ВЪЗСТАНОВКА (2001) (документален филм за писателското кафене "Цар Освободител")

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 жов 2024
  • сценарист, режисьор и подуцент: Асен Владимиров
    оператори: Иван Цонев, Христо Ц. Ковачев
    текста чете: Ицхак Финци
    монтаж: Радосвета Петрова
    компютърна анимация: Емил Енчев
    звук: Ивайло Нацев
    музикален оформител: Мариана Вълканова
    Затвореният клуб на интелигенцията през ХХ век.
    Филм за писателското кафене-сладкарница „Цар Освободител“, което се намирало до Руската църква в София в началото на ХХ век. Там се събирал писателският елит на града. Знаменити личности посещавали кафенето, разрушено за една нощ през 1977г. Мястото събира автори от българската литература и политици: Иван Вазов, Димчо Дебелянов, Пейо Яворов, Лора Каравелова, Константин Константинов, Йордан Йовков, Сирак Скитник, Трифон Кунев, Йосиф Хербст, Александър Добринов, Людмил Стоянов, Никола Петков, Елин Пелин, Атанас Далчев, Йордан Бадев, Николай Лилиев, Дора Габе, Елисавет Багряна, Христина Морфова, Райко Алексиев.
    /от сайта на БНТ - bnt.bg/filmi-i-...
    документален филм, България, 2001 г., 27 мин.
    продукция на "Про филм"
    информация за писателското кафене:
    pavlinad.wordp...
    novinar.bg/news...
    рецензия на филма:
    www.kultura.bg/...

КОМЕНТАРІ • 7

  • @kgbkid1
    @kgbkid1 4 роки тому +9

    През 90'те, когато бях 9 - 10'ти клас, бягах от часовете и идвах в градинката до църквата. Точно на същото място, сядах на някоя пейка и най-интересното е, че пишех стихове. Бягах от училище за да пиша стихотворения. Години по-късно разбрах, че на мястото е имало "писателско кафене-сладкарница".

    • @AYPICSTUDIO
      @AYPICSTUDIO 2 роки тому +1

      Духовете на великите български писатели са на това място.

  • @vitoshaword2270
    @vitoshaword2270 2 роки тому +1

    Хубав филм, ужасно озвучаване - музиката е отвратителна, скоклива, плашеща и не-музикална. Как нямаше някакви легати и нежни трели, защо е това чудо?? Четецът бърза, бърза в говоренето, сякаш някой го гони. Иначе интересна фактология и тъжен край на сладкарницата. Типично за България.

  • @dimitarninov5989
    @dimitarninov5989 4 роки тому +2

    Като цяло, филмът е направен добре, с изключение на известна тенденциозност да се коментират повече репресиите след 1944, отколкото преди това. Нито дума за това какво става с Гео Милев, за антифашистката борба, за разстреляния Вапцаров (ако и да не е посещавал кафенето), за допълнението към ЗЗД, което позволява убийството на деца. Но за чест на сценариста, както и на незлобливия и незаплюл миналото си Ицко Финци, откровените политически коментари и монолози са избегнати.

    • @boyanignjatovic4175
      @boyanignjatovic4175 4 роки тому +1

      м????
      Ти май не правиш разлика между убийство по време на най-кървавата война в историята и то на фигура с ясно изразени леви идеи.
      Относно Гео Милев - той е убит не по приказ на Борис, а това че е по-царско време е нормално, все пак не е като в НРБ с тоталитарния режим където държавата е замесена във всичко.

    • @kameliaangelova3142
      @kameliaangelova3142 7 місяців тому

      😂😂😂 май не сте обърнал внимание, че филма е от 2001 год. 😂😂😂