Polskie odbiorniki telewizyjne z lat 50 i 60 - prezentacja kolekcji. Michał Krzyżaniak.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 вер 2024
  • O odbiornikach telewizyjnych PRL-u z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych opowiada Michał Krzyżaniak. Prezentacja z 29 spotkania Radiowe Pogaduchy.

КОМЕНТАРІ • 69

  • @a.blacksmith187
    @a.blacksmith187 Рік тому +17

    SZMARAGD - pierwszy telewizor w naszym domu. Ojciec był bardzo dumny, bo miał ekran większy od telewizora jego brata. Dzieciaki z naszej klatki schodziły się na "Piatkę z wyspy skarbów" a sąsiadki na "Świętego" z Rogerem Moorem. Wspaniałe czasy dzieciństwa . Wzruszyłem się. Dzięki.

    • @JanKowalski-qv1oe
      @JanKowalski-qv1oe Рік тому +2

      U mnie w domu 1. telewizor to Belweder, który zagościł u nas w kwietniu 1961 roku - stąd seriale takie jak "Ed, koń który mówi".

    • @jebacwas5534
      @jebacwas5534 Рік тому

      Dzięki temu wynalazkowi przyjął ratujący życie eliksir. Jakie to szczęście...

  • @1fryderyk
    @1fryderyk Рік тому +8

    Jak byłem dzieckiem rodzice kupili pierwszy telewizor. Była to „Fala”. Był już na płytkach drukowanych. Nazwa fala była adekwatna do zachowania się kontrastu w tym telewizorze. W miarę jak falowało napięcie w sieci, a było to normą falował też kontrast. Co około 15 minut trzeba było go korygować. Albo za jasny i nic nie widać, albo buczał gdy kontrast był za ciemny. Skądś wytrzasnąłem potencjometr o wartości około połowy tego oryginalnego od kontrastu. Obudowałem w plastikowe pudełko i za pomocą kabla podłączyłem go szeregowo z tym w telewizorze. No, teraz szło spokojnie oglądać telewizję nawet z łóżka. Był to nasz pierwszy telewizor z pilotem.

  • @michakadamus7481
    @michakadamus7481 Рік тому +15

    Świetna kolekcja, jestem pełen podziwu za zaangażowanie w zdobywaniu i przywracaniu do życia tych wspaniałych telewizorów.
    Kawał historii którą warto ocalić od zapomnienia.

  • @multilatek
    @multilatek Рік тому +7

    W ŁZR Fonica, w latach sześćdziesiątych, produkowano komplet filtrów p. cz. wizjji i fonii, transformatory linii i zespoły odchylania do kineskopów 90 stopni. Jeśli dobrze pamiętam, te podzespoły były stosowane we wszystkich polskich odbiornikach TV.
    J.W.

  • @Pensylwania11
    @Pensylwania11 Рік тому +5

    Kilka dni temu na swoim blogu pochwaliłem sie w notce, którą mozna byłoby zapisać jako "Kazdy ma jakiegoś świra...." Opisałem historię sasiada, który kolekcjonował stare telewizory. Umiesciłem też informację, że oddałem sąsiadowi swój stary telewizor, a zarazem pierwszy kupiony za swoje pieniadze. W tamtych czasach (1966 r.) byłem po dwu letniej służbie wojskowej. Telewizor nazywał się "Lazuryt." Cieszy mnie fakt, że jeszcze teraz są ludzie kolekcjonujacy te odbiorniki, które miały swój niepowtarzalny urok. Pozdrawiam.

  • @jarekbien8099
    @jarekbien8099 Рік тому +7

    Świetne ! U mnie był telwizor Topaz na którym oglądałem w 1969 zaaranżowane lądowanie na księżycu !!! :-) Pozdr

    • @goldprice6320
      @goldprice6320 Рік тому +1

      a czy było widać w tym telewizorze amerykańską flagę na Księżycu? a konkretnie to czy był jakiś samoistny ruch tej flagi (rzekomy wiatr 🤔)?

