? не връща ли дефектния ток по заземяването от там към нулата и в дтз-то нали всичко е свързано и дтз-то от там взима нулата ?
Здравей. Правилно си разбрал, че при мост в контакта не изключва. Защото след дтз е двупроводна. А при мост в дин шината то е преди ДТЗ и когато подадем дефектният ток между фаза и заземяване, при изхода на защитата, дефектният ток изтича към земята и няма как да се върне към неутрала, защото вече е в земята. Поздрави!
@@TheElectroS Здравей! Още веднъж уточнение, ако може... Заземителния кабел от контакта в тази схема на 8:50 минута от видеото къде точно отива? Нали на входа на жилището в таблото влизат 2 кабела - фаза и нула. Ти взимаш нулата на входа на ДТЗ, но същата тази нула ти е свързана с мост на друга шина (която играе ролята на заземителна) , но е преди ДТЗ. Да разбирам ли, че на практика по този начин имаш 2 нули, просто едната НЕ минава през ДТЗ и по този начин ДТЗ сработва, защото утечката отива в земята (втората нула), а не в нулата, която минава през ДТЗ?
Ако нулата се прекъсне (прегори) преди ДТЗ то ще се изклзчключи ли или фазата ще дойде на корпус на уреда защото ако това е така и уреда е бойлер ситуацията е много опасна?
Здравей. Ако всичко е свързвано правилно няма как да имате само фаза на корпуса на уреда. Ако сте свързвали грешно, тогава е възможно да имате фаза на корпуса на уреда. Но по принцип също няма как да прегори нулата преди ДТЗ, защото във видеята бях разказал, че преди ДТЗ трябва да имате прекъсвач/бушони, който да намали токът към ДТЗ, за да се предпазят клемите - следователно и проводниците. А и директно свързване на захранване към ДТЗ, не се прави. Поздрави !
Интересуват ме следните неща: От външното табло във входа може ли да се пусне трижилна инсталация или само дружилна, т.к. блока е на 60год? И какъв е проблема ако имаме двужилна инсталация и правим мост в контактите с нулата и корпуса(т.нар. зануляване по старо му)? Благодаря!
Пуснете до таблото само два проводника и от там отделяте. За да може да свържете ДТЗ. Иначе е опасно зануляването. Планувам да направя видео. В бъдеще ще има видео
Здравейте, поставя ли се ДТЗ на консуматори с два проводника (без заземителен проводник, само фаза и нула)? Примерно осветителни тела, електрически лири, вентилатори и т.н. Предварително благодаря за отговора!
Здравейте. По принцип е хубаво всеки кръг да е с ДТЗ. Ако в момента осветителното ви тяло няма нужда от заземяване, то следващото може би ще има. Затова навсякъде се дърпа по 3 проводника и се слага ДТЗ. Поздрави!
@@TheElectroS Благодаря за отговора! Когато консуматора е фабрично заземен и има само фаза и нула, необходимо ли е в разклонителната кутия, нулата на консуматора да се връзва едновременно към нулевия и заземителния проводник.
@@TheElectroS Да, да. От таблото идват отделени нула и земя до разклонителната кутия. От консуматора идват нула и фаза. Та въпроса беше за връзката в разклонителната кутия, че най-правилно е да се свърже фаза с фаза и нула с нула (т.е. земята от таблото спора до там). Това е когато консуматора няма проводник земя.
Г - Йорданов, всички се изказахме за теб с най-добри чувства и суперлативи,но сега докажи, че и ти ни уважаваш. Ето какво искам от теб. Ти показваш едно ел. табло как се свързва ДТЗ-та при двупроводна индталация. До тук добре, но нищо не се вижда ясно какво правиш. Моля те най-любезно да ни го представиш ясно, а ето как. На таблото сложи Д ТЗ,Електр. Прекъсвач и ВАГО клемите на един пръст растояние един от друг, за да можем спокойно да виждаме,кой кабел , къде го слагаш. Защото не стана ясно мосчето от нулевата шина директно ли свързваш за зазем. шина, или първо двата проводника нула и земя заедно във ВАГО клемата и после от ВАГО клемата един мст от нолата към земята и друг мост от нулата към нулевия вход на ДТЗ-та.Извинявай, но има много , като мен , които нямат представа от инсталация, но аз си го признавам. Ако ме отвориш ще ти бъда бескрайно благодарен.
