Choć w programie pojawiła się mucha.... to nie siada. Oprawa graficzna całej tej serii robi wrażenie. Próbuję wyobrazić sobie ile czasu zajmuje wymodelowanie tych wszystkich pojazdów. Zazdroszczę umiejętności i podziwiam ogrom wiedzy i czasu poświęconych na każdy odcinek. Są genialne!
4 роки тому+1
Dzięki! Sporo modeli 3D jest w katalogach NASA :) z resztą trzeba sobie jakoś radzić.
Robisz najlepsze materiały na temat eksploracji kosmosu na Polskim, a może i nawet światowym YT. Jak założysz Patronite to będziesz pierwszym twórcą którego z przyjemnością wesprę, żebyś mógł robić takie produkcje jak najczęściej! Kłamiam się nisko :)
Świetny odcinek! Za każdym razem gdy oglądam twoje filmy, nawet po raz trzeci, niesamowicie doceniam to jak dużo pracy wkładasz w animacje i scenariusz 💙 Jeszcze nigdy nie widziałam, by jakikolwiek kanał na yt już od pierwszego wrzuconego filmiku trzymał tak wysoki i profesjonalny poziom. I dzięki za plakat! Z pewnością za niedługo trafi na moją ścianę wraz z plakatem falcona. Mam miejsce na jeszcze jeden, więc już nie mogę się doczekać jaki zaprojektujesz w przyszłości ^^
4 роки тому+1
Dzięki! Plakat z Percym wyruszy w przyszłym tygodniu. Jaki będzie kolejny? Jeszcze sam nie wiem :D
Cześć.powiem w skrócie żeby nie zanudzać. MEGA robota z Twojej strony przy każdym odcinku😉 Rzetelnie podane informacje,maga grafiki.wiedza o tym co mowisz,zwro sciemy,dźwięk wporzo😉 Bardzo miło się Ciebie ogląda i nawet w czasie rzeczywistym radzisz siebie z kłopotami typu mucha🤪🙈😂(lubię takie kanały gdzie nie jest to "modelowane pod publike"tylko dajesz tak jak się nagrało.a mówie ci wychodzi zawsze super🤪) Gratulacje dla prowadzenia kanału,z niecierpliwością zawsze czekam na kolejny odcinek. Łapka w górę dla cb,z góralskim pozdrowieniem "Jo Hippp"😉
4 роки тому+1
Dzięki! Nawet nie wiesz ile wysiłku trzeba, żeby wyszkolić muchę do odpowiedniego latania przed kamerą 😁
Sam kanał - pełna klasa...z niecierpliwością oczekuje materiałów na temat sojuza. Wszędzie sporo o amerykańskich podbojach oraz ich historii, natomiast mało o Rosjanach. Jestem bardzo ciekaw !
kokos bo Rosjanie nic ciekawego nie robią, takie misje są poza zasięgiem ich technologii, Sojuz to technologia sprzed 40 lat, juz o tym było aż za dużo.
Podobny kosmiczny dźwig był już użyty przy Curiosity. Było wtedy sporo ruchu na portalach społecznościowych, że nie mam czasu na pierdoły, bo oglądam jak rakietowy, kosmiczny dźwig opuszcza łazik na powierzchnię Marsa. Pamietam, że wtedy mało kto mówił o tym jaki ten łazik jest ogromny.
4 роки тому
W tamtym czasie nie śledziłem kosmicznych tematów jakoś bardzo. O szaleńczych rozwiązaniach Curiosity dowiedziałem się długo po tym, jak ten łazik jeździł już po Marsie.
w samochodach za napęd odpowiada mechanizm dyferencjału, który krotko mowiac powoduje ze napędza to koło które ma lżej. Mechanizm roznicowy powoduje ze przy skrecaniu np. w prawo przednie prawe kolo skreca mocniej niz przednie lewe
No nie wierzę... tak szybko??? Super, super, super !!! Tylko dlaczego nie 2x na tydzień? xD Tak, tak wiem. Nawet jak by były 3 filmy dziennie to następny maniak - trochę większy niż ja (mało prawdopodobne xD) - marudziłby, że czemu nie pięć? Nie ma sensu znowu pisać, że to świetny materiał, doskonała grafika, itd, itp. Jakość materiałów jest już znakiem rozpoznawczym kanału. Postawił Pan konkurencji poprzeczkę bardzo wysoko. Dobra robota xD A te muchy po prostu się wkurzyły o zamianę "marsjańskiej muchy" na trzmiela xD
Wszystkie fimy pochłonięte longiem, a odkryłem Twój kanał wczoraj. Może zrobisz odcinek pt #poland_can_into_space. czyli Polskie podrygiwanie w sektorze kosmicznym? :D
Pytanko, ile kosztuje start z miejsc takich jak Cape Canaveral lub Kosmodrom Wostocznyj?
4 роки тому
Czy chodzi o koszt utrzymania/użycia platformy startowej? Nie wiem jak rosyjskie platformy, ale np. utrzymanie (nieużywanej) platformy SLC-39A na Florydzie kosztowało NASA ok. 100.000$ miesięcznie. W 2015 SpaceX rozpoczęło wyłączny leasing tego stanowiska na 20 lat. Zatem teraz oni pokrywają te koszty. Ile dodatkowo wynosi "czynsz" NASA i koszty eksploatacji? Nie wiem.
@ W razie eksplozji rakiety, klient ponosi koszty naprawy czy jest jakieś ubezpieczenie?
