#7A

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 бер 2022
  • Film przedstawia zakres czynności jakie powinny zostać wykonane przy renowacji tarasu, usytuowanego nad pomieszczeniem ogrzewanym. Film stanowi wizualne przedstawienie problemów, które przedstawione są w 7 odcinku podcastu „Rozmowy Na Fundamencie”
  • Розваги

КОМЕНТАРІ • 30

  • @user-oj5cj8zk6x
    @user-oj5cj8zk6x Рік тому +1

    Jak pozbyć się mostka termicznego w miejscu styku warstwy dociskowej ze ścianą? Czy można przy ścianie wstawić styropian? Jak wygląda przekrój w miejscu okna balkonowego?

  • @kasiadziegielewska6696
    @kasiadziegielewska6696 2 роки тому

    Witam, można pominąć izolacje termiczną(płyty polistyrenowe) jeżeli styropian będzie znajdował się po stronie garażu( przyklejony do sufitu) nad którym znajduje się taras?

    • @rozmowynafundamencie
      @rozmowynafundamencie  2 роки тому +1

      Ocieplenie od strony wewnętrznej zmienia całkowicie układ. Pomijając wysokie prawdopodobieństwo powstawania skroplin w warstwie konstrukcyjnej, nie zalecam ocieplenia styropianem od wnętrza. Szczególnie na stropie. Wszystkie systemy tzw garażowe oparte są o wełnę mineralną

  • @bartomiejcipirski3964
    @bartomiejcipirski3964 Рік тому

    Dzień Dobry, czy warstwa dociskowa na warstwie izolacji termicznej jest konieczna w przypadku styropianu xps? Czy istnieje ryzyko wystąpienia wgnieceń przez nacisk z buzonów? Pozdrawiam

    • @rozmowynafundamencie
      @rozmowynafundamencie  Рік тому +1

      W prezentowanym układzie tak. HYDROIZOLACJA zawsze powinna być ułożona na stabilnym podłożu. Twardy styropian, XPS nigdy nie będą na tyle stabilne aby długofalowo izolacja mogła dobrze się ich trzymać bez powstawani spękań

  • @mateuszgrabon6631
    @mateuszgrabon6631 Рік тому +4

    Dzien dobry, a w jaki sposob (nie przerywajac ciaglosci izolacji) zainstalowac barierki na tarasie?

    • @harpmojatuba2951
      @harpmojatuba2951 Рік тому +1

      Zamocować do ściany.

    • @smorc8148
      @smorc8148 Рік тому +1

      Do ściany i z czoła balkonu

    • @piotrwaach96
      @piotrwaach96 9 місяців тому

      @@smorc8148 jak pod spodem jest pomieszczenie ogrzewane, to z montażem barierki przez styropian 15-20cm życzę powodzenia... Chyba, że nie robić styropianu w tym miejscu i mieć mostek termiczny :) Tylko i wyłącznie kotwy chemiczne do betonu i odpowiednie zabezpieczenie masami uszczelniającymi.

  • @piotrka3214
    @piotrka3214 Рік тому +1

    Super filimik. Czy i które warstwy można pominąć / zastosować zamiennik (jaki?) jeśli taras jest nad pomieszczeniem NIE ogrzewanym ?

    • @rozmowynafundamencie
      @rozmowynafundamencie  Рік тому

      W tym układzie warstw zalecałbym nie omijać żadnej z warstw. Możliwe są oczywiście inne układy. Ale to już dość szeroki temat

    • @piotrka3214
      @piotrka3214 Рік тому

      @@rozmowynafundamencie dziękuję za odpowiedź. Jaka grubość XPS powinna wystarczyć (nad pomieszczeniem nieogrzewanym) ? 5-7 cm?
      Dodam że ściany wykusza są już obłożone styropianem EPS, niestety od wewnątrz dochodzi do skraplania się pary (może być to także przeciekanie wody od zewnątrz)

  • @pawekazmierczak4334
    @pawekazmierczak4334 9 місяців тому

    Na warstwie betonowej tarasu mieszkania została położona papa (2 warstwy). Po deszczu są zastoiny wody o głębokości ok 1cm i długości 2m, szerokość ok 20cm. Czy to dopuszczalne?

    • @rozmowynafundamencie
      @rozmowynafundamencie  9 місяців тому

      Tak niestety dzieje się przy izolowaniu papą. Papa musi mieć zakłady i tam często zbiera się woda. Tarasy i balkony izolowane są przeciwwilgociowo a zatem nie dopuszczalne jest aby stała na nich woda.