  • @wg677
    @wg677 Рік тому +5

    można spokojnie polerować szkło . Kineskopy szczególnie bezimplozyjne miały bardzo grube szkło czołowe z wiadomych względów (implozja)

  • @brygadarr6539
    @brygadarr6539 Рік тому +7

    Mam na strychu szafira. Należał do moich rodziców, podobno zakupiony w latach 60-tych. Może jest pan zainteresowany. Ja nie mam pomysłu, a szkoda by trafił kiedyś na śmietnik. Widzę, że ciepło pan wypowiada się o tych urządzeniach, a ja mam nostalgiczny stosunek do mojego szafira jako pamiątki po bliskich.

  • @Tempera101
    @Tempera101 Рік тому +6

    Świetnie się przy tym filmiku zasypia. Ale na drugi dzień obejrzałem go po jasności i mogę powiedzieć: szacun!

  • @sp4ndq
    @sp4ndq Рік тому +4

    A u mnie był Nefryt, pełen szpan, przedtem chodziłem z bratem i kolegami z podwórka do sąsiada,który jako jedyny posiadał tv, nie zawsze udawało się oglądać bowiem sąsiadka mając nasz już dość,mówiła że Robin Hood zachorował,tak samo było i z Koniem,który mówił,pozdrawiam Państwa.

  • @drno3001
    @drno3001 Рік тому +4

    Moi rodzice mieli model Neptuna z 1964 roku. Kupili jako nowego. Jego wygląd pamiętam do dzisiaj. Jacek i Agatka, Gąska Balbinka a takie tam dziwaczne rzeczy. A od ponad 20 lat nie oglądam żadnej telewizji. Dla zdrowotności duszy... Pozdrawiam.

  • @Maarkiz
    @Maarkiz Рік тому +6

    Naszym pierwszym telewizorem w latach sześćdziesiątych był właśnie Aladyn ale inny niż prezentowany w tym materiale. Miał też inny pilot. Pokrętełka były umieszczone z boku pilota i było ich 3 - kontrast, jasność i głośność. Pracował około 15 lat a potem niestety gdzieś zniknął w odmęcie dziejów. Pamiętam też, że wciąż się psuł i trzeba było wołać montera a dużo podzespołów miał w tekturowych opakowaniach.

    • @michakrzyzaniak6509
      @michakrzyzaniak6509 Рік тому +2

      Dokładnie taki pilot jest na Aladynie. Były dwie wersje tych telewizorów, ale nie różniły się zewnętrznie.

  • @andysq9gat887
    @andysq9gat887 Рік тому +4

    Brawo dla młodego kolegi.

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski8340 Рік тому +3

    Mieliśmy w domu "Falę". Pokrętła miała z boku, przełącznik kanału z tyłu. Oglądałem na nim pierwszą emisję "Stawki" :)

    • @michakrzyzaniak6509
      @michakrzyzaniak6509 Рік тому

      Tak, 3 pokrętła po lewej stronie i przełącznik kanałów na tylnej ściance :)

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 Рік тому +9

    Ciekawy odcinek . Pozdrawiam .