4 роки тому
@@RajtekRajtek Jeżeli eksplozja rakiety zniszczy stanowisko startowe, to SpaceX ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, które pokrywa straty mienia rządowego (bo platforma należ do agencji rządowych). Dodatkowo SpaceX jest ubezpieczone w Aon International Space Brokers. Oni na pewno pokrywają odszkodowanie, które trzeba wypłacić klientowi (właścicielowi utraconego satelity\ładunku\itp). Aon też wypłaca coś dla SpaceX w związku z utratą rakiety i kontraktu. No i SpaceX jest też obowiązkowo ubezpieczone (nie wiem gdzie, może też w Aon) ze względu na przepisy ruchu lotniczego FAA. Jeżeli rakieta spowoduje zniszczenia mienia prywatnego, to te straty pokrywa ubezpieczenie. Generalnie każda możliwa sytuacja jest zabezpieczona jakimś ubezpieczeniem. Jeżeli coś nie jest obowiązkowe (wynikające z przepisów) i SpaceX nie ma na to ubezpieczenia, to prawdopodobnie dlatego, że akceptują ryzyko i zakładają, że pokryją szkody z własnej kieszeni.
Gdzieś czytałem, że "starsze", czy "słabsze" procesory o większych tranzystorach, nie takie współczesne o nano nano tycich tranzystorach, są najlepsze w kosmos bo promieniowanie kosmiczne czy cząstki uderzając z przeogromna siłą w te starsze większe tranzystory nie uszkadzają ich... Musi to dolecieć bez osłony magnetycznej ziemi i Mars ma symboliczna atmosferę bez pola magnetycznego więc musi to być odporne na te czynniki.
ot-to Hhh to ani słabszy ani starszy procesor, to specjalistyczny procesor RAD750 specjalnie „utwardzany” na promieniowanie kosmiczne. Kosztuje bajońskie sumy i ani ty ani ja go nie kupimy bo znajduje się na liście produktów militarnych o ściśle kontrolowanym dostępie.
Co się dzieje z bagażnikiem crew dragon? To po prostu śmietnik iss który spala się w atmosferze czy również "ląduje" on w oceanie?
4 роки тому
Po oddaleniu się od ISS bagażnik jest odrzucany i spala się w atmosferze. Chyba jest pusty, tzn. nie pakują do niego śmieci, bo nie jest zamykany i hermetyzowany. Kiedy zawozi towar na ISS sięga do niego robotyczne ramię Canadarm. Ewentualne odpady trzeba by zapakować tak samo. Wydaje mi się, że po odczepieniu ładunków nie ma możliwości podpięcia tam paczek z odpadem. Ale nie jestem pewien.
Cześć, z drobnych uwag. Należy mówić/pisać WATTÓW a nie watt. To samo dla przypkładu z gramami. Mamy ileś-tam GRAMÓW a nie gram. Podobnie z ruchem. Dokąd idziesz a nie gdzie idziesz. Gdzie, to jesteś (bezruch). Tak więc DOKĄD mucho poleciałaś lub GDZIE jestes? ;-) Super odcinek! Dziękuję/my.
4 роки тому+1
xD będę się starał, bo też mnie drażnią łamańce językowe, ale od redakcji moich skryptów mam tylko mnie :/
Świetny kanał, znakomicie wraz ze szczegółami przekazujesz treści 😊 1. Czy rozważasz jakiegoś patronite? Bo chciałbym cię wesprzeć a plakat nie zbyt będzie mi pasował 2. Opowiadasz o tym jakbyś znakomicie się znał na nawet skomplikowanych zagadnieniach. Ukończyłeś jakiś kierunek związany z naukami przyrodniczymi?
4 роки тому
Dzięki! 1. Na patronite jestem na razie za cienki. Kiedyś, może. 2. Automatyka i robotyka na polibudzie ;)
Dlaczego ma tylko 2gb ram i 200 MHz? Od czego to jest zależne? Koszta czy po prostu technologia?
4 роки тому
Wydaje mi się, że tyle mu wystarcza, żeby realizować swoje zadania. Mocniejszy sprzęt, to większe zapotrzebowanie na energię, a każdy watt jest na wagę złota. No i to też nie jest zwykła elektronika, tylko urządzenia odporne na promieniowanie. Nawet jeśli użyty byłby jakiś wydajny i energooszczędny procesor PCtowy, to nie ma pewności, że wytrzyma specyficzne warunki.
jestemaleksicą bo tyle wystarczy, mniej ważna jest szybkość niż odporność na warunki kosmosu, to bardzo drogi procesor RAD750 specjalnie utwardzany na kosmos, znajduje się na liście produktów wojskowych, jest ścisłe embargo kto może to kupić.
@@olasek7972 Nie zmienia to faktu że jest to już dość stara konstrukcja licząca grubo ponad 15 lat. W dziedzinie komputerów to przepaść. Ze względu na cięcia w ostatnich latach w wydatkach na badanie kosmiczne opóźniają się pracę nad nowym procesorem. Dlatego wciąż w użyciu jest stary ale sprawdzony RAD750.
Pierwszy krok do poczytania o rakietach to User Guide na stronie producenta. To jest dobry punkt wyjściowy, żeby drążyć. W przypadku starszych rozwiązań można trafić na programy dokumentalne (sporo na YT). Trafiają się też schematy silników. I oczywiście mędrcy technologii rakietowych: Scott Manley i Tim Dodd.