  • @oskarszapowa800
    @oskarszapowa800 2 роки тому

    Panie Pawle tak jak u kolegi powyżej różnica poziomów między tarasem a drzwiami to 4cm co wyklucza mi możliwość zastosowania rozwiązania jakie Pan przedstawia w filmie. Czy sama hydroizolacja i położenie na to płytek ma jakikolwiek sens. Chciałbym również zaznaczyć że taras znajduje się nad pomieszczeniem mieszkalnym czy więc w takim wypadku ocieplenie tego ów pomieszczenia watą mineralną coś da?
    Pozdrawiam

    • @rozmowynafundamencie
      @rozmowynafundamencie  2 роки тому +1

      A czy jest możliwości podniesienia drzwi wejściowych na taras? 4 cm to faktycznie mało - zrobiłbym wszystko aby izolacja termiczna się zmieściła. W innym filmie na moim kanale jest rozwiązanie tarasu z odwróconym układem warstw. W tym przypadku warstwy zajmują mniej miejsca. Ale mimo wszystko około 14 cm będzie potrzebne aby zainstalować skuteczne zabezpieczenie

    • @oskarszapowa800
      @oskarszapowa800 2 роки тому

      Dziękuję

    • @oskarszapowa800
      @oskarszapowa800 2 роки тому

      Jaką grubość polistyrenu Pan by zalecał?

    • @rozmowynafundamencie
      @rozmowynafundamencie  2 роки тому

      @@oskarszapowa800 Najlepiej około 16-20 cm, w dwóch warstwach ułożonych na mijankę. Płyty XPS koniecznie sprawdzić w tym obszarze zastosowań. Na ekspertyzach spotykam bowiem płyty, które nasiąkają wodą.
      Finalna grubość XPS zależy od konstrukcji. Obliczenia wsp U powinien dokonać projektant albo można skorzystać z kalkulatorów, jakie podwieszone są często na stronach producentów.

  • @sikornik8953
    @sikornik8953 2 роки тому +2

    Witam serdecznie🤗

  • @arob9422
    @arob9422 8 місяців тому

    Jaka minimalna grubość XPS jako izolacja termiczna na taras, gdzie pod nim jest pomieszczenie ogrzewane? Utarła się opinia, że 5cm XPS = 10cm styropianu. Pytam o XPS

    • @rozmowynafundamencie
      @rozmowynafundamencie  8 місяців тому

      Grubość ocieplenia jest funkcją obliczeń cieplno-wilgotnościowych oraz miejsca jakie mamy do progu ramy okiennej. Nie zawsze jest możliwość zainstalowania takiej grubości XPS jaka byłaby optymalna z punktu widzenie fizyki budowli.

    • @arob9422
      @arob9422 8 місяців тому

      Dzięki za wyjaśnienie, ale nie o to pytałem. Jaka minimalna grubość XPS w celu ocieplenia tarasu, pod którym jest część mieszkalna z ocieplonymi ścianami na elewacji zewnętrznej, a strop tej części mieszkalnej to taras bez warstwy izolacji cieplnej. Nie mam dużych możliwości ocieplenia, ponieważ okno/drzwi balkonowe są 5cm nad poziomem tarasu, a więc nie da się dołożyć nawet 5cm XPS. Podobno są jakieś izolacje termiczne, dla których 1cm to odpowiednik 10cm styropianu - wspominał mi o tym znajomy, ale ja o czymś takim nie słyszałem. W związku z tym musiałbym pewnie ocieplić sufit od wewnątrz np 5cm i od zewnątrz 3-5cm , żeby uzyskać minimalną warstwę ocieplenia.

    • @rozmowynafundamencie
      @rozmowynafundamencie  8 місяців тому

      @@arob9422 póki co z tego co wiem, nie ma takiego materiału, który miałby jednocześnie tak korzystny wsp przewodzenia ciepła i był dopuszczony jako izolacja termiczna w układzie tarasowym. Nawet płyty rezolowe które teoretycznie można byłoby zastosować są w układach tarasowych wadliwym rozwiązaniem.

    • @arob9422
      @arob9422 8 місяців тому

      @@rozmowynafundamencie wiem już, co kolega miał na myśli mówiąc o "super materiale izolacyjnym" - coś ala mata alufox, ale to moim zdaniem nie służy do takiego ocieplenia, jakiego potrzebuję i wartości izolacyjne są raczej wątpliwe. Czy to, o co pytałem tj. wklejenie styropianu od wewnątrz na sufit i warstwa zewnętrzna na tarasie tj, styrodur, które łącznie dadzą około 10cm izolacji to jest jakaś alternatywa w moim przypadku, gdy taras jest zbyt wysoko względem pokoju na piętrze, przez co nie można dać grubszej izolacji? Chodzi mi o ocieplenie od wewnątrz i zewnątrz tego samego stropu.

    • @rozmowynafundamencie
      @rozmowynafundamencie  8 місяців тому

      @@arob9422 to złożona sprawa. Zapraszam na jedno ze szkoleń dla Inż i arch dotyczące ociepleń od wnętrza. Najbliższe będę miał w zachodniopomorskiej IARP

  • @kamilfigatowski232
    @kamilfigatowski232 Рік тому

    Na rysunku pokazaliście deskę nad styropianem elewacyjnym. Mam wątpliwości jak długo przetrwa takie rozwiązanie. Tzn obawiam się robactwa, próchna itd. Co można dać zamiast tej deski?