  • @330krzysiek1
    @330krzysiek1 Рік тому +5

    Wspaniały materiał

  • @paulinakoza4037
    @paulinakoza4037 Рік тому +6

    Było to we wrześniu 1959 roku. Mama wcześniej odebrała mnie z przedszkola. Była podekscytowana bo coś się działo. Przyszliśmy do domu a tam w pokoju ma stole stoi TELEWIZOR. Wiedziałem co to jest, bo tata zabrał mnie do swojej pracy i pokazał co to za urządzenie. TURKUS - tak się nazywał ten telewizor. Tatko dostał talon na zakup telewizora od dyrekcji zakładów T4. Za pomysły i wnioski racjonalizatorskie. Ojciec pomimo nie ukończenia szkół (dziadek Józef był oficerem AK, zabili go niemieccy gestapowcy, ojca waz z matka wywalili na ulice). Przyszedł narodowy socjalizm w PRL. Ale za moim tatą szedł list po jego ojcu a moim dziadku.
    Nie ważne. Ojciec nie zapisał się do żadnej partii. Był daleki od kościoła za to, że nie udzielono mu rozgrzeszenia bo nie chciał spełnic pokuty. Pokuta była następująca. Przez 14 dni miał uczestniczyc i modlić się na mszy o godzinie 6 rano. Ojciec miał dwoje dzieci na utrzymaniu. NIE MIAŁ możliwości -...
    Ale wracam do początku. Łódź. Kamienice do 6 pieter. Blisko siebie. Kolega rodziców, elektryk, wraz z tatą na spadzistym dachu na wysokości 5 x 3,5 metra.
    Pierwszy film jaki obejrzałem to "Piątka z wyspy skarbów" produkcja tego zachodniego gówna - jak to nam wtłaczano...
    Nie warto być pracującym i dbającym o rodzinę.
    Sąsiedzi. Od godziny 16 do zakończenia programu siedzieli, palili papierosy, korzystali z wc. Po dwóch tygodniach rodzice zasłonili okna, wyłączyli dzwonek. Stali się głusi na walenie do drzwi. Skończyły się wszelkie znajomości z mieszkańcami kamienic w podwórku. Nawet ksiądz z parafi interweniował, że nie mama z ojcem są występkiem we wspólnocie...
    Tk bardzo sie boję, że na moja starość znów będzie tak samo przy katotalibach..

  • @pyrlik6968
    @pyrlik6968 Рік тому +5

    Fajny material 👍

  • @kaem3
    @kaem3 Рік тому +5

    Ta dawna plansza Telewizji Gdańsk chyba do dzisiaj jest czasami na moment pokazywana.

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 Рік тому +1

    Super ciekawe pozdrawiam serdecznie &&&

  • @krystianrosinski4569
    @krystianrosinski4569 Рік тому +2

    Fajnie się oglądało. Życzę powodzenia. Super hobby.

  • @kaem3
    @kaem3 Рік тому +4

    Moja mama, a w zasadzie jej rodzice, czyli moja babcia i dziadek, mieli w latach 60-tych jakiegoś "Neptuna" z tych pierwszych. Psuł się podobno strasznie - częściej stał zepsuty niż działał.

  • @siegmundjanson5899
    @siegmundjanson5899 Рік тому +5

    Ciekawe i Nostalgiczne. W niektörych projekcjach programu (przewaznie gdy obraz przedstawial jakies sceny ciemnosci) swiecily te odbiorniki bardziej do tylu (np na meble, sciane, zaslony itp) a nizeli w strone widza ze wzgledu na duza ilos'c lamp. Jako nastolatek moglem sam naprawic telewizor wymienijac tylko wypalona lampe. W regule naprawial nam przyjaciel mojego wujka Piotra Dieter. W przypadku luznych kontaktöw pomoglo uderzenenie piescia albo rzut pantoflem byl rodzajem zdalnego sterowania.

  • @user-ce4ln1ys7e
    @user-ce4ln1ys7e Рік тому +2

    Bardzo ciekawe wideo! Piękny telewizor! Na Białorusi ludzie zamawiają gdzieś modulator Divisat DVS-AV04. Jest w stanie transmitować sygnał na wielu częstotliwościach, w tym na kanałach 1-5 i 6-12. Otóż ​​tuner satelitarny Openbox S3 CI HD obsługuje VHF.

  • @psxmaniak
    @psxmaniak Рік тому +2

    Wiała był dostrojony do regionu w jakim bym sprzedawany . A każda stacja nadawcza to była inna częstotliwości.