Z tego co widze to łazik znów zasilany jest plutonem w zwyklych radioizotopowych generatorach (chyba 3% sprawności). Szkoda że jeszcze nie wdrożyli tych opartych na silniku stearlinga. Kilka razy lzejsze o sprawniejsze. Łazik mógłby obeki kręcić ;)
4 роки тому+2
Może byłaby obawa, że ruchome elementy takiego generatora byłyby podatne na awarie. Ale tylko sobie gdybam, bo nie wiem. MMRTG jest bardzo prosty. Termopar jest tam setki. Nawet jak kilkadziesiąt padnie w trakcie, to jakoś to będzie nadal pracować :)
@@mylosonikosm9312 A do tego generator elektryczny, żeby zasilić komputery i inny sprzęt na prund oraz bezwartościowa ucieczka ciepła, kiedy pojazd się nie przemieszcza. No i 6 silniczków Sterlinga, po jednym na każde z kół. I 6 źródeł promieniowania, bez możliwości relokacji. I specjalny mechanizm (na prąd) żeby dany silniczek zaczął się kręcić wte lub nazad. I brak prostego i bez bezwładności sterowania momentem obrotowym. I spadek dysponowalnej mocy elektrycznej do elementów innych niż napęd. Itp itd... Poziom komplikacji rośnie, masa rośnie, niezawodność spada, a brzytwa Ockhama tnie nadmiernie skomplikowane rozwiązania :P
Chiny już wysłały sondę, ale jakoś cały YT milczy na ten temat. Szkoda, że nikt nie chce się podjąć tego tematu 🙄.
4 роки тому+6
Serio, mam z tego powodu wyrzuty sumienia. Anglojęzyczne materiały łatwo jest ogarnąć. Wszystko w innych językach (rosyjski, chiński) jest barierą, stąd nie podejmuje się tego. Ale działam nad tym, żeby robić filmy o rosyjskim sprzęcie i live z rosyjskich misji.
FoHsi bo źródła Chińskie są skąpe i nie łudźmy się, ich łazik to technologia jakieś 20 lat do tylu, znacznie mniejszy i o dużo marniejszych możliwościach . Ale jak wylądują to będzie dla nich sukces, Europie się ciagle nie udało.
@@olasek7972 Arabia Saudyjska też wysłała i cisza. Amerykanie mają po prostu lepszy PR 🙂. Coś tam szukam, ale słabo z tym. Pokazują tylko start rakiet.
Dokładnie ten sam mechanizm lądowania co Curiosity? Bo miałem Dejavo i z "ciekawości" xD sprawdziłem ua-cam.com/video/gwinFP8_qIM/v-deo.html I ten sam filmik co ty dodałeś do materiału chyba ? W sumie dobrze, że ten sam sprawdzony już scenariusz co z Curiosity. Świetny materiał jak zawsze. :)
4 роки тому+1
Dzięki! Tak to ten film. Różnice między lądownikiem Percyego i Curiosity są na pewno, ale koncept pozostaje ten sam. Gdzieś czytałem, że ten lądownik ma mieć kilka usprawnień w awionice i skanowaniu terenu. Więc w razie konieczności posadzi łazika na gruncie w warunkach, jakich Curiosity by nie mógł.
A co jakby taki radioaktywny "silnik" razem z całą rakietą rozpadłby się w drobny mak w przypadku ewentualnej katastrofy rakiety? Przecież na pewno w jakiś sposób wpłynąłby na środowisko? Czy się mylę?
4 роки тому
Nie znam szczegółów, ale do tego są całe procedury bezpieczeństwa (włącznie z poszukiwaniem w oceanie szczątków). Na potrzeby tej misji administrator NASA dostał specjalne uprawnienia od prezydenta, żeby zezwolić na start z takim ładunkiem. Kiedy startował Curiosity w 2011, to przy starcie rakiety był Obama, właśnie ze względu na materiał radioaktywny w łaziku.
No panie kochany dyferencjał nie dba o równą dystrybucję momentu obrotowego !! Proszę sobie zobaczyć jak dyferencjał dba o równą dystrybucję stając jednym kołem na asfalcie a drugim na lodzie... Mowa oczywiście o najzwyklejszym dyferencjale
4 роки тому
Tak, efekt pracy najzwyklejszego mechanizmu różnicowego to obracanie się kół bez poślizgu podczas skręcania. Jedno koło ma do pokonania większy dystans, więc obraca się szybciej. Drugie koło mniejszy dystans, więc obraca się wolniej. Taki jest praktyczny/wizualny efekt. Dzieje się tak przez równą dystrybucję momentu obrotowego do lewego i prawego koła. Zewnętrzne koło napotyka mniejszy opór, a wewnętrzne większy. Z tego powodu to zewnętrzne będzie obraca się szybciej, niż wewnętrzne. Wadą zwykłego mechanizmu różnicowego jest to, że kiedy jedno z kół trafi na brak oporu (lód), to zaczyna obracać się bardzo szybko, bo nadal dostaje taki sam moment obrotowy, jak koło, które zachowało przyczepność. Dyferencjał "nie wie" jakie odległości mają do pokonania oba koła. Dyferencjał dostarcza im równe momenty obrotowe. Koła napotykają różne opory toczenia i w efekcie każde z kół kręci się z własną prędkością. Tak mnie uczono :)
@ Równy moment obrotowy jest tylko przy zablokowanym dyferencjale. Gdy działa on normalnie moment między kołami jest równy tylko wtedy gdy koła napotykają taki sam opór.