Много съм доволен от твоето предаване, но искам да говорим само за двупроводна инстала ия. В нашите къщи захранването от улицата е било цял живот фаза и нула всички уреди са занулени бойлери, печки хладилници електрожени. Ти показа как се свързва дефектотокова защита, но в двупроводна инсталация, но не се вижда добре, как правиш връзките. Ако обичаш раздели ваго клемите, дефектотоковата защита и електрическите прекъсвачи поне на един пръст растояние един от друг, за да видиме добре къде какво връзваш. Моля те направи го.Ако не може покажи една схема на екранана на свързване цетна и ясна.Извинявай, но ние не сме електротехници и по трудно разбираме.С уважение Здравко Софрониев.
Здравейте . В един апартамент направих изцяло ново трижилно окабеляване поставих дефекто токова защита , а в случая в таблото влизат само фаза и нула и за това свързах синия и жълтия с мост както в клипа . Вчера обаче правих монтажи и с винт одарих между фазата и жълтия кабел на контат . Падна предпазителя на контактите и този във входа който е преди талото на апартамента , а дефектотоковата не сработи . Каква може да е причината според вас ?
Здравейте. Едната причина е, че направихте късо съедиение. И при късо съединение изключва предпазителя, а не дефектнотоковата защита. А това, че падна и в таблото на входа - това е, защото нямате селективност. Поздрави !
Здравейте, Благодаря за доброто видео и информативните отогвори. Аз следя Вашия канал и го считам за доста информативен и полезен. В тази връзка искам да попитам следното: Ако ДТЗ следи за разлика в тока между фаза и нула и тази разлика отива в земята то при двупроводна инсталация ако изобщо няма проводник за земя и човек го удари тока и да премине към земята и тогава ДТЗ да сработи? Съжалявам ако въпросът ми е лаически, ама толкова са ми познанията! :)
Здравейте. Знам, че сте редовен на канала. Радвам се, за което. Дори при двупроводна инсталация земята и неутрала са заедно. В следващите видеа ще покажа при всякакви варианти как се свързва електрическо табло - при една фаза и три фази. Поздрави !
Имам въпрос ! Как е по удачно да се направи ДТЗ който е на входа на цялото табло след главният прекъсвач или е удобно на определени кръгове да се монтира ДТЗ кои са плюсовете и минусите при 2та варианта ?!?!?! Благодаря
Здравей. За цялата къща/апартамент една защита ще е малко. В другите имам видео , където обяснявам колко кръга можем да свържем към защитата, за да работи правилно и да ни пази. Благодаря за коментара. Поздрави !
По-добра като продукт може да се каже от коя фирма... Иначе 2Р и 1Р+N са едно и също нещо. Означава 2 полюсен. Една фаза и една нула. Имам видея всичко за ДТЗ.
@@TheElectroS На схемата на Hager CD239j е означено , че прекъсва и фазата и нулата. Докато при други ДТЗ е означено, прекъсва само фазата. Правилно ли е Това?
Има и други подобни уреди, които да по-евтини и ги има в България. Иначе до колкото знам има и една джаджа китайска и се включва в контакта и така може да се провери.
Из форумите за електротехници обаче, от време на време изкачат ''специалисти'', според които ДТЗ може да работи без никакви проблеми на двупроводна инсталация. Преподавателят ми е инженер със много стаж и от много години се занимава като проектант на какви ли не съоръжения и сгради и направо се отчайва като чуе че има хора, които вярват на такива работи.