  • @psxmaniak
    @psxmaniak Рік тому +1

    U nas też jest na strychu Stary polski TV. Dolny Śląsk

  • @amonra4046
    @amonra4046 Рік тому

    Toxa Lux rodzice go mieli w latach 70tych zawsze sie bałem że wybuchnie :)

  • @darekpajonk
    @darekpajonk Місяць тому

    Mieliśmy Neptuna (18;56) ale z większym ekranem. Rodzice zakupili gdzieś w 1965 roku. Przez długie lata nie wiedziałem do czego służy duża gałka z prawej strony czyli przełącznik kanałów ponieważ był tylko jeden kanał - Telewizja Warszawa. Nikt mi nie umiał wytłumaczyć że gdzieś indziej programów może być więcej.
    Szyba osłaniająca kineskop i zapobiegająca jego implozji była utrapieniem gdyż od wewnątrz zbierał się na niej kurz którego nie można było jak wyczyścić. Na szczęście po dwóch - trzech latach użytkowania Neptun się tak poważnie popsuł że jego naprawa wymagała wyjęcia całości urządzenia na zewnątrz. Wtedy mama dokładnie wymyła tą szybę i dzięki temu obraz był prawie jak w nowym. Odbiorniki te psuły się totalnie i właściwie co pół roku była przeprowadzana jakaś naprawa. Technicy RTV mieli wtedy co robić. Mieszkańcy rejonów wiejskich i też na obrzeżach miast musieli stosować stabilizatory napięcia gdyż często się ono bardzo wahało a niekiedy zbyt niskie uniemożliwiało w ogóle posiadanie telewizora.
    Tych starszych aparatów zostało się niewiele gdyż w latach 60-tych i później w sklepach RTV stosowano promocję przy zakupie TV polegającą na zniżce ceny przy oddaniu starego odbiornika. Państwo pozyskiwało w ten sposób metale kolorowe a promocja to było jakieś kilka procent ceny nowego co przy dużych cenach było istotną kwotą. Pozdrawiam.

  • @masqar
    @masqar Рік тому +4

    W sprawie regeneracji kineskopów, to pogadaj z Marcin Marciniak (ma kanał swój na YT). Ma doświadczenie ogromne z kineskopami, więc może coś Ci doradzi.

    • @karolwojtyla3047
      @karolwojtyla3047 Рік тому +2

      Marciniak tego nie robi, tylko nagrywa filmy, regeneracją zajmuje się Aleksander Zawada.

  • @kaem3
    @kaem3 Рік тому +4

    Wejście wideo w odbiorniku z beztransformatorowym zasilaczem to chyba nienajlepszy pomysł (bezpieczeństwo).

    • @michakrzyzaniak6509
      @michakrzyzaniak6509 Рік тому

      Jeśli telewizor jest podłączany przez transformator separacyjny lub uprzednio probówką sprawdzone jest chassis, to nie ma obaw

  • @Nice-su3mu
    @Nice-su3mu Рік тому +1

    Nasz pierwszy telewizor nazywał się Szafir

  • @miroslawkaras7710
    @miroslawkaras7710 Рік тому +3

    Ciekawe chy pan widiał Opala. Mul ojciec kupi go 1967. On miał kineskop 24 calowy. Jak pamientam to tham było dużo cęci Tesli. Niewiem czy to nawet niebyła licencyjna produkja.

    • @genera4161
      @genera4161 Рік тому

      To po rusku?

    • @domozs4370
      @domozs4370 Рік тому

      @@genera4161 Obojętnie po jakiemu. Ważne zainteresowanie!

    • @michakrzyzaniak6509
      @michakrzyzaniak6509 Рік тому

      Czy licencyjna, wątpię. Prędzej projektowana w kooperacji z Teslą. Tak, były Opale, które miały duży kineskop jak na ówczesne standardy - dokładnie 23 cale.

    • @miroslawkaras7710
      @miroslawkaras7710 Рік тому

      @@genera4161 Nie po rusku. Tylko auto correck. Pisze to na klawiatuze angielskie.

    • @genera4161
      @genera4161 Рік тому

      @@miroslawkaras7710 A, to przepraszam.

  • @maciejantoszewski1833
    @maciejantoszewski1833 Рік тому +1

    Ja pamiętam telewizor Nefryt który był w domu mego dziadka

  • @domozs4370
    @domozs4370 Рік тому +4

    Pilot, czyli "rybka"!

    • @michakrzyzaniak6509
      @michakrzyzaniak6509 Рік тому

      Z tą nazwą się nigdy nie spotkałem! Ale faktycznie, rybkowaty kształt pilota ;)

  • @ikinromo
    @ikinromo Рік тому +1

    Pierwszy Belweder , który kupili rodzice miał uchylną klapkę z napisem Belweder ,a za klapką pokrętła do regulacji.