Tworzysz świetne materiały. Świetnie tematy, prowadzenie i dykcja. Inteligentne poczucie humoru.
Choć w programie pojawiła się mucha.... to nie siada. Oprawa graficzna całej tej serii robi wrażenie. Próbuję wyobrazić sobie ile czasu zajmuje wymodelowanie tych wszystkich pojazdów. Zazdroszczę umiejętności i podziwiam ogrom wiedzy i czasu poświęconych na każdy odcinek. Są genialne!
Dzięki! Sporo modeli 3D jest w katalogach NASA :) z resztą trzeba sobie jakoś radzić.
Świetny kanał na poziomie światowym ^^
Dzięki!
Brakowało mi tych porównań z innymi rakietami w innych Twoich filmach. Teraz jest super.
Robisz najlepsze materiały na temat eksploracji kosmosu na Polskim, a może i nawet światowym YT. Jak założysz Patronite to będziesz pierwszym twórcą którego z przyjemnością wesprę, żebyś mógł robić takie produkcje jak najczęściej! Kłamiam się nisko :)
Dzięki! :D
Świetny odcinek!
Za każdym razem gdy oglądam twoje filmy, nawet po raz trzeci, niesamowicie doceniam to jak dużo pracy wkładasz w animacje i scenariusz 💙 Jeszcze nigdy nie widziałam, by jakikolwiek kanał na yt już od pierwszego wrzuconego filmiku trzymał tak wysoki i profesjonalny poziom.
I dzięki za plakat! Z pewnością za niedługo trafi na moją ścianę wraz z plakatem falcona. Mam miejsce na jeszcze jeden, więc już nie mogę się doczekać jaki zaprojektujesz w przyszłości ^^
Dzięki! Plakat z Percym wyruszy w przyszłym tygodniu. Jaki będzie kolejny? Jeszcze sam nie wiem :D
Dziekuje, świetny film
Świetny film - Dzięki !
No i wylądował 😁
Dziękuję. Świetnie opowiedziany, świetny temat.
Dzięki!
Czekamy! Btw zrobisz kiedyś odcinek o wahadłowcach?
Mam to na liście, ale z bardzo niskim priorytetem. 2021 to masa rakietowych premier i na tym się skupie na razie.
@ Szkoda
Jak zwykle bomba ;) trzymamy kciuki za start i lądowanie ;)
🚀🚀🚀
Cześć.powiem w skrócie żeby nie zanudzać.
MEGA robota z Twojej strony przy każdym odcinku😉
Rzetelnie podane informacje,maga grafiki.wiedza o tym co mowisz,zwro sciemy,dźwięk wporzo😉
Bardzo miło się Ciebie ogląda i nawet w czasie rzeczywistym radzisz siebie z kłopotami typu mucha🤪🙈😂(lubię takie kanały gdzie nie jest to "modelowane pod publike"tylko dajesz tak jak się nagrało.a mówie ci wychodzi zawsze super🤪)
Gratulacje dla prowadzenia kanału,z niecierpliwością zawsze czekam na kolejny odcinek.
Łapka w górę dla cb,z góralskim pozdrowieniem "Jo Hippp"😉
Dzięki! Nawet nie wiesz ile wysiłku trzeba, żeby wyszkolić muchę do odpowiedniego latania przed kamerą 😁
Fajnie się to ogląda jeśli za 3 godziny tam wyląduje 🙂🙂🙂
Jak zawsze zajebista robota!!! Oklaski na stojąco!!!
🚀🚀🚀
Rewelacja materiał. Naprawdę doceniam fajną pracę i merytoryczność!
Opowiedz proszę o innych sondach i łazikach np InSight
Dawaj więcej filmów oglądałem wszystkie po 5 razy i czekam na następne
Nowy film powstaje :)
Fajnie pokazane , na luzie:)
Pozdrawiam
Super film, świetna robota 👍
🚀🚀🚀
Łazik ninja
😂😂😂
Nie na premierę ale obejrzeć trzeba. Nie moge się doczekać na sojuza.
Sam kanał - pełna klasa...z niecierpliwością oczekuje materiałów na temat sojuza. Wszędzie sporo o amerykańskich podbojach oraz ich historii, natomiast mało o Rosjanach. Jestem bardzo ciekaw !
kokos bo Rosjanie nic ciekawego nie robią, takie misje są poza zasięgiem ich technologii, Sojuz to technologia sprzed 40 lat, juz o tym było aż za dużo.
@@olasek7972 zgadzam się, ale bardziej interesuje mnie historia Sojuza i to co się działo w latach 60-70 z kosmonautyką w Rosji.
Jeszcze nie obejrzalem ale daje lajka i tak 😉
😁
Podobny kosmiczny dźwig był już użyty przy Curiosity. Było wtedy sporo ruchu na portalach społecznościowych, że nie mam czasu na pierdoły, bo oglądam jak rakietowy, kosmiczny dźwig opuszcza łazik na powierzchnię Marsa. Pamietam, że wtedy mało kto mówił o tym jaki ten łazik jest ogromny.
W tamtym czasie nie śledziłem kosmicznych tematów jakoś bardzo. O szaleńczych rozwiązaniach Curiosity dowiedziałem się długo po tym, jak ten łazik jeździł już po Marsie.
A czy masz w planach zrobić odcinek o starshipie i superheavy w przyszłości?😇
Tak :) Nie wiem kiedy, bo teraz sporo czasu poświecę na Sojuza, ale Starship jest tuż zaraz.