Напълно погрешно, да не спомена и че самото видео е много нескопосано направено и подвеждащо... Не можеш да натоварваш проводниците Фаза и Нула след ДТЗ и да очакваш нещо да сработи, освен бушона да изключи... Трябва да натовариш фазовия проводник от контакта към земя/0, но преди автомата. Категорично твърдя, че защитата работи и при двупроводна мрежа, макар и да не е направена за това. При двупроводна мрежа по стабилно работят пасивните, а не електронните ДТЗ-та. Като професионален електрончик съм правил експерименти с резистори около 7 КОм и ДТЗ сработва при около, че и дори при ток под 30мА. Никой не знае дали при протичане на този ток през човек, ще сработи или не, но по добре да има ДТЗ, отколкото да го няма... Ето и едно по нагледно видео ua-cam.com/video/IfvKoGLprmM/v-deo.html&ab_channel=%D0%AD%D0%9B%D0%95%D0%9A%D0%A2%D0%A0%D0%98%D0%9A%D0%9F%D0%A0%D0%9E%D0%A4%D0%98
Мога да твърдя, че е доказано, че при двупроводна инсталация при протичане през човек не работи и това е доказано от преди доста години. Има видея в ютуб на немски език. Затова двупроводната инсталация е забранена повече от 100 години. Знам, че има начин да се сработва дтз при двупроводна инсталация, но то това е само когато преди ДТЗ са разделени земя и неутрал. Но по същия начин дефектнотоковата защита протича през неутрал през дтз. Няма как да свържете контакт преди ДТЗ и да очаквате това да ви предпази. Иначе няма как. Аз все още не съм "професионален" електричар. Но това просто е забранено според наредби и правила. Колкото да кажете че работи и е правилно или пък работи. Все пак сте в погрешната страна. Можем да говорим до сутринта, но няма как да сте прав след доказани закони с години наред и т.н.
@@TheElectroS За забраните е ясно, ама над 90% от сградите в БГ са с двупроводна инсталация и не разбирам за какъв неутрал ми говориш.. Тук става въпрос за фаза и нула, като нулата е заземена в кварталната електростанция. Погледни си видеото- при късо след ДТЗ, то няма как да сработи. ДТЗ сработва при ток 25-30 мА и то не само към нула от подстанцията, а дори към земя от водопроводните тръби. Съветвам те, да поекспериментираш и да направиш читав клип. Инак, подвеждаш хората.... Ако ли не, поне цитирай членовете от наредбата и закона, които забраняват това, но мисля, че не в това е идеята на видеото....
Колега, точно това в клипа обяснявам, че при двупроводно захранване от подстанция , нулата е заземена. И за да свържем ДТЗ трябва да отделим в отделен блок нулата и тогава имаме неутрал и заземяване. А за да изключи ДТЗ точно както казвам всички тела трябва да се свързани след дтз, за да при повреда да изключи. И ДТЗ не изключва при късо съединение, а при дефектен ток ( например фаза и заземяване при някакво тяло ). Това че казвате ДТЗ изключва при 25-30 мА също не сте прав. Това го прави много преди 25мА. Показал съм го в друг клип свързвано с дтз. Аз ви препоръчвам да експериментирате с професионални уреди и дтз - кога как изключва.А не с мултиметър. Защото това съм го правил. Точно с 3-4 измерителни уреда. Ако питате за марка и модел. Проверете в интернет за Gossen MetraWatt - само този уред струва над 3000 евро. Има по същия начин от Fluke , Benning , Amprobe и т.н. А за наредни и закони. Всичко което уча е в Германия, но след като законите са европейски следователно в България са същите. Потърсил съм няколко пъти в интернет, я човек намери нещо , я не. А когато му дойде времето да се върна в България и да поработя. Може да ме запомнете. Ако няма някакъв закон или наредба, та тогава ще има. Мотивацията ми е да променя всичко свързвано с електричество в България към нещо по-добро. Защото в България сме много назад. И не на последно място , мисля че досега никого не съм подвеждал. Затова е каналът, за да кажа нещо правилно. Без лоши чувства. Поздрави !
@@TheElectroS Скъпи уреди не са ми нужни, защото се доверявам на закона на Ом. Разбирам, че поставяш инсталации в Германия, но преди да убеждаваш хората в това което са те научили да правиш, просто поекспериментирай... Поздрави...
Точно и аз това казвам , че съм експериментирал и знам за какво става въпрос. Но няма значение. Вие както искайте работете. Аз давам гаранция на хората за техният живот. Не мога да си играя шега с живота на хората. Благодаря !
Дефектен ток, няма такова понятие !!! ДТЗ е допустимо само при наличие на заземителен проводник, той ви предпазва, ако ДТЗ е повредена !!! Прочетете за схемите на захранване TNC, TNC-S и TNS .
Данчо, изгежда само аз не го разбирам извинявай, но това ще бъде последният ми въпрос към теб.На таблото се вижда, че подаваш нула отгоре на дтз-та и подаваш нула отдоло на дтз-та, а за уреда нула от нулевата шина ли да пусна? За последно те питам,и тази дтз-та, която я показваш каква марка е?.
Приятел, не знам какво образование имаш и какви познания по електротехника имаш, но изричаш доста глупости. Явно имаш някаква практика. Така ,че показвай практическите неща , които знаеш без да се опитваш да ги обясняваш.