  • @DarVV
    @DarVV Рік тому +3

    Oglądanie długo takiego antycznego i o wartości oczywistej kolekcjonerskiej telewizora to wysokie rachunki za prąd oraz chyba za mały ekran na dzisiejsze standardy. Jako odrestaurowanie i wystawienie jako eksponatu w gablocie z historią telewizji za PRL jak najbardziej tak ale oglądać na co dzień zdecydowanie nie... chyba że ktoś jest miłośnikiem i kolekcjonerem właśnie, wtedy chce popodziwiać swoje wypieszczone cacka z kolekcji.

    • @kaem3
      @kaem3 Рік тому

      Pamiętam, że jeszcze telewizory 24-calowe z końca lat 70-tych (np. Neptun 629) brały po 150W z sieci.

  • @imieinazwisko2993
    @imieinazwisko2993 Рік тому

    Czy może ktoś wie, czy można dorobić wejście VIDEO do tego typu telewizorów, np. do Ametysta, Beryla102, Lauzuryta, itp.?

    • @rzusto69
      @rzusto69 Рік тому +1

      Przez magnetowid można puścić sygnał na wejście antenowe.

  • @piotrw134
    @piotrw134 Рік тому +1

    I wówczas KAŻDY był "pilotem"😁

  • @jandec6800
    @jandec6800 Рік тому

    Pierwszy telewizor w 🏠 domu Alga lata 60 te

  • @rysiumag
    @rysiumag Рік тому +2

    Brak zdjęć z wymiany podzespołów , szkoda Ryszard

    • @michakrzyzaniak6509
      @michakrzyzaniak6509 Рік тому

      Będą dokładniejsze zdjęcia z renowacji przy następnych prezentacjach. Pozdrawiam, Michał

  • @kaem3
    @kaem3 Рік тому +2

    "Matejko" to jakieś nawiązanie do "Rembrandta"? Ten i ten malarz.

  • @Ravsos
    @Ravsos Рік тому

    23:35 i kineskop się wypróżnił... dosłownie xd

  • @paulinakoza4037
    @paulinakoza4037 Рік тому

    Turkus też miał wejście na tego "PILOTA"...

  • @artofwar3992
    @artofwar3992 Рік тому

    Pamiętaj że mamy dziś w gniazdkach ponad 230V lampy tego nie lubią

    • @michakrzyzaniak6509
      @michakrzyzaniak6509 Рік тому

      Lampy bardziej nie lubią niższego napięcia, 230 im aż tak nie grozi ;) Mimo wszystko warto podłączać przez stabilizator.

  • @MrBaluba53
    @MrBaluba53 Рік тому +4

    Mieliśmy takiego Neptuna. Pamiętam jego zapach .

    • @michakrzyzaniak6509
      @michakrzyzaniak6509 Рік тому +2

      Tak, te telewizory mają swój specyficzny zapach, zwłaszcza po nagrzaniu :)

  • @sq7mrr
    @sq7mrr Місяць тому

    Moje pierwsze radio otrzymane na talon panie a co, ojczulek w pracy dostał takowy to był" Pionier" na lampach UCH21 x2 UBL21 i UY1N i wieczorami słuchało się na krótkich (bum bum mówi Londyn, Ankara, Paryż, głos Ameryki, W.Europa , radio Tirana i szereg innych stacji z wolnego światai nie tylko oczywiście po Polsku i zagłuszarki rytmicznie zagłuszające . A mój pierwszy sprzęt na samodzielnym spółdzielczym mieszkaniu /4 piętro i piece węglowe i zimna woda nie tak jak za tyfuska , to magnetofon "Tonette " później radio "Alina" i upragnione "patszydło" "Tosca Lux" z francuskim kineskopem 20`` po wieczornym oglądaniu już rano nie chciał odpalić do sklepu ZURT-oskiego no i na szczęście wymienili na następny był to czas "kochanej wszawej komuny "