@ halo? jest rok 2021 i sojuza nie widać. pośpiesz się pls bo nie mam co robić bez twoich filmów.
Nie byłem na premierze ale to nic oglądam teraz! :D
🚀🚀🚀
Ja oglądałem start w Nasa tv
Marsjańska mucha była :).komentarz dla zasiegu. Film jak zwykle mega
Rzeczywiście! xD
Pilot Pirx zmagał się z jedną muchą a tu aż dwie ... lekko nie było ;)
w samochodach za napęd odpowiada mechanizm dyferencjału, który krotko mowiac powoduje ze napędza to koło które ma lżej. Mechanizm roznicowy powoduje ze przy skrecaniu np. w prawo przednie prawe kolo skreca mocniej niz przednie lewe
No nie wierzę... tak szybko??? Super, super, super !!! Tylko dlaczego nie 2x na tydzień? xD
Tak, tak wiem. Nawet jak by były 3 filmy dziennie to następny maniak - trochę większy niż ja (mało prawdopodobne xD) - marudziłby, że czemu nie pięć?
Nie ma sensu znowu pisać, że to świetny materiał, doskonała grafika, itd, itp.
Jakość materiałów jest już znakiem rozpoznawczym kanału. Postawił Pan konkurencji poprzeczkę bardzo wysoko. Dobra robota xD
A te muchy po prostu się wkurzyły o zamianę "marsjańskiej muchy" na trzmiela xD
Dzięki!
Świetny odcinek, bardzo dobrze dopracowany 🖖
Dzięki!
Wszystkie fimy pochłonięte longiem, a odkryłem Twój kanał wczoraj. Może zrobisz odcinek pt #poland_can_into_space. czyli Polskie podrygiwanie w sektorze kosmicznym? :D
Świetny odcinek...
jak zwykle😉
😁
Dopiero tu trafiłem, od razu leci subskrypcja. Sam, jak tylko mogę, polecę kanał wśród bliskich. Czekam na każdy materiał. Powodzenia!
Dzięki!
masz suba,fajny odcinek
Dzięki!
Siaaa. 😀 Testowanie drona na marsie, czyżby amazon chciał tam dostarczać przesyłki w przyszłości?
Pytanko, ile kosztuje start z miejsc takich jak Cape Canaveral lub Kosmodrom Wostocznyj?
Czy chodzi o koszt utrzymania/użycia platformy startowej? Nie wiem jak rosyjskie platformy, ale np. utrzymanie (nieużywanej) platformy SLC-39A na Florydzie kosztowało NASA ok. 100.000$ miesięcznie. W 2015 SpaceX rozpoczęło wyłączny leasing tego stanowiska na 20 lat. Zatem teraz oni pokrywają te koszty. Ile dodatkowo wynosi "czynsz" NASA i koszty eksploatacji? Nie wiem.
@ W razie eksplozji rakiety, klient ponosi koszty naprawy czy jest jakieś ubezpieczenie?
@@RajtekRajtek Jeżeli eksplozja rakiety zniszczy stanowisko startowe, to SpaceX ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC, które pokrywa straty mienia rządowego (bo platforma należ do agencji rządowych). Dodatkowo SpaceX jest ubezpieczone w Aon International Space Brokers. Oni na pewno pokrywają odszkodowanie, które trzeba wypłacić klientowi (właścicielowi utraconego satelity\ładunku\itp). Aon też wypłaca coś dla SpaceX w związku z utratą rakiety i kontraktu. No i SpaceX jest też obowiązkowo ubezpieczone (nie wiem gdzie, może też w Aon) ze względu na przepisy ruchu lotniczego FAA. Jeżeli rakieta spowoduje zniszczenia mienia prywatnego, to te straty pokrywa ubezpieczenie. Generalnie każda możliwa sytuacja jest zabezpieczona jakimś ubezpieczeniem. Jeżeli coś nie jest obowiązkowe (wynikające z przepisów) i SpaceX nie ma na to ubezpieczenia, to prawdopodobnie dlatego, że akceptują ryzyko i zakładają, że pokryją szkody z własnej kieszeni.
Świetna film. Warto oglądać. Sub poszedł :)
🚀🚀🚀
Ale to jest dobre!
😁
Oglądam 17.02.2021r. !!!!
Jak zwykle tłusty materiał 💪🏻👍🏻
🚀🚀🚀
No i poleciał! Byłem u ciebie na live :)
Piąteczka! ✋
Wąski, jak ty mnie zaimponowałeś w tej chwili
Welcome to Pyrry!
No i wylądował
Kiedy film o Soyuzie? :)
Ciekawy ten generator, gdzie taki kupię ?
Na Święta w Biedrze mają wrzucić. Czekam!
@ sprawdziłem, by wytworzyć 110W potrzeba 5kg Plutonu 238, a gram kosztuje 1600 dolarów.
@ Nie opłaca się. U mnie na giełdzie sprzedają, stare radzieckie reaktory kanałowe. Za pół ceny, bo trochę rozszczelnione. Da się zaspawać. 😆
Witam. Nigdzie nie piszą na co ten łazik jeździ. Czy to jest benzyna czy LPG lub inne paliwo ?
8:19
Nie za bardzo rozumiem czemu tam jest tylko 200Mhz i 2GB ram ? Jak ten procek ma analizować grafikę stereoskopowa ?