Случайно попаднах на канала и изгледах няколко видеа, които ми бяха много полезни и ще се радвам ако на по късен етап направиш видео как се прави заземяване на къща... Благодаря предварително!
Здравей, първо благодаря за коментара. В момента санираме една 5 етажна сграда и тези дни ще се заземи сградата. Ще се опитам да покажа във видео. В последно време нямам много свободно време, защото се подготвям за важни изпити. Иначе обещавам, че ще има клип. Благодаря ! Поздрави !!
@@TheElectroS Много благодаря! имам някаква представа, но ще съм много благодарен и на вашата помощ!!!
Браво много добро съдържание.Изключително професионално.Аз като инженер автоматизация за първи път попадам на видео в което се обясняват нещата професионално и спрямо технологичните норми.Поздрави и продължавай напред.
При първият начин (с два проводника и занулен коннакт) . Трябва да се използва без зануляване, тогава диференциалнотоковата защита ще сработи при две условия:
1. Да имаме офазяване на електропроводимият корпус на съответният електрически прибор или ток на утечка с големина повече от половината на милиамперите в характеристиката на диференциалнотоковата защита.
2. Защитата ще сработи когато човек се докосне до корпуса на електрическият прибор. Тогава тя ще изключи защото диференциалният ток ще протече през човека. Не е приятно изживяване, но е за изключително кратко време и вероятноста човека да НЕ пострада е почти 100%(за хора с пейсмейкър или тежки сърдечни заболявания си е опасно).
Вторият начин с три проводна инсталация в жилището и входящ двупроводен кабел е може би по добрият вариант, но при едно прекъсване на нулевият проводник, особено извън жилището, всички електропроводими корпуси на уредите и заземителни пластини на контактите от линийте чийто "заземителен" проводник е включен към нулевата шина на апартаментното табло ще бъдат офазени и нама абсолютно никакво значение дали диференциално токовата защита е сработила или не, те ще си оснанат офазени. Разбира се този сценарий е малко вероятен, но да не забравяме, че в България блоковете и техните инсталации са по на 50години, а много населени места са със често старички въздушни линии .
И двата начина имат непреодолимите недостатъци на системата TN-C, но по-добре някаква защита отколкото никаква. Темата е много дълга...
Правилно! Евала за знанията и информацията ! Благодаря за коментара! Поздрави!
Здравей, нещо май не е така, ако нулата бъде прекъсната извън жилището не виждам защо ще се уфазят уредите и пластините на контактите, просто ще спрат да работят, правилно ли разсъждава? Въпроса които си задавам е, ако нулата се прекъсне вътре в апартамента няма ли тогава тя да тръгне по третия проводник които играе земя и тогава да стане опасно за потребителя? Май ще пробвам да направя един макет в къщи и да видя какво ще стане!
@@ElektroNenov, токът търси най-малкото съпротивление към земя и обикновено това е нулата. Когато прекъсне и се докоснеш до занулен електроуред, затваряш веригата към земя и по тялото ти протича ток.
Приятел, теб Господ те изпрати да ни помогнеш да се оправиме с тези пусти токове по къщите в селата. По селата всички са майстори, и нокой нищо не разбира. Мен цял живот ме бие ток, като пусна циркуляра, от електрожена искри хвърчът, а бойлера го ползваме само при изключен прекъсвач.А сега към темата,не им обяснявай какво- що, защото по- голямата част от тези хора не те разбират.Предлагам ти вариант при, който всички ще те разберът.Покажи една-две схеми на екрана цтетни ясни с два кабела фаза и нула, които влизат от улицата, и ние ще си ги начертаеме на хартия и всичко ще бъде точно.А тези, които се опитват да те обиждат няма да ти кзвам те какви хора са, затова изобщо не се притеснявай, да си жив и здрав, че дойде да ни оправиш относно електротехниката по селата. Евала момче!!!
Супер. Продължавай в се така.
Супер!
здр!!!разкажете за AFDD как се свързва,може ли при двупроводна инсталация,работят ли ел.мотори когато я има,благодаря
Само да намеря свободно време !
Браво видеота са ти много добри.Очаквам видео за селиктевноста
Искам да попитам ДТЗ предпазва ли от гръмотевици или мълния?
Не. Но има специални защити от мълния. Проверете канала. Един от последния видеа е за тези защити. Поздрави !
Здравей, може ли заземителната шина да бъде ,, вързана" в бетон за да се ползва като земя?
Здравей. ММ, не точно. Малко по сложно е това.
@@TheElectroS Здравей, не ми стана ясен отговора. Кое му е не точното и кое е по-сложно то?
Здравей,
При условие, че обединяваш земното с нулата в таблото може ли да се свърже втора дефекто токова и да работи коректно ?
Земята и нулата трябва да са отделени, за да работи ДТЗ, както е казано в клиповете за свързване на ДТЗ. Иначе винаги може да се свързват 2-3-4-5 ДТЗ. От колкото човек има нужда. Тук като цяло няма ограничение.
А при условие , че в жилището влизат само фаза и нула ?
@@seriousman56 Гледайте клиа от 6:23 минута. Точно това е обяснено. "нулата" се отделя в отделен блок. И от там имате земя и нула. От нулата се прави мост към защитата. За втора защита. Вземате нулата от първата защита. За втората защита ви трябва отделен Нулев блок, за да свържете вашите кръгове, които са свързвани с втората защита. Всяка дефектноткова защита трябва да си има отделен нулев блок.
Да, разбрах вече.
Мислех в друга посока.
Благодаря ти !!
При прекъсване на нулевия проводник ще стане страшно.
На корпуса ще имаме фаза.
Схемата е некоректна.
Здравей, аз само не разбрах при зануляването с мост на контакта дефектния ток връща по нулата и не изключва защитата, а защо когато се направи мост заземяване към нулата в шината на таблото изключва ? не връща ли дефектния ток по заземяването от там към нулата и в дтз-то нали всичко е свързано и дтз-то от там взима нулата ?
Здравей. Правилно си разбрал, че при мост в контакта не изключва. Защото след дтз е двупроводна. А при мост в дин шината то е преди ДТЗ и когато подадем дефектният ток между фаза и заземяване, при изхода на защитата, дефектният ток изтича към земята и няма как да се върне към неутрала, защото вече е в земята. Поздрави!
@@TheElectroS Здравей! Още веднъж уточнение, ако може... Заземителния кабел от контакта в тази схема на 8:50 минута от видеото къде точно отива? Нали на входа на жилището в таблото влизат 2 кабела - фаза и нула. Ти взимаш нулата на входа на ДТЗ, но същата тази нула ти е свързана с мост на друга шина (която играе ролята на заземителна) , но е преди ДТЗ. Да разбирам ли, че на практика по този начин имаш 2 нули, просто едната НЕ минава през ДТЗ и по този начин ДТЗ сработва, защото утечката отива в земята (втората нула), а не в нулата, която минава през ДТЗ?
Ако нулата се прекъсне (прегори) преди ДТЗ то ще се изклзчключи ли или фазата ще дойде на корпус на уреда защото ако това е така и уреда е бойлер ситуацията е много опасна?
Здравей. Ако всичко е свързвано правилно няма как да имате само фаза на корпуса на уреда. Ако сте свързвали грешно, тогава е възможно да имате фаза на корпуса на уреда. Но по принцип също няма как да прегори нулата преди ДТЗ, защото във видеята бях разказал, че преди ДТЗ трябва да имате прекъсвач/бушони, който да намали токът към ДТЗ, за да се предпазят клемите - следователно и проводниците. А и директно свързване на захранване към ДТЗ, не се прави. Поздрави !
Какъв трябва е предпазителя преди дтз ,ако дтз е 40 а двополюсен
@@milensavchev6666 Еми 40 ампера
@@TheElectroS за един апартамент от 12 кръга три дтз по 40ампера ще са достатъчни ли
Еми би трябвало да нямате проблем. При една фаза предполагам... По принцип два кръга на дтз при една фаза.
Интересуват ме следните неща:
От външното табло във входа може ли да се пусне трижилна инсталация или само дружилна, т.к. блока е на 60год?
И какъв е проблема ако имаме двужилна инсталация и правим мост в контактите с нулата и корпуса(т.нар. зануляване по старо му)?
Благодаря!
Пуснете до таблото само два проводника и от там отделяте. За да може да свържете ДТЗ. Иначе е опасно зануляването. Планувам да направя видео. В бъдеще ще има видео
Разделянето на PEN проводника на N и PE е забранено.