Wydaję mi się, że każde z urządzeń będzie miało dedykowany procesor do swoich zadań. Centralny komputer Percyego będzie zarządzał.
Gdzieś czytałem, że "starsze", czy "słabsze" procesory o większych tranzystorach, nie takie współczesne o nano nano tycich tranzystorach, są najlepsze w kosmos bo promieniowanie kosmiczne czy cząstki uderzając z przeogromna siłą w te starsze większe tranzystory nie uszkadzają ich... Musi to dolecieć bez osłony magnetycznej ziemi i Mars ma symboliczna atmosferę bez pola magnetycznego więc musi to być odporne na te czynniki.
Paweł Andruszków wystarczy do prostej analizy 3D
ot-to Hhh to ani słabszy ani starszy procesor, to specjalistyczny procesor RAD750 specjalnie „utwardzany” na promieniowanie kosmiczne. Kosztuje bajońskie sumy i ani ty ani ja go nie kupimy bo znajduje się na liście produktów militarnych o ściśle kontrolowanym dostępie.
hazcams to ja mam chyba też w Rombie
Co się dzieje z bagażnikiem crew dragon? To po prostu śmietnik iss który spala się w atmosferze czy również "ląduje" on w oceanie?
Po oddaleniu się od ISS bagażnik jest odrzucany i spala się w atmosferze. Chyba jest pusty, tzn. nie pakują do niego śmieci, bo nie jest zamykany i hermetyzowany. Kiedy zawozi towar na ISS sięga do niego robotyczne ramię Canadarm. Ewentualne odpady trzeba by zapakować tak samo. Wydaje mi się, że po odczepieniu ładunków nie ma możliwości podpięcia tam paczek z odpadem. Ale nie jestem pewien.
@ Dzięki za odpowiedź. Byłem pewny, że pakują tam jakieś odpady bo wydawało się to bardzo logiczne.
Extra!
Dzięki!
20:00 tak, "trik" to bardzo dobre określenie na całą tą misję.
Dziękuję za ten film. Staram się prowadzić na FB fanpage popularnonaukowy (powiedzmy 😅) i bardzo potrzebowałem takiego filmu.
Link zapodaj ;)
@ zapodalem. Jutro idzie na FB 😄
Kto po udanym lądowaniu?
Cześć, z drobnych uwag. Należy mówić/pisać WATTÓW a nie watt. To samo dla przypkładu z gramami. Mamy ileś-tam GRAMÓW a nie gram. Podobnie z ruchem. Dokąd idziesz a nie gdzie idziesz. Gdzie, to jesteś (bezruch). Tak więc DOKĄD mucho poleciałaś lub GDZIE jestes? ;-)
Super odcinek! Dziękuję/my.
xD będę się starał, bo też mnie drażnią łamańce językowe, ale od redakcji moich skryptów mam tylko mnie :/
Świetny kanał, znakomicie wraz ze szczegółami przekazujesz treści 😊
1. Czy rozważasz jakiegoś patronite? Bo chciałbym cię wesprzeć a plakat nie zbyt będzie mi pasował
2. Opowiadasz o tym jakbyś znakomicie się znał na nawet skomplikowanych zagadnieniach. Ukończyłeś jakiś kierunek związany z naukami przyrodniczymi?
Dzięki!
1. Na patronite jestem na razie za cienki. Kiedyś, może.
2. Automatyka i robotyka na polibudzie ;)
@ uu witam kolegę z uczelni technicznej :D
@ Która uczelnia?
Będzie live ze startu sn9?
Dlaczego ma tylko 2gb ram i 200 MHz? Od czego to jest zależne? Koszta czy po prostu technologia?
Wydaje mi się, że tyle mu wystarcza, żeby realizować swoje zadania. Mocniejszy sprzęt, to większe zapotrzebowanie na energię, a każdy watt jest na wagę złota. No i to też nie jest zwykła elektronika, tylko urządzenia odporne na promieniowanie. Nawet jeśli użyty byłby jakiś wydajny i energooszczędny procesor PCtowy, to nie ma pewności, że wytrzyma specyficzne warunki.
jestemaleksicą bo tyle wystarczy, mniej ważna jest szybkość niż odporność na warunki kosmosu, to bardzo drogi procesor RAD750 specjalnie utwardzany na kosmos, znajduje się na liście produktów wojskowych, jest ścisłe embargo kto może to kupić.
@@olasek7972
Nie zmienia to faktu że jest to już dość stara konstrukcja licząca grubo ponad 15 lat. W dziedzinie komputerów to przepaść. Ze względu na cięcia w ostatnich latach w wydatkach na badanie kosmiczne opóźniają się pracę nad nowym procesorem. Dlatego wciąż w użyciu jest stary ale sprawdzony RAD750.
Daniel Bielawski już jest następca - RAD5500
Mam pytanie z jakich źródeł czerpiesz informacje o wszystkich danych technicznych przedstawianych rakiet? 😁
Źródła są podane w opisie.
Pierwszy krok do poczytania o rakietach to User Guide na stronie producenta. To jest dobry punkt wyjściowy, żeby drążyć. W przypadku starszych rozwiązań można trafić na programy dokumentalne (sporo na YT). Trafiają się też schematy silników. I oczywiście mędrcy technologii rakietowych: Scott Manley i Tim Dodd.
@ dziękować ☺
Ja polecam co prawda starą ale ważną pozycję pt "Samoloty kosmiczne" Jacka Nowickiego i Krzysztofa Zięciny.
Dzięki za hint! Kupione :D
Z tego co widze to łazik znów zasilany jest plutonem w zwyklych radioizotopowych generatorach (chyba 3% sprawności). Szkoda że jeszcze nie wdrożyli tych opartych na silniku stearlinga. Kilka razy lzejsze o sprawniejsze. Łazik mógłby obeki kręcić ;)
Może byłaby obawa, że ruchome elementy takiego generatora byłyby podatne na awarie. Ale tylko sobie gdybam, bo nie wiem. MMRTG jest bardzo prosty. Termopar jest tam setki. Nawet jak kilkadziesiąt padnie w trakcie, to jakoś to będzie nadal pracować :)
@ w sumie stearling tez na prosta konstrukcje. Dwa tłoki i kilka sprężynek. Poza tym silniczków też może być kilka.
A no prawda :)
@@mylosonikosm9312 A do tego generator elektryczny, żeby zasilić komputery i inny sprzęt na prund oraz bezwartościowa ucieczka ciepła, kiedy pojazd się nie przemieszcza. No i 6 silniczków Sterlinga, po jednym na każde z kół. I 6 źródeł promieniowania, bez możliwości relokacji. I specjalny mechanizm (na prąd) żeby dany silniczek zaczął się kręcić wte lub nazad. I brak prostego i bez bezwładności sterowania momentem obrotowym. I spadek dysponowalnej mocy elektrycznej do elementów innych niż napęd. Itp itd... Poziom komplikacji rośnie, masa rośnie, niezawodność spada, a brzytwa Ockhama tnie nadmiernie skomplikowane rozwiązania :P
p.s. I brak możliwości akumulacji energii, co jest podstawą bilansu energetycznego tego ustrojstwa.
96% dwutlenek węgla
1,9% argon
1,9% azot
0,2% nikogo nie interesuje :D
🤫
dlaczego właściwie te roboty składają ręcznie? Nie mogą użyć do tego innych robotów?
Tylko masową produkcję opłaca się automatyzować. Małe ilości ( w tym przypadku jeden) najlepiej robić ręcznie.
Krzysztof Czarnecki na tej samej zasadzie dlaczego drogie szwajcarskie zegarki są składane ręcznie nie mówiąc o tych najdroższych samochodach
Dlaczego nic nie powiedziałeś o nawigacji GPS? Wydaje się, że to podstawa w nawigacji.
A czy możesz zdradzić jaki następny film planujesz?
To, że kolejny film jest o Sojuzie jest utrzymywane w ścisłej tajemnicy 🤫
Dzięki za odpowiedź dotrzymał tajemnicy 🤫
Komentarz dla zasięgu :D
😁
Skąd masz tą lampkę, wygląda chyba jak Starship?
tojakiskosmos.pl/blog/2020/05/12/starship-kosmos-lasery/
@ dzięki wielkie naprawdę fajny projekt 😎
dla zasiegu
🚀🚀🚀
Po co kolonizować planetę na której temperatura jest tak niska?
Skąd bierzesz tak dokładne modele do animacji? Sciagasz z jakiegos zródła, czy sam dłubiesz w blenderze? Wymiary wszystkie prawdziwe, czy pirazyoko?
Łazika i helikopter mam ze strony NASA. Ich repozytorium 3D jest bogate. Pozostałe rzeczy modeluję i wymiary są wtedy "orientacyjne".
"Jakieś sto lat temu w roku 1997"- czo?
Poza tym super odcinek i kanał :D
Oj tam, oj tam, o 3 lata się pomyliłem ;)
Super
🚀🚀🚀
Termopara to nie półprzewodniki, to dwa metale, jeśli chodzi o półprzewodniki to chyba ogniwa Peltiera.
Ajjjj, sorki. Racja.
Chiny już wysłały sondę, ale jakoś cały YT milczy na ten temat. Szkoda, że nikt nie chce się podjąć tego tematu 🙄.
Serio, mam z tego powodu wyrzuty sumienia. Anglojęzyczne materiały łatwo jest ogarnąć. Wszystko w innych językach (rosyjski, chiński) jest barierą, stąd nie podejmuje się tego. Ale działam nad tym, żeby robić filmy o rosyjskim sprzęcie i live z rosyjskich misji.
@ tak myślałem, że to kwestia trudności w zdobyciu informacji. Pozdrawiam.
Chiny dla prestiżu i propagandy nie pochwaliłby się zachodniemu światu?
FoHsi bo źródła Chińskie są skąpe i nie łudźmy się, ich łazik to technologia jakieś 20 lat do tylu, znacznie mniejszy i o dużo marniejszych możliwościach . Ale jak wylądują to będzie dla nich sukces, Europie się ciagle nie udało.
@@olasek7972 Arabia Saudyjska też wysłała i cisza. Amerykanie mają po prostu lepszy PR 🙂. Coś tam szukam, ale słabo z tym. Pokazują tylko start rakiet.
Dokładnie ten sam mechanizm lądowania co Curiosity? Bo miałem Dejavo i z "ciekawości" xD sprawdziłem
ua-cam.com/video/gwinFP8_qIM/v-deo.html
I ten sam filmik co ty dodałeś do materiału chyba ?
W sumie dobrze, że ten sam sprawdzony już scenariusz co z Curiosity.
Świetny materiał jak zawsze. :)
Dzięki! Tak to ten film. Różnice między lądownikiem Percyego i Curiosity są na pewno, ale koncept pozostaje ten sam. Gdzieś czytałem, że ten lądownik ma mieć kilka usprawnień w awionice i skanowaniu terenu. Więc w razie konieczności posadzi łazika na gruncie w warunkach, jakich Curiosity by nie mógł.
Jestes lepszy niz astrofaza. 😁
Hahah a co do muchy nie można jej zabrać Marsa?? Może ona by też latać umiała :) jestem ciekawa naprawdę
A co jakby taki radioaktywny "silnik" razem z całą rakietą rozpadłby się w drobny mak w przypadku ewentualnej katastrofy rakiety? Przecież na pewno w jakiś sposób wpłynąłby na środowisko? Czy się mylę?
Nie znam szczegółów, ale do tego są całe procedury bezpieczeństwa (włącznie z poszukiwaniem w oceanie szczątków). Na potrzeby tej misji administrator NASA dostał specjalne uprawnienia od prezydenta, żeby zezwolić na start z takim ładunkiem. Kiedy startował Curiosity w 2011, to przy starcie rakiety był Obama, właśnie ze względu na materiał radioaktywny w łaziku.
1997r był 100lat temu?
Zaokrągliłem :D
Indźeniuiti, ingenuiti... A czort chelikopter 😅
Lądowanie To jakiś kosmos :D
😁
Proponuje kupić moskitiery. U mnie zadziałało...:)
Stosuję, ale musza partyzantka ma sposoby, żeby infiltrować moje umocnienia 🤔
Dobry kanał tylko ogranicz suchary
to już jutro...
albo skończy jak James Webb
O matko, nawet tak nie mów :P
a założysz się o odcinek o Saturnie V?
@@Spacey_key Co w zamian? (czyli jeśli jutro jednak poleci) 🤔
@ oglądanie całego odcinka zawsze i zostawiania łapki w góre
@@bartekmarze1863 Stoi!
Pytanie na ile to było dopracowane a ile w tym wszystkim było szczęścia ?
nie jest to takie cudo, mogło by być lepsze
Coś kiepski ten komputer na nim ale i tak znacznie mocniejszy niż ten w wykorzystany w misji apollo 11
Jakąś prostą grę byśmy tam odpalili ;)
Na skoki z Małyszem spoko starcza :P
@@HermanKoszarek heh
100 lat od 1997?
A sorki! 103.
No panie kochany dyferencjał nie dba o równą dystrybucję momentu obrotowego !! Proszę sobie zobaczyć jak dyferencjał dba o równą dystrybucję stając jednym kołem na asfalcie a drugim na lodzie... Mowa oczywiście o najzwyklejszym dyferencjale
Tak, efekt pracy najzwyklejszego mechanizmu różnicowego to obracanie się kół bez poślizgu podczas skręcania. Jedno koło ma do pokonania większy dystans, więc obraca się szybciej. Drugie koło mniejszy dystans, więc obraca się wolniej. Taki jest praktyczny/wizualny efekt. Dzieje się tak przez równą dystrybucję momentu obrotowego do lewego i prawego koła. Zewnętrzne koło napotyka mniejszy opór, a wewnętrzne większy. Z tego powodu to zewnętrzne będzie obraca się szybciej, niż wewnętrzne. Wadą zwykłego mechanizmu różnicowego jest to, że kiedy jedno z kół trafi na brak oporu (lód), to zaczyna obracać się bardzo szybko, bo nadal dostaje taki sam moment obrotowy, jak koło, które zachowało przyczepność. Dyferencjał "nie wie" jakie odległości mają do pokonania oba koła. Dyferencjał dostarcza im równe momenty obrotowe. Koła napotykają różne opory toczenia i w efekcie każde z kół kręci się z własną prędkością. Tak mnie uczono :)
@ Równy moment obrotowy jest tylko przy zablokowanym dyferencjale. Gdy działa on normalnie moment między kołami jest równy tylko wtedy gdy koła napotykają taki sam opór.
Co oni w tym NASA brali podczas obmyślania lądowania?
Przedawkowali majonez kielecki 😉
Słaby dźwięk. Zmień mikrofon.
ok
Kom dla zasięgów
🚀🚀🚀
Jakies 100 lat temu w roku 1977 xd
Z kabli ktore przypięte są na plastyk przy bezwietrznej pogodzie hahah
100 lat temu w roku 1997? WTF MASON
masz rację 100 lat temu był 1997r
Jak ty sie wysilasz nad tymi filmikami stoisz cały casz poświencasz sie a masz tak malo subuw :(
Trzeba udostępniać :) Znajomych maltretować, do rodziny dzwonić!
@ dobrze wyśle to calej klasie czyli jakieś 100 osub
A w tle Ender 3 ;)
👍
No ja lubię te animację NASRA mają coraz lepsze komputery ale nadal zdjęcia w 4k są jakby zrobione zroką 5 😂
Proszę naucz się piać :p
@@muzykaelementarna26600 piszesz i masz 🤣
Czemu jeździ tak wolno? Żeby przedłużyć etaty naukowców.
xD
No, Marsjanie w kerbale na tym nie pograją
Podobne parametry miał mój komp w okolicy 2000 roku. Baldur i Icewind Dale na minimalnych ustawieniach chodziły xD
Warto zwrócić uwagę, że wszystkie podzespoły elektroniczne są typu radiation hardened. Zwykłego Celerona to oni tam nie wsadzili.
@@marcinmorawski3598 Prawda!