Сега разбирам защо никъде в България няма дефектнотокова защита 🤣🤣
Здравейте, поставя ли се ДТЗ на консуматори с два проводника (без заземителен проводник, само фаза и нула)? Примерно осветителни тела, електрически лири, вентилатори и т.н. Предварително благодаря за отговора!
Здравейте. По принцип е хубаво всеки кръг да е с ДТЗ. Ако в момента осветителното ви тяло няма нужда от заземяване, то следващото може би ще има. Затова навсякъде се дърпа по 3 проводника и се слага ДТЗ. Поздрави!
@@TheElectroS Благодаря за отговора! Когато консуматора е фабрично заземен и има само фаза и нула, необходимо ли е в разклонителната кутия, нулата на консуматора да се връзва едновременно към нулевия и заземителния проводник.
Не. Зануляването е опасно. Трябва от таблото да се отдели нулата и заземяването, за да можете дтз да монтирате и така навсякъде да имате заземяване.
@@TheElectroS Да, да. От таблото идват отделени нула и земя до разклонителната кутия. От консуматора идват нула и фаза. Та въпроса беше за връзката в разклонителната кутия, че най-правилно е да се свърже фаза с фаза и нула с нула (т.е. земята от таблото спора до там). Това е когато консуматора няма проводник земя.
@dknchv какъв е този консуматор ?
Г - Йорданов, всички се изказахме за теб с най-добри чувства и суперлативи,но сега докажи, че и ти ни уважаваш. Ето какво искам от теб. Ти показваш едно ел. табло как се свързва ДТЗ-та при двупроводна индталация. До тук добре, но нищо не се вижда ясно какво правиш. Моля те най-любезно да ни го представиш ясно, а ето как. На таблото сложи Д ТЗ,Електр. Прекъсвач и ВАГО клемите на един пръст растояние един от друг, за да можем спокойно да виждаме,кой кабел , къде го слагаш. Защото не стана ясно мосчето от нулевата шина директно ли свързваш за зазем. шина, или първо двата проводника нула и земя заедно във ВАГО клемата и после от ВАГО клемата един мст от нолата към земята и друг мост от нулата към нулевия вход на ДТЗ-та.Извинявай, но има много , като мен , които нямат представа от инсталация, но аз си го признавам. Ако ме отвориш ще ти бъда бескрайно благодарен.
Това следва. Ще покажа всички стъпка по стъпка
Браво радвам се.
Много съм доволен от твоето предаване, но искам да говорим само за двупроводна инстала ия. В нашите къщи захранването от улицата е било цял живот фаза и нула всички уреди са занулени бойлери, печки хладилници електрожени. Ти показа как се свързва дефектотокова защита, но в двупроводна инсталация, но не се вижда добре, как правиш връзките. Ако обичаш раздели ваго клемите, дефектотоковата защита и електрическите прекъсвачи поне на един пръст растояние един от друг, за да видиме добре къде какво връзваш. Моля те направи го.Ако не може покажи една схема на екранана на свързване цетна и ясна.Извинявай, но ние не сме електротехници и по трудно разбираме.С уважение Здравко Софрониев.
Следващите видеоклипове, ще покажа как се свързва правилно електрическо табло при всякакви варианти. Поздрави !
Благодаря, чакам с нетърпение, за да преправя цялата инсталация на къщата.
Здравейте . В един апартамент направих изцяло ново трижилно окабеляване поставих дефекто токова защита , а в случая в таблото влизат само фаза и нула и за това свързах синия и жълтия с мост както в клипа . Вчера обаче правих монтажи и с винт одарих между фазата и жълтия кабел на контат . Падна предпазителя на контактите и този във входа който е преди талото на апартамента , а дефектотоковата не сработи . Каква може да е причината според вас ?
Здравейте. Едната причина е, че направихте късо съедиение. И при късо съединение изключва предпазителя, а не дефектнотоковата защита. А това, че падна и в таблото на входа - това е, защото нямате селективност. Поздрави !
Най вероятно във входа таблото е с бушон с крива B а в апартамента с крива C, перво пада този с крива B
Това няма никакво значение.
@@TheElectroSИма значение. Множителя на номиналния ток при крива В е от 3 до 5 пъти, а при крива С от 5 до 10 пъти.
Здравейте,
Благодаря за доброто видео и информативните отогвори. Аз следя Вашия канал и го считам за доста информативен и полезен. В тази връзка искам да попитам следното: Ако ДТЗ следи за разлика в тока между фаза и нула и тази разлика отива в земята то при двупроводна инсталация ако изобщо няма проводник за земя и човек го удари тока и да премине към земята и тогава ДТЗ да сработи? Съжалявам ако въпросът ми е лаически, ама толкова са ми познанията!
:)
Здравейте. Знам, че сте редовен на канала. Радвам се, за което. Дори при двупроводна инсталация земята и неутрала са заедно. В следващите видеа ще покажа при всякакви варианти как се свързва електрическо табло - при една фаза и три фази. Поздрави !
Имам въпрос !
Как е по удачно да се направи ДТЗ който е на входа на цялото табло след главният прекъсвач или е удобно на определени кръгове да се монтира ДТЗ кои са плюсовете и минусите при 2та варианта ?!?!?! Благодаря
Здравей. За цялата къща/апартамент една защита ще е малко. В другите имам видео , където обяснявам колко кръга можем да свържем към защитата, за да работи правилно и да ни пази. Благодаря за коментара. Поздрави !
А коя ДТЗ е по добра.
2P или 1P+N?
По-добра като продукт може да се каже от коя фирма... Иначе 2Р и 1Р+N са едно и също нещо. Означава 2 полюсен. Една фаза и една нула. Имам видея всичко за ДТЗ.
@@TheElectroS Според мен 2P прекъсва и фазата и нулата.
Докато 1P+N прекъсва само фазата.
Така ли е.
Да. Но, ако става въпрос за прекъсвач. А за ДТЗ е както казах. По принцип те прекъсват и двата проводника. Правилно
@@TheElectroS На схемата на Hager CD239j е означено , че прекъсва и фазата и нулата.
Докато при други ДТЗ е означено, прекъсва само фазата.
Правилно ли е Това?
Не мога да намеря този продукт, за да проверя
Приятел, аз не мога да си купя същия уред, като твоя, сещай се защо. Кажи как да подам дефектен ток, като нямам твоят уред?.
Има и други подобни уреди, които да по-евтини и ги има в България. Иначе до колкото знам има и една джаджа китайска и се включва в контакта и така може да се провери.
Из форумите за електротехници обаче, от време на време изкачат ''специалисти'', според които ДТЗ може да работи без никакви проблеми на двупроводна инсталация. Преподавателят ми е инженер със много стаж и от много години се занимава като проектант на какви ли не съоръжения и сгради и направо се отчайва като чуе че има хора, които вярват на такива работи.
Добре сичко мие ясно само неразбрах този кабел от нулата защо отива кам претпазителя от долу каква роля играе то
Напълно погрешно, да не спомена и че самото видео е много нескопосано направено и подвеждащо...
Не можеш да натоварваш проводниците Фаза и Нула след ДТЗ и да очакваш нещо да сработи, освен бушона да изключи... Трябва да натовариш фазовия проводник от контакта към земя/0, но преди автомата.
Категорично твърдя, че защитата работи и при двупроводна мрежа, макар и да не е направена за това. При двупроводна мрежа по стабилно работят пасивните, а не електронните ДТЗ-та. Като професионален електрончик съм правил експерименти с резистори около 7 КОм и ДТЗ сработва при около, че и дори при ток под 30мА. Никой не знае дали при протичане на този ток през човек, ще сработи или не, но по добре да има ДТЗ, отколкото да го няма...
Ето и едно по нагледно видео
ua-cam.com/video/IfvKoGLprmM/v-deo.html&ab_channel=%D0%AD%D0%9B%D0%95%D0%9A%D0%A2%D0%A0%D0%98%D0%9A%D0%9F%D0%A0%D0%9E%D0%A4%D0%98
Мога да твърдя, че е доказано, че при двупроводна инсталация при протичане през човек не работи и това е доказано от преди доста години. Има видея в ютуб на немски език. Затова двупроводната инсталация е забранена повече от 100 години. Знам, че има начин да се сработва дтз при двупроводна инсталация, но то това е само когато преди ДТЗ са разделени земя и неутрал. Но по същия начин дефектнотоковата защита протича през неутрал през дтз. Няма как да свържете контакт преди ДТЗ и да очаквате това да ви предпази. Иначе няма как. Аз все още не съм "професионален" електричар. Но това просто е забранено според наредби и правила. Колкото да кажете че работи и е правилно или пък работи. Все пак сте в погрешната страна. Можем да говорим до сутринта, но няма как да сте прав след доказани закони с години наред и т.н.
@@TheElectroS
За забраните е ясно, ама над 90% от сградите в БГ са с двупроводна инсталация и не разбирам за какъв неутрал ми говориш.. Тук става въпрос за фаза и нула, като нулата е заземена в кварталната електростанция.
Погледни си видеото- при късо след ДТЗ, то няма как да сработи. ДТЗ сработва при ток 25-30 мА и то не само към нула от подстанцията, а дори към земя от водопроводните тръби.
Съветвам те, да поекспериментираш и да направиш читав клип. Инак, подвеждаш хората....
Ако ли не, поне цитирай членовете от наредбата и закона, които забраняват това, но мисля, че не в това е идеята на видеото....
Колега, точно това в клипа обяснявам, че при двупроводно захранване от подстанция , нулата е заземена. И за да свържем ДТЗ трябва да отделим в отделен блок нулата и тогава имаме неутрал и заземяване. А за да изключи ДТЗ точно както казвам всички тела трябва да се свързани след дтз, за да при повреда да изключи. И ДТЗ не изключва при късо съединение, а при дефектен ток ( например фаза и заземяване при някакво тяло ). Това че казвате ДТЗ изключва при 25-30 мА също не сте прав. Това го прави много преди 25мА. Показал съм го в друг клип свързвано с дтз. Аз ви препоръчвам да експериментирате с професионални уреди и дтз - кога как изключва.А не с мултиметър. Защото това съм го правил. Точно с 3-4 измерителни уреда. Ако питате за марка и модел. Проверете в интернет за Gossen MetraWatt - само този уред струва над 3000 евро. Има по същия начин от Fluke , Benning , Amprobe и т.н.
А за наредни и закони. Всичко което уча е в Германия, но след като законите са европейски следователно в България са същите. Потърсил съм няколко пъти в интернет, я човек намери нещо , я не.
А когато му дойде времето да се върна в България и да поработя. Може да ме запомнете. Ако няма някакъв закон или наредба, та тогава ще има. Мотивацията ми е да променя всичко свързвано с електричество в България към нещо по-добро. Защото в България сме много назад. И не на последно място , мисля че досега никого не съм подвеждал. Затова е каналът, за да кажа нещо правилно.
Без лоши чувства.
Поздрави !
@@TheElectroS
Скъпи уреди не са ми нужни, защото се доверявам на закона на Ом.
Разбирам, че поставяш инсталации в Германия, но преди да убеждаваш хората в това което са те научили да правиш, просто поекспериментирай...
Поздрави...
Точно и аз това казвам , че съм експериментирал и знам за какво става въпрос. Но няма значение. Вие както искайте работете. Аз давам гаранция на хората за техният живот. Не мога да си играя шега с живота на хората. Благодаря !
С 2 ДУМИ ЗА НЕРАЗБРАЛИТЕ ДТЗ РАБОТИ И ПРИ ДВУПРОВОДНИКОВА ИНСТАЛАЦИЯ ,НО НУЛАТА ПРЕДИ НЕЯ ТРЯБВА ДА Е ЗАЗЕМЕНА .
ММ не точно
Дефектен ток, няма такова понятие
!!!
ДТЗ е допустимо само при наличие на заземителен проводник, той ви предпазва, ако ДТЗ е повредена !!!
Прочетете за схемите на захранване TNC, TNC-S и TNS .
Няма какво да прочета. Отговорих ви и на миналия коментар. Знам всички схеми на захранване. 😉
Всичко добре, ама правописът те кара да издишаш като въздух от китайска топка на слънце...Оправи го и поздрави за инициативата, чудесна е!
Данчо, изгежда само аз не го разбирам извинявай, но това ще бъде последният ми въпрос към теб.На таблото се вижда, че подаваш нула отгоре на дтз-та и подаваш нула отдоло на дтз-та, а за уреда нула от нулевата шина ли да пусна? За последно те питам,и тази дтз-та, която я показваш каква марка е?.
Приятел, не знам какво образование имаш и какви познания по електротехника имаш, но изричаш доста глупости. Явно имаш някаква практика. Така ,че показвай практическите неща , които знаеш без да се опитваш да ги обясняваш.
😂😂😂 кажете ми глупостите тогава, че да ги знам. Да не говоря повече глупости.😂😂😂 Имам завършен 3-ти